goeie binnenkomer Cassette Is de leerling nog bij de les? Geestetijken in opspraak wegens ontucht met kinderen Klachtenboek jongeren niet in stoffige la WOENSDAG 19 JUNI 1985 PAGINA 17 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 V.l.n.r. Peter Paauw, Lex Verhey, George Marvel en Jan O. der belangrijk dat de apparatuur een dag voor de opname wordt gebracht. Dan kunnen wij alvast het geluid regelen". Door zijn kennis van het mu- ziekwereldje weet Witteman dat er een grote stijging is in de ver koop van recorders. Veel groe pen gaan zelf opnemen via het zogeheten sound-on-sound prin cipe. "Een goede zaak", meent hij, "maar het is niet zomaar ge daan. Deskundige adviezen zijn broodnodig als je het goed wilt doen". De Leidse popgroep La Peste (new wave) heeft goede ervarin gen met het uitbrengen van een cassette. In november vorig jaar kwam de cassette 'Envie' ter we reld. Momenteel zijn de 500 ex emplaren verkocht en denken ze eraan om nieuwe cassettes bij te laten maken. Vooral bij optre dens verkopen de bandies, maar ook per post en via de platenzaak verkocht La Peste's eersteling. Het grote voordeel van de uit gebrachte cassette noemt drum mer George Marvel (artiesten naam) het aantal optredens dat ze eraan overhielden. Een ander voordeel volgens de slagwerker: "Een cassette stop je gewoon in je zak en het kost je maar vijf biertjes". Toetsenman Peter Paauw - alias Ome Cor - over het effect van de cassette: "Een kick dat je tijdens optredens mensen vooraan ziet staan die je num mers kennen en meezingen". Zanger/gitarist Jan O. ("m'n boe- vennaam"): "Het is waardevol dat je de nummers die je speelt hebt liggen. Ook leuk voor je zelf'. Legendarisch La Peste gaat binnenkort weer opnames maken. Dit keer komt er echter een elpee uit. "Een plaat, dat is het gewoon, daar droom je toch van", is de algeme ne stemming in de oefenruimte in Leiden Zuid-West. La Peste is inmiddels tweeënhalf jaar onder deze aan een boek van de Franse schrijver Albert Camus ontleen de naam bezig. De leden komen uit de 'legendarische' Leidse bands The Ox en The Dummies. Het opnemen van een cassette was voor de groep de eerste stap op weg naar meer bekendheid en erkenning. Ondanks het nut van het uitbrengen van 'Envie' zien ze nadelen. Bassist Lex Verhey: "De cassette heeft nog een lange weg te gaan. Een elpee wordt se rieuzer genomen, heeft meer sta tus. Aan de andere kant is het be ter dan niets, je hebt iets om offi cieel aan te bieden. Het uitbren gen van een cassette was voor ons gewoon nodig om verder te komen. Zoals de plaat die we gaan opnemen ook weer nodig is om niet stil te blijven staan". Het heeft La Peste geen cent gekost om de cassette op te ne men en uit te brengen. "Boffen", noemen ze dat. Het Delftse cas- settelabel Pion zorgde voor de verspreiding en de opnames. In totaal heeft het opnemen en uit brengen zo'n drieduizend gulden gekost. Door de totale uitver koop is het label uit de kosten. De opnames gebeurden in de oe fenruimte van The Div bij elkaar geleende apparatuur. Kant twee van de cassette bestaat uit live- Dat raden de leden van La Pes te andere bands aan die met plannen spelen om een cassette uit te brengen. "Als je dan je bandje naar zalen stuurt, weten ze wat ze live van je kunnen ver wachten. Als je slechts studio- muziek hebt opgenomen, moet men nog maar afwachten wat er live van wordt waargemaakt". Overigens benadrukken de bandleden dat een cassette 'om te verkopen' niet noodzakelijk is om zalen te strikken voor op. Een in minder grote oplage ge maakte cassette met minder nummers kan ook als visitekaar tje werken. Jan O.: "De geluids kwaliteit is niet belangrijk, daar luisteren ze wel doorheen. Bo vendien is het buitengewoon leerzaam om zo'n cassette met drie of vier nummers te maken. Een voordeel is dat je zo'n demo minder serieus hoeft aan te pak ken dan een cassette die je aan het publiek wilt verkopen". De laatste tip van La Peste: "Als je een cassette hebt ge maakt, stuur hem dan naar het new-wave piratenstation WHS in Amsterdam. Zij draaien het liefst zoveel mogelijk kleinschalige pop waarnaar een vast publiek luistert. Je weet maar nooit. On ze cassette is toen helemaal uit gezonden". DIRK JAN ROELEVEN Voor geïnteresseerde muzikanten volgen hier wat adressen: Piraten- station WHS, postbus 2476, 1000 KL Amsterdam, (020) 640804. Cassettela- bel Pion, Binnen watersloot 12, Delft, (015) 136246, vragen naar Jeroen van Erp. 