Palestijns kamp Sabra gevallen Reagans 'Tweede revolutie' onzeker Vrees voor sikhs-terreur Amnesty bezorgd om Palestij nen Arabische krant: coup- annen in Jordanië pl Bangladesj begraaft zijn doden ZATERDAG 1 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET (AP) Sji'itische moslims en Palestijnse strijders hebben gisteren een wapen stilstand slechts drie uur volgehouden en opnieuw zwaar gevochten om de Palestijnse vluchtelingenkampen in West-Beiroet. De Libanese president Amin Gemayel keerde juist terug uit Damascus waar hij met zijn Syrische ambtgenoot heeft gesproken over een mogelijke oplossing voor de crisis. JAKARTA (AFP) - Organisaties in Indonesië die geld uit het bui tenland ontvangen, kunnen door de regering verboden worden als zij niet binnen twee jaar de staatsfi- losofie in hun statuten opnemen. Een omstreden wet van deze strek king heeft het parlement in Jakarta gisteren aangenomen. Tevens verbiedt de wet organisa ties die „de marxistisch-leninisti- sche communistische ideologie aanhangen en ontwikkelen" omdat die in strijd is met de Pantjasila. Deze staatsfilosofie, die de rege ring sinds de onafhankelijkheid in 1949 aanhangt om de nationale eenheid te handhaven en, de stich- Indonesië eist gezagsgetrouwe verenigingen sche en christelijke gemeenschap pen en door organisaties voor de mensenrechten, die bang zijn dat zij er het eerste slachtoffer van zul len worden. Een lid van het instituut voor rechtshulp, de belangrijkste Indo nesische organisatie voor verdedi- een islamitische staat te van de mensenrechten, ting voorkomen in het land procent van de 165 miljoen klaarde dat de meeste sociale, hu manitaire en godsdienstige organi- ners*de islam'is toegedaan"berust op vijf beginselen: godsgeloof, tionalisme, menselijkheid, sociale rechtvaardigheid en volkssoeverei niteit. Tegen de wet zijn bezwaren inge bracht door de leiders van islamiti- gen voor het stichten van gebou wen waar men zijn geloof kan praktizeren. Hij is bang dat het voortbestaan van deze groepen met deze wet „afhankelijk wordt van de goede wil van de regering". Drie uur nadat de sji'itische Amal- militie een eenzijdig staakt-het-vu- ren had afgekondigd, bestookte zij het kamp Sjatilla met granaten en artillerie. Een Palestijn gaf toe dat het kamp Sabra volledig door de Amal en sji'itische soldaten van de Zesde Brigade onder de voet was gelopen. 'Sabra is gevallen na een heroïsche strijd van onze mannen,' zei hij. 'De wapenstilstand is ge broken.' Een twaalftal voertuigen van het Libanese leger, waaronder min stens twee tanks en verschillende pantservoertuigen, zouden zich richting Sjatilla begeven. Enkele radiozenders meldden dat Pale stijnse schutters vanuit de heuvels ten oosten van Beiroet het vuur openden op sji'itische stellingen rondom Sjatilla en Bouij el-Baraj- neh, terwijl militieleden en solda ten de kampen met granaten en zwaar artilleriegeschut bestookten. Een Palestijn zei dat de sji'ieten Sabra 'met de grond gelijk maken. Zij hebben duidelijk gemaakt dat de kampen en hun bewoners onge wenst zijn in Beiroet.' Amal ont zegde alle journalisten de toegang tot Sabra. Sommige verslaggevers zagen echter drie bulldozers voor de hoofdingang staan. De voertui gen waren volkomen bèdekt met stof. Radiozenders meldden dat zeker 80 Palestijnen werden doodge schoten toen zij na de laatste aan val op Sabra uit het kamp wilden ontsnappen. Volgens Palestijnse zegslieden zijn zeker 30 strijders krijgsgevangen gemaakt door de Amal en de Zesde Brigade. Amnesty KOEWEIT, (AP) - Het onafhanke lijke dagblad Al-Qabas heeft in een uitgebreid bericht op de voorpagi na gemeld dat koning Hoessein van Jordanië