'En als de hypotheekrente nouzaktnadat Gaspiijs voor tuinders stijgt naar 45 cent Beursweek Weer groot handelstekort VS Ex-topman General Dynamics is zijn leven niet zeker C ao-onderhandelingen bij KLM afgebroken Arbeidskansen ingenieurs nemen aanzienlijk toe NMB BANK ZATERDAG 1 JUNI 1985 DEN HAAG (GPD/ANP) - De prijs van een kubieke me ter aardgas voor de glastuinbouw gaat per 4 juni omhoog van 42,5 naar 45 cent. Dit is de afgelopen week overeenge komen tussen het Landbouwschap, de Gasunie en de Ve- gim. Deze maximumprijs geldt tot 1 oktober. Vanaf die datum zal de prijs per kwartaal worden herzien, afhanke lijk van de prijsontwikkeling van de zware stookolie. AMSTERDAM (GPD) - De stand van een bedrijf dat kantoorplanten verzorgt, staat er een beetje verlo ren bij. De zakenvrouw loopt tus sen haar planten heen en weer met een duidelijke blik van "wat moet ik hier". Toch is het typerend dat ze hier is. De Beurs Ondernemen de Vrouwen die dit weekeinde in de Amsterdamse Koopmansbeurs wordt gehouden, laat een dwars doorsnede zien van vrouwenbe- drijven in Nederland - en dat is een bonte verzameling. Het initiatief tot de beurs is geno men door het Breed Platform Vrouwen voor Economische Zelf standigheid. Kitty Roosenmond, namens de FNV lid van het plat form: "We houden ons bezig met vrouwen en werkgelegenheid. Dat betekent veel brieven schrijven en commentaren leveren op de rege ringsstukken. We voelden ons Vrouwelijke ondernemers organiseren eigen beurs langzamerhand een alternatieve SER (Sociaal-Economische Raad) worden. We wilden ook eens de po sitieve dingen laten zien, de leuke ontwikkelingen op het gebied van werkgelegenheid voor vrouwen". Op de beurs staan autorijschool, kruidenwinkel, pottenbaksters en pedicure zusterlijk naast elkaar. Overal is wel iets te doen. Op de ene plaats kan yoghurt geproefd worden. Elders staat een voeten specialist waar je de stand van je voeten kunt laten testen. Een sme derij verkoopt 'pientere pootjes', losse poten waarmee stoelen, tafels en krukjes naar eigen ontwerp kunnen worden gemaakt. Belangrijk bij een dergelijke beurs is natuurlijk de informatie. In één straat staan alle instanties die informatie kunnen geven bij el kaar. Kitty Roosenmond: "Er zul len hier zeker ook vrouwen komen die over een bedrijfje nadenken, maar niet weten hoe ze dat aan moeten pakken. De drempel om hier informatie te vragen, is veel la ger dan elders. Om een bank bin nen te stappen en over een hoge lening te beginnen is nog altijd een hele stap. Hier heb je alles over zichtelijk bij elkaar en dat maakt het heel makkelijk". Het Landbouwschap was door de EG-commissie gedwongen de prijs van 42,5 cent te herzien na klach ten van Duitse en Engelse tuin ders, die vonden dat de Nederland se overheid met een dergelijke lage gasprijs de tuinders bevoordeelt. De Europese Commissie nam de klacht over en gaf de Nederlandse regering de opdracht ervoor te zor gen dat de prijs zou worden her zien, zonder dat Brussel vertelde wat die prijs dan wel moest zijn. Gistermiddag keurde het kabinet prijs van 45 cent goed. De regering heeft bij haar besluit mede overwogen dat een hogere prijs ertoe zou kunnen leiden dat glastuinders massaal overschake len van aardgas op kolen. Dat zou enerzijds leiden tot aantasting van het milieu, anderzijds zou het een daling van de inkomsten beteke nen voor Gasunie en Vegin. De Europese Commissie moet nog akkoord gaan met de nieuwe gasprijs voor tuinders. Voorzitter drs. J.J. Schouten van het Land bouwschap heeft verklaard goede hoop te hebben op de goedkeuring van Brussel. "Het gaat niet alleen om de prijs. Het gaat ook om de systematiek", aldus Schouten. Hoe andere landen (Bondsrepubliek Duitsland, Groot-Brittannië) zul len reageren is op dit moment vol gens hem moeilijk te beoordelen. Zij zullen de zaak naar zijn mening wel in alle nuchterheid moeten be kijken. Hoe de tuinders zullen reageren