LEIDSCH DAGBLAD Grote onvrede over duur gas PAK Politie ontrafelt zwendel met tin 'Milieu achteruit door bezuiniging ii de overheid' bij Moordenaar blijkt fantast Energiebedrijven willen af van koppeling met olieprijs Opbrengst van eerste nieuwe voor Greenpeace Dagschotel PvdA gaat verder dan kabinet bij remigratie 'Nederlandse zakenlieden achter actie huurlingen op Irian Jay a' DIE 50% KORTING DINSDAG 4 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37719 Klopjacht op 12 ontsnapte kangoeroetjes APELDOORN (ANP) - Uit een die renspeciaalzaak aan de Deventer- straat in Apeldoorn zijn de afgelo pen nacht twaalf kangoeroes ont snapt. De Apeldoornse politie slaagde er in de loop van de och tend met hulp van de eigenaar in negen van de ontsnapte dieren te omsingelen en te vangen. Naar drie kangoeroes werd vanmiddag nog gezocht. De ontsnapping werd ont dekt door een patrouille van de ge meentepolitie die de kangoeroes te genkwam. Hoe de dieren uit hun hokken zijn gekomen is nog een raadsel Op de foto: de eigenaar met een van de ontsnapte kangoeroetjes in gezelschap van politieagenten die meehielpen met de klopjacht. (Van een onzer verslaggevers) tot een serieus onderzoek, omdat de man twee moorden op zijn ge- N9ORDWIJKERHOUT - De po- weten heeft. Begin mei van dit litie van Noordwijkerhout zegt jaar wurgde hij een mede-patiënt geen concrete aanwijzingen te hebben gevonden die erop zou den kunnen wijzen dat een 48-ja- o rige psychiatrische patiënt met de Sint Bavo ook tbr elf mensen om het leven het leven bracht, heeft gebracht, de Rijks Psychiatrische In richting in Eindhoven terwijl hij tijdens zijn dertigjarig verblijf in patiënt om De man - die tussen 1953 en 1983 in de psychiatrische inrich ting Sint Bavo werd verpleegd - heeft die verhalen uit zijn duim gezogen. Hij wilde, aldus de poli tie, met deze opmerkingen door zijn mede-patiënten voor 'vol' worden aangezien. Drie weken lang trokken drie rechercheurs de beweringen van de man, die nu in het Pieter Baancentrum in Utrecht wordt verpleegd, na. De politie besloot In een verklaring stelt de poli tie van Noordwijkerhout dat de betrokken man over een 'rijke fantasie' beschikt. "Uit het on derzoek is komen vast te staan, dat er voor de uitspraken van de patiënt geen enkele grond van waarheid is. Harde feiten zijn er niet naar voren gekomen. Hij wilde voor zijn omgeving een. groot man lijken. In overleg met de officier van justitie is daarom besloten het onderzoek af te slui ten". (Van r verslaggever) KATWIJK - Het eerste emmertje nieuwe haring (50 stuks) heeft gis teren op de Katwijkse visafslag 11.800 gulden opgebracht. Dat is 236 gulden per stuk. Het recordbe drag, op tafel gelegd door een res taurant uit Spakenburg, zal wor den overgemaakt naar Greenpea ce. De Katwijkse rederij Ouwe hand, eigenaresse van Arie Ouwe hand, winnaar van de haringrace, wil daarmee het gezamenlijk be lang van de visserij en Greenpeace, namelijk een schone zee, onder strepen. Omstreeks half zeven gister avond voer de Arie Ouwehand (KW 122) met schipper Klaas van der Plas aan het roer luid toeterend de haven van IJmuiden binnen. De KW 122, met aan boord ruim 250 kantjes haring, had ruim een uur voorsprong op de KW 39 van de re derij Kennemerland. De haring is gevangen ter hoogte van de 57ste breedtegraad nabij Aberdeen en is volgens kenners 'zeldzaam' van kwaliteit. De berichten over de eerste vangsten zijn over het algemeen goed. "De voorspellingen zijn tot DEN HAAG (GPD/ANP) - Er moet een einde komen aan de koppeling van de aardgasprijzen aan die van de steeds duurdere olieprodukten. Het huidige prijsstelsel leidt tot een brede maatschappelijke onvrede en in toe nemende mate tot financiële stroppen. nu toe uitgekomen. We kunnen weer spreken over ouderwetse ha ringvangsten", aldus B. Daalder, voorzitter van het Visserijschap. Vandaag is de haring reeds 'aan de kar' te koop. De prijs schom melt rond de drie gulden. Op de foto: schipper Klaas van der Plas uit Katwijk die kort na aankomst in de haven van IJmui den al de eerste haring naar binnen liet glijden. Dit zegt de Vegin, de vereniging van gasdistributiebedrijven, in haar verslag over 1984. Het zijn niet langer alleen de kleinverbruikers die protesten laten horen; bij alle groepen verbruikers komt steeds meer verzet