Raadsleden stemmen m met regeling voor parkeren binnenstad J Raad van Beroep wijst GAK terecht Bastiaans uit villa Wethouder wil geen hogere ongemakkentoeslag bewoners Man bezorgt restaurant en krant last Wethouder: afsluiting Breestraat aangenaam Sponsorloop voor Unicef in en rond Leidse Hout PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 6 JUNI 1985 LEIDEN - Prof. Bastiaans heeft vorige week de villa bij de oude Jelgers makliniek verlaten en afscheid genomen van zijn personeel. Dat werkt nu sinds maandag in de nieuwe Jelgersmakliniek. De villa staat leeg en wordt bewaakt. De patiënten van prof. Bastiaans zijn op één na, voor wie nog een oplossing moet worden gezocht, ondergebracht. Wethouder Kuijers (volksgezondheid) toonde zich gisteravond tijdens een vergadering van het bestuur van Endegeest zeer verheugd over "de geruisloze wijze", waarop Bastiaans is vertrokken. "Ik ben blij met zijn uiterst loyale begeleiding". Op 18 juni zal de wethouder opnieuw een gesprek hebben met staatssecretaris Van der Reijden over de verdere afhandeling van de kwestie-Bastiaans. De tien 'bedden van Bastiaans' in de Jelgersmakliniek worden langza merhand gevuld met jong volwassenen (16- tot 22-jarigen) die anders in voor hen ongeschikte accommodaties zouden zijn terechtgekomen. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) houdt vast aan zijn voorstel om de 243 bewoners van de Orapjegracht/Waardgracht en omgeving een ongemakkentoe- slag toe te kennen van ongeveer 100.000 gulden in totaal. Zij krijgen niet meer dan 25 gulden per kamer per stookseizoen. Tijdens een bijeenkomst met de bewoners had de wethouder be loofd zijn voorstel nog eens te be kijken, maar ook daar liet hij al doorschemeren dat verdergaande regelingen niet haalbaar zijn in de gemeenteraad. "Gezien het aantal 'stipte' betalers Ujkt dit mij toch het eerlijkst", schrijft Tesselaar aan de bewonerscommissie. Hij rekent de bewoners voor dat hooguit 45 bewoners nu geld moe- In conflict OranjegrachtlW aardgracht ten bijbetalen over de stookseizoe- ners die moesten bijbetalen heb- Tijdens de bewonersavond kreeg nen van 1980 tot en met 1983, tot ben dit echter onder protest ge- dit voorstel geen warm onthaal, maximaal 1500 gulden. Zeventig daan. Tesselaars rekensommetje Bewoners hebben berekend een procent van de afrekeningen over houdt daar geen rekening mee. De bedrag van in totaal 157.000 gulden deze stookkosten is afgehandeld, wethouder houdt, tegen de wens van de gemeente te goed te heb- waarvan overigens een groot deel van de bewoners in, ook vast aan ben. Voorts willen zij wel een toe- geld terug kreeg. Een aantal bewo- verrekening met de stookkosten. slag voor de ongemakken, maar de achterstallige stookkosten vinden zij een hoofdstuk apart. Volgens hen zijn die te hoog uitgevallen doordat de verwarming niet deug de. Annie Houweling van de bewo nerscommissie denkt dat de ge meente niet verder aan de wensen I van de huurders tegemoet zal ko men. Zelf vindt ze het voorstel wel acceptabel, mits voor de mensen die erg veel geld moeten terugbeta len een haalbare afbetalingsrege ling wordt getroffen. Daarover zal| ook met huisbaas de Leidse Wo ningstichting nog worden over legd. Annie Houweling wil het echter, van de bewoners laten afhangen of het voorstel wordt geraccepteerd. Overigens moet ook de gemeente raad er nog mee akkoord gaan. LEIDEN De plannen tot invoering van betaald parkeren in vrijwel de gehele binnen stad zijn gisteravond, zoals verwacht, op weinig verzet in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening en verkeer gestuit. Behoefte bleek er wel aan duidelijk omtrent de invoe ring van het ontheffingssysteem, na de vuurdoop