Steeds Bewoners Vestestraat e.o. willen van tri in grond af 6« Gemeente: geen reden tot onrust; wel nader onderzoek 10 t/m 14 juni BEURS VOOR SENIORENI Kommentaar overbodi< WOENSDAG 12 JUNI 1988 LEIDEN LEIDEN Bewoners van de Vestestraat en omgeving wil len af van de trichloorethyleen- verontreiniging die in de ach tertuin van één van hen is ge vonden. De gevonden concen tratie 'tri' is twee keer zo hoog als momenteel volgens de wet bodemsanering is toegestaan. Volgens de gemeentelijke di rectie milieu is er vooralsnog geen enkele reden tot onrust. De bodem wordt zo snel moge lijk onderzocht. De verwach ting is echter dat er niet zo veel tri in de grond zit, dat er gevaar bestaat voor de gezondheid van de bewoners. "Maar het ergste is de angst dat we niet precies weten wat er zit en hoever het zich heeft verspreid. Als ik ook maar even vrij ben vlucht ik uit huis", zegt Vestestraat-bewoner Arie van der Stelt. In zijn achter tuin heeft een onderzoek de aan wezigheid van tri op een diepte van twee meter aangetoond. Het gezin had op dit onderzoek aangedron gen, nadat de alle leden last van on der meer hoofdpijn en gesprongen lippen kregen. "Als ik een halve dag in huis zit krijg ik gegaran deerd hoofdpijn. In de buurt heb ben er meer mensen last van", al dus Van der Stelt. Naar aanleiding van de klachten, die werden gesteund door het buurtcomité Pancras-Oost, heeft de gemeente metingen gedaan en monsters genomen. Toen bleek dat in de kruipruimte tri zat. Daarna is een peilbuis in de achtertuin gesla gen, een grondwatermonster geno men en later ook een grondmon ster. In het grondwatermonster zat 100 microgram tri per liter. De sa neringsnorm ligt volgens de wet bodemsanering op de helft van de ze hoeveelheid. Het buurtcomité heeft vorige week aan brief aan de gemeente gestuurd, waarin wordt aangedrongen op duidelijkheid op korte termijn. Dekenfabriek De oorzaak van de verontreini ging moet waarschijnlijk worden gezocht in de vroegere aanwezig heid van de dekenfabriek Zaal berg. "Er is een schoorsteen ge sloopt en toen zijn er stiekem vaten weggehaald. Eén vat is daarbij stukgeknepen. De klachten doen zich voor sinds september vorig jaar. Maar er zijn ook buren die sinds ze hier wonen klachten heb ben. Hiernaast hebben ze vorig jaar de hele zomer de deuren openge houden. Het was er anders niet te harden", licht Van der Stelt toe. Volgens Cor Smit, buurtop bouwwerker en lid van het buurt comité, hebben ook elders in de wijk aan de Uiterstegracht, waar de textielfabriek Van Wijk heeft gestaan, verschillende bewoners geklaagd. Hij denkt dat de aanwe zigheid van tri is te verklaren op grond van het feit dat het goedje is gebruikt voor het ontvetten van wol. Bovendien zou de brandweer bij het Van Wijk-gedeelte in 1980 tientallen vaten hebben wegge haald. Wat de bewoners bovendien ver baast is het feit dat uit notulen van vergaderingen van het bouwvoor- bereidingsteam zou blijken, dat in 1980 al een contract is afgesloten met een onderzoeksbureau. Voorts stelt Cor Smit dat in mei 1981 de Nationale Woning Raad (NWR) in het voorbereidingsteam aan de ge- Tentoonstelling over 75 jaar scouting LEIDEN - Kabouters en welpen bevolkten gisteren de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat. Zij waren op zoek naar letters die de woorden '75 jaar Scouting in Nederland' moesten vormen. Onder deze titel wordt in de bi bliotheek een tentoonstelling ge houden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de padvin derij in ons land. De expositie geeft een beeld van de ontwikkelingen vanaf 1910, maar laat vooral ook het huidige 'spel van verkennen' zien. Met kleurig fotomateriaal zijn de vele activiteiten van de scouts op panelen te zien. In vi trinekasten staan attributen, boeken en tijdschriften uit he den en verleden. Ook wordt naar de toekomst geknipoogd: pad vindertjes bezig met video, com puters en ruimteschepen. Scouting Nederland telt nu 125.000 leden. De