A Nieuw voorstel voor speciale busdienst Katwijkse bejaarden Enorme drukte stranden verwacht Onderzoek haalbaarheid overwogen Moeder ooievaar van slag Bloemen-beeldentuin Lisse uniek initiatief Als kustuitbreiding wordt gerealiseerd Deze zomer weer tochtjes met treintje door duinen DONDERDAG 6 JUNI 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 KATWIJK - Er komt in Katwijk in de toekomst mogelijk een speciale busdienst voor bejaarden en gehandicapten. Overwogen wordt althans naar de haalbaarheid daarvan spoedig een onderzoek te doen. De plaatselijke stichtingen voor bejaardenwerk en reu mapatiënten hebben daarop aangedrongen. Katwijkerkomt om op Texel KATWIJK/DEN BURG - De 36-ja- rige J. Ruwaard uit Katwijk is woensdagavond bij een autobot sing in Den Burg op Texel gedood. Eén van de drie andere inzittenden werd ernstig gewond, aldus een politiewoordvoerder. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder de bocht te ruim nam en de auto op de linkerweg helft van de Pontweg belandde. Daar botste hij frontaal op een an dere auto. De bestuurder hiervan raakte ernstig gewond. Man ziet dief met zijn boot voorbijvaren RIJSSENHOUT - De eigenaar van een boot zag gisteravond tot zijn grote verbazing zijn eigen vaartuig met een vreemde man aan het roer door de Ringvaart in de Haarlemmermeer varen. Hij waar schuwde de politie, die op haar buurt de dief, een 29-jarige man uit Kudelstaart, van het water haalde. De dader had de boot gestolen van een ligplaats aan de Aalsmeer- derdijk in Rijssenhout. De dader bleek een bekende van de politie te zijn. De man is opgesloten. De Katwijkse wethouder W. van der Plas heeft intussen al laten blij ken wel iets in het onderzoek te zien. De gemeente erkent ook de indruk te hebben dat er momen teel onvoldoende goede verver- voersmogelijkheden voor deze groepen in Katwijk zijn. De kosten van het onderzoek worden voorlo pig geraamd op 5000. gulden. Ver wacht wordt dat op vrij korte ter mijn een definitief besluit wordt genomen of aan het voorstel van de twee stichtingen tegemoet wordt gekomen. De stichting reumapatiënten heeft een aantal jaren geleden ook al aangedrongen op een dergelijk onderzoek. Het voorstel werd toen echter door de gemeente op grond van bezuinigingsmaatregelen in de ijskast gezet. Op initiatief van F.H. Mulder, coördinator van het plaat selijk bejaanWwerk, is de zaak nu, mede me *.eun van de stich ting voor reumapatiënten, op nieuw aangekaart. Rijnsoever Ook volgens Mulder is het nood zakelijk dat de vervoersmogelijk heden voor bejaarden en moeilijk ter been zijnde mensen worden verbeterd. De bejaardenwerker wijst erop dat vooral ouderen in de nieuwbouwwijk Rijnsoever gere geld om geschikt vervoer verlegen zitten. Bovendien zou het in het leven roepen van een voorlopig 'experi mentele busdienst' volledig passen in het nieuwe door de regering beoogde bejaardenbeleid. Dat gaat ervan uit dat de ouderen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving moeten blijven wonen. Over de wijze waarop het ver voer moet worden geregeld zijn al wel enkele ideeën op tafel gelegd, maar die moeten, vindt Mulder, eerst uitvoerig worden bekeken. Tot de mogelijkheden die reeds zijn geopperd behoort het inscha kelen van bestaande busjes die door de tehuizen Overduin, het Rijnlands Zeehospitium en De Wil- bert worden gebruikt. Mulder is niet erg enthousiast over dit voorstel. "Dat is een dood lopende weg", zo vreest hij. De be jaardenwerker geeft aan dat op dit moment slechts in zeer incidentele gevallen gebruik kan worden ge maakt van de busjes. Hij pleit voor meer zekerheid. Volgens gemeente-ambtenaar D. Vos bestaat verder de mogelijk heid om contact op te nemen met de NZH, de vervoersdienst in de regio, om de