Uitblijven lagere rente stelt teleur Grenscontrole vereenvoudigd Hogere winsten doen toekomst wir wankelen HYPOTHEEK RENTE. Nederlandse export naar China gaat fors omhoog p I nutsspaarbanks aanzienlijk verstevigd Positie UCN Almelo ID JUIN1 ECONOMIE PAGINA 9 Zhao Ziyang vanaf zondag aan Ne derland brengt. Zhao is de archi tect van de Chinese economische hervormingen, die voor een hoger welvaartspeil moeten zorgen in het ruim één miljard inwoners tellende land. Peking wil niet alleen con sumptiegoederen in het buiten land kopen, maar vooral de kennis in huis halen om de industrie zo te moderniseren dat het in eigen be hoeften kan voorzien. Daartoe zijn de grenzen van China open gezet voor buitenlandse investeerders. Zhao zal naar alle waarschijnlijk in Den Haag een investerings be schermingsverdrag ondertekenen, waar lange tijd aan gewerkt is door Skomf in Nederland om poli- tieke zaken te bespreken, waarbij onder meer aan de kwestie Taiwan (er liggen nog steeds onderzeebo ten voor Taipeh in aanbouw in Rot terdam) aan de orde komt. Maar voorts zal de Nederlandse indus trie de volle aandacht hebben van Zhao, die onder meer Philips, de Rotterdamse haven, het Westland en Aalsmeer zal bezoeken. Niet om direct zaken te doen, maar zeker om een klimaat te bewerkstelligen waarin nog meer Chinese handels missies ons land zullen bezoeken. Nadat de betrekkingen tussen Den Haag en Peking, die door de duik bootleverantie ernstig was ver stoord, eind mei met het bezoek van Staatssecretaris Bolkestein DEN HAAG (ANP) - De Neder landse goederenuitvoer naar de Volksrepubliek China is in het eer ste kwartaal van dit jaar fors geste gen. Nederlandse bedrijven expor teerden in drie maanden tijd ter waarde van 233,5 miljoen gulden naar China. Over geheel 1984 be liep de uitvoer naar China 540 mil joen gulden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Za ken mag gesproken worden van een aanzienlijke stijging, al houdt hij nog een slag om de arm. De uit splitsing naar goederensoorten is nog niet afgerond en mogelijk blijkt dat er incidentele uitvoeror- ders tussen zitten. De nieuwste handelscijfers wor den bekend aan de vooravond van het bezoek dat de Chinese premier Het uitblijven van een verdere discontoverlaging in de Verenig de Staten en de toegenomen vrees voor een harde recessie in dat land, veroorzaakten deze week op vele effectenbeurzen een scherpe reactie op de haus sestemming van de voorgaande week. Toen behaalden de meeste effectenbeurzen nieuwe histori sche toppen. Maar daarvan ging ditmaal een flink deel verloren. De Amsterdamse effecten beurs die vorige week vrijdag on danks de zwakke stemming voor Koninklijke Olie toch een nieuw hoogtepunt voor het algemeen beursgemiddelde wist te berei ken, brokkelde deze week gaan deweg af tot een verlies van ze ven punten. Na vijf dagen handel stond de index van de Newyork- se effectenbeurs 37 punten bene den de vorige week donderdag aangeslagen historische top. Daarbij viel de index weer bene den de 1300 na er sedert 20 mei boven te hebben gestaan. Zondebok De zondebok was ditmaal dus duidelijk Wall Street waar een af wachtende houding de overhand kreeg. Vorige week vrijdag was de discontoverlaging waarop ve len hadden gehoopt, uitgebleven en de teleurstelling daarover werkte deze week aanvankelijk nog duidelijk na. Het uitblijven van de nieuwe verlaging werd toegeschreven aan de tegenval lende geldontwikkeling en de meevallende werkgelegenheid. Vorige week donderdag bleek dat de hoeveelheid geld in om-, loop met 3 miljard dollar was ge stegen. Dit riep direct een halt toe aan de oplopende