Kraay drie jaar 'baas' bij PSV RENTE Wacht Leidse sport weer teleurstelling? vrti U-uit Leidse politiek niet op één lijn uriViu Kritiek Van Marle nutsspaarbanks Reker moet stap terug doen Vertrek Van de Korput 'Fouten' in Heizei DE DICHT BIJ HUIS BANK DINSDAG 11 JUNI 1985 SPORT PAGINA 9 DOOR RUUD PAAUW De voorstellen van de Leidse Sportfederatie voor tarieven/sub sidies voor gemeentelijke velden, zalen en zwembaden zullen zeker niet ongewijzigd door de gemeen teraad komen. Als gevolg daar van is het maar zeer de vraag of in de komende jaren een aantal clubs de contributieverhoging kan beperken tot gemiddeld twee gulden per sporter per jaar. En tennis zal er in de tarieven min der gunstig afkomen dan nu door de LSF in haar nota is aanbevo len. Dit zijn wat voorspellingen van mij na de gemeenteraads commissie voor sportzaken een avond bezig te hebben gezien met het befaamde werkstuk van de LSF. De standpunten van de di verse politieke partijen zijn ove rigens nog niet volledig afge rond. Ondanks alle lof die de politie ke partijen de LSF voor haar werk toezwaaiden, werden een paar dingen pijnlijk duidelijk: aan de nog lopende bezuini gingsronde zal de sport niet wor den onttrokken, aan het verzoek van de sport om een extra subsi die van 40.000 gulden te krijgen zal zo goed als zeker geen gehoor worden gegeven en voor de ge vraagde rust aan het tarieven- front hadden de partijen wel veel begrip maar tot garanties daar voor konden en wilden zij niet overgaan. Over de tarieven van gemeen telijke sportaccommodaties en de wijze van berekenen, bestaat in Leiden al een kwart eeuw on enigheid. De LSF had in haar no ta gepoogd tot een evenwichtiger systeem van tariefbepaling te ko men en daarbij berekend dat de contributie bij korfbal, voetbal, hockey, atletiek en gymnastiek gedurende een periode van vijf jaar gemiddeld twee gulden per sporter per jaar hoger zou moe ten worden en dat de contributies bij zwemmen en tennis gemid deld resp. drie en vijf gulden per jaar lager zouden kunnen wor den. Met de door de LSF ontwikkel de systematiek wilden de meeste partijen (VVD, D'66, CDA, SP) overigens wel in zee gaan. Hoe de grootste partij in Lei den, de PvA, er over dacht, bleef gisteren in nevelen gehuld. De so cialisten hadden zich er nog niet over beraden. Een diep treurige zaak. Terwijl PvdA-wethouder Tesselaar de tarieven-discussie de afgelopen weken in de sport wereld opjoeg, maakte zijn eigen fractie zich er kennelijk' aller minst druk over. We kregen nu de privé-mening van PvdA'er Van der Pluijm aan te horen. Hij had die beter op de markt kunnen slijten, want raadscommissies zijn daar natuurlijk niet voor. Bovendien had zijn bijdrage bit ter weinig om de hakken. Hij kwam o.a. weer met het argu ment aanzetten dat het "denk baar" was om tennis zwaarder te belasten, omdat die sport nu een maal door beter gesitueerden wordt beoefend. Een achterhaald praatje, zoals het VVD-raadslid Laila Driessen hem terecht voor hield, want tennis is inmiddels wat aantal beoefenaren betreft de tweede sport van Nederland. Afgezien daarvan, als je een tak van sport uit de elitaire sfeer wilt halen dan moet je juist niet denken aan 'zwaarder belasten'. Wanneer dringt dat nu eens tot sommige hoofden door? Wethouder Tesselaar, die er ge zondere standpunten op na hield dan zijn fractiegenoot, staat nog heel wat werk in zijn eigen frac tie te wachten, want daar lopen vermoedelijk meer Van der Pluijms rond. Tesselaar kwam met een paar vragen die de kern van de zaak harder raakten: a) als het voor stel van de LSF wordt overgeno men, betekent dat dan inder daad dat de contributie bij zwemmen en tennis omlaag gaat of zeggen de penningmeesters: dat is mooi meegenomen voor de club. En b) beseffen de clubs wel wat het voor hun lasten betekent