Rijnmond begin '86 opgeheven Wie tekenen a.s. zaterdag op de schrijversmarkt? DeBijenkoif gaat namen noemen: Hoekzema wil atv personeel defensie Miljoenenzwendel in auto-onderdelen 'Deurwaarders lopen een zeker risico' Opmerkelijke ommezwaai CDA Muren flat Dordrecht op instorten Turks meisje door familie ontvoerd Gewelddadige dood Hengelose deurwaarder schokt collega's Vlees met hormonen afgekeurd Bij de Bijenkorf ben je beter af. I^J VRIJDAG 7 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil de provincie Zuid- Holland op 1 januari '86 taken en arbeidsplaatsen van het openbaar lichaam Rijnmond laten overnemen. Daarna zal worden bekeken welke taken en bijbehorend personeel aan de provincie zullen toevallen en welke taken naar de verschillende gemeenten van het Rijnmond-gebied zullen gaan. DORDRECHT (ANP) - De tegen het beton gebouwde bakstenen muren van zes flats in de Dordtse wijk Sterrenburg zijn zo slecht dat er maatregelen genomen moeten worden om instorten te voorko men. Bij één flat is het gevaar zo groot geworden, dat de politie op advies van bouw- en woningtoe zicht gisteren heeft besloten de drukke verkeersweg langs de flat volledig af te sluiten. De buitenmuur van de bovenste zes verdiepingen van de flat hangt alleen nog maar aan de daklijst. Bij veel wind had de muur volgens bouw- en woningtoezicht al kun nen instorten. Dit laatste is eind 1983 gebeurd bij een andere flat in Sterrenburg toen een groot deel van de bakstenen muur tijdens een storm naar beneden kwam. Nie mand raakte toen gewond, hoewel brokstukken en raamkozijnen tientallen meters verder op het wegdek terecht kwamen. Die flat is toen, evenals drie soortgelijke flats aan dezelfde weg, geheel gereno veerd. Volgens een woordvoerder van bouw- en woningtoezicht is niet precies aan te geven wat de oor zaak is van het loslaten. Op de muur is spanning komen te staan, waardoor deze bol is gaan staan. Het gevolg hiervan kan zijn, dat de muur klapt. Om dit te voorkomen, brengt een aannemer momenteel banden aan. Volgende week zal be gonnen worden met het afbreken van de muur. Volgens bouw- en woningtoezicht moeten nog meer flats in de wijk onderhanden wor den genomen. De provincie Zuid-Holland heeft zich met deze opzet akkoord ver klaard, aldus Rietkerk gisteren in de Kamer tijdens een debat over het opheffen van Rijnmond. De bewindsman kreeg gisteren van CDA en WD het groene licht voor zijn plannen. Binnenkort zal hij een wetsvoorstel bij de Kamer indienen om het openbaar lichaam Rijnmond op te heffen. Na de WD schaarde ook het CDA zich uitein delijk achter Rietkerk, nu defini tief vast staat dat de splitsing van de provincie Zuid-Holland niet doorgaat. De minister kreeg van alle kan ten, ook van zijn eigen WD, te ho ren dat de argumentatie die hij heeft gegeven voor het opheffen van Rijnmond wel buitengewoon mager is. Het CDA voerde aan dat de argumentatie van de minister weliswaar beneden de ,maat is, maar meende dat er op korte ter mijn duidelijkheid moet komen DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Hoekzema (defensie) wil by De fensie een arbeidstijdverkorting (atv) van 5 procent invoeren per 1 augustus. Gisteren heeft Hoekze ma dit voorstel ingebracht in de twee overlegorganen voor militai ren en burgerpersoneel. Vanaf 1 augustus wil de staatsse cretaris dat voor het gehele defen siepersoneel een gemiddelde ar beidstijd gaat gelden van 38 uur per week. Om dat te bereiken kan de werkdag met 24 minuten wor den verminderd of kan de twee- of vierwekelijkse periode met respec tievelijk vier en acht uur worden