LEIDSCH DAGBLAD Lubbers: derde net uit STER PAK Hardere acties Commissie gaat euthanasie beoordelen bij proefproces ANDIJVIE EN GEHAKT KLM bij Moeder (22) in cel wil baby doden Zes leerkrachten weg na ruzie op school in Tzum AIDS bijna zeker in ons land verspreid via bloedtransfusie Z.-Afrikaanse straatnamen weggehaald SURINAME DIE 50% KORTING MAANDAG 10 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37724 ENSCHEDE (ANP) - Een 22-jarige vrouw uit Oldenzaal heeft gister avond in een cel van het Enschede- se politiebureau gedreigd haar ba by te doden. De vrouw had het kind bij zich toen ze zaterdag met een 19-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel werd aangehouden na een inbraak in een woning. Moeder en kind kwamen samen in één cel, wat volgens de politie gebruikelijk is. Gisteravond kon digde de vrouw aan dat ze de baby zou doden als ze niet direct zou worden vrijgelaten. Het kind zou ziek zijn. Een gemeentearts stelde vast dat de baby een navel breuk had en achtte ziekenhuisop- Gepakt na inbraak name noodzakelijk. D der wilde met het kind overleg met de officier vai Zij reageerde hierop volgens de politie zeer emotioneel, weigerde de baby af te staan en dreigde het kind alsnog om het leven te bren gen. De politie slaagde er in het kind bij de vrouw weg te nemen. Het werd overgebracht naar een ziekenhuis. Justitie beraadt zich nog wat er met het kind moet gebeuren als het hersteld is. De politie heeft sterk de indruk dat de vrouw de baby had meegenomen om na een moge lijke aanhouding een voorkeursbe handeling af te dwingen. SCHIPHOL (ANP) - De Vervoers- bond FNV heeft vannacht haar ac ties bij de KLM verscherpt. Twin tig dertig personeelsleden van de storingsdienst legden het werk neer, zodat mankementen aan de apparatuur bij de luchtvaartmaat schappij niet meer konden worden verholpen. Uitzonderingen werden daarbij alleen gemaakt voor storin gen die passagiers zouden treffen of de veiligheid zouden verminde- Ook de ochtendploeg onderbrak het werk vanochtend tot een uur of negen. Daarna werd door deze ploeg stipt gewerkt. Het personeel van de centrale werkplaats, waar 45 tot 50 werknemers werken, be- kaderiedenf zo 'heeft'een^wtford^ BUSSUM (GPD) - Premier Lubbers meent dat een derde televisienet kan worden be taald uit de opbrengst van de STER-pot. Hij zei zaterdag op de partijraad van het CDA in Bussum, dat door de aantrekkende economie de vraag naar reclamezendtijd toeneemt. De extra inkomsten die daaruit voortvloeien, kunnen worden gebruikt voor de financie ring van het, vooral door het CDA gewenste, derde televisienet. kaderleden, zo heeft een woord voerder van de FNV meegedeeld. Een KLM-woordvoerder ver klaarde vanochtend dat de acties van de FNV tot nu toe geen merk bare gevolgen hebben gehad voor de bedrijfsvoering. Hij wilde niet vooruit lopen op eventuele toe komstige gevolgen. Zo heeft de FNV voorspeld dat KLM-afdelin- J ,J. gen als de vrachtafhandeling en de omdat uitbreiding technische diensten stil zouden ko- gepaard zou gaan i men te liggen. De acties van de FNV-leden on der het 14.000 mensen tellende KLM-grondpersoneel worden ge voerd vanwege de weigering van de luchtvaartmaatschappij om in J- - 1985 al arbeidstijd verkor- Plannen voor de invoering van het derde net zyn door het kabinet tot nu toe voortdurend afgewezen, de zendtijd met een tè forse verhoging van het kijk-en-luister- geld. Alleen indien de stijging van de omroepbijdrage beperkt zou kunnen blijven tot een tientje per jaar, was het kabinet bereid de in voering van het net te steunen. Minister Brinkman (WVC) zal r ting vast te leggen. De KLM wil dit °P korte termijn aan de Kamer la- jaar alleen de mogelijkheid van atv ten weten of invoering van een der- onderzoeken. De andere de net haalbaar is. Hy zes bij het cao-overleg betrokken bonden zijn op dit punt wel ak koord met de KLM. de TROS-radio dat de kwestie binnenkort in het kabinet aan de orde komt. De ministerraad moet namelijk nog een standpunt bepa len over een motie van CDA en PvdA, waarin opnieuw wordt aan- ONTVOERING - Professor Th. Sutherland, deken van de land- gedrongen op de invoering bouwfaculteit van de Amerikaanse nieuw net. Universiteit in