van Pancras-West en de Pieterswijk, in andere wijken. PvdA-wethouder Peters kon of wilde daarop echter niet vooruitlopen. WD-raadslid Zonnevylle gaf er tij dens de vergadering blijk van twij fels te koesteren over de geplande hoeveelheid parkeerplaatsen voor winkelend publiek. Voor de hele binnenstad moeten dit er 2100 wor den. Zonnevylle nu vreest vooral dat er op koopavond en zaterdag te weinig ruimte overblijft. De WD'er verwacht tevens dat er voor bewoners te weinig par keerplaatsen worden gereserveerd. Hij pleitte voor indien mogelijk - legalisering van bestaande ille gale plaatsen, waar nu toch wordt geparkeerd. Op deze manier, denkt Zonnevylle, komen de bewoners LEIDEN - Een inwoner uit Harder wijk heeft gistermiddag stenen naar het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel ge gooid. De man was naar binnen ge gaan en had op een vrij lastige ma nier tiaar de krant gevraagd, maar toen de man niet snel genoeg zijn zin kreeg ging hij naar buiten en begon met stenen te gooien. De man werd voor verhoor door de po litie meegenomen en weer vrijgela ten. Maar 's avonds om 22.30 uur werd de man weer door de politie verhoord, omdat hij op het Sta tionsplein in een horecagelegen heid had gegeten voor 22,50 gul den, maar weigerde te betalen. Na het tweede verhoor is de rnan ver volgens weer vrijgelaten. Gestolen waar in auto gevonden LEIDEN - Bij de Rat aan de Arendshorst is gisternacht een per sonenauto aangehouden waarin gestolen goed uit het slachthuis bleek te zitten. De drie jongens die door de hoge snelheid waarmee ze naar de Arendshorst reden werden achtervolgd, zijn weggevlucht. In de auto zaten diverse dozen met le vensmiddelen in grossiersverpak king die in de nacht van dinsdag op woensdag uit het het slachthuis zijn gestolen. De auto bleek op de zelfde avond gestolen te zijn bij het Stadszicht. van de binnenstad geen ruimte te kort. Hoekema (D'66) wilde van wet houder Peters weten of de tarieven voor de ontheffingen (180 gulden per jaar) experimenteel zijn. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat na de invoering van de ontheffingen verhoging of verlaging wellicht noodzakelijk zal blijken. Peters liet deze mogelijkheden volledig open. "Deze tarieven zijn eigenlijk een proefballon", reageerde de socia listische wethouder. PPR-raadslid Van Lint had, me de namens de PSP, problemen het terugdringen van lang-parkeer- plaatsen (onder meer voor foren sen) te rijmen met de hoeveelheid van 1060 van dergelijke plaatsen die bij molen De Valk, in de in aan bouw zijnde Sandersgarage (Le vendaal) en op het Ir. Driessen- plein voor handen zullen zijn. Hij pleitte voor meer controle, zeker als mogelijke fout-parkeerplaatsen niet met paaltjes en dergelijke wor den dichtgebouwd. Verder sprak Van Lint de vrees uit dat de gemeente geld moet toe leggen op de nieuwe parkeerrege- ling. Hij wees op de geplande 'winst' van 29.000 gulden die, vol gens dit raadslid, bij een kleine te genvaller al op een verlies zou kun- ren uitdraaien. SP'er Vergeer was het enige raadslid met principiële kritiek. Hij huldigt het standpunt dat de binnenstadbewoners gratis by hun huis moeten kunnen parkeren. "Ik vind de tarieven onrechtvaardig hoog. Zo maak je de auto een luxe artikel". Vergeer ziet liever dat be drijven wat meer voor de onthef fingen moeten betalen. Peters wierp echter tegen dat dit juridisch niet mogelijk is. De angst dat er een levendige handel ontstaat in - al dan niet ge kopieerde - vervalste ontheffings- kaarten werd verwoord door CDA- raadslid Van Zijp. "Tegenwoordig is alles zo makkelijk na te maken", stelde deze. "Bovendien is de echt heid van zo'n kaart achter de voor ruit van een auto moeilijk