'Schone' auto wordt probleem 189: Lubbers: Aruba in '96 onafhankelijk Justitie trekt claim op gegevens CBS in Dragers kunstgebit zijn niet tevreden VOORDELIG WIT Meeste verkrachtingen door bekende van vrouw SSS5S3H5 etsSSSsBs Van der Reijden: alcohol controle voetbalstadions 'Antillenroute' aangepakt MODIEUZE KRAAGST0EL WOENSDAG 5 JUNI 1985 Onenigheid over loodvrije benzine DEN HAAG (GPD/ANP) - De plannen van minister Winsemius (milieubeheer) om het rijden op loodvrije benzine financieel aantrekkelijk te maken staan op losse schroeven. Als gevolg van nieuwe onenigheid tussen de Europese milieuministers is het allerminst zeker dat loodvrije benzine met ingang van volgend jaar normale loodhoudende benzine gaat vervangen. Evenmin staat vast dat door middel van een financiële tegemoetkoming de aanschaf van de 'schone' auto wordt gestimuleerd. Minister Winsemius was gisteren in de Tweede Kamer somber ge stemd over de haalbaarheid van zyn plannen. Het eenzijdig door voeren daarvan, buiten de andere landen van de Europese Gemeen schap om, is volgens hem zinloos. De Europese milieuministers vergaderen op 20 juni opnieuw over de bestrijding van zure regen door middel van een verplichte in voering van een kathalysator (een filter tegen schadelijke gassen) voor auto's. Winsemius sloot zelfs niet uit dat het in maart moeizaam bereikte akkoord over de invoe ring van de kathalysator in 1988 zal worden opgeblazen. De Tweede Kamer bleek in grote lijnen de plannen van Winsemius te steunen. De maatregelen komen erop neer dat loodvrije benzine be gin volgend jaar goedkoper wordt. De prijs komt op het peil van de huidige normale benzine. Ook zal loodvrije benzine op grote schaal verkrijgbaar zijn, doordat deze brandstof in de plaats komt van normale loodhoudende benzine. Verder wil Winsemius een tege moetkoming van 1700 gulden ge ven in de aanschafkosten van een DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie en de rechter-commis-j saris, die het onderzoek leiden naar de euthanasie-praktijken van een Haagse huisarts, hebben hun claim op gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek laten vallen. De Haagse persofficier, mr J.Th. de Wit, heeft gisteren desgevraagd be vestigd dat de vordering tegen het CBS is ingetrokken. In het onderzoek naar zes geval len van euthanasie door de huis arts in het Haagse verpleegtehuis De Terp spelen de officiële overlij densverklaringen een belangrijke^ JJ°8 rol. De betrokken arts geeft een ge val van overlijden aan met een zo genaamd A-formulier bestemd voor de burgerlijke stand en een B- formulier voor het CBS. Justitie vermoedt dat artsen op het A-for mulier wel eens een natuurlijke doodsoorzaak invullen, terwijl zij op het B-formulier de werkelijke, euthanasie, vermelden. Volgens mr. De Wit had justitie overigens geen concrete aanwijzin gen voor het vermoeden dat de Haagse dokter verschillende dood soorzaken heeft opgegeven. Het CBS weigerde de gevraagde for mulieren, met het argument dat die uitsluitend voor statistische doeleinden mogen dienen. Vol gens De Wit is het CBS ook bang dat geen enkele arts het B-fomulier waarheid zal invullen als bekend is dat justitie er gebruik van kan maken. Het hoofd algemene zaken van benzine-auto geen volwaardig al- Schoolverzuim buitenlandse meisjes groot DEN HAAG (GPD) - Schoollei dingen blijken vooral het verzuim van Turkse en Marokkaanse meis jes in ruime mate toe te laten. Ze vinden in grote meerderheid dat deze meisjes afwezig mogen zijn als ze thuis hun moeder moeten helpen, als ze als tolk voor hun fa milie moeten fungeren of als ze in de vakanties langer wegblijven voor een bezoek aan hun vader land. Dat blijkt