als het ledental terugloopt? Dat zijn inderdaad vragen waar een antwoord op moet ko- De discussie van gisteren heeft mij niet optimistisch gestemd over de goede afloop. Misschien is het nog te vroeg om het te zeggen, maar ik ben toch bang dat de Leidse sport weer een teleurstel ling wacht. Ik, hoop van harte ongelijk té krijgen. Mooi besluit Als ik het scenario had mogen schrijven voor de finale om de Leidsch Dagblad Cup dan zou dat er niet anders hebben uitge zien dan wat zich zaterdag ge heel ongeregisseerd op het veld van Lugdunum afspeelde. Ga maar na: twee uur lang geen re gen, twee ploegen (Noordwijk en Rijnsburgse Boys) die in de laat ste wedstrijd van het seizoen nog even alles uit de kast haalden en zich bovendien zeer sportief ge droegen, voldoende publieke be langstelling om de wedstrijd sfeer te geven, een uitermate gril lig scoreverloop, verlenging en ten slotte strafschoppen. En niet te vergeten de zorg die Lugdu- num-voorzitter Phil Verstraaten en zijn medewerkers en mede werksters (van wie zeker me vrouw v.d. Berg genoemd dient te worden) aan de dag legden om voor, tijdens en na de wedstrijd alles tot in de puntjes te laten ver lopen. Een week terug heb ik er hier nog vurig voor gepleit het weinig gelukkige voetbalseizoen 1984-85 aardig te besluiten. De laatste in druk blijft immers het langst in de herinnering hangen. Welnu, ik had niets beters en leukers kun nen wensen. Rijnsburg en Noord- wijk gaven elkaar weinig toe. Eén minder goed genomen straf schop van Noordwijk-zijde bracht de Cup in handen van Rijnsburgse Boys. Een gelukkie dus? Zo zou ik het niet willen noe men. In de Rijnsburgers zat naar mijn gevoel iets meer cup-vech ters bloed. De manier waarop zij in de tweede helft terugkwamen uit een bijna hopeloze situatie (2- 0 achter), was indrukwekkend. Nee, Rijnsburgse Boys is een heel waardige eerste Cup-winnaar. Volgend seizoen wordt op nieuw om de LD-Cup gestreden, zoals LD-directeur Koopman tij dens het genoegelijk samenzijn na afloop van de finale officieel meedeelde. Het organiserend co mité, bestaande uit functionaris sen van de Afdeling Leiden en twee journalisten van deze krant, gaat in de komende maan den nog eens na wat wel en niet goed is gegaan en wat beter kan. Via een enquete zal ook de deel nemende clubs naar ervaringen en suggesties voor verbeteringen worden gevraagd. Monique Het heeft nog lang geduurd, maar ze heeft dan toch het veld moeten ruimen. Monique Ber- lioux (59), de machtige directeur van het Internationaal Olym pisch Comité, die veertien jaar lang met ijzeren hand het IOC- hoofdkwartier in Lausanne heeft geleid, stapt op. Al jaren was er een strijd voelbaar tussen haar en de in 1980 aan het bewind ge komen IOC-president Juan Anto nio Samaranch. In interviews lieten ze zich van meet af aan koel over elkaar uit. De oud-di plomaat Samaranch verzuimde in die gesprekken nimmer te ver melden dat "in het IOC de direc teur de directeur is en de presi dent de president", een duidelij ke aanwijzing dat de Frangaise in zijn ogen haar plaats diende te weten. Voor twee van zulke krachtige persoonlijkheden, die niet ge wend zijn zich iets te laten zeg gen, was geen plaats aan de top van het IOC. Berlioux heeft de af tocht moeten blazen. Als er ie mand zou opstappen, dan moest zij dat zijnDat lag in de lijn der verwachtingen. Hiërarchisch gezien was Sa maranch tenslotte haar baas. Monique Berlioux heeft zeer veel voor de Olympische bewe ging betekend. Dat mag niet uit het oog worden verloren. Het is daarom nuttig even bij haar car rière stil te staan. In haar jeugd was ze een uitstekend zwemster. Bij de Spelen van 1948 bereikte ze de halve finales op de 100 m rugslag. Ze studeerde af aan de faculteit der letteren van de uni versiteit van Parijs en ging daarna in de