Nicaragua heeft voordeel boycot Langeveld en Fehling verder SCOREBORD Italië in halve finale Uitbreiding EG een feit J:-7r\raAc c Stakingen op til bij drie DSM-dochters Bush komt hier praten over Star Wars WOENSDAG 12 JUNI 1985 In Lisse LISSE - Tine Langeveld en Hennie Fehling plaatsten zich gisteravond moeiteloos voor de volgende ronde van het B-toernooi in Lisse. Langeveld liet Minie Carlier met 6-1, 6-0 kansloos terwijl Fehling helemaal geen spel gunde aan Astrid Veenman (6-0, 6-0). Niet zo opvallend, die winstpar tijen, omdat Langeveld en Fehling een aardige reputatie hebben opgebouwd. Des te opmerkelijker is het dat de organisatie beide vrouwen niet heeft geplaatst. Het duo zal dan ook ongetwijfeld voor nog een aantal verrassingen zorgen. Niet zo verrassend was gister avond de zege van Annette Hins op Juliette Grimbergen, maar dat zij zo ruim zou winnen (6-1, 6-2) lag toch niet geheel in de lijn der ver wachting. Een teleurstelling was vooral de mededeling van Freek van der Ca- pellen. De nummer twee geplaatst in het B-toernooi bij de mannen moest wegens ziekte afbellen. Brylle naar O. Marseille MARSEILLE (Rtr/ANP) - De PSV- aanvaller Kenneth Brylle speelt de Komende vier seizoenen voor Olympique Marseille. Dat maakte de Franse club dinsdagavond be kend. De Deense international, die vorig jaar van Anderlecht naar de Eindhovense ploeg kwam, wordt de tweede buitenlandse aanvaller van Marseille. De Nederlander Tscheu la Ling staat al onder con tract. Brylle tekent deze week zijn vier jarig contract. Volgens de clublei ding moeten nog details van de overeenkomst, onder andere over zün optreden in het Deense elftal, worden geregeld. Olympique Marseille is ook in de markt voor de vrye verdediger van Feyenoord, Michel van de Korput. De 28-jarige international, nog steeds eigendom van AC Torino, is voor die onderhandelingen eerder teruggekeerd van een tournee met de Rotterdamse club door Midden- Amerika. Van de Korput is over zijn persoonlijke wensen akkoord met de Franse vereniging. Lisette Koenders-Elly Reeuwijk 6-4, 3-6, 7- 5. MEB: Marcel Gerritsen-Freek van der Capellen w.o. Gerritsen, Ruud Warmer- dam-Richard Oskam 7-5, 7-6; Jan Willem Lugthart-Ramesh 6-1, 6-0; Jan Siemerink- Oudenrijn-Maija Kuip___ MEC: Eric de Graaff-Maickel van Maaren 6-2,6-3; Richard Oskam-Onno van Paridon 6-4, 6-4. Dekker MEB: Philip Nagelkerken-Ron Soewandi 6-0, 6-1. MEC I: Mark Post-Joris Aperghis Vilas gestopt Guillermo Vilas heeft gisteren in Bologna gezegd, dat hij zijn actieve tennisloopbaan met onmiddellijk ingang heeft beëindigd. De 32-jari- ge Argentijn deed die uitspraak na een deprimerende nederlaag in de eerste ronde van het Grand Prix- toernooi in de Italiaanse stad tegen de Joegoslaaf Göran Prpic, num mer 257 van de wereldranglijst; 3-6 4-6. Vilas was als tweede geplaatst. „Dit is de treurigste dag van mijn leven", aldus Vilas. „De schuld ligt uitsluitend bij mezelf. Ik bied hier bij mijn verontschuldigingen aan voor mijn optreden. Ik geloof niet, dat ik nog een keer de moed op kan brengen een tennisbaan te betre den. Ik heb zojuist de laatste partij van mijn leven gespeeld". Guillermo Vilas maakte in de pe riode van 1974 tot 1982 voortdu rend deel uit van de top zes van de wereld. Daarna zakte hij in snel treinvaart op de wereldranglijst. De uitslag van de proloog van de Ronde van Zwitserland (6500 meter) is: 1. Acacio da Silva (por) 8.27,9 (46,062 km/u; 