Reders: Russen uit havens weren Grenscontrole wordt eenvoudiger 'Ministers handelen onjuist in overleg over de Postbank' Werkloosheid in mei met 14.700 gedaald VS willen afzien van Detailhandel profiteert niet genoeg van herstel KLM heeft nog steeds weinig last van acties Ziekteverzuim bij de KLM hoog door grote werkdruk Casino Scheyeningen WOENSDAG 12 JUNI 1985 Klachten over dumppraktijken DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse reders vinden dat het hoog tijd wordt politieke maatregelen te nemen tegen de Russische scheepvaart. Gesprekken met de Sowjet-Unie om tot commerciële afspraken te komen om aan hun dumppraktijken op de internationa le scheepvaartroutes een eind te maken zijn definitief op niets uitgelopen. Dit heeft de nieuwe voorzitter van leen wanneer daarover in interna- de Nederlandse redersvereniging tionaal verband afspraken worden KNRV, Nedlloyd-topman H. Root- liep gisteren in Den Haag gezegd gemaakt. Een vyftal Westeuropese landen bij de presentatie van het jaarver- met grote belangen in de scheep- De KNVR vindt dat de voorstel en van de Nederlandse overheid Dm het aantal bemanningsleden in de grote handelsvaart terug te brengen, niet ver genoeg gaan. Die DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen in Nederland is in de maand mei gedaald met 11.300 mensen. Bij de mannen daalde werkloosheid zelfs met 14.700, maar daar stond tegenover dat het werkloosheidscijfer bij de vrou wen steeg met 3.400. In totaal ston den eind vorige maand nog 736.900 personen als werkloos ingeschre ven bij de arbeidsbureaus. Dit heeft het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid gisteren bekend gemaakt. Het ver schil in de werkloosheidsontwik keling tussen mannen en vrouwen wordt door Sociale Zaken toege schreven aan het feit dat 36 pro cent van de werkloze mannen een beroep heeft dat met name in de industriële of bouwsector voor komt, tegenover vier procent van de vrouwelijke werklozen. Het is juist de werkloosheid in deze beroepsgroepen die een gun- stige ontwikkeling laat daalde in mei de voor se vloeden gecorrigeerde werkloos heid van metaalbewerkend perso neel en bouwvakpersoneel met meer dan 4.000, terwijl de werk loosheid in de overige beroeps groepen, met name dienstenberoe- pen, met bijna 3.000 toenam. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vakatures steeg eind mei ten opzichte van de vori ge maand met 600. Dit aantal is daardoor gekomen op 24.900. Premier Lubbers voorspelde za terdag dat bij voortzetting van het huidige kabinetsbeleid, de werk loosheid in 1990 tot 500.000 kan zijn gedaald. De PvdA heeft nu ge vraagd op welke cijfers de premier zijn optimisme baseert. Volgens PvdA-fractievoorzitter Den Uyl zyn de verwachtingen van Lub bers "misleidend". Den Uyl zei dat politici voorzichtig moeten zijn met het uitspreken van optimisti sche verwachtingen over de ont wikkeling van de werkloosheid. Door uitspraken als die van Lub bers komt de politiek volgens Den Uyl in opspraak. "Lubbers is on verantwoord bezig en dat is een ernstige zaak", aldus Den Uyl. Hij zei Lubbers uit te dagen, cijfers van het Centraal Planbureau te produceren waarop zijn verwach ting is gebaseerd. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) heeft in middels erkend dat er geen duide lijke cijfers bestaan, waarop de uit spraken van Lubbers gebaseerd zijn. De Koning erkende dat er in de uitspraken van de premier "iets van pep-talk" zit. Volgens De Ko ning zit er aan het terugdringen van de werkloosheid namelijk ook een belangrijke psychologische kant: het bedrijfsleven moet weer zo veel vertrouwen in de economie hebben, dat het weer gaat investe- slag over 1984 van de KNRV. De reders denken met name aan maanden geleden een hernieuwd het beperken van het aantal Russi sche schepen dat Nederlandse ha- vaart, heeft volgens Rootliep twee voorstellen worden onvoldoende vens zou mogen aandoen. Een ef fectieve tegenzet van de West-Eu ropa kan zijn dat Russische sche pen maar een beperkte hoeveel heid lading mogen halen of bren gen in havens in Nederland, Bel gië, de Bondsrepubliek, Groot- Brittannië en Frankrijk. De Nederlandse wet biedt daar toe de mogelijkheden, echter al ders Wagen al jarenlang over eerlijke concurrentie van de staats- rederijen uit het Oostblok, nationaal verband. 