verminderd. Gerekend over een jaar wordt de arbeidstijd met 96 uur verminderd. De atv krijgt vorm door aanpas sing van de roosters. Teneinde de atv voor het gehele personeel mo gelijk te maken zijn aanvullende maatregelen nodig om het capaci- teitsverlies op te vangen. Daartoe wordt voor militairen van de land en luchtmacht (de marine kent dit al) de mogelijkheid geopend vakantie op te nemen via „bedrijfs- vakanties". Daarbij worden hele eenheden of delen daarvan gedu rende bepaalde perioden met vakantie gestuurd. Die vakanties bedragen maximaal 20 dagen waarvan tenminste 10 dagen aan eengesloten. De resterende vakan- HAARLEM (ANP/GPD) - Het sinds 1 juni spoorloos verdwenen Turkse meisje Sonay Osdemir uit Haarlem heeft gisteren vanuit Tur kije een telefonische noodkreet la ten horen aan bet pleeggezin waar zij sinds januari verbleef. Alles wijst erop dat zij door haar familie is ontvoerd, aldus een woordvoer der van de politie. Zij zou in Tur kije moeten worden uitgehuwe lijkt aan een 32-jarige man. Sonay zei gisteren per telefoon: „Ik zit in Emirdag en wil hier weg. Wat moet ik doen, wat moet ik doen. De Nederlandse ambassade is te ver. Ik wil wel vluchten, maar weet niet waarheen. Help me, help me". Daarna werd de verbinding daarna verbroken. tiedagen blijven vrij opneembaar. Bovendien wil Hoekzema de be zem halen door faciliteiten als ge huwden- en sollicitatieverlof. Hij wil dat die sanering in totaal vyf werkdagen oplevert. Voorzitter Van Donk van de VBZ, de vereniging van marine personeel, zei in een eerste reactie „verbijsterd" te zijn over het voor stel van Hoekzema. Hij wees erop dat bij de marine al een gemiddel de werkweek bestaat van 37,5 uur doordat 2,5 uur per week wordt ge compenseerd voor wachtlopen. „We krijgen toch niet een situatie waarin we door atv langer gaan werken omdat de staatsecretaris gemiddeld op 38 uur wil uitko- Voorzitter Ros van het Overleg- centrum, waarin een aantal belan genverenigingen van militairen sa menwerkt, zegt de voorgestelde re geling nauwelijks werkbaar te vin den. over de toekomst van Rijnmond. Daarom moet Rijnmond op korte termijn worden opgeheven, aldus het CDA. De PvdA vindt het een verkeer de beslissing om Rijnmond al op korte termijn op te heffen. PvdA- woordvoerder Alders stelde bij motie voor om Rijnmond nog on geveer vijf jaar te laten voortbe staan. Opvallendste element in het de bat vormde de bijdrage van CDA- woordvoerder Hennekam, waaruit bleek dat het CDA nu definitief voor opheffing van Rijnmond heeft gekozen. Het CDA was in het verleden voorstander van de split sing van Zuid-Holland. Toen mi nister Rietkerk het wetsontwerp tot splitsing van Zuid-Holland vo rig jaar introk, was het CDA daar zeer ontevreden over. Samen met het GPV diende de partij een - later aangenomen - motie in, waarin de Kamer uitsprak niet automatisch akkoord te zullen gaan met de op heffing van Rijnmond nu de split sing van Zuid-Holland niet door ging. PvdA-woordvoerder Alders liet dan ook niet na het CDA te her inneren aan haar vroegere opvat- AMSTELVEEN (ANP) - Prinses t*rïfei?i' Juliana heeft gisteren de nieuwe Rietkerk wees de gedachte van vestiging van de blindegeleidehon- verschillende kamerleden dat de denschool in Amstelveen van de taken van Rijnmond overgenomen stichting Koninklijk Nederlands zullen moeten worden door inter- Geleidehonden Fonds (KNGF), die gemeentelijke samenwerkingsre- dit jaar vijftig jaar bestaat, ge- gelingen als onjuist van de hand. opend. Veel van de taken van Rijnmond zullen naar de provincie of naar de gemeenten gaan en er blijft nog