Kwartet vedetten in eindstrijd 15 25 15 10 Goed begin FC Den Haag Fords Fiat's RCL blijft toch in eersteklasse WB8BKgï|„. Winst op tam RKC Katwijkers in selectie Lendl en Connors probleemloos in halve finale Zondagtitel voor DHC Berlioux gaat weg 'Voetbal zonder publiek' 0.a.Fiesta/Bscorl o.a. CorsajKaóett o.a. Panda/Uno kamsteeg K,ES%Xeusurt200s^ DONDERDAG 6 JUNI 1985 DEN HAAG/NIJMEGEN (GPD) Een beter begin van de nacompetitie had FC Den Haag zich nauwelijks kunnen wensen. Omdat de Hagenaars evenals tien dagen geleden voor de gewone competitie met 2-0 de meerdere bleven over RKC en De Graafschap en NEC in Nijmegen niet tot scoren konden komen, veroverde de ploeg uit de Residen tie gisteren meteen al de koppositie in de strijd om een plaats in de eredivisie. „We zijn er weliswaar nog lang niet", verklaarde oefenmeester Rob Baan van FC Den Haag na de verdiende overwinning op RKC, „maar het zal duidelijk zijn dat dit een aardige opsteker is voor de rest van de nacompetitie". Daarin treft FC Den Haag komende zondag De Graafschap, dat aanmerkelijk ho ger moet worden aangeslagen dan RKC, dat ook gisteren geen mo ment de indruk wekte ook maar enige aanspraak te kunnen maken op promotie naar de eredivisie. Tot halverwege het overigens matige duel konden de behoudend spelen de Waalwijkers FC Den Haag nog wel redelijk bijbenen, maar toen de Hagenaars na rust met wat meer overleg te werk gingen en boven dien wat extra inzet in de strijd wierpen was het vrij snel gedaan met RKC. Doelman Peter Gerards, die in de eerste helft al het voornaamste obstakel was geweest met name voor Bram Rontberg, bleef nog wel geruime tijd overeind, maar ook hij moest zich uiteindelijk gewonnen geven na een door Karei Bouwens genomen hoekschop die via het hoofd van Huub Smeets in het doel verdween. Diezelfde Karei Bou wens, pas na rust door Rob Baan ingebracht omdat hij hem niet in vorm achtte voor dit belangrijke duel, stond daarna herhaalde ma len aan de basis van gevaarlijke aanvallen van FC Den Haag. Dat het desondanks nog tot tien minu ten voor tijd duurde voordat Ron de Roode daarna de strijd defini tief besliste had alles te maken met het goede keeperswerk van Peter Gerards en het slordige afwerken aan Haagse zijde. Dat laatste was in feite ook het enige verwijt dat de Hagenaars achteraf viel te maken. Want met wat meer accutaresse was RKC, dat na de 1-0 achterstand wat meer Door zege van DTS op Owios Brand Bradford was ongeluk LONDEN (GPD) De desastreuze brand op de tribune van de voetbal club Bradford City, die een maand geleden 54 Britten het leven kostte, werd vrijwel zeker veroorzaakt door een achteloos weggegooide sigaret- tepeuk. Dat is gebleken tijdens het officiële onderzoek naar de ramp. De officier van justitie, mr. Andrew Collins, zei dat het nu wel vast staat dat er geen sprake is geweest van brandstichting of van rookbommen. Het wordt het waarschijnlijkst geacht dat een nog brandende peuk te recht kwam op rommel die onder de tribune lag. Onder de houten tribune had zich in de loop der jaren allerlei vuil opgehoopt. Onderzoekers vonden in de verkoolde resten van de tribune onder meer een stuk krant uit 1968, aldus de officier van justitie. Hoog opspringend tussen Haag. de aanval koos, naar een veel grote re nederlaag gespeeld. De enige keer, dat de ploeg van trainer Leen Looyen gisteravond voor zo'n slor dige zesduizend