zijn bezoek aan de VS voortijdig afgebroken heeft en zijn geplande bezoek aan Spanje deze week afgezegd heeft, omdat er in Jordanië een groep van pro- Syrische saboteurs ontdekt zou zijn. Volgens welingelichte kringen in de Jordaanse hoofdstad, zo schrijft de krant, zou zich onder de gear resteerden de secretaris-generaal van de Jordaanse Baath-partij, Hassan Obeidat, bevinden die sinds vorig jaar mei met 11 pro-Sy- rische en Palestijnse groepen sa mengewerkt zou hebben 'in een grote gewapende samenzwering' tegen de regering in Amman. Hassan Obeidat is familie van de voormalige premier Ahmed Obei dat die twee maanden geleden af trad ten faveure van de huidige premier Zaid al-Rifaei die bekend staat om zijn goede banden met de Syrische leiders. Volgens de krant Al-Qabas vonden Jordaanse veilig heidstroepen onlangs grote hoe veelheden wapens in de streek Koffer Soom, waar de invloedrijke Obeidat-familie gevestigd is. China/Vietnam Chinese grenstroepen hebben gisteren een Vietnamese inval af geslagen na elf uur van felle ge vechten in de züidelijk provincie Yunnan. Dit heeft radio-Peking ge meld. De Vietnamezen vielen bij dageraad aan op regimentssterkte na de omgeving van Lao Shan zwaar met artillerie te hebben be schoten. Het gebied is de afgelo pen maanden diverse malen het to neel geweest van schermutselin gen. Het agentschap Nieuw China meldde dat het de ernstigste inval was van Vietnamese troepen sinds begin mei. Aanslag NAVO Een explosieve lading heeft gis terochtend in de omgeving van Frankfurt een pompstation be schadigd van een NAVO-pijplei- ding die naar de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein-Main loopt. De leiding zelf liep geen schade op, zo heeft de politie be kendgemaakt. De schade wordt ge schat op 5.000 tot 10.000 mark. De politie zei dat de aanslag tot nu toe nbt opgeëist was, maar sloot de mogelijkheid niet uit dat de aanslag gepleegd was door de nauw met de Rote Armee Fraktion verbonden Revolutionaire Cellen, die in het verleden al meer aansla gen op NAVO-doelen zegt te heb ben gepleegd. Extreem-rechts Een partijdag van de extreem rechtse Nationaal-Democratische Partij van Oostenrijk (NDP) die dit weekeinde in Ried zou worden ge houden, is onvèrwacht afgelast. Of ficieel wordt de dood van een fami lielid van een van de organisatoren als reden opgegeven. Een reeks or ganisaties van de Socialistische Party tot de katholieke jeugd had den al wekenlang tegen de partij dag geprotesteerd. Ook was een te- gendemonstratie aangekondigd in Ried, dat op slechts vijf kilometer ligt van het voormalige concentra tiekamp Mauthausen. De Palestijnse groepen zouden bij de samenzwering betrokken zijn, omdat het PLO-parlement on langs in Amman voorzitter Khaled al-Fahoum verving, wat uitgelegd wordt als een beleidswisseling ten nadele van Syrië. De Jordaanse veiligheidsdienst zei dat het al voor het aftreden van de regering van Ahmed Obeidat lucht gekregen had van de samenzwering. Hassan Obeidat zou vanuit Damascus de Jordaanse Baath-partij voorzien hebben van fondsen, wapens en getrainde saboteurs. Koning Hoessein bevond zich gisteren nog in Washington en de Amerikaanse autoriteiten zeiden er niet van op de hoogte te zijn dat hij zijn bezoek zou afbreken. Kidnap-actie Zuid-Libanon TYRUS, (AP) - Leden van de sji'it- sche Amal-militie hebben gisteren voor zonsopgang 27 leden van de door Israël gesteunde christelijke militie 'het Zuidlibanese Leger'(S- LA) uit hun positie in het dorp al- Thamriya in door Israël bezet ge bied gehaald, zo hebben bronnen van de veiligheidstroepen gemeld. De leden van het SLA, onder wie enkele moslims, zijn overgebracht naar de Libanese havenstad Tyrus. De beide milities hebben in de afgelopen weken verscheidene ma len gevochten. Uit de 1.500 man tellende SLA-militie zijn de laatste tijd een groot aantal niet-christelij- ke leden overgelopen. ten, als zouden gevangen Palestij nen door de Amal zijn gemarteld en vermoord. De organisatie zei de oproep telegrafisch te hebben overgebracht aan Amal-leider en minister van justitie Nabih Berri, en aan president Gemayel. 