Hikers hoeven van de prijzen niet wakker te liggen. Inpoldering Markerwaard voor uitbreiding bollenteelt Veiling Flora geeft deel winst terug aan leden PERRYDEPROFS Voorzitter J.P.M. de Jonge van KAVB: WOENSDAG 19 JUNI 1985 PAGINA 15 Nomad Mistral, polarsoftvullirig^ Gewicht 1000 gr. D5T- nu 119:- Nomad Trapper, poly-cotton voering. Gewicht 1300 gr. 9>6Ö nu 85r- Ameland, katoenen voering 995Ö nu 85: Binky, polyester vulling £6? nu 55: Argus Jeugdslaapzak nu 29: Poolster, dons. Vulgewicht^^^ 600 gr. 65/35 dons 349)- nu 299: tad Falk, waterdichte, tiende buitenkant 398: Montreal, halfdons. Vulgewicht 750 gr. 15/85 dons. 189r- Nomad Alpin Duo, polarsoftvulling 235: Vagebond, katoenen voering]^ nu 119: Lichtgewicht opblaasbaar matras.8S? nu 75: Noppen schuimmatras (6 cm dik) £750 nu 22.50 Poolcirkel, voor extra koude klimaten. Vulgewicht 100 gr. 90% dons. 499: Eva matras (9,5 mm dik) 28.50 Perry v/h Perry Sport vindt u in: Amsterdam Kalverstraat - Amsterdam Overtoom - Amstelveen - Arnhem - Assen - Den Bosch - Eindhoven - Emmen - Enschede - Groningen - Den Haag - Haarlem Heerlen - Hilversum - Leiden - Maastricht E Romanusweg 2 - Nijmegen - Rotterdam Hoogvliet - Rotterdam Lijnbaan - Rotterdam Zuidplein - Rijswijk - Sliedrecht - Tilburg - Utrecht. 0f je nu professioneel gaat hiken of gewoon wilt kamperen, bij Perry vind je wat je nodig hebt. Slaapzakken met donsvulling of kunstvezelvulling in verschillende gewichten. Mummie-slaap zakken metthermokraag, speciaal voor het kamperen onder barre omstandigheden. Ook voor luchtbedden en slaapmatten kun je bij Perry terecht. Er is zelfs 'n superlichtgewicht slaapmat van 180 gram! En natuurlijk zijn voor de vervaardiging de beste materialen gebruikt zoals: polyethyleen, alufolie, nylon enz. Als je nu komt kijken naar ons uitgebreide assortiment kun je lekker mee profiteren van onze aantrekkelijke kortingen in de afgebeelde artikelen. Daarnaast hebben wij nog aanbiedingen in: polyethyleen matten, alufolie matten, bivakmat inclusief waterdichte slaaphoes en een 'self inflating' luchtmatras. Maar kom wel snel want de aanbiedingen gelden maar voor een periode van 10 dagen. Nestor J.F.Ch. Dix (links) bekijkt samen met voorzitter De Jonge Lodewijk het eerste exemplaar van het boek 'Een kop groter'. i de KAVB (rechts) RIJNSBURG - Voor het eerst sinds de nieuwbouw in 1980 zal aan de leden van de Coöperatieve Bloemenveilingvereniging Flora in Rijnsburg geld worden terugbe taald. Op de ledenvergadering van 28 juni zal worden voorgesteld 600.000 gulden van de winst terug te betalen. De veiling heeft op dit moment 2018 leden. Het bedrag dat de kwekers terug krijgen is af hankelijk van hun omzet. Uit het jaarverslag van de veiling valt op te maken dat er vorig jaar ruim 3 miljoen gulden winst is ge maakt. Naast een winstuitkering aan de leden zal hiervan 2 miljoen aan de algemene reserve van de veiling worden toegevoegd. Door de nieuwbouw is het eigen vermo gen van de veiling klein. De winst was vorig jaar 600.000 gulden hoger dan in 1983. Dit werd veroorzaakt door een hogere om zet De belangrijkste inkomsten bron van de veiling is het veiling- percentage die de leden aan de vei ling betalen. Door een stijging van de omzet met 26 miljoen gulden was de om zet van de veiling in 1984 voor het eerst groter dan 300 miljoen gul den. Dit resultaat werd bereikt door een toename in aantal en een verhoging van de gemiddelde prijs. Uit het jaarverslag van Flora over 1984 blijkt dat de omzet van minder belangrijke snijbloemsoor ten