Thatcher zet mes in sociaal stelsel Heidemij wil leerstoel toerisme Geen openbaarheid inkomens Avebe in biotechnologie Grootste 'hervorming' sinds oorlog CFO vreest verlies van 18.000 banen bij PTT DINSDAG 4 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (GPD/DPA/Reuter) - De Britse minister Fowler (sociale zaken) heeft gisteren in het Lagerhuis een omvangrijk pakket voorstellen gelanceerd die uiteindelijk moe ten leiden tot de grootste hervorming van het Britse sociale zekerheidsstelsel sinds de oorlog. Pensioenen, subsidies, uitkerin- zeer gecompliceerde sociale wetge- gen, allerlei bestaande regelingen ving van Engeland drastisch moe- vallen onder de voorstellen, die de ten vereenvoudigen en er boven dien toe moeten leiden dat de Drie Britse mijnen dicht LONDEN (Reuter) - De Britse ko- lenraad, de organisatie van werk gevers in de genationaliseerde steenkolenindustrie, heeft gisteren de onmiddellijke sluiting aange kondigd van drie mijnen in Yorks hire. Er werken zo'n 2.000 mijnwer kers. Sinds de mijnwerkersbond in maart zijn staking van bijna een jaar tegen de sluiting vari onrenda bele mijnen opgaf zonder resultaat te hebben geboekt, heeft de werk geversorganisatie een aantal slui tingen aangekondigd. De bond van opzichters, Nacods, die niet aan de staking meedeed, heeft zyn leden opgeroepen geen overwerk meer te doen als blijk van protest tegen de jongste slui tingen. Deze acht ze in strijd met een overeenkomst met de Kolen- raad. Leden van de Labourpartij heb ben de kwestie maandag in het La gerhuis aan de orde gesteld. Ex-mi- nister Roy Mason verklaarde dat de meeste organisaties op het ge bied van sociale zorg. Een van de organisaties heeft onder meer be rekend, dat de regering dank zij de de toekomst voorstellen 2,5 miljard gulden kan bezuinigen op woonsubsidies. Labour komt op een nog aan zienlijk hoger totaalbedrag uit, dat wde regering volgens deze partij pensiróenregeUng die de'Brit- ..stiekem" bezuinigt. Volgens scha- staat stelt boven hun pen- duw-minister van sociale zaken Een van de voorstellen, die op den duur het meeste zal besparen, is de geleidelijke afschaffing extra uitkering te krij gen. Die regeling wordt gedeelte lijk door henzelf en gedeeltelijk door de staat gefinancierd. De aanvulling, de 'Serp', kwam vaartsstaat". De Michael Meacher gaat het bedrag van gauw 9 miljard gulden per jaar. Hij noemde de plannen „de vernietiging van de Britse wel- 3 mihoen '78 tot stand en werd destijds werklozen worden op die manier door alle partijen in het Lagerhuis de. paria's van de samenleving, zo gesteund. Beëindiging treft onge veer 12 miljoen werknemers. Wil len zij meer dan het (erg lage) ba sispensioen, dan zullen zij zelf, met hulp van hun werkgever, een parti culiere pensioenregeling moeten treffen, zo luidt Fowlers voorstel. Woonsubsidie Controversieel beloven voorts de voorstellen te worden die een dras tische beperking zullen betekenen van het aantal mensen dat in aan merking komt voor woonsubsidie. Bestaande subsidies waardoor armlastigen onder meer financiële hulp kunnen krijgen bij verwar- het land "weer aan de vooravond mings- en wasserijkosten, zullen staat van een nationale staking, vervallen. Verder zullen enige be- Maar minister van energie Peter staande vaste uitkeringen voor on- Walker bestreed dit en zei dat La- <jer meer zwangerschap en overlij- bour een verwrongen voorstelling den komen te vervallen en worden van zaken geeft. Volgens de Kolen- vervangen door uitkeringen naar raad is er over de sluiting van twee behoefte. Zo worden allerlei speci- de drie mijnen overeenstem- f'eke uitkeringen vervangen door hij. Labour-leider Neil Kinnock be schreef het pakket voorstellen als een „goedkope en gemene strate gie van een goedkope en gemene regering". „Dit is geen hervor ming, het is een ruwe en