op de nieuwe prijs kon Schouten moeilijk inschatten. Hij heeft de hoop dat de meeste bedrijven de hogere energiekosten zullen kun nen dragen. Veel zal afhangen van de prijzen die zij voor hun produk- ten zullen krijgen. De glastuin bouwsector telt ongeveer 10.000 bedrijven die thans per jaar ruim 2,5 miljard kubieke meter aardgas verstoken. Het verbruik is de laat ste jaren door toepassing van ener giebesparende maatregelen met ongeveer een derde teruggebracht. Een verhoging van de gasprijs met één cent betekent op jaarbasis voor een tuinder gemiddeld een kosten verhoging van 3.000 gulden. SCHIPHOL (ANP) - De i bond FNV heeft de onderhandelin gen met de KLM over een nieuwe cao gisteren afgebroken. De KLM is nu wel bereid over een éénjarige cao te onderhandelen, maar -voor de vervoersbónd FNV is de prijs die de luchtvaartmaatschappij vraagt voor de eerste stap naar een arbeidstijdverkorting van zeven dagen, veel te hoog en onbespreek baar. Ook wil de KLM geen garan ties geven voor herbezetting, aldus onderhandelaar Leisink van de vervoersbond FNV gisteren. Maandag zal een gevormd actie comité van FNV-vervoersbondle- den van de KLM zich over de hou ding van de vervoersbond uitspre ken, evenals over het ultimatum dat aan de KLM is gesteld. Als de KLM voor donderdag niet is inge gaan op de vakbondseisen volgen er reeds in voorbereiding zijnde ac ties. Vijftig werknemers van Albatros uit Pernis, DSM Resins met vesti gingen in Schoonebeek, Zwolle en Hoek van Holland en de chemi sche industrie in Rijnmond heb ben gistermiddag een protestde monstratie belegd voor het hoofd kantoor van DSM in Heerlen. Zij deden dit om hun cao-eisen kracht bii te zetten. Aan directeur mr. E. AMSTERDAM - Op een bijeenkomst ter gelegenheid van de uitreiking van de Heinekenprijs bekijken prins Claus (rechts) en Freddie Heineken een beeldvoorstelling door een zogenaamde stereo-bril. De prijs van 200.000 gulden ging naar twee buitenlandse onderzoekers voor hun baanbrekend werk op het gebied van het zien van diepte en beweging. «foto anp> Rongen werd een petitie aangebo den waarin werd gepleit voor on der meer een 36-urige werkweek. De demonstranten kondigden WASHINGTON (AP/UPI) - De hardere arties aan wanneer het Amerikaanse handelsbalans over hardere aches aan wanneer net de maand ?prU vert00nt een tekort 11,9 miljard dollar, het grootste tekort sinds juli vorig jaar, toen een nadelig saldo werd geboekt van dragen. 13,7 miljard. Dat heeft het ministe rie van handel gisteren in Washing ton bekend gemaakt. hernieuwd overleg ovc gende week niet van start zal gaan. De aangekondigde acties in de Groninger kartonindustrie worden een week opgeschort. De indus triebonden FNV en CNV hebben zich hiertoe bereid verklaard als er een gesprek met de werknemers - komt over een nieuwe cao. Dat ge- l°en dollar groter dan i sprek dient volgende week plaats brac.ht het nadelig saldo voor de te vinden. Het was de bedoeling eerste vier maanden van dit jaar op om komende week acties te voeren 44,6 miljard, 5,8 procent meer dan in de acht verschillende kartonfa- de vergelijkbare periode van naai produkt groeide in het eerste staat in de dienstensector waar de kwartaal van dit jaar met slechts salarissen veel lager liggen. 0,7 procent. Volgens analisten zou Volgens een rapport van de eco- de groei bij een evenwichtige han- nomische commissie van de Ame- delsbalans het dubbele kunnen be- rikaanse senaat en het Huis Het tekort betekent opnieuw een tegenvaller voor de regering-Rea- gan. Door het groeiende tekort ver dwenen steeds meer goedbetaalde banen in de industrie, terwijl nieu we werkgelegenheid alleen ont- gevaardigden is de produktiviteits- groei in de VS bijna de kleinste van de hele wereld. De produktiviteit in Japan en Groot-Brittanië nam bijna twee keer zo snel toe als in Amerika, en ook in Canada, Frank rijk en West-Duitsland was de pro- duktiviteitsgroei