VS: limiet Salt-2 nabij Oudere wil niet aan de kant staan Vier dagen Kirchentag met 150.000 deelnemers Achtergrond Seniorenbeurs vestigt aandacht op 50-plussers DONDERDAG 6 JUNI 1985 PAGINA 17 Reportage I door Henk Kolb WASHINGTON - Fanfares en champagne wachten ongetwijfeld de USS Alaska: een gloednieuwe kernonderzeeër, bewapend met Trident-raketten, die in de tweede helft van dit jaar gaat proefvaren in volle zee. De Alaska is een produkt van Reagans herbewapeningspro gramma, dat de VS rechtstreeks in conflict brengt met de eisen van een nooit geratificeerd, van vele kanten vermaledijd en door som migen geprezen verdrag. Salt II speelt niettemin in de verhoudin gen tussen de supermachten een belangrijke rol, het probeerde stra tegische bewapening te beperken via gelimiteerde groei van de arse nalen. De Alaska zal in verband met de bepalingen waaraan zowel de Sow- jet-Unie als de Verenigde Staten zich min of meer onverplicht uit politieke noodzaak beloofden te houden, als eerste slachtoffer een Amerikaanse kernduikboot ma ken. Een Poseidon, die moet wor den ontmanteld omdat de 24 inter continentale raketten van de Alas ka het Amerikaanse totaal net (14) boven het totaal van 1200 zou bren gen dat Salt II toestaat. En daar be gint de discussie in de Amerikaan se regering, die voornamelijk draait om de vraag of het Salt II overboord moet worden gezet, ten offer aan het opstapelen van steeds meer vernietigingskracht. Terzelfdertijd komt het ogenblik naderbij, dat de proeven met wa pens voor Reagans 'Star Wars'-pro- gramma, dat in de ruimte een ver dediging tegen vijandelijke raket ten moet stationneren, zullen lei den tot een schending van het ABM-verdrag. De Sowjet-Unie en de VS hebben elkaar een lokale verdediging tegen vijandelijke ra ketten toegestaan, maar hebben voornamelijk de wederzijdse gega randeerde afschrikking als strate gisch concept bevorderd door we derzijdse kwetsbaarheid te institu tionaliseren. Al zeer geruime tijd betoogt de Amerikaanse regering, dat de Rus sen zich noch aan de Salt II-af- spraak, noch aan het ABM-verdrag lijken te houden. En zij probeert de indruk te wekken dat het tenslotte in het belang van de Amerikaanse en westelijke veiligheid onvermij delijk wordt dat ook de VS klim men naar een nieuw plateau van niet meer gebreidelde inspannin gen. NAVO-bondgenoten Reagan en Weinberger hebben de wind niet mee. Een ruime meer derheid van NAVO bondgenoten wil dat de VS de Salt-afspraken na leeft. In het Congres bestaat ruime weerstand tegen de ideeën die de regering blijkt te ontwikkelen. Twee vooraanstaande Republi keinse senatoren en twee invloed rijke Democraten hebben Reagan schriftelijk meegedeeld dat het verlaten van de Salt-bepalingen een schaduw zou werpen over de wapen-onderhandelingen in Genè- ve, ernstige schade zou toebrengen aan Amerikaanse buitenlandse be langen en het einde zou betekenen van de beperkingen die de super machten zich wat betreft de opstel ling van nieuwe wapens hebben opgelegd. De looptijd van de Salt-bepalin gen eindigt op 31 december. De se natoren stellen vast dat de Sowjets de limieten die het vaststelt niet hebben overschreden en waar schuwen Reagan dat de VS dat ook niet moeten doen, om de Russen een vrijbrief te onthouden bij de opstelling van nieuwe wapens, waarover zij op korte termijn kun nen beschikken. Intussen betogen Reagans func tionarissen, dat de Russische over tredingen van de verdragen, die zij in twee rapporten aan het Congres met veel misbaar zeggen te hebben vastgesteld, voldoende reden zijn voor Amerikaanse terughouding bij het voldoen aan zijn verplich tingen. De officiële trefwoorden zijn 'flexibiliteit' en, in het licht van de Russische inspanningen, 'dubbele standaard', maar staatsse cretaris van defensie Richard N. Perle, een intelligente houwdegen, die pragmatisme alleen maar naar rechts kan uitleggen, heeft