te con troleren". PvdA-fractievoorzitter Van der Molen beperkte zich hoofdzakelijk tot het beantwoorden van vragen die Peters waren voorgelegd. Te vens ventileerde zij lofuitingen voor het parkeerbeleid, zoals het PvdA/WD-college dit tot dusver heeft gevoerd. Voorafgegaan door de andere raadsleden vroeg zij ook naar het tijdstip van invoering van de parkeerregeling in de andere binnenstadswijken. Op deze laatste vraag, de raadsle den ingegeven door de idee dat de nabije omgeving van de met ont heffingen bezwaarde wijken Pan cras-West en de Pieterswijk par keeroverlast zullen ondervinden, gaf Peters geen antwoord. Hij meldde de verdere invoering van de parkeerregeling nog te moeten bespreken met het college. De wethouder toonde zich ver der verrast over 'de grote mate van eensgezindheid die de raadsleden ten aanzien van de regeling ten toon spreiden'. Hij concludeerde dat de raad, met uitzondering van Vergeers kritiek op de bewonersta rieven, de regeling noodzakelijk vindt. Gevraagd naar de noodzaak van de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessenplein, om een mo gelijk tekort aan parkeerplaatsen voor winkelend publiek op te van gen, maakte Peters duidelijk dat de plannen nog weinig concreet zijn. "Dat komt op zijn vroegst na 1986. Deze garage zal onderdeel moeten uitmaken van college-on derhandeling", stelde hij zelfs. De door Zonnevylle gesugge reerde legalisering van illegaal ge bruikte parkeerplaatsen bleek Pe ters wel aan te spreken. "Als er geen bezwaar is tegen een legalise ring ben ik daar voor. Maar ik wil per geval bekijken of het mogelijk is deze voor de bewoners te legali seren". Over de ontheffing voor bedrij ven zei de wethouder dat deze in principe alleen zullen worden uit gegeven voor bedrijfsauto's, met een grijs kenteken. Personenauto's van bedrijven komen daarvoor in beginsel niet in aanmerking. Kri tiek op deze gang van zaken deed Peters af met de opmerking dat te gen de weigering van een onthef fing beroep kan worden aangete kend. Angst voor fraude met de onfhef- fingskaarten zei Peters, op basis van ervaringen van andere ge meenten die een ontheffingssusy- teem hanteren, niet te hebben. Tot slot beargumenteerde hij het van aanvankelijk op vier ton geraamde maar nu naar vijf ton gestegen budget voor het onderhoud en het legen van de meters, met de vast stelling dat parkeermeters bij een scherpere controle vaker worden vernield. De Breestraat op 25 mei: geen verkeer. (foto Holvast) LEIDEN - "Buitengewoon aangenaam", karakteriseerde wethouder Pe ters gisteravond de afsluiting van de Breestraat voor het verkeer tijdens de braderie van 25 mei. Ook van betrokken winkeliers had de socialist positieve reacties ontvangen. Peters liet zich gisteravond, tijdens de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer, aldus uit. Raadslid Hoeke ma (D'66) had de wethouder naar zijn ervaringen gevraagd, omdat nu al jaren wordt gesproken over de afsluiting van de Breestraat voor het ge motoriseerd verkeer, het openbaar vervoer al dan niet uitgezonderd. Peters wees echter wel op de ingrijpende gevolgen van de zaterdagse afsluiting voor het busvervoer. Vrijwel alle lijndiensten in de stad moes ten vanwege de braderie een andere route volgen. LEIDEN - De drie Leidse Rotary- clubs zullen zaterdag in samenwer king met Unicef-Nederland een zo genaamde sponsorloop houden. "Het is geen toeval dat Rotary- clubs Unicef een steuntje in de rug willen geven. Juist dit jaar viert Rotary-International zijn 80-jarig bestaan. Het overkoepelend be stuur van Rotary heeft zich tot taak gesteld er voor te ijveren dat bij het honderdjarig bestaan (in 2005) po lio uit de wereld Verbannen is", al dus de