I" de vijftig jaar van haar be- een beperkt aantal taken over staan de geleidehondenschool waarvoor een samenwerkingsrege- van een kleine „onderneming uit- ling gemaakt zal moeten worden, gegroeid tot een groot en wijd ver alias Rietkerk. Het probleem van takt „bedrijf, waardoor een rui- de overbodig geworden Rijnmond- mer onderkomen nodig werd. Mo- ARNHEM/ELST (GPD) - Een spe ciaal rechercheteam van de rijks- politie in het Betuwse Eist heeft in ambtenaren van ondersteunende menteel werken acht instructeurs samenwerking met de districtsre- diensten zal volgens Rietkerk leerling-instructeurs de loop worden opgelost. natuurlijk ver- school. In totaal heeft de stichting DEN HAAG Het beleid van het kabinet-Lubbers? Genoeg redenen voor een demonstrant op het Haagse Binnenhof voor een fikse reeks protesten, breed uitgemeten op spandoeken. Zelf ging hij er maar bij zitten, (foto anp) De school selecteert haar honden op puppy-leeftijd door aankoop en ook door eigen fok van labrador- retrievers, golden retrievers, Duitse herders en bouviers. Als de pups acht weken oud zijn worden ze voor ruim een jaar uitbesteed aan zoge naamde „puppy-pleeggezinnen". Deze vrijwillige medewerkers van de school nemen geheel belangeloos de verzorging van een pup op zich. Wanneer de jonge hond ruim een jaar is komt hij terug naar de school voor verdere opleiding. De blinde die voor een geleidehond in aanmerking komt, verblijft twee weken intern op de school om te le ren met de hond om te gaan. Bij de foto: prinses Juliana houdteen houten sleutel omhoog die haar zo juist is geapporteerd door de gelei dehond Goldie om te voorkomen dat het dier er nog eens zijn tanden in zet. De sleutel symboliseerde de opening van de nieuwe geleidehon denschool. (foto ANP) cherche van de rijkspolitie in Nij megen een internationale miljoe nenfraude in auto-onderdelen op gelost. Enkele tientallen binnen- en buitenlandse bedrijven zijn voor ten minste 1 miljoen gulden opgelicht door de Heterense be drijven Uni Produkten BV en Ka- da BV. Ook de in dezelfde plaats geves tigde Belgische onderneming PVBA zou zich schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrif ten en oplichting. De exacte om vang van de fraude is volgens een politiewoordvoerder niet meer te achterhalen, omdat in de boekhou ding van de bedrijven te veel is ge knoeid. De politie heeft behalve de 42-ja- rige algemeen-directeur van de drie bedrijven ook zijn drie stro mannen uit Nijmegen en Wester voort aangehouden. Tevens is de boekhoudster uit Heteren gearres teerd. De vijf hoofdverdachten zijn ver hoord en voorlopig op vrije voeten gesteld. De politie heeft beslag ge legd op alle roerende en onroeren de goederen van de vijf. Van het gefraudeerde geld heeft de politie nog niets kunnen achterhalen. De politie kreeg in augustus vo- rig jaar lucht van de omvangrijke internationale fraude. Toen wer den de bedrijven KADA en Uni Produkten in Heteren failliet ver klaard. De acht werknemers wer den ontslagen. Meteen na de faillis sementsverklaringen kwamen bij de politie tal van aangiften binnen van bedrijven die zich door de He terense firma's benadeeld voelden. Aanleiding voor de politie om een grootscheeps onderzoek te begin- De drie bedrijven handelden voornamelijk in auto-onderdelen. De 42-jarige directeur had voor el ke bv een stroman in dienst waar mee hij de verantwoordelijkheid van zich dacht te kunnen afschui ven. Tientallen leveranciers zijn door de bedrijven opgelicht omdat bestelde en geleverde materialen niet werden betaald. Evenmin wer den premies afgedragen aan de be