uit gisteren door de stichting voor onderzoek van het onderwijs gepubliceerde rappor ten van de universiteiten van Rot terdam en Utrecht. Die verzuimen gemiddeld een kwart van de lessen. Tien procent van de Turkse en twintig procent van de Marokkaanse meisjes vol gen helemaal geen onderwijs. Vol gens de meisjes zelf zijn de belang rijkste oorzaken van hun verzuim: problemen op school en spannin gen thuis. Culturele verschillen spelen geen grote rol. het CBS, J.H.W. Driessen, ontken de dat gisteren. Het bureau weigert niet uit onwil maar op zuiver prin cipiële gronden justitie de formu lieren te geven. Het CBS is verant woordelijk voor al het informatie materiaal dat het ontvangt van be drijven en personen. Overigens mag de aangeklaagde huisarts zelf wel de door hem inge vulde B-formulieren inzien, als hij daarop prijs stelt. Volgens de per sofficier neemt justitie genoegen met die toezegging. Daarom heeft men afgezien van een tijdrovend principieel steekspel tussen de de partementen van justitie en econo mische zaken. Het CBS ressorteert onder dat laatste ministerie. De artsenorganisatie KNMG liet gisteren weten, dat zorgen maakt over de pogingen van justitie om de wettelijk vastge legde geheimhoudingsplicht ten aanzien van overlijdensverklarin gen te doorbreken. De B-verkla ring is uitsluitend bedoeld en ge schikt als basismateriaal voor de statistieken van het CBS waarbij het medisch beroepsgeheim wordt gerespecteerd, aldus de KNMG. De KNMG vreest, dat artsen zich, als hun beroepsgeheim dreigt te worden aangetast, misschien ge dwongen zullen voelen om overlij densverklaringen zeer onvolledig of helemaal niet meer in te vullen. Dat zou onder meer consequenties kunnen hebben voor de inhoude lijke discussie over euthanasie, al dus de KNMG. ternatief, aldus de bewindsman. Daardoor kwam Winsemius in botsing met de fracties van CDA en VVD. Vertegenwoordigers van beide fracties bepleitten extra aan dacht voor de ombouw op lpg. Zwendel rond afslankpillen DEN HAAG (ANP) - De Haagse re cherche heeft twee mannen gear resteerd die ervan worden ver dacht enige honderden mensen 124,70 gulden lichter te hebben ge maakt door oplichting met verma- zich ernstige geringspillen. Zij hebben daaraan naar schatting van de politie onge veer 25.000 gulden overgehouden, waarvan niets is achterhaald. De weekbladen, waarin hun niet-be- staande schertsfirma de vermage ringspillen te koop aanbood (Weekend èn Privé), zitten met een strop van 37.000 gulden aan nooit betaalde advertentiekosten. Hoofdverdachte is de 37-jarige J.J.B., zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Onder de firmanaam Farmac bv adverteeerde hij boven genoemde bladen met een verma- geringspillenkuur van 24,70 gul den. Een stuk of duizend mensen hebben dat bedrag inderdaad over gemaakt, maar nooit pillen ontvan gen. De firma bleek niet te bestaan en het geld viel niet te achterhalen. UTRECHT (GPD) - Bijna een c de van de mensen met een kur gebit is er niet tevreden over. meeste gebitsdragers gaan niet gelmatig naar een tandarts. Ze wachten te lang met het latent passen of vernieuwen van hun kunstgebit. Dit concludeert drs. M A. J. v. Waas in zijn proefschrift „Een kunstgebit, een kwestie van doorbijten", waarop hij volgende week donderdag promoveert aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Van Waas, die verbonden is aan de vakgroep prothetische tand heelkunde van de universiteit en als tandarts een praktijk heeft, vindt dat een goed kunstgebit nog geen tevreden patiënt hoeft op te leveren. Aan de andere kant is het, zelfs met getrainde onderzoekers, niet goed mogelijk kunstgebitten betrouwbaar te beoordelen. Omdat problemen