toeschouwers echt voor gevaar kon zorgen deed zich voor vlak voor rust toen de de fensie van FC Den Haag zich ver keek op een verre uittrap van Peter Gerards. Ad van der Wiel leek daardoor vrij simpel de score te kunnen openen, maar hij strandde nog buiten het strafschopgebied op doelman René Stam, die daarbij hands maakte en op een gele kaart werd getracteerd door scheids rechter Bep Thomas. Voor de rest evenwel kwam het vermoeid ogen de RKC amper in het spel voor. NEC-GraafschapSandor Popo vics kon gisteravond bij zijn toe komstige werkgever, het Nijmeeg se NEC, met opgeheven hoofd het veld verlaten in de wetenschap dat De Graafschap zich via een 0-0 ge lijkspel een goede uitgangspositie verschafte voor de rest van de na competitie. Toch moet Popovics zich inner lijk aanmerkelijk minder voldaan gevoeld hebben. NEC is doorgaans een 'angstgegner' voor De Graaf schap, maar daarvan was in de Nij- Waalwijkse defensie, zorgt Huub Smeets meegse Goffert nauwelijks iets van te bespeuren. Een wanhoopsoffen sief van NEC bracht De Graaf schap in het laatste kwartiertje even in de problemen, maar voor de rest van dit niet al te hoogstaan de duel heersten de Doetinchem- mers over alle fronten. Popovics: „Afgezien van het laat ste kwartier is het me enorm mee gevallen. Mijn spelers hebben de teleurstelling van het niet recht streeks promoveren van afgelopen zondag goed verwerkt. Als we in de eerste helft wat attenter in het strafschopgebied waren geweest hadden we gewonnen". De Graafschap-trainer doelde daarmee vooral op de schuiver van Ton Wildenbeest, die in de acht tiende minuut een roemloos einde vond op de paal naast doelman Hanssen. In die fase had een Doe- tinchemse voorsprong zeker niet misstaan, maar toen ook manifes teerde zich ook het euvel waaraan NEC evenzeer mank ging: de af werking. Bij De Graafschap werd topscorer Foeke Booij geheel uit geschakeld door voorstopper Erik van Rossum, bij NEC kreeg de ge vaarlijkste aanvaller Danny Hoek man geen been aan de grond bij routinier Henk Pieneman. Het was daarom niet zo vreemd dat de bei de keepers niet zo gek veel te doen kregen. ZEIST (ANP) - Bondscoach Ron Groenewoud heeft gisteren de Kat wijkers Floor van Duyn en Marco van der Plas geselecteerd voor het Nederlands amateurselftal. De De voetballers van Quick Boys spelen van 11 tm 15 juni het vierlanden- toernooi, dat in eiegen land wordt afgewerkt. De ploeg speelt op 11 juni in Houten tegen Schotland (19.30 uur), 13 juni tegen Engeland (19.30 uur) en 15 juni in Harderwijk tegen Italië (16.00 uur). Selectie: Willemse (Geldrop). Hendriks (EDO), Bos veld (Rheden), Versteeg (Elinkwijk), Van de Velde (Middelburg), De Groot (Wilhel mus), Koetje (Blauw Wit'34), Van Duyn (Quick Boys), Riemens (Flevo Boys), Van Trigt (NSVVj, Van der Plas (Quick Boys), Norbart (Elinkwijk), Hoogwerf (NSW), Reglero (Elinkwijk), Neuteboom (Zwolse Boys) en Suiker (DHC). EDE - Het bestaan van RCL als za terdageersteklasser is met een jaar verlengd. De voetballers van DTS uit Ede vervulden gisteravond hun sportieve plicht vol overgave en verwezen Owios door een 4-3 over winning naar de tweede klasse. In Leiderdorp werd met grote span ning uitgekeken naar dit sleutel duel in de zogenaamde degradatie- competitie omdat het lot van RCL in handen lag van DTS, dat al voor aanvang van het treffen met Owios uit Oldebroek verzekerd was van degradatie. Een