'Cassettefabriek' Salisbury Sound, Zuidendijk 327, Dordrecht, (078) 184422. Norbert Veel Geluids- productie's, Oude Vest 91, Leiden, (071) 142002. Kubus-Kommunikaties, postbus 11236, 2301 EE Leiden, (071) 769767. CAC, Nieuwe Rijn 17, Leiden, (071) 120653. Nederland telt 70.000 popgroe pen. Dat schokkende nieuws werd de afgelopen week de we reld ingeslingerd. In alle soorten en maten heb je ze, van punk tot reggae en van disco tot symfoni sche rock. Vrijwel iedereen kent in zijn woonplaats wel een groep je - meestal - jongelui die samen veel zweten op nieuwe nummers of het naspelen van hits van an deren. Sommigen doen het puur voor de lol en dromen niet van een uit verkochte Kuip, anderen willen verder dan de oefenruimte en to nen hun kunsten het liefst aan zo veel en zo enthousiast mogelijk publiek. Helemaal mooi wordt het als een plaat kan worden ge maakt. Dat is echter voor slechts weinigen weggelegd. Veel dichter binnen handbe reik is het uitbrengen van een cassette. Het is stukken goedko per dan een plaat en toch geef je meteen je visitekaartje af waar dan weer optredens uit kunnen voortvloeien. Sinds de gevestigde platen maatschappijen steeds minder beginnende groepen een kans gaven een plaat op te nemen, ontstond de behoefte aan andere middelen om de vruchten van veel Zwoegen Zorgen voor het nageslacht vast te leggen. De cas sette bleek een handzaam alter natief. In de Leidse studio 'Norbert Veel geluidsproductie's' aan de Oude Vest 91 staan tien peperdu re cassettedecks op elkaar gesta peld. "Beetje veel van het goe de", is de eerste gedachte. Het tiental wordt gebruikt voor het kopiëren van cassettes. Honderd cassettes van een goede kwaliteit kopiëren kost hier 650 gulden. Het materiaal hoeft niet in de studio opgenomen te zijn. Zo kan het dus voorkomen dat er cassettes met alleen maar braak- geluiden worden vermenigvul digd. Vandaag Jean Paul Witteman, gitarist in de nieuwe Leidse Nederlandsta lige band 'Vandaag', legt uit wat men in de opnamestudio zoal verwacht als een band aanklopt voor het opnemen van hun pres taties. "Aangezien studiotijd kostbaar is (55 gulden per uur op een 16-sporen recorder, djr.) moeten de nummers af zijn voor ze hier naar binnen komen. De band moet een partij van binnen en van buiten kennen, anders krijg je ruzie in de studio. Verder moetje in je hoofd hebben watje wil doen op zo'n dag in de studio, hoeveel nummers wil je opne men, dergelijke dingen. Ook be langrijk is dat een band een keer langs komt voordat ze gaan op nemen. Dan is alles niet zo nieuw meer en kun je sneller aan de slag. Om tijd te winnen is het ver- "Ik moet van de rechter via de psychiater met mijn vader pra ten. Ik heb daar helemaal geen zin in, maar mijn vader gaat maar door. Nu moet ik elke week één keer met mijn vader praten of een spelletje doen, dit heeft de dokter beslist. De dokter zegt dat ze net zo lang doorgaat totdat ik goed met mijn vader kan op schieten. Zodat ik dan af en toe bij hem op visite kan, maar ik ga toch nooit. Ik mag pas kiezen als ik 12 ben", schrijft een 10-jarig meisje. Om dit soort problemen te voorkomeh wil de redactie van het klachtenboek dat minderjari gen een vetorecht krijgen over de omgangsregeling die door de De modeshow van "De Noorderwiek", de Leidse school voor mode en kleding, trok gisteren veel belangstelling. Ruim 100 leerlingen slo ten het leerjaar af met het tonen van hun eigen gemaakte modellen. De stof daarvoor hadden ze zelf ingekocht en bedrukt. De modellen zijn zelfontworpen en gemaakt. (foto Holvast) "Scholieren zijn vandaag de dag lastiger in de klas, ze zijn eerder afgeleid en kunnen zich moeilijk concentreren". Dat is de conclu sie van een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder scholieren. Hoe zit dat ei genlijk hier in de Leidse regio? dacht KITS. Wij hielden een mi ni-onderzoek: "In zijn algemeenheid zit er wel wat in die bewering", vindt de heer Van der Linde, directeur van de Leidse scholengemeen schap De Vlietschans. "Ik denk dat het wel waar is dat vandaag de dag er nogal wat nodig is om onderwijs te geven, leerlingen te motiveren en orde te houden". Volgens hem haalden kinderen vroeger hun informatie voorna melijk uit de schoolboeken. Maar tegenwoordig komen ze veel aan de weet buiten de school om: via televisie, allerlei bladen en de radio. "Wat ze zien aan wereldbeelden, uit de ruim te, neem alleen maar het weerbe richt; die satellietfoto's. Als le raar moet je daar toch tegen op boksen". Duffe schoolboeken zijn danook, volgens Van der Linde, verleden tijd. "Ze moeten leuk zijn, een tikje uitdagen. En de leraar heeft meer aandacht voor iedere scholier. Met de les op het gemiddelde mikken is wel voorbij". Kinderen zijn mondig genoeg, ze "pikken de docent voortdurend in de kuif'. Mevrouw De Wolf, van de Kat wijk-se mdgo Rijnwijck vindt dat het wel meevalt met die concen tratie in de les: "Omdat dit mid delbaar beroepsonderwijs is zijn de leerlingen al meer gemoti veerd dan wanneer ze de school als een verplichting zouden zien. Wat ik wel merk is dat ze 's avonds minder tijd hebben om huiswerk te maken. Ze zijn zo bezig met sociale contacten, met de sportvereniging of de hobby club, dat het er wel eens by in schiet". "Ik ben blij dat ik zelf nu geen 15 ben", zegt directeur De Mik van de Leidse bedrijfstechnische school voor individueel onder wijs C. Sweris. Van veel kinde ren is de vader tegenwoordig werkloos. Dat motiveert nu niet bepaald om extra je best te doen. Want waarvoor leer je nu eigen lijk zo hard? Om later ook zonder werk te komen zitten? "We proberen de leerlingen zo goed mogelijk te motiveren. Want nu is de werkloosheid dan wel groot, maar later kunnen ze je weer hard nodig hebben. Be paalde vakrichtingen liggen goed in de markt: schilders, met selaars en straatmakers zijn hard nodig". Met dat concentreren in de les valt het volgens hem wel mee. "Ja in het tweede en derde jaar is het soms wel moeilijk. Dan zitten kinderen ook op een vervelende leeftijd. En als er dan thuis probelemen zijn, is het voor ons moeilijk om dat boven tafel te krijgen. De ene scholier zal zich misschien agressief gaan gedragen, terwijl de ander juist in zijn schulp kruipt. Door veel met hen te praten komen we dan toch wel aan de weet, wat er aan de hand is en kunnen we ze hel pen". Maar komt een .leerling een maal in de vierde klas, dan ver anderen ze. Langzaamaan verto nen ze een volwassener gedrag. De Mik: "Ik zeg dan altijd: het muurtje gaat vallen. Daarmee be doel ik dat het eindexamen in zicht komt, dat er een baas op hen wacht. Ze zijn dan echt heel aanspreekbaar in hun vak". "Ik heb contact gehad met twee 'clubs' die de mensen niet uit de problemen helpen, maar ze er al leen nog maar verder in helpen. ik vind dat ze meteen al voor de zielige hulpeloze moedertjes kie zen. Ze zeggen dat mijn moeder ontzettend van ons houdt, maar wat ze niet geloven is dat mijn moeder altijd zo smerig was om tegen ons te zeggen dat ze van mij niet hield en mijn zusje wou ze nooit hebben". Uit één van de brieven die in het 'Klachtenboek voor mindeijarigen' staan. Afge lopen donderdag is het klachten- boek met een aantal eisen aange boden aan leden van de Tweede Kamer. Het boek is in het kader van het Jongerenjaar 1985 voor en door jongeren gemaakt en deze maand uitgekomen. De redactie van het boek bestaat uit jongeren van verschillende jongerenorga nisaties die begin van dit jaar een oproep via de radio, tv en adver tenties deed om jongeren brie ven te laten schrijven met klach ten over mindeijarig zijn. In het boek worden verschil lende problemen rond de min derjarigheid behandeld: echt scheiding, school, uit huis gaan, ouders, discriminatie onder jon geren en gehandicapte jongeren. Eén van de eisen van het klach tenboek is dan ook dat de meer- derjarigheidsgrens