het Congres reeds voorgehouden dat handhaven van de Salt-limieten de Russen zal weerhouden van onder handelingen over vergaande ver mindering van het kernwapenbe stand. De mannen van de harde lijn bin nen de regering-Reagan, voor wie ook topconferenties overbodige gebeurtenissen zijn, die alleen maar nieuwe hinderpalen zetten op de weg naar onbetwiste Ameri kaanse overmacht, willen Salt II voorgoed verwijzen naar een ach terhaald verleden. Carter Dit klemt temeer omdat Reagan volgende week rapport zal uitbren gen aan het Congres over de mili taire gevolgen van het naleven van de afspraken die destijds onder verantwoordelijkheid van presi dent Carter tot stand zijn gekomen. Reagan heeft die in beginsel steeds verworpen, omdat zij de bewape ning niet verminderden en niet toereikend konden worden geveri fieerd. Tegen de tijd dat de onderzeeër Alaska het zeegat kiest, zal de Amerikaanse regering betogen dat het gegeven de Russische houding beter is een Poseidon voorlopig uit de vaart te nemen, zonder de lan- ceerbuizen te slopen, zoals de af spraken voorschrijven. Intussen moet dan nog een formeel ant woord worden bedacht of de vraag of 'proefvaarten' moeten worden gerekend onder in dienst stelling. Indien Reagan en Gorbatsjov el kaar tijdens een top ontmoeten waaraan enige overeenstemming over wapens niet mag ontbreken, zou een nieuwe afspraak over voortgezette naleving van de Salt- afspraken reeds als belangrijk re sultaat kunnen worden gepresen teerd. Weliswaar is er dan niets ver anderd, maar in het schimmenspel van de Amerikaans-Russische rela ties waarmee zoveel bondgenoot schappelijk belang is gemoeid, krijgt dat al snel het geruststellend karakter van wederzijdse conces- De stemming in het Amerikaan se Congres heeft zich tegen Rea gans bewapeningsplannen ge keerd, omdat er geen geld is. Er kan geen twijfel aan bestaan dat de VS nu beter bewapend zijn en be ter bemand met soldaten van een betere kwaliteit dan toen Reagan aan het bewind kwam. Indien de financiën gaan ontbreken om dat verbeterde apparaat goed te onder houden, zou tenslotte kunnen blij ken dat die Amerikaanse macht toch een papieren tijger is, zeggen militaire deskundigen somber. Daaraan is dan wel een investering te pas gekomen van 1.007.900.000.000 dollars. Minister Brinkman van (WVC) zal volgende week in de Amsterdamse RAI de zogenaamde Beurs voor Senioren openen. Bij deze groots opgezette beurs voor 50-plussers gaat het er om een beeld te schetsen van hoe de ouder wordende mens denkt, woont, leeft en actief kan blijven. Van 10 tot en met 14 juni presenteren niet alleen vele bedrijven een keur aan op ouderen afgestemde produk- ten, dagelijks vinden ook allerlei evenementen (onder meer modeshows, optredens koren en orkesten) en de monstraties onder meer gymnastiek voor ouderen, ou de ambachten en creatieve handvaardigheid) plaats. Op de openingsdag wordt een symposium gehouden on der het motto Ouderenbeleid 2000'. De beurs is mede bedoeld om bij te dragen aan de emancipatie van oude ren. ter van de stichting Beurs voor Senioren, benadrukte gisteren dat het vijfdaags gebeuren in de RAI niet moet worden be schouwd als een verkapte huis houdbeurs. "De Beurs voor Se nioren laat zien hoe de ouder wordende mens zijn leven zinvol kan inrichten, maar de beurs is ook bedoeld om jongere genera ties het echte gezicht van oude ren van tegenwoordig te laten zien, van mensen die actief en strijdbaar in het leven staan, mensen die zo lang mogelijk zelf standig willen blijven wonen en zelfstandig hun leven willen blij ven bepalen". "De overschakeling van een werkende naar een niet- werkende positie is niet eenvou dig. Sociale contacten vervallen, de waardering van anderen voor de prestatie vervalt, de relatie tot gezin, familie en kennissen wij zigt zich. Aan al die veranderin gen wordt op de beurs aandacht besteed". De heer