'In marge van opera is weinig mogelijk' Veelzijdige selectie van Nederlandse tekenkunst Dans als repeterende breuk Lyrische Komedie met'3.PV3'in LeidseWaag )6f WOENSDAG 12 JUNI 1985 KUNST PAGINA 27 'Dddrrrrrrr', een aangehouden lage C klinkt luid door de oe fenruimte van de Lyrische Ko medie. Soms even onderbro ken, dan weer op dezelfde toonhoogte ingezet. Een kwel ling voor de muzikanten. De C is niet afkomstig van hun in strumenten, maar van de werklieden die aan de andere kant van het plafond aan het werk zijn. Ze vernieuwen de dakbedekking van het voorma lige Lloyd-gebouw aan de Oostelijke Handelskade in Am sterdam en gebruiken daarbij een boor, die weliswaar keurig gestemd is, maar die de muzi kanten het spelen onmogelijk maakt. door Ariejan Korteweg Als het geluid van de boor de muzikanten naar een andere ruim te heeft gedreven, klaart de lucht nog niet op. Dirigent Hans Rotman tikt voortdurend af. Staccato pas sages klinken te lyrisch, aanzetten zijn niet gelijk. "Het is echt niet te geloven, dat dit zondag klaar zal zijn, hè", zegt regisseuse Agaath Witteman zeer opgewekt. "Zo hoort het ook. Je zal zien, ineens klikt het en wordt het een voorstel ling". De muziek die wordt gerepe teerd is van de Leidse componist Burkhardt Söll. Zijn compositie maakt deel uit van de produktie '3.PV3', een cryptische titel die 'drie plots voor drie personen' be tekent. Herman Naber schreef een libretto over een driehoeksverhou ding. Daar zyn drie componisten en drie regisseurs mee aan de slag gegaan. Zo ontstonden drie ver schillende interpretaties van de zelfde tekst, steeds uitgevoerd door vijf muzikanten en drie zan gers/acteurs. Hans Rotman en Her man Naber hielden zich nauwgezet aan het oorspronkelijke gegeven en maakten er een realistisch dra ma van. Ook Bob Driessen en Frans Strijaards volgen letterlijk de tekst, maar tillen die door de mi- se en scène boven de realiteit uit. Tenslotte Burkhardt Söll en Agaath Witteman. Hun korte opera is geen interpretatie van-, maar een commentaar op het libretto van Naber. Van de oorspronkelijke tekst hebben ze slechts flarden ge handhaafd. Ook de muzikale bezet ting is anders. Söll gebruikt naast fluit, contrabas en altviool ook slagwerk en gitaar om een meer exotische klankkleur te krijgen. Het lijkt een opzet die een con currentieslag in de hand kan werken. Volgens de betrokkenen is dat niet het geval. Tijdgebrek en geringe geldelijke middelen maak ten dat de produktiesfeer er juist één was van solidariteit en samen overleven in benarde omstandig heden. Pathetisch De produktie vormt een onder deel van het streven van de Lyri sche Komedie om de invloed van regisseurs op opera te ontdekken. Dat streven komt voort uit een kri tische houding ten opzichte van opera; er wordt mooi gezongen en gemusiceerd, maar de theatrale kant is niet om aan te zien. Bij de Lyrische Komedie wordt daarom graag gebruik gemaakt van toneel regisseurs. Agaath Witteman is zo'n regis seur. Geboren en getogen in Oegst- geest, universitair geschoold in Leiden, is zij tegenwoordig ver bonden aan het jonge toneelgezel schap Persona, dat dit jaar onder meer aan het Holland Festival deelneemt met een Strindberg-cy- clus. '3.PV3' is haar eerste kennis making met opera. "Opera bestaat voor een groot deel uit ingesleten stereotypen. Ik vermoed dat dat komt doordat de hartstocht in de muziek in de hou dingen van de zangers nog eens