tegen de koppeling van de gas- aan de olieprijzen, al dus de Vegin. Weliswaar moet het aardgas tegen werkelijke markt waarde worden verkocht, maar de toepassing van het koppelingsstel sel geeft grote problemen. De dol larkoers, die geen relatie heeft met de energiemarkt, heeft een te ster ke invloed op de gasprijs. Het argument dat wijziging van het huidige prijsstelsel nadelig werkt op energiebesparing heeft volgens de gasbedrijven geen en kele overtuigingskracht meer. De prijzen zijn op een zodanig peil dat ook bij het achterwege blijven van een prijsverhoging voldoende prikkels tot besparing bestaan. Ook voor de bedrijfsvoering van de gasbedrijven is een kritische bezin ning op het prijsstelsel nodig. De bedrijven ondervinden direct de weerslag van het stelsel bij het in nen van de rekeningen. De Vegin veroordeelt in haar slag de ingreep van m Aardenne (economische zaken) de onderhandelingen met de Gasu nie. Ingrijpen in de contractuele verhoudingen van particuliere marktprijzen noemt de vereniging een ernstige zaak. Een dergelijk zwaar middel - Van Aardenne be sloot een prijsverhoging van drie cent per kuub - dient behoedzaam te worden gehanteerd. Het moet pas in werking komen als de minister al het mogelijke heeft gedaan om partijen bij elkaar te brengen. Daarvan is geen sprake geweest, aldus de Vegin, die het in grijpen van de minister door mid del van een juridische procedure aanvecht. Zij constateert „een op vallend verschil in optreden met de minister van landbouw, die zich bij een geschil over de hoogte van de gasprijs voor tuinders veel in spanningen getroost om de partij en bij elkaar te brengen". R. Murray Schafer, compo nist en schepper van Ra. "Ik wil de dingen hun heilig heid teruggeven". PAGINA 19 Datum van "status apar te" voor Aruba is nog open. PAGINA 5 President Sri Lanka biedt Tamils grotere mate van zelfbestuur aan. PAGINA 7 Thatcher zet het mes in het sociale stelsel in Groot-Brittannië. PAGINA 9 De cultuur van het thee lichtje leeft nog volop. PAGINA 11 In één jaar 280 vervuilingen DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie van milieubeheer heeft het afgelo pen jaar 280 milieu-incidenten ge registreerd, waarvan 82 bodem verontreinigingen. In een op de zes gevallen was sprake van een ern stig incident met doden of gewon den of een permanente schade voor het milieu. Dit blijkt uit het eerste jaarver slag van de begin 1984 opgerichte afdeling handhaving milieuwetge ving bij de hoofdinspectie. De in spectie maakt zich op een aantal punten bezorgd over de achteruit gang van de milieukwaliteit en de gang van zaken bij de naleving van de milieuregels. Het milieubeleid, zo constateert de inspectie, is het afgelopen jaar onder druk komen te staan door bezuinigingen bij de verschillende overheden. Dat geldt met name voor de gemeenten. Bij veel bedrijven is weinig be reidheid om mee te werken aan de registratie van afvallozingen. Van de aangeschreven ondernemingen bleek 65 percent bereid tot samen- I werking. Twaalf percent weigerde en een even grote groep liet niets van zich horen. Met de werkge versorganisaties is afgesproken dat zij een dringend beroep op deze ondernemers zullen doen om als nog mee te werken. Afhankelijk van de vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven zal worden bekeken of een wettelijke verplich ting voor emissieregistratie moet worden ingevoerd. Twee doden bij brand in huis enkele regen- of AMSTERDAM (ANP) - Twee per sonen zijn vannacht omgekomen bij een brand die een woonhuis in de Amsterdamse Van Houwenin- middag ongeveer zi granen. z, wantte „pn<.traat PPhPpi ;n hppft ctpWH tot matige wind, in hoofdzaak uit Setraat geiheelna as ttieelt .gelegd. Enkele buien Perioden met onweersbuien. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Maximumtemperatuur in de middag ongeveer 21 graden. Zwakke zuidelijke richtingen. 