met een gebit sprothese (die 30 procent van de kunstgebitdragers heeft) niet zijn te voorspellen, is het volgens Van Waas verstandig bij de vervaardi ging geen al te hoge verwachtingen te wekken. Over de oorzaken van de proble men zijn de meningen verdeeld. Niettemin worden allerlei activitei ten ontwikkeld om wat te doen aan die niet goed passende gebitten. Het verlies van het 'natuurlijk ge bit' brengt met zich dat bijna alle mondfuncties flink achteruitgaan. De tandeloze kaak slinkt soms zover dat er geen basis meer is voor een goed functionerende prothese. Doordat alle gebitselementen ge trokken zijn, kan het kauwvermo- gen achteruit gaat en kan het spraak- en smaakvermogen wor den aangetast. Ook kan de patiënt problemen krijgen met de vorming van speeksel en kan er een neiging tot braken optreden. Zelfs is het mogelijk dat iemand volstrekt geen prothese kan verdragen of al leen met de grootste moeite. auto die is een 'schone' motor en een kathaly sator. Dit zou alleen gelden voor wagens met een cilinderinhoud van meer dan 1,4 liter. Auto's met een kleinere cilinderinhoud krij gen een voordeel van 850 gulden. De maatregelen mogen het rijk geen geld kosten. De extra kosten voor de schone auto worden omge slagen over alle nieuwe auto's. Daardoor zal de aanschafprijs van nieuwe wagens geleidelijk duurder worden. De minister zei dat een kwart van het Nederlandse autopark op normale benzine rijdt. Zestien pro cent daarvan kan probleemloos overstappen op loodvrije brand stof. De overige negen procent moet af en toe ook superbenzine tanken. Slechts acht procent heeft de mogelijkheid om een kathalysa tor aan te sluiten, maar krijgt voor de aanschaf geen financiële com pensatie. Als bij deze auto's toch een kathalysator wordt geïnstal leerd, zouden uiteindelijk van slechts vijf procent van de auto's de schadelijke gassen worden ge zuiverd, als gevolg van oude moto- Minister Winsemius (milieu) zei ook er niets voor te voelen de om bouw van auto's naar lpg extra te stimuleren. Lpg hoeft volgens hem niet extra gestimuleerd te worden, want „het loopt wel goed zoals het gaat". Winsemius zei dat er geko zen is voor het stimuleren van de verkoop van nieuwe, „schone" au to's, die aanzienlijk „schoner" zijn dan de huidige lpg-auto's. De hui dige lpg-auto is voor de „schone" Politie rolt illegale handel programma's computer op CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - In samenwerking met de Stichting Bescherming Soft ware heeft de politie gisteren bij een inval in een woning in Capelle aan den Ijssel ruim dui zend illegale computerpro gramma's in beslag genomen ter waarde van een miljoen gul den. De 20-jarige bewoner van het pand, een student, is aange houden. De programma's zijn sinds vorig jaar december in omloop. Het gaat met name om techni sche programma's voor parti culieren en klein zakelijk ge bruik. In de woning van de stu dent was volgens de Stichting Bescherming Software een complete fabriek gehuisvest. Uit de boekhouding zou blij ken dat de student aan hande laren in binnen- en buitenland heeft geleverd. In de SBS werken 23 Nederlandse produ centen en importeurs van soft ware samen, die zich daarin be zighouden met de opsporing van illegale computerprogram- ma's.Na tips van de stichting heeft de politie sinds augustus al 25 invallen gedaan. De ontevredenheid over een kunstgebit kan nog andere, psychi sche oorzaken hebben, zoals bij voorbeeld het verlies van de eigen tanden en kiezen. In sommige cul turen symboliseert het gebit kracht, schoonheid, jeugdigheid en zelfs vruchtbaarheid. Daarom is het volgens Van Waas begrijpelijk dat het trekken van tanden en kie zen vaak ongewoon