journalistiek. Ze was verbonden aan de bladen France-Soir, Le Figaro en l'Auro- re. Na enige tijd voor de Franse tv te hebben gewerkt, was ze zes jaar lang hoofd voorlichting van het ministerie voor sport. In 1967 werd ze perschef van het IOC en in 1971 directeur. Bij het IOC drong ze zich hau tain en met enige kracht binnen, maar ja enige sekreterigheid moet je als vrouw ook wel aan de dag leggen wil je een positie ver werven in zo'n uitgesproken matinenbitrcht als het IOC. Nauwgezet en ambitieus pakte ze als directeur de zaken aan in Lausanne. Niets ontging haar en het personeel had al gauw diep ontzag, ja vrees voor de direc teur. Het bureau, dat tot die tijd nogal met de Franse slag was ge leid, werd onder leidina van deze Frangaise een moderne, efficiën te organisatie. De Amerikaan Avery Brundage, lOC-president van 1952-1972 en een zeer knorrig heerschap, noemde haar met een mengeling van bewondering en ironie "de enige vent in de Olym pische beweging". Hij en zijn op volger, de Ier Lord Killanin (1972-1980) bestuurden het IOC vanuit hun eigen land en lieten daarmee het machtscentrum in Lausanne aan Berlioux. Hoewel ze, formeel gesproken, slechts de uitvoerster was van het IOC-beleid, breidde ze achter de schermen haar macht en invloed steeds verder uit. Alles ging goed totdat die Spanjaard Sama ranch als president ten tonele verscheen. In tegenstelling tot wat Brun dage en Killanin deden, bestier de hij het IOC niet vanuit zijn ei gen land, maar vestigde zich in Lausanne. Hij begon direct Ber lioux terug te drijven naar haar oorspronkelijke positie. Ze moest haar zetel in enkele belangrijke commissies opgeven. Discreet, maar onmiskenbaar liet de am bitieuze Samaranch steeds blij ken dat hij en niet zij het IOC was. Op welke kwestie de bom nu is gebarsten, bleef vorige week vaag. Gefluisterd wordt dat Ber lioux tot Samaranch' ontstem ming steun zou hebben verleend aan de Franse lobby om de Spe len in 1992 naar Parijs te halen. Het doet er ook niet zo veel toe wat het was. Het moest eens tot een breuk komen. Het zou prachtig zijn als Ber lioux nu haar memoires ging schrijven. Die vrouw heeft wat meegemaakt! Oho. Die zou letter lijk een boekje kunnen opendoen over het reilen en zeilen van het IOC, over het gesjacher bij het toekennen van de organisatie van de Spelen, het gerommel tus sen Oost en West, over het optrek ken met die soms hoogst excen trieke Olympische kerels. Een heerlijk geschrift zou dat kunnen zijn. Maar het zal er wel niet van ko men. Bij de platina handdruk waarmee ze vertrekt, zal onge twijfeld als voorwaarde zijn ge steld dat ze voorlopig van ddt soort ontboezemingen afziet. Tot september De vakantietijd breekt weer aan, hetgeen betekent dat deze rubriek enige tijd niet zal ver schijnen. In september hoop ik al le vrij-uiters weer op deze plek aan te treffen. EINDHOVEN (GPD) - PSV is niet van plan zich nog verder op de transfermarkt te oriënteren. Nu René van der Gijp zijn handtekening heeft gezet onder een eenjarige verbintenis is de selectie voor het komende seizoen compleet. Alleen als de belangstelling van Olympique Marseille voor Ken neth Brylle leidt tot een overgang van de blonde Deen naar Frank rijk, gaat PSV op zoek naar een vervanger. Brylle heeft een con tract van nog een jaar in Eindho- Dichte wielen verboden in Zwitserland LOCARNO (AFP/ANP) - De or ganisatoren van de Ronde van Zwitserland hebben een dag voor de start in Locarno beslo ten het gebruik van de aërody namische dichte wielen te ver bieden. De zogenaamde 'jet- discs' werden speciaal ge bruikt in de tijdritten. Vorige week namen de organisatoren van de Ronde van Frankrijk hetzelfde besluit voor de ploe gentijdrit van de derde dag. In Zwitserland zijn ze in alle tijdritten verboden. Het be sluit werd genomen