trend van de obligatiemarkt en rente-goe roe Kaufman was er als de kip pen by om op te merken nu voor lopig geen discontoverlaging meer te verwachten. Toen kort daarop nog bleek dat de werkloosheid in mei niet was toegenomen, wat dus zou kunnen wijzen op een meeval lende conjunctuur was het hele maal gedaan met de kans op een verdere discontoverlaging door de Centrale Bank. De obligatiemarkt van Wall Street begon sterk te fluctueren. Want de ene dag werd de rente dalingskans wat hoger aangesla gen en de andere dag de kans op conjunctureel herstel. Een hoge mate van onzekerheid dus die het zicht op wat langer termijn verduistert. Daarbij komt dat steeds meer verwarring ontstaat over de onmiddellijke vooruit zichten van de internationale oliemarkt. Deze week ontston den er talrijke geruchten over het op handen zijnde ineenstor ten van deze markt waarbij de' prijzen met vele procenten zou den gaan dalen. Sommige olie kringen verwachten bijvoor beeld voor ons land een benzine prijsdaling oplopende tot 20 cent per liter. Een feit is in elk geval dat er momenteel een enorm overschot aan olie-aanbod is. Het gat dat de strenge winter zowel in Amerika als in Europa in de olievoorraden had geslagen is opgevuld en na het beëindigen van de kolenmijnstakingen in Engeland is de olie-export vanuit dat land sterk toegenomen. De olie-invoer is de laatste we ken in de Verenigde Staten dan ook aanzienlijk verminderd wat de dollar ten goede is gekomen. Deze munt vertoont rond een prijs van f 3,45 een opmerkelijke stabiliteit. Naast dit positieve ef fect op de dollar en de internatio nale inflatie kan een scherpe olieprijsdaling een gevaar inhou den voor een aantal wankele olie landen als Nigeria, Mexico en In donesië die enorme schulden in het buitenland hebben. Hoewel de lokale industrie op onze beurs aanvankelijk grote weerstand bood, moest het Dam rak deze week toch terug. Het meest aangeslagen was natuur lijk de internationale sector. Ko ninklijke Olie moest de slagen van de labiele oliemarkt opvan gen en Philips van de ineen schrompelende Amerikaanse af zetmarkt. Beide fondsen lever den behoorlijk in oplopende tot f 7,-. De index van de vijf interna tionals verloor met acht punten dan ook het meeste terrein. Te ruglopende papierprijzen in de Verenigde Staten tastten onze papieraandelen aan. En ook an dere hoogvliegers moesten aan vankelijke koersverbeteringen weer afstaan. Overstag Daarom ging uiteindelijk ook de lokale markt overstag met de bank- en verzekeringsaandelen voorop. Het meest verloren Kop pelpoort, Verenigde Machine Fa briek Stork, Van Berkel en ABN. (Buitenlandse Handel) weer genor maliseerd werden, zijn al zo'n tien Chinese missies in Nederland ge weest. Bolkestein nam uit Peking een lijst mee van goederen waarvoor Chi nese belangstelling bestond en waarvoor offertes mochten worden uitgebracht. Dat heeft tot verbre ding van contacten en tot contrac ten geleid. De beeldplaatsleveran tie van Philips springt daarbij het meest in het oog. Maar ook Océ van der Grinten („een duidelijke ope ning in een grote markt"), Pie Me dical (medische instrumenten), Noordelijke scheepswerven (traw- lerbouw), IHC (baggerschepen), de Rotterdamse haven, Amsterdam en Schiphol kregen Chinees be zoek en deden en doen zaken. Maar ook Unilever was flink la ger. Aan de andere kant bleven er toch ook nog flinke winsten over. Zo liepen Schuitema en Kiene rond 50 gulden op, ge volgd door Ceteco, Otra en Beers. De Europese optiemarkt gaf een onregelmatig beeld te zien. De drie eerste dagen van de werkweek viel Philips op door bijzonder geringe belangstelling