emotionele reacties oproept. Van Waas concludeert dat de te vredenheid in beperkte mate af hangt van de kwaliteit van de pro these. Zij hangt niet samen met de toestand in de mond, maar wel met de instelling van de cliënt ten op zichte van prothesen, de leeftijd, de opleiding en het aantal jaren dat men een kunstgebit heeft. Vier miljoen mensen dragen een kunst gebit. Van de Nederlanders boven 20 jaar heeft 35 procent een volledi ge boven- en onderprothese en 9 procent alleen een van beide. Hoekzema wil uittocht van jagerpiloten halt toeroepen DEN HAAG (ANP) - Het huidige vliegersbestand van de Koninklij ke Luchtmacht mist gemiddeld nog steeds voldoende ervaring. Dat stelt staatssecretaris Hoekze- j ma (defensie) in een notitie aan de vaste kamercommissies van defen sie en verkeer en waterstaat, die gisteren met de bewindslieden de zuigkracht bespraken die militaire vliegers ondervinden van de bur- gerluchtvaart. De notitie kwam een dag na het verongelukken in West-Duitsland van twee Neder landse F-16 toestellen, waarbij bei de vliegers om het leven kwamen. De woordvoerders van CDA, WD en PvdA betrokken dit onge val nadrukkelijk in hun kritiek op de staatssecretaris inzake de sterk te van de luchtmacht en de erva ring van de vliegers. Volgens Hoekzema is er nu een tekort van tien jachtvliegers bij de KLU, dat volgens hem binnen enkele jaren dreigt op te lopen naar een structu reel tekort van 20. Hoekzema èrkende dat de be langstelling van de officieren- Yvonne Quispel (rechts) van de stichting Tegen Haar Wil biedt staatsse- vliegers met een kort verband-con- cretaris Kappeyne van de Copello drie jaarboeken aan van organisaties tract om voor een periode van twee die zich bezig houden met de opvang van seksueel misbruikte vrouwen. jaar bij te tekenen zeer gering is. (foto anp) Dit kan volgens hem mede het ge volg zijn van het feit dat deze vliegers na een verlenging van hun contract te oüd zijn om nog een carrière als burgervlieger te kun nen beginnen. Hoekzema zegde de commissies toe te bezien of aan dit probleem op korte termijn iets is te doen, bijvoorbeeld door niet al te sterk vast te houden aan de con tracttermijn. DEN HAAG (GPD) - Bij ruim driekwart van verkrachtingen en aanrandingen is de dader een be kende (familie, vriend, buur, colle ga of hulpverlener). Cijfers van de Amsterdamse politie, waarin het tegendeel gezegd wordt, kloppen niet. Vrouwen die door een beken de zijn verkracht, doen namelijk veel minder snel aangifte dan vrou wen die het slachtoffer werden van een onbekende dader. Dat is de mening van de stichting 'Tegen Haar Wil' uit Groningen en Am sterdam en de stichting Tegen Sek sueel Geweld uit Utrecht. De orga nisaties presenteerden gisteren hun jaarverslagen in Den Haag aan staatssecretaris Kappeijne van de Coppello (emancipatiezaken). De drie organisaties stellen vast dat slachtoffers de laatste tijd eer der met hun ervaringen naar een hulpverlenende instantie toegaan. Dat blijkt ook uit de stijgende be langstelling voor de 24-uurs hulp dienst in Amsterdam. Daar kwa men in 1984 61 procent meer tele foontjes binnen dan het jaar daar voor. In het totaal belden er 1.689 op. geveer de helft van de vro die zich bij hulpverlenende c ganisaties meldt, heeft een recente ervaring achter de rug. WATERKAPERS De bewoners van dertien woonboten in de ge- meente Haarlemmerliede hebben Maar een klem deel van de vrou- afgelopen nacht hun schepen op wen die zich meldt by de stichtin- eigen gezag voorzien van wafer dfnoHtfi wirgi'^rbnJ door een °P tweehonderd meter af- de politie. Tegen haar wil in Gro- stand geiegen waterleiding door te ningen begeleidde vorig jaar 17 2agen ëen egen