2. Daniel Wyder (Zwi)) 8.28,8; 3. Eric Vanderaerden (Bel) 8:29.1; 4. Charly Berard (Fra) 8.29,6; 5. Jean-Francois Bernard (Fra) 8.31,5: Joerg Muller (Zwi)) 8.33,7; 7. Mare Sergeant (Bel) 8.34.9; 8. Steven Bauer (Can) 8.35,3; 9. Rolf Goelz (BRD) 8.36,2; 10. Henk Lubber- ding (Ned) 8.38.7; 11. Kim Andersen (Den) Winterberg (Zwi) 8.39,7; 15. Phil Anderson (Aus) 8.39,9; 20. Gerard Veldscholten (Ned) 8.43,2; 29. Johan Lammerts (Ned) 8.45,8; 37. Gert-Jan Theunisse 8.48.4; 59. Peter Win nen 8 55.6; 65. Theo de Rooy 8.57.6; 74. Lu- do de Keulenaer (Bel) 9.02.9. Vrouwenvoetbal Junior, 3. Titia. Toto: v 2,40 1,70 3,40 koppel 17,10 t 2.174.50. di Flower, 3. Ossian. Toto: winnend 1,10 plaats 1,30 3,00 koppel 6,20 trio 22.20. Niet gestart: Tafna, Utopia Fortuna. M Na optelling der totaaltijden is de einduit- g' slag: 1. Uno Hazelaar, 2. Ossian, 3. Volo Pri- NEGENDE KOERS (2000 meter): 1. Valar du Bois (H.J.W GriR) 2.37,5 -1.18.8,2. Vina' O, 3. Vakier. Toto: winnend 6,10 plaats 1,80 1,60 1,80 koppel 25,60 trio 126.70/ Niet gestart: Valentijn D. TIENDE KOERS (2900 meter) 1. Sammy 1,40 2,20 3.10 koppel 8.10 tno 48.30. De voornaamste uitslagen van het tennis toernooi op Queens in Londen zijn: Eerste ronde: Wojtek Fibak (Pol) - Mike Leach (VSt) 3-6, 7-6, 9-7; John Lloyd (Gbr) - Matt Mitchell (VSt) 6-2, 6-3; Mark Edmondson (Aus) - Mare Flur (VSt) 6-1, 6-1; Larry Stefanki (VSt) - Steve Denton (VSt) 6-1, 7-6. - De Westduitser Uwe Blad troeft de Spanjaard Fernando Martin af Europees kampioenschap basketbal De uitslagen van de tweede ronde: Timman (Ned) - Speelman (Gbr) 1-0, Sis- niega (Mex) - Qi (Chi) 1-0, Pinter (Hon) - Nogueiras (Cub) 1/2-1/2, Browne (Vst) - Ba- lasjov (Sov) 1/2-1/2, Alburt (Vst) - Romanis- jin (Sov) 1/2-1/2, Tal (Sov) - Cebalo (Joe) 1/2- 1/2, Spragget (Can) - Prandestetter (Tsj) af gebroken, Saed (VAE) - Agdestein (Noo) 1/ 2-1/2. Klassement na twee ronden: 1. Timman en Pinter 1,5 punten, 3. Tal, Ba- lasjov, Nogueiras, Cebalo en Sisniega 1 pnt, 8. Spragget, Prandestetter, Agdestein, Romanisjin, Browne en Alburt 0,5 pnt plus 1 afgebroken partü, 14. Qi en Speelman 0,5 pnt, 16. Saed (VAE) 2 afgebroken partijen. HILVERSUM (ANP) - De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden EERSTEnKOERS (2000 meter): 1. Zeppelin \U 111t V A O6H0 S (L. Dooper) 2.41,8 1.20,9 2. Zera Neycn- 11101 rode, 3. Zico Ricardo. Toto: winnend 11,30 plaats 2,00 1,70 2,20 koppel Frankrijk met 20-4 voor. Na de rast West-Duitsland. De Spanjaarden werd de druk van de Italianen ech- stonden bij de rast al voor met 60- ter te groot en capituleerde Frank- 44. De Duitsers spelen nu verder de plaatsen vijf tot en met acht. STUTTGART (SID/DPA) - Titel houder Italië heeft gisteren ir Stuttgart de halve finales van het toernooi om het Europees kam- rijk, dat bij de rust nog met 39-38 pioenschap basketbal bereikt. De voorstond. De grote man in de Ita- Topscorer voor Spanje was San Italianen, die met 97-71 (38-39) van liaanse ploeg was Romeo Sachetti, Epifanio met 36 punten. In de dub- Spirit, 3. Young Gold Weber. Toto: nend 1,60 plaats 1,10 1,40 /7,20 koppel 4,40 trio 124,60. Frankrijk wonnen, hadden in de die voor 27 punten zorgde. bele cijfers kwamen verder Sibilio Mesker wint in Birmingham BIRMINGHAM (SID/RTR) - Marcella Mesker heeft zich gis teren tijdens het internationale tennistoernooi in Birmingham voor de tweede ronde van het eerste helft grote moeite met de jn de