drijfsverenigingen. Ook trachtte men ook de belastingdienst om de tuin te leiden. De bedrijven maakten veelvul dig gebruik van valse in- en ver koop-facturen. Vaststaat dat behal ve Nederlandse en Belgische fir ma's ook ettelijke bedrijven in En geland en Frankrijk zijn opgelicht. Politieonderzoeken in die landen duren nog voort. Ook zonden de Heterense BV's gebruikte en dikwijls afgedankte bougies naar Japan. Daar werden die onderdelen gereviseerd en ver volgens teruggestuurd naar Hete ren. In Nederland werden de bou- ALMELO (GPD) - De schok was groot by de Twentse collega's van Ook vorig jaar werd deze dochter deurwaarder Bouwhuis, die afgelo- i Turkse ouders al eens onder familiedwang naar Turkye ge bracht. Zy zou daar kennis moeten maken met de Turkse samenle ving. Toen zij terugkeerde naar Ne pen woensdag in zijn kantoor in Hengelo werd doodgestoken. Se dert mensenheugenis hebben deurwaarders met opgewonden mensen te maken gehad. Maar derland wilde zij niet meer bij haar woordenwisseling met dodelijke ouders wonen. Omdat zy Neder- afloop zoals land niet meer wilde verlaten, gaf gekomen, zij als kind van gastarbeiders uit voorzorg haar paspoort in bewa ring bij de vreemdelingendienst. s niet eerder voor- Mogelijk is zij dit keer met verval ste papieren door haar familie naar Turkije gebracht, aldus een woord voerder van de Haarlemse politie. Baby doodgereden HARDERWIJK (ANP) - De elf maanden oude baby Gerrit de Mik is gisteren in zijn woonplaats Har derwijk voor de ogen van zijn moe der om het leven gekomen, toen een 74-jarige automobilist op een voetpad de kinderwagen aanreed waar het jongetje inzat. De baby werd doodgedrukt tussen de auto en een lantarenpaal. Volgens de politie maakte de uit Ermelo afkomstige automobilist de fout bij het inrijden van de straat niet op de rem, maar op het gaspedaal te trappen. De automo bilist en de moeder van het slacht offertje zijn met verwondingen op genomen in een ziekenhuis. Is zijn dood wellicht een teken aan de wand? Hebben de 230 ge rechtsdeurwaarders in Nederland meer dan vroeger met geweld te maken, met agressie? Secretaris N. J. M. Tijhuis van de afdeling Twen te 1 pen. Zo lang het bij verbale agres sie blyft, beledigingen en bedrei gingen desnoods, laat je het langs je kouwe kleren afglijden. In het ergste geval haal je de politie erby en dan wordt er proces-verbaal op gemaakt, maar dat is echt zeld zaam. In zeker driekwart van de gevallen zie je ook dat de mensen naderhand spijt krijgen van wat ze gezegd hebben. Dan komen ze ex cuus aanbieden". Niettemin wordt de hulp van de deurwaarder steeds vaker ingeroe pen en is het met de betalingsmo- raal in Nederland niet zo best meer gesteld. Er wordt dus veel gevergd de man die beslag komt leg- „Collega Bouwhuis kon dat ook", weet Tijhuis. „Onze afdeling telt negen deurwaarders, je kent el kaar. Dit had iedereen kunnen overkomen. Daarom is het ook een incident. Volkomen onverwacht". Sinds 1890 hebben de deurwaar- opleiding komt het omgaan met lastige klanten niet aan de orde", realiseert hij zich. „Met geen woord. Je moet het in de praktijk leren. Soms bUjkt iemand de capa citeiten te missen. Die verdwijnt dan uit het vak". De medewerkers van een deur- ders de mogelijkheid een vuurwa- waarderskantoor krijgen soms pen te dragen. De meesten hebben ook een pistool, maar er is nog nooit door een deurwaarder ge schoten, weet Tijhuis. Hij kan zich nauwelijks situaties indenken dat de telefoon heel wat verwensingen te horen. Tijhuis geeft gewoonlijk het advies het telefoongesprek af te breken. De emoties laaien