leiding naJ£™T£ waJl.ndnS ff" aan te leggen Reeds vanaf fe- oruari waren de schepen verstoken daan. De resultaten bemoedigend: i water. Het Provinciaal Water- sultaat nog niet bekend. dan wel 60.000 gulden kosten. Status aparte 'onlosmakelijk verbonden' met onafhankelijkheid DEN HAAG (GPD) - De status aparte van Aruba is onlosmakelijk verbonden met onafhankelijkheid op 1 januari 1996. Nederland zal geen eenzijdige stappen van het Antilliaanse eiland accepteren om de onafhankelijkheidsdatum naar een later tijdstip te verschuiven. Dat hebben premier Lubbers en de voor de Antillen verantwoordelijke minister De Koning gisteren ge zegd bij de voortzetting van het de bat over de status aparte, die het eiland een bijzondere status geeft naast de andere vijf Antillen-eilan- den. Daarmee haalden de bewindslie den een forse streep door de reke ning van Aruba's sterke man Beti- co Croes. Croes wilde de mogelijk heid van een latere datum nadruk- politici lieten Lubbers en de Ko- kelijk openhouden. Deze mogelijk- ning weten hier niets heid i bekeken moeten worden len in navolging van wat een meer- op een toetsingsconferentie, die derheid van de Nederlandse poli over acht tot negen jaar moet tieke partijen gisteren al f plaatsvinden. Ook stelde Croes voor tezijnertijd een referendum onder de Arubanen te houden over de datum van onafhankelijkheid, die dan op deze toetsingsconferen tie een hoofdrol moet spelen. In tegenstelling tot de Antilliaan- ADVERTENTIE SNIJ EN LASMETAGA GAS Depot Noordwijk (01719) 12456 ste debat hadden gesteld. Alleen in het licht van staatkundige ontwik kelingen, bijvoorbeeld wanneer de andere Antilliaanse eilanden zou den besluiten om op 1 januari 1997 onafhankelijk te worden, zou Aru ba van het nu geplande schema kunnen afwijken. Over de ingang van de status aparte zelf, waarbij Aruba losser van de andere eilanden komt te staan, verklaarde De Koning dat 1 januari 1986 de streefdatum blijft. De latere ingangsdatum die een ka- dige geregeld moeten worden, zo mermeerderheid eerder als moge- zei de bewindsman, doelend op de lijkheid openhield, was denkbaar klachtenlijst die de Kamer maan- wanneer de voorbereidingen ver- dag opgelepeld had. Deze klachten traging zouden oplopen, aldus De betreffen vooral de sterkte van de Koning. politie op het eiland, de rechtsze- Begin oktober moet duidelijk- kerheid, het toelatingsbeleid en de heid worden verkregen over de deplorabele financiële situatie, stand van zaken. Er zal nog het no- Het feit dat veel politiemensen DEN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en WD gaan akkoord met het beperken van de 'Antillenroute', een financiële constructie waar in het bedrijfsleven minder winstbelasting hoeft te betalen. De PvdA blijft grote bezwaren houden tegen de nieuwe regeling omdat misbruik minister zich niet vermurwen. Hij mogelijk blijft. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van het wets- hield vast aan twee procureurs-ge- ontwerp Antillenroute in de Tweede Kamer. Aan het debat nemen ook neraal om de voortgang van het Antilliaanse politici deel. De Antillianen vrezen dat de nieuwe regeling vervolgingsbeleid te verzekeren, ernstige schade berokkent aan hun economie. Hij verklaarde zich voorts bereid Volgens de nieuwe regeling zal er via de Antillenroute 10,5 procent tot financiële steun om het Aru- dividendbelasting moeten worden betaald. Nu is dat 3 procent. De rege- baanse begrotingstekort, in 1986 ringspartijen wezen erop dat de Antillenroute voordeliger blijft aange- begroot op een kleine 100 miljoen zien in Nederland een winstbelasting van 25 procent moet worden be- Antilliaanse guldens, het hoofd te taald. De