Stichting wil beheer ijshal overnemen Buurthuizen willen beroepskrachten niet delen Voorzitter: schaatscomplex wordt niet gesloten Eventueel Hagenaars in huizen Stevenshof DIRECTEUR, VOORZITTER ETC. DONDERDAG 6 JUNI 1985 Gemeente wil aantal medewerkers flexibel kunnen inzetten LEIDEN - Een groot aantal club- en buurt huizen maakt bezwaar tegen een verdelign in beroepskrachten en extra krachten zoals die in het ontwerp-welzijnsplan 1986-1989 van de gemeente wordt voorgesteld. De gemeente Leiden wil de beroeps krachten in het club- en buurthuiswerk soepeler inzetten. In het voorstel van bur gemeester en wethouders hebben club- en buurthuizen recht op minimaal twee be roepskrachten. Als dergelijke instellingen in een 'achterstandsgebied' liggen, zullen ze er niet meer, zoals voorheen het geval was, er automatisch extra mensen bijkrij- gen. Ze zullen eerst moeten aantonen dat ze extra activiteiten op poten zetten om ach terstanden van bepaalde bevolkingsgroe pen weg te werken. Die extra krachten zul len alleen tijdens de periode dat deze activi teiten draaien worden toegewezen, zo staat in het ontwerpwelzijnsplan. Om op deze manier te kunnen werken, wil de gemeente een stedelijk orgaan in het leven roepen, waarin personeelsleden zitten die overblij ven nadat elk club- en buurthuis de twee beroepskrachten heeft gekregen. Bij de meeste club- en buurthuizen is gro te argwaan tegen dit 'pooling-systeem', om dat de resterende werkers geen binding zouden hebben met de buurt en omdat gro te clubhuizen krachten moeten inleveren. Ook is het bezwaar dat er door splitsing van 'pool'-medewerkers en anderen twee soor ten werknemers ontstaan. "Wie beslist er over de inzet van mensen bij een pool-sys- teem?", vraagt clubhuis In de Vroolijkcke Arke zich bovendien af. "Centralisatie van werkgeverschap is een goede zaak. De faciliteiten voor administra tie en beleidsvoorbereiding komen dan ten goede aan alle instellingen. Pooling wordt echter afgewezen. Alle werknemers in dienst van één werkgeversinstituut met om de twee of vier jaar een herbezinning op de verdeling van arbeidsplaatsen is beter", al dus enkele instellingen. De gemeente geeft toe dat bij het 'pool'- systeem twee soorten werknemers kunnen ontstaan. Ook erkent zij dat de band met de buurt bij inzet van krachten voor beperkte duur wat losser zal zijn; "maar het ligt niet in de bedoeling deze dermate kort te doen zijn, dat een goede relatie met de buurt on mogelijk is". Overigens toont de gemeente zich niet bereid een minimum projectduur van vier jaar te garanderen. Vanavond zal in een gemeenschappelijk vergadering van de raadscommissies voor onderwijs, samenlevingsopbouw en eman cipatie en van maatschappelijke aangele genheden, volksgezondheid en cultuur over het ontwerp-welzijnsplan en de reac ties daarop worden vergaderd. LEIDEN - De Stichting Schaatscentrum Leiden wil het beheer van de Leidse ijshal aan de Vondellaan op zich nemen. De vorige beheerder, de Exploitatie Maatschappij Ijsbanen bv (EMY), heeft zich teruggetrokken uit de hal, zo werd gisteren bekend. Zij heeft dit gedaan omdat de hal volgens haar niet rendabel is zonder dat er in de zomer activiteiten kunnen worden gehouden. De strenge winter, waardoor er voor schaatsliefhebbers natuurijs in over vloed beschikbaar was, heeft de financieel slechte situatie voor de EMY alleen maar erger gemaakt. Door het beheer van de ijshal op zich te nemen wil de stichting, waarin de ijsverenigingen uit de Leidse regio zijn vertegenwoor digd, het voortbestaan van deze ac commodatie verzekeren. Om de continuïteit helemaal te waarbor gen, overweegt de stichting zelfs om de hal te zijner tijd te kopen. Overigens is er volgens Huub Zaal berg, voorzitter van de Stichting Schaatscentrum Leiden, geen re den tot paniek nu de EMY zich heeft teruggetrokken. Hij bena drukt dat schaatsliefhebbers niet hoeven te vrezen dat de hal wordt gesloten. De stichting heeft inmiddels al een gesprek gehad met de West- land-Utrecht Hypotheekbank (WUH), de eigenaar van de Leidse ijshal. Zaalberg zegt dat de WUH