Orgelkring organiseerde bijna 120 concerten Plan voor nieuwe uitbreiding congrescentrum Leeuwenhorst Wiet bang voor bumngeruchf Zwaaikom Oude Rijnimpuls voor economie Rijnstreek Ten behoeve van opleidingscentrum Shell We willen graag laten horen lat een machtig instrument het Adema-orgel is9 VRIJDAG 7 JUNI 1985 REGIO LEIDEN LISSE "We meenden 20 jaar geleden dat het een goede gedachte zou zijn om het Adema-orgel va ker te laten horen dan al leen bij de eredienst. Die gedachte is juist geble ken: in al die jaren is er steeds een goede belang stelling geweest voor de concerten die wij organi seerden". Aan het woord is secretaris-pen ningmeester Wim Boot van de 'Orgelkring Bollenstreek' uit Lis- se. De orgelkring organiseert jaarlijks in de zomermaanden een aantal concerten op het Ade ma-orgel van de rooms-katholie- ke St. Agathakerk aan de Heere- weg in het bloembollendorp. Dit jaar is een jubileumjaar. Precies 20 jaar bestaat de orgelkring en er zijn inmiddels bijna 120 con certen gegeven. Niet alleen door organisten uit eigen land, maar ook door musici uit Frankrijk, Duitsland en Amerika. Het grootste aantal van die 120 con certen werd gegeven op het Ade ma-orgel van de 'Agatha', een heel enkele keer weken de orga nisatoren uit naar een andere kerk in Lisse of directe omge ving. Het initiatief voor de oprich ting van de orgelkring kwam in 1965 van Ernest Gervais, de toen malige organist van de St. Aga tha en zijn collega-organisten Si mon de Zee en Albert Helmus. Dit drietal gaf in november 1964 een concert op het toen 50 jaar oude Adema-orgel. Een redelijk aantal muziekliefhebbers woon de dat concert bij. In het vooijaar van 1965 werd in hotel 'De Witte Zwaan' de 'Orgelkring Bollen streek' opgericht. Gestadig groeide de belang stelling en nu, 20 jaar later, trek ken de concerten op het Frans- romantische orgel in de neo-goti- sche roomatholieke kerk veel belangstell van muzieklief hebbers uüsse en daarbuiten. "Vooral dnbreng van Ernest Gervais in orgelkring is al die jaren grooiweest. Dank zij zijn enthousiae en kennis hebben wij het deik zo lang volgehou den", aldiioot. Feike ®a Tientalli beroemde organis ten gavercte de présence in Lisse, zoale onlangs overleden Feike As uit Maassluis, de eveneens ïrleden Piet van Eg- mond, déranse Michelle Le- clerc, Chas de Wolff, Albert de Klerk, JaBonefaas en Klaas- Jan MuldOok voor dit seizoen staat weeen aantal concerten op het piramma. Zo speelt 13 juni Gijslt Lekkerkerker, ge volgd opl juli door Bernard BartelinWeze organist gaf 20 jaar geled het eerste concert in de serie cfeindsdien door de or gelkring >rdt georganiseerd. Later dit jaar volgen nog optre dens van Charles de Wolff, Johan Akerboom, de huidige vaste or ganist van de St. Agatha, en Mi chelle Leclerc. Op 9 november wordt de concertreeks besloten met een orgelwedstrijd voor amateurs. Voor dit concours hebben zich, zo vertelt Boot trots, inmiddels al een aardig aantal organisten opgegeven. Hoewel aan de concerten veel plezier wordt beleefd, kent het bestuur van de orgelkring ook problemen. Vooral het kostbare onderhoud van het instrument baart de bestuursleden veel zor gen. In 1983 werd dan ook een actie begonnen om inwoners van Lisse en daarbuiten te bewegen lid te worden van de stichting 'Vrienden van het Adema-orgel'. Die actie leverde 400 'vrienden' op. Tweede klavier Van dat geld, maar ook met hulp van andere geldgevers en de gemeente Lisse, kon het twee de klavier van het instrument door orgelbouwer Antoine Schreurs uit Amsterdam worden gerestaureerd. Dit voorjaar werd de speeltafel naar