doelstelling van de vereniging is om het spel van verkennen op basis van ideeën van Baden Powell, de Brit die de padvinderij 'uitvond', te bevorderen. Talloze kinderen en jongeren in de leeftijd van 7 tot en met 21 jaar hebben in de loop der tijden hun vrije tijd op deze manier doorgebracht en doen dat, getuige het ledenaan tal, nog steeds. De tentoonstelling in de open bare bibliotheek is toegankelijk op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur, en bovendien op maandag en woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdags kan de bi bliotheek de hele dag worden be zocht: van 10.00 tot 21.00 uur (foto Holvast) Brandstichting: 18 maanden cel LEIDEN - De 23-jarige Leidenaar die eind vorig jaar een molotov cocktail in een wisselwoning aan de Bonairestraat 35 wierp, is giste ren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden. Er was twee jaar tegen hem geëist. De Leidenaar gooide de molo- tov-cocktail vorig jaar omdat hij kwaad was op de bewoner, een vriend van hem. Deze had de ver dachte, een heroïne-verslaafde, geld geleend. Om dat geld terug te krijgen sloeg hij de verdachte. De verslaafde besloot wraak te nemen en en gooide vervolgens de cocktail. De bewoners van de wis selwoning - man, vrouw en kind - konden tenauwernood aan de k ontsnappen. Jongen (17) achter stuur: auto geramd LEIDEN - Een 17-jarige jongen heeft gisteravond in de wagen van zijn vader een geparkeerde auto geramd. Rond negen uur kroop hij zonder toestemming achter het stuur en koerste van het Gardenia- dal in de richting van het Gloxinia- dal. Daar kruiste een 20-jarige Lei- derdorpse automobilist zijn pad. Daar schrok de jongen zo van dat na een wilde draai aan het stuur de auto dwars door een heg reed en tegen de achterkant van een gepar keerde auto belandde. Die achter kant werd geheel ontzet. De jongen reed direct door, maar kon om kwart over elf diezelfde avond in zijn woning worden inge rekend. Na verhoor werd hij weer heengezonden. NIEUWE VAART - In het artikel over de fusie van de 'Nieuwe Vaart' en de Algemene Technische School, dat afgelopen zaterdag in deze krant stond, is ten onrechte de indruk gewekt dat op de 'Nieu we Vaart' nu ook individueel tech nisch onderwijs'kan worden geno ten. Dat is onjuist. In het pakket van deze scholengemeenschap zit alleen lager technisch onderwijs. ADVERTENTIE De beurs voor Senioren is 'n nationale manifestatie voor 50 plussers. Naast een uitgebreid aanbod aan artikelen en diensten zijn er optredens van koren en orkesten, 'n Oude Ambachten plein, modeshows en 'n gezellige markt. Kortom een bezoek aan de beurs voor Senioren betekent een welbestede dag. dagelijks van 10-17 uur toegangsprijs f 7,50 houders PAS-65 en leden ANBO/Unie-KBO/PCOB f 4,- AMSTERDAM ral meentelij ke directie volkshuisves ting heeft gevraagd of de bodem is verontreinigd. In augustus 1981 is daarna in het voorbereidingsteam meegedeeld dat er geen sprake van verontreiniging is. Cor Smit: "Ze maken mij niet wijs dat zij in 1980 niks hebben kunnen vinden en in 1985 een over dosis. Het is ons duidelijk gewor den dat het geen hoeveelheid is die gemakkelijk over het hoofd kan worden gezien. Het verhaal dat de verontreiniging alleen in de tuin zit, gaat niet op". Hij wijst erop dat zich ook elders klachten voordoen en het feit dat tri zich heel vlot met het grondwater verspreidt. Onderzoek Spoedige duidelijkheid, zegt A.A. van den Berg van de directie milieu, heeft ook bij de gemeente voorrang. "We willen zo snel moge lijk onderzoek verrichten naar de verspreiding in het grondwater. Voor de zekerheid zullen we met een ook laten kijken naar andere, al dan niet gechloreerde, oplosmid delen en zware metalen". De mi lieu-ambtenaar verwacht dat te vens een kruipruimteonderzoek, in vier of vijf woningen in de omge ving van de woning van Van der Stelt, zal worden uitgevoerd. "De concentratie in Van der Stelts kruipruimte was echter zo laag dat die nauwelijks was te me