5 juni 1985 Zon op: 05.23 uur, zon onder: 21.54 uur Maan op: 00.09 uur, maan onder: 06.55 01.11 en 13.38 t De identiteit van de beide slachtof- tussen de 20 en 30 jaar, was van morgen nog niet bekend. Brandstichting wordt niet uitge sloten geacht. Door de brand heeft een naastgelegen woning ook scha de opgelopen. Fiscus maakt Leidse slager even miljonair (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - "Hij werd dag en nacht tegelijk". Zo beschrijft mevrouw Verhoog uit de Co- sijnstraat het gezicht van haar man Jan bij het openen van de post gisteren. De belasting bleek slager Verhoog van de ene op de andere dag te heb ben gepromoveerd tot miljo nair. Volgens de aanslag moest zijn vermogen op twee miljoen gulden worden ge schat en of hij daarvan maar anderhalf miljoen in de rijks kas wilde storten. "Je wrijft dan toch wel je ogen uit", zegt Verhoog er zelf over. "Ik ben gewend met con troles te werken en dan snap je toch niet dat zoiets kan ge beuren". Hij alarmeerde direct zijn boekhouder die de aanslag ka rakteriseerde als een 'compu terfoutje' dat hij dezer dagen nog zal rechtzetten. Mevrouw Verhoog: "Maar bij de belas ting zitten toch mensen met mavo en havo, die hebben daar toch voor geleerd? Hoe kunnen die nou zoiets stoms doen". CASINO ■?'- ■\^oCu£cu} £)ww LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR DEN HAAG (ANP) - Het fraude- minister Van team van de Haagse recherche heeft met de arrestatie van twee Rotterdammers een einde gemaakt aan een grootscheepse zwendel met tin. Bij deze zwendel werden een bank in Oude Tonge en de fis cus voor respectievelijk 950.000 gulden en twee miljoen gulden be- wettelijke ingreep tot nadeeld. De Rotterdammers wer den op 7 maart al aangehouden, maar in het belang van het onder zoek werd dat pas vandaag be kendgemaakt. De twee verdachten zijn de 34- jarige A.C.J.B. en de 36-jarige A.F. de B.Zij kochten via handelsmaat schappij De Groot BV, die zij in september 1984 hadden overgeno men, grote partijen tin om die ra zend snel weer door te stoten naar - overigens bonafide - afnemers. Aangezien er bij de firma wekelijks vier of vijf buitensporig grote transacties omgingen, verstrekte de bank in Oude Tonge zonder arg waan zeer hoge kortlopende kre dieten. Aanvankelijk verkocht De Groot BV rechtstreeks aan zijn afnemers, donderdag 6 juni "SPARE RIBS" 10,50 maar later werd daar een tweede bedrijf, Eurometaal, tussengescho- ven, gevestigd in Den Haag. Vanaf dat moment werden de betalingen aan De Groot geïnd door Eurome taal en gestort op een bank in Den Haag, die de tegoeden vervolgens weer moest overmaken aan de bank in Oude Tonge. Op 9 oktober hadden de twee verdachten aldus bij de bank in Oude Tonge een kre diet opgebouwd van 1,2 miljoen gulden, verleend voor de leveran tie van een grote partij tin. Zodra echter de betaling daar voor bij Eurometaal in Den Haag binnenkwam, haalden de verdach ten de rekening tot de laatste cent leeg. De bank in Oude Tonge bleef - na aftrek van een paar tegoeden - met een strop van 950.000 gulden zitten. Aangezien de verdachten bij hun miljoenentransacties ver zuimd hadden btw af te dragen, werd de fiscus ook voor twee mil joen gulden benadeeld. Toen de twee Rotterdamers na lang speurwerk in Rijswijk werden aangehouden, hadden zij behalve vier ton aan geld ook 50.000 aande len van een bekende Nederlandse uitgeversmaatschappij op zak. Uit spullen die de politie bij hen thuis aantrof, kon worden afgeleid dat de twee bovendien van plan waren op grote schaal valse aandelen in omloop te gaan brengen. SYDNEY (Rtr.) - Nederlandse za kenlieden zouden betrokken zijn bij een poging van huurlingen om een aanval uit te voeren op de hoofdstad van Irian Jaya, het vroe gere Nederlands Nieuw-Guinea. De openbare aanklager in Sydney, Priscilla Flemming, verklaarde gis teren voor de rechtbank dat een Australische huurling heeft gepro beerd ex-soldaten te werven voor de militaire actie. Het gaat om de 39-jarige Gary Roy Scott, die aan de politie heeft verteld dat Nederlandse zakenlie den de huurlingen zouden betalen. Scott, een ex-officier van het Au stralische leger die als huurling ac tief is geweest in Afrika, heeft ver klaard dat hij voor de Beweging Vrij Papua (OPM) heeft onder zocht of een actie tegen Jayapüra (het vroegere Hollandia) haalbaar is. De Beweging Vrij Papua streeft naar een afscheiding van Irian Jaya van Indonesië. Scott wilde dat zijn mannen mensen uit Irian Jaya in het buurland Papua Nieuw-Guinea zouden oefenen voor een actie tegen het provin ciaal bestuur. Nederland vierde op emigratielijst van Zuid-Afrika LEIDEN - Nederland staat vierde op de ranglijst van landen met de meeste emigranten naar Zuid-Afri ka. Vorig jaar emigreerden 