met gemiddeld 500 calls per dag. Maar toen woensdag het winst- dalingsbericht bekend werd schoot de omzet voor calls op die dag en donderdag op tot elk 8000. Ook de puts namen sterk toe maar kwamen niet verder dan een paar duizend per dag. Verder werd er druk gehandeld in calls Koninklijke Petroleum en op sommige dagen in Aegon. Ook KLM bleef in de belangstel ling. De totale omzet liep op tot 116.000 contracten. De Wet Investeringsrekening (wir) staat op omvallen. Nu de economie weer aantrekt, onder nemingen in het algemeen weer winst maken en oneigenlijk ge bruik des te meer opvalt, wordt de aandrang om in de wet te gaan snijden en eventueel zelfs hele maal in te trekken, groter. Het einde van de huidige kabinetspe riode haalt de wir in zijn huidige vorm nog wel. Dat is afspraak. Maar daarna is de toekomst on zeker. De wir bestaat sinds 24 mei 1978. Op hetzelfde moment kwa men twee traditionele belasting faciliteiten voor investeringen te vervallen: de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving. Investeringsuitgaven konden op grond van die regelingen van de winst worden afgetrokken voor dat het bedrag van de vennoot- schaps- of inkomstenbelasting werd bepaald. De nieuwe wet moest meer mogelijkheden bieden om be drijfsinvesteringen die voor de Nederlandse economie van spe ciaal belang werden geacht, ex tra te stimuleren. Zo zou de wir ook bedrijven die geen winst maakten, ten volle van een inves teringsstimulans moeten laten profiteren. Tot dan toe hadden immers alleen winstgevende on dernemingen baat bij de aftre kregelingen. Met de wir werd het begrip 'ne gatieve aanslag' geïntroduceerd. Bij winstgevende bedrijven wordt de verschuldigde vennoot- schaps- of inkomstenbelasting nu verrekend met het bedrag aan premie waarop men ingevolge de wir aanspraak kan maken. Maar als een ondernemer geen belas ting hoeft te betalen - bijvoor beeld doordat geen winst is be haald - dan betaalt de belasting dienst hém uit. Oliecrisis De wir kreeg daarmee een bij zondere functie in de jaren dat winstgevendheid niet meer de al- lernormaalste zaak was in het Nederlandse bedrijfsleven. De werkgelegenheid werd in snel tempo zwaarder bedreigd, vooral na de tweede oliecrisis van 1979. Om toch investeringen aan te wakkeren en daarmee werkgele genheid te scheppen, waren der gelijke maatregelen in de ogen van bijvoorbeeld minister van economische zaken Van Aardeii- ne op hun plaats, "ook al zijn ze in wezen wat oneigenlijk". Maar met de 'negatieve aan slag' zal het nu snel gedaan zijn. Winst wordt weer een wat nor maler begrip nu de economie aantrekt. En het beleid van de overheid is meer gericht op het stimuleren van kansrijke onder nemingen dan op het ondersteu nen van bedrijven die het niet meer dreigen te redden. Niet in de laatste plaats geldt echter ook het oneigenlijke ge bruik dat van de wir is en wordt gemaakt. Eén vorm daarvan is er al uitgesneden. Die betrof een slimmigheidje van bijvoorbeeld pensioenfondsen die zelf niet be lastingplichtig zijn ingevolge de wet op de vennootschapsbelas ting en daarom uitgesloten wa ren van de wir-premieregeling. Hoewel het de fondsen aller minst aan geld ontbreekt om in vesteringen in beleggingsobjec ten zelf te betalen, zochten zij toch gaatjes om aan de wir nog wat extra's over te houden. Ze slaagden er langs een omweg in derdaad in. Zij richtten besloten vennootschappen (bv's) op die met geld dat zij leenden van de 'moeder' (het pensioenfonds), winkelcentra, kantoorgebouwen en dergelijke kochten of lieten bouwen die ze daarna verhuur den. Voor de investering ontvin gen deze bv's de