Leiderdorpse delegatie, on der aanvoering van trainer Lau rens Mouter, mengde zich gister avond in Ede onder de 800 bezoe kers. Die zagen Owios, dat zich door een overwinning met mini maal vier doelpunten verschil ten koste van RCL in veiligheid zou spelen, al na enkele minuten aan de leiding komen door een treffer van Harry van de Poll. Maar luttele minuten later zorgde Bert Beert- sen voor evenwicht. Voorstopper Jan Willem Vierhuis, met zijn 36 jaar de gevaarlijkste man bij Owios, zette zijn ploeg nog wel op voorsprong maar John Langendijk zorgde voor een 2-2 ruststand. Na de doelwisseling liep DTS door een treffer van Adrie Mulder en een eigen doelpunt van Herman Snoek tot 4-2 uit en pas kort voor tijd kon Jan Willem Vierhuis nog iets terug doen. "Maar dat doel punt heb ik niet meer gezien", al dus een opgeluchte Laurens Mou ter, "want op dat moment stond ik in de kantine een lekker patatje te eten". Hoewel hij het behoud van het eersteklasserschap eerst rustig wil verwerken, baart de nabije toe komst de oefenmeester uit Oegst- geest zorgen. Aanvoerder Dick van der Bijl, verdediger Paul Wesel en middenvelder René Kammenga hebben aangekondigd zich voorlo pig uit het eerste elftal te willen te rugtrekken. "En als dat inderdaad gebeurt dan zal het mij verbazen ons volgend jaar op- nièuw weten te handhaven", blikte Mouter alvast vooruit. "Zonder dit drietal komen we zoveel klasse te kort dat het nog moeilijker zal zijn om het hoofd boven water te hou den". Volgens RCL-secretaris Teun Rietveld is het behoud van het eer steklasserschap van groot belang voor de vereniging RCL, maar ook voor de gemeente Leiderdorp. "Daarom ben ik dolblij, vooral ook voor de sponsor, die onlangs het contract met ons heeft verlengd. Toen ik de uitslag had vernomen, heb ik hem dan ook meteen ge beld. Net als de dominee natuur lijk", doelt Rietveld op de erevoor zitter ds. Honnef. Rietvelds collega Sündermann kan binnenkort een brief verwach ten waarin het bestuur van RCL zijn waardering uitspreekt over de manier waarop de spelers van het eerste elftal van DTS zich van hun sportieve taak hebben gekweten. Sündermann, die in deze krant al had aangekondigd dat DTS de wedstrijd niet aan Owios cadeau zou doen, was gisteravond een stralend middelpunt in de Edese bestuurskamer: "Omdat we op een waardige manier afscheid hebben genomen van de eerste klasse en omdat ik toch gelijk heb gekre gen". PARIJS (GPD) - Le Figaro, een groot landelijk ochtendblad, opende de voorpagina gisteren met het nieuws dat inmiddels maar liefst tien miljoen mensen in Frankrijk geen baan hebben. Op het „court central" van Roland Garros daarentegen zitten de met over macht heersende tennisvedetten nog steeds niet om werk verlegen.. Want net als vorig jaar haalden de vier beste spelers ter wereld ook keurig de halve finales tijdens de open Franse kampioenschappen. Het zal de florerende handel in dow, maar even zovele malen ook Joakim Nyström reeds had be- zwarte toegangskaartjes, waarvan greep hij naast de hoofdprijs. Op tot wanhoop van de organisatie bo- het Parijse gravel echter kwam de vendien enkele honderden valse in ommekeer. Even leek het erop dat „Ivan de een- Verschrikkelijke" niet aan het idee kon wennen dat hij nu toch echt bij het selecte groepje toppers hoorde. Lendl begon prompt onder zijn ni veau te presteren en raakte boven dien aan het sukkelen met zijn ge