wrede ma nier om de armen armer, de onze- keren onzekerder en de behoefti- gen behoeftiger te maken", zo zei hij. ROTTERDAM - Bij de PTT drei gen de komende tien jaar 18.000 ar beidsplaatsen te verdwijnen wan neer het huidige beleid wordt voortgezet. Het verlies zal met na me de diensten Telecommunicatie (14.000), gelddiensten (3.000) en de post (570) treffen. Dat heeft be stuurder Eldert Grootendorst van de CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers CFO gisteren in Rot terdam gezegd op een ledenverga dering. Volgens Grootendorst heeft de PPT-bedrijfsleiding deze sombere cijfers onlangs aan de ambtenaren bonden geschetst. PTT-hoofddi- recteur ir. C. Wit sprak de cijfers gisteren echter tegen. Volgens hem zullen er bij de telecommunicatie, post en gelddiensten van de PTT de komende 10 jaar circa 5.500 di recte banen verloren gaan. Bij de post worden de 500 banen die ver loren gaan bijna geheel gecompen seerd. sten gedwongen ontslagen zullen vallen 'pure chantage'. De bedrijfs leiding van de PTT durft slechts een werkgelegenheidsgarantie te geven voor 7.000 werknemers tot 1988, omdat de Postbank een be perkt takenpakket zal krijgen (bij PCGD en RPS werken nu 10.000 DEN HAAG - Tweehonderd Hagenaars, onder wie burgemeester Schols en het winkelpersoneel, hebben gisteren met een ontbijt in de Passage het honderjarig bestaan van deze overdekte winkelgalerij gevierd foto opd» Kabinet trekt wetsvoorstel in ming met Nacods. Berufsverbot De Internationale Arbeidsorga nisatie (ILO) gaat officieel een klacht onderzoeken dat de autori teiten van de Bondsrepubiek dis criminatie plegen jegens commu nisten in overheidsdienst. De ir. Praag zetelende wereldbond van vakbonden (WFTU) waarin de communistische landen een sterke stem hebben, meent dat sinds 1979 enkele honderden ambtenaren en kandidaten voor een baan bij de overheid in West-Duitsland ontsla gen of niet aangenomen zijn omdat zij lid waren van de communisti sche party. Airbus De Australische luchtvaartmaat schappij Ansett Transport Indus tries heeft by het Europese vlieg- tuigbouwconsortium Airbus In dustrie een order geplaatst voor acht vliegtuigen van het type A320 en heeft een optie genomen op nog eens negen van die toestellen. De order vertegenwoordigt met inbe grip van de levering van onderde len en aanvullende uitrusting een waarde van 550 miljoen Australi sche dollar (ruim 1,25 miljard gul den). Airbus heeft nu in totaal 75 zekere orders voor de A320 van ze ven maatschappijen. Le Monde Le Monde, het paradepaard van de Franse dagbladpers, is de crisis en de interne verdeeldheid te bo ven gekomen, zo meldt hoofdre dacteur Andre Fontaine op de voorpagina van het dinsdag-num mer van Le Monde. Het afgelopen weekend heeft de aandeelhouders vergadering zich akkoord ver klaard met een drastische bezuini ging en een verhoging van het aan delenkapitaal. Het personeel wordt met 250 mensen ingekrompen, en het salaris van het overblijvende personeel wordt met 10 procent verlaagd. De aandelen van de re dacteuren worden verminderd tot 30 procent, maar de redactie be houdt haar vetorecht. Britse bedrijven De bedrijven in Groot-Britt^nnië hebben op het ogenblik vollere or derportefeuilles dan dan ooit in de afgelopen acht jaar, zo blijkt uit een enquete onder 1595 bedrijven. Van het totaal meldde 33 procent meer orders dan gemiddeld, 55 procent liet weten een normale or derportefeuille te hebben en 22 procent meldde minder orders dan normaal te hebben. Vooral de elec- trotechnische bedrijven hebben weinig te klagen. Rentesteekproef één centrale bijstandsregeling. Minister Fowler vindt dat het systeem van sociale voorzieningen de Britse economie dreigt te „ruï neren". Dit jaar wordt voor onge veer 175 miljard gulden aan uitke ringen en pensioenen besteed - een derde van de Britse begroting. Volgens