om ieder een gelijke kansen te geven. De kleinere ploegen kunnen de dure wielen niet bekostigen. Het besluit van de Tourba zen was een teleurstelling voor Jan Raas, de nieuwe ploegleider van Kwantum. Hij kreeg het voor elkaar dat zijn renners in de Tour gebruik konden maken van de fietsen, waarop Saronni en zijn ploeg genoten de ploegentijdrit in de Ronde van Italië ven. Dat deelde PSV-manager Kees Ploegsma maandag mee tij dens een persconferentie in ver band met de komst van Hans Kraay naar PSV. Kraay is de ko mende drie seizoenen de technisch manager van de Eindhovense club. Kraay (48) krijgt de komende drie seizoenen de leiding over het totale voetbalgebeuren bij PSV. De oud-international is vanaf 1 juli de eerstverantwoordelijke voor het eerste elftal, de jeugdopleiding, het scoutingapparaat en de amateuraf deling. Jan Reker, die aanblijft als trainer-coach, valt onder de verant woordelijkheid van Kraay. De coaching tijdens wedstrijden blijft in handen van Jan Reker. Hans Kraay neemt dan plaats op de tribune. Kraay: „Zaken die moeten gebeuren hebben we vóór de wedstrijd al doorgenomen. Ik maak de opstelling in overleg met Reker en hak in moeilijke gevallen de knopen door. Daarnaast zal ik ook best eens iets aan de training doen, omdat ik de spelers goed wil leren kennen". Enigszins tegenstribbelend is Jan Reker uiteindelijk akkoord ge gaan met de nieuwe structuur bij PSV. In theorie is de functie van Reker dezelfde als die van het afge lopen seizoen, maar in de praktijk moet de PSV-oefenmeester toch een stapje terug doen. „Het klopt dat mijn taakomschrijving nu iets beperkt is", gaf Reker ook toe. Enkele gesprekken met Hans Kraay en de PSV-leiding gaven voor Reker niettemin de doorslag. Hij speelde met de gedachte om op te stappen, maar besloot toch te blijven. „Omdat ik toch trainer- coach blijf, en daar ligt een taak voor mij. Daarnaast hebben het be stuur en Kraay erop aangedrongen dat ik zou blijven. Verder zijn er goede afspraken gemaakt over mijn functioneren, en tot slot vind ik het een goede zaak dat deze structuur er gekomen is". Het aanstellen van een technisch manager is voor het PSV-bestuur geen ad hoc-beslissing geweest. Eind vorig jaar gingen er in Eind hoven al stemmen op om te komen tot verbetering van de voetbaltech- nische afdeling. Voorzitter Jac ques Ruts: „We hebben lang van gedachten gewisseld en ons laten DEN HAAG (ANP) - Michel van de Korput is tot overeenstemming ge komen met Olympique Marseille. De Franse club is" bereid voor de Feyenoord-verdediger een bedrag van 750.000 gulden neer te leggen. De 28-jarige international staat nog onder contract bij Torino, maar komt al sinds enige jaren op huurbasis voor de Rotterdamse formatie uit. Feyenoord, dat mo menteel in Midden-Amerika voet balt, wilde de huurovereenkomst ook het komend seizoen voortzet ten. Van de Korput wil in ieder ge val niet terug naar Italië. Komende dagen beslist het gezin Van de Kor put of het zich daadwerkelijk in Marseille zal vestigen. adviseren. De resultaten van de af gelopen maanden hebben dat pro ces versneld. Voor de wedstrijd te gen Utrecht (waarin PSV de kan sen op het behalen van de KNVB- beker verspeelde) hadden we als bestuur formeel het besluit geno men de discussie over een tech nisch manager te laten plaatsvin den". Tijdens de contractbesprekingen met Jan Reker, die al in maart een nieuwe verbintenis tekende, kwam de nieuw in het leven te roepen functie echter nooit aan de orde, maar de PSV-leiding slaagde er de afgelopen dagen in ook die plooi glad te strijken. Ruts: „Kraay en Reker delen eikaars visie tot in de tail". Hans Kraay („Ik wil stabiel voet bal zien bij PSV, waar meer rende ment uitkomt dan het afgelopen seizoen"): „Het is mijn belangrijk ste taak om bij PSV tot een goede elftal