Graper somde daar naast een aantal materiële zaken op die op de beurs aandacht zul len krijgen. "Gezonde voeding, orthopedische en audiovisuele hulpmiddelen, boeken, tijd schriften, muziekinstrumenten, voedings- en genotmiddelen, verzamelingen van prenten, munten, postzegels en niet te vergeten kleding. Ten aanzien van dat laatste ligt er een taak en een markt open voor de kleding industrie die zich nu nog voorna melijk richt op jongere mensen". Alleen aow Namens de Ouderenbonden vestigde de heer K.J. Kuiper gis teren de aandacht op de zwakke financiële positie van veel oude ren. "Verreweg het grootste deel van de huishoudens van ouderen heeft een laag inkomen. Onge veer 350.000 huishoudens heb ben alleen aow of daarboven een zeer klein bedrag aan nevenin komsten, bijvoorbeeld rente op spaarrekening. Doordat ener zijds de verhoging van de aow- uitkering de afgelopen jaren is uitgebleven maar anderzijds de prijzen wel zijn gestegen is bo vendien een koopkrachtdaling opgetreden". "De financiële positie van de ouderen in onze samenleving is mede van invloed op hun moge lijkheden om te kunnen blijven functioneren. Het ontbreken van financiële mogelijkheden voor het onderhouden van ruime so ciale contacten doet de vereenza ming toenemen. Het is onzin om mensen boven de 65 jaar op deze wijze uit te rangeren. Iedere ou dere moet als hij dat wil volop kunnen blijven meedraaien in de maatschappij. Daarom moet er naast de voordeelpas voor 65-ja- rigen ook een pas voor 60-jarigen ^worden ingevoerd". De heer Kuiper deed een drin gend beroep op ouderen zich be schikbaar te stellen voor functies in bestuurlijke organen maar riep daarnaast politieke partijen op meer plaatsen in te ruimen voor ouderen. "In de vier grote steden die samen 180 gemeente raadszetels hebben zitten maar drie boven 65-jarigen in de raad. De Tweede Kamer telt sinds au gustus vorig jaar maar één lid vanaf 65 jaar, te weten Joop den Uyl. Maar de huidige kiesgerech tigden vanaf 65 jaar zijn samen wel goed voor 24 Kamerzetels en als je gaat rekenen vanaf 60 jaar zijn ze zelfs goed voor 33 Kamer zetels". "Ouderen vormen een niet te onderschatten groep. Het is drin gend noodzakelijk dat de over heid zich gaat bezinnen op een ouderenbeleid met als hoofdta ken de emancipatie van ouderen, maatschappelijke problemen die samenhangen met de toeneming van het aantal boven 65-jarigen en de woon-, zorg- en andere voorzieningen waar ouderen be lang bij hebben. Vooral activitei ten, gericht op de emancipatie van ouderen, dienen een tegen wicht te vormen tegen de uitslui- tings- en wegschuiftendenzen in de samenleving, waardoor oude ren aan de kant komen te staan en vaak in de knel raken". "Ouderen zijn in een kwetsbare positie beland. In de afgelopen jaren is het aantal ouderen sterk gegroeid maar de aandacht voor deze groepering heeft daar geen gelijke tred mee gehouden. Een aparte staatssecretaris voor ou- derenzaken zou daarom geen overbodige zaak zijn. Per slot van rekening is er ook een staats secretaris van emancipatiezaken gekomen om iets te doen aan de achtergestelde positie van vrou wen in de maatschappij". Dat betoogde de Groningse hoogleraar prof. dr. W.J.A. van den Heuvel gisteren in Amster dam tijdens een bijeenkomst ter voorbereiding op de Beurs voor Senioren die volgende week (van 10 tot en met 14 juni) in de RAI wordt gehouden. Tijdens deze beurs voor vijftig plussers zullen voorlichting en demonstraties worden gegeven en produkten worden getoond op gebieden van wonen en leven, voeding en kleding, sociale en medische zorg, actieve en passieve recrea tie, veiligheid en beveiliging en geld- en betalingsverkeer. door Bert Paauw Onder het motto 'Ouderenbe leid 2000' wordt op de eerste dag van de beurs een symposium ge houden waaraan politici van de grote politieke partijen en des kundigen die dagelijks in aanra king komen met problemen