groter. brieken. De werkgevers hebben de bonden nu aangeboden een onder zoek te doen naar invoering van ar beidstijdverkorting tot 36 uur per week. Volgens FNV-bestuurder Belangrijkste oorzaken war ;en scherpe stijging van de olie-i verdere daling de Van Dijk zal de invoering daarvan uitvoer van fabrikaten en land- pas in april 1987 een feit kunnen bouwprodukten. De olie-invoer zijn. "Wij achten 1 oktober 1986 steeg ten opzichte van maart met echter gewenst", aldus Van Dyk. 4.6 mifcard dollar, volgens het mi nisterie van handel voornamelijk De Bouw- en Houtbond FNV en omdat de facturen van olieleveran- de Hout- en Bouwbond CNV heb- ties in maart pas in april binnen ben gisteren met de werkgevers kwamen. van de timmerfabrieken een prin- Het grote tekort op de handels- cipe-akkoord gesloten over een balans wordt gezien als de voor- nieuwe cao voor 7000 werknemers naamste oorzaak van economische in deze bedrijfstak. stagnatie in de VS. Het bruto natio- UTRECHT (ANP) - Het aantal vanuaag bekend tijdens de jaarver- werkloze HTS-ingenieurs is de af- gadering in Utrecht. „Ondanks de gelopen tijd flink gedaald. Waren veranderde inschrijvingscriteria er in december 1983 nog 7.100 afge- van het ministerie van sociale za- studeerden van HTS-en zonder ken en werkgelegenheid kunnen werk, in februari 1985 waren het er we toch spreken van een spectacu- nog maar 4.700. Dat betekent een laire daling", aldus De Steur, daling van ongeveer dertig pro- Terwijl voor de HTS-ingenieurs cent. Dit maakte de voorzitter van de werkloosheid flink daalde, zijn de Nederlandse Ingenieursvereni- de werkloosheidscijfers voor de af ging NIRIA, ing. L.G. de Steur, gestudeerden uit het hoger agra risch onderwijs licht gedaald en die voor het hoger nautisch onder wijs gestabiliseerd. De werkloos heid onder afgestudeerden uit het laboratoriumonderwijs is geste gen. Voor de meeste effectenbeurzen was het ditmaal een korte werk week omdat door het lange pink- sterweekeinde pas dinsdag met de handel kon worden begon nen. Er bestond duidelijk moeite om op gang te komen en met Wall Street als voorbeeld werden de meeste dagen in een verdeel de stemming gesloten. Amster dam begon aanvankelijk zeer po sitief met over de gehele linie flinke koersverbeteringen. Maar al spoedig lieten, vooral de inter nationals het afweten. De finan ciële sector onder leiding van de banken en de verzekering schoot echter flink uit zijn slof. Het alge meen gemiddelde kon per saldo licht oplopen. Na drie dagen han del stond de index algemeen lo kaal drie punten hoger dan vori ge week vrijdag. Richtingloos De Newyorkse effectenbeurs wist eigenlijk niet goed welke kant het op moest en dat was jammer omdat vele beurzen, waaronder Amsterdam, juist zeer benieuwd waren hoe Wall Street zich nu vercler boven de 1300 zou gedragen. Alle ogen wa ren dinsdag daarop gericht. Maar het koerspeil eindigde die dag met een halve punt verlies op de Dow Jones-index. Woensdag en donderdag kon er weer ongeveer 2 punten winst worden geboekt maar beide dagen waren in feite richtingloos. Dit hield grotendeels verband met de belastingherziening die president Reagan woensdag aan het Congres heeft voorgelegd en in de Verenigde Staten veel stof heeft doen opwaaien. De veran deringen zijn diep ingrijpend zo dat het begrijpelijk was dat me- door C. Wagenaar nig deskundige en instantie er de tijd voor nam om het effect ervan op de portemonnee van burger en bedrijf te bestuderen. In grote trekken betekenen de voorstel len een verschuiving van de be lastingdruk van particulieren naar het bedrijfsleven, maar de omvang daarvan wordt weer be perkt door allerlei opheffingen van voordeeltjes. Moeilijke dagen en weken, ook voor Wall Street want vele analis ten en marktdeskundigen zullen zich moeten heroriënteren en het gros van de beleggers zal op hun advies willen wachten. De voor stellen komen overigens op een goed moment, want de