wordt versterkt. Die verdubbeling maakt het pathetisch en werkt als een ontkrachting. Bij de repetities heb ik dat aan onze bariton ge merkt. Dat is een man met een heel expressief gezicht. Als hij dat tij dens een dramatische muzikale passage in de strijd wierp, werd het echt tè". "Niet alleen de gebaren, maar ei genlijk alles aan een opera moet groots zijn. Grote stellages, veel licht en rook en knaleffecten. Daar kan ik me zo aan ergeren. In feite is er sinds 1600 bij de opera weinig veranderd. Bij Dr. Faustus van Konrad Boehmer kostte het decor alleen al anderhalf miljoen gulden. 'Naima' van Loevendie heeft drie miljoen gulden gekost. Deze pro duktie van de Lyrische Komedie kost nog geen ton. Niet dat dat goed is hoor, want er wordt zwaar onderbetaald. Je hebt de Neder landse Operastichting en daarbui ten zo goed als niks. In de marge is weinig mogelijk. Je zou eigenlijk een structuur als- bij het toneel moeten hebben, waarbij er meer ruimte voor experimenten is. Het ontwikkelen van een nieuw con cept met een bestaande opera als basis, op dat gebied is hier geen traditie. Operavernieuwers zijn al tijd van het toneel afkomstig". Operaland Agaath Witteman is door haar sa menwerking met Burkhardt Söll enthousiast geworden voor opera. "Het was een openbaring dat mu ziek op zich al zo'n indrukwekken de kracht is. Daar moetje als regis seur mee vechten, dat was nieuw en spannend voor my. Ik ben mo menteel al doende aan het leren welke eisen opera stelt". Ook het werken met zangers is haar goed bevallen. "Ze waren be reid alles uit te proberen en zijn el ke dag zelfs met een lichamelijke training begonnen. Dat schijnt in operaland tamelijk uniek te zijn. Ze zagen er geen been in achter over liggend te zingen, mits ze hun keel maar open konden houden. Als acteurs houden ze zich goed staande, omdat ze in feite een nog al choreografisch spel uitvoeren". "Ik zou heel graag iets aan opera willen doen, de structuur willen openbreken. Maar ik weet nog niet welke weg te bewandelen. Met Theater Persona zullen we volgend jaar de opera binnen het theater halen als we de Oresteia gaan bren gen. Söll schrijft daar de muziek bij". In De Waag aan de Aalmarkt in Lei den wordt zondag 16 juni om 14.00 uur een proefvoorstelling gegeven van '3.PV3' van de Lyrische Komedie. Li bretto: Herman Naber; composities: Hans Kotman, Bob Driessen en Burk hardt Söll; regie: Herman Naber, Frans Strijaards en Agaath Witteman. Overige voorstellingen: van 19 t/m 22 juni in theater De Balie in Amster dam. In de maand augustus in de opera tent op het Museumplein in Amster dam. Agaath Witteman en Burkhardt Söll, respectievelijk regisseur en componist van één van de delen van '3.PV3' van de Lyrische Komedie. Het achterdoek is gemaakt door de Leidse schilder Jaap Kanbier. (foto Frans Busselman) Geen film, wel expositie over Van Meegeren AMSTERDAM (GPD) - Bijna 120 werken van de kunstschilder-ver valser Han van Meegeren (1889- 1947) zullen van 15 juni tot en met 1 september in Slot Zeist worden geëxposeerd. Een film over het le ven van Van Meegeren, die kort na de oorlog in het wereldnieuws kwam toen hij bekende de aan Jo hannes Vermeer toegeschreven Emmaüsgangers te hebben ge schilderd, gaat voorlopig niet door. Reden hiervan is het niet rondkrij- gen van de financiering. Inmiddels is de producent Joost Taverne (Dutch International Films) uit het filmproject gestapt. Volgens