vooralsnog positief op het initiatief heeft gereageerd. De stichting is in elk geval uitgenodigd voor een tweede gesprek. De bank heeft zich echter nog niet uitgesproken over het plan van de stichting. Zaalberg verwacht niet dat dit voor augustus gebeurt. De WUH, die is 'overvallen' door het besluit van de EMY om de ex ploitatie te stoppen, bezint zich op dit moment over een eventuele nieuwe beheersvorm. De bank zelf beschouwt het overdoen van de exploitatie van de hal aan een be- heerstichting waarin ijsverenigin gen zijn vertegenwoordigd, als een van de mogelijke oplossingen. Dat verklaarde een woordvoerder van de WUH gisteren. Garantie In tegenstelling tot de EMY, ziet de Stichting Schaatscentrum Lei den voldoende mogelijkheden om de ijshal te exploiteren. Zelfs als de gemeente geen toestemming geeft om er gedurende de zomer activi teiten te houden. Zaalberg; "De ijs hal wordt gedurende het wintersei zoen bezocht door 40.000 leden van schaats- en andere ijsverenigingen. Dat moet een basis kunnen zijn om de ijshal op draaiende te houden". Desalniettemin ziet de stichting het liefst dat toch de mogelijkheid wordt geboden om er in de zomer activiteiten te houden. Voorzitter Zaalberg hoopt dat hierover op korte termijn afspraken met de ge meente kunnen worden gemaakt. Hij meent dat dan meteen een be leid voor de langere termijn moet worden uitgestippeld. "Nu worden nog vaak 'ad-hoc'-beslissingen worden genomen. Wij willen liever tijdig weten waar we aan toe zijn". De stichting moet nog een exploi tatie-opzet maken. Dat kan uiter aard pas wanneer zij weet of zij de hal mag huren en hoe hoog de eventuele huurprijs is. De voorzitter van de Stichting Schaatscentrum Leiden erkent dat de strenge winter een negatief ge volg heeft gehad voor de ijshal. Daarentegen verwacht hij weer po sitieve effecten voor het komende seizoen omdat de belangstelling voor het schaatsen, onder meer door de Elfstedentocht, is aange wakkerd. Zaalberg meent dat de EMY niet direct in financiële problemen is gekomen door de Leidse ijshal, maar meer omdat de andere hallen van deze maatschappij in Rotter dam, Dordrecht en Enschede slecht draaiden. De EMY is trou wens gestopt met de exploitatie van alle vier hallen die zij beheer de. De maatschappij verdient vol gens Zaalberg een pluim voor het vele werk dat zij heeft verricht voor de instandhouding van de ijs hal en de ijssport in Leiden en de Leidse regio. Extra kosten J. Duivestein, hoofd van de afde ling sport en recreatie van de ge meente Leiden, zegt dat het nu al mogelijk is om in de ijshal bepaal de zomeractiviteiten te houden. "Menken heeft er bijvoorbeeld ooit eens Jeugdland georganiseerd". Hij vraagt zich overigens nog steeds af of zomeractiviteiten nu wel zo winstgevend zijn. "Je moet per slot van rekening extra kosten doorrekenen voor energie en per soneel". Hij vindt het initiatief van het Schaatscentrum 'lovenswaar dig'. "Die mensen knokken voor hun sport, en zo moet het ook". Wethouder Tesselaar heeft enke le maanden geleden op aandrang van de SP en het CDA toegezegd Staatssecretaris Brokx: LEIDEN - Alleen de nieuwbouw wijk Stevenshof in Leiden komt eventueel in aanmerking om na 1990 Haagse woningzoekenden on derdak te bieden. Dat zei staatsse cretaris G. Brokx van volkshuis vesting gisteren tijdens een specia le ledenvergadering van het Leidse Deregulering heeft ook wat nadelen.. LEIDEN - Deregulering, het afstoten van rijkstaken naar provincies en gemeenten, schijnt toch niet iedereen even goed te bevallen. Dat verklaar de staatssecretaris G. Brokx gisteren tijdens een bijeen komst van het Leidse CDA. "Ik hoor steeds vaker gelui den dat bijvoorbeeld besturen van woningbouwverenigingen en aannemers de gang naar Den Haag toch niet zo onpret tig vonden. Zelfs sommige wet houders zouden liever weer zien dat ze voor sommige zaken weer bij het rijk moeten aan kloppen. Dan kunnen ze hun achterban vertellen: 'De staats secretaris heeft nee gezegd'. En dan is het de staatssecretaris die niet deugt", aldus Brokx. Opnieuw staat de toekomst van de Leidse