nu aange broken junimaand levert als laat ste van een lopend kwartaal vrij wel geen bedrijfsnieuws op. De beurs heeft er dus alle tijd voor. Zoals deze week ook veel aan dacht geschonken werd aan de toegenomen kans op lagere olie prijzen. Noorwegen liep weer voorop met een nieuwe serie prijsverlagingen en olieminister Yamani van Saoedi-Arabië be krachtigde deze politiek door zich er goedkeurend over uit te laten. Het is dus niet uitgesloten dat de meeste olieproducerende landen spoedig zullen volgen. Dit deed de obligatiemarkt van Amerika, een groot olie-importe rend land, zijn al geruime tijd op lopende trend versnellen en de dollar eveneens in koers stijgen. Maar de gevoeligheid van deze munt bleek nog eens uit de plot selinge val met 5 cent als reactie op 2,5 procent lagere produktivi teit die het Amerikaanse be drijfsleven door de opgetreden economische vertraging in het eerste kwartaal van dit jaar heeft laten zien. Later trad een herstel op. Veel schot zat er overigens ook deze week nog niet in onze obli gatiemarkt. Opnieuw bleef het koerspeil hangen en vertoonde de geldmarktrente weinig nei ging te gaan zakken. De geringe beweeglijkheid in de rente in de maand mei bleek ook uit het per centage dat op de nieuwe staats lening is aangeboden. Beleggers zullen volgende week dinsdag op 7,5 procent kunnen inschrijven. Een maand geleden was dat op 7,75 procent mogelijk en die ren te lag toen iets boven de markt door de zeer lange looptijd. In feite is er dus in deze vier weken vrijwel niets op de rentemarkt veranderd. Olie De pas geïntroduceerde 6,5 procent lening van de Oranje Na- ssau-groep die op 100 procent plaats had kon zich dan ook niet handhaven en brokkelde af tot circa 98 procent, hetgeen ook verband hield met de wat moei lijker lijkende olievooruitzich ten. Dit laatste kreeg ook zijn in vloed op de notering van ons hoofdfonds Koninklijke Petro leum. Na eerst nog bijna de f200 te hebben bereikt, viel de koers nadien f4,- tot f5,- terug. Ook Unilever maakte rechtsomkeert. De meeste koerswinst werd dit maal behaald door de AMRO Bank en de Nederlandse Mid denstands Bank, ACF, Hal Trust en Beers. Giessen-De Noord was de grote verliezer. Ook de Europese optiebeurs miste een werkdag en ook hier kwam deze week de handel niet op gang. Het bleef bij een dagge middelde van slechts 14.600 con tracten tegen 20.800 in de werk week daarvoor. Feitelijke uit schieters waren er niet. De drie internationals, Akzo, Philips en Koninklijke Olie plaatsten zich bij toerbeurt in de voorste linies. Donderdag was er vooral veel be langstelling voor calls van Akzo. ATHENE (GPD) - Panayotis Veliotis, de man die met zijn ont hullingen over prijsopdrijving General Dynamics op haar grondvesten doet schudden, leeft de laatste maanden in een enorme villa in Ekali, in de ber gen boven Athene, maar wel vlak aan de weg, waarop alle kogel vrije vensters uitkijken. De uit gestrekte groene tuin erachter is beschermd met hekken die on der stroom staan. Twee vervaar lijke honden stellen zich agres sief op zolang hun bijna twee me ter lange meester hen niet in het Engels tot de orde roept. Het enige vraaggesprek dat Pa nayotis tot nu toe in zijn Griekse verschansing heeft afgestaan - aan het weekblad Ena - mocht alleen plaatsvinden in aanwezig heid van zijn Griekse advocaat, die zijn aanklacht behartigt te gen het weekblad Newsweek dat suggesties heeft gepubliceerd betreffende spionage van Velio tis voor de Sowjet-Unie. Veliotis heeft naast zijn Amerikaanse zijn Griekse nationaliteit aangehou den. Zijn Canadese vrouw en de zoon en dochter zijn in de Ver enigde Staten achtergebleven. Levensgenieter Veliotis maakt meer de indruk van wetenschapper en academi cus dan zakenman, mede vanwe ge de klassieke citaten die hij laat aanrukken. Maar hij is ook levensgenieter en heeft achter in de tuin enkele vaten zeldzame wijn opgeslagen. Geboren in Py- reus 58 jaar