Beiroet, is vanoch tend door gewapende voerd. iHij zei dat het voor het kabinet ont- moeilijk is voor de tweede keer een uitspraak van de Kamer naast zich neer te leggen, maar hij sloot niet uit dat het opnieuw zal gebeuren. De WD verzet zich met hand en tand tegen de invoering van een nieuw televisienet, dat een 'ver gaarbak' zou worden van tal van kleine zendgemachtigden. De libe ralen zien meer in de invoering van een commercieel televisienet, j (Voor meer nieuws over de CD A- partijraad zie pagina 5) TZUM (ANP) - Een al jaren sle pend conflict tussen de onderwij zers van de christelijke basisschool in het Friese Tzum, heeft ertoe ge leid dat zes van de zeven onderwij zers hun baan kwijtraken. Alleen het schoolhoofd mag blijven. Ook de omstreden onderwijzer, die werd beticht van pedofiele praktij ken met leerlingen van de school, moet vertrekken. Dit advies heeft een commissie van wijze mannen uitgebracht na een diepgaand onderzoek naar de achtergronden van de ruzii het personeel. Voor het ontslag van drie onder wijzers is een uitspraak van het kantongerecht nodig. Een onder wijzeres heeft zelf ontslag aange vraagd wegens zwangerschap, een andere vloeit af omdat ze in het ka der van de werkverruimende maat regelen in dienst was en de zesde leerkracht wordt ontslagen wegens het teruglopend leerlingenaantal. Veel ouders hebben in verband met het conflict hun kinderen naar een andere school gestuurd. Om nieuwe onrust op de school te onder voorkomen zal met ingang van het nieuwe schooljaar begeleiding worden aangesteld. LEIDSCH DAGBLAD 18 PAGINA'S De strijd om de Leidsch Dag blad-Cup eindigde zaterdag op het veld van Lugdunum met een fraaie finale. De gave par tij voetbal tussen Noordwijk en Rijnsburgse Boys eindigde onbeslist: 3-3. In het nemen van strafschoppen toonden de Rijnsburgers zich net iets be ter waardoor zij beslag legden op de hoofdprijs. PAGINA 9 Dieter Hoeness helpt Bayern AMSTERDAM (ANP) - Het is vrij- ren niet tot de tot dusver bekende wel zeker dat zes Nederlanders de risicogroepen, maar verdere bij- gevreesde ziekte AIDS hebben op- zonderheden wilde de internist gelopen via een bloedtransfusie. niet over hen geven. Volgens de secretaris van de Cen- De kans dat AIDS tegenwoordig trale medische bloedtransfusie- nog via een bloedtransfusie wordt commissie en internist Dudok de overgebracht is bijzonder klein. Wit hebben alle patiënten de trans- Hit komt omdat sinds kort elke fusies al enige jaren geleden ont- eenheid donorbloed wordt onder vangen. zocht op antistoffen tegen het Hoewel het onderzoek nog niet AIDS-virus. Daarvoor is een spe- voor honderd procent is afgesloten ciale test ontwikkeld. Een tweede lijdt het volgens hem vrijwel geen maatregel om besmetting met het twijfel dat de - *- opgelopen. De München aan de Westduitse voetbaltitel. Tegen het reeds gedegradeerde Eintracht Braunschweig scoorde hij het beslissende doelpunt. PAGINA 10 Mats Wilander rekende op Roland Garros af met het verleden. De verdediger bij uitstek versloeg met aanval lend spel in de finale van het Franse Open de torenhoge fa voriet Ivan Lendl. Bij de vrou wen voerden Evert en Navra- tilova een spektakelstuk op dat door eerstgenoemde ver rassend werd gewonnen. PAGINA 11 Bernard Hinault is na zijn knappe overwinning in de Ronde van Italië nu plotseling weer de grote kanshebber op de Tour-zege. De 30-jarige Bre ton sloeg in de slottijdrit de aanval van werelduurrecord houder Moser met verve af PAGINA 13 AMSTERDAM (ANP) - Actievoer ders hebben vannacht in de Am sterdamse Transvaalbuurt een flink aantal straatnaambordjes weggehaald dat herinnert aan de volgens hen 'koloniale verover ingsdrang van Nederland in Zuid- Afrika en de bloedige onderdruk king die daar op volgde'. Vijf van hen werden door de politie aange houden. Volgens een verspreide verkla ring moeten er bordjes voor in de plaats komen met namen van man nen en vrouwen die zich hebben verzet tegen het apartheidsregime Onder druk van de buurtorgani saties werd het Pretoriusplein en kele jaren geleden al herdoopt in Steve Bikoplein. Man doodgestoken GRONINGEN (ANP) - Een 28-ja- rige Groninger is vanmorgen in zijn woning door een onbekende man met een mes neergestoken en later in het ziekenhuis overleden.