halve eindstrijd komen de (17), Jimenez (14) en Martin (11). Fransen. Na zeven minuten stond Italianen vrijdag uit tegen de win- Voor de Westduitse ploeg scoorde naar van het duel Sowjet-Unie - Schrempf 25x en waren verder Bulgarije. Frankrijk speelt nu om Blab (18), Jackel (15) en Wadehn (11) produktief. Er waren ruim 7.000 toeschouwers. - De andere twee kwartfinale-wed- met twaah won^Israel strijden, Sovjetunie - Bulgarije en Joegoslavië - Tsjechoslowakije, het staan vandaag op het programma. Nederland speelt dan in de midda guren in de groep om de negende met twaalfde plaats tegen enkelspel geplaatst. De Haagse zegevierde in de eerste ronde in twee sets over de Japanse Etsu- ko Inoue. De setstanden waren 6-3 7-5. de plaatsen vijf tot acht. In een wedstrijd om de plaatsen negen tot met 91-86 van Polen. De ruststand van deze wedstrijd was 45-40 voordeel van de Polen. Spanje plaatste zich later op de avond voor de halve finales door tot een overwinning met 98-83 op Roemenië. Cartouche, 3. Zeepijn du Bois. Toto: nend 2,30 plaats 1,10 1,10 1,30 koppel 1,70 trio 14,60. Niet gestart: Wilma H. VIERDE KOERS (2000 meter): 1. Waiya O (C. J. de Leeuw) 2.40,8 1.20,4 2. Winner Princess, 3. Yesterday. Toto: winnend 11,30 plaats 2,40 3,20 3,10 koppel 222,60 trio 2.927,80. VIJFDE KOERS (1609 meter): 1. Youth Fortuna (H. J. W. Grift) 2.09,7 1.20,62. Yor- ki Helvetia, 3. Zarko Odilia. Toto: winnend 2,40 plaats 1,40 4,70 8,40 koppel 35,10 trio 269,70. Niet gestart: Yellow Hannover. ZESDE KOERS (1609 meter): 1. Ossian (J. Wagenaar) 2.02.6 1.16,2 2. Uno Hazelaar, 3. Volo Prise. Toto: winnend 3,90 plaats 1,30 1,30 1,50 koppel 3,40 trio 42,10. ZEVENDE KOERS (2000 meter): 1. Yester P. (C. Disselkoen) 2.40,5 - 1.20,3, 2. Willem en Van Dijck CALGARY (Rtr) - De Nederlandse deelneemsters aan de wereldtitel strijd badminton in Calgary, Eline Coene en Erica van Dijck, zijn gis teren zonder problemen door de eerste ronde gekomen. Coene, de Nederlands kampioene, won in twee games van Amy Ghia uit In dia: 11-5, 11-7. Erica van Dijck had nog minder moeite met het berei ken van de twee ronde ten koste van de Amerikaanse Barbara McKinley: 11-0, 11-5. tslagen eerste ronde vrouwenenkelspel: Eline Coene (Ned) - Amy Ghia (Ind) 11-5, 11-7, Erica van Dijck (Ned) - Barbara McKinley (Vst) 11-0, 11-5, Bok Sun Kim (Zkr) - Indira Bhikha (Moz) 11-0,11-0,Sumi- ko Kitada (Jap) - Chung Yoon Chung (Zkr) 11-5, 11-1, Helen Troke (Gbr) - So Young Chung (Zkr) 11-6, 11-7, Kirsten Larsen (Den) - Darunne Lertvoralak (Tha) 11-7,11- Verdubbeling handelsverkeer, na sanctie VS MANAGUA Nicaragua heeft sinds het afkondigen van het Amerikaanse handelsem bargo, zes weken geleden, leningen, giften en toezeggingen van in totaal 400 miljoen dollar gekrègen. Dat is meer dan het dubbele van de omvang van de handel met de Verenigde Staten op het moment dat het embargo inging. Deze opmerkelijke onthulling werd gisteren gedaan door Sergio Ramirez Mercado, de sandinisti- sche vice-president, net thuis na een rondreis door West-Europa waarbij ook Nederland werd aan gedaan. Ramirez erkende dat kon worden gesteld dat het Amerikaan se handelsembargo de noodlijden de Nicaraguaanse economie eerder heeft verbeterd dan verslechterd. door Rob Sprenkels „Maar", zo voegde hij daaraan toe. „wij vinden die stelling op zich fout. Het embargo is een tragische fout van de Verenigde Staten, en wij blijven hopen op een herstel van dé