GAK wil meer hulp en informatie geven 'Turfdragers horen in gebouw energiebedrijf Stichting voor oorlogsslachtoffers Drie informanten aangesteld 'Afbreken woningen aan Rijndijk vergoeden' SHIRTS &SH WOENSDAG 19 JUNI 1985 LEIDEN LEIDEN - Het schilderij Turfdra- gersgilde' moet, nadat het is geres taureerd, niet in de Lakenhal maar in het gebouw van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) worden opge hangen. Dat schrijft J.Th. Hoeke- ma, raadslid voor D'66 in de Leidse gemeenteraad en lid van het alge meen bestuur van het EBR, aan het dagelijks bestuur van het ener giebedrijf. Hoekema heeft zich erover ver baasd dat het dagelijks bestuur het doek wil ophangen in de Lakenhal. Hij merkt op dat het EBR, toen zij 25.000 gulden beschikbaar stelde voor de restauratie van het doek, de voorwaarde heeft gesteld dat het in het EBR-gebouw zou komen Na restauratie schilderij te hangen. Hij stelt dat het algemeen be stuur nooit een besluit heeft geno men deze voorwaarde te laten val len. Slechts een enkel lid van het dagelijks bestuur heeft te kennen gegeven dat het schilderij in de La kenhal moet blijven, maar dat was volgens Hoekema slechts een per soonlijke mening. Het is Hoekema niet duidelijk waarom het dagelijks bestuur van het EBR het schilderij in de Laken hal wil laten. Hij vraagt het bestuur daarom ook hierover opheldeing te geven. Hoekema hoopt in elk geval dat niet het rumoer destijds over het voorstel om 25 mille voor de restauratie beschikbaar te stellen en het feit dat het algemeen be stuur slechts met een krappe meer derheid besloot de bijdrage te ge ven, de oorzaken zijn van het ge wijzigde inzicht van het EBR-be- stuur. Hij onderstreept nog dat de La kenhal kampt met een nijpend te kort aan ruimte, en zelfs met een tekort aan opslagruimte. Door het dóek in het EBR-gebouw te han gen, zou een grotere toegankelijk heid voor het bezoekende publiek zijn gegarandeerd, aldus Hoekema. LEIDEN - In Leiden is de Internationale Stichting voor de Slachtoffers van Oorlog en Geweld (ISOG) opgericht. De stichting wil mensen helpen die aan ge weld onderhevig zijn geweest. Doelstellingen zijn bevordering van de wetenschapsbeoefening op het gebied van de gevolgen van oorlog en geweld voor hun slachtoffers en bevordering van de opvang, ver zorging en behandeling van slachtoffers van oorlog en geweld. De stichting beoogt daarbij mede dat het werk van de Leidse hoogleraar Bastiaans kan worden voortge zet. Prof. Bastiaans ging vorige maand aan de Leidse universiteit met emeritaat. Daardoor kwam zijn werk voor de oorlogsslachtoffers in gevaar. De gemeente Leiden heeft toen in overleg met het bestuur van het gemeentelijke psychiatrisch ziekenhuis Endegeest aangeboden om de villa bij de oude Jelgersmakliniek in Oegstgeest, waarin Bastiaans was gehuisvest, tot 1 januari 1986 te verhuren aan Centrum 45 (de villa is eigendom van de gemeente Leiden). Daaraan was on der meer de voorwaarde gekoppeld dat Centrum 45 nieuwbouw zou plegen ten behoeve van prof. Bas tiaans. Voorzitter van het bestuur van de stichting is mr. N. Kappeyne van de Copello. Verder hebben zitting in het bestuur mevrouw H. Mauta-Barge (secretaris), prof. dr. W. Eizenga, H. Barbarij en C. van den Heuvel. LEIDEN "Er worden ontzettend veel mensen van het kastje naar de muur gestuurd". In deze bewoording maakt de directeur van het GAK, mr. J.H. Gombert, duidelijk waar om er meer hulp en informatie moet worden geboden om de regels doorzichtiger te maken. Vanaf vandaag heeft het GAK drie informanten in dienst die in samenwerking met acht andere instellingen in Leiden en omgeving daadwerkelijk iets willen gaan bete kenen voor mensen die er niet meer uitkomen. Er zijn vele wetten en regelingen op het gebied van de sociale verze keringen en aanverwante terrei nen. Er zijn ook even zoveel instel lingen in de regio Leiden die deze wetten en regelingen uitvoeren. Vandaar dat samenwerking onont beerlijk is. De belastingdienst, de gemeentelijke sociale diensten, de Gewestelijke