van ouderen aan het woord zullen komen. De eerder genoemde professor Van den Heuvel, voor zitter van het.symposium, stipte de toegenomen aandacht van po litici voor ouderen aan. Hij vroeg zich daarbij af of er sprake is van korte termijn politiek. "Nu is er veel interesse voor ouderen. Hebben de verkiezingen daar iets mee te maken? Het is toch op z'n minst opvallend dat er vol gend jaar voor het eerst na een periode van forse bezuinigingen weer een beetje groei bij verzor gingstehuizen voor ouderen wordt toegestaan. Is die beleids ombuiging het gevolg van een veranderde visie of spelen ande re overwegingen een rol?" De vertegenwoordiging van ouderen in bestuurlijke organen als de Ziekenfondsraad ei^de So ciaal Economische Raad - beter gezegd het ontbreken van oude ren in dergelijke organen - zal eveneens op het symposium aan de orde komen. Prof. Van den Heuvel: "Waarom mogen men sen die een groot gedeelte van hun leven op eigen benen heb ben gestaan, die gedurende vele jaren zelfstandig transacties heb ben afgesloten, die een gezin hebben gesticht en kinderen hebben opgevoed, waarom mo gen zij op een gegeven moment plotseling niet meer zelf beslis sen maar moeten ze afwachten wat anderen over hen beslis- Vanuit dat oogpunt zette Van den Heuvel vraagtekens bij rege lingen als 'verplicht met pen sioen gaan' en 'verplicht ver vroegd uittreden'. "Als de huidi ge ontwikkelingen doorzetten dan moeten mensen steeds vroe ger uit het arbeidsproces stap pen. Er moet meer worden nage dacht over de mogelijkheden van een flexibele pensionering, uitgaande van wat ouderen zelf als wenselijk zien". Prof. Van den Heuvel merkte voorts op.dat tijdens het sympo sium zeker ook zal worden ge sproken over de betaalbaarheid van de oudedagsvoorzieningen. De toenemende vergrijzing van de Nederlandse bevolking heeft bij veel mensen het idee doen postvatten dat die voorzieningen in de toekomst onbetaalbaar zul len worden. Volgens prof. Van den Heuvel wordt dan gemaks halve vergeten dat straks in an dere sectoren van de maatschap pij - bijvoorbeeld het onderwijs - minder geld omgaat door het te ruglopende aantal jongeren. Dat geld zou dan voor ouderen be stemd kunnen worden. Zelfstandig De heer G.W. Graper, voorzit Bewegingsactiviteiten als gymnastiek, sport, spel- en dansvormen komen ruimschoots aan bod tijdens de beurs voor senioren. (pr-foto) Met 75 kerkdiensten volgens precies dezelfde liturgie is gister avond in Düsseldorf de 21ste (tweejaarlijkse) Duitse Evangeli sche Kirchentag geopend. Vier dagen lang, tot en met zondag, houden de deelnemers zich bezig met het thema 'De aarde is des Heren', dat wordt uitgewerkt in allerlei theologische en politieke onderwerpen en presentaties. Met zo'n 2300 programma-onder delen en de grote belangstelling van jongeren is deze gebeurtenis een belangrijke impuls voor het Duitse protestantisme. Er hadden zich officieel 123.515 mensen voor deelneming aan de Kirchentag aangemeld, maar daar komen per dag nog wel enkele tienduizenden bij. Bijna 70 procent van de deelne mers is jonger dan 30 jaar, een derde deel is nog geen 18 en 55 procent zyn vrouwen. Uit Neder land doen 250 mensen alle dagen mee en uit de DDR (Oost-Duits- land) 50. Twaalf mensen uit de DDR zijn bij de voorbereiding van het programma betrokken geweest. In zijn openingsrede ging Kir- chentag-voorzitter Wolfgang Hu- ber, hoogleraar theologie in Hei delberg, in op het politieke ka rakter van deze dagen. "Daarin komt het op de wereld gericht zijn van christenen tot uitdruk king". "De Kirchentag brengt onrust in de kerk, wil voorhoede zijn en ruimte geven aan experi menten". De mens moet zich omkeren. Weg van zucht naar bezit, eer en macht. "Bedreiging van de vrede en een verdeling van de wereld in rijk en arm duren nog altijd voort". Massavernietigingswa pens, tot in de ruimte toe, noem de Huber "een gigantische