regisseur Roy Loggers ligt het filmplan nu in de ijskast en zal er zeker dit jaar niet meer mee wor den verder gegaan. In de film zou Willem Nijholt de rol van Van Mee geren hebben gespeeld en Moni que van de Ven de rol van Van Meegerens tweede vrouw. Van Meegeren schilderde niet al leen in de stijl Vermeer, hij maakte ook schilderijen in de trant van Pieter de Hoogh en Frans Hals. De tentoonstelling beoogt een zo goed mogelijk beeld te geven van de ver scheidenheid van Van Meegeren. De film was oorspronkelijk de aan leiding tot de te houden expositie. DUITS TONEEL - Het Handke/ Weiss Gezelschap speelt deze maand twee produkties die voor Nederland premières zijn. Van 12 tot en met 23 juni wordt in De Brakke Grond LULU van Frank Wedekind opgevoerd in een to neelbewerking door Hans Char mant en Kees Wientjes met muziek van Adriaan van Noord. In theater Frascati wordt tot en met 22 juni Stallerhof van Franz Xaver Kroetz gespeeld. De uitvoering van LULU wordt voorafgegaan door het mu ziekprogramma „O, wie brenn ich vor Verlangen Lucinda Childs op raakvlak wiskunde en meditatie r 'Rise' door Lucinda Childs Dance Company. Lucinda Childs Dance Company met 'Dance I' (Childs/Philip Glass), 'Out line' (Childs/Gavin Bryars), 'Rise' (Childs/Jon Gibson) en 'Field Dance I' (Childs/Philip Glass). Gezien op 11 juni in Congrescentrum RAI, Am sterdam. Aldaar ook vanavond. Lu cinda Childs is op 14 en 15 juni in de RAI met twee andere choreogra- AMSTERDAM - Bijna altijd zijn er ook bij abstracte dans bewe gingen of ontmoetingen tussen dansers, waar de toeschouwer een inhoud aan kan geven om zich houvast te verschaffen. Niets van dat alles bij Lucinda Childs. Haar dans verzet zich vol strekt tegen het toekennen van betekenissen. Zij maakt choreo grafieën zonder horizon; er zijn patronen te herkennen en veran deringen daarin, maar er is geen sprake van een echte ontwikke ling, laat staan van een bedoe ling. De bewegingen zijn vaak prachtig, en dat is dat. Wie er wat achter wil zoeken dat hier een vrouw danst en daar een man, verdoet zijn tijd. De uitwerking van haar dans is als die van het staren naar de slinger van een klok: als je uiteindelijk de blik afwendt weet je niet meer of er minuten of seconden zijn ver streken. Haar dansen zijn sterk geënt op de muziek die ze gebruikt. 'Minimale' en aanverwante mu ziek, vroeger uitsluitend van Phi lip Glass, de laatste jaren ook van andere componisten. Dit eerste programma van de twee die ze dit Holland Festival brengt, geeft ook wat dat betreft een goede doorsnede van haar recente werk. De twee op muziek van Glass gemaakte choreografieën heb ben een vrolijk en vitaal karak ter. In 'Dance I' bewegen de acht dansers steeds over de volle breedte van het podium. Zij vol gen het ritme, maar niet noodza kelijk ook de melodie van de mu ziek. De bewegingen komen uit benen en romp, de armen volgen slechts. Vaak overbruggen ze de afstand in een paar grote, veer krachtige sprongen, andere ke ren dwarrelen ze paarsgewijs als sneeuwvlokken. 'Dance I', afkomstig uit de Hol- landfestival-produktie 'Einstein on the Beach' uit 1977, is nog energieker. Een minimale ronde dans, met bewegingen die door het galopperen van paarden lij ken te zijn ingegeven. 