geleden, leek hij be stemd voor een loopbaan in de Griekse marine, maar vlak na het afgelopen van de marineschool vertrok hij naar Canada. Zijn va der was een heel klein rederij e geweest, met twee schepen, die de zoon spoedig verkocht. In Quebec studeerde hij tech nische wetenschappen en maak te zich, in combinatie met de reeds verworven maritieme vaar digheid, de kennis eigen waar mee hij later bij General Dyna mics zo hoog steeg: de beheer sing van onderkoelde scheeps- transporten, in het bijzonder van gas bij een temperatuur van 250 graden onder nul in ronde ovens van 40 meter doorsnee. Een be gonnen academische carrière duurde echter slechts drie we ken - hij stortte zich in het za kenleven en klom geleidelijk op tot directeur van Canada's trans portmaatschappij. Hij rekent zich tot de velen die - als Onassis - het Griekse ge nie uitstralen dat bestaat uit een combinatie van originaliteit en onafhankelijkheid en een ant woord is op de uitdaging van vier Turkse overheersing. „Ons land is nog altijd afhanke lijk, maar onze mensen gaan hun eigen weg". Elf jaar later, in 1961, werd hij 'geroepen' door General Dyna mics en ontwikkelde daar het Trident-project: atoomonder zeeërs waarvan er nu vier varen en nog 20 op .stapel staan. Tot zijn conflict met de directeur Da vid Lewis - die zojuist op 67-jari- ge leeftijd ontslag heeft genomen - heeft bijgedragen dat deze hem de opvolging in uitzicht stelde zodra hij 65 zou zijn ge worden, maar toen het zover was bij nader inzien 'nog een paar jaar doorging'. Toen Veliotis boos opstapte, werd dat door Le wis voor de buitenwacht op 'ge zondheidsredenen' geschoven, hoewel hij kerngezond was. Veliotis vertelt smakelijk van een daarop aansluitende poging, de beschikbare aandelen van Ge neral Dynamics op te kopen - voor 2,5 miljard dollar die op het laatste moment afstuiten op het weder ophalen van oude be schuldigingen dat hij als onder directeur van de dochteronder neming Electric Boat giften zou hebben aangenomen ter waarde van anderhalf miljoen dollar. Van deze beschuldiging zegt hij nu, dat ze zonodig door een Griekse rechtbank kan worden behandeld. „Als ik het gedaan had, zou ik het niet ontkennen". Het aannemen van zulke giften vindt hij wat anders dan men zich laten omkopen. „Als ik op de supermarket een extra goed stukje vlees krijg van de bedien de en ik hem vijftig Drachme geef, is dat geen omkoping. Deputaties Vanwege zijn spectaculaire aanklacht tegen General Dyna mics wegens prijsopdrijving, waarvoor hij een uitvoerig dos sier onder zijn beheer heeft, ko men geregeld Amerikaanse de putaties naar Ekali. Zolang de omgekeerde klacht loopt, zal Ve liotis niet naar de Verenigde Sta ten komen. Maar als compromis oplossing ziet hy een rechtzaak waaraan hij meedoet met verkla ringen die dan per satelliet naar Amerika worden gestuurd. Over de twee aanslagen, die reeds op hem zouden zijn gepleegd, wil hij niets kwijt, behalve het enigs zins geheimzinnige: 'Als ik word vermoord en het wordt duidelijk dat de beschuldigden daar ach ter zitten, dan wordt de zaak er voor hen niet beter op. Als ik echter door de bliksem zou wor den getroffen, zou dat hun goed uitkomen, want de bewijzen die ik heb kunnen alleen door mij zelf worden geverifieerd. Maar ik geloof dat ik over goede bliksem afleiders beschik'. ADVERTENTIE Geen nood. U weet toch dat de NMB met u meedenkt Dus bent u altijd verzekerd van de laagste rente. Daalt de rente nadat wij offerte hebben gedaan, dan passen wij die rente aan. Mocht de rente stijgen, dan blijft de lage offerte tot op de dag van passeren van de akte geldig. Bij de NMB bent u welkom voor 'n persoonlijk gesprek met 'n deskundig adviseur. Zodat u altijd de hypo- theekvorm krijgt die past bij uw portemonnee. De NMB denkt met u mee. Leiden: Rijnsburgersingel 61, tel.: 071-213621. Contactpersoon: J.EM. Vendel.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9