LEIDSCH DAGBLAD 'Geen concessies aan terroristen' PAK Tekort bij ABP van elf miljard 149 Slager wil schade claimen Mooi meegenomen: Examenwerk vervalst bij docent thuis Harde taal van president Reagan: MEUBELEN Graanprijs in EG gaat tenminste 1,8% omlaag DIE 50% KORTING WOENSDAG 19 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART No. 37732 Minder kalfsvlees verkocht door hormonenschandaal (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphense slager laat een advocaat I bekijken of hij schade kan claimen bij de dierenarts uit Chaam, die als veroorzaker wordt gezien van het groeihormonenschandaal. Als ge volg hiervan zegt de slager minder kalfvlees te verkopen. De Alphense advocaat B.A. Wille j spreekt van een 'lastige materie'. "Het gaat erom of we kunnen aan tonen dat het gedrag van de dieren arts als een onrechtmatige daad te genover de detaillisten kan worden gezien", aldus Wille. De slager zegt dat hij bij het publiek weerstand bemerkt om kalfsvlees te kopen en met een terugval in zijn omzet te maken heeft. Het Produktschap voor Vee en Vlees wacht de gerechtelijke actie af, die de officier van justitie van Breda tegen de dierenarts heeft in gesteld. Volgens drs. S. Jongerius, secretaris van het produktschap, zal het moeilijk zijn een oorzakelijk verband aan te tonen. Verder wijst hij er op, dat kalfsvlees voor de sla gerijen in ons land een klein pro- dukt is. Per hoofd van de bevol king wordt per jaar twee kilo kalfs vlees geconsumeerd tegen 20 kilo rund- en 41 kilo varkensvlees. Het Bedrijfschap voor het Sla- gersbedrijf vindt geen aanleiding om stappen te nemen. "Wij kunnen ons vinden in de maatregelen die staatssecretaris Ploeg en het pro duktschap hebben genomen", al dus een woordvoerder. "Wij zijn ui teraard wel heel boos over wat er is gebeurd". DEN HELDER (ANP) - Twee leerlingen van de avond-havo en mavo in Den Helder hebben toe gegeven te hebben gefraudeerd bij het economie-examen. Het tweetal, een personeelslid van de school en de echtgenote van een economiedocent, bracht wijzi gingen in hun oorspronkelijke werk aan in de woning van hun docent economie, die het werk t.er rorrpptip tb»li*! hart De tweede corrector trof in het examenwerk opvallende doorha lingen en verbeteringen aan met een anders gekleurde pen. Hij waarschuwde de inspecteur van het avondonderwijs, die op zijn beurt de directie van de school inlichtte. Volgens de schooldirectie is de leraar economie te goeder trouw geweest en heeft hij niets gewe ten van de handelingen van zijn echtgenote en zijn collega. Wel verwijt de directie hem dat hij gezien de bijzondere omstandig heden het werk niet thuis had behoren te bewaren. Overigens was de fraude vol strekt overbodig omdat hun oor spronkelijke werk ruim voldoen de was. WASHINGTON (GPD) - President Reagan heeft gisteravond tijdens een persconferen tie gezegd dat hij geen enkele concessie zal doen aan de terroristen die Amerikanen in Libanon gegijzeld houden. AALSMEER - De Chinese delegatie bracht vanochtend een bezoek aan de veiling in Aalsmeer. Premier Zhao Ziyang (links onder) kocht een bak duizendschoon en twee bakken phlox, terwijl veilingvoorzitter J. Maar se Albzn. rechtsonder) en minister Braks rechtsboven) toekijken, (foto anp> CFO beschuldigt Rietkerk HILVERSUM (ANP) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds heeft het boekjaar 1984 afgesloten met een tekort van ongeveer elf miljard gulden. Dat blijkt uit voor tijdig gepubliceerde stukken. Be- Donderdag 20 juni vrijdag 21 ju™ en zaterdag 22 juni MAGAZIJN VERKOOP in het Mostert Complex Middelstegracht Leiden eiken - manou modern zie onze adv. op pag. 6 Perioden met zon Vannacht enkele mistbanken en wei nig wind. Morgen perioden met zon en voornamelijk in het binnenland moge lijk een bui. Minimumtemperatuur on geveer 10 graden. Middagtemperatuur 20 juni 1985 Zon op; 05.19 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 06.32 uur, maan onder „Maak nu een eind aan dit mis drijf', zo riep hij de sji'iten op en hij waarschuwde ook dat hij de Li banese minister van justitie verant woordelijk zou stellen als de