Fowler is dat veel te veel. De voorstellen zijn zeer slecht gevallen bij de Labour-partii en bij DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel de openbaar heid van inkomens wordt ingetrokken. Minister De Koning (sociale zaken) heeft dat gisteren laten weten in een brief aan de Eerste en de Tweede Kamer. Een rol hierbij speelt de wens van het kabinet om uiterst terughoudend te zijn met het aangaan van financiële verplichtingen door de overheid en met het opleggen administratieve lasten aan het bedrijfsle- Voor het verstrekken van informatie over de inko mens uit arbeid in de bedrijven kunnen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid een co de overeen komen, aldus De Koning. Het kabinet vindt op die manier het beoogde doel van inkomens informatie toch kan worden bereikt: verbetering van het inzicht in de inkomensverhoudingen alsmede van het overleg daarover en de wijze van inkomensvor ming. De Koning geeft een vrijwillige code de voorkeur boven een regeling op wettelijke basis omdat een code beter aansluit bij de veranderde opvattingen over de rol van de overheid in de sociale partners over de pri maire inkomensvorming (inkomen uit arbeid). Boven dien kan daarbij meer rekening worden gehouden met de speciale omstandigheden in afzonderlijke on dernemingen en de daar gegroeide verhoudingen. Het is de bedoeling dat bij de komende herziening van de tijdelijke wet normering inkomens vrije-be- roepsbeoefenaars een regeling wordt getroffen voor verbetering van de informatie over inkomens van vrije-beroepsbeoefenaars, zoals (tand)artsen, apothe kers, fysiotherapeuten en notarissen. Volgens Wit zullen er in elk geval bij de Telecommunicatie, waar de meeste arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen (2.000 bij de PTT en 2.000 bij de toeleveringsbedrijven), geen JJën gebracht AHeën gedwongen ontslagen vallen. Ook - - - zal volgens de hoofddirecteur de arbeidstijdverkorting bij de PTT een remmend effect hebben op het verlies aan arbeidsplaatsen. CFO-bestuurder Grootendorst sprak gisteren ook de vrees uit dat de commissie-Steenbergen - die een studie doet naar de aard en struktuur van het PTT-telecom- munnicatiebedrijf - binnenkort met de aanbeveling komt om dit bedrijf te privatiseren. Hij noemde dit op voorhand onaanvaardbaar, omdat dan ook andere taken van de PTT in gevaar komen. Grooten dorst gaf daarvan met name de po litiek de schuld, die volgens hem bewust bezig is het PTT-bedrijf te slopen. De CFO-bestuurder noemde de dreiging van kabinet en PTT-lei- ding dat bij het niet-doorgaan van de privatisering van de gelddien- Stadspost gaat ook landelijke bezorging doen SCHIEDAM (ANP) - Via de stads post kunnen drukwerk en pakket ten voortaan ook landelijk worden bezorgd. In Schiedam is de Parti culiere Postbesteldienst Neder land (PPN) gisteren, in samenwer king met andere stadsposten, be gonnen met landelijke bezorging. Hoewel de PPN vooral in de rand stad bestelt, kunnen poststukken ook naar andere provincies wor- Zeeland is het bereik van de PPN niet com pleet. De tarieven van de PPN zijn ongeveer twintig procent lager dan die van de PTT. CFO-bestuurder (CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers) E. Grootendorst heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de "praktijken van de stadsposten". Hij zei het onaanvaardbaar te vin den dat de regering geen maatrege len tegen hen treft. Volgens Groo tendorst moet de monopoliepositie van de PTT worden behouden. KINDERARBEID - Naar schatting 150 miljoen kinderen tot 15 jaar worden volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) over de hele wereld 'als beesten ge bruikt' om gevaarlijk werk te ver richten in mijnen, fabrieken en an dere plaatsen. 