'Vele Palestijnen zijn na gevangenne ming door Amal-leden verdwe nen,' aldus Amnesty. Verder werd de aandacht gevestigd op berich ten in de pers dat gevangenen in elkaar geslagen zouden zijn, 'dat 50 lijken uit het verhoorscentrum van de Amal in Beiroet zijn wegge haald en dat Palestijnse gevange nen, onder wie een aantal die in het ziekenhuis lagen, standrechtelijk zijn geëxecuteerd.' De berichten zijn tot nog toe niet bevestigd en de Amal heeft steeds ontkend dat der gelijke wreedheden hebben plaats gevonden. Amnesty vroeg de rege ring de namen vrij te geven van al len die bij de recente gevechten ge vangen zijn genomen, waar zij zijn gedetineerd en hoe hun gezond heidstoestand is. Gewonde gevan genen moeten direct medische hulp krijgen, en verder moeten zij worden toegelaten tot internatio nale humanitaire organisaties als het Rode Kruis, aldus Amnesty. Sophie Martin, hoofd van het In ternationale Rode Kruis in Beiroet, zei dat een groot aantal ambulan ces en reddingswerkers klaar staat om de kampen binnen te trekken. Het wachten is nog op een werkelijke wapenstilstand, zei zij. Binnen de kampen zouden nog tientallen doden en gewonden lig gen. Het Rode Kruis is er vorige week slechts één maal in geslaagd Bourj el-Barajneh binnen te ko men. Daarbij konden veertien ge wonde Palestijnen worden ver voerd, maar de organisatie moest haar reddingswerk staken toen de gevechten opnieuw oplaaiden. LIMA-Meer dan tweehondered kinderen zijn de afgelopen maand in het Andesgebergte in Peru overleden waterpokken en kinkhoest. Volgende week gaat een vaccinatie-programma van start in de 25 afgelegen bergdor pen, die door de epidemie zijn getroffen. (roto afpj DACCA (AP) - Bengaalse en inter nationale autoriteiten hebben ver klaard dat de cycloon die het afge lopen weekeinde over het zuiden van Bangladesh raasde aan meer dan 10.000 mensen het leven heeft gekost. De slachtoffers waren ver moedelijk voor het merendeel kin deren. Het bergen van de slachtoffers werd gisteren nog voortgezet. De Bengaalse president Ershad bracht de nacht door in een tent op het gering de meeste eilandbewoners getroffen eiland Urir Char, niet tijdig kunnen waarschuw. landse ambassade in Bangladesj, Michel van der Ven, verklaarde dat enkele maanden voor de ramp al leen op Urir Char 10.000 bewoners geteld waren en dat een gezin ge middeld drie tot vier kinderen telt. Hij baseerde dit op een onlangs door Nederland ingesteld onder zoek in verband met de mogelijke aanleg van een dam. Volgens Van der Ven had de i Kruisfunctionarissen in de haven stad Chittagong bij Urir Char ver klaarden dat een week na de ramp honderden lijken in staat van ont binding nog steeds niet begraven zijn. 350 kilometer ten zuiden van Dac ca, temidden van duizenden daklo ze overlevenden van de ramp. Ers had verklaarde aanvankelijk dat er niet meer dan 6.000 mensen zou den zijn omgekomen. Een medewerker van de Neder- omdat velen in afgelegen en slecht toegankelijke gebieden wonen en niet over transistorradio's beschik ken. In totaal zijn 1,2 miljoen mensen getroffen door de cycloon, aldus de Bengaalse autoriteiten. Rode India In het district Junagadh zuid-Indiase deelstaat Gujarat zijn donderdag 500 bewoners van kust