vooral op bij executoriale beslagleggin- een deurwaarder gewapend op pad gen, bij grote schulden. „Maar 90 i de Koninklijke Vereniging gen, die een woning komt ontrui- Gerechtsdeurwaarders: „Dit i een incident, een gruwelijk inci dent. Het is echt niet zo, dat wij el ke dag met de dood worden be dreigd". „Wij weten dat we een zeker risi co lopen", zegt Tijhuis, „als bren gers van onaangename boodschap- De vaak begrijpelijke woede van de 'cliënt' richt zich op hem, op de officiële functionaris die de te genpartij vertegenwoordigt. Maar dank zij zyn tact, zyn psycholo gisch inzicht en zijn ervaring, weet de gemiddelde deurwaarder de za ken in de hand te houden. gaat. Dreigt er bij een ambtsver richting, bijvoorbeeld een ontrui ming, een conflict dan kan altijd nog politiehulp worden ingeroe pen. „Als ik zelf regelmatig een wa pen zou moeten dragen, dan zou ik overwegen het ambt vaarwel te zet ten", aldus de Almelose gerechts deurwaarder. Jaarlijks staan de deurwaarders tegenover ettelijke duizenden geë motioneerde mensen. „Maar bij de procent is inschikkelijk", is de er varing van Tijhuis. „Tot een open bare verkoop komt het eigenlijk maar zelden". Dat komt ook, is zijn indruk, doordat een deurwaarder gewoonlijk de karakterstructuur en de mentaliteit van zijn stad- of streekgenoten kent. „Je moet mij niet in Amsterdam neerzetten", al dus Thyhuis„ „en een Amsterdam se deurwaarder komt in Twente ze ker in de problemen". als nieuw Marihuanavangst van 15 miljoen VLAARDINGEN (ANP) - De Vlaardingse politie heeft samen met de douanerecherche in Rotter dam bij een inval in een pand in Vlaardingen ongeveer 3000 kilo marihuana in beslag genomen ter waarde van 15 mihoen gulden. Dat is de grootste vangst marihuana dit jaar. De marihuana is volgens de poli tie afkomstig uit Nigeria en stond, verpakt in twintig houten kratten, opgeslagen in een container. Een hoeveelheid aluminium- en koper- schroot onttrok de kratten aan het oog. Twee inwoners uit Schiedam zijn gearresteerd en mogelijk vol gen meer omdat een rechercheon derzoek nog aan de gang is. Volgens een woordvoerder van de Centrale Recherche Informatie dienst is de grootste vangst tot nu toe gedaan in Amsterdam. Daar werd vorig jaar 4500 kilo marihua na in beslag genomen. Studentenacties tegen Deetman UTRECHT (ANP) - Uit protest te gen de plannen van minister Deet man (onderwijs en wetenschap pen) voor een nieuw stelsel van studiefinanciering hebben studen ten gisteren op verschillende plaat sen in Nederland verkeersknoop- unten geblokkeerd. De acties wer den onder meer gehouden in Utrecht, Delft, Nijmegen, Arnhem en Leiden. De grootste groep studenten, on geveer 150, was in Utrecht op de been. De studenten versperden een half uur de Neude, waardoor het verkeer rond het plein verstopt raakte. In de andere steden varieerde het aantal demonstranten. De ac ties duurden rond de tien minuten. In Leiden kwam het tot moeilijk heden tussen actievoerders en au tomobilisten. De politie suste de zaak. In Arnhem moesten 25 stu denten na enkele minuten hun blokkade-actie beëindigen omdat een bus niet van plan was te stop pen. Atoomvrij staat koopt grond aan bij Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) - De Stichting Atoomvrij staat heeft het voorlopig koopcontract gesloten voor de aankoop van twee stukken land in de buurt van de vliegbasis Woensdrecht. Het betreft twee per celen van ongeveer anderhalve hectare groot, aldus de stichting. Voor een van die stukken land is een kampeervergunning verleend voor de zomermaanden. Er mogen daar overigens geen vaste