gebruikelijke wir-premie die zich natuurlijk gemakkelijk met de 'moeder' liet verrekenen. Deze zogeheten 'profit-routing' is door een aan scherping van de bepalingen, af gesloten. Veel kritiek bestaat ook op de 'Holland-routing' waartoe de Ne derlandse Wet Investeringsreke ning meer of minder uitnodigt: buitenlandse ondernemingen die Nederland als omlooproute Voor bepaalde investeringen ge bruiken. Met name kan dat gel den voor transportmiddelen in het internationale verkeer. Door bijvoorbeeld de aankoop van een vliegtuig via een in Nederland gevestigde dochter te laten lo pen, valt een niet onaardige bij drage van de Nederlandse staat binnen te halen, zonder dat de Nederlandse samenleving er in feite van profiteert. Profiteren Of internationale ondernemin gen laten Nederlandse dochters met opzet verlies lijden om maxi maal van de wir te kunnen profi teren. Een voorbeeld: in een Ne- L-'"" door Jan Harren derlandse onderneming, dochter van een internationaal concern, worden produkten gemaakt die door buitenlandse verkoopmaat schappijen van het concern wor den verkocht. De prijs waartegen de produktiemaatschappij haar spullen binnen het eigen con cern verkoopt aan het zusterbe drijf dat voor de uiteindelijke verkoop op de markt zorgt, wordt zo laag gehouden, dat er van winst voor het produktiebe- drijf amper, mogelijk zelfs van verlies sprake is. Investeringen van de produktiemaatschappij leveren door de 'negatieve aan slag' zodoende het volle rende ment van de WIR op. Maar de ei genlijke winst lekt weg naar het buitenland. Door het schrappen van de mogelijkheid dat de belasting dienst betaalt in plaats van ont vangt, zou dit soort oneigenlijk gebruik worden beperkt. Er zou dan geen sprake meer kunnen zijn van een 'bijbetaling' door de belastingen. Maar zonder de 'ne gatieve aanslag' is de wir weinig meer dan een - misschien wat verfijnder vorm van investe ringsaftrek zoals er voorheen be stond. Aan de kant van de onderne mingsorganisaties is men er niet gelukkig mee, dat er alweer aan de wir wordt gesleuteld. Rust is geboden, zo is de redenering. Men wil zekerheid voor de toe komst wanneer men investerin gen voorbereidt. Maar in de poli tiek is de zaak eigenlijk al be klonken. Gedurende zijn hele bestaan is de wir trouwens onderwerp van gesprek gebleven. Discussies over de vraag of bepaalde inves teringen wel of niet terecht in de regeling waren opgenomen of juist niet. Of de hoogte van de verschillende premies wel eerlijk was. De basispremies liepen aan vankelijk bijvoorbeeld uiteen van 7 tot 23 procent van het in vesteringsbedrag. Ze zijn nu te ruggebracht tot één tarief: 12,5 procent (of het nu gaat om ge bouwen, een vliegtuig, een vrachtwagen of de veestapel van een boer). Overbodig Vooral de vakbeweging heeft nogal wat tegen de wir aange schopt. Waarom investeringen in machines wel gesubsidieerd en in mensen niet. Terwijl in veel gevallen de aanschaf van machi nes (automatisering) leidt tot het overbodig maken van mensen. Waardoor aan de ene'kant bedrij ven subsidie ontvangen op nieu we apparatuur die aan de andere kant leidt tot hogere uitgaven van dezelfde gemeenschap door dat mensen werkloos worden. Zo'n vijf miljard gulden gaat jaarlijks in de wir zitten. Een be drag dat door politiek en vakbe weging al op vele manieren an ders is verdeeld. Waarbij onder meer is gepleit voor een nieuw systeem van investeringsaftrek die geld genoeg over laat om ook iets te doen aan een verlaging van de loonkosten per werkne mer. Dat zou bijvoorbeeld kun nen gebeuren door een verlaging van de sociale premies die nu voor rekening van de werkgever