'Het publiek moet zingen en zuipen' Hotel-tv geeft doorlopende informatie 'Vroege Vogels' in rijdende trein WOENSDAG 19 JUNI 1985 RADIO-TV-KUNST Jan Boezeroen krijgt nu ook een synthesizer HILVERSUM (GPD) - Eerst was'ie aan de drank verslaafd, de drank die een graf voor hem graaft. Hij kwam er weer bovenop, maar toen hij eindelijk alles had, wist'ie dat hij niks bezat. Het gaat niet goed met zo'n jongen, denk je dan. Jan Boezeroen ziet er een stuk gezonder uit dan zijn teksten doen vermoe den. Zijn buik helt nog immer fors over en de bruingebrande kop lacht altoos. De Brabantse bard met de strot waar het bier van afdruipt, zingt weer eens een hit en mag zich directeur noemen van een florerend rol- luikenhedrijf in Roosendaal. Enkele mededelingen nog vooraf: John Goverde zijn echte naam - is nog steeds gelukkig getrouwd, ook zijn vijf kinderen blijven van hem houden, z'n huis staat niet te koop en de belastinginspecteur heeft geen enkel probleem met zijn aangiftebiljet. Wie Jan Boezeroen in het roddelcircuit zoekt, kan zich de moeite besparen. "Ik ben niet zo'n artiest die ten koste van alles in de publiciteit wil staan. Je moet gewoon zorgen dat je af en toe een goed plaatje maakt en verder geen gezeur", zegt de 51- jarige zanger die met de meedeiner 'Toen ik eindelijk alles had' zijn zo veelste succes heeft. Hij kent ze wel, collega's die hun echtscheiding al aan populaire bla den verkopen voordat hun vrouw er van afweet. "Daar heb ik dus geen enkel respect voor. Alleen met hard werken en je best doen, bouw je iets op in dit vak. En in alle bescheidenheid durf ik te zeggen, dat ik dat heb gedaan". Kenners van het Nederlandstali ge lied durven Jan Boezeroen geen ongelijk te geven. 'Ik ben Hein de kastelein' - het eerste plaatje dat hij bijna twintig jaar geleden zong als Disco Johnny - was het nog niet helemaal. Maar later kwamen veelvuldig verkochte nummers als 'De Fles', 'De Dronkaard', 'Oei, oei', 'Ze zeggen...', 'Ze kunnen de pot op', 'Hé, hé, kijk daar eens' en 'Vondel was goed'. Voorwaar een imposante lijst. Wie ooit de moeite heeft geno men naar de teksten van Jan Boe zeroen te luisteren, vermoedt in hem wellicht een notoire kroegtij ger. Daar komt bij dat hij een wat je zou kunnen noemen 'innemend' gezicht heeft. De zanger ontkent niet een stevi ge slok op zijn tijd te waarderen en trouw lid van de blauwe knoop zal hij waarschijnlijk nooit worden. "Maar", zegt de in Zevenbergen ge boren levensgenieter, "na 'De Fles' kreeg ik dat stempeltje en ik hem bewust nooit de moeite genomen dat af te wassen. Het publiek vond zo'n nummer leuk, kocht het plaatje en dan zou je wel gek zijn als je daar niet op doorborduurt". door John Bas Boezeroen ondernam bij tijd en wijle enkele pogingen het zoge naamde betere lied te brengen. Hij wilde ook wel eens laten zien dat hij niet voor niets in zijn jeugd klassiek geschoold is. Maar steeds weer struikelde Jan over het pu bliek dat dat absoluut niet pikte. "Ik had eens een heel mooi num mer, 'De dagen zijn voorbij ge gaan'... Serieus, prachtige tekst... 