'Rise' is een deel van het lange re werkstuk 'Relative Calm', en meditatief van sfeer. Acht dan sers bewegen in diagonalen, de achter hen geprojecteerde maan en sterren maken hen tot witte melkwegwachters. Een zwaan- kleef-aan van synchrone, in we zen klassieke, bewegingen, die in steeds verschuivende combina ties worden uitgevoerd. Heel merkwaardig is de door Childs zelf gedanste solo 'Outli ne'. Ze heeft een zeer eigen stijl van dansen: een tikje stijf en af gemeten, alsof elke beweging na drukkelijk wordt afgeremd. In deze solo maakt ze wel nadruk kelijk gebruik van armen en han den. Ze trekt er haarzuivere lij nen mee door de ruimte, als om de contouren van de muziek te tekenen. De dansen van Lucinda Childs zijn sereen en. klinisch tegelijk, ze hebben de vastberadenheid van een repeterende breuk. De oplossing ervan zal zo ongeveer liggen op het punt waar wiskun de en meditatie elkaar raken. Mooi en doelloos, en mede door de nagenoeg perfecte uitvoering amusement van hoog niveau. ARIEJAN KORTEWEG 1(1) Don't you - Simple Minds 2(2) Dancing in the dark - Bruce Springsteen 3 4) 19 - Paul Hardcastle 4 3) We are the world - USA for Africa 5 (10) Love is in your eyes - Gerard Joling 6 7) In my house - Mary Ja ne Girls 7(9) You can win if you want - Modern Talking 8 6) That old devil called love - Allison Moyet 9 (13) A view to a kill - Duran Duran 10 8) The unforgettable fire - 11 5) Everybody wants to rule - Tears for Fears 12 (14) Kronenburgpark - Frank Boeijen Groep 13 (16) Let it swing - Bobby Socks 29 (18) 30 31 (38) 32 (28) 33 (21) 34 35 (36) 36 (39) 37 (37) 38 (31) 39 40 Feel so Real - Steve Car- rington Clouds across the moon - Rah Band The summertime BZN Rhythm of the night Debarge Run to you - Bryan Adams Wasmasjien Trafassi So in love Orchestral Manoeuvres in the Dark Cry - Godley Creme Kom der bi - Normaal Around my dream Sil ver Pozolli Would I lie to you Eu- rythmics Loving the Alien Da vid Bowie Spend the night - The Cool Notes Danger - Star Sisters Could it be I'm falling - Grant-Graham All at once - Whitney Houston I'm on fire Bruce Springsteen Letter from my heart Steve Allen Kiss me - Stephen Tin- tin Mijn meissie Danny de Munk The lady don't mind Talking Heads Since you came into my life Glenda Peters The heat is on - Glenn Frey Slave to love - Bryan Ferry Celebrate youth - Rick Springfield Grazy for you Madon- PRIJS VOOR ARCHITECT - De Rotterdamse architect J. Hoogstad heeft in de Bulgaarse hoofdstad Sofia de Grand Prix voor architec ten gewonnen. Hij kreeg de prijs - vierduizend dollar in Bulgarije te besteden - voor zijn ontwerp van het nieuwe stadhuis van Lelystad. De architect is onder meer be kend om zijn ontwerp met opval lend schuine gevels van de Jacobs- plaats in Rotterdam. Nu in Lakenhal, straks in Amerika Expositie 'Aspecten van Nederland se tekenkunst 1945-1985, t/m 11 au gustus. Stedelijk Museum De Laken hal, Oude Singel 28-32. Geopend di. LEIDEN - Welk beeld zullen de Amerikanen krijgen van de Ne derlandse tekenkunst in de pe riode 1945-1985 als na Leiden ruim tachtig tekeningen vanaf begin september te zien zullen zijn in de Verenigde Staten, in het Allen Memorial Art Museum in Oberlin, Ohio? De opzet van deze door De Lakenhal georgani seerde tentoonstelling was niet om een volledig overzicht te ge ven. Voorop stond als uitgangs punt de veranderde plaats van de tekening en de toegenomen waardering daarvoor als zelfstan dig en direct uitdrukkingsmid del. Voordien werd de tekening vaak gebruikt als hulp of tussen fase in het tot stand komen van een kunstwerk. Boven een