te komen. De situatie met Jan Reker lag in eerste instantie gevoelig, dat kon een kind aanvoe len. Dat is nu opgelost. Jan en ik hebben niet eens zo lang, maar wel indringend met elkaar gesproken. Er zijn goede afspraken gemaakt". PSV heeft Hans Kraay, die in het verleden te kampen heeft gehad met hyperventilatie en hartklach ten, een uitgebreid medisch onder zoek laten ondergaan alvorens hem in dienst te nemen. De resul taten van dat onderzoek waren be vredigend. Kraay zelf heeft even min twijfels over zijn fysieke ge steldheid: „Ik was hier nooit aan begonnen als ik dacht risico's te lo pen. Ik weet wat er met me ge beurd is en wat moet ik er verder over zeggen. Als u geduld hebt, krijgt u vanzelf de antwoorden". BRUSSEL (Reuter) - De Belgische politie, de gendarmerie en de bur gemeester van Brussel hebben in rapporten toegegeven dat er verle den maand bij de Europese Cupfi nale in het Heizel-stadion op het gebied van de veiligheid fouten zijn gemaakt. Tijdens die finale tussen Liverpool en Juventus vie len 38 doden. De Belgische regering bestu deert de rapporten over de voetbal- ramp. De rapporten zijn vertrou welijk maar de inhoud er van lekte het afgelopen weekeinde uit naar de Belgische krant „la Libre Belgi- que". De schuld voor de ramp wordt in de rapporten in de eerste plaats gelegd bij de Britse suppor ters. Maar ook wordt toegegeven dat de Belgische veiligheidsmaat regelen hebben gefaald. Tarievennota LSF ZEIST (ANP) - Het besluit van de trent de affaire-Brussel en ook de wereldvoetbalbond (FIFA) alle En- brand in het stadion van Bradford gelse clubs uit te sluiten van inter- wilde Van Marle zich niet al te zeer nationale ontmoetingen is ver- uitlaten: „Ik hoop dat de overheid keerd. Dat zei Jo van Marle, voor- en andere betrokkenen rechtvaar- zitter van de KNVB en penning- dige straffen zullen opleggen. Ie- meester van de Europese voetbalu- dereen, ook de UEFA, heeft een nie (UEFA) maandagavond in beetje schuld aan de drama's. Niet Zeist tijdens de algemene bonds- elke Engelse supporter is een vergadering. „De maatregel van de beest". FIFA betekent de nekslag voor het totale Engelse profvoetbal", bena drukte Van Marle, die met zijn UE- FA-collega's de Engelsen na het drama in Brussel van 29 mei verbo den heeft aan Europese toernooien deel te nemen. De straf van de FIFA heeft ook betrekking op vriendschappelijke duels. „De inkomsten van de En gelse verenigingen bestaan juist voor een belangrijk deel uit op brengsten van dergelijke ontmoe tingen", legde Van Marle uit. „Ik vraag me af of de FIFA niet bezig is de eigen onmacht om het voetbal vandalisme te beteugelen afwen telt op één land". Ook laakte Van Marle de situatie rond het nationale elftal van Enge land, dat momenteel in Mexico verblijft voor een internationaal landentoernooi: „Het verbaast, of liever gezegd het ergert me, dat de FIFA Engeland niet heeft uitgeslo ten van het toernooi om het we reldkampioenschap. De FIFA or ganiseert die strijd tenslotte zelf. Bovendien waren er al moeilijkhe den met Engelse supporters in de voorronden". De bondsvoorzitter waarschuw de voor het nemen van incidentele maatregelen. Volgens hem moeten de voetbalbonden en de overheid de stadions niet veranderen in tij delijke gevangenissen. „Dat geldt ook voor Nederland. Anders vrees ik het ergste voor de toekomst van ons voetbal. Onze democratie mag nooit gaan lijken op een politie staat". Over het vervolg van de tucht- en strafrechtelijke procedures om- LEIDEN - Staan de Leidse sport verenigingen voor de toekomstige tarieven van sportaccommodaties sinds kort op één lijn, datzelfde kan nu niet gezegd worden van de politieke partijen in Leiden. Die staan inzake dit onderwerp, zo werd gisteravond duidelijk bij de raadscommissie voor sport, eerder lijnrecht