'Zij worden volko men verwaarloosd', aldus de Egyp tenaar Dr. El Batawi, hoofd van de afdeling Beroepsgezondheid van de VN-organisatie in Genève. Verffabriek Brink-Molijn breidt uit via overnames GROOT AMMERS (GPD) - De verf- en drukinktenfabriek Brink- Molyn Beheer NV in Groot Am-, mers blijft voorlopig fors uitbrei den. President-directeur ir. W. Brink zei gisteren bij de presenta tie van het jaarverslag over 1984 in de komende vijfjaar het aandelen kapitaal te willen verdubbelen en tegelijkertijd de groei van de winst per aandeel te willen voortzetten. De netto-winst is inmiddels ge stegen van 2,5 miljoen gulden in 1983 naar 4,1 miljoen vorig jaar. Per aandeel van 20 gulden nomi naal groeide de winst van 8,84 naar 10,47 gulden, terwijl het geplaatste aandelenkapitaal steeg van 6 mil joen naar 7,9 miljoen. De omzet nam van 120 miljoen toe tot 128,3 miljoen gulden. De uitbreidingen waaraan Brink- Molyn werkt, doen zich zowel voor binnen Nederland als daarbuiten. UTRECHT - Hoog Catherijne in Utrecht is dezer dagen het toneel van oude volksgebruiken. In de gangen van In eigen land mikt Brink-Molyn op het centrum worden zo'n dertig Veluwse ambachten gedemonstreerd. De traditionele volksdansgroep ontbrak uitbreiding door middel van een gisteren niet (foto ANP) genchtere marktaanpak. Daartoe, zo maakte Brink gisteren bekend, werd in samenspel met enkele bui tenlandse bedrijven, Combeheer in Apeldoorn overgenomen. Combe heer, met als belangrijkste onder deel het onderhoudsbedrijf Isop- lan, is alles bij elkaar goed voor een omzet van ruim 70 miljoen gulden- Brink-Molyn zelf kocht twee Rot terdamse zusterbedrijven, Copon Coatings en Pipe Protection Inter national. Het eerste is gespeciali seerd in verf voor staalproduktie, het tweede kan het in de afgelopen twintig jaar gelegde pijpleidingnet controleren en zonodig inwendig van verf en reparaties Subsidie voor armlastig aardappelconcern AMSTERDAM (ANP) - Het r fers in Amsterdam meegedeeld. terie van economische zaken heeft Mak maakte eind vorig jaar al be- het coöperatieve aardappelmeel- kend dat Avebe zoekt naar moge concern Avebe in principe een" lijkheden zijn activiteiten uit te subsidie toegekend van 40 miljoen breiden door nieuwe biotechnolo- gulden voor een bio-technologie- gische projecten, project. Avebe moet dan wel één of aardappelzetmeel als basis kan die- Het bedrijf heeft 20 miljoen gul- ment wordt meer dan het gehele bedrijfsresultaat gebruikt voor het betalen van rente. Het eigen ver mogen bedraagt net 30 miljoen, terwijl het bedrijf voor bijna 950 miljoen schulden heeft. In welke richting dat overleg gaat wilde Mak niet zeggen. Vooral in het Midden-Oosten ziet Brink voor dit bedrijf mogelijkhe den. De resultaten van de drie be drijven in Saoedi-Arabië waarin Brink-Molyn zit, verbeterden vorig jaar, en voor 1985 wordt opnieuw groei verwacht. In de Verenigde Staten beschikt Brink-Molyn over twee produktie- bedrijven die in 1984 beide een ne gatief resultaat opleverden. Niette min ziet Brink volop mogelijkhe den op de Amerikaanse markt, vooral in de autolakken. Brink ver telde maandag dat de Amerikaanse technologie in deze produktgroep achterloopt bij de Europese door dat de kwaliteit van de Amerikaan se lak altijd gericht geweest is op een kortere leeftijd van de auto. De dochter van Brink-Molyn is een van de vijf kleine autolakfabrieken in de VS, daarnaast zijn er vier gro te. Op dit moment is het bedrijf in Groot Ammers in gesprek met een van de grootste autolakfabrikanten in Europa, het Italiaanse bedrijf Max Meyer, om samen in Amerika te gaan werken. Hoe interessant de Amerikaanse markt voor autolak ken is, is volgens Brink de afgelo pen tijd onder andere gebleken uit gesprekken die Akzo (Sikkens) en BASF voerden om de autolakfa briek Immont te kopen, welke uit eindelijk bij BASF terechtkwam. In eigen land heeft Brink-Molyn tenslotte belangstelling