representatieve 'overzichtstentoonstelling werd de voorkeur gegeven aan een se lectie van tekenaars of zeer veel zijdige kunstenaars, die hier als tekenaar naar voren gebracht worden, bijvoorbeeld Karei Ap pel, Lucebert en Henk Visch. De norm die daarbij gehanteerd werd, was de persoonlijke ont wikkeling of de rol in de heden daagse kunst. Het werk is los van de gelijktij dig optredende en elkaar opvol gende stromingen gerangschikt, zodat aan de bezoeker zelf over gelaten wordt bepaalde relaties of tegenstellingen te ontdekken. Hoewel dit veel vrijheid geeft, kan het ook als een gemis erva ren worden dat op de tentoon stelling tekstborden en dergelij ke ontbreken die ten minste de uitgangspunten aangeven. Iets meer houvast biedt de bijdrage van Hans Sizoo in de bijbehoren de catalogus, waarin toch ge sproken wordt van een "beknopt overzicht". De auteur onder scheidt drie hoofdlijnen, een rea listische, een expressieve en een constructieve, en plaatst binnen dat kader min of meer verwante kunstenaars bij elkaar. Dit doet gezien de vaak grote tegenstel lingen nogal geforceerd aan, met name bij de groep "symbolis tisch" opgevatte tekeningen, waartoe het schetsmatige, realis tische werk van Reinier Lucas- sen en het emotioneel geladen werk van Mariene Dumas beho ren. Daarnaast zijn er de meer ra tionele benaderingen van Ad Dekkers en Peter Struycken, die daarvoor de diensten van de computer ingeschakeld heeft. De tekeningen van Rob van Ko- ningsbruggen zijn een voorbeeld van een meer technische, objec tieve methode. Zo worden deze kunstenaars ingepast in een stramien van ont wikkelingen vanuit een zeer uit gesproken visie op de Neder landse (teken-)kunst. Als karak teristieke eigenschap geldt hier de veelzijdigheid, die inderdaad uit het getoonde spreekt. Een van de opvallendste aspecten van deze expositie is wel dat het zwaartepunt ligt bij de recente ontwikkelingen. Dit hangt sa- men met het feit dat veel van de toonaangevende kunstenaars uit de jaren vijftig en zestig, zoals (opnieuw) Appel- en Lucebert, Schoonhoven en Armando, nog steeds een belangrijke rol spelen naast de jonge generatie kunste naars. Het beste bewijs dat de he dendaagse uitingen overheersen wordt geleverd door vergelijking met de vorige week gehouden grote Kunst-RAI manifestatie en de onlangs geopende tentoon stelling van Rijksaankopen uit 1984 in Den Haag: van de in to taal twintig kunstenaars in De Lakenhal waren er acht bij alle drie de gelegenheden vertegen woordigd met werk en zes bij I twee daarvan. Behalve een Ne derlands en eigentijds karakter biedt de selectie in De Lakenhal een hoeveelheid interessant me- teriaal en niet te vergeten een aantal mooie voorbeelden van te kenkunst. NANCY STOOP. M/^(L B&oT Tekening van Reinier Lucassen. Concourswinnaars concerteren AMSTERDAM (ANP) - De Chinese violist Nal Yuan-hu, Koningin Elisabeth Concours 1985, gaat op 6 juli met het Amsterdams Philharmonisch Orkest het Vioolconcert van Brahms spelen. Het is zijn eerste optreden in Nederland. Tijdens het eerste zomerconcert van het APhO, op 2 juli, zijn twee andere prijswinnaars te beluisteren. Het zijn de Chinese dirigent Muhai Tang, die de tweede prijs won van het Kondras- hin Concours 1984 en de Franse pianist Pierre-Alain Volondat, winnaar van het Elisabeth Concours 1983. Beide concerten zijn in het Concertge bouw in de hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27