toeneemt terwijl die van de tien belangrijkste stabiliseert. Dat wordt door het bestuur van de Flo ra toegejuichd omdat hierdoor meer kopers en exporteurs de vei ling zullen bezoeken, zo blijkt uit het jaarverslag. K. Anholts, procuratiehouder van de veiling, zegt dat de goede resultaten van Flora niet beteke nen dat de bedrijfsresultaten van de kwekers ook goed zijn: "Door de steeds stijgende kosten, vooral die van energie, en een stabilise rende opbrengstprijs zijn de be drijfsresultaten van de tuinderijen in veel gevallen niet optimaal. Als veilingcoöperatie moeten wij er al les aan doen de prijs voor de pro- dukten te verbeteren", aldus An holts. Flora zal zich de komende tijd, samen met andere veilingen, in spannen om de export naar Ameri ka en andere vergelegen markten, nog verder te vergroten. De veiling verwacht het komende jaar op nieuw een stijging van de omzet te kunnen realiseren. Door promotie activiteiten in het buitenland ver wachten de Nederlandse veilingen de export nog verder te kunnen vergroten. HILLEGOM - Als de Mar kerwaard niet wordt inge polderd dan zullen telers van bloembollen zijn ge noodzaakt uit te wijken naar het buitenland om de eenvoudige reden dat in Ne derland niet voldoende goe de grond meer voorradig is. Dat zei J.P.M. de Jonge, voorzitter van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB), gistermiddag tij dens een jubileumbijeen komst van zijn 125-jarige or ganisatie in Treslong in Hil- legom. Het bollenareaal kan de komende 25 jaar worden verdubbeld. Onder goede begeleiding kan een gestage stijging van de omzet worden ver wezenlijkt en kan het areaal tot het jaar 2010 groeien van 15.000 tot 30.000 hectaren. Het is evenwel de vraag of er zoveel grond is om uit te breiden: "Zal uitermate voor bloembollencultuur geschikte grond voor eeuwig onder water blijven liggen?" Die vraag richtte de voorzitter ei genlijk tot minister ir. G.J.M. Braks van landbouw en visserij die voor de bijzondere bijeenkomst gisteren was uitgenodigd. De be windsman moest evenwel verstek laten gaan omdat werkzaamheden in Den Haag de gehele dag zijn aandacht opeiste. Dat was duide lijk een teleurstelling voor de jari ge vereniging. De minister zou bo vendien het eerste exemplaar in ontvangst nemen van het door Tom Lodewijk ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de KAVB geschreven boek 'Een kop groter'. Bii de oprichting van de 'Koninkijke' - die kwalificatie had het toen nog niet - in 1860 bedroeg het beplante areaal bloembollen ongeveer 300 hectaren. Bij het gou den jubileum was dat uigegroeid tot circa 4.000 hectaren en bij het 100-jarige bestaan tot 8.800 hecta ren. In verband met de groei van de afzetmogelijkheden merkte de voorzitter van de Koninklijke Al gemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur nog op dat het on waarschijnlijk is dat vanuit Neder land de gehele wereldmarkt kan worden bediend voor wat de leve ring van bloembollen betreft: "De toenemende communicatiemoge lijkheden over de gehele wereld, de ernorme versnelling en verbete ring van het transport openen voor de bloembollencultuur ongekende mogelijkheden tot uitbreiding van de produktie en de afzet". Op het gebied van de veredeling worden goede vorderingen ge maakt, die mogelijkheden bieden voor de ontwikkeling van betere produkten met een iets langer 'vaasleven' voor bolbloemen. "De mogelijkheid tot het verkrijgen van virusvrij kweekmateriaal en de snelle vermeerderingsmethoden kunnen tot een kwaliteitsverbete ring leiden en het