moet worden verlaagd van 21 naar 18 jaar. Uit de vele brieven is een aan tal uitgezocht dat in het boek staat. Ook wordt er uitgelegd wat de jongerenhulporganisatie's als de Werkgroep Eénouder Kinde ren, Komité Kindervuist, Lande lijk Aktie Komité Scholieren, Belangenvereniging Minderjari gen, Scholieren Komité Amster dam en het Jongeren Platform Gehandicapten doen. Tenslotte trekt de redactie een aantal con clusies en steil een aantal eisen om de positie van minderjarigen te verbeteren. rechter wordt voorgesteld en zouden kinderen onder de 12 meer te vertellen moeten hebben over hun voogd. Dat je op school vaak niet se rieus wordt genomen en de le raar vaak het laatste woord voert weet iedere jongere en daar wil dit klachtenboek ook wat aan doen. Op scholen zou wederzijds respect moeten zijn en moeten meer leerlingen in de medezeg genschapsraad. Uit vele klachten blijkt ook dat kinderen die voor hun éénent- wintiste het huis uit gaan of in een tehuis zitten het moeilijk hebben en vaak voor de onbenul- ligste dingen als afgifte van een toeristenkaart toestemming van hun ouders nodig hebben. Min derjarigen zouden daarom, meent het klachtenboek, zélf hun tehuis moeten kunnen kie zen en inspraak in het beleid van het tehuis moeten krijgen. Het boek gaat verder ook in op kindermishandeling, discrimina tie onder jongeren en jonge ge handicapten. "De jonge gehandi capte wordt vaak in een hoekje geplaatst, achter de geraniums". Het streven van het klachten- boek is dan ook de jonge gehan dicapte "achter de geramiums" vandaan te halen. De redactie van het klachten- boek hoopt dat het boek niet zo als vele rapporten verdwijnt in een stoffige kast van ministeries, maar dat er daadwerkelijk wat kan worden veranderd. Maar of er voor het einde van het 'jonge- reiyaar' vanuit Den Haag ook werkelijk iets zal worden gedaan is nog maar af te wachten. De Rooms-Katholieke Kerk in de Verenigde Staten heeft miljoenen dollars betaald aan ouders die priesters voor de rechtbank daag den wegens ontucht met hun kin deren. Het Amerikaanse rooms-katho- lieke weekblad 'The National Ca tholic Reporter' onthult dat na een onderzoek naar sexueel misbruik van kinderen door priesters. Het blad meent, dat de kerk geen be vredigend antwoord geeft op dit 'nationale schandaal'. Het be schrijft twaalf beschuldigingen te gen priesters, vonnissen van rech-, ters en financiële regelingen van bisdommen. Veel ouders zijn, volgens het blad, teleurgesteld over de lakse houding van hun bisschop nadat zy een klacht hadden ingediend. De 'ongeschreven richtlijn' voor de kerkleiding lijkt te zijn: verzeker de ouders dat hun klacht serieus wordt genomen, weerhoud hen er van een advocaat in te schakelen, en dring er vooral op aan, dat ze niet naar de pers stappen. In de meeste gevallen wordt een confrontatie met de aangeklaagde priester uit de weg gegaan. Hij krijgt vaak het voordeel van de twijfel. Ouders worden genegeerd, tenzij ze hardnekkig blijven aan dringen. Voor de bisdommen, zegt 'The National Catholic Reporter', is het belangrijkste: koste wat het kost een schandaal vermijden. Als voorbeeld van ontucht - een uit vele - noemt de krant de pries ter Gilbert Gauthe. Hij moet in het najaar voor de rechter verschijnen, "omdat hij honderden sexuele handelingen heeft uitgevoerd bij dozijnen jongens in parochies in het zuiden van de staat Louisiana". De kerk zou al miljoenen dollars hebben betaald aan ouders die een klacht tegen Gauthe indienden. De priester is nu geschorst en zou in een psychiatrische inrichting wor den behandeld. De krant vindt, dat kandidaten voor het priesterschap strenger moeten worden geselecteerd, "zo dat mannen met ernstige sexuele en psychologische problemen niet tot priester worden gewijd". De kerk zou ook in elke staat of regio een hulpinstantie moeten hebben voor priesters die op dit gebied problemen hebben. Een woordvoerder van de Ame rikaanse bisschoppen verklaarde in een reactie op de publikatie, dat de kerkleiding 'ernstig bezorgd' is over het sexuele misbruik van kin deren door geestelijken. Maar