organisatie. Gestart wordt vanuit het sport park Leidse Hout tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags voor een wandeltocht die is uitge zet in het aangrenzende Leidse Houtbos. De sponsorloop staat open voor iedereen, maar vooral voor kinderen van vijf tot twaalf jaar, "met dien verstande dat kin deren van vijf tot zeven slechts on der begeleiding mogen meelopen". De organisatoren stellen zich ten doel op deze wijze gelden in te za melen voor Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, in het bijzonder voor de immunisatie- projecten die Unicef over de hele wereld heeft. Voor deelname aan de Leidse sponsorloop zullen alle basisscho len en sportclubs in Leiden, Lei derdorp en Oegstgeest worden be naderd. Coördinator is ir. B.TH.F. Markslag te Leiden. (Tel. 154680 of 153768) Voor nadere inlichtingen kan men zich ook wenden tot het plaatselijk UNICEF-comité: mevr. De Rooij te Leiden, tel. 141687. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een viswedstrijd vanuit bootjes in Roelofarendsveen. Uit slag: 1 W. Verhoef 4210 gram-19 stuks, 2 A. Beij 3480-18, 3 C. v.d. Berg 2440-14, 4 N. Verhoef 2200- 15,5 R. van Egmond 2150-16,6 E. van Houten 2000-12, 7 W. den Edel 2000-10, 8 A. Levahrt 1920- 15, 9 H. Boelee 1900-14, 101. Jan sen 890-8. DVS viste de eerste wedstrijd van het seizoen in de Rijn. Uit slag: 1 J.Moenen 489 cm-26 stuks, 2 B. Heemskerk 489-23,3 P. Teske 325-16, 4 P. Kruit 276-14, 5 K. de Graaf 264-13, 6 F. Zandbergen 261-11, 7 L. v.d. Wel 245-12, 8 W. van Berkel 229-9, 9 C. Gulden- meester 225-9, 10 W. Schouten 195-8. De Ruisvoorn viste de vijfde wedstrijd op de Westeinderplas- sen. Uitslag: 1 W. de Roode 6450 gram-17 stuks, 2 Th. van Daalen 3850-6, 3 J.R. v.d. Berg 3500-7, 4 Th. Voskuil 2600-4, 5 J. Nieuwen- butgjr. 2050-6, 6 A. Sinteur 1800- 5, 7 J. Ciere 1650-5, 8 L. van De venter 900-3, 9 L. Klein 950-2, 10 J. Brouwer 600-1. VVL hield haar zesde wedstrijd in het Noord zeekanaal. Uitslag: 1 J. Wijling 8200 gram-20 stuks, 2 C. Kaffa 65 75 gram-19, 3 F. Noordermeer 1800 gram-8, 4 F. Slagwein 1300 gram-5,5 G.vld Blom 725 gram-2, 6 G. Pardon 500 gram-17 N. v/d Blom J.R. 275 gram-1, 8 R. Wij ling 250 gram-1. Duivensport De Vriendenclub hield twee wedvluchten, met als vertrekpun ten Soissons en Chartres. Uitslag Soissons: 1 W. Vijlbrief; 2, 4, 5 L. Koopman; 3 F.J. Compier6 A. Siera; 7 H.J. Wansink; 8 A. Hou weling; 9 M.J. Noordervliet; 10 comb. Kooy/Werkhoven. Uitslag Chartres: 1 F.J. Cgmpier; 2, 4, 6, 10 comb. Kooy/Werkhoven; 3 J.M. Turk; 5 L. Burgers; 7 W. Vijlbrief; 8 K. Lefèbre, 9 L. Koopman. P.V. Leiderdorp hield een wed vlucht met Corbeil als vertrek punt. Uitslag: 1 comb. B en G; 2, 4, 5, 9, comb. Reijka; 3, 8 J. van Alphen; 6, 10 E. Broug; 7 D. van Seggelen. Vegetarisch Repelsteel dient vrijdag (van half zes tot half acht) een Suri naams vegetarisch menu op. Het niet-commerciële eethuis aan de Breestraat 19 zoekt tevens vrij willigers voor het bereiden en ser veren van maaltijden. Telefoon: 121296, na één uur 's middags. Folk In Aniba's Muziekkamer (He renstraat 1houdt folkclub Horus vrijdagavond weer een open po dium. Iedereen die folkmuziek maakt is welkom om op te treden, mits hij of zij zich voor de aan vang (negen uur) ter plekke op geeft. Belangstellenden kunnen natuurlijk ook alleen komen luis teren. De toegang is gratis. Voor meer inlichtingen: tel. 01717- 2726. Swingen/punk In het Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66, is zaterdag weer een 'move en grove' swing avond (aanvang negen uur), ter wijl op zolder om elf uur de Leid se punkband Krakow optreedt. Tuinstadstaalwijk Het buurtcomité Tuinstad staalwijk organiseert zaterdag een feestavond met