opzetten van een kraam van nieuwe soorten belang rijk verkorten. Daarmee kan snel ler op de veranderende vraag wor den ingespeeld", zo zei de KAVB- voorzitter. Miljard Het aantal bollenberijven nam de laatste 25 jaar af van 14.000 tot 4.000, terwijl het areaal bloembol len in diezelfde periode dus juist flink toenam. Als gevolg van die ontwikkelingen is de gemiddelde oppervlakte per bedrijf gestegen tot 3,5 hectaren. Met die gegevens kwam F.H.J. Boons, lid van de hoofddirectie van de Rabobank die een van de belangrijkste financiers van het bollenvak is, op de prop pen. Hij verwacht dat de export van bloembollen zich de komende ja ren gestaag zal voortzetten. "De groei van de export bedroeg de laatste jaren 4 tot 5 procent. In het seizoen 1983/1984 was dat zelfs meer dan 10 procent. Het ziet er naar uit dat de groei zich ook dit jaar handhaaft zodat over enkele jaren, waarschijnlijk al in 1987, voor een bedrag van meer dan 1 miljard gulden aan bloembollen wordt geëxporteerd". Het centrum van de produktie van de bollencultuur is verschoven van deze regio naar de noordelijke zandgebieden en West-Friesland. De bollenstreek is nog wel het han delscentrum gebleven. In die ande re gebieden is volgens Boons door een moderne bedrijfsstructuur en een hoge mechanisatiegraad de produktie per manjaar sterk toege nomen. Nestor In verband met een verdere ont wikkeling van de bloembollensec tor merkte hij op dat er steeds ho gere eisen zullen worden gesteld aan het management. Hij refereer de aan de substraatteelt die op re delijke termijn van grote betekenis kan worden voor de bollenteelt. Die nieuwe technieken, alsmede schaalvergroting, marketing en au tomatisering stellen nieuwe eisen aan het ondernemerschap. Tot de jarige sprak ook R.B. van Waveren, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren. Hij memoreerde de verwevenheid van zijn organisatie met die van de 'Ko ninklijke'. Hij bood voorzitter De Jonge een zilveren replica aan van een houten kist waarin jarenlang bollen werden vervoerd. Na afloop van het sprekersge deelte, restte voor de jarige vereni ging de vraag wie nu het eerste ex emplaar van het jubileumboek aan te bieden. Daarover was iedereen het eens. De nestor van het vak, het fenomeen, 'the grand old man', de bijna 104-jarige J.F.Ch. Dix kreeg uit handen van schrijver Tom Lo dewijk (73) het eerste exemplaar. "Ik had mij voorbereid op de mi nister van landbouw en visserij. Maar die komt dus niet. Spreken tot meneer Dix vind ik veel gemak kelijker, want wij kennen elkaar al een hele lange tijd", aldus Lode wijk nadat hij het boek aan de nes tor had overhandigd. Alle leden van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur krijgen het gedenkboek. Het is verschenen in een oplage van 7000 stuks. De dure, tienduizenden guldens kostende uitgave is tot stand gekomen dank zij sponsors. Nieuw plan Evertsenlaan rtIJNSBURG - Omdat toe maar twee van de 14 geplande woningen aan de Evertsenlaan in Rijnsburg zijn verkocht zal de aan nemer, Marel's bouwbedrijf, een nieuw plan voor dit gebied maken. Het was de bedoeling op het stuk grond dat Marel's Bouwbedrijf daar in eigendom heeft, 14 twee- onder-een-kap woningen neer te zetten. De belangstelling hiervoor bleek r Het bouwbedrijf zal i bouwplan maken. De twee gen die al wel zijn verkocht zullen aan het eind van de Evertsenlaan worden gebouwd. Alu Weefselmat (4 mm dik, 1 pers.) 32SÖ nu 27.51 (4 mm dik, 2 pers.) nu 49r- (10 mm dik) 47.50

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15