- De dader, die is gevlucht, moet Minister Schoo (ontwikke- lingssamenwerking) wii de- rSi impasse doorbreken waarin de relatie tussen Nederland en Suri name verzeild is geraakt. Op grond van het in 1975 gesloten verdrag zijn Nederland en Suriname overeenge komen onder welke voorwaarden Su riname ontwikkelingshulp zou kunnen krijgen. Na de moordpartij in Fort Zeelandia in december 1982 schortte het Nederlandse kabinet deze hulp tot nader order op. De schending van de mensenrechten onder het nieuwe Surinaamse bewind was zo ernstig gebleken, dat het verdrag uit 1975 het Nederlandse kabinet tot deze stap had genoopt. Aan die uitleg van het verdrag en aan de daarmee noodzakelijkerwijze verbonden ge volgen heeft het kabinet sindsdien vastgehouden, zonder dat er overi gens in Suriname zelf iets ten goede veranderde. Bevelhebber Bouterse kon propa gandistische munt slaan uit de Ne derlandse houding. Hij verweet het voormalige moederland te meten met twee maten en de ontwikkelingshulp te gebruiken als een politiek drukmid del. Terwijl ten opzichte van andere landen, zoals Indonesië, andere en ruimere maatstaven worden aange legd bij het geven van hulp, stelt Ne derland eenzijdig eisen aan Surina me op grond van een verdrag tussen twee onafhankelijke naties, aldus die redenering. Mevrouw Schoo heeft intussen nog 1,6 miljard gulden beschikbaar, die bij het voortduren van de bestaande toe stand niet naar Suriname kunnen worden overgemaakt. Omdat zij ken nelijk geen andere uitweg ziet uit de impasse, heeft zij nu het idee geop perd dat zowel Suriname als Neder land zich zullen bevrijden uit het dwangbuis van het verdrag van 1975. Gevolg van een dergelijke stap zou ongetwijfeld zijn dat de relatie met Suriname op een meer pragmatische en minder principiële leest zou kun nen worden geschoeid. Voor de Ne derlandse politici die zich hebben vastgebeten in een principiële stel- lingname tegen het moorddadige be wind van Bouterse valt het uiteraard niet mee om dit probleem iets prag matischer te bekijken. Deze politici worden bovendien in hun houding ge sterkt door de tegenstanders van het huidige bewind in Paramaribo. Onder deze critici zijn er die zelf verwanten en persoonlijke vrienden hebben zien sneuvelen op bevel van Bouterse en de zijnen. Deze tegenstanders van Bouterse, die op dezelfde lijn zitten als de Nederlandse regering ten aan zien van het herstel van de mensen rechten, verzetten zich fel tegen ie dere steun aan Bouterse. Het op schorten van de hulp is terecht, zo redeneren zij, en als het bewind Bou terse economisch in de tang wordt genomen, zou het op die manier ten val kunnen worden gebracht. Nu even afgezien van het feit dat Nederland de ontwikkelingshulp el ders in de wereld niet op die manier wil hanteren, is het nog maar de vraag of Bouterse zich op deze wijze op de knieën laat dwingen. Eerder is te verwachten dat de onderdrukking zal voortduren en zelfs nog zal verer geren. Volgens mevrouw Schoo ligt de sleutel voor een oplossing in de han den van het Surinaamse bewind en zij hoopt op een welwillende reactie vanuit Paramaribo. De vraag is nu of het bewind in Suriname dit nieuwe signaal vanuit Oen Haag, het zoveel ste, naar waarde weet te schatten en er een verstandig en politiek fatsoen lijk antwoord op weet te bedenken. Is dat het geval, dan zullen wellicht AIDS hebben vims via bloedtransfusie tegen te AMSTERDAM - Leae terrasjes, verlaten stranden waren het karakteristieke beeld van het afgelopen weekein- door het slachtoffer zijn binnenge- de Nederlandse politici gemakke- patiënten beho- gaan werd ai in luoo genomen, nog de. Harde vjind, regen oom toomnomtnnv jn in «..'a ..lmi. lfltpn. voordat de zes bewuste bloedtrans- temperatuur die nauwelijks boven de 10 graden uit kwam vormden een schril. Geen Coupe Soleil ZAANSTAD (ANP) - De korps leiding van de politie in Zaan stad heeft twee hoofdagenten teruggestuurd naar de kapper om de daar aangebrachte Cou pe Soleil, waarbij plukjes haar worden geblondeerd, weer te laten verwijderen. Nadat het tweetal met het ei gentijdse kapsel op hun werk verschenen, werden zij op het mafje geroepen. Daar kregen ze te horen dat de korpsleiding