ten", maakt hij hierbij een kantte kening. "Andere klachten gaan we na. Het is nog de vraag of die ook met de verontreiniging hebben te maken. Ik verwacht dat de concen tratie tri in de woonruimte niet hoog is". De in de tuin aangetoonde hoe veelheid tri vindt Van den Berg in vergelijking met het zoutkeetter rein 'een peuleschil': de daar ge vonden concentraties zijn duizend Bewoner Van der Stelt wijst op de peilbuis in zijn achtertuin, die voor het onderzoek is gebruikt. "Als ik een halve dag in huis zit, krijg ik gega randeerd hoofdpijn" (foto Holvast) keer zo hoog. De ambtenaar denkt dat de verontreiniging aan de Ves testraat alleen een probleem zal worden als de bron meer dan slechts een stukgeknepen vat tri is. Ook de verspreiding van het op losmiddel zal worden onderzocht. Van den Berg bevestigt dat tri rela tief goed oplosbaar en een voor keur heeft voor verspreiding via water. "Maar dan praat je over een verspreiding van één tot twee me ter per jaar". De ambtenaar hoopt de bewoners zo snel mogelijk te kunnen vertellen, wanneer het on derzoek begint en op welke schaal. Ook voor de gemeente zijn som mige zaken echter onduidelijk. Het eerdere onderzoek is vermoedelijk gedaan naar de bodemgesteldheid, met het oog op de bouw denkt Van den Berg. "Wij waren er niet bij be trokken. In 1981 was het niet ge bruikelijk dat iedere bouwplaats eerst werd onderzocht. Nu wel". Te rijmen met de mededelingen over de notulen is dit desondanks niet. Zo zijn er ook aanwijzingen dat tij dens de sloop een vat met aceton is omgevallen. Hiervan is evenmin duidelijk of het op waarheid be rust. Krakers mogen nog een tijd in kerk blijven LEIDEN - De krakers van de Zuiderkerk mogen in het gebouw blijven zitten tot het wordt ver kocht. De kerkeraad van de gere formeerde kerk heeft de groep van zeven bewoners in spe een derge lijke overeenkomst voorgesteld. Volgens mevrouw J. Gijsbers van het kerkelijk bureau hebben zij op dit aanbod nog niet gereageerd. Het afgelopen weekeinde zijn ongeveer twintig jongelui in de kerk getrokken. Zij willen het ge bouw opknappen en voor zeven van hen de bijzaaltjes voor bewo ning geschikt maken. Wat de gere formeerde kerk betreft mag dat, als zij na de verkoop het gebouw maar verlaten. Sinds de sluiting van de Zuiderkerk in 1983 heeft de gere formeerde kerkeraad gepoogd het gebouw te verkopen. Momenteel zijn onderhandelingen gaande, op informatieve basis weliswaar, met gegadigden. Onder hen zou zich ook een ander kerkgenootschap bevinden. Inbraak reiniging LEIDEN - Bij een inbraak in het gebouw van de gemeentereiniging aan de Noorderstraat is achthon derd gulden en apparatuur ont vreemd. De inbrekers moeten in de nacht van maandag op dinsdag hun slag hebben geslagen en via een lichtkoepel naar binnen zijn gekomen. Het gestolen geld kwam uit de pot van de personeelsvereni ging. Verder gingen een handmi croscoop, drie portofoons en twee oproepapparaten in andere handen over. ADVERTENTIE Prima kwaliteit kleurenfilm 100 ASA 24 kleinbeeld of pocketkamera- opnamen. In het bekende zwarte Dixons-doosje. Meerderheid in fractie PvdA steunt sportnota LEIDEN - De kleinst mogelijke meerderheid van de Leidse PvdA-fractie heeft zich gisteravond achter de strekking van de tarievennota van de Leidse Sport Federatie geschaard. Bij een eerdere bespreking ston den wethouder Tesselaar en fractiegenoten Fallaux en Van der Pluijm lijnrecht tegenover elkaar. Tesselaar kon in grote lijnen wel akkoord gaan met de door de LSF voorgestelde verdeling. Deze had in haar nota gepoogd tot een evenwichtiger systeem van tariefbe paling te komen en daarbij berekend dat de contribu tie bij korfbal, voetbal, hockey, atletiek en gymnastiek gedurende een periode van vijf jaar gemiddeld twee gulden per sporter per jaar hoger zou moeten worden en dat de contributies bij zwemmen en tennis gemid deld resp. drie en vijf gulden per jaar lager zouden kunnen worden. Van der Pluijm en Fallaux voelden