betrekkingen". Volgens Ramirez is slechts de helft van de 400 miljoen dollar af komstig uit het Oostblok en Joego slavië. De andere helft zou vooral uit West-Europa komen en in min dere mate ook uit Latijns-Amerika, met name Mexico. Ramirez wees erop dat hieruit nogmaals de onge bondenheid blijkt die de sandinis ten zeggen na te streven. Daniel Ortega, de sandinistische president, heeft het Amerikaanse handelsembargo eerder deze week bestempeld als een „enorme mis lukking". Gisteren deed hij op nieuw een beroep op Washington om de in januari van dit jaar afge broken bilaterale gesprekken te hervatten. Hij beloofde dat de san dinisten, mocht het werkelijk tot een hervatting komen, bereid zijn tot een staakt het vuren. In de afgelopen anderhalve week heeft het sandinistische leger in het zuiden van Nicaragua de be langrijkste kampen weten te ver nietigen van de guerrilla-organisa tie van Eden Pastora, Arde. Door de gevechten nabij de grens zijn de spanningen met Costa Rica hoog opgelopen. Maandag werd de Nica raguaanse ambassade in de Costa- ricaanse hoofdstad San José aan gevallen door een paar honderd ul tra-rechtse Costaricanen die pro testeerden tegen de dood van twee leden van de Guardia Civil, ander halve week geleden, in het grens gebied. HARDERWIJK (ANP) - Na elf maanden zwangerschap baarde de zee leeuw Snibbegien rechts op de foto) gisteren haar zoon Martin in het Dolfinarium te Harderwijk. De moeder kreeg haar naam, omdat ze haar jong bij zich weet te houden. De in deze periode agressieve vader Bart probeert iedereen bij het jong weg te jagen. (foto anp> ROTTERDAM (ANP) - De DSM- dochter Chemische Industrie Rijn mond (120 werknemers) wacht een staking als de directie niet met een beter cao-aanbod komt. Leden van de Industriebond FNV hebben een ultimatum gesteld dat volgende week maandagnacht afloopt. Be stuurder P. Janssen van de bond heeft dit gisteren meegedeeld. Acties dreigen op langere ter mijn ook bij twee andere DSM- dochters, UKF-Albatros en DSM- Resins, waar een gelijkluidend cao-aanbod ook als onvoldoende wordt beoordeeld. De directie is volgens Janssen niet tegemoet gekomen aan de ei sen een 36-urige werkweek voor de dagdienst te realiseren, een vijf ploegendienst in de volcontinusec- tor en betaling van de prijscom pensatie. Acties worden bij CIR begonnen omdat op die manier DSM volgens Janssen economisch gezien het zwaarst wordt getroffen. Bij CIR wordt namelijk een half- produkt gefabriceerd dat door DSM in Limburg wordt afge maakt. Hoewel de drie DSM-dochters, met samen bijna 2.000 werknemers in zes vestigingen, ieder een aparte cao hebben, scheert de Industrie bond ze over één kam. De stand punten van de directies zijn vol- MADRID - De Spaanse regering heeft gisteren het EG-verdrag goedgekeurd, dat vandaag in Lis sabon en later in Madrid wordt on dertekend. De zitting van de minis terraad waarbij het besluit werd genomen, had plaats in het parle mentsgebouw, een nieuwtje be doeld om het voorspel van de plechtigheid van vandaag een de mocratischer tintje te geven en te onderstrepen dat het komende lid maatschap een zaak is die de gehe le bevolking aangaat. door Gerrit Jan Hoek Van de tekst van het verdrag, dat in totaal 65.000 bladzijden beslaat, en van de officiële akte van toetre ding zijn twee kopieën gemaakt om herhaling van het incident na de ondertekening van het Griekse toetredingsverdrag te voorkomen. Toen raakte