LEIDSCH DAGBLAD Katwijkse vissers winnen haringrace PAK S QT 'Wet moet handel in organen verbieden' SLA EN RUNDERTARTAAR 'Pasok' behoudt meerder heid Scheveningers zijn ontstemd over zondagsontheiliging ^«DRUKKERIJ ÏDELTABACH Voortaan salaris voor oudere politiestudenten Misbruik schokt Eurotransplant GRIEKENLAND DIE 50% KORTING MAANDAG 3 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37718 Griekse verkiezingen ATHENE (GPD) - De Griekse so cialistische regeringspartij Pasok van premier Andreas Papandreou heeft bij de vervroegde parle mentsverkiezingen van gisteren onverwacht de absolute meerder heid in het parlement behouden. Zijn partij behaalde bijna 46 pro cent van de stemmen en daarmee 161 van de 300 zetels in het parle ment. Dat resultaat benadert de uitslag van 1981, toen zij 48 procent en 172 zetels verwierf. Papandreou had zijn doel tevoren op het terugwin nen van die 48 procent gesteld, maar voorspellingen wezen in de richting van een minder grote winst. Vorig jaar bij de Euro-ver- kiezingen tuimelde de partij naar 41,5 procent. De rechtse centrale oppositiepar tij Nieuwe Democratie onder lei ding van Kostas Mitsotakis won ook, vooral in Athene en Pireaus, maar niet genoeg. Van de 36 pro centvan 1981 had zij zich vorig jaar opgewerkt tot 38 en nu komt zij op bijna 41, met 125 zetels, een winst Heracles en VVV spelen vol gend seizoen in de ere-divisie. Ze haalden gisteren de eind streep na een zeer turbulente eindfase in de competitie- strijd van de eerste divisie. Wie de derde promoverende club wordt gaan FC Den Haag, RKC, NEC en De Graafschap in de nacompetitie uitmaken. PAGINA 9 De Engelse voetbalclubs mo gen pas weer aan Europese wedstrijden deelnemen als ze hebben aangetoond het vanda lisme van hun supporters doeltreffend te hebben bestre den. De UEFA legde de Engel se clubs gisteren een spelver bod van onbeperkte duur op. PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD PSV pakte op de valreep van het voetbalseizoen nog een klein troostprijsje. De Eindho- venaren versloegen landskam pioen Ajax met 4-0. PAGINA 10 De tennissers van Unicum zijn gepromoveerd. Na de duidelij ke 5-0 winst op Beekhuizen, komt de Leidse ploeg volgend seizoen uit in de hoofdklasse van de tenniscompetitie. PAGINA 12 De Franse wielrenner Hi- nault heeft de rose leiderstrui van de Italiaanse Giro stevig om de schouders. Rooks deed van zich spreken in de Dauphi- né Libéré. PAGINA 13 Het hockeyteam experimen teert: dat leverde tegen Schot land wel veel goals maar wei nig fraai spel op. PAGINA 14 (Van c verslaggevers) van tien zetels sinds 1981. Deze SCHEVENINGEN/HOSPITAALKERKSCHIP DE HOOP - De traditionele haringrace is dit jaar een Katwijkse aangelegenheid geworden. De hektrawler Arie Ouwehand (KW 0,6 procent overhield van de bijna 122) was vanmiddag vroeg als eerste op weg naar IJmuiden met aan boord 300 kantjes 2*5 procent, waarmee ze vorig jaar Hollandse nieuwe. Op de tweede plaats ligt de KW 39 Johanna van rederij Kennemer- zetel in het Euro-parlement land, gevolgd door de KW 171 van rederij Parlevliet en Van der Plas. Verwacht wordt dat de Arie Ouwehand vanavond om half zeven in IJmuiden aankomt. De haring zal in dat geval vanavond nog in Katwijk worden geveild en ligt morgen al in de winkels. haalde. De Pasok heeft haar overwin ning voor een groot deel te danken aan de twee communistische par tijen, de Moskou-getrouwe en de Euro-communistische. Eerstge noemde verloor haar winst van vo rig jaar en kwam weer op bijna 10, nog 1 procent minder dan hetzijfer van 1981. Zij behield haar 13 zetels. Dat de Euro-communistische 'Par tij van het Binnenland' haar entree maakt in het parlement, met de po pulaire redenaar Leonidas Kyrkos, is een gevolg van de verandering van het kiesstelsel. Al een uur na het begin van de bekendmaking van de uitslagen kwamen in Athene's centrum de toeterende auto's met de plastic vlaggen weer op straat die daar de afgelopen week vrijwel voortdu rend hadden rondgereden. Groene feestende menigten lie pen en reden door het centrum naar Omonia (Plein van de Een heid), waar de partijen de laatste weken een honende woordenstrijd hadden uitgevochten. Als gewoon lijk droeg men ook rouwannonces mee, waarin de