818 Ne derlanders naar dat land. Groot- Brittannië staat aan kop met 8.636 emigranten, gevolgd door de Bondsrepubliek (1.102), Portugal (947), Nederland (818) en België (404). De vanmorgen verschenen Zuid- afrikaanse Koerier, het maandblad van de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag, meldt dat vorig jaar 575 Nederlanders naar Zuid-Afrika zijn vertrokken, maar volgens een woordvoerder van het Centraal Bureau voor Statistiek gaat het om 818 Nederlanders die bij het Cen traal Persoonsregister in Den Haag zijn uitgeschreven wegens vertrek voor een jaar of langer naar Zuid- Afrika. Zuid-Afrika is daarmee na de Eu ropese landen, Canada, Australië en de VS bij Nederlanders het po pulairste emigratieland. De emi- gratiedienst van het ministerie van sociale zaken weigert ovérigens voor Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrikla te bemiddelen. Die weigering is het gevolg van de cul turele boycot door Nederland van het apartheidsbewind van Zuid- Afrika. Vrijspraak ANWB DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft de ANWB vanoch tend vrijgesproken van overtre ding van de wet op de kansspelen. De ANWB was gedagvaard omdat zij vijf miljoen genummerde fol ders had laten verspreiden. De ont vangers konden informeren of het nummer recht gaf op een van de honderd prijzen. De rechtbank oordeelde dat de ANWB niet als bedrijf tot doel heeft gelegenheid te geven voor het beoefenen van een kansspel. Overigens is deze vorm van loterij volgens de rechtbank wel in strijd met de wet, omdat de spelers geen invloed kunnen uitoefenen op de uitslag. DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer vindt dat er voor iedere buitenlander vanaf 18 jaar die wil terugkeren naar zijn land van herkomst (remi gratie), een Financiële regeling moet worden getroffen. Voorwaar- perspectief meer te bieden heeft. Zij bepleit voor oudere buitenlan ders (45-65 jaar) die willen terugke ken een rww-uitkering ter grootte van 30 procent van de gezinsuitke ring in Nederland. Daarin zijn rechten en plichten (aow, pensioen de is dat de buitenlander dan vijï enzovoorts) verwerkt. De uitkering jaar legaal in ons land moet hebben gewoond. De PvdA wil met de fi nanciële regeling verdergaan dan de regering. Deze wil voor buiten landers die jonger zijn dan 55 jaar slechts de kosten van de overtocht betalen plus een inkomen voor de eerste drie maanden. De PvdA-fractie heeft vanmid dag een nota over het remigratie beleid uitgebracht. Daarin zegt zij dat terugkeer naar het land van herkomst alleen op vrijwillige ba sis mag gebeuren. Verder zou een remigratieregeling moeten inspe len op de economische situatie in het land van herkomst, die meestal niet best is. Omdat er voor de buitenlanders inmiddels een kloof kan zijn ont staan tussen hun oorspronkelijke land en Nederland, moet er een be perkte mogelijkheid zijn dat ze na remigratie alsnog terugkeren naar ons land, aldus de PvdA. De fractie geeft voorrang aan oudere werkne mers voor wie Nederland weinig niet moeten worden aangepast aan het welvaartsniveau van het land van herkomst. Volgens de PvdA moet een fi nanciële regeling bij remigratie af hankelijk zijn van leeftijd en ar beidsverleden (de tijd dat iemand heeft gewerkt). De uitkering die dan wordt gegeven, loopt van 5.000 gulden in de groep van 23-28 jaar tot 20.000 gulden bij 45 jaar en ou der. Per arbeidsjaar wil de PvdA een 'opbouw' van 10.000 gulden bij 0-5 jaar, oplopend tot 25.000 bij meer dan 15 jaar arbeidsduur. Verder wil de fractie, dat de uit keringen in fasen worden ver strekt. Bij een uitkering ineens wordt er slechts in geringe mate blijvende bestaanszekerheid gebo den, aldus de fractie. Het geld moet worden beheerd in een remigratie fonds van overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties, vindt de PvdA. Ook pleit de fractie voor een nieuw begin met een program ma van terugkeerprojecten. to Lk„pak dat Proefabonnement met 50% korting. Voor slechts ƒ9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vriiblijver de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70 Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen RRATIQ Dnl/ miirt t n r,n 3 GRATIS. Óok mijn voordeel is 9,80. Naam. Adres. .Tel. Postcode. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1