disco in ge bouw de Linde aan de Heren straat 64. De aanvang is acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Wilma Houweling, Reseda straat 20, die in dit verband het liefst 's avonds bezocht of gebeld wordt (tel. 124439). Kledinginzameling Voor het werk van Emmaus wordt zaterdag weer een kledin ginzameling gehouden. Emmaus is de naam van de in 1954 door Abbe Pierre opgerichte beweging van voddenrapers. Met het opha len, sorteren en verkopen van niet meer gebruikte kleding houdt Emmaus zich in stand. De organisatie steunde de afgelopen twee jaar projecten in o.m. Chili, Nicaragua, Sri Lanka en Indo nesië. Rolstoelen, ziekenhuisbed den en ander materiaal werden voor verzending naar de Derde Wereld ter beschikking gesteld. Wie aan Emmaus kleding wil af staan, kan zaterdag van tien tot vier uur terecht in de Anthonius- kerk aan de Boshuizerlaan 13. Soudmix/playback In de speeltuin Merendroom aan de Milanenhorst (Meren- wijk) wordt zondag 23 juni een soundmix- en playbackshow ge houden. ledereen kan daaraan meedoen; de deelnemers (die wel zelf voor een muziekcassette- bandje moeten zorgen) worden in leeftijdscategorieën ingedeeld. Soundmix en play back zullen apart worden gejureerd, o.a. door de Leads Brothers die zelf ook zullen optreden. Naast deze show zijn er nog attracties als een barbecue, een rad van avon tuur en een fancy fair. Wie zich wil laten inschrijven kan van maandag tot en met zaterdag te recht bij de speeltuin, tussen half twee en half zes. De inschrijving sluit op 14 juni. Voor nadere in lichtingen: tel. 210171/212867. Fietstochten Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) viert haar 25-jarig bestaan met fiets tochten die de afdelingen Den Haag, Zoetermeer en Leiden or ganiseren. In de route is een aan tal bemande posten opgenomen waar natuurgidsen het nodige kunnen laten zien en vertellen over de natuur en de omgeving. Zondag fungeert polderpark Cronesteyn als startplaats. Bij de ingang aan het fietspad langs het kanaal kunnen de deelnemers tussen tien en vier uur starten, kiezen uit afstanden van tien tot vijftig kilometer en fietsroute boekjes kopen. De Raad van Beroep (rechter in so ciale verzekeringszaken) in Am sterdam heeft een zg. GAK-be- drijfsvereniging (die haar admini stratie heeft opgedragen èan het GAK) zojuist vanwege haar traag heid op niet mis te verstane wijze terecht gewezen. Een mevrouw E.V. had het met deze bedrijfsver eniging aan de stok gekregen om dat deze haar arbeidsongeschikt heidsuitkering (op grond van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet en de Wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering) had beëindigd. De Raad van Beroep was het met die beslissing op zich zelf overigens eens. Maar mevrouw E.V. beklaagde zich ook over het lange uitblijven van de voor be roep vatbare beslissing. Ze had in mei 1982 al bericht gekregen dat haar uitkering per 1 juni 1982 zou worden gestopt. Maar ze kon op grond var. die 'gewone' brief niet meteen in beroep gaan. Daarvoor moest ze wachten op de 'officiële' voor beroep vatbare beslissing. Herhaalde telefoontjes van me vrouw hielpen niet. De beslissing kwam pas op 24 januari 1984, dus na een wachttijd van maar liefst 19 maanden! De bedrijfsvereniging kon bo vendien geen bijzondere reden voor de vertraging aanvoeren. Zo'n lange termijn ging de Raad van Be roep te ver. De Raad zal daarbij ook wel geluisterd hebben naar de advocaat van mevrouw, die een be roep deed op de Europese Conven tie voor de Rechten van de Mens. In elk geval vond de Raad dat be slissingen van een bedrijfsvereni ging in het algemeen binnen een redelijke termijn aan de rechter moeten kunnen worden voorge legd. Van