'Een brief uit de hondehemel' was ook zo iets. Maar dat willen ze niet, mensen vinden me daar blijkbaar ook het type niet voor.. Als ik er gens binnenkom, dragen ze gelijk een blad vol bier aan. Zo van; Jan lust ze wel". "Nou moet ik wel zeggen: waar ik optreed, let ik op de tap. Dat was vroeger, toen ik nog met de Texas Boys optrad en da's nu nog zo. Niet voor mezelf, maar voor de kaste lein. Die kraan moet openstaan, het publiek moet zingen en zuipen. Daar word ik voor ingehuurd. Of ik nou een toontje hoger of lager zing, maakt niet uit. En als die kastelein tevreden is, betaalt'ie de volgende keer weer mijn honorarium. Dus blijven we die meedeiners er tegen aangooien". Oude nummers Toch kwam de zanger van het le venslied dit jaar tijdens de carna valsdagen tot een schokkende ont dekking. Plotseling werd het Jan Boezeroen duidelijk dat veel jon geren zijn liedjes niet meer uit vol le borst meezingen, domweg om dat het al weer vrij oude nummers zijn. "Da's een eigenaardige gewaar wording. Als blijkt dat ze het ref rein niet eens kennen, word je met je neus op de feiten gedrukt. Toen besefte ik dat mijn toptijd al weer vijf, zes jaar geleden was. In tegen stelling tot veel andere artiesten, kan ik zeggen dat ik het bewust kalmer aan ben gaan doen. Ik had weken van achttien óptredens; dat houdt geen mens vol". De zanger Jan Boezeroen wordt even de zakenman John Goverde. Vertelt dat hij de centen die hij op de schnabbeltoer verdiende, inves teerde in het bedrijfsleven. Hij had ooit platenzaken in Steenbergen en Zevenbergen, maar verpacht die panden nu. Daarnaast belegde hij zijn geld in een opnamestudio, een cassettefirma en het rolluiken- bedrijf dat hij samen met zijn broer runt. "In de muziekwereld heb ik lan ge tijd op mijn naam kunnen draai en, dus ook als er geen hitjes wa ren. Maar ik wist vantevoren dat dat niet kon blijven duren. Natuur lijk ben ik op m'n smoel gevallen, maar het deed tenminste geen pijn". In beeld Nu zijn toekomst is veiliggesteld en de zaken lekker rollen, komt Jan Boezeroen weer in beeld. Eni ge tijd geleden kwamen muzikale kennissen met het nummer 'Toen ik eindelijk alles had' aandragen en nu de Brabander in de gaten heeft dat hij het nog steeds kan, krijgt hij 1(2) Dancing in the dark - Bruce Springsteen 2 3) 19 - Paul Hardcastle 3 (1) Don't you-Simple Minds 4 (5) Love is in your eyes - Ge rard Joling 5 9) A view to a kill - Duran Duran 6(7) You can win if you want - Modern Talking 7 6) In my house - Mary Jane Girls 8(8) That ole devil called love - Alison Moyet 9(4) We are the world - USA for Africa 10 (15) Clouds across the moon - Rah Band 11 (19) Wasmasjien - Trafassi 12 (12) Kronenburg Park Frank Boeijen Groep 13 (14) Feel so real - Steve Ar- rington 14 (10) The unforgettable fire - So in love - Orchestral Manoeuvres in the Dark Let it swing - Bobby Socks I'm on fire - Bruce Springsteen Everybody wants to rule - Tears for Fears Kom der bi-j - Normaal Spend the night - Cool Notes Around my dream - Sil ver Spozolli Run to you - Bryan Adams The lady don't mind - Talking Heads Danger - The Star Sisters Loving the alien - David Bowie Rhythm of the night De- barge Letter from my heart - Steve Allen I The summertime - BZN Crazy for you - Madonna I Duel eye to eye - Propa ganda The heat is on - Glenn Frey Would I lie to you - Eu- rythmics Endless road - Time Ban dits Since you came into my life - Glenda Peters Cry - Godley Creme Slave to Ibve - Bryan Ferry Cannonball - Super- tramp Waarom fluister ik je naam nog - Benny Ney- I Love don't live here any more - Jimmy Nail I Josephine - Chris Rea Stichting Ned. Top 40 Oud-museumdirecteur L. Wijsenbeek (73) overleden "Er zijn al plannen v nummers, dat moet tegenwoordig. Alles gaat veel sneller dan jaren te rug. En muzikaal gezien is er ook 't een en ander veranderd natuurlijk. Vroeger nam je een plaat op met een gitaar, een gammele kroegpia no en een hoempaketel. Dat kun je niet meer maken, kinderen horen in Sesamstraat al fantastisch muzi kale dingen. Jan Boezeroen