dood van 'ons ge liefde rechts' werd aangezegd, soms met een hakenkruis in plaats van een gewoon kruis, hetgeen herinnerde aan de beschuldingen dat Mitsotakis tijdens de bezetting met de Duitsers zou hebben gecol laboreerd. >%fons sne!noge|i|K' f o%?HSé's Scheveningse vissers zijn ont stemd over de snelle actie van de Katwijkers. „Het zijn zondagvis sers", zo liet een bemanningslid van de 'Zeeland' van rederij Jack son uit Scheveningen gisteravond' via de radio weten. „Zo hoeft de haringrace niet meer voor ons", zei hij. „Dit is oneerlijk spel". De Scheveningse vissers hadden hun netten op zondag nog niet uitge gooid vanwege de zondagheiliging. Ook volgens andere schippers die zaterdag uitvoeren, verloopt de race niet eerlijk. Volgens hen wa ren de vissers die gisteren met hun lading huiswaarts keerden al een dag of vier op zee. Zij visten al aan de andere kant van Schotland op makreel, zorgden ervoor bijtijds op de haringgronden te zijn en kon den dus ook eerder hun netten uit gooien. Volgens Schipper Van der Plas van de KW 171 is de haring dit jaar van goede kwaliteit. "De haring die wij hebben gevangen is erg vet, maar ze heeft een mooie ronde rug. Ze zijn goed om te eten, maar de haring kan niet lang blijven liggen. Als ze langer dan een paar uur blij ven liggen, dan gaat het buikje stuk en dat is niet zo goed voor de klandizie". Volgens de vissers zijn er giste ren een paar 'mooie trekken' ge maakt van honderd tot tweehon derd kantjes. De schepen haalden de haring binnen op de 57ste breedtegraad ter hoogte van Aber deen. Na de vangst en het kaken is de vis ingevroren op een tempera tuur van 18 graden onder nul. Schipper Van der Plas zei over de boosheid van de Scheveningse 3 dat het niet aan de Katwijk- ligt dat ze zondag zijn gaan vissen. „De reders hebben ons daartoe opdracht gegeven", zegt hij. „Een paar jaar terug visten wij ook niet op zondag. Maar ik denk dat het geld ook erg belang rijk is". Ongeveer veertig vissersschepen vertrokken zaterdag uit onder meer IJmuiden en Scheveningen om deel te nemen aan de traditio nele haringrace, die dit jaar voor de tweede achtereenvolgende keer' sinds het visverbod van 1982 wordt gehouden. Het haringvangstver bod was destijds ingesteld uit vrees voor overbevissing. De Nederlandse vissers mogen dit jaar 80.000 ton haring vangen, waarvan een deel als maatjesha ring wordt aangevoerd. Staatsse cretaris Ploeg (landbouw en visse rij) maakte zaterdag bij de opening van Vlaggetjesdag in Schevenin gen bekend dat de vissers rekening Giftige gassen komen vrij bij fabrieksbrand moeten houden met een geringere toelaatbare hoeveelheid (quotum) voor haring in verband met een ruil met Groot-Brittannië. Neder land neemt 8.000 ton schol van de Britten over in ruil voor 5.000 ton Nederlandse haring. De prijs van de nieuwe haring zal Schipper Klaas van der Plas (rechts) en zijn bemanning vorig jaar volgens de verwachting tussen de tijdens de haringrace aan boord van de Arie Ouwehand. Met hetzelfde 2% en 3V2 gulden per stuk komen schip staat Van der Plas op het punt de haringrace te winnen. te liggen (archieffoto ANP) Ontsnapten gepakt AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft vanmorgen zes jongens gepakt die kort daarvoor waren ontsnapt uit de Rijksinrich ting voor Jongens - het Lloyd's Ho tel - in de hoofdstad. Een zevende ontsnapte is nog spoorloos. Het zevental had met een zaagje een tralie verwijderd. De jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar za ten in voorarrest in afwachting van hun berechting. Waarvan zij wor den verdacht, wordt nog uitge zocht. STAAT DER NEDERLANDEN •714% LENING 19851 PER 1001/1995 inschrijving op 4 juni a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs KESTEREN (ANP) - In Kesteren is vannacht de produktiehal en op slagplaats van het plasticverwer- kend bedrijf Mgjoni Plastic uitge brand. Daarbij'kwamen zoveel gif tige gassen vrij dat de brandweer lieden gebruik moesten maken van persluchtmaskers. Omwonenden werd via een geluidswagen ge vraagd ramen en deuren goed dicht te houden. De schade van de brand, die mogelijk is aangesto ken, wordt geraamd op rond de twee miljoen gulden. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, kon ook die de fabriek niet meer redden. Voor de brand weerlieden iets konden uitrichten liep de hitte in de fabriek zo hoog op, dat door het hele complex ver spreid plastic en plasticprodukten vlam vatten. De tientallen brand weerlieden van de vijf toegesnelde konden alleen voorkomen dat het LEIDEN - "Handel vuur zou overslaan naar de naast gelegen bedrijven. Er dreigde worden voorkomen als vooral gevaar voor een groot ternationale transplantatiewet schuimplasticbedrijf, enkele tien- komt". Dat zegt G.G. Persijn. ad junct-directeur van de Stichting Eurotransplant in Leiden, die de internationale uitwisseling van or- geholpen door de afwezigheid van mlfde wet oTdelmtezor® wind wist de brandweer overslaan de vongeeeuw Daarin is ook niets op transplanta- De regerende Griekse so- cialistische partij van pre- mier Papandreou heeft gis- tereneen onverwacht gunstig verkie zingsresultaat geboekt. De Pasok verkeerde niet echt in een bedreigde positie, maar de belangrijkste vraag bij de parlementsverkiezingen was wel of het verlies van zeven procent dat zich vorig jaar bij de Europese verkiezingen voordeed, ingelopen kon worden. Papandreou is daarin re delijk geslaagd. Van de 48 procent die hij vier jaar geleden behaalde, moest hij gisteren maar 2 procent prijsgeven. De uitslag laat echter twee win naars zien, want ook de rechtse op positie boekte een beter resultaat. In 1981 behaalde die partij nog 36 pro cent, vorig jaar al 38 procent en nu kwam zij uit op 41 procent van de stemmen. Dat percentage levert ech ter aanzienlijk minder zetels op, van wege het geldende districtenstelsel, dat Papandreou in strijd met een vijf jaar oude belofte niet heeft willen om zetten in het 'rechtvaardiger' stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De oppositievoerende Nieuwe De mocratie had gehoopt een einde te kunnen maken aan de overmacht van de socialisten. Daartoe was een listi ge campagne opgezet, om de positie van de door de socialisten terzijde geschoven president Karamanlis me de-inzet van de verkiezingen te ma ken. Karamanlis riep de kiezers vrij dagavond nog op 'de natie voor nieu we avonturen te behoeden'. Nu die opzet is mislukt en de Pasok zich sterker heeft getoond dan ver wacht, is dat de meest interessante vraag geworden: zal Papandreou, toch al het buitenbeentje in de NAVO en de Europese Gemeenschap, de uitslag opvatten als een beloning voor zijn eigenzinnige koers, en zijn politiek verscherpen? De verkiezingsuitslag als geheel bevat geen oproep in die richting. De geleidelijke opmars van de oppositie is onmiskenbaar, de communisten hebben stemmen verloren en de so cialisten hebben hoe dan ook terrein verloren. Met andere woorden: er is een voorzichtige tendens in de rich ting van een gematigder politiek. Papandreou lijkt daarmee wel te willen leven. In eigen land zal hij zijn sociale hervormingen zeker voortzet ten. Maar hij is ook van plan voorstel len te doen om zijn in 1981 aangetre den 'kabinet van socialistische triomf' in te krimpen. In dit verband spreekt hij nu van een 'kabinet voor alle Grie ken'. Met een 'eigen' president, een meerderheid in het parlement en een geslonken aanhang van de commu nisten, beschikt de premier over vol doende ruimte om zijn land in een 'rustiger vaarwater' te brengen. Die term gebruikte hij vorige week zelf ai in een interview met The New York Times. In die krant sprak hij het vermoeden uit dat de 'kwestie van de NAVO en de EG de Grieken niet meer zo interesseert' en bekende hij voorts meer te voelen voor 'een beetje romantisch socialisme uit de tijd van Marx', dan voor de leer van Marx zelf'. (Van eén c tallen meters verderop bijgelegen LPG-overslagplaats. Door een watergordijn te leggen e r te voorkomen. Bij de politie kwamen in de loop tiegebied geregeld", 'an de nacht veel klachten binnen Eurotransplant >ver schrijnende huid en irritatie week weer de ogen. Voor zover bekend afgelopen opgeschrikt door serie artikelen, waarin werd heeft niemand letsel overgehou- geconstateerd dat vooraanstaande den aan het inademen van de dam- Engelse transplantatie-chirurgen pen. uit academische centra in hun pri- DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk (binnenlands zaken) is bereid