Arbeidsbureau's, de ziekenfondsen, de Raad van Ar beid, de zelf-administrerende be drijfsverenigingen, het Bureau voor Rechtshulp en het Instituut Burgerraadslieden zijn nauw bij de voorbereiding van het 'instituut publieksvoorlichting' betrokken geweest. Mevrouw Sloos-Gomes, een van de drie GAK-informanten, vertelt waarom dat noodzakelijk was. "Kijk, als mensen met moeilijkhe den bij ons komen, dan moeten wij ze ook echt kunnen helpen. Ik zal een voorbeeld geven: een maand geleden stond hier een mevrouw op de stoep met een schoenendoos vol papierep. Zij had een machti ging om de zaken af te wikkelen van een man die was teruggekeerd naar Marokko. Dat was een chaos geworden. Niet alleen onze papie ren zaten er tussen, maar ook be lastingaanslagen. De vrouw was ten einde raad. Inderdaad, al een maand lang was ze van hot naar her gelopen zonder het gewenste resultaat". Actief "Na eerst onze zaken te hebben afgehandeld, heb ik de andere in- oCiHTJ nCIld stellingen, waarvan ik de contact personen goed ken, gebeld voor af spraken. Binnen een dag was alles in orde. Zo'n doorverwijzing zal dus niet 'passief zijn. We willen wel dat elke instelling zijn eigen za ken oplost, maar we zeggen niet meer: ga daar en daar maar heen, zonder dat er contact is geweest en er een afspraak is gemaakt met de juiste man of vrouw". of zij daarvoor moet benaderen, kan bij ons terecht." Gombert heeft er geen idee van hoeveel mensen de komende tijd zullen aankloppen. "Je kunt die behoefte haast niet peilen. Uit ver halen van ons personeel uit het he le land weten we alleen dat er schrijnende toestanden zijn". In middels zijn 23 districtskantoren van het GAK de afgelopen maand tot deze serviceverlening overge gaan. Forse straffen voor kraken telefooncellen DEN HAAG/LEIDEN - Voor het kraken van telefooncellen met het doel de geldcassettes buit te ma ken heeft de Haagse officier van justitie gisteren tegen twee Leide- naars, 18 en 19 jaar, respectevelijk straffen van 200 uur dienstverle ning en negen maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist. De jongste van de twee heeft negen gevallen bekend en de oudste wel vijftien; Elk 'verdiende' zo'n 1000 gulden met de kraken. Officier van justitie mr. Klopper noemde het vernielen van tele fooncellen een ramp voor mensen die op het gebruik van de'cellen zijn aangewezen. Ook wees ze op de hoogte van de schade die aan de apparaten werd toegebracht: repa ratie kostte zo'n 1100 gulden per cel. In Leiden heeft onder andere een cel op de hoek Smaragdlaan/ Turkooislaan en diverse andere het moeten ontgelden, maar ook cellen in Den Haag en Goes waren het doelwit. De rechtbank doet 2 juli uit spraak. Gemeente legt geschil met NS voor aan Raad van State "Ook is het al zo geweest dat Bu reau van Rechtshulp iemand met problemen naar ons doorstuurde. Toen waren we nog niet eens echt in functie. Dat is het resultaat van ons vooroverleg", constateert ze met enige trots. "Met dat overleg gaan we ook door. Elke maand zul len we bij elkaar komen". Het is overigens niet de bedoe ling dat het drietal zich gaat be moeien met specifieke gevallen. "Wij zijn er niet voor om de hoogte van een uitkering te betwisten. We gaan beslist geen eigen rechtertje spelen", zo waarschuwt de infor- mante. "Nee, het gaat zuiver om re gels en wetten waarop mensen vastlopen. Om nog maar een wat te noemen: iemand die gehandicapt is en snel een voorziening nodig heeft, niet weet welke instelling hij Leden PSP voor lijst met PPR en CPN LEIDEN - De ledenvergadering van de PSP is gisteravond vrijwel unaniem akkoord gegaan met de afspraken die gemaakt zijn tussen de onderhandelingsdelegaties van PSP, PPR en CPN over het uitko men met een gezamenlijke lijst bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1986. De vorming van één lijst en de gemaakte afspraken over een geza menlijk verkiezingsprogram, het streven naar een links meerder heidscollege en het functioneren van de toekomstige fractie moeten worden voorgelegd aan de leden vergadering van alle