de voorkant van het koor verplaatst en is de werking van de zwelkast verbe terd. Ook is het mechaniek van het tweede klavier beter afgeslo ten, omdat dat in de kerk te veel te horen was en afbreuk deed aan de muziek. Maar er wacht het bestuur van de orgelkring, dat het beheer van het orgel van het kerkbestuur in handen heeft gekregen, nog meer. Zo moet de windlade van het eerste klavier op korte ter mijn worden nagekeken. Dit om te voorkomen dat er storingen optreden. Ook moet de contra bas 16' van het pedaal worden gerestaureerd en 'spreken' veel van de pijpen slecht of in een en kel geval helemaal niet meer. De oorzaak van die ellende is de heteluchtverwarming in de kerk. Door de droge lucht ont staan scheuren in de houten pij pen en windkanalen. Nu staat er aan elke kant van het orgel een luchtbevochtiger. "Maar er is al veel kwaad aangericht", zegt Boot. Ter gelegenheid van het 20-ja- rig jubileum wil de orgelkring geld bijeenbrengen om het twee de klavier uit te breiden met een zogenaamde voix humaine 8'. "Dat is een register die in de dispositie van ons orgel node wordt gemist", vertelt Boot. "Er (is al een aardig bedrag bijeenge bracht, maar we hebben nog on geveer 3500 gulden nodig". Excursies Een nieuwe activiteit van de orgelkring is het houden van ex cursies. "Dat is feitelijk begon nen met een aanvraag van het Fioretti-college in Lisse. Daar werd een muziekproject georga niseerd en aan ons werd ge vraagd om de leerlingen het een en ander te vertellen over het or gel. Dat hebben we met veel ple zier gedaan. De leerlingen waren laaiend enthousiast over het or gel. Maar ook wijzelf waren en thousiast. Vooral ook omdat we denken dat de jeugd daardoor in de toekomst wat meer belang stelling voor dit instrument zal tonen. Mogelijk zijn het toekom stige vrienden van het Adema- orgel, leden of donateurs van de orgelkring. Maar dat is niet het belangrijkste, hoor. Wij zijn het meest in onze sas als we kunnen laten zien, wat voor een machtig instrument Lisse rijk is", zegt Boot trots. Enthousiast is Boot ook over de zogenaamde speelmiddagen die jaarlijks een aantal zaterdag middagen worden gehouden. Or gelliefhebbers kunnen dan tegen betaling van een bepaald bedrag een kwartier of langer het orgel bespelen. "Dan zie je mensen wat aarzelend beginnen, maar de meesten wennen heel snel aan het orgel en dan is het een feest om naar te kijken en vaak ook om naar te luisteren". Lissenaar Ernest Gervais veertig jar organist: Het Congrescenter Leeuwenhorst. Het nieuwe gebouw komt in een l-vorm om de bestaande bebouwing rechts achter te staan. Vanuit Noordwijkerhout krijgt het centrum dan een heel ander aanzien. Linksachter nog net een deel van het nieuwe Shellgebouw. (archieffoto) te. Als daaraan later behoefte blijkt te bestaan wordt er een poot aange bouwd. Pas dan ontstaat de zoge- naamde l-vorm. Daardoor krijgt het complex vanuit Noordwijker hout een heel ander aanzicht. De PvdA is fel tegen de plannen. Zij wil dat de nieuwbouw land schappelijk wordt getoetst, want het is 'hoog en lelijk'. Maar daar voor voelt wethouder Heemskerk' niets: "Als het accent valt op het landschap, dan is er niet veel meer mogelijk". Volgens mevrouw W. Hof-van Putten is het gebouw te overheersend. Het overstijgt de be staande bebouwing op het terrein. Zij wil ook niet meewerken aan een zogenaamd voorbereidingsbe- sluit. Volgens de richtlijnen in het bestemmingsplan mag Leeuwen horst niet zo hoog en niet zo breed bouwen. B en W willen de richtlij nen en voorschriften daarom wijzi gen. Volgens de PvdA is dat hele maal niet