dorpen geëvacueerd in verband met een tropische storm voor de zuidwestkust van India. Dit is be kendgemaakt door het Indiase persbureau UNI. Er werden 31 vis sers vermist in het gebied en een boorplatform sloeg op drift, aldus UNI. Zes doden bij roofovervallen in Frankrijk PARIJS/MARSEILLE (UPI) - Bij overvallen op geldtransporten in Parijs en Marseille zijn de afgelo pen twee dagen vier bewakers en twee politiemannen gedood. Bij de overval in Parijs hebben de over vallers donderdag ongeveer 15 mil joen gulden buitgemaakt, bij de tweede is een nog niet bekend be drag meegenomen, aldus de poli tie. De politie in Marseille zei dat on bekenden in blauwe overalls en maskers de auto waar het geld in werd vervoerd aanhielden en er een bom onder gooiden waarbij drie bewakers werden gedood. De daders ontkwamen na het geld uit het autowrak te hebben gehaald. Een dag tevoren werd een derge lijk misdrijf in Parijs gepleegd waarbij een bewaker en twee poli tiemannen werden doodgescho- n. De afdeling misdaadbestrijding m de Franse politie sluit de mo gelijkheid niet uit dat de overval het werk is van de extreem-linkse organisatie Action Directe, die op die manier aan geld probeert te ko- Reagan stelt besluit over Salt II vast WASHINGTON, (AP) - President Reagan zal het Amerikaanse Con gres 10 juni zijn besluit meedelen cf hij zich nog zal houden aan de bepalingen van het SALT Il-ver- drag, dat nooit door de Verenigde Staten is geratificeerd en dit jaar afloopt. Dat heeft een een functio naris van het Witte Huis gisteren meegedeeld. Voor hij een besluit neemt zal Reagan maandag eerst een verga dering van de nationale veilig heidsraad bijeenroepen en de re sultaten afwachten van besprekin gen van minister van buitenlandse zaken Shultz met de NAVO-leden volgende week. Er is gespeculeerd dat Reagan de zich met enkele beperkingen in grote lijnen aan het uit 1979 date rende verdrag zal houden. Ten tij de van de strijd om het president schap in 1980 was Reagan tegen stander van het verdrag. Hij be loofde in 1981 zich aan het verdrag te houden mits de Sowjet Unie zich hield aan de aan offensieve kernwapens gestelde grenzen. Aan vooravond herdenldng bloedbad Punjab ADVERTENTIE NEW DELHI (AP/Rtr.) - India heeft de veiligheidsmaatregelen aan zijn grens met Pakistan opge voerd om mogelijke infiltraties van sikh-terroristen tegen te gaan. De Indiase autoriteiten vrezen voor een nieuwe uitbarsting van sikh- terreur, omdat het op 4 en 5 juni aanstaande een jaar geleden is dat de aanval op het Gouden Tempel complex in de heilige stad van de sikhs, Amritsar, plaatsvond. De grens met Pakistan, die in de staat Punjab reeds was gesloten, werd woensdag ook in Kasjmir en het westelijke Rajasthan gesloten. Ook het resterende deel van de grens met de westelijke staat Guja rat werd voor alle verkeer verbo den gebied verklaard, aldus de Hindustan Times. De Indiase mi nisteries van defensie en binnen landse zaken weigerden commen taar te geven op de berichten. De politie van New Delhi vond donderdag 766 munitiepatronen die door vluchtende sikhs in de hoofdstad zouden zijn achtergela ten. De sikhs zouden het hazepad 'hebben gekozen om te ontkomen >aan een grootscheepse klopjacht van de veiligheidspolitie. De Hindustan Times, die goede contacten heeft bij de regering, meldde dat in de staat Punjab thans ongeveer 100.000 soldaten en politieagenten zijn gelegerd, het geen de grootste strijdmacht is die in India ooit in vredestijd op de been is gebracht. In Punjab wor den ongeveer 2.000 extremisten ge zocht. Bij wijze van voorzorg zou den verscheidene duizenden ver dachten zijn gedetineerd. Ondanks de extreme veiligheids