heel weinig voor het door de LSF aangedragen sys teem. Verder toonden zij zich er voorstander van om de tennissport juist zwaarder te belasten. Over de ta riefstelling kon men het ook gisteravond niet eens worden. "Over de verdeling in dekkingspercentages van de verschillende accommodaties moeten we nog eens praten", aldus Van der Pluijm. Dat zal na de vakantie gebeuren. Alleen al daardoor zijn foto's die u maakt met Dixons film dubbeltjes voordeliger. Per foto! En dat is de moeite van het proberen waard. Zeker als u uw foto's ook bij Dixons laat afdrukken. Ook dat doet Dixons goed en héél voordelig En snel, want vandaag brengen is overmorgen klaar. En met geslaagde foto's betaalt u niet Doen! Dixons maakt uw foto dubbcttjes goedkoper! Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Cecilia Booms (2) Vraag: Komt er veel spek bij u op tafel? Antwoord: Met groote moeite, 's Zondags een onsje van acht cen ten, anders de geheele week niet. Vraag: Wat eet gij 's middags? Antwoord: Aardappelen met wat boter. Vraag: Gebruikt gij geen vet? Antwoord: Dat kan niet lijden. Vraag: Soms wel bokking? Antwoord: Neen, wel haring, maar dan moet men weer zoov eel drinken Bovenstaand gesprek moet zich rond de eeuwwisseling in Leiden bij wijze van enquête hebben afgespeeld en is aldus opgenomen in een boekje over de Leidse Cecilia Booms. Een boekje dat is bestemd voor het onderwijs en inzicht moet geven in het leven van een werkende vrouw uit de arbeidersklasse rond 1900. Iets later dan de bedoeling was, heeft dit geschiedenisboek het levenslicht gezien. "Proble men van produktietechnische aard", aldus Trees Moll. Samen met Alice van Kesteren is zij ver antwoordelijk voor 'Cecilia Bopms, Leiden rond 1900'. Het is uitgegeven door de Stichting Leerplanontwikkeling. "Het is echter niet een kant-en klaar boekje", leiden de twee schrijfsters het boekje in. Het boekje is wel af, maar "al lezende kun je niet zeggen 'oh, zit dat zo'. Je moet zelf op onderzoek uit om te weten hoe Cecilia en een hele boel andere gewone mensen in Leiden woonden en werkten". Leerlingen moeten er zelf mee aan de slag. De verhaaltjes en op drachten over Cecilia en Leiden zet hen op het spoor dat ze ver der zelf moeten uitstippelen. 'De onderzoekende methode' noemt Moll dat. Kinderen moe ten daardoor leren dat 'geschie denis niet wordt gemaakt'. Moll: -"De geschiedenis op zich bestaat niet. Die wordt elke dag gemaakt door de mensen zelf'. De speur tocht naar het leven van Cecilia Booms moet dat duidelijk ma ken. Het boekje is bestemd voor leerlingen van de hoogste klas sen in het lager onderwijs, de laagste klassen van het voortge zet onderwijs en het lager be roepsonderwijs. Een gesprek met de gemeente heeft er al toe geleid dat op elke Leidse school gratis boekjes en begeleidend materiaal voor één klas worden verspreid. "Geld dat komt uit de emancipatiepot", weet Trees Moll. Niet dat het een bood schapperig boekje is, zegt ze zelf, "maar er bestaat niet zoveel ma teriaal over het leven van vrou wen uit de arbeidersklasse in die periode". Scholen uit de randgemeenten die ook belangstelling hebben, kunnen contact opnemen met de SLO, postbus 2041, Enschede. Haarlem (1) Nog even nadenken over de ste gen, nog even praten met hande laars in bederfelijke waar en nog even kijken of er iets aan het nachtelijk verkeer kan worden gedaan. Het zijn de laatste barriè res - en dat zijn het eigenlijk nauwelijks - voordat de Haar lemmerstraat een echte winkel promenade wordt. Als alles mee- wandelt, en daar ziet het nu wel naar uit, dan zullen al in juli of anders augustus paaltjes een ein de moeten maken aan al het au toverkeer dat het winkelende pu bliek nu nog de voet dwars zet. "Er zijn in toenemende mate klachten daarover. Zowel van winkeliers als van de consument. Een situatie van rechtsonzeker heid waar nodig een einde aan moet komen". Aldus leidde amb tenaar Leo Meijer van directie stadsvernieuwing de informatie avond over de Haarlemmerstraat als werkelijke promenade in. Winkeliers en bewoners moch- tén gisteravond in het Gulden Vlies hun wensen en klachten la ten horen (en laat dat maar over aan figuren als Van der Zon, Brandt en Van Doorninck) alvo rens de raadsleden er binnenkort hun akkoord aan plakken. 