mogelijkheden op een rijtje te zetten. De vraag is volgens hem echter of de busdienst op ge zette tijden zal moeten rijden dan wel of op afroep beschikbaar moet zijn. "Ik zou me voor kunnen stel len dat er op bepaalde tijdstippen een grote behoefte is aan een be paalde verbinding", zo zegt hij. De voorkeur van bejaardenwer ker Mulder gaat vooralsnog uit naar een eigen bus. Die zou vol gens hem volledig door vrijwilli gers kunnen worden bemand. De stichting bejaardenwerk is eventu eel bereid de coördinatie daarvan in handen te nemen. De financiële kant van de zaak zal waarschijnlijk nog de nodige obstakels opleveren. Om de ge meentekas niet extra te belasten zal volgens Vos zal ook moeten worden gekeken in hoeverre ande re subsidiemogelijkheden - bij voorbeeld uit een potje van de pro vincie - kunnen worden aangespro ken om de zogenoemde experi mentele busdienst van de grond te krijgen. Dit keer geen 'hoog en droog' nest voor het ooievaarsjong, maar een laag-bij-de-grondse strobed. De twee overige eieren zijn te ver over tijd om voor leven in de brouwerij te zorgen. (foto wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - In Avifauna is een jong ooievaartje geboren. Voor de vogelverzor gers van het park niets bijzon ders, maar dit keer heeft moeder ooievaar, geheel tegen haar ge woonte in, het nest op de grond gebouwd. Het nest bevatte in totaal vijf eieren. Eén ervan kwam vorige week uit, maar de moeder wilde het diertje niet voeren waardoor het doodging. Ook het nu gebo ren exemplaar weigert de moe der te voeden. Verzorger Rinus Verkade heeft die zorg op zich genomen. Om bij het jong te ko men, moet hij elk uur de knap agressieve ouders trotseren, die elke beweging van Verkade met argusogen gadeslaan. Soms moet de bezem eraan te pas ko men om de dieren op een afstand te houden. Van de overige drie eieren ver wacht Avifauna niet veel meer, daar de broedtijd van 28 dagen al is verstreken. Als ze nog uitko men, zullen de jongen, net als het al geboren ooievaartje, niet wor den gekortwiekt maar vrijgela ten. "We willen eens kijken hoe dat uitpakt", aldus Avifauna-di recteur Martin van der Valk. Hoofdstraat Valkenburg is klaar VALKENBURG - De reconstruc tie van de Hoofdstraat in Valken burg is klaar. Donderdag 13 juni wordt deze doorgaande weg van Katwijk naar Leiden door Valken burg officieel door de wegenbou wer opgeleverd aan de gemeente. Te** gelegenheid van deze opleve ring is er die dag om 16.00 uur een feestelijke bijeenkomst in dorps huis De Terp. Met deze reconstructie komt er een eind aan de jarenlange overlast die de bewoners van het Rijndorp van de weg ondervonden. Met het beeindigen van de werkzaamhe den aan de Hoofdstraat in Valken burg is de reconstructie van de ge hele weg tussen Katwijk en Leiden afgerond. LISSE Een idee van fotograaf Bob van der Lans uit Hillegom krijgt dezer dagen in Lisse gestalte. Op het terrein van tuincentrum Westergeest aan de Heereweg in laatstgenoemde plaats opent de voorzitter van de Koninklijke maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, drs. J.B.M. Rotteveel, vrijdag 21 juni een unieke bloe men- en beeldentuin. Al geruime tijd geleden opperde Van der Lans het plan om aan de Bennebroekerdijk in de Haar lemmermeer een zogenaamde assortimentstuin aan te leggen. In die tuin zouden.de Hillegomse beroepsfotograaf en andere lief hebbers dan onder meer bloe men kunnen fotograferen. De be reikbaarheid van de tuin in de 'Meer' was echter een probleem. Van der Lans kreeg daarna van eigenaar Jaap Kooyvan het Lis- sese tuincentrumn het aanbod om een dergelijke tuin achter diens bedrijf aan te leggen. Leo Strengers uit Noordwijkerhout maakte daarop het ontwerp en leerlingen van tuinbouwscholen uit Oegstgeest, Hillegom en Lis- se legden de tuin vorig najaar en dit vooijaar aan. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de tuin al in het vroe ge voorjaar zou worden openge steld, maar de winter gooide roet in het eten. "De jongens en meis jes van de scholen hebben echter hard gewerkt om de tuin toch nog binnen redelijk korte ter mijn af te krijgen", aldus Jaap Kooy. Behalve aan tal van (bijzonde re) soorten bloemen biedt de tuin ook ruimte voor beelden. De kunstwerken komen van een fa briek uit Rignano Flaminio, een plaatsje in de omgeving van Ro me. In die fabriek worden de in Lisse geëxposeerde beelden met de hand vervaardigd. Het is de bedoeling dat in de tuin jaarlijks een thema-tentoon stelling wordt gehouden. Kooy: "Bijvoorbeeld exposities die zijn gewijd aan de irissen of aan de lelie. We kunnen wat dat betreft alle kanten uit". Binnenkort komen uit Ameri ka een aantal geraniums voor de beeldentuin. Bijzonder is een ge heel nieuwe variëteit voor ons land, de 'Oglevee'. Nadrukkelijk laat Kooy weten dat de bloemen- en beeldentuin beslist geen commerciële achter grond heeft. "De mensen kun nen er vrij binnenlopen en ze hoeven beslist niet in het tuin centrum wat te kopen. Het is mijn bedoeling de mensen ken nis te laten-maken met zowel de kunst als de natuur. Men kan er gewoon even lekker zitten in een heel fijne omgeving". Jammer vindt hij het dat het niet moge lijk is om bezoekers vanaf de Achterweg de tuin binnen te la ten. "Dan is er vrijwel geen toe zicht mogelijk. Ik ben bang dat de tuin dan binnen de kortste ke ren is leeggeroofd en er geen beeld meer over is". De tuin is inmiddels al ontdekt door een aantal kunstenaars. Vrijwel dagelijks zijn schilderen de of fotograferende streekgeno ten actief in de bloementuin. "Ik hoop echt dat de tuin een ont moetingsplaats van kunstlief hebbers wordt. De reactiës die wij tot nu toe van de mensen ge had hebben zijn wat dat betreft positief', vertelt Kooy. Op de dag van de opening is in de beeldentuin een aantal inzen dingen te zien van cursisten van de in Lisse gevestigde Vrije Aca demie 'Dever'. Inmiddels heeft een jury zich' over het werk van de ongeveer 50 deelnemers gebo gen en de prijswinnaars verko zen. Drs. Rotteveel reikt op de openingsdag de prijzen uit. Een dag later is de tuin voor het pu bliek geopend. Tuintip Onze vaste tuintipgever hovenier Piet van der Burg meent dat er deze week de nodige aandacht moet worden besteed aan de be strijding van ongedierten in de tuin. Door het warme weer van de afgelopen dagen groeit het aantal luizen, rupsen en tripsen explosief. De gouden regen én de roos zijn vatbaar voor zwarte luis, op heesters komt veel spint voor. Deze aantasting is te herkennen Beelden uit Rignano Flaminio op het terrein van het tuincentrum Westergeest aan de Heereweg in Lisse. (foto p.r.) door de vlekken op de boven kant van het blad. Aan de onder kant van de bladeren i zijn de beestjes te zien. Sommige ber ken zijn half kaal gevreten door rupsen. Eeii rupsaantasting gaat gepaard met het opkrullen van de bladeren. Meeldauw, schurft en andere schimmelsoorten komen door de lage luchtvochtigheid niet voor. Van der Burg raadt de tuinbezit- ter aan bij ernstige aantastingen de hovenier te raadplegen. Hij weet op welke wijze de beestjes het best kunnen worden bestre den. De Rijnsburgse hovenier waar schuwt voor het dagelijks water geven in de tuin. Het is beter één keer in de week langdurig te spuiten dan enkele keren een beetje. Door iedere keer het blad nat te maken blijven er kalkres- ten achter en is de kans op kalk- verbranding erg groot. Cargofleur De bloemenveiling Westland in Naaldwijk heeft ten behoeve van de handelaren éen expeditiecen trum geopend. In het centrum, met de toepas