omvang van de dividenden die naar de Antillen zijn doorge- bieden. De omvang van de steun sluisd, is de laatste tien jaar gigantisch toegenomen: van 12 miljoen gul- hangt af van het herstelplan van den in 1973 tot een kleine 7 miljard in 1984. het Internationale Monetaire De door beide partijen (Nederlandse en Antilliaanse regering) te eerbie- Fonds (IMF), dat volgende week hebben aangevraagd met het oog op de naderende sta tus aparte, baarde de minister zor gen. Niettemin zei hij er op te ver trouwen dat deze zaak tijdig in kannen en kruiken is. De Arubaanse minister Croes, een broer van leider Betico, pro beerde hem gerust te stellen. Het werk kan worden gedaan door de overgebleven politiemensen. Mocht het noodzakelijk blijken, dan kan het korps op sterkte wor den gebracht door. politiemensen van de andere eilanden. Daarvoor is volgens hem voldoende animo. Inzake de rechtszekerheid liet de ROTTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) wil dat voetbalsupporters voordat zij een voetbalstadion voor een wed strijd binnengaan worden gecon troleerd op het gebruik van alco hol. Dat zou kunnen gebeuren met behulp van de nieuwe alcohol-tests die onlangs in het verkeer zijn in gevoerd. De staatssecretaris voert over de uitvoering van dit plan overleg met een aantal betrokken organisaties en instanties. Hij zei dit gister avond in een vraaggesprek van EO's „Tijdsein" over alcoholmis bruik in Nederland. Van der Reijden is van mening dat - zeker na de gebeurtenissen vorige week tijdens de voetbal wedstrijd Juventus-Liverpool - de plannen voor de 'drooglegging' van voetbalstadions zo snel moge lijk concrete vormen moeten gaan aannemen. Voor de controle daar op moeten goede afspraken wor den gemaakt met de KNVB en de besturen van de voetbalclubs. Maar ook de kantines van de ama teurvoetbalclubs moeten bij de op lossing van het probleem worden betrokken, omdat ook daar sprake is van 'ruim alcoholgebruik', aldus de staatssecretaris. De alcohol-controle bij de entree van de stadions moet voorkomen dat dronken supporters de voetbal wedstrijd bijwonen. Volgens Van der Reijden kan de controle gebeu ren bij voorbeeld naast de poortjes voor wapencontrole. De nieuwe al coholtest stelt de controleur in staat binnen enkele seconden het alcoholpercentage in het bloed vast te stellen. ADVERTENTIEZWENDEL (ANP) - De politie van Achtkarspe- len heeft gisteren een 26-jarige di recteur en vier van zijn acquisi teurs van een reclamebureau gear resteerd, die ervan worden ver dacht meer dan 100 instellingen en bedrijven te hebben opgelicht bij de verkoop van advertenties, die nooit werden geplaatst.In totaal werden de bedrijven en instellin gen voor enkele tonnen opgelicht. Vaak werd alleen een bewijsnum mer van een zogenaamd geplaatste advertentie aan de gedupeerde ver strekt. ADVERTENTIE digen opzegtermijn van de nieuwe regeling is vastgesteld op vijf jaar. wordt gepubliceerd CDA en WD sluiten zich hierbij aan. PvdA-woordvoerder Kombrink voor twee jaar geldt, daarentegen zag die termijn liever verminderd tot drie jaar. De Antillen willen de 'garantietermijn' vaststellen op 15 jaar omdat daardoor meer zekerheid wordt verschaft. Roy Markes, de voorzitter van de Antilliaanse delegatie, wil ter compensatie van de te lijden schade dat de Wet op de Investeringsrekening voor Nederlandse bedrijven op de Antillen gaat gelden. i beginsel ADVERTENTIE SNIJ EN LASMETAGA GAS Depot Leiderdorp (071) 412421 Van stevig gevlochten wilgeteen. Wit getakt en zuinig geprijsd. Geldig tlm zaterdag 8 juni. 0P=0P w I oirlon Rrfincl Leiden, Breestraat 142 -144. Tel. 071 - 13 3511. 19 Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5