nodig: "Het congrescen-, trum heeft voldoende ruimte om uit te breiden elders op liet terrein. Maar die ruimte wil het bewaren voor de toekomst". Gevoelig Overigens wil de meerderheid van de leden van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening wel meewerken aan het bouwplan. Dat de gemeente soepel is ten opzichte van het congrescen trum is het resultaat van bespre kingen die al veel eerder zijn ge voerd. De congresmarkt is erg ge voelig en de concurrentie is groot. Tal van centra worden gesubsi dieerd door gemeenten. Daartoe is Noordwijkerhout financieel niet bereid en ook niet in staat. Wel heeft de gemeente daarom toege zegd alle medewerking te verlenen uitbreidingsplannen. Zodra de definitieve plannen zijn ingediend, zullen de voorschriften en richtlijnen in het bestemmings plan worden veranderd. Daartoe is de medewerking van de provincie nodig. De bedoeling is dat de eer ste paal voor het nieuwe pand, dat in gelijke architectuur wordt ver wezenlijkt als het Shellgebouw, op 15 mei 1986 de grond ingaat. LISSE - Al houdt hij niet zo van publiciteit, toch voelt organist E.N.R. Ger vais uit Lisse zich wel ge vleid dat er zaterdagavond in de Agathakerk speciaal voor hem een muzikale eredienst wordt gehou den. De stichting 'Vrien den van het Adema orgel' herdenkt met deze dienst het feit dat de blinde mu sicus veertig jaar lang de vaste organist was van de Agathakerk. Gervais is in die veertig jaar voor velen in Lisse een begrip gewor den. Niet alleen als organist maar ook als muziekleraar. Gervais was voor zover bekend de eerste zelfstandige muziekleraar in het dorp. Vanaf de oprichting is hij ook verbonden geweest aan de Muziekschool Bloembollen streek waar hij piano- en orgel lessen gaf. In 1981 stopte hij daarmee, al betekende dat niet dat hij helemaal niets meer te doen had. Gervais: "Ik ben het alleen rustiger aan gaan doen. Ik heb nog vijftien tot twintig leer- door Charley Jansen lingen - mensen met talent - die het echt leuk vinden. Ik wil niet meer, zoals vroeger wel voor kwam, les geven aan kinderen die niet willen maar van 'thuis' moeten. Ik probeer het een maand met ze maar als ze het dan nog niet leuk vinden en nog niet zelf willen, hoeven ze niet meer terug te komen". Hoe bent u, midden in de oor log, in Lisse terecht gekomen? Gervais: "Via een advertentie. Er werd een organist gevraagd voor het orgel van de Agatha kerk en daar heb ik op gesollici teerd. Op grond van mijn diplo ma's ben ik toen, zonder ook maar één noot te hebben ge speeld, aangenomen. Op 1 mei 1944 heb ik mijn eerste kerk dienst begeleid". Gervais was zeven jaar toen hij begon met muziek maken. Hij woonde met zijn ouders in Indo nesië. Daar bestond echter geen opleiding voor een blinde jon gen. "Op mijn veertiende hebben mijn ouders me naar Nederland ziekkamer waar mijn orgel staat en waar ik les geef. Het is hier rustig wonen, heel anders dan in de Kanaalstraat waar het verkeer doorheen dendert. Voor buren gerucht hoef ik niet bang te zijn: aan de ene kant woont mijn zoon en de buurvrouw aan de andere kant wist toen ze hier ging wo nen dat ze wel eens muziek zou horen maar dat vindt ze niet erg". Concerten Waarom is indertijd de 'Orgel- kring Bollenstreek' opgericht? Gervais: "We vonden het zon de dat het Adema-orgel alleen op zondag werd bespeeld. Als orgel- kring wilden we concerten geven en gast-organisten uitnodigen, ook uit het buitenland. Dat is ge lukt, in de loop van de tijd heb ben talloze beroemde Franse, Duitse en Engelse organisten concerten gegeven. En wat dacht je van het amateurconcours