een redelijke termijn was hier geen sprake meer. Daarom moest de bedrijfsvereniging de uit kering ook na 1 juni 1982 doorbeta binnen twee maanden worden ge len en wel zolang tot de termijn ten opzichte van de datum van afgifte van de voor beroep vatbare beslis sing wèl redelijk zou zijn gewor den. Dat dus ondanks het feit, dat ook de Raad van Beroep meende dat mevrouw per 1 juni 1982 al niet meer arbeidsongeschikt was. Zoals een goed rechter betaamt, vulde de Raad van Beroep die termijn niet zelf in. Zo'n beleidszaak moet in eerste instantie worden overgela ten aan de bedrijfsvereniging zelf. Sociale verzekeringen Hoewel deze bedrijfsvereniging het wel erg" bont maakte, zijn lange wachttijden in de sociale verzeke ringswereld geen uitzondering. De uitspraak van de Raad van Beroep in Amsterdam laat zien, dat een klager achteraf nog wel eens ge noegdoening zou kunnen krijgen in die zin dat de uitkering, die op zich terecht is ingetrokken of ver laagd, uiteindelijk langer moet worden doorbetaald. Maar krijg je van de rechter toch al gelijk, dus is je uitkering ten on rechte ingetrokken, verlaagd of ge weigerd, dan kun je op deze wijze dus geen genoegdoening krijgen. Deze mensen zijn dus extra gedu peerd. Ze hebben al lang moeten wachten voordat ze hun grieven aan dé rechter hebben kunnen voorleggen. En bovendien hebben ze het ten onrechte lange tijd zon der de uitkering in kwestie moeten doen. Mogelijk dat de bedrijfsver eniging door de burgerlijke rechter veroordeeld kan worden tot ver goeding van rente. De kantonrech ter in Amsterdam heeft eens zo'n uitspraak gedaan. Maar. voorzover al mogelijk, zijn dit oplossingen achteraf, die wei nig soelaas bieden voor degene, die op een voor beroep vatbare beslis sing aan het wachten is. De sociale verzekeringswetten kennen niet de mogelijkheid zich tot de Raad van Beroep te wenden, als die voor be roep vatbare beslissing onredelijk lang uitblijft. Hoewel het veel beter zou zijn als dat wèl mogelijk was, betekent dat niet dat de betrokke ne helemaal niets kan doen. Hij zou een klacht kunnen indienen bij de Sociale Verzekeringsraad, die toezicht houdt op de bedrijfsver enigingen. Verder zou hij in uiter ste nood ook een kort geding bij de president van de rechtbank (de burgerlijke rechter dus) kunnen aanspannen. In afwachting van de voor beroep vatbare beslissing en de uitspraak van de rechter kan de gemeentelijke sociale dienst in voorkomende gevallen een uitke ring op grond van de Wet Werk loosheidsvoorziening of de Bij standswet toekennen. Bijstand Over sociale diensten gesproken: ook zij zijn niet altijd even vlot met hun beslissingen. Spoed is natuur lijk helemaal vereist, als het gaat om de uitvoering van de Bijstands wet. Deze wet is immers het sluit-, stuk van ons stelsel van sociale wetten, zodat meestal geen recht meer bestaat op enige andere uit kering. Natuurlijk zal een sociale dienst gewoonlijk snel op een aan vraag om bijstand reageren, zono dig eerst in de vorm van een voor schot. Als dat niet gebeurt, kan men een beroep doen op het be kende artikel 45 van de Bijstands wet. Dat artikel is overigens min stens zo belangrijk voor gevallen waarin wèl snel een beslissing ge nomen wordt, maar waarin deze negatief is. Een verzoekschrift op grond van artikel 45 wórdt gericht aan de voorzitter van Gedeputeer de Staten van de provincie. Als hij het verzoek gegrond vindt, draagt beroep gaan bij Gedeputeerde Sta- hij de gemeente op onmiddellijk ten. bijstand te verlenen. Voorwaarde voor de toepasbaarheid van artikel Wet AROB 45 is, in elk geval dat "onverwijld" (dus meteen) bijstand nodig is, dus dat door het uitblijven van bijstand de eerste levensbehoeften niet