'Haarlem' bleek het tover woord in de zaak-Haarlemmer straat. Elke vraag of bedenking werd direct in verband gebracht met een al zodanig bestaande si tuatie in Haarlem. Ambtenaren en politie hadden er een kijkje genomen en vonden daar hun De drukkerij van de Leidsche Katoenmaatschappij aan de Herengracht waar Cecilia Booms werkte "inspiratiebron", zoals Meijer dat noemde. Ambtenaar M. Wassenaar, di rectie verkeer, wist hoe het hui dige plan nu precies in elkaar stak. Van elf tot zes uur wordt de Haarlemmerstraat voor alle ver keer behalve voetgangers afge sloten. Bloembakken en paaltjes zullen bij Prinsessekade, Lange Mare, Pelikaanstraat, Haven en alle aansluitende stegen dat moe ten bewerkstelligen. In het reste rende deel van de dag, nacht en zondag mag er wel worden ge fietst, maar autorijden en brom men blijft uit den boze. Mevrouw Wassenaar: "Dat past in het fiets- vriendelijk beleid van de ge meente". Alleen de Donkersteeg zal paalvrij blijven. Dat vanwege de vele voetgangers en de draaior gelmannen (draaiorgelmensen zal dat nu wel heten) die daar dan gebruik van kunnen maken. Haarlem (2) Vraag: Hoe moet dat nou met de stegen, worden die ook autovrij? Antwoord: Dat moeten we van steeg tot steeg bekijken. Met be woners en gebruikers zal daar over worden gepraat. Pas dan wordt besloten of er alleen een paaltje bij de Haarlemmerstraat of ook aan de andere kant van de steeg komt. Bij de ene steeg komt trouwens een verwijderba re paal, bij de ander een vaste paal. Vraag: Hoe moet dat nou met de ambulance, politie en brand weer? Antwoord: Al het alarmver- keer krijgt een sleutel van de pa len. Vraag: Hoe zit het met de ta xi's? Sommige bewoners zijn daarvan afhankelijk. Antwoord: Daar kan geen uit zondering voor worden gemaakt. Die mensen zullen toch aan de rand van de Haarlemmerstraat of bij één van de stegen moeten zien te komen. Voor echte nood gevallen zal een sleutel bij het stadhuis te verkrijgen zijn. Vraag: Hoe moet het met de zuivel, groente, vlees en andere bederfelijke waar? Die kunnen er niet altijd voor elf uur 's mor gens zijn. Antwoord: Met de betreffende winkeliers zal daarover apart worden gesproken. Ook met de draaiorgelmannen zal nog een gesprek komen. Vraag: Kan de Haarlemmer straat ook niet 's nachts door middel van die palen voor au toverkeer worden afgesloten? Voor de bewoners is het gevaar lijk en ze klagen over herrie. Antwoord: Dat is uit prakti sche overwegingen een beetje moeilijk. Niemand in het ge meentelijk apparaat zal daartoe bereid zijn en de politie heeft niet altijd tijd om de palen 's morgens vroeg te verwijderen. Wel zal de politie voor zover mo gelijk controleren. Vraag: Kan het afsluiten niet wat later dan elf uur? Het is nog al krap. Antwoord: Om elf uur komt wel de grote stroom winkelend publiek. In de praktijk zal het f* uu Een foto van Cecilia Booms. Ge kregen van een kleindochter na een eerder stukje over het project in deze rubriek. (foto uit 'Cecilia Booms') trouwens zo zijn dat het toch niet elf uur precies is. De parkeerpoli tie begint om elf uur bij de Ha ven en loopt dan richting Prin-' sessekade. Ze zullen dan op de manier waarop je kippen-opdrijft de wagens waarschuwen. Wie blijft staan, loopt het risico inge sloten te worden. Die krijgt dar wel een bon. Alle vragen bleken uiteindelijk ten spijt, de gemeentelijke en po litionele autoriteiten hielden vast aan één ding: de Haarlemmer straat moet ten koste van eigen lijk alles een echte promenade worden. Politie-inspecteur La Rivière: "Je moet het hard doen of niet doen. En ik zeg: hij is hard". Vooruit dan maar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3