drie de partij en. De leden van de PSP verklaar den zich gisteravond met 14 stem men vóór, en één onthouding, ak koord met de afspraken gemaakt tussen de onderhandelingsdelega ties. De PPR- en CPN-leden zullen zich later deze maand en begin vol gende maand over die afspraken buigen. IJskarretje vliegt in brand LEIDEN - Een Leidse ijsman was gistermiddag snel door zijn voor raad ijs heen. Op de Van Vollenho- venkade raakte door nog onbeken de oorzaak zijn elektrische koeling oververhit waardoor zijn ijsco-kar in de brand vloog. De ijsman wist het vuur zelf te doven. Zijn ijskar- retje werd echter onherstelbaar vernield. ADVERTENTIE BiJ het GAK in Leiden bestond veel animo voor de functie van in formant. "Iedereen zag het nut er van in. Voorlopig hebben we drie mensen aangesteld die dit werk naast hun eigen werk gaan doen. Mocht het storm gaan lopen dan zullen we daar verandering in gaan aanbrengen door meer mensen te benoemen of door er een dagtaak van te maken", aldus de directeur Mevrouw Sloos wijst er op dat er op de begane grond een speciaal ingerichte kamer voor de infor manten is gemaakt. "Daar is oök een tolken-telefoonlijn aanwezig. De portier weet precies hoe en waar hij ons moet bereiken. Nee, dat wordt geen zoektocht door het gebouw. Daarover zijn keiharde af spraken gemaakt". LEIDEN - De gemeente Leiden en de Nederlandse Spoorwegen (NS) liggen met elkaar over hoop over de betaling door de NS van 19.950 gulden als vergoeding voor de sloop van een aantal panden aan de Rijndijk. De woningen aan de Rijndijk moeten wijken voor de toekomsti ge uitbreiding van de spoorbaan Amsterdam-Rotterdam. B en W van Leiden vinden dat alleen toe laatbaar indien de NS bereid zijn een geldelijke compensatie te ge ven voor het onttrekken van de. woningen aan de bestaande wo ningvoorraad. De Nederlandse Spoorwegen weigeren evenwel over de brug te komen. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland stelden de NS vorig jaar in het ge lijk. De kwestie kwam gisteren aan de orde bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State waar de ge meente betoogde dat de woningen aan de Rijndijk zijn aan te merken als redelijk goede en goedkope wo ningen die van belang zijn voor de leniging van de woningnood. B en W hebben desalniettemin, vanwe ge het belang dat de Nederlandse Spoorwegen heeft bij de wonin gonttrekking, toestemming gege ven de woningen te slopen onder voorwaarde dat een bedrag van 19.995 wordt gestort in het Fonds Financiële Bijdragen bij Wonin gonttrekking. De NS zijn van oordeel dat B en W deze financiële compensatie ten onrechte hebben geëist omdat de gemeente zelf ook belang heeft bij de door de NS uit te voeren spoor baanverdubbeling. Door die ver dubbeling en het omhoogbrengen van de spoorbaan zou het knelpunt 'De Vink' worden ontlast en wordt de gemeente de mogelijkheid ge boden tot het op eenvoudige wijze aanleggen van een fietspad van de woonwijk Stevenshofpolder, via de Rijndijk en een nieuwe fiets brug over de Rijn naar het Mors- kwartier. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zijn ook van mening dat B en W de NS vrijstelling hadden moeten verlenen van de betaling van een compensatiebedrag gezien het belang dat de gemeente Leiden heeft bij de spoorbaanverdubbe ling. B en W denken dat met zo'n redenering het hek van de dam is. Met elke woonruimte-onttrekking is wel één of ander belang ge moeid, vrezen zij. Vrijstelling van de compensatie is tot dusver alleen gegeven als er dringende sociale belangen in het spel zijn, bijvoorbeeld woningont trekking ten behoeve van vrouwe nopvangcentra, Stichting Vluchte lingenwerk en gesubsidieerde in stellingen of wanneer het om volkshuisvestingsbelangen gaat, zoals het slopen van woningen in een renovatiecomplex ten behoeve van de bouw van bergingen. B en W zijn van oordeel dat er in het on derhavige geval geen reden is van de normaal te volgen gedragslijn af te wijken. De Raad van State doet eind van deze maand uitspraak in het geschil. Zonnevylle Benoeming