selijke naam Cargofleur, zijn vijf tien serviceverlenende bedrijven ondergebracht. Naast expeditie bedrijven gespecialiseerd in weg- en luchtvervoer zijn er in het centrum banken, een admini stratie- en accountantskantoor en is er een dependance van het Bedrijfsschap voor de afgifte van exportvergunningen en certifica ten. Mocht het nodig zijn, dan kan de veiling het expeditiecen trum nog verder uitbreiden. Veiling Westland is met een jaaromzet van ruim een miljard gulden de op een na dé grootste bloemenveiling van de wereld. Wildredders Het maaien van het grasland met de moderne cirkelmaaiers kost veel dieren, waaronder vooral broedende weidevogels, hazen en reekalveren, het leven. Geluk kig trachten steeds meer boeren door het gebruik van zogenaam de wildredders het aantal slacht offers zo klein mogelijk te hou den. Wildredders zijn apparaten die op de trekker worden geplaatst om de dieren in het weiland te waarschuwen voor de naderende cirkelmaaier. Veel boeren ge bruiken een metalen balk met kettingen. Sinds kort is er een nieuw type wildredder op de markt. Deze bestaat uit een uit klapbare arm voorzien van bel len die aan de trekker kan wor den gehangen. De dieren horen de trekker van veraf aankomen en hebben tijd genoeg om te vluchten. De nesten die door het maaien zichtbaar worden, kunnen met een nestbeschermer worden be veiligd. Dit is een ijzeren hekje dat over het nest wordt geplaatst waardoor de weidevogels hun eieren rustig verder kunnen uit broeden. Boeken Aan de lange lijst van boeken over de natuur is er weer een toe gevoegd: 'Natuur van maand tot maand', geschreven door dr. Mi chael Lohmann en uitgegeven door uitgeverij Zomer Keu- ning. Onderverdeeld in zes twee maandelijkse perioden wordt in het boek het reilen en zeilen van flora en fauna het hele jaar rond behandeld. Meer dan 500 kleu renfoto's waarvan vele zeer bij zonder, verlevendigen de tekst. Het is typisch een boek om af en toe ter hand te nemen en er wat in te bladeren. Als naslag werk is het minder geschikt om dat de verschillende onderwer pen nauwelijks of niet gerubri ceerd zijn. Dat neemt niet weg dat iedereen die weinig weet van. de natuur maar wel nieuwgierig is, veel plezier van deze uitgave zal kunnen beleven. Veelal aan de hand van foto's geeft het boek een schat aan informatie. Hoewel de tekst zeker niet eenvoudig kan worden genoemd, is grote voorkennis van de natuur niet nodig. 'Natuur van maand tot maand' kost 24,90 gulden en is verkrijg baar in de meeste boekhandels. (ISBN nummer 90 210 05271). MONICA WESSLING" DEN HAAG/WASSENAAR/ NOORDWIJK - De werkzaamhe den aan een eventuele kustuitbrei ding tussen Hoek van Holland en Scheveningen kunnen in de zo mermaanden tot ongekende druk te leiden op de stranden ten noor den van deze twee plaatsen. Het strand voor de boulevard van Scheveningen en het ten noor den hiervan gelegen naaktstrand, kunnen die toeloop niet opvangen. Bovendien wordt het strand bij de Wassenaarse Slag nu al op topda gen afgesloten wanneer er geen parkeerruimte meer is. Om met name enorme verkeers problemen te voorkomen, is het belangrijk dat tijdens de werk zaamheden de kust toch voor re creatie toegankelijk blijft en zo mo gelijk nog wat aantrekkelijkheid Ibehoudt. Dit bepleiten de opstel lers van de nota Strandonderzoek '84, die de omvang en de spreiding van het strandbezoek in Zuid-Hol land hebben onderzocht en in het bijzonder de gevolgen voor de strandrecreatie wanneer wordt be sloten tot kustuitbreiding. Het onderzoek is uitgevoerd door de gemeente Rotterdam, het Openbaar Lichaam Rijnmond en de Provinciale Planologische Dienst. Het totaal aantal mensen dat per seizoen de stranden van Zuid-Hol land bezoekt bedraagt naar schat ting bijna 6,5 miljoen