dat elke drie jaar wordt gehouden? Maar let op hè, de deelnemers zijn dan wel amateurs maar ik kan je vertellen dat het niveau al tijd zeer hoog ligt". In '83 werd een actie gestart voor herstel van het Adema orgel. Ernest Gervais: "Ik heb nog 15 tot 20 leerlingen, mensen met talent". Wat was er precies kapot aan het orgel? Gervais: "Er was niet een' be paald onderdeel dat echt kapot was, maar zo'n orgel slijt natuur lijk wel. Het leer bijvoorbeeld, was van binnen stug geworden en het hout was gaan werken. Noem het een soort groot onder houd. Tenslotte staat het Adema orgel er al ongeveer zeventig jaar. Met het geld dat is ingeza meld konden we de helft van het orgel restaureren. Het eerste kla vier is nu weer zo goed als nieuw. Ik schat dat we voor het tweede klavier nog een halve ton nodig hebben. Weet u wat ik zo grappig (foto Holvast) vind? Het orgel staat in een ka tholieke kerk maar ik denk dat we van de protestanten in Lisse meer geld hebben gekregen. Vol gens mij komt dat doordat zij zoiets niet hebben terwijl katho lieken het orgel als iets vanzelf sprekends beschouwen. Maar ach, ik zie het maar als een stukje KOUDEKERK/ALPHEN - Bin nenschepen tot 85 meter lengte kunnen voortaan tot Koudekerk de Oude Rijn opvaren. Op de grens van Alphen en Koudekerk is een zwaaikom gemaakt waar de sche pen kunnen draaien. Dank zij deze voorziening, die de provincie een miljoen gulden heeft gekost, kun nen veel grotere schepen de beton en veevoederbedrijven langs het water bereiken. De aanvoer van grondstoffen Wordt daardoor goed koper hetgeen de bedrijven een nieuwe economische impuls geeft. Namens de Bedrijvenvereniging Koudekerk toonde Latexfalt-direc- teur R. Niezen zich dan ook zeer verheugd over de zwaaikom. Giste ren sprak hij lovende woorden tot het provinciaal bestuur, aanwezig in de persoon van gedeputeerde voor verkeer en vervoer T.F. J. Jan sen, die even daarvoor de officiële ingebruikname van de zwaaikom voor zijn rekening had genomen. De gedeputeerde deed dat door, gezeten achter het bedieningspa neel in de stuurhut van de 85 meter lange rijnaak 'Huig Rook Sr' een lint voor de ingang van de zwaai kom kapot te varen. Dank zij de wakende hand van schipper H. Ceelen veroorzaakte de gedepu teerde geen verdere 'schade' en kan de scheepvaart de nieuwe voorziening in gebruik nemen. Tot nu toe was dat gedeelte van de Ou de Rijn voor schepen langer dan zeventig meter verboden terrein. Gedeputeerde Jansen deelde mee, dat over ongeveer twee jaar ook in de Heimanswetering een zwaaikom wordt aangelegd, zodat ook daar het vrachtvervoer per schip aanzienlijk wordt verbeterd. Of de investering economisch ver antwoord is kon Jansen niet zeg gen. Uitstekende belangenorgani saties als de Vereniging Schutte- vaer en de Kamer van Koophandel en de gemeentebesturen van Al phen aan den Rijn en Koudekerk waren voor hem voldoende pleit bezorgers om de het werk te laten uitvoeren. De gedeputeerde hoop te dat met de zwaaikom een bijdra ge wordt geleverd aan de economi sche groei van dit gedeelte van de Rijnstreek. Kort ging de provinciebestuur der ook nog in op de plannen voor' de omlegging van de Oude Rijn, zodat de vrachtschepen en de re creatievaart niet meer door het centrum van Alphen hoeven. Al phen ondervindt hier veel hinder van omdat de bruggen vaak moe ten worden geopend. Met de door komst van de kerosinetankers door het hartje van Alphen speelt bovendien de onveiligheid mee. Deze ,5 miljoen gulden kostende operatii zal alleen kunnen worden uitgevard als het rijk daarin mee betaalt. Een ambtelijke rapporta