tot burgemeester Zonnevylle rond LEIDEN - De benoeming van het Leidse WD-gemeenteraadslid Mi- chiel Zonnevylle per 1 juli als bur gemeester van de gemeente Ame land is rond. Minister Rietkerk van binnen landse zaken heeft vanmorgen zijn handtekening gezet onder de voor dracht waarin Zonnevylle als beste kandidaat voor het burgemeesters schap van het Friese waddeneiland naar voren werd geschoven. Ver wacht wordt dat Zonnevylle op 5 juli in Ameland zal worden geïn stalleerd. Hy volgt J. Lesterhuis op die het burgemeestersambt van Ameland heeft verruild voor dat van de gemeente Ooststellingwerf. Zuiderkerk 'Met een groet vanuit de daklo- ze(n) kerk' laten de acht krakers van de Zuiderkerk weten dat al les naar wens verloopt. Er is drif tig schoon gemaakt ("Met de brandspuit hebben we het roet- vrij gekregen"), vergader- en an dere trefruimten zijn enigszins bewoonbaar gemaakt en voorzie ningen als douches en keuken worden of zijn geïnstalleerd. Gas komt uit butaflessen en dankzij de speciale basisvoorziening 'bouwstroom' hebben ze boven dien de beschikking over elektri citeit. "God ging uit zijn dak, keek nog even om en zag dat het goed was", wordt er daarom in een persbericht geschertst. In de nacht van acht op negen juni namen de krakers bezit van de leegstaande kerk aan de Lam- menschansweg. Dat was de tweede opzienbarende belevenis van de Zuiderkerk, september vorig jaar werd het gebouw al ge troffen door brand. De zaal werd het meest getroffen en is nu een soort open-luchttheater waarin de krakers gisteren lekker van de zon konden genieten. Theater is overigens ook de be stemming die ze aan de kerkzaal willen geven. "Het lijkt wel alsof het er voor gemaakt is", zeggen ze zelfs. "Echt een fantastische capaciteit, er kunnen twaalfhon derd mensen in en de zaal is bij voorbeeld heel geschikt voor be nefietconcerten als onlangs voor de Britse mijnwerkers. In Leiden heb je wat dat betreft eigenlijk geen verdere mogelijkheden. Ja, het LVC, maar dan zitje wel met een aantal vaste lasten". De combinatie wonen en werken staat hoog genoteerd bij de groep die bezit heeft genomen van de Zuiderkerk. "Daarop heb ben we de mensen die hier zitten ook een beetje geselecteerd. Ie dereen moet wel bereid zijn om de handen uit de mouwen te ste ken". Concrete plannen bestaan er nog niet, maar trefwoorden als workshop, tentoonstellingsruim te en boekhandel vallen wel. Dat duidt er in elk geval wel op dat de krakers niet op korte ter mijn voor ontruiming vrezen. Een gesprek met het kerkbe stuur over de toekomst is er nog niet geweest, "maar met de kos ter hebben we een goed contact, via hem krijgen we ook water. En andere groeperingen die bij de kerk betrokken zijn, waren ook enthousiast over onze ideeën". De krakers denken dat hun plannen (de kerk in erfpacht ge bruiken) ook wel bij het bestuur zullen aanslaan. In de Zuiderkerk geïnteresseerde ko pers zijn er volgens hen in elk ge val niet. "We gaan er van uit dat we hier kunnen blijven. Het kerkbestuur wil het even aankij ken en dat kunnen we ons ook wel voorstellen. Maar we hebben serieus wat aan te bieden en onze plannen zijn zeker haalbaar". Op een open dag zullen ze daar binnenkort blijk van geven. De buurtbewoners kunnen dan ken nisnemen van de activiteiten in de Zuiderkerk. Die open dag zal in augustus gevolgd worden door een 'spektakeldag'. De kra kers: "Dat wordt een groot bene- fietgebeuren. We hopen dan geld voor het opknappen binnen te krijgen". Op de plaats van het dak zou bijvoorbeeld een groot zeil moeten komen. De krakers zijn namelijk ook al uit hun dak geweest, keken nog even om en zagen dat het met de vloer van de kerkzaal in elk geval niet goed gaat. "Die rot echt weg door al dat vocht". Niet alleen de krakers, maar ook de kerk heeft een dak boven haar hoofd nodig. Dierenoppas (1) Mevrouw H.M. Harmse las een tijdje geleden een verhaal over een oppascentrale voor dieren. Bestaat zoiets in Leiden, vroeg ze zichzelf vervolgens af. Nee dus. En mevrouw Harmse besloot vervolgens om dan