komen. Het zou het in dienst ne men van personeel aantrekkelij ker - en in elk geval minder on aantrekkelijk maken. Vast staat inmiddels wel dat de 'negatieve aanslag' verdwijnt. Minister van financiën Ruding bleek er in de jaarvergadering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond ook al voor te voelen; zijn collega Van Aar- denne kan hem volgen, maar zou jonge, startende bedrijven mis schien tijdelijk willen uitzonde ren. Aan afschaffing van de hele wir zijn ze (nog) niet toe; en in elk geval zouden er dan toch andere fiscale investeringsfaciliteiten voor in de plaats moeten komen. Ruding: "Een aanzienlijke ver slechtering van het investe ringsklimaat zou anders ons deel zijn". Kort Zakelijk Vanaf Premie A-hypotheek. 15 Jaar zekerheid. DE EIGEN HUIS BANK Alleen nog steekproeven Hypotheekrente Met ingang van maandag gaan de hypotheektarieven bij een aan tal banken omlaag. Postgiro RPS kondigde gisteren als eerste aan de rente te verlagen. Voor hypothe ken met maandbetaling en ge meentegarantie, 5 of 7 jaar jaar vast, gaat de rente 0,3 procent om laag naar resp. 7,8 en 8,0. Bij een rentevasteperiode van 2 jaar zakt het percentage met 0,2 naar 7,4. Na de aankondiging van de RPS heb ben ook de ABN en de Amrobank besloten hun rentetarieven te ver lagen. Vacatures Het komend jaar zal het aantal moeilijk vervulbare vacatures groeien tot ongeveer 80.000. Afhan kelijk van de economische groei kan dat cijfer zelfs nog hoger uit pakken. Dit zegt mr. F.Kruse, di recteur-generaal voor de arbeids voorziening van het ministerie van sociale zaken. De knelpunten zijn volgens Kruse wel op te lossen maar dan moet er heel wat gebeu ren op het gebied van scholing en bijscholing. Volgens hem is de hui dige situatie mede ontstaan door een gebrek aan durf en inzicht bij bedrijven die de toekomstige be hoeften aan bepaald personeel vol komen verkeerd en meestal te krap inschatten. Detailhandel De totale omzet van de detail handel is dankzij een stijging van de geldomzet met 3,2 procent bij de grootwinkelbedrijven in het eerste kwartaal van 1985 met 0,3 procent gestegen ten opzichte van de eerste drie maanden van 1984. De omzetontwikkeling in het mid den- en kleinbedrijf was minder goed. De geldomzetten daalden daar met 0,2 resp. 1,4 procent. Dat blijkt uit voorlopige CBS-cijfers die gisteren werden gepubliceerd. Forse omzetdalingen waren er in de sectoren meubelen en woning textiel, muziekinstrumenten, doe- het-zelf-artikelen en bloemen en planten. Stork Ketels Stork Ketels in Hengelo heeft vo rig jaar voor het eerst winst ge boekt: 8,8 miljoen gulden. Over 1985 wordt opnieuw een positief bedrijfsresultaat verwacht. Dit staat in het gisteren verschenen jaarverslag over 1984. Het uit de VMF voortgekomen bedrijf leed in 1982 nog 12 miljoen gulden verlies en in 1983 was dat 2,5 miljoen. Bij Stork Ketels zijn de afgelopen ja ren enkele honderden arbeids plaatsen verdwenen om het perso neelsbestand aan te passen aan de te verwachten hoeveelheid orders. Stork Ketels telt op dit moment nog ruim 900 medewerkers. ALMELO (ANP) - Ultra Centrifuge Nederland (UCN) in Almelo heeft in 1984 17,5 miljoen gulden winst geboekt. Het jaar daarvoor was het positief saldo nog 2,1 miljoen. Dit blijkt uit het gisteren gepresenteer de jaarverslag van UCN over 1984. Voor dit en volgend jaar verwacht het bedrijf een winst die ongeveer gelijk is aan die van vorig jaar, zo heeft de directie meegedeeld in een toelichting op het jaarverslag. Dankzij het resultaat in 1984 heeft de onderneming de door de staat gefinancierde aanloopverlie zen kunnen terugbrengen tot 