mensen van 25 jaar en ouder die een politie-opleiding volgen, in plaats van een zakgeld salaris te ge ven. Hij heeft dat meegedeeld aan de Tweede Kamer. De bewindsman komt daarmee binnenlandse zaken heeft inge diend. Daarin werd gevraagd bar rières op puur financiële gronden weg te nemen voor ouderen om een politiestudie te, beginnen.Het kabinet heeft besloten ook voor vergelijkbare studieperioden-in- dienstverband het zakgeld tegemoet aan een motie die de ouderen vanaf 25 jaar te vervangen PvdA in de Tweede Kamer bij de door een salaris. Rietkerk zal, zo- behandeling van de begroting van dra de besluitvorming .geheel is af gerond, de Kamer op de hoogte stellen van de precieze inhoud van de maatregelen en van de gevolgen daarvan op het gebied van de poli- Onweer tie. Zonnige perioden, maar later op de dag van het zuiden uit enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur rond 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Matige oostelijke wind, later draaiend naar zuidwest. 4 juni 1985 Zon op: 05.24 uur, zon onder: 21.53 uur. Maan op: uur, maan onder: 05.55 COMITÉ OPGELICHT - De 61-ja- rige oud-penningmeester van het Israël Comité Nederland uit Losser heeft bekend de organisatie voor 224.000 gulden -te hebben opge licht. Begin dit jaar begonnen an dere leden hem te verdenken van knoeierij met geld. In maart werd aangifte gedaan bij de politie. Mo tief waren financiële problemen Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sla, per krop Rundertartaar, 500 gram®®®® £98 i de r 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vépraktijken bij rijke particulieren uit India en Pakistan nieren heb ben geïmplanteerd afkomstig van meegereisde 'familieleden'. Volgens de Engelse journaliste ging het in werkelijkheid niet om familieleden maar om mensen die tegen betaling een van hun orga nen wel wilden afstaan. Deze zeer arme 'vrijwilligers' die geld nodig hebben, werden voor enkele dui zenden guldens omgekocht. Vaak was er ook nog een tussenpersoon in het spel die voor valse papieren zorgde. Persijn: "Helaas, hebben wij aan de hand van het dossier van de En gelse journaliste Barbara Jones moeten constateren dat deze prak tijken van omkoping en chantage waar zijn. Sommige artsen uit lan den als Pakistan en India, maar ook het Midden-Oosten schijnen er niet voor terug te deinzen om valse weefseltyperingen door te geven. In hoeverre de Britse artsen op de hoogte waren van deze commercië le handel in organen, weet ik niet. Daar durf ik nog niets over te zeg gen". In reacties op de verhalen hebben zij in élk geval massaal ont kend er iets van geweten te hebben. De komende tijd gaat Eurotrans plant niet direct inzetbare donor organen nog eens heel zorgvuldig doorlichten. Persijn: "Als je er een beetje attent op bent kun je uit weefseltyperingen die je minimaal twee keer moet uitvoeren heel goed bekijken of je met correcte gegevens te maken hebt. Ja, wij zouden onze levering van organen aan transplantatie-centra direct stopzetten als zou blijken dat daar koehandel in organen mogelijk is bij de best betalende patiënten uit welk land dan ook". Hoe nodig zo'n internationale wetgeving is illustreert Persijn nog eens aan de hand van het volgende voorbeeld: "Nieren van ons mogen volgens onze vaste afspraken met de Britse organisaties nooit voor particuliere patiënten in privé- praktijken worden gebruikt. Voor andere organen zoals harten en le vers bestaat die afspraak nog niet". "Ook het gebruik van organen na de dood is van land tot land anders geregeld. In Frankrijk bijvoor beeld mogen organen altijd wor den gebruikt, tenzij het slachtoffer een briefje bij zich heeft waarop hij kenbaar heeft gemaakt dat niet te willen. Bij ons is het net anders- Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 Leiding vernield BOSKOOP Een vrachtwagen met omhoogstaande laadbak heeft vanmorgen om kwart voor elf de bovenleiding van het baanvak Al phen aan den Rijn-Gouda vernield. Het ongeval gebeurde bij de over gang aan de Compierkade in Bos koop. De Nederlandse Spoorwe gen hebben bussen ingezet om de passagiers te vervoeren. Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel.. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1