krijgt dus nu ook een synthesizer. Ach, we zien wel hoe het loopt. Ik heb in ieder geval het voordeel datje mijn genre altijd kunt zingen". DEN HAAG (ANP) - Oud-mu seumdirecteur mr. drs. L.J.F. Wij senbeek is in zijn woonplaats Mün- chen op 73-jarige leeftijd overle den. Wijsenbeek was meer dan 25 jaar directeur van de Dienst voor Scho ne Kunsten van 's-Gravenhage. Hij bewerkstelligde onder meer, dat de kunstverzamelaar Slijper zijn Mondriaancollectie aan het Haags Gemeentemuseum schonk. Louis Jacob Floris Wijsenbeek, in Rotterdam geboren, studeerde rechten in Leiden en kunstgeschie denis in Utrecht, werkte op een no tariskantoor en bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de eerste jaren van de tweede wereldoorlog bij het Ge meentemuseum in Den Haag. Van 1944 tot '47 was hij landelijk in specteur van de Stichting Neder lands Kunstbezit,en aansluitend directeur van het rijksmuseum Huis Lambert van Meerten en het stedelijk museum Het Prinsenhof, beide in Delft, voor hij in 1951 mu seumdirecteur in Den Haag werd. Wijsenbeek publiceerde o.m. met dr. H. E. van Gelder 'Het tijd perk van de Camera Obscura', met Anton van Duinkerken 'Mij spreekt de blomme een tale', als mede 'Pablo Picasso', 'Mondriaan' en tal van artikelen in binnen- en buitenlandse wetenschappelijk tijdschriften. The Welcome Channel HILVERSUM/LEIDEN (GPD) - "Wij bieden onze banden gratis aan bij de aangesloten hotels en dat programma bevat niet alleen een introductie van het hotel zelf, maar ook historische, culturele en toeris tische informatie voor de hotelgas ten. Zaken als hoe werkt hier in Nederland het openbaar vervoer, hoe zit het precies met het geldsys- teem. Dat soort informatie, die de buitenlandse gast of zakenman op een andere manier maar moeizaam kan vergaren". Ben van Hattem praat over zijn geesteskind 'The Welcome Chan nel', een informatief (en voor een deel commercieel) drie kwartier durend tv-programma dat 24 uur per dag te vinden is op de tv's in de kamers van de grote hotels in de Randstad, waaronder ook Leiden valt. Dienstbetoon dat twee kanten uitgaat. De buitenlandse gast krijgt een Engelstalig programma voor gezet waarin een aantal voor hem belangrijke zaken over en rond ons land, het hotel en de directe omge ving worden doorgegeven met daarbij ook veel algemene infor matie. Door in dat programma commercials te verpakken, kan 'The Welcome Channel' gratis wor den aangeboden. Anderhalf jaar geleden heeft Loosdrechter Van Hattem zijn plannen geconcretiseerd. "In het begin werd er wat sceptisch gerea geerd vanuit de hotelwereld op mijn plannen, maar toen we een maal voor eigen kosten zo'n band hadden gemaakt en iets konden la ten zien, gingen de deuren opeens wel open. De aangesloten hotels krijgen van ons de benodigde ap paratuur, een introductie in het programma zelf en de buitenland se gast krijgt een Engelstalig infor matiebulletin voorgezet, waarin za ken worden voorgelegd die bij voorbeeld bij VW's niet of nauwe lijks kunnen worden verstrekt". Sinds enige tijd is de service van 'The Welcome Channel' nog verder uitgebreid, met het Algemeen Ne derlands Persbureau werd een ex clusief contract afgesloten over di recte nieuwsdoorgave in de Engel se taal. Dat nieuws, nu alleen nog maar tekst, maar binnenkort aan gevuld met fotomateriaal, loopt als een blok door het programma en vanuit het ANP wordt direct het al lerlaatste nieuws naar de aangeslo ten hotels doorgegeven. Nieuws "Het programma is natuurlijk af gestemd op een selectieve doel groep, de buitenlandse zakenman of