zondheid. De tennismachine incas seerde over 1984 liefst 16 nederla gen in 80 wedstrijden en won DELFT (ANP) - DHC is voor de derde keer kampioen geworden bij de zondagamateurs. De ploeg van trainer Guus Haak won gisteren met 2-0 van Rheden. De Delftenaren, die met hun kampioenschap het 75-jarige be staan op gepaste wijze vierden, speelden voor 4000 kijkers het be tere voetbal. Tegenstander Rheden' viel slechts op door de chaotische aanpak. De naar voren gekomen verdediger De Poorter sloeg na ruim twintig minuten de eerste bres in de Rhedense defensie. Rhe den, met ex-profs Zwartkruis, Bos veld en Koenders in de gelederen, zocht vergeefs naar juiste ant woord. Een vechtpartijtje deed scheidsrechter Hulsboch besluiten zowel Matser (Rheden) als De Poorter op de bon te slingeren. Na tien minuten na rust bepaalde Cin- ge de einstand op 2-0. ADVERTENTIE omloop zijn, alleen maar doen toe nemen. De mensen komen i maal voor de absolute top, ook al bestaat die nu al jaren uit exact de zelfde gezichten. Eén van die publiekstrekkers heet Ivan Lendl, die zich uitste kend thuis lijkt te voelen in Parijs. De 25-jarige Tsjechoslowaak ont deed zich gisteren ook simpel de Argentijn Martin Jaite, samen drie toernooien, zodat hij Jimmy met Henri Leconte de enige onge slagen speler in de kwartfinales. Lendl verloor tot dusverre nog geen set tijdens vijf partijen en kreeg in totaal slechts 35 games te gen. Dat typeert de gretigheid van de Oosteuropeaan, voor wie de open Franse een speciale beteke nis heeft gekregen. Afgelopen jaar immers rekende hij op Roland Garros eindelijk af met zijn image van „eeuwige ver liezer". Al vijf keer eerder stond Ivan Lendl in een grand-slam-fina- drie op Flushing Mea- OOST-BERLIJN (AFP/SID/ DPA/Rtr) - Monique Berlioux heeft gisteren in Oost-Berlijn bevestigd, dat zij is afgetreden als directrice van het Interna tionaal Olympisch Comiteé (IOC). In een verklaring, die zij voorlas tijdens een persconfe rentie, zei Berlioux, dat zij na een dienstverband van achttien jaar - waarvan veertien jaar als directrice - haar ontslag heeft genomen wegens meningsver schillen met het dagelijks be stuur. Met deze officiële aan kondiging kwam een einde aan een stroom van geruchten, die tijdens de 90e IOC-sessie in Oost-Berlijn op gang was geko men. Bloeddoping Het omstreden gebruik van bloed-doping staat voortaan op de lijst van verboden middelen van het Internationaal Olym pisch Comité. Die beslissing werd genomen bij het negen tigste IOC-congres, gisteren in Oost-Berlijn. De leden van het IOC reageerden daarmee op de manipulaties tijdens de Olym pische Zomerspelen van Los Angeles, waar vooral de Ameri kaanse wielrenners de voorde len van bloed-doping aanwend den. Maar inmiddels is de koele Lendl weer helemaal de oude. Hij staat opnieuw als tweede genoteerd ach ter McEnroe en pakte dit jaar al meer toernooizeges (vier) dan in het gehele voorbije seizoen. En met de hulp van voedseldeskundi ge dr. Robert Haas, die ook Marti na Navratilova met onwaarschijn lijk succes op een strikt dieet zet, raakte Lendl enkele kilo's gewicht kwijt waardoor hij zich fitter voelt dan ooit tevoren. „En dan sta je meniaal gezien ook veel sterker", weet de man uit Ostrava, die met zijn ingevallen wangen echter nooit het toonbeeld van blakende gezondheid zal worden. Lendl verloor dit jaar slechts twee van zijn 27 duels voor „Pa rijs": van