21 koppen. Cao-akkoord exportsubsidies graan papierindustrie UTRECHT (ANP) - Werkgevers en werknemers in de papierindus trie (6.000 werknemers) zijn het gis teren in principe eens geworden over een nieuwe cao. Dat heeft on derhandelaar F. van der Veer van de Industriebond FNV gister avond meegedeeld. De cao loopt van januari dit jaar tot april volgend jaar. Gedurende die periode zullen alleen de werkers in de volcontinudienst on geveer 5 procent verdere arbeids tijdverkorting krijgen, tot een ge middelde werkweek van 34 uur. Voor degenen in dagdienst en hen die in twee- en drieploegendienst werken wordt gestudeerd op de mogelijkheid van verdergaande ar beidstijdverkorting. Zij werken nu gemiddeld 38 uur per week. De cao voorziet verder in 2,5 pro cent loonsverhoging en een een malige uitkering van 0,5 procent. Het systeem van automatische prijscompensatie komt in het con tract niet voor en staat ook by de volgende cao ter discussie, aldus Van der Veer. Verder zullen de pa pierfabrikanten het ziekengeld en de wao blijven aanvullen tot 100 procent van het netto loon. Van der Veer noemde het onder handelingsresultaat gisteravond "zeer redelijk". Kort Zakelijk PARIJS (Rtr/UPI) - De Ameri kaanse minister van landbouw, John Block, heeft gisteren te ken nen gegeven dat de VS eventueel willen afzien van exportsubsidies voor graan als de Europese Ge meenschap bereid is tot een herzie ning van de internationale handel in het kader van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). Block zei op een persconferentie in Parijs dat het exportprogramma van twee miljard dollar noodzake lijk is om de concurrentievoor waarden voor de Amerikaanse pro ducenten op de internationale markt, die vooral door de „oneerlij ke" concurrentie van de EG zijn verslechterd, te verbeteren. Euro pese bereidheid om te praten over een herziening van de wereldhan delspraktijken zou voor Washing ton aanleiding zijn om het subsi dieprogramma, dat kopers van Amerikaans graan een bonus in na- tura in het vooruitzicht stelt, even tueel in te trekken. Block noemde maandag in een toespraak voor de Wereldvoedsel- raad (WFC) de overproduktie van graan het belangrijkste probleem van de wereldgraanmarkt. De po gingen van de VS om door middel van het uitverkopen van voorraden hier wat aan te doen worden teniet gedaan door het feit dat andere lan den soortgelijke methodes gebrui ken. Volgens Block kan de over produktie alleen een halt worden toegeroepen als er een gezamelijke produktiebeperking wordt afge sproken. Gebeurt dit niet dan zien P&C De P C Groep (Peek Clop- penburg, Lampe, Mac Maggie) verwacht dit jaar een hoger resul taat uit de gewone bedrijfsuitoefe ning dan die van 4,6 miljoen gul den over het afgelopen jaar. Dat staat te lezen in het gisteren ver schenen jaarverslag. Hoewel er enige verbetering is opgetreden in de algemene economische toe stand in Nederland bleven de bin nenlandse bestedingen achter. De gezinsaankopen van bovenkleding bleven in geld'vrijwel gelijk maar daalden in volume met bijna twee procent. Akkoord Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft definitief over eenstemming bereikt met Argenti nië over een nieuw economisch programma voor dat land. Daar mee wordt de blokkering van een krediet van 1,42 miljard dollar op geheven, zo heeft een woordvoer der van het IMF gisteren verklaard in Washington. Uit onofficiële bronnen is verno men dat Argentinië zich onder meer heeft verplicht tot een forse devaluatie van de peso om de ex port te bevorderen. Olieverbruik Het olieverbruik is vorig jaar in de hele wereld met 1,5 procent toe genomen. Het was de eerste stij ging sinds 1979, maar minder dan de recordstijging van 3,7 procent die het algehele energieverbruik te zien gaf. Dat staat in een gisteren gepubliceerd onderzoek. De voort zetting van het economisch herstel in de Verenigde Staten en Japan en de grote vraag in de ontwikke lingslanden, waar energie een gro tere rol in de economie speelt, wa ren de voornaamste redenen voor de stijging in het olieverbruik. Samenwerking De twee in surseance verkerende stukgoedbedrijven in de Rotter damse haven, Rotterdam Terminal en Felshaven, hebben een werk groep gevormd om op de kortst mogelijke termijn te bezien of deze bedrijven alsnog tot een integratie of verregaande vorm van samen werking kunnen komen. Tussen