maatregelen hebben extremisti sche sikhs donderdagavond een winkelier doodgeschoten nabij de stad Hosskhiapur, in de deelstaat Punjab. Een poging door sikhs een bus op te blazen in Ambala, op de grens van de deelstaat Haryana mislukte, aldus de politie. Eerder deze week werden drie Hindoe landarbeiders doodgeschoten. Volgens het Indiase perbureau PTI hebben de autoriteiten in de deelstaat Haryana de busdiensten naar Punjab opgeschort. In Punjab zelf mogen bussen bij duisternis niet rijden. De autoriteiten in de beide deelstaten hebben verder winkeliers in veel steden bevolen om acht uur 's avonds te sluiten. Op het vliegveld van Amritsar wer den passagiers met speciaal opge leide honden onderzocht op explo- Op een school in Punjab zijn tien mensen onwel geworden na het drinken van water. De politie houdt er ernstig rekening mee dat extremistische sikhs het drinkwa ter hebben vergiftigd. Je moet nu eenmaal verstand hebben van koeling, verwarming, gas, water, verlichting, toiletten, etc. Wij zijn vakmensen die graag korrekt adviseren voor üw comfort. Zodat u niet voor on prettige verrassingen komt te staan. En dat geldt natuurlijk ook voor caravan- bezitters. Waldorpstraat 516. Den Haag. Tel. 070- 948855. Walter Mondale, de Democratische leidt doorgaans tot verhoogde be- kandidaat voor het Witte Huis lastingafdrachten. Aan het einde maakte er vorig jaar hèt grote ver- van de rit profiteren overheid en kiezingsthema van. De Amerikaan- samenleving dus wèl mee. In geld se belastingen moeten worden ver- en in (meer) werkgelegenheid, hoogd, zei Mondale, dat is de enige methode om het begrotingstekort Betrekkelijk in te dammen. Iedere president die dat ontkent, liegt. Reagan ontken- De bela^mgyerhoging is oven- d» en zou dus hohhon Bolouon. ®ens betrekkelijk. Twintig procent i dus hebben gelogen. door Ton van Brussel Hoewel sommige belastingen volgend jaar wat omhoog gaan, heeft Mondale zijn gelijk nog niet gekregen. Vermindering van het begrotingstekort is niet de eerste aanleiding tot de maatregelen, die grofweg de aanpak behelzen van superwinsten van ondernemingen en super-inkomens van particulie ren en de fiscale aftrekmogelijkhe den van alle belastingbetalers be perken. Een "tweede Amerikaanse revolutie", daarom gaat het in het belastinghervormingsplan dat pre sident Reagan deze week bij het Congres indiende. Dat plan levert de overheid in eerste instantie geen cent op. Het betekent volgens de opstellers een impuls voor investeringen, omdat ondernemingen op die manier ver hoogde belasting kunnen ontlo pen. Het maakt ook ruimte voor verhoging van de particuliere be stedingen, want wie minder belas ting betaalt, heeft meer om uit te geven. In de toekomst valt daarvan gunstige invloed op de De belastingverhoging is betrekkelijk. Twintig i de Amerikanen gaat meer be- I talen, maar tachtig procent jiiist minder, meldde Reagan. In de minder geflatteerde werkelijkheid gaat 58 procent van de belastingbe talers op de regeling vooruit, ver andert er voor 21 procent niets en moet de resterende 21 procent meer betalen. In die laatste catego rie gaat het vooral om bedrijven en de allerhoogste inkomens. Rea- gans plan is in de VS warm ont- Rea0an- psychologisch effect, (foto haald, al hebben de grote onderne- AP) mingen die de rekening moeten worden. Daarvoor zyn de voorstel- betalen al een lobby opgezet om de len te veel oude wijn voorstellen af te zwakken. zakken. Ogenschijnlijk levert "de tweede revolutie" drie in het oogspringen- Afschaffen de voordelen op. Een meevaller voor meer dan de helft van de be lastingsbetalers, voorziet het plan van een aantrekkelijk sociaal ver- i nisje, zeker