ijshal op het spel. Schaatsclubs in de regio, verenigd in een stichting, willen het heft nu zelf in handen nemen. Opdat in de hal mogelijk blijft wat deze vrouwen doen. (archieffoto» dat in de raadscommissie voor sportzaken nog eens over ijshal van gedachten zou worden gewis seld. De SP en het CDA hebben bij burgemeester en wethouders aan gedrongen op een ruimer beleid wat betreft zomer-activiteiten. SP'er K. Vergeer vindt dat die ver gadering nog steeds door moet gaan. Daarmee kan in elk geval duidelijkheid worden geschapen over de vraag wat de mogelijkhe den zijn voor de ijshal. Duivestein zegt dat wethouder D. Tesselaar van sportzaken met de commissie vergadering wil wachten totdat de WUH heeft geantwoord op een brief die de gemeente ongeveer een maand geleden heeft ver stuurd. In die brief werd informa tie gevraagd over onder meer de exploitatiecijfers van de Leidse ijs hal. Twijfels Het is niet de eerste keer dat er moeilijkheden zijn ontstaanrond de ijshal aan de Vondellaan. Al in 1976, voordat de bouw was begon nen, rezen er bij gemeenteraadsle den - onder wie wethouder Tesse laar - twijfels of de hal wel renda bel zou zijn. Ton Menken, de initia tiefnemer van de hal, werd echter het voordeel van de twijfel gegund onder de voorwaarde dat de ge meente nooit een cent zou meebe talen aan de bouw of de exploitatie van de hal. Gedurende het eerste jaar liep het storm op de ijshal en werden er 315.000 bezoekers genoteerd. De belangstelling zakte echter gelei delijk terwijl de exploitatiekosten alleen maar hoger werden. Eige naar Ton Menken raakte in 1982 in financiële problemen en de hal werd bedreigd met sluiting. Menken wilde de hal van de hand doen. De belangrijkste gega digden waren het in Lisse gevestig de Sporeco en de gemeente Lei den. Wethouder Tesselaar wilde graag een tweede grote sporthal in Leiden en zag in de Menkenhal een mogelijke oplossing. Naar aanleiding van de moeilijk heden rond de hal werd in 1982 de Stichting Schaatscentrum opge richt. Zij deed - toen al - het aan bod de hal te kopen of te huren om het voortbestaan ervan te verzeke ren en om te voorkomen dat het een sporthal zou worden. Uiteindelijk kreeg de EMY, een zustermaatschappij van de Spore- co, het beheer van de Leidse ijshal en de Ton Menkenhallen in Rotter dam, Dordrecht en Enschede op zich, in afwachting van een defini tieve beslissing. Directeur Beers van de EMY heeft overigens lang nauw samengewerkt met Menken totdat de relatie tussen deze twee bekoelde door de hoge schulden die Menken bij Sporeco zou heb ben. Destijds, eind 1982, bestond nog steeds de verwachting dat de ge meente de hal te zijner tijd zou overnemen. De gemeente schoof een beslissing voor zich uit, waar na de EMY in 1983 de ijshal voor een periode van vijf jaar huurde. De ijshal leek een tijdlang uit de moeilijkheden te zijn. Totdat begin dit jaar de roep om meer zomerac tiviteiten, zoals beurzen, steeds groter werd. Wethouder Tesselaar voelde daar echter weinig voor, bang als hij is dat de onder meer de gemeentelijke Groenoordhallen concurrentie wordt aangedaan. Het plan van de gemeente om de hal over te nemen, is inmiddels volledig van dë baan nu in de Mors een nieuwe sporthal wordt ge bouwd. LEIDEN - Truus Kruyt 14.15 uur. Koen Mertens 15.15 uur. Twee namen op de lijst van pro movendi. Zo op het oog niets bijzonders. Dat wordt het pas ais je weet dat ze een echtpaar vormen en gisteren na elkaar promoveerden aan de Leidse universeit. Truus, afkomstig uit Katwijk aan Zee studeerde Ne derlandse Taal- en Letterkunde in Leiden, terwijl haar echtge noot, geboren in Noordwijk, zich met de studie scheikunde bezighield aan de universiteit van Utrecht. Beiden mogen zich nu doctor noemen. Koen Mertens is als weten schappelijk medewerker ver bonden aan het Centraal Labo ratorium van de Bloedtransfu siedienst van het. Nederlandse Rode Kruis in Amsterdam. Zijn vrouw is werkzaam in LeicLen aan het Instituut voor Neder landse Lexicologie als redac teur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. (foto Holvast) LEIDEN - Bij een ongeval bij de Hoogkamerbrug, gisterochtend, raakte een jongetje van anderhalf jaar oud uit Boskoop gewond aan zijn hoofd. Het jongetje zat op de achterbank van een personenauto en schoot in een bocht naar voren waardoor hij een hoofdwond op liep. Het jongetje is overgebracht naar het Diaconessenhuis. De moe der van het kind, die achter het stuur zat, bleef ongedeerd. ADVERTENTIE Het restaurant bij uitstek voor gezellig en sfeervol dineren met uw zakenrelatie of verenigings bestuur. CDA in de Stevenshonk. Brokx verklaarde gisteren nadrukkelijk dat het niet de bedoeling is dat in eventuele nieuwe woningbouwge bieden, zoals Roomburg, huizen worden gebouwd voor Hagenaars. De gemeente Den Haag heeft voorlopig weinig mogelijkheden om binnen de gemeentegrenzen grote aantallen nieuwe woningen te bouwen. De woningzoekenden uit het Haagse stadsgewest moeten daarom een woning zien te vinden in andere gemeenten. Het is de be doeling dat onder meer in Zoeter- meer 'en - later - in Nootdorp en Leidschendam voor deze woning zoekenden huizen worden ge bouwd. De vraag is alleen of met name in Nootdorp en Zoetermeer tijdig met deze woningbouw kan worden begonnen. Het kabinet heeft daarom het idee geopperd om de 'overcapaci teit' van de Stevenshof te benut ten. Of het plan ook inderdaad doorgaat is echter nog allerminst zeker. Het dagelijks bestuur van de provincie is er bijvoorbeeld een te genstander van dat Leidse wonin gen beschikbaar worden gesteld aan Hagenaars. Enige leden van het Leidse CDA vroegen zich giste ren openlijk af of er in de Stevens hof wel sprake is van een overcapa citeit. "Leiden heeft 6500 woning zoekenden. Als die allemaal onder dak zijn gébracht, zullen er nog maar weinig woningen in de Ste venshof over zijn", aldus een van hen. Reclame (1) Nergens in Nederland te zien, be halve in Leiden: op brandweer wagens in deze stad staat sinds gisteren reclame. Reclames die mensen aansporen om deze krant te lezen. De leuzen werden gistermid dag ingewijd door burgemeester Goekoop. Op de ene kant van de wagens kunt u lezen 'Brandend nieuwsgierig? Leidsch Dagblad' en op de andere zijde 'Morgen leest u er alles over. Leidsch De uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad betaalt de brandweer 8.500 gulden per jaar voor deze reclame die "de goede naam en eer van zowel het brandweerkorps als het Leidsch Dagblad niet in geding brengt". Reclame op brandweerwagens, het doet merkwaardig aan. Waarom heeft het Leidse ge meentebestuur dit besluit geno men? Burgemeester Goekoop zegt dat het een geldkwestie is. "Het komt door de bezuinigin gen. We zijn eens gaan kijken op welke andere manieren je geld kunt krijgen. En toen kwamen we op het idee van reclame. Eén jaar lang hebben we de tijd om te bekijken hoe het bevalt, want we hebben een contract voor een jaar afgesloten. Bevalt het? Ko men er negatieve reacties? Op die vragen kunnen we dan ant woord geven". Het mag dus wel, reclames op brandweerwagens? Burgemees ter Goekoop: "Er is geen wet die dit verbiedt, maar er is wel een andere vraag die we dienden te beantwoorden: kan het eigenlijk wel? Waar ligt de grens?" En? "Nou, volgens ons steekt er geen kwaad in om op brand weerwagens reclame voor een krant te maken. Je kunt natuur lijk geen reclame gaan maken voor brandverzekeringen. Dat zou een beetje merkwaardig ge zicht zijn, om het maar eens voorzichtig uit te drukken. Maar een krant, dat kan volgens ons heel goed". Reclame (2) Nu is het pog de brandweer. maar straks loopt de politie met reclame voor bewakingsdien sten, worden op ambulances een bepaald merk pleisters de hemel ingeprezen en doet de burge meester aan shirtreclame - mooie boel gaat dat worden. Goekoop: "Wat die burge rmeesters betreft: je hebt natuur lijk al burgemeesters die een soort shirtreclame maken... voor hun steden. Maar het zal natuur lijk, en ik zeg met nadruk natuur lijk, niet zo ver komen dat ook de politie reclame gaat maken voor het een of ander". Maar waar ligt de grens dan, om Goekoops woorden te ge bruiken? "Nou kijk, wij dachten: de