gijze-. laars een haar zou worden ge krenkt. De VS is een natie die door inter nationale terroristen wordt aange vallen, aldus de president. Hij gaf toe dat de VS weinig konden uit richten zonder levens van gijze laars in gevaar te brengen. Wel kondigde hij maatregelen aan om een herhaling van kapingen te voorkomen. De VS zullen onder zoeken of zij ook op hun internatio nale vluchten speciale agenten kunnen meesturen, en Reagan heeft alle Amerikaanse luchtvaart maatschappijen verzocht na te gaan of het wel verstandig is naar Athene te vliegen. Amerikanen krijgen niet alleen het advies Athe ne te mijden, maar ook alle landen in het Midden-Oosten die de ka ping niet hebben veroordeeld. De VS verlangen volledige uitleg beth Dole de mogelijkheid bestu- van de Griekse regering van alle deren om luchtvaartmaatschappij gebeurtenissen rond de kaping. en van landen met ontoereikende Reagan wil ook dat minister van veiligheidsvoorzieningen op hun buitenlandse zaken George Shultz vliegvelden uit de VS te weren, en minister van Transport Elisa- Speculatieve vragen over het verdere verloop van de gijzeling wees Reagan van de hand. Hij wei gerde de huidige toestand te verge lijken met de gijzeling in Teheran, waarin hij destijds aanleiding vond tot scherpe veroordeling van presi dent Carter. In 1980, aldus Reagan, was er een rechtstreekse bron van het kwaad, de regering van Iran, ditmaal is het moeilijk vast te de wandaden begaan, si geen vergeldingsactie VS-president Reagan tijdens de persconferentie. (fotoAP) stuurder Jan Anneveld van de CNV-ambtenarenbond CFO maak te de informatie openbaar. Volgens Anneveld is de slechte* positie van het ABP vooral te wij ten aan het beleid van minister Rietkerk (binnenlandse zaken), die de afgelopen jaren "op onverant woorde wijze grepen in de ABP- kas heeft gedaan om het financie ringstekort van de overheid te dek ken". Anneveld doelt daarmee op het feit dat achtereenvolgende ka binetten al sedert 1982 jaarlijks de werkgeversbijdrage aan het amb- tenarenpensioenfonds met circa 900 miljoen gulden hebben ver laagd. De uitbetaling van de huidige pensioenen komen volgens Anne veld nog niet in gevaar. Maar, zo zei hij, als de minister op de ingesla gen weg voortgaat, zal dat onge twijfeld gevolgen hebben voor de pensioenvoorzieningen en de inko mens van de ambtenaren. Voorlichter F. Jadoul van het ABP bevestigde dat het fonds kampt met een 'draagvlakversmal ling' van rond 11 miljard. Behalve de ingrepen van minister Rietkerk speelt volgens Jadoul ook onzeker heid over de omvang van de toe komstige verplichtingen van het ABP een rol. Dat de pensioenvoorzieningen van de ambtenaren door dit alles in het gedrang dreigen te komen staat volgens Jadoul als een paal boven water: "Minister Rietkerk heeft al enige tijd geleden bij de Tweede Kamer wetsvoorstellen ingediend die voorzien in een beknibbeling op de ambtenarenpensioenen". Penningmeester GSEV verdacht van oplichting APELDOORN (GPD) - De Apel- iimai u doornse penningmeester van het tVeHen Gereformeerd Sociaal Economisch Verband (GSEV) wordt ervan ver dacht deze organisatie voor enige tonnen te hebben opgelicht. De Apeldoornse recherche, rijksac countantsdienst en de justitie in Zutphen zijn gisteren begonnen aan een uitgebreid onderzoek. De verdachte is directeur-eigenaar van een assurantie- en accoun tantskantoor in Apeldoorn. De volledige boekhouding en ad ministratie van de man werden bij een inval in beslag genomen en worden nu nageplozen om de juis te omvang van de vermoede mal versaties vast te stellen. De recher che kwam in actie na een aangifte van de GSEV van vermoedelijke fraude. Het verband telt 2000 leden die jaarlijks 70 mille contributie op tafel leggen. De verdachte was ook penning meester van de gereformeerde ker- CHARLEROI (AFP) - In een bui ken in Apeldoorn, die bijna tenwijk van de Waalse stad Charle- 700 lidmaten telt. Ook in die roi zijn vanmorgen bij een ontplof- functie wordt hij verdacht van flng in een woonhuis een moeder fraude. De man is al eens eerder een haar drie kinderen om het le- van oplichting verdacht. Toen ven