het woord 'epidemie' is niet op z'n plaats. Het bekend worden yan in cidenten hangt, volgens deze zegs man, samen met 'het toegenomen bewustzijn' van sexueel misbruik van kinderen. Veel bisdommen hebben een ge dragslijn voor de behandeling van zulke klachten. De bisschoppelijke woordvoerder sprak van 'een ke ten van instellingen' in de kerk ten behoeve van priesters en religieu zen die met psychische problemen worstelen. De selectie van kandi daten voor het priesterschap is, naar zijn oordeel, op het ogenblik voldoende. Vrijmetselarij Een rapport van de commissie 'pastoraal onderzoek' van de Ame rikaanse rooms-katholieke bis schoppen noemt de vrijmetselarij onverenigbaar met elk christelijk geloof. "De principes en rituelen zijn uiting van een natuurgods dienst, waaraan christenen niet ac tief kunnen deelnemen zonder hun geloof geweld aan te doen". De meeste Amerikaanse vrijmet selaars zijn politiek reactionair en racistisch, zegt het rapport. Vrou wen, jongeren tot 21 jaar en zwar ten kunnen geen lid zijn. "De ker ken die openstaan voor man en vrouw, blank en zwart, jong en oud, rijk en arm zijn een beter voorbeeld van broederschap tus sen de mensen dan de vrijmetsela rij. Zij hoeven zich niet te veront schuldigen voor hun kritische hou ding". Conclusie van het rapport: wie als christen de principes van de vrymetselary welbewust aan hangt, begaat een ernstige zonde. De commissie voor geloof en kerkorde van de Methodistische Kerk in Engeland velt in een rap port voor de synode van deze kerk ongeveer hetzelfde oordeel over de vrijmetselarij. "Methodisten kun nen beter geen lid zijn van een lo ge, omdat de vrijmetselarij onver enigbaar is met het christelijk ge loof'. Het rapport levert scherpe kritiek op de geheimzinnigheid waarmee vrijmetselaars te werk gaan, en op de 'buitensporige ge loften' die zij moeten afleggen. In Engeland zijn zo'n 500.000 van een loge. Handicaps. Het lutherse kerk bestuur in Amerika vindt, dat men sen met bepaalde handicaps geen predikant kunnen worden. "Predi kanten moeten lichamelijk en geestelijk voldoende gezond zijn om het noodzakelijke uithoudings vermogen te kunnen opbrengen voor de uitoefening van hun veelei send ambt". Het kerkbestuur denkt met name aan mensen die lijden aan een geestesziekte of ziekten als multiple sclerose, chro nische gewrichtsontstekingen en aangeboren hartafwijkingen. De vereniging van multiple scle- rose-patiënten in de Verenigde Staten heeft bezorgd gereageerd. Voorzitter John Donnelly gaf toe, met bepaalde handi caps niet voor alle beroepen ge schikt zijn, "maar talloze gehandi capten hebben bewezen, dat ze in staat zijn met hun bijzondere situa tie te leren leven en een normaal beroep uit te oefenen". In diverse ondernemingen hebben lijders aan multiple sclerose een leidende functie. Een gehandicapte die zijn studie theologie heeft afgerond kan in bepaalde gevallen zeker als predikant werkzaam zijn, meent Donnelly. Een woordvoerder van de luther se kerk zei ter toelichting, dat de kerkleiding zich had afgevraagd, wat een gemeente van de predi kant verwacht. Een van de vereis ten is, dat men in noodsituaties snel ter plekke kan zijn. Afscheid. Rector J. Schoenma kers (57) neemt vrijdag afscheid van het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missiewerken, waarvan hij sinds 1966 directeur is geweest. Hij keert terug naar het basispasto raat. Hervormde Kerk: beroepen te Kamperveen kandidaat A. den Besten Katwijk aan Zee; aangeno men de benoeming tot pastor in de revalidatiekliniek 'Overtoom' te Amsterdam kandidaat mevrouw A. H. Sneep-Lietaert Peerbolte Nieuwer ter Aa, naar Klarenbeek kandidaat P. Overduin Hoogvliet; bedankt voor Vroomshoop A. J. de Bue Nij verdal, voor 's Gravenpol der (Z.) S. Ypma Oosthem (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Spakenburg K. Folkersma Rouveen, te Gronin gen P. Niemeyer Zuidwolde (Gr.). Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Den Haag-Zuid R. Boog aard Leiden, te Lisse kandidaat A. J. Gunst Kapelle.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17