po ging van de mens om zich van God te ontdoen en in plaats daar van op eigen kracht te vertrou- De vroegere burgemeester van West-Berlijn Heinrich Albertz riep de bezoekers op, het thema 'De aarde is des Heren' moedig in praktijk te brengen. "Het mot to is een belofte tot bevrijding van de mensen. Het laat zien, dat de Reagans. Gorbatsjovs en Ho-, neckers slechts dwergen zijn". De CDU-politicus Albrecht Martin, parlementsvoorzitter in de deelstaat Rijnland-Palts, waarschuwde om politieke pro gramma's als 'eisen van God' te presenteren. "Juist daardoor wordt God tot afgod gemaakt". De bezoekers van deze dagen komen bijeen in de openlucht, in hallen van het congresgebouw en in kerken van Düsseldorf, de hoofdstad van Noordrijnland- Westfalen. Alle programma's be ginnen met bijbelstudie. Tot de belangrijkste gespreksthema's behoren de verhouding tussen kerk en staat, de Duitse grond wet en de grenzen van de demo cratie, het milieu en Zuid-Afrika. De Duitse vredesbeweging heeft een eigen programma, maar krijgt voor het eerst enige mede werking van de leiding van de Kirchentag, die de zaterdag te houden demonstratie heeft opge nomen in het officiële program- Bij de opening was ook kardi naal Josef Höffner uit Keulen na mens de Westduitse bisschop penconferentie. Hy sprak in zijn begroetingswoord van 'broeder lijke verbondenheid' tussen de twee grote kerken in dit land. Er nemen ook veel rooms-katholie- ken aan de Kirchentag deel. Vol gens de kardinaal wijst dat erop, "dat wij elkaar zo dicht genaderd zijn als sinds de Reformatie niet het geval is geweest". Maar, voegde Höffner eraan toe, "een heid is een geschenk van God en kan niet alleen door menselijk handelen tot stand worden ge bracht". Premier Helmut Kohl heeft la ten weten, niet naar de Kirchen tag te kunnen komen. Zondag moet hij de Chinese minister president ontvangen. Homocongres Van vrijdag tot en met zon dag wordt in het Internationaal Zeemanshuis in Antwerpen het derde congres gehouden van het 'Europees forum van christelijke homogroepen'. Motto van het congres: 'Tot vrijheid geroepen'. Er worden 60 deelnemers ver wacht uit 8 landen: België, Frankrijk, West-Duitsland, Zwit serland, Italië, Groot-Brittannië, Noorwegen en Nederland. Zij vertegenwoordigen 21 homo groepen, waarvan de meeste oe cumenisch zijn samengesteld. Uit Nederland zijn 7 groepen present, waaronder de werk groep 'Geloof en levensbeschou wing' van de homobeweging COC, het werkverband van pro testantse homosexuele theolo gen, het werkverband van rooms-katholieke homofiele pas toraal werkenden en de homo groepen van de Katholieke Theo logische Hogeschool Amsterdam en het Katholiek Onderwijzers- vakverbond. Het Europese forum werd in 1983 in Straatsburg opgericht. Op het tweede congres, vorig jaar in Amsterdam, gaven ook de voorzitters van de hervormde en gereformeerde synodes van hun belangstelling blijk. De rooms- katholieke bisschoppen reageer den toen niet op de uitnodiging. De kerkleidingen in België zijn van het derde congres op de hoogte gesteld. Bisschop Heu- schen van Hasselt kan niet ko men (wegens andere verplichtin gen), maar vroeg wel om een ver slag van het congres. Een soort gelijke reactie kreeg de congres- leiding van ds. H. van Tilburg, voorzitter van het district Ant- werpen-Brabant-Limburg van de Verenigde Protestantse Kerk. Quakers. Een Engelse rech ter heeft in hoger beroep be paald, dat de Quakers (Genoot schap der Vrienden) in Engeland alsnog een kleine 3000 pond aan loonbelasting moeten betalen. Zij hadden dat ingehouden van de loonbelasting van 33 mede werkers die niet via de belastin gen wilden meebetalen aan de defensie. In juli zullen de Quakers be slissen wat hun te doen staat. Ze kunnen in beroep gaan bij het hooggerechtshof, de rechterlijke beslissing gehoorzamen of het bevel negeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17