voor de overneming van twee verffabrie- ken van Mobil, een in Tiel en een in Delft. Brink-Molyn voert hierover besprekingen met Mobil, maar is niet de enige geinteresseerde. Streepjescode op Schiphol voor sorteren van koffers SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuw bagagesorteer systeem besteld, dat inclusief de installatie 36 miljoen gulden gaat kosten. De Westduitse Beumer Maschinenfabrik KG uit Beckum gaat het systeem leveren. Schiphol heeft bedon gen dat voor ruim de helft van de aanschafprijs zal worden be steld bij Nederlandse bedrij ven, die delen voor het systeem moeten gaan leveren. Het nieuwe bagagesysteem is in tegenstelling tot de nu nog in gebruik zijnde installatie bijna volledig geautomatiseerd. Bij het inchecken worden de kof fers voorzien van een label met een streepjescode. Deze streep jescode bevat informatie over vluchtnummer, reizigersklasse en bestemming. Alle bagage passeert een zogenoemd co deerstation, waar de codes met behulp van laserstralen worden gelezen. De koffers worden op basis van die gegevens naar de vliegtuigen worden gebracht. Het nieuwe systeem, dat eind 1987 in werking moet zijn, zal het zoekraken van koffers nog verder doen afnemen en de overcapaciteit op Schiphol ver der beperken. Het sorteerge- deelte van het systeem zal ge plaatst worden in een nieuw te bouwen kelderruimte onder de C-Pier. Deze kelder wordt 240 meter lang en 65 meter breed. De nieuwe C-Pier zal inclusief de bouw van de kelder en het bagagesorteersysteem ruim 200 miljoen gulden gaan kosten. VISSER BEBOET - De econo mische politierechter in Zwolle heeft maandag één van de twaalf Urker vissers die terecht moesten staan vanwege foutieve opgave van de hoeveelheden gevangen tong en schol, veroordeeld tot een geldboete van 18.000 gulden, waar van 8.000 gulden voorwaardelijk. De overige zaken zijn aangehou den tot het gerechtshof in Arnhem zich over deze en andere zaken van vorige maand in appèl heeft kun nen buigen. Drs. A. Mak, voorzitter hoofddirectie, heeft dit gisteren tij- s een zelfde bedrag v onderzoek en nog 'Voorbeeld nemen aan landbouw' gen van bepaalde stoffen voor de farmaceutische industrie volgens de hoofddirecteur goede vooruit zichten. Het aardappelmeelbedrijf heeft het verlies vorig jaar teruggebracht van bijna 60 miljoen in 1983 tot 27,4 DEN HAAG (GPD) - De melkpro- miljoen gulden vorig jaar. Ditmaal duktie moet dit jaar terug met 9,55 echter moeten de 5000 aangesloten Melkproduktie 9,55 pet terug jrocent. Minister Braks van land bouw hield hieraan gistermorgen onverkort vast tijdens overleg met de vaste kamercommissie voor De door de belastingdienst en de landbouw en visserij. Wel wil hij banken uit te voeren rentesteek- °P 1 oktober bekyken hoe de te- proef kan geen juist beeld geven van de omvang van de voor de be lastingen verzwegen rente. Dit is de mening van de Verenigingen ruggang van de produktie verloopt dan het kortingspercentage op- ;uw te bezien. De minister vond het tegenover van Deurswaarders, Inspecteurs, 'Brussel' onverantwoord om het Verificateurs, Overheidsaccoun- kortingspercentage lager te stellen. tants en de Broederschap van Ont vangers. De steekproef by de ban „Er worden regelmatig vanuit Brussel geluiden gehoord dat Ne- ken, die 1 juni is gestart, zal enkele derland zich slecht houdt aan ge- maanden in beslag nemen. Vol- maakte afspraken. Nederland gens de Verenigingen en de Broe- wordt daarop nauwlettend in de derschap blijven geheel of gedeel- gaten gehouden. Het zou ook een telijk buiten de steekproef valse slechte zaak zijn van afspraken af namen, buitenlandse rekeningen, te wijken nu Nederland op het tussenrekeningen, nummer- en Pun* staat het EG-voorzitterschap toonderrekeningen. over te nemen", aldus de minister. boeren dit verlies volledig hun rekening nemen. Vorig