namelijk een speciale EG-koerier het enige oorspronke- lyke document enige tijd kwijt toen hü bij terugkeer uit Athene op het vliegveld van Wenen moest overstappen. In de Spaanse hoofdstad zijn on gekende veiligheidsmaatregelen genomen om het massale bezoek van de elf EG-delegaties in goede banen te léiden. Het centrum van de stad zal in de vooravond voor alle verkeer worden afgesloten tot de ondertekening, die .om acht uur vanavond zal plaatsvinden, is afge lopen. Het EG-gevolg, waarvan Ne derland met zijn 17 man sterke ploeg de grootste delegatie vormt, zal met 14 speciale vliegtuigen uit Lissabon worden overgevlogen, waar de ondertekening van het Portugese toetredingsverdrag van morgen gebeurde. In Madrid is een ware stoelen-' dans uitgevoerd rond de vraag wie bij de officiële plechtigheid aanwe zig mag zijn. Ook enkele militairen zijn uitge nodigd. Aanvankelijk werd aange nomen dat de leden van de Spaan se strijdkrachten gepasseerd wa ren (wat binnen het leger tot grote ergernis zou hebben geleid), maar gisteren maakte het ministerie van defensje alsnog bekend dat de le den van de militaire staven uit dien hoofde wel een uitnodiging heb ben ontvangen. Wie echter wèl ont breken zijn de vertegenwoordigers van de Spaanse autonome provin cies. Een woordvoerder van het ka binet schrijft dit toe aan het feit dat het aan tijd gebrek. In politieke kringen bestaat ove rigens nauw verholen ergernis over de afwezigheid van premier Kohl van de Bondsrepubliek en de Britse premier Thatcher. Hoewel premier Thatcher zich veront schuldigd heeft met de reden dat zij in Londen de Mexicaanse presi dent De la Madrid moet ontvan gen, werd gisteren in kringen van de Spaanse oppositie de afwezig heid van de twee vooraantaande Europese leiders in verband ge bracht met de bestaande onvrede over het optreden van de Spaanse delegatie in de slotfase van de on derhandelingen vorige week, dat als 'bot' en 'ondiplomatiek' werd omschreven. DEN HAAG (GPD) - Bijna alle fracties in de Tweede Kamer heb ben in een brief aan president Soe- harto erop aangedrongen af te zien van de op handen zijnde executie van vijf ter dood veroordeelde communisten in Indonesië. In de brief worden daarvoor humanitai re redenen aangevoerd. Alleen hqt ex-Centrumpartijlid Janmaat heeft de brief niet ondertekend. De kamerleden hebben in de brief laten weten zich aan te sluiten bij de gevoelens die in deze zaak zijn verwoord door de Nederlandse regering, in casu minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) on langs bij haar bezoek aan Indone sië. Schoo bracht toen tegenover Soeharto de geschoktheid van de regering over in verband met de executie van de communistische vakbondsman Munir. Executie dreigt volgens de Kamer nu voor de Indonesiërs Rustomo, Untung, Sutario, Wijayasastro en Sukatno. Kamer vraagt afgelasting executies Minister Van den Broek (buiten landse zaken) verklaarde gisteren in de Kamer dat ook zijn collega's in de Europese Gemeenschap zijn doordrongen van de ernst van de dreigende executies van, op korte termijn drie ter dood veroordeelde communisten in Indonesië. Hü zei dit in antwoord op kamervragen. Van den Broek gaf te kennen dat de kwestie afgelopen weekeinde 'nadrukkelijk onder de aandacht' had gebracht van zijn collega's tij dens een bijeenkomst in de Ita liaanse stad Stresa. In antwoord op vragen van on der meer het PvdA-kamerlid Knol zei Van den Broek het „niet geheel uitgesloten te achten dat Indonesië alsnog afziet van de daadwerkelü- ke executie van de drie communis ten". Hü zei dat uit de inlichtingen die hem hadden bereikt niet valt af te leiden dat de gratieverzoeken automatisch moeten leiden tot vol trekking van het doodvonnis. Van den Broek verzekerde de Kamer dat de regering alles in het werk blüft stellen om te bereiken dat van de executies wordt afgezien. In Jakarta heeft een groep Indo nesische advocaten die zich inzet voor de rechten van de mens even eens een beroep gedaan op Soehar to om het executiebevel tegen de ter doodveroordeelde communis ten in te trekken. In een telegram aan het staatshoofd doet de Stich ting voor bescherming van men senrechten een dringend- beroep op Soeharto om uit menselijke overwegingen de executie op te schorten of af te gelasten. WASHINGTON (GPD/ANP) - Het Witte Huis heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat vice-president Geor ge Bush tussen 23 juni en 3 juli in zes Europese hoofdsteden komt praten over onder meer het 'Star Wars'- project, oftewel Reagans Strategisch Defensie Initiatief (SDI). Hij brengt 25 en 26 juni een bezoek aan ons land, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Achtereenvolgens reist Bush naar Rome, Bonn, Den Haag, Brussel, Genève, Parijs en Londen, bij wijze van verlengstuk van de jongste topconferentie in Bonn. gens de bond vrijwel hetzelfde. De drie zün volgens Janssen niet be reid tot maatregelen op het gebied van de arbeidsduurverkorting, an ders dan studies naar de haalbaar heid ervan. De directies hebben wel loonsverhogingen voorgesteld, te weten een procent blijvende loonsverhoging en een eenmalige uitkering van anderhalve procent. "Verder willen ze het systeem van automatische prijscompensatie af schaffen. Ook de andere bonden Unie BLHP en de Industrie- en Voe dingsbond van het CNV vinden het aanbod te mager. Zij zouden dezer dagen een standpunt inne- Geding tegen Rotterdam om havenloodsen ROTTERDAM (ANP) - De ambte narenbonden CFO, CMHA en Ambtenarencentrum hebben een kort geding tegen de gemeente Rotterdam aangespannen omdat die gemeente weigert de ongeveer 70 senior-havenloodsen een extra onregelmatigheidstoeslag van 316 gulden per maand te geven, zoals eerder is afgesproken tussen mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) en de rijksloodsen. Het kort geding dient maandag 24 juni voor de president van de Rotter damse rechtbank. De drie bonden hebben dit giste ren bekendgemaakt nadat zü, sa men met de AbvaKabo, eerder die dag het definitieve akkoord met Rotterdam hadden ondertekend voor verhoging van de onregelma tigheidstoeslagen voor ongeveer 4.000 werknemers in de semi- en volcontinudienst. De 1.200 volcon- tinuwerkers krijgen er tussen de 200 en 300 gulden per maand bü- De drie bonden hadden eerder al laten weten met de weigerachtige houding van Rotterdam tegenover de seniorloodsen niet akkoord te zullen gaan. Rotterdam ziet voor alsnog geen reden voor deze extra uitkering, maar wil er wel op gaan studeren. De drie bonden zeggen dat een kort geding de enige moge lijkheid is om de havenloodsen van acties te weerhouden. Het gisteren getekende akkoord wijkt volgens een gemeentelijke woordvoerder niet af van het eer dere principe-akkoord. Dat bete kent dat bezwaren van de bónden tegen bepaalde onderdelen niet zün gehonoreerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15