meer betaald kunnen worden. Overigens kent de Bijstandswet ook een termijn waarbinnen de so ciale dienst op een aanvraag om (een vorm van) bijstand moet be slissen. Die termijn is een maand. Blijft de beslissing langer uit, dan kan men binnen de daarop volgen de maand een bezwaarschrift in dienen bij burgemeester en wet houders. Voor de volledigheid: zo'n be zwaarschrift dien je natuurlijk ook in als er wèl een schriftelijke be slissing is genomen, waarmee je het niet eens bent. Ook voor het be zwaarschrift schrijft de Bijstands wet voor dat daarop binnen een maand schriftelijk moet worden beslist. Gebeurt dat niet, dan kan men binnen de tweede maand in Instituut Burgerraadslieden Breestraat 92, 2311 CV Leiden telefoon 071-254142 Voor veel beslissingen van de overheid, waarvoor de wet geen speciale beroepsmogelijkheid voorschrijft, regelt de Wet Admini stratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen (Wet AROB) het recht van bezwaar en beroep. Zo geldt de Wet AROB bijvoorbeeld voor de beslissingen van de ge meente over woonvergunningen en registratie als woningzoekende en voor de beslissingen van de Rijksoverheid over huursubsidie. Binnen 30 dagen na verzending van de schriftelijke beslissing kan de belanghebbende een bezwaar schrift schrijven aan het overheids orgaan dat de beslissing heeft ge nomen (als het een beslissing van de lagere overheid is) of in beroep gaan bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State (als het om een beslissing van de Rijksover heid gaat). Ook als de schriftelijke beslis sing te lang uitblijft, kan men in bezwaar of beroep gaan. Soms schrijft de wettelijke regeling, waarop de beslissing moet worden gebaseerd, zelf een maximum be slistermijn voor. Als deze termijn wordt overschreden, kan men bin nen 30 dagen na afloop daarvan, bezwaat of beroep aantekenen. Zo'n maximum beslistermijn komt bijvoorbeeld voor in de Woonruim teverordening van de gemeente Leiden: beslissingen over registra tie of woonvergunning moeten Als de wettelijke regeling geen beslistermijn kent, moet de beslis sing binnen "een redelijke tijd" worden genomen. Blijft de beslis sing langer uit, dan kan men bin nen 30 dagen na afloop van die re delijke termijn, in bezwaar of be roep komen. Wanneer die redelijke termijn voorbij is, bepaal je dus in eerste instantie zelf. Het lijkt ook wel verstandig het overheidsor gaan dat de beslissing moet ne men, daarvan in een herinnerings brief op de hoogte te stellen. Ook de 'AROB-bezwaarschriften' zelf moeten binnen een bepaalde ter mijn worden afgehandeld. Die ter mijn is 60 dagen, als bij de behan deling een commissie wordt inge schakeld (zoals dat in Leiden ge beurt). Die 60 dagen kunnen een maal met 30 dagen worden ver lengd, als de klager dat tenminste tevoren schriftelijk verneemt. Ligt de schriftelijke beslissing niet bin nen die 60 (of 90) dagen op tafel, dan kan men zich binnen 30 dagen daarna tot de Raad van State wen den. Voor mensen, die het slachtof fer dreigen te worden van het uit blijven van een voor hen positieve beslissing of juist van de snelle uit voering van een voor hen negatie ve beslissing, zijn de mogelijkhe den van "schorsing" en "voorlopi ge voorziening" van veel belang. Door ruimtegebrek gaan we daar op niet in. We verwijzen naar de folder over de Wet AROB ("Beroep tegen Overheidsbeschikkingen"). Over het beroep bij de Raad van Beroep kunt u meer lezen in de fol der "U wilt naar de Raad van Be roep". Ook over de beroepsgang in het kader van de Bijstandswet be staat een folder: "Bijstand speciaal als 't om bezwaar of beroep gaat". Deze folders zijn o.a. bij ons te krij gen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4