vindt dat agenten er in dienst tijd correct uit moeten zien en dat daar geen Coupe Soleil bij hoort. De CPN-raadsfractie in Zaanstad vindt dit een belache lijke zaak en heeft B en W van daag vragen gesteld. j m - li contrast met het vorige weekeinde. Toen leverde prachtig weer met zomerse temperaturen tachtig kilometer file fusies plaatsvonden. Toen zyn alle 0p. Op de foto: het terras van het Americain-hotel in Amsterdam. (foto anp>i donors voorgelicht over deze ziek te, die de natuurlijke weerstand in het lichaam afbreekt, en is aan ie der met een verhoogd risico drin gend verzocht om geen bloed meer te geven. Al eerder is een Nederlander via een bloedtransfusie met AIDS be smet. Deze transfusie werd hem in de Verenigde Staten toegediend. Op 1 april waren in Nederland 52 gevallen van AIDS geregistreerd. Daarbij zijn de zes gevallen waar het nu om gaat niet inbegrepen. laten. Daarop ontstond een. woorden wisseling en vervolgens een wor steling waarbij de man een mes trok en op het slachtoffers instak. Het slachtoffer werd in april aange houden op verdenking een mes te hebben aangereikt waarmee een 27-jarige Groninger tijdens een ru zie werd doodgestoken. lijker hun principiële houding kunnen verzoenen met praktisch politiek han delen. Indien twee onafhankelijke landen hun onderlinge relatie willen herijken, moet dat toch mogelijk zijn. Voor beide partijen, voor Nederland maar vooral ook voor Suriname, ware het te wensen dat het er op afzienba re termijn van komt. Later weer regen. In de nacht en ochtend opklaringen en minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Overdag toenemende bewolking en later op de dag opnieuw regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind draaiend van noordwest naar zuidwest, boven land matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe 11 juni 1985 Zon op: 05.20 uur, zon onder: 21.59 uur. Maan op: 02.45 uur, maan onder: 14.29 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, 1 OC kilo 1.4lO Gehakt half-om-half, 500 g 525 4.25 kilo DEN HAAG (ANP) - Een commis- in Amsterdam, en prof. dr. E. Oost- sie van medische specialisten moet vogel, gerontoloog en geriater aan beoordelen of euthanasie onder be- de Erasmus Universiteit in Rotter- paalde omstandigheden naar 'ob- dam. De derde specialist moet een jectief medisch inzicht' aanvaard- psychiater zijn, te benoemen in baar is. Dit heeft het gerechtshof in overleg met de rechter-commissa- Den Haag vanochtend bepaald in ris en dé raadsman van de arts. Het tussenvonnis bij het proefpro- hof is niet ingegaan op het voorstel ige arts uit Pur- van de procurèur-generaal en van de raadsman om de ethicus prof. twee iaar eele dr- H M> Kuitert als derde in de twee jaar geie- Unnomen 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. De arts had den bij een 95-jarige vrouw op haar uitdrukkelijk verzoek euthanasie gepleegd. De zaak werd aanhangig gemaakt bij de rechtbank in Alk maar. Eind vorig jaar sprak de Ho ge Raad uit, dat niet voldoende uit de verf was gekomen of het lijden van de vrouw euthanasie rechtvaardigde en of de arts niet om haar uitdrukkelijk verzoek heen had gekund. De raad verwees de zaak naar Den Haag, waar de zaak nu voor nieuw onderzoek is terugverwezen naar Alkmaar. Het Haagse gerechtshof heeft in de commissie van 'wijze medici' benoemd prof. dr. C. van der Meer, commissie te benoemen. Kuitert heeft vrijdag voor de rechtbank in Den Haag euthanasie op ethische en religieuze gronden verdedigd in het proces tegen de Delftse anesthesist P.V. Admiraal. De medische commissie zal ant woord moeten geven op de vraag of de huisarts kon volstaan met overleg met zijn hulparts, die nog niet eerder zo'n geval had meege maakt, of dat hij een meer gespe cialiseerde en ervaren collega, zo als een geriater, had moeten raad plegen. De commissie is voor het antwoord niet aan een termijn ge bonden, het hof heeft de zaak voor Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Daqblad 14 daaen r^qatic flrtl I n nr\ 3 internist aan de Vrije Universiteit onbepaalde tijd aangehouden. GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres PostcodePlaats .Tel, r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1