de beide kleinere stuwadoorsbe- drijven werden, onder druk van de gemeente Rotterdam, enige tijd ge leden ook al gesprekken over sa mengaan gevoerd. Die werden ver stoord doordat Rotterdam Termi nal (130 werknemers) vooijaar 1984 in surseance van betaling geraakte. Vorige week echter is ook Felsha ven (100 werknemers) in surseance gekomen. DEN HAAG (ANP) - Wil de detail handel van het ecónomisch herstel kunnen profiteren, moet de con sumptie met minimaal twee pro cent per jaar stijgen. Stijgt de con- A. Heyn: op roep aan kabinet. iiiaoiiucu PSL. geacht om de Nederlandse zee protest bij de Sowjet-Unie tegen de schepen op voet vangelijkheid te dumppraktijken ingediend. De re- - kunnen laten concurreren met dere belangrijke zeevarende lan den. Volgens de huidige Neder landse voorschriften moet een zee een aantal zich overigens wel con- schip op de grote vaart een mini- formeert aan de afspraken in inter- male bemanning hebben van 20 ook de VS zich gedwongen de pro- duktie van graan verder uit te brei den. De VS vroegen al eerder om een nieuwe onderhandelingsronde binnen de negentig leden tellende GATT, maar vonden toen de Fran se president Mitterrand tegenover zich. Mitterrand wil pas aan nieu we onderhandelingen beginnen als er garanties zijn voor de Europese graanproducenten en de ontwikke lingslanden worden geconsulteerd over een nieuwe handelsovereen komst. Block, die de afgelopen week Nederland en België heeft bezocht,' verklaarde dat de voorgenomen verkoop van één miljoen ton tarwe aan Algerije de eerste is van een reeks van overeenkomsten in het kader van het exportsubsidiepro gramma. Details hierover weigerde de Amerikaanse minister te geven, al sprak hij tegen dat de VS de we reldmarkt zullen overstromen met goedkoop graan, waardoor de markt ineen zou storten. Het drie jaar durende programma moet niet worden gezien als het dumpen van graan of als een overtreding van de GATT. Het te verkopen graan zal concurrend zijn geprijst, iets wat de EG voortdurend doet, aldus Block. „Handel is een concurren tieslag om te verkopen, en wij zijn aan het verliezen. Een verminde ring van onze export met 25 pro cent in de afgelopen vier jaar is een economische ramp en politiek on aanvaardbaar." SCHIPHOL (GPD) - De Vervoers- bond FNV heeft besloten vandaag geen stakingsactie van acht uur uit te roepen bij de KLM. Wel zal het grondpersoneel van de KLM werk onderbrekingen houden van ge middeld twee uur. Een woordvoer der van de FNV verwacht, dat de werkonderbekingen op ongeveer 15 afdelingen worden gehouden. "Wat we vandaag doen is ter voor bereiding op grotere acties op die afdelingen", aldus de woordvoer der. Gisteren heeft de reparatieafde ling van de KLM plat gelegen. On geveer 100 van de 170 man tellende dagploeg gingen in staking- Het was de eerste keer sinds acties van de FNV zijn begonnen, dat er acht uur werd gestaakt. Zo lang de KLM-directie zich hult in stilzwij gen, zal het niet de laatste keer zijn, aldus de vakcentrale. Volgens een woordvoerder van de KLM hebben de acties tot nu toe nog geen invloed gehad op het "operationele" luchtverkeer. "Het is voor het bedrijf zo langzamer hand wel knap lastig aan het wor den". Wat de fmaciële consequen ties zijn van het actievoeren, kan de KLM nog niet zeggen. DIEREN - Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren in de Gazelle Rij- wielfabriek in Dieren de laatste hand gelegd aan de 6 miljoenste fiets van deze onderneming. Het rijwiel, dat door Van Vollenhoven werd voorzien van een zadel, krijgt een plaatsje in het bedrijfsmuseum. SCHIPHOL (GPD) - Het ziekteverzuim onder personeel van de vliegtui gafhandeling bij de KLM is hoog. Dat is vooral het gevolg van slechte werkomstandigheden en een grote arbeidsdruk. Bovendien wordt er door de KLM te weinig gedaan aan bestrijding van het verzuim. Dat blijkt uit een onderzoek van Corry Haring, studente arbeids- en organisatiepsy chologie aan de universiteit van Leiden. De resultaten ervan zijn onlangs aangeboden aan de ondernemingsraad (OR) van de KLM. Het onderzoek heeft plaatsgehad tussen 1 mei 1984 en 1 maart 1985 bij de afdeling Vliegtuigafhandeling (KA) op Schiphol. Tot die afdeling be horen de tankdienst, de vliegtuigbelading, de bagageafdeling, postafhan- delingen en publicatie, distributieservice en de koeriersdienst. Er zijn in