toerist die naar ons land komt en die direct na aankomst in zijn hotel geinformeerd wordt over bijzon derheden van Nederland, plus daarbij het allerlaatste wereld nieuws. Daarnaast is 'The Welco me Channel' ook nog een duidelij ke service vanuit het hotel naar de gast en het programma blijft 24 constant doordraaien. Wat ook be langrijk blijkt voor de groep waar voor 'The Welcome Channel' be doeld is, is bijvoorbeeld ook het doorgeven van de koersen van de New Yorkse beurs en die van To kio". Niet alleen vanuit de hoek van de buitenlandse gast is Van Hattems idee goed aangeslagen, ook com mercieel werkt 'The Welcome Channel' goed. Sponsoring is ook in dit geval onmisbaar en veel vooral op de internationale markt actieve bedrijven hebben dat inge zien. In het programma zitten dan ook commercials van vliegmaat schappijen, multinationals, ban ken en andere zaken die zich bij de buitenlandse gast bekend willen maken. Van Hattem werkt wat betreft de realisering van zijn Welcome Chan nel nauw samen met de produktie- maatschappij Holland Audiovisual Productions van Jolijn Tichelaar- Willemse in Zeist. De programma's voor de hotelketens worden in principe door HAP gemaakt, wat niet wil zeggen dat sponsors niet met in eigen beheer gemaakte commercials op de band kunnen, maar HAP staat wat betreft de technische realisering van 'The Welcome Channel' op de eerste plaats. Het Zeister produktieburea is in het verleden ook met iets derge lijks bezig geweest, vooral omdat directrice Jolijn Tichelaar-Willem- se een hotelachtergrond heeft, maar uiteindelijk bleek dat plan moeilijk te realiseren, totdat het door Ben van Hattem weer werd opgepakt en aansloeg toen er een kant-en-klare band aan de hotels kon worden aangeboden. Dat 'The Welcome Channel' bij de buitenlandse gast veel weerklank vindt, blijkt overduide lijk na de enquête die werd inge steld om de mening van de Welco me Channelgasten te toetsen. Van Hattem en Tichelaar-Willemse zijn verbaasd en verheugd over de uit slag van die enquête. De formule slaat aan, de informatie en de nieuwsvoorziening passen in het beeld van de buitenlandse hotel gast en daarnaast geeft 'The Welco me Channel' als enige tv-kanaal op de hotelkamer een totaal Engelsta lig programma door. In een drie kwartier durend pro gramma, dat 24 uur doordraait, wordt op 'The Welcome Channel' de nodige informatie geleverd. Een introductie van het hotel en de di recte omgeving, uiteraard mooie plaatjes van molens en autochto nen op klompen, dat is nu eemaal een vast cliché, maar Nederland wordt ook verkocht als een hoog ontwikkeld industrieland en met voor de buitenlandse zakenman gunstige omstandigheden wat be treft mogelijkheden tot zaken doen of investeringen. Leiden 'The Welcome Channel' heeft zich tot nu toe alleen geconcen treerd op grote hotelketens in de Randstad, met drie verschillende regio's: Amsterdam en Schiphol; Den Haag, Scheveningen en Lei den; Rotterdam. Om voor de mensen achter het tv-kanaal wat betreft investeringen interessant te zijn, moet zo'n hotel over het algemeen over meer dan honderd kamers beschikken. In 'de provincie' ziet Ben van Hattem (nog) geen mogelijkheid een com mercieel verantwoord 'Channel' op te zetten. Vooral ook omdat buiten de Randstad de hotelbezetting wat betreft buitenlandse gasten over het algemeen veel lager is. 