zelf maar een oppascentrale op te zetten in de ze stad en haar telefoonnummer (893425) daarvoor beschikbaar te stellen. "Het eerste wat ik gedaan heb, is die mensen benaderen die in de krant stonden. Ik moest im mers weten hoe zij hun zaken hadden aangepakt, ik bedoel, als je je niet goed voorbereidt, dan kun je het natuurlijk wel verge ten. Dan hoef je niet te begin- "En ik heb ook contact opge nomen met de Dierenbescher ming. Iemand van die organisa tie zei tegen mij dat ze hoopte dat het mij zou lukken, want er zijn s zoveel dieren die onder dak moeten worden gebracht in de zomermaanden. Dat kunnen alle asiels ook niet verhapstuk ken". Hoe werkt uw systeem? "Zeer simpel eigenlijk. Men sen die hun hond ergens willen onderbrengen tijdens hun vakantie moeten gewoon mij even opbellen. Het is vervolgens de bedoeling dat die hond bij mensen in huis komt die te zijner tijd hun huisdier weer kunnen onderbrengen bij de gevers van de hond. Een ruilsystêem dus. Natuurlijk mogen er ook mensen opbellen die zelf geen hond heb ben maar die best een paar we ken willen zorgen voor het huis dier van iemand anders". "Katten is een ander hoofd stuk", vervolgt mevrouw Harm se. "Die kun je beter thuis laten, dat weet u ook wel. Als je een kat in een ander huis laat verblijven voor een tijdje, dan gaat-ie weg lopen. Die katten ga ik dus zelf verzorgen, samen met mijn dochter". "De eigenaars moeten mij dan de sleutel geven van hun huis en dan kom ik gewoon dagelijks langs om het beest te verzorgen. Dat doe ik natuurlijk niet koste loos; voor dit werk wordt een kleine vergoeding gevraagd, maar dat lijkt mij ook logisch". Dierenoppas (2) Mevrouw Harmse vertelt haar verhaal op een toon die doet ver moeden dat er volgens haar hele maal niets mis kan gaan. Maar hoe realistisch is haar plan? Eén van de mensen met wie zij con tact heeft opgenomen is me vrouw A. Eefting, lid van de Die renbescherming te Hazerswoude en ook bestuurslid van het. Nieuw Leids Dierenasiel. Wat vindt zij van het plan? "Er is een gat in de markt", ant woordt ze. "Want kijk, er zijn be hoorlijk veel mensen die zeggen: ik wil mijn dier wel ergens on derbrengen, maar niet in een asiel, want dat is me te duur. Als die mensen via een oppascentra le dan een adres kunnen krijgen, is dat natuurlijk mooi". "Maar er blijft volgens mij één groot probleem: je moet het op zetten van zo'n centrale niet on derschatten. Uit ervaring weet ik datje veel aanvragen zult krijgen van mensen die hun dier tijdens de vakantie even kwijt willen. Maar vraagje die mensen vervol gens of ze dan te zijner tijd Ook een dier in huis willen nemen, dan is het antwoord vaak: nee, dat kan echt niet. Een duidelijke vorm van éénrichtingverkeer dus". "En op zo'n manier komt er van je centrale vanzelfsprekend niets terecht. Simpelweg omdat jouw systeem - een vorm van ge lijk oversteken - niet meer werkt. Tsja, zoiets is jammer, maar ver geet niet dat veel mensen zo zijn: als ze zelf maar uit de brand zijn geholpen, dan is het goed. Ze zit ten graag voor een dubbeltje op de eerste rij". Geconfronteerd met deze ge- dachtengang, zegt mevrouw Harmse dat ze het toch wil pro beren. "Gewoon zien wat er van terecht komt. En lukt het niet, nou, dan lukt het maar niet. Ik ga in elk geval proberen om de aan dacht op dit project te vestigen. Zo zal mijn dochter bijvoorbeeld een paar liedjes zingen over dit plan en die liedjes worden uitge zonden door een piraat. Op die manier komen de mensen dan ook te weten dat er een oppas centrale is in Leiden". Mevrouw Eefting: "Ik blijf somber wat betreft de overle vingskansen van een oppascen trale, maar natuurlijk wens ik die vrouw veel succes. Al worden er maar drie honden dank zij haar inspanningen ergens onderge bracht, dan is dat al m« oi meege- Informatrice Sloos-Gomes: "Mensen met moeilijkheden moeten wij ook echt kunnen helpet soort open-luchttheater waar de krakers gisteren lekker in de De grote zaal in de Zuiderkerk konden zitten. Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3