totaal ongeveer 1500 mensen werkzaam. Een van de grote bezwaren die door het personeel worden genoemd, is de grote werkdruk. Het onderzoek noemt daarvoor een aantal oorzaken. Het werk is zwaar en moet onder moeilijke omstandigheden worden ge daan. Daarbij komt dat de roosters ongunstig zijn: veel perioden van slechts één dag vrij, vaak voorafgegaan door een late dienst en gevolgd door een vroege dienst. Door de groei in de luchtvaart, waarvan ook de KLM profiteert, zijn er beperkte mogelijkheden om vrij te nemen en moet er de laatste tijd steeds meer worden gedaan met een tekort aan mensen. Het inzetten van losse krachten wordt in dat verband niet als een oplossing gezien. sumptie met minder dan twee pro cent, blijft het inleveren voor de detailhandel. De stijging gaat dan geheel op aan de vaste lasten zoals woonlasten, gas, elektra, water, openbaar vervoer en gezondheids zorg. Dit zei A. Heijn, voorzitter van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL), gisteren bij de presentatie van het CBL-jaarver- slag. Het Centraal Planbureau raamt een stijging van de con sumptie voor 1985 van 1,5 procent. „De vaste uitgaven tonen nog steeds een tendens tot verdere stij ging omdat het uitgaven betreft waarvan het prijsniveau door het afwentelingsbeleid van de over heid sneller stijgt dan de inflatie", aldus Heijn. Hij wees er op dat de Nederlander gemiddeld 60 procent van zijn totaal besteedbaar inko men uitgeeft aan vaste lasten. Voor de komende jaren wordt een ver dere stijging verwacht. Heijn deed een oproep aan het kabinet om bij het opstellen van de Rijksbegroting 1986 meer ruimte te geven aan de binnenlandse be stedingen. Ook moeten politieke partijen in hun verkiezingspro gramma's meer oogvhebben voor de bestedingen, meent Heijn. Hagelbuien richten grote schade aan in tuinbouw ASSEN (ANP) - Hagelbuien gepaard met stormvlagen en slagregens, die sinds vorige week dinsdag over ons land zijn getrokken, hebben in de vollegrondstuinbouw en de ak kerbouw naar schatting een schade van zeker vier vijf mil joen gulden veroorzaakt. Directeur J.N. Rijpkema van de Noordnederlandse Hagel- verzekering in Assen schat dat bij de gezamenlijke Nederland se hagelassuradeuren de afge lopen dagen meer dan duizend schademeldingen uit het hele land zijn binnengekomen. Land- en tuinbouwers zijn naar zijn mening massaal getroffen. Bij de Hagelunie, die het grootste marktaandeel heeft, zijn tot en met maandag 800 schademeldingen uit het zuiden binnengekomen. Vooral Noord-Limburg en het oosten van Brabant zijn zwaar getrof fen. Uit het noorden zijn onge veer 250 meldingen binnen, vooral uit de omgeving van Slochteren en Ter Apel. Vol gens een woordvoerder van de Hagelunie is nog niet aan te ge ven hoe groot het schadebe drag is. Ook gisteren kwamen er nog meldingen binnen. Uit de glastuinbouw zijn nauwe lijks berichten over schade. Rijpkema schat dat drie kwart van de gedupeerden in het nu getroffen gebied is ver zekerd voor hagelschade. DEN HAAG (GPD/ANP) - De mi nisters Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) en Ruding (financiën) hebben de ambtenarenbonden te laat geraadpleegd over de status van het personeel van giro en de Rijkspostspaarbank bij de over gang naar de Postbank. Zij hadden dit moeten doen voordat de wet waarin de rechtspositie wordt ge regeld om advies naar de Raad van State werd gezonden. Dit staat in een advies van de commissie-Albeda waarom door de ambtenarenbonden werd ge vraagd toen het overleg over deze zaak vastliep. De commissie-Albe da meent dat het ontbreken van dat overleg een hypotheek heeft gelegd op de verdere gang van za ken. De ambtenarencentrales willen vrijdag in een extra overleg met de PTT-bedrijfsleiding proberen nu alsnog overeenstemming te berei ken over het personeelsbeleid bij de toekomstige Postbank. Het ad vies van de commissie-Albeda be vestigt volgens de centrales pijn lijk duidelijk, dat de problemen ontstaan doordat de overheid een zijdig beslissingen ten aanzien van ambtenaren kan nemen. Ook is volgens de bonden gebleken dat de ministers onjuiste informatie aan de Kamer hebben verstrekt. In een rapport had de minister van verkeer en waterstaat laten we ten dat er met de ambtenarenbon den afspraken waren gemaakt waardoor het wetsvoorstel naar het parlement kon worden gezonden en dat het