Leconte en Edberg. Be langrijker daarentegen zal hij zijn laatste dubbele overwinning op McEnroe vinden. Door de resulta ten tijdens de WCT-finale en de eindstrijd in Düsseldorf is de stand tussen beide rivalen nu precies ge lijk: 11—11 en 3-3 op gravel. Het sterkt Lendl alleen maar in de we tenschap dat de Newyorkse groot meester niet zo ongenaakbaar is als het soms lijkt; hetgeen trouwens Dat de tegenwoordig in Green wich wonende grootverdiener (in totaal bijna 7 miljoen dollar aan prijzengeld) serieus van plan is een aanval te ondernemen op de lei dende positie van zijn Amerikaan se „landgenoot" mag ook blijken uit het feit dat Lendl sinds kort nauw samenwerkt met Tony Ro che. Hij ontmoette de legendari sche Australiër in Düsseldorf en wil zich met hem gaan voorberei den op Wimbledon, waar zijn hui dige leermeester ooit de finale haalde. „Tony kan me helpen mijn spel op gras verder te ontwikkelen. Bo vendien is hij linkshandig (net als McEnroe, red.), zodat ik me ook daar beter op kan instellen", aldus Lendl, die zich echter eerst volle dig zal willen concentreren op de rode sintels in Parijs. Te meer omdat zijn tegenstander in de halve finale luistert naar de naam Jimmy Connors. De 32-jarige Amerikaan klopte gisteren de ge vaarlijke Zweedse outsider Ste- phan Edberg (als veertiende ge plaatst), die eerder onder meer de Spaanse gravelkunstenaars José Higueras en Juan Aguilera had uit geschakeld. Maar voor en nadat na negen dagen droogte de eerste on weersbui boven de baan was losge barsten en de partij ruim drie kwartier moest worden onderbro ken, bleek Connors een te groot obstakel voor Edberg. De veteraan schiep er overigens „persoonlijk veel voldoening in om die jonge kerels nog steeds te kunnen afstop pen met mijn oude benen". Het was meteen een waarschuwing aan Lendl, die in de 22 onderlinge ont moetingen sinds 1979 nog steeds tegen een achterstand (13-9) aan kijkt. AMSTERDAM (ANP) - Iets meer dan de helft van de Nederlanders is van mening, dat topvoetbal in sta dions zonder publiek gespeeld moet worden. Een zeer grote meer derheid vindt voorts, dat binnen de stadions een apart rechtssysteem moet gelden. Dat blijkt uit een lan delijke enquete onder ruim 500 Ne derlanders van zestien jaar en ou der, in opdracht van het weekblad Nieuwe Revu uitgevoerd door het bureau Team Vier. Als belangrijkste oorzaken voor wangedrag van supporters noemt 65 procent van de ondervraagden „drankmisbruik", achttien procent geeft op „werkloosheid". Slechts rond vijf procent geeft de schuld aan: te weinig politie, provocatie door politie en kwaliteit van het spel. Als effectieve maatregelen tegen het geweld op de tribunes noemt 97 procent het weigeren van de toe gang aan dronken supporters, 95 procent wil een verbod op alcohol gebruik in het stadion, 84 procent is voorstander van het fouilleren van alle bezoekers en 69 procent ziet heil in het invoeren van een supporterspaspoort. Minder dan een kwart wenst de toegang te ont zeggen aan bepaalde groepen sup porters. Slechts twee procent oordeelt een beslissing om bepaalde clubs en/of hun supporters van deelne ming aan grote toernooien uit te sluiten als rechtvaardig of effectief. Voorstander van het spelen van topwedstrijden zonder publiek is 49 procent. Tegenstander 46 pro cent. If i nr,o tot 17.00 uur. KAMSTEEG ZEKERHfciu

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13