'The Welcome Channel' is daar om alleen maar te vinden in de di recte omgeving van Nederlands belangrijkste steden en de daar ge situeerde grotere hotelketens als Hilton en Golden Tulip. Films "Wij bereiken met 'The Welcome Channel' in principe een kijkerspo- tentieel van 1,7 miljoen buiten landse hotelgasten per jaar en kun nen binnenkort ook een totaalpro gramma gaan aanbieden. Niet al- Ben van Hattem van 'The Welcome Channel' en Jolijn Tichelaar-Willem- se van het produktiebureau HAP. leen informatie, maar ook speel films en dergelijke. Verder zijn we met een Amsterdams AV-bedrijf in onderhandeling over technische faciliteiten. Dan hebben we alles in één hand, ook al blijven de samen werkende bedrijven onafhanke lijk, we zullen elkaar nog meer dan nu het geval is over en weer onder steunen. Alles komt dan onder ver antwoordelijkheid van 'The Welco me Channel', maar dat bevat dan ook alle instrumenten om goed te kunnen functioneren". Ben van Hattem is nu bezig de mogelijkheden te onderzoeken Hofdansen op Pasar Malam DEN HAAG (ANP) - Vier Javaanse prinsessen zullen op de 27ste Haagse Pasar Malam Besar, van 28 juni tot en met 7 juli in de Houtrusthal, au thentieke hofdansen uitvoeren. Deze dansen mogen volgens de organisa toren van de Pasar Malam slechts bij hoge uitzondering worden opge voerd buiten het paleis van de soesoehoenan Pakoeboewono XII, de kra ton Soerakarta Hadiningrat in Solo, Midden-Java. De dochters van de soesoehoenan - Javaans voor vorst - treden op in het kader van de actie voor wederopbouw van het paleis op deze pasar malam. De hoofdgebouwen van de kraton zijn in de nacht van 31 januari door een felle brand verwoest. voor een aan zijn systeenm gekop pelde informatiedrager die volgens zijn woorden 'zijn weerga nog niet kent'. Het plan is om via een toet senbord op de hotelkamer ingang te krijgen tot databank, de bedrijfs- computer of desnoods de home computer thuis. Technisch is dat niet zo'n probleem, wel de afhan kelijkheid vanuit de commerciële hoek, want ook daar moet dan weer het benodigde sponsorgeld vandaan komen om zo'n nog meer op de directe service naar de bui tenlandse hotelgast gericht project te realiseren. DEN HAAG (ANP)- de Neder landse Actrice Renee Soutendijk heeft op het 10de internationale filmfestival van Seattle de prijs voor de beste actrice gewonnen. Dat heeft haar agentschap gisteren meegedeeld. Soutendijk kreeg deze prijs voor haar rol in de film ,Out of order'. Behalve in deze Duitse film was zij op het filmfestival te zien in ,Van de koele meren des doods' en 'De ijs- salon'. De prijs voor de beste acteur ging naar William Hurt voor zijn rol in ,Kiss of the spiderwoman' HILVERSUM (GPD) - Het VA- RA-radioprogramma 'Vroege vo gels' zal deze zomer zesmaal vanuit een rijdende trein worden uitge zonden. De makers willen daarmee luisteraars wijzen op de mogelijk heden om tijdens het gebruik van deze vorm van openbaar vervoer te genieten van langsglijdende cul tuur en natuur. Het speciale project is opgezet in samenwerking met de Nederland se Spoorwegen en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. De zes programma's zullen steeds op de vaste uitzenduren van Vroege Vogels (zondagochtend tussen 7 en 9 uur op Hilversum I) rechtstreeks de ether ingaan. Het geluid wordt via een vliegtuigje bo ven de trein doorgestraald. Tijdens de uitzendingen zal door middel van gesprekken en oogge- getuigeverslagen een indruk wor den verschaft van interessante za ken in de directe omgeving van het baanvak waarover de trein zich op dat moment beweegt. Gezien het vroege tijdstip ver wacht men dat de trein bij vertrek nagenoeg leeg zal zijn. Passagiers die gedurende de uitzending in stappen, zullen zoveel als mogelijk is bij het programma worden