75 miljoen gulden. Drs. W. Thiele- man, voorzitter van de UCN- direc tie, verwacht dat het restant van die verliezen binnen twee tot drie jaar is weggewerkt. Door het aanboren van twee nieuwe markten, in Zweden en de Verenigde Staten, is in 1984 de ren dementspositie van UCN in de ver dere toekomst aanzienlijk verste vigd, meent de directie. Met het af sluiten van contracten voor de le vering van verrijkt uranium aan kerncentrales in de VS en Zweden is de totale orderportefeuille, in 1984 opgelopen van 7 naar 9 mil jard gulden. Om aan de contractuele verplich tingen te kunnen voldoen is beslo ten de produktie van ultracentrifu ges in 1985 met 40 procent op te voeren. Deze uitbreiding, in com binatie met werktijdverkorting, le vert 70 nieuwe arbeidsplaatsen op. Het laboratorium van UCN is uit gebreid om samen met de West- duitse en Britse partner in het ura niumverrijkingsproject Urenco on derzoek te doen naar nieuwe hoog waardige materialen en produktie- technieken. Dat Urenco, als Nederlands, Westduits en Britse producent van verrijkt uranium zo goed gaat heeft volgens de directie van UCN te ma ken met de naar verhouding lage ikostprijs. Hierdoor ontstaan er Inaar de verwachting van drs. Thie- leman in de negentiger jaren nieu we mogelijkheden voor leveranties aan Zweden en de VS, maar ook in het Verre Oosten. Hierbij wordt vooral gemikt op met name Japan, dat nu nog het verrijkt uranium van de VS betrekt. SCHENGEN, 14 juni (AP) - Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteren in Schengen aan de grens tussen Lu xemburg, de Bondsrepubliek en Frankrijk een overeenkomst getekend waarmee de grenscontroles tussen die vijf landen aanzienlijk worden verminderd. De nieuwe regeling wordt vandaag van kracht. Ingezetenen van de genoemde vijf landen kunnen via een groen vignet op de voorruit van hun auto te kennen geven dat zij niet meer dan de toegestane hoeveelheid geld en goederen in- of uitvoeren. Verder zullen zij niet langer verplicht zijn bij de grensovergangen te stoppen, maar moeten zij die met matige snelheid naderen. Slechts steekproefsgewijs zullen controles worden uitgeoefend, en alleen daar waar de doorstro ming van het verkeer geen gevaar loopt. Vanaf 1 juli worden ook de controles op het goederenvervoer vereen voudigd. Vrachtwagens zullen bij de grenzen niet langer worden gecon troleerd op lengte, gewicht en technische conditie. In de Beneluxlanden werd 37 jaar geleden de aanzet gegeven tot ver eenvoudiging van de grenscontroles. Frankrijk en de Bondsrepubliek voerden vorig jaar verminderde controles voor toeristen in. Uiteindelijk besloten de vijf landen dit jaar een gezamenlijke regeling te treffen. Ver der zullen zij ernaar streven per 1 januari 1986 grenscontroles van bussen en taxi's af te schaffen, gevolgd door een vermindering van de controle op spoor- en waterverkeer. In de overige EG-landen (Groot-Brittannië, Denemarken, Ierland, Ita lië, Griekenland en sinds kort Spanje en Portugal) zijn de grenscontroles nog niet in die mate vereenvoudigd. Vorig jaar besloten regeringsleiders van de EG tijdens de top in Fontainebleau de kwestie van de afschaffing van grenscontroles een hoge prioriteit te verlenen. ADVERTENTIE JAPAN - In Japan is de Ohnarutobrug geopend die een lengte heeft van 1629 meter en daarmee de langste brug in Azië is. De bouw heeft acht jaar in beslag genomen. De brug overspant het Narutokanaal en verbindt de eilanden Shikoku met Honshu. De nieuwe brug is de eerste stap om Ja pans vier grootste eilanden met elkaar te verbinden. (Foto anpi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9