sanitaire voorzieningen worden aange bracht. Tevens is overeenstemming be reikt over de aankoop van een huis in Woensdrecht. Dit pand moet als ontmoetings-en coördinatiepunt gaan dienen voor mensen en groe peringen die activiteiten tegen de komst van kruisraketten willen on dernemen. Ook kan het pand als steunpunt fungeren voor de deel nemers aan de regelmatig ontruim de vredesactiekampen bij de basis. De vergadering van zogenoemde paspoorthouders- en houdsters van de stichting moet op 30 juni nog goedkeuring verlenen aan de aankoop. Dat is de enige ontbin dende voorwaarde die is opgeno men in het voorlopig koopcon tract. De benodigde 80.000 gulden voor de financiering van het pand wil de stichting betrekken uit een nieuwe campagne ter stimulering van de verkoop van Atoomvrijstaat-obli- gaties. Daarmee werd al eerder land aangekocht in de nabijheid van de vliegbasis. Als het parle ment na 1 november akkoord gaat met een eventuele positieve beslis sing van de regering over de plaat sing van kruisraketten in Neder land, worden deze in Woensdrecht gestationeerd. ENSCHEDE (ANP) - De Rijks dienst voor de Keuring van Vee en Vlees in Enschede heeft het vlees van acht runderen afgekeurd om dat het kunstmatig toegediende groeihormonen bevatte. Het ging om uit België geïmporteerde koeien. Keuringsarts H. Rosendal zei gis teren dat de veehandel steeds naar andere regio's zoekt om de met de hormonen ingespoten koeien te la ten slachten. Hij stelt vast dat dit soort koeien aanvankelijk vooral in het zuiden en westen van het land ter slachting werd aangeboden. Maar het aanbod is daar teruggelo pen sinds de controle van de keu ringsdiensten is verscherpt. Ook de plaats waar de hormonen worden ingespoten, wordt voordu rend veranderd om zo te proberen de dieren probleemloos door de keuring te loodsen. De koeien waarbij in Enschede groeihormo nen werden aangetroffen, waren ingespoten bij de anus. Omdat de beesten er nogal gezwollen uitza gen hadden de keurmeesters al tij dens de eerste inspectie - voor de slacht - argwaan gekregen. Toen de dieren geslacht waren is het vlees ter nadere keuring aangeboden. Om de keuringsdiensten af te lei den wordt volgens keuringsarts Rosendal ook nogal eens overge stapt op een ander hormoon. Enke le jaren werd het DES-hormoon toegediend. Sinds er een zeer scherpe controle op de aanwezig heid van dit kankerverwekkende hormoon is, worden de koeien in gespoten met mannelijk hormoon om de groei te stimuleren. In hoe verre dit hormoon schadelijk is voor de volksgezondheid kan keu ringsarts Rosendal niet zeggen. - „Het hoort in ieder geval niet in het vlees thuis en het met dit hormoon ingespoten vlees is daarom onge schikt voor menselijke consump tie, zo stelt hij. ADVERTENTIE Dirkje Kuik, Veronica Hazelhoff, Willem Brakman, Jan Siebelink, Koos van Zomeren, Marga Minco, Mischa de Vreede, Annemarie Oster, Miep Diekmann, Herman Pieter de Boer, Simon Vinkenoog, Adriaan van der Veen, Maarten 't Hart, Marjan Berk, Cees Buddingh', Hugo Raes, Jos Vandeloo, J, Bernlef. Paul Binnerts, J.H. Kramer, Anton Koolhaas, Ethel Portnoy, Annie van den Oever, Peter van Straaten, Nel Benschop, Evert Hartman, Yvonne Keuls, Andreas Burnier, Marijke Höweler en Willem van Toorn bevolken a.s. zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur de schrijversmarkt op de parterre van de Haagse Bijenkorf. Om daar met u over hun werk van gedach ten te wisselen en hun handtekening in uw favoriete boek(en) van hun i|ke Höweler en Willem hand te plaatsen. S?**.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5