gekomen, werd hij door de kerkeraad op het De explosie, waarschijnlijk als matje geroepen omdat vele duizen- gevolg van een gaslek, veroorzaak- den guldens verdwenen waren. Na te een brand die oversloeg naar zijn schuldbelijdenis ten overstaan twee aangrenzende huizen. De van de kerkelijke ambtsdragers be- overleden kinderen waren 5, 9 en dekten dezen de zaak met de man- 14 jaar oud. Hun vader is gewond tel der liefde. opgenomen in een ziekenhuis. Een van de kapers aan boord van het vliegtuig van Trans World Airlines heeft vandaag schoten afgevuurd om journalisten en fotografen op de lucht haven van Beiroet af te schrikken. van de VS te willen. Elke soort aan val, zonder dat duidelijk kan wor den vastgesteld waarop die gericht moet zijn, „is een terroristische aanslag en zal onschuldige mensen het leven kosten". Volgens Reagan moet een oplossing worden gevon den die de terroristen niet beloont, om te voorkomen dat dezelfde ben de opnieuw aan het kapen slaat. Volgens de Amerikaanse presi dent is het onmogelijk druk uit te oefenen op Israël om de sji'iten vrij te laten die dit land vasthoudt. Dat is de voornaamste eis van de ka pers. Maar de binding met de vrij lating van de gijzelaars in Beiroet maakt het, aldus Reagan, onmoge lijk voor Israël en voor de VS. Dat zou toegeven betekenen aan de ka pers. De gijzelaars moeten worden vrijgelaten zonder betaling van los geld. De Amerikaanse president zei dat hij uit frustratie over de lange duur van het drama met de vuisten tegen de muur heeft gebonkt, maar: „We kunnen nu eenmaal niet schieten zonder dat we iets in het vizier hebben". (Zie ook pagina 7) Jan Boezeroen. De zanger van het populai re lied laat het publiek weer zingen en drinken. PAGINA 23 1 Koele reacties op de a gekondigde rapportage plicht van Nederlandse vestigingen in Zuid-Afri- ka. PAGINA 5 Sporters en ambtenaren uit Liverpool proberen in Turijn troost te brengen. PAGINA 7 Een meerderheid in Tweede Kamer is vooi bouw van twee nieuwe kerncentrales. PAGINA 9 Bij de wedstrijd FC Den Haag tegen De Graafschap is vanavond veel politie op de been. PAGINA 13 DONDERDAGS menu 15,- garnalencocktail of soep biefstuk pepersaus roomijs met meloen 'n prima dagschotel 7,50 Oude Rl|n 1a Lelden. 071-144734 Gasontploffing in huis: drie doden BRUSSEL (GPD) - De graanprijs in de Europese Gemeenschap gaat in het prijsjaar 1985/86 met min stens 1,8 procent omlaag. Dat is het gevolg van een aantal maatregelen die de Europese Commissie van daag heeft genomen. De commis sie deed dit ondanks het veto dat West-Duitsland vorige week tegen een prijsverlaging uitsprak. De prijsverlaging waartoe van ochtend werd besloten, was een voorstel van landbouwcommissa ris mr. Frans Andriessen. Naast de 1,8 procent prijsverlaging zullen er nog enkele maatregelen worden genomen, zodat de uiteindelijke verlaging rond 2 procent zal uitval len. Het besluit van was noodzakelijk geworden nadat West-Duitsland vorige week een akkoord in de raad van landbouw ministers had geblokkeerd. Op 1 juli gaat het prijsjaar voor harde tarwe en koolzaad in, en zonder prijsmaatregel zou èen vrije prijs vorming kunnen ontstaan. Het prijsjaar voor de gewone granen gaat in op 1 augustus. Andriessen zei dat nu duidelijk is gemaakt dat de Europese Ge meenschap geen veto kan gebrui ken. Hij zei wel te vrezen dat deze kwestie als een hypotheek komt te liggen op de topconferentie van de Europese regeringsleiders van vol gende week in Milaan, wanneer de Duitsers zich niet neerleggen bij het commissiebesluit. BASISINKOMEN oJltA- Dat het stelsel van sociale zekerheid aan vernieuwing 1 toe is, mag als een vast staand gegeven worden beschouwd. Het huidige stelsel is goeddeels op gebouwd in een tijd dat de welvaart jaarlijks toenam en is niet toegesne den op een situatie waarin werkloos heid meer is dan een tijdelijk ver schijnsel van beperkte omvang. Het ligt voor de hand dat een sys teem dat uitgaat van volledige werk gelegenheid zichzelf opblaast als de kosten stijgen terwijl daar juist minder inkomsten (premies) tegenover staan. Bovendien biedt het huidige stelsel geen antwoord op de behoefte van vooral vrouwen en jongeren aan (economische) zelfstandigheid, dus individualisering. Een principiële stelselwijziging is dan ook noodzakelijk en dat houdt meer in dan de bezuinigingen die de regering onder dezelfde noemer heeft gepresenteerd. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid heeft een moedi ge poging gedaan die principiële dis cussie op gang te brengen. Het voor stel is om te komen tot een gedeelte lijke basisuitkering - voor volwasse nen 30 procent van het sociale (ge- zihs)minimum oftewel 450 gulden - en een verplichte aanvullende verze kering voor werkenden. Deze laat- sten dienen zich tegen werkloosheid en arbeidsongeschiktheid te verzeke ren voor ten minste 70 procent van dat minimum. Wie meer wil moet zich vrijwillig bijverzekeren. Daarmee wordt recht gedaan aan zowel het traditionele gezin, waarin de vrouw niet werkt, als aan de indivi dualisering. Aantrekkelijk in het WRR-voorstel is verder, dat het nieuwe stelsel niet via premies maar via de belasting moet worden gefinancierd. Daardoor worden arbeidsintensieve bedrijven, die nu het leeuwedeel van de kosten voor hun rekening nemen, niet langer benadeeld. Doordat het bedrijfsleven voor elke werknemer bovendien 450 gulden van de belasting mag aftrek ken, wordt arbeid goedkoper ten op zichte van kapitaal hetgeen bevorder lijk is voor de werkgelegenheid. Ook verwacht de WRR dat zwart werken zo minder aantrekkelijk wordt en dat deeltijdwerk zal worden bevorderd door de invoering van de basisuitke ring. Voorwaar een lokkend perspectief. Toch is het plan overwegend op ne gatieve kritiek onthaald. Een groot bezwaar is inderdaad dat de invoe ring van een basisuitkering is becij ferd op extra kosten van maximaal 10 miljard gulden. Dat is uiteraard een uiterst ongelukkige 'bijkomstigheid' in een tijd dat er slechts gesproken wordt over een goedkoper stelsel. Een tweede punt van kritiek is dat het voorstel op een verkeerd moment zou komen. Dat is natuurlijk onzin. Het voorstel is gemaakt voor de lan gere termijn en kan desgewenst op elk moment worden opgepakt. Een zwaarwichtiger bezwaar is, dat de WRR-plannen een streep halen door de collectieve verzekeringsge dachte. Er blijft voor de lage inko mens niet veel meer over dan een so ciaal vangnet. Op een hoger niveau verzekeren zal voor die categorie moeilijker zijn dan voor de hogere in komens, om nog maar te zwijgen van mensen met grote risico's op het ge bied van werkloosheid en arbeidson geschiktheid. Zij zullen voor dat gro tere risico een hogere premie moeten betalen bij particuliere maatschappij en. Het gevaar is groot dat hierdoor de inkomensverschillen worden ver groot. Volgens de WRR is dit gevaar te ondervangen door collectieve afspra ken (cao's), maar dat betekent tegelij kertijd dat het voorgestelde systeem weer wordt opgeblazen: Dat is verre weg het zwakste punt in het WRR- rapport. Maar dat is geen reden om de discussie bij voorbaat uit de weg te gaan. MELK DUURDER - Met ingang van maandag gaat de prijs van con- sumptiemelk met één cent per liter omhoog. Porseleinen servies goed. Wit met bloemdecor. Keuze uit 14 onder delen. O.a. borden, schalen, bekers en kop en schotels. Popmarathon op 13 juli direct op tv HILVERSUM (GPD) - 'Live Aid', de Engels-Amerikaanse popmara thon ten bate van Afrika, zal waar schijnlijk op 13 juli rechtstreeks door de VARA-tv worden uitge zonden. De popconcerten, met su persterren als Mick Jagger, Elton John, Bob Dylan en David Bowie, zullen van 1 uur 's middags tot 4 uur 's nachts duren. De VARA heeft bij de organisa toren een geheim bod gedaan op de rechten van uitzending. Ge woonlijk kunnen Eurovisie-uitzen dingen als deze gratis worden over genomen, maar hiervan is afgewe ken om de opbrengst zo hoog mo gelijk te doen zijn. Om de popma rathon volledig te kunnen uitzen den heeft de VARA ook zeven uur extra zendtijd aangevraagd bij de regeringscommissaris voor de om roep. Ja. ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend i de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Tel. Plaats In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1