be trokken. Aan het eind van elk tra ject wordt de mogelijkheid gebo den deel te nemen aan een van te voren uitgestippelde natuurwan deling. De luisteraars worden daar over in de loop van de uitzending uitvoerig geinformeerd. Het eerste van de serie program ma's speelt zich komende zondag (23 juni) af tussen Enschede en Apeldoorn. Speciale gasten op dit traject zijn o.a. een schrijver die iets vertelt over het Twentse dia lect en de samensteller van een brochure over de flora in spoorber- Midas Dekkers, de vaste colum nist van Vroege Vogels, maakt tij dens de treinreportages zijn de buut als verslaggever. De presenta tie is in handen van Hanneke Groenteman en Robert Leenheers. Zij vervangen de vaste Vroege-Vo- gelspresentatrice Letty Koster man, die met vakantie is. Naast de informatie over natuur en cultuur wordt ook aandacht ge schonken aan de treinen waarin wordt gereisd. Luisteraars krijgen de gelegenheid te vragen en te kla gen over de Nederlandse Spoorwe gen. Op de eerste zondag rijdt de Vroege-Vogelsexpres van Ensche de naar Apeldoorn, op 30 juni is ge kozen voor de route Zandvoort- Eindhoven, een week later rijdt de trein tussen Maastricht en Valken burg, op 14 juli wordt de afstand Amsterdam-Amersfoort afgelegd, op 21 juli is het stuk tussen Zut- phen en Arnhem aan de beurt en de afsluiting volgt op het museum lijntje tussen Apeldoorn en Dieren. Springer legt het loodje in rechtszaak om T iili Mariene' KARLSRUHE (UPI) - Een ge schil om de auteursrechten op het wereldberoemde soldaten lied ,Lili Mariene' is gisteren geëindigd met de uitspraak dat een Westduits blad de wet heeft overtreden door alle coupletten van het lied af te drukken. De rechtbank in Karlsruhe sprak uit dat een weekblad van het Springer-concern -- dat on der meer de kranten ,Bild' en ,Die Welt' uitgeeft de auteurs rechten schond toen het Alle vijf coupletten van het lied uit de Tweede Wereldoorlog in een ver haal afdrukte. Dit verhaal ging over een nieu we, biografische film over de zangeres van de oorspronkelijke, Duitse versie van het lied, Lali Andersen. De rechtbank bepaal de dat het lied van a tot z had mogen worden afgedrukt als het verhaal in het weekblad het lied zelf als onderwerp had gehad. Maar volgens de rechters was hiervan geen sprake in het arti kel in het weekblad dat over de film ging. Zij stelden een in West-Berlijn gevestigde muziekuitgeverij, Apollo Verlag die de auteurs rechten bezit, in het gelijk en be paalden dat Springer schadever goeding moet betalen. Later zal worden vastgesteld hoe hoog die De eerste drie coupletten van het lied zijn in de Eerste Wereld oorlog gecomponeerd door de Duitse schrijver Hans Liep, die in Berlijn in het Duitse leger diende en op wacht stond bij de Lamplit-kazerne, die in het lied voorkomt. Pas in 1937 werd het lied afgemaakt, gepubliceerd en opgenomen door Andersen. Het werd vaak over de radio uitge zonden voor de Duitse soldaten aan het oostfront in 1942 en 1943. Dit gebeurde door radio-Belgra do, die door de Duitsers werd ge leid. Britse en Amerikaanse solda ten hoorden het lied tijdens hun veldtochten in Afrika en namen het over. Daarna werd het in het Engels opgenomen en wereldbe roemd gemaakt door Marlène Dietrich, die toen in balling schap in de Verenigde Staten woonde. Liep is in 1983 in Genève (Zwitserland) gestorven. Het is niet bekend, wanneer de au teursrechten op het soldatenlied verkocht zijn. Jan Boezeroen: opnieuw beginnen. Midas Dekkers, debuut als verslaggever.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23