overleg over de arbeids voorwaarden van het personeel van de op te richten Postbank zou worden heropend. De commissie 'van wijze man nen' tikt in het advies de minister van verkeer en waterstaat gevoelig op de vingers door op te merken dat uit de stukken blijkt dat van dergelijke afspraken geen sprake is geweest. Alleen de ministers van verkeer en waterstaat en van finan ciën bleken van mening te zijn dat de wet naar het parlement gezon den kon worden en dat onderhan delingen over de arbeidsvoorwaar den niet mogelijk waren. Pas begin mei werd het overleg geopend tussen de bedrijfsleiding van de PTT en bondsbestuurders, zonder dat er overeenstemming was te bereiken. De commissie-Al beda zegt de zorg van de bonden over de rechtspositie van de amb tenaren bij de Postbank op langere termijn wel verklaarbaar te vinden. Toch meent de commissie dat de overheid ook andere overwegin gen kan hebben gehad de wet bij het parlement in te dienen. Daar over wil zij geen oordeel uitspre ken. ADVERTENTIE Personenauto's met 'groene schijf grens over DEN HAAG (ANP) - Op een schip in de Moezel, bij het drielanden punt tussen Frankrijk, West-Duits- land en de Benelux, zullen be windslieden van Frankrijk, de Bondsrepubliek en de drie Bene- luxlanden vrijdag een akkoord te kenen dat personenverkeer en goe derentransport tussen de vijf lan den soepeler moet laten verlopen. Voor Nederland zal het akkoord, dat voor het personenverkeer al de volgende dag in werking treedt en voor het goederenvervoer op 1 juliv worden getekend door de staatsse cretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken). Door middel van een groene schijf op hun voorruit kunnen au tomobilisten aangeven dat zij niet meer dan de toegestane hoeveelhe den sigaretten, drank en andere goederen tot een bepaald bedrag vervoeren. De regeling geldt slechts voor houders van paspoor ten van de vijf landen - niet voor ingezetenen - en voor de binnen grenzen van de vijf landen - niet de buitengrenzen zoals de Spaans- Franse of de Deens-Duitse grens. Op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ver wacht men niet dat het verkeer aan de Nederlands-Duitse grens even soepel zal verlopen als aan de Ne derlands-Belgische grens. Het is de bedoeling dat de auto's langzaam rijdend de grensport passeren om steeksproefgewijze controle moge lijk te maken en om de douane ambtenaren de gelegenheid te ge ven te kijken of de auto's een groe- ne schijf voeren. De schijf is ver krijgbaar bij de ANWB, en kan eventueel zelf worden geknipt uit groen papier. Vrachtrijders kunnen door een vignet op hun voorruit - een groene rechthoek met witte streep - aange ven dat het vervoer buiten de con tingenten valt die landen van de Europese Gemeenschap onderling hebben afgesproken. De regeling voor vereenvoudig de voorschriften voor goederen vervoer houdt ook in dat systema tische controle op rij- en rusttijden, afmetingen en gewicht van vracht wagens, en bepaalde technische onderzoeken, worden vervangen door steeksproefgewijze controle. Op langere termijn zal controle op het goederenvervoer nog verder worden vereenvoudigd. Een eerste aanzet tot vereenvou diging van de grenscontrole werd gegeven door premier Lubbers en bondskanselier Helmut Kohl, op de Europese top van vorig jaar maart. In Fontainebleau, in juni, kwamen de staats- en regeringslei ders van de Tien in beginsel over een op den duur alle grens- en douaneformaliteiten op te heffen. In oktober lieten de Beneluxlan- den blijken zich te willen aanslui ten bij het Frans-Duitse akkoord van Saarbruecken over vereenvou diging van controle op het perso- nenenverkeer. Vooral Nederland drong - met enig succes - aan op vereenvoudiging van eveneens de controle op het grensoverschrij dend goederenvervoer. In Neder land is het wegvervoer, zeker in vergelijking met dat in andere EG- landen, immers een relatief belang rijke bedrijfstak. Je ziet ze spelen, hoort ze denken. Ja of nee? Mis, bijna raak, prijs! Spanning en ontspanning tegelijk, Roulette, Black Jack en Baccara. ■Correcte service, goede beveiliging. Perfect opgeleide^ croupiers, inter nationaal publiek. Wat een sfeer! Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitim tie verplicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5,- jeton.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9