jaar werd een deel van het verlies nog afgedekt door een deel van de ren te die aan de staat moest worden terugbetaald. Het verlies zal in 1985 verder moeten teruglopen tot minder dan 20 miljoen. Veel zal echter afhangen van de oogst van dit jaar. In 1982 en 1983 waren de oogsten slecht. In tegen stelling tot eerdere verwachtingen is het areaal aardappelen overigens toegenomen. De Avebe-directie versiteiten of hogescholen. Vol schrijft dat toe aan de superheffing gens de Heidemij is in het verleden de mestwet van Braks, waar- te veel onderscheid is gemaakt tus- ARNHEM (GPD) - Het toerisme is een van de kansrijke bedrijfstak ken in Nederland. Om die kansen optimaal te benutten, is het nodig om de aandacht die nu versnip perd is over verschillende ministe ries te bundelen in een afzonderlijk directoraat-generaal toerisme. Dat stelt de Heidemij in een rap port dat vandaag is aangeboden aan staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken). Daarin wordt een lans gebroken voor het instel len van een leerstoel toeristische bedrijfskunde aan een door het uitwijken naar andere agrarische bedrijfstakken veel moeilijker is geworden. Avebe onderhandelt momenteel met banken en overheid over een financiële reorganisatie. Op dit mo- recreatief en toeristisch beleid, de verantwoordelijkheid bij diverse ministeries berust. Belangentegenstellingen krijgen zo meer kans dan nodig is, aldus ir. W. A. Dieleman, adviseur van Hei demij Adiesbiireau BV. Het onder scheid tussen toerisme en recrea tie, zoals dat in Nederland is ge groeid, noemt hij zowel uniek als achterhaald. Volgens hem moet het toerisme een voorbeeld nemen aan de landbouw, die zich door bundeling van krachten in de loop van 80 jaar heeft ontwikkeld tot een van de sterkste en modernste van Nederland. De Heidemij wil een reële groei van drie procent per jaar bewerk stelligen, waarbij de aandacht be halve naar toerisme ook uitgaat naar de produktie van hout, het vernieuwen van riolering en het aanpakken van milieuvervuiling. De overheid blyft de grootste en belangrijkste opdrachtgever van de Heidemij, die vorig jaar 5,8 mil joen gulden winst boekte. Bijna 70 procent van de opdrachten van de drie Nederlandse werkmaatschap pijen kwam in 1984 van of via het rijk, de provincies en gemeenten. - De Heidemij verwacht een forse groei van de markt voor het ver vangen en verbeteren van bestaan de riolering. Op die markt gaat nu ongeveer 100 miljoen per jaar om. Volgens de onderneming kan die markt de komende jaren groeien tot 500 miljoen per jaar. Vanuit de stevige positie op het gebied van stadsvernieuwing rekent de Heide mij erop een flink aandeel in de voorbereiding en uitvoering van deze riolerinsprojecten te verwer- Op het gebied van de afvalpro- blematiek is de onderneming via een drietal onderzoeken nauw be trokken bij de start van de reststof- fenbeurs in de provincie Noord- Brabant, die naar verwachting bin nenkort van start gaat. Daarnaast heeft de Heidemij een installatie gebouwd voor de reiniging van verontreinigde grond. Die installa tie, een soort reuzewasmachine, kan 27 ton verontreinigde grond per uur reinigen. Houtproduktie De mede door de Heidemij opge richte stichting Bevordering Hout produktie Nederland (BHN) is en kele maanden na de oprichting al belast met het opknappen van 5000 hectare bos en de aanplant van 100 kilometer berm. Het streven van de regering is de mate waarin Ne derland in de eigen houtbehoefte kan voorzien op te voeren van de huidige acht procent tot 25 pro cent. In dat verband is de Heidemij bezig met het bij elkaar brengen van kleine boseigenaren, die afzon derlijk nauwelijks in staat zijn hun bezittingen op een rendabele ma nier te beheren. Nederland heeft ongeveer 40.000 hectare klein bos- bezit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9