recreanten. Daarvan bezoekt bijna 1,9 miljoen het strand voor de mogelijke toe komstige kustlocatie. Hiervan zegt 80 procent dat als men daar niet meer terecht kan, een ander strand zal worden bezocht. Dit betekent dat als het desbe treffende stuk strand tussen Sche veningen en Hoek van Holland als gevolg van de werkzaamheden niet meer kan worden bezocht, onge veer 1,5 miljoen strandbezoekers een ander plekje zullen zoeken en gezien hun herkomst zal dat in plaatsen ten noorden van Scheve ningen zijn. Berekend is dat de gemiddelde bezetting van het strand ten noor den van Scheveningen tot aan de grens met Noord-Holland 750 re creanten per hectare per dag be draagt. De gemiddelde bezetting van het strand ter hoogte van de kustlocatie is 850 per dag per hec tare. Tolerant De onderzoekers hebben ook ge probeerd de houding van de strandbezoekers ten opzichte van naaktrecreatie te peilen. Over het algemeen is men zeer tolerant te genover naaktrecreanten. Minder dan 5 procent van de ondervraag den vindt dat naakt strandbezoek nergens zou moeten worden toege staan. Ongeveer 40 procent van de ondervraagden is van mening dat naaktrecreatie overal zou moeten worden toegestaan en zo denkt 40 procent van de naaktrecreanten er zelf ook over. Op de zogenoemde textielstran- den vindt 40 procent van de onder vraagden dat naaktrecreatie ge bonden moet zijn aan speciaal daarvoor aangewezen stranddelen. Op de naaktstranden is het 30 pro cent het hiermee eens terwijl 20. procent vindt dat in plaats van naaktstranden textielstranden zou den moeten worden aangewezen. Niet hoger Overigens is een opvallende con clusie van het onderzoek dat het strandbezoek de afgelopen twintig jaar niet of nauwelijks is gestegen. Alternatieve recreatieprojecten moeten de toeneming van de be volking en de gestegen mobiliteit hebben opgevangen. KATWIJK - De Nederlandse Smalspoorstichting (NSS) organi seert deze zomer weer een aantal treinritten door het duingebied van Katwijk en Wassenaar. Vorig jaar is met Staatsbosbeheer over- Engelsman (21) overlijdt na ongeval op A4 ALKEMADE - De 21-jarige M.P. Davison uit Liverpool is gisteroch tend op de rijksweg A4 ter hoogte van Alkemade met zijn auto over de kop geslagen. Hij werd ernstig gewond overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden, waar hij enkele uren later overleed. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Vast staat dat de Engelsman met zijn auto van de weg raakte en via de vluchtstrook in de berm belandde. De man werd de auto uitgeslingerd en kwam twintig meter verderop neer. De auto kwam in de sloot terecht. eengekomen dat de NSS voorlopig voor een periode van vijf jaar ge bruik mag maken van een trsgect door het gebied. De tochten worden gehouden van half juli tot half september steeds, op de zaterdagen. Elk uur vertrekt er een treintje voor een 11 kilometer lange tocht door de dui nen. De route voert van de Frieze Wei via de Duitse Muur langs Ka naal 3 en vervolgens weer terug. NSS-woordvoerder A. Lammens betreurt het dat de stichting geen toestemming meer is verleend voor het rijden van routes langs de typische duinmeertjes. Daarente gen is de NSS erover verheugd dat de 'treinreizigers' nu een stuk duin te zien krijgen waar ze normaal ge sproken nooit zullen komen. HOORZITTING - In 't Trefpunt aan de Schoolstraat in Noordwijk aan Zee wordt vanavond een voor- lichtings- en inspraakavond ge houden over de herinrichting van het kruispunt Duinweg/Nieuwe Zeeweg. De herindeling van het kruispunt is een onderdeel van het verkeersplan kern Noordwijk aan Zee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. F.H. Mulder: "Vooral bejaarden i vervoersmogelijkheden".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21