ge, die mlangs gereed is gekomen, pleit v«or het doorgaan van de plannei, vertelde Jansen. De pro vincie noet nog een bestuurlijke uitsprak doen, "maar ik krijg maar die miljoen gulden per jaar voor mjn portefeuille. Dat is veel te weing om zo'n groot project te kunner aanpakken". Als d? vaarroute Rotterdam-Am- sterdan via de Gouwe-Oude Rijn- Heimaiswetering tot hoofdvaar weg wcrdt bestempeld, zal het rijk met geü over de brug komen voor de omlïgging van de Rijn, zo is de verwaciting. Nu de Deltawerken hun votooiïng naderen en de rijks- overhed hiervoor geen miljoenen meer loeft te investeren, wordt volgen; burgemeester M. Paats van Alphen de kans groter, dat het spectaculaire werk om de Rijn in Alpher gedeeltelijk een andere route te geven kans van slagen heeft. De Koudekerkse ondernemer Niezen pleitte in zijn toespraak nog eens voor een nieuwe brug over de Oude Rijn op de grens van Alphen en Koudekerk, zodat het zware vrachtverkeer niet meer de be bouwde kommen van Koudekerk en Alphen door hoeft. NOORDWIJKERHOUT - Het Congresenter Leeu wenhorst wil opnieuw flink uitbreiden. Het is de bedoe ling dat achter het bestaan de complex, min of meer in het verlengde van het Shell- opleidingsgebouw, in een 1- vorm een flatgebouw met vijf verdiepingen wordt neergezet dat gedeeltelijk 19 en gedeeltelijk 17 meter hoog is. Dat is een stuk ho ger dan de bestaande pan den op het terrein. De officiële plannen moeten nog worden ingediend. Maar vooruitlo pend daarop peilde wethouder P. Heemskerk (VVD) alvast de me ningen van de leden van de com missie openbare werken en ruim telijke ordening die gisteravond in vergadering bijeen waren. In zijn algemeenheid vinden de commis sieleden het plan van Leeuwen horst niet erg fraai. Het nieuw te bouwen pand is volgens een aantal commissieleden ook te hoog. Maar de gemeente wil het congrescen trum, het derde in grootte in Ne derland, niet teveel in de weg leg gen. De uitbreiding is noodzakelijk omdat Shell behoefte heeft aan uit breiding van de accommodatie. Een kleine twee jaar geleden is het internationale opleidingscentrum van Shell bij Leeuwenhorst neer gezet. Er bestaan nu concrete plan nen om ook een Amsterdamse af deling van dat bedrijf te vestigen in Noordwijkerhout. In het nieuwe gebouw komt dan een afdeling voor Shell en voorts slaapkamers en ruimten vpor computers. Twee fasen Het contract met Shell is nog niet getekend, maar desondanks verwacht Leeuwenhorst dat dat al lemaal wel in orde komt. De nieuwbouw betreft eigenlijk twee fasen. Eerst wordt een gebouw neergezet van 19 en 17 meter hoog- gestuurdTotdat ik naar Lisse kwam h(ik altijd in Grave bij Nijmegejewoond. Daar heb ik op het bdeninstituut St. Hen- dricus m opleiding genoten. Ik begoriaar met viool, piano en orgel lar met de viool ben ik al gauw stopt". Gervaj'Tk solliciteerde naar Lisse orat ik 33 was en wel eens op (en benen wilde staan. Dat wasi eerste tijd zeker niet gemakkjk. Ik moest bijvoor beeld ahet repertoire zelf in braille ozetten". De belkking in Lisse was ei genlijk q soort bijbaantje, ver telt Geris: hij hon er niet van leven. ben daarom meteen begonnemet het geven van pia no- en oelles. Er was animo ge noeg: h was oorlog en veel mensen idden toch niets olters te doen.ater is daar ook de mu- ziekschd nog bijgekomen". Jarenig woonde Gervais aan de Kanlstraat. Tegenwoordig woont 1 in de wijk Meeren- burgh. 'c woon nu naast mijn zoon. Dis ook in de muziek te- Hij heeft aan het in Amsterdam gestudeerd en de muziekschool heb ik mijn eigen mu-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21