brandweer kan omdat het een soort hulpverleningsinstantie is. De politie is toch meer een orde dienst. We hebben het plan voor de brandweer ook goedgekeurd met het voorbeeld van bussen, in ons achterhoofd". "Ik kan me overigens wel voor stellen dat sommige mensen de ze reclame een beetje merkwaar dig zullen vinden, maar nog maals: het is voortgekomen uit een geldkwestie. Wat moet je doen als je de tarieven al hebt verhoogd? Nog verder verho gen? Nee dus. Dan dit maar". Al reacties gehad van andere brandweerkorpsen? "Nee, die weten van niks. Maar misschien dat er wel korpsen zijn die straks zeggen: zo'n gek idee is het ei genlijk niet". Reclame (3) Brandweercommandant Mark denkt dat andere korpsen het Leids voorbeeld zeker zullen vol gen. "Hoe ik dat zo zeker weet? Ik zit dus in het overleg van re gionale brandweercommandan ten en tijdens de bijeenkomsten spreken we regelmatig over on derwerpen als: hoe kun je in deze tijd van bezuinigingen aan extra geld komen? In dat kader is er regelmatig gesproken over recla- "En trouwens", vervolgt de commandant, "Rotterdam heeft al geprobeerd om reclame bin nen te halen. Daar hebben ze on derhandelingen gevoerd met een "Volgens ons steekt er geen kwaad verzekeringsmaatschappij, maar aangezien er maar liefst drie mil joen werd gevraagd, hebben de mensen van die maatschappij ge zegd: dat is toch echt teveel, wij gaan naar huis". "Zeker, er zijn commandanten die zeggen: wij willen liever geen reclame. Maar een aantal wil het graag. En ik denk dat hun aantal wel zal gaan groeien nu wij als het ware de kat niet uit de boom kijken, maar gewoon uit de boom halen". Is iedereen in het korps geluk kig met de reclame? "Jazeker, de mensen stellen zich op het stand punt: alles wat kan bijdragen tot het instandhouden van het korps is meegenomen. Dus ook recla me. Mits die reclame maar niet te vloekerig is". Vloekerig? "Nou ja kijk, ik wil geen kreten op de wagens in de trant van: Koning, Keizer, Admi raal... Popla kennen ze allemaal. Het moet een strakke reclame zijn, van een krant bijvoorbeeld. Dus ook geen reclame voor Du- rex. Of zoiets van: Heerlijk Hel der Heineken. Stel je voor zeg... daar komt de brandweer met haastige spoed... Heerlijk Helder Heineken! Trouwens, de r van het bier zouden zelf ook geen bïerreclame op een brandweer wagen willen hebben. Dat is anti reclame". lastingdienst gecorrigeerd. "Het is ambtshalve gerectificeerd", zegt hij. Dat zal dus wel goed zit- Miljonair Koetsier "Hij werd dag en nacht tegelijk". Deze onsterfelijke uitspraak liet zich dinsdag optekenen uit de mond van mevrouw Verhoog uit de Cosijnstraat. Zij doelde daar mee op het gezicht van haar echt- - genoot toen deze zag dat zijn ver mogen door de belasting op twee miljoen gulden werd geschat. Ten onrechte, zoals slager Jan Verhoog ons direct en ten over vloede meedeelde. In die schemering tussen dag en nacht moet het hem zwart voor de ogen zijn geworden, want hij werd niet de bezitter van twee miljoen maar tweehon derd miljoen geacht. Zo meldde ons althans gisteren een verte genwoordiger van de "fiscus. "Dat zijn van die dingetjes die kunnen gebeuren", relativeert hij de financiële vergissing in sla gers voordeel. Inmiddels is de zaak al ter be- Het succes van de Leidsche Bor rel heeft slijter .Kees Klerks geïn spireerd tot een vieux-variant: het Leidsch Koetsiertje. De drank dankt zijn naam volgens Klerks aan zeer vroeger tijden toen koetsiers het in kleine zak- flessen bij zich droegen en daar tussen het paardengetrappel door een slok van namen. Elke regio had zijn eigen type drank en het Leidse heeft Klerks nu op nieuw door de firma Brandsma laten vervaardigen. Ditmaal geen onverwachte vondst in een oude distilleerde rij, zoals met de borrel, maar een eenvoudig te achterhalen recept. Wel is het koetsiertje net als de borrel voorzien van een lager al coholgehalte. Alle achterdocht die vorig jaar in deze rubriek over de Klerks-vinding werd geuit (namaak-jenever vond men) zal nu dus ook wel weer de kop opsteken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3