tegenover elkaar. De eni ge zekerheid die de Leidse Sport Federatie daarbij kreeg was dat de sportwereld in de komende jaren niet hoeft te rekenen op de ge vraagde extraatjes. "Gelijke monniken, gelijke kap pen", oordeelde wethouder Tesse laar. En veegde daarmee in één klap de voorstellen van de LSF be treffende een bevriezing van de be zuinigingen van tafel. "Iedereen moet bezuinigen en ik zie niet in waarom er voorde sportwereld een uitzondering moet worden ge maakt", aldus Tesselaar. Die zich overigens in grote lijnen wel kon vinden in de tarievennota die de LSF vorige maand aan de raadsleden presenteerde. Welis waar kraakte hij nog een paar kriti sche nota omtrent de invulling van de cijfers, maar de verdeling waar bij de veld- en zaalsporters meer gaan betalen dan de tennissers en zwemmers wees hij niet bijvoor baat af. Ook de door de LSF be pleitte langere termijn planning kon in zijn ogen genade vinden. Dat gold niet voor zijn fractiege noten Van der Pluym en Fallaux ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. 5 jaar fo/ Rente: f /O Effektief: 7,23% K:71/2% Effektief: 7,76% die in een persoonlijke reactie wei nig heel lieten van de voorstellen uit de sportwereld. Het betrof hier overigens privé-meningen, omdat de PvdA als enige politieke partij in Leiden door een misverstand pas vanavond haar licht laat schij nen over het LSF-rapport en daar na een standpunt inneemt. Dat maakte de discussie er gis teravond in de commissie niet hel derder door, zoals blijkt uit het, verder niet uitgediepte, verschil van mening dat er bestond tussen Tesselaar en Van der Pluym. D'66- lid Hoekema vond het in elk geval een merkwaardige gang van zaken. "Zo komen we natuurlijk nergens als de grootste partij haar huiswerk niet heeft gedaan". Samen met het CDA (Biegstraa- ten: "Ik kan de financiële conse- quenties nog niet helemaal over zien") en de WD stelde D'66 zich wél achter de nota op, zij het ook met restricties. Achter een gelijk matiger verdeling van de kosten schaarden de drie zich. Ook in een hogere subsidie voor de jeugdsport konden ze zich vinden. Maar het verzoek van de LSF om vijfjaar de tarieven 'vast' te zetten kreeg ech ter geen bijval. Per jaar bekaken, was de wens. Een en ander kan nog "leiden tot een botsing tussen de coalitie-ge- noten van PvdA en WD met wel licht, om in sporttermen te spre ken, een directe confrontatie op de tennisbaan. Van der Pluym (PvdA) achtte het niet denkbeeldig om, in tegenstelling tot de aanbevelingen van het LSF-rapport, juist die sport in de toekomst zwaarder te belasten. Driessen (WD) vond dat nonsens. "Want tennis is allang geen elitaire bedoening meer". Lodewijk Kallenberg, de samen steller van de nota, pleitte daarop nogmaals voor begrip. "We praten toch over 20.000 sporters en over duizenden vrijwilligers. Ik heb vanavond talloze complimenten gekregen voor het werk van de LSF. Mooie woorden, maar daar heeft de sport niets aan. De poli tiek, die zelf om dit rapport heeft gevraagd, moet die nu maar eens vertalen in een daadwerkelijke bij drage". De enige die hij helemaal mee kreeg was Vergeer van de Socialis tische Partij. Die ging wel accoord met de gevraagde subsidie-verho ging van 40.000 gulden per jaar en met het uitstel van extra-verhogin gen. Wethouder Tesselaar, die na de zomer namens b en w een voor stel over de tarieven doet aan de gemeenteraad, hield evenwel voet bij stuk. "Geen extra douceurtjes voor de sport", herhaalde hij. "Het past niet in het kader van de bezui nigingen". SCHAKEN (EFE) - De Nederland se schaakgrootmeester Jan Tim man is het interzone-toernooi in Taxco begonnen met een remise tegen de Canadees Kevin Sprag- get. Timman en Spragget hadden voor hun puntdeling 29 zetten no dig.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9