als dat voordeel ten koste gaat van de allerhoogste In vrijwel alle westerse landen staat de belastingwetgeving voor een bankroet. Het systeem is te in gewikkeld geworden. Er is een woud aan regelingen en aftrekpos- komens. Aantrekkelijk is ook het ten waarin_alleen de goed toegerus stimuleringselement, te meer fi jfiÉH jÉ de jongste cijfers over de stand zaken in de Amerikaanse mie in de richting wijzen stagnatie. En te jager kans maakt op een prooi de vorm van een gunstige aanslag.) In dit verband doen reeds lang sug- b J| gesties de ronde om bijvoorbeeld de' laatste "plaats driekwart van alle aftrek posten af wordt de wildgroei in de belasting- te schaffen wetgeving een halt toegeroepen. j|jjjjifijjfi| Niettemin zijn er nog weinig aanwijzingen dat de mische groei te verwachten en dat spelde revolutie werkelijkheid zal ruil voor belasting verlaging. Het zou de druk op de dienst verminderen, de fraude be perken en de winst daarvan zou ten goede komen aan iedereen, dus ook aan de mensen die niet in de gelegenheid zijn om via slinkse we gen meer in hun portemonee te houden. De Verenigde Staten kennen weliswaar een opmerkelijk milder belastingstelsel dan wij hier, maar ook daar dreigt onuitvoerbaarheid van het regime. Reagan poogt daarmee af te rekenen, maar het is zeer de vraag of hem dat in vol doende mate lukt en het is even eens twijfelachtig of het de burger de geschetste voordelen oplevert. In de lange uitvoeringsperiode wordt alom een zwakte gezien. In 1990 moet de uitvoering zo ver zijn gevorderd dat de particuliere be lastingbetaler 7 procent minder af staat en bedrijven 22,5 procent meer. Het einddoel wordt echter pas in 2025 bereikt en dan zal die verhouding wat de particuliere huishoudens betreft niet zijn ver anderd, maar geldt voor onderne mers het gunstiger beeld van 9 pro cent. Een revolutie op termijn dus, die tussen nu en veertig jaar feite lijk zijn beslag noet krijgen. Middengroepen Het sociale effect, het inkomens voordeel van de laagst-betaalden en middengroepen, is onmisken baar, al zal de laatste categorie de voordelen van vele tientallen af trekposten moeten missen. Zwak te is dat het slechts gaat om een belastingplan, dat per definitie al leen betrekking heeft op mensen met een inkomen. Het maakt geen deel uit van een economische be leid waarin ook groepen zonder in komen zijn betrokken. Van de Amerikaanse beroepsbe volking is 7,25 officieel zonder werk en gisteren uitgebrachte voorspellingen gaan ervan uit dat dat percentage de komenden 18 maanden niet zal veranderen. Eén op de zeven Amerikaanse gezinnen bevindt zich onder de officiële ar moedegrens. Het gegeven dat 25 procent van de Amerikaanse kin deren juist in die gezinnen op groeit trekt een zware wissel op de toekomst. Aan die situatie verandert voor lopig niets. Voordelen kunnen zich voor deze groep pas in de verre toe komst aftekenen als het plan zijn uitwerking op de groeicijfers en dus op de werkgelegenheid gaat krijgen. Reagans initiatief is een conse quente toepassing van zijn oude opvatting dat wat sterk is versterkt moet worden, omdat alleen daar door verbetering voor de zwakken te verwachten is. Het vrije spel van economische krachten zal winst en investeringsherstel opleveren en daardoor nieuwe banen. Kre- peergevallen zijn voorlopig nog aangewezen op de met de dag slin kende sociale zekerheid, een stel sel dat zoals bekend veruit in de schaduw staat van het eveneens af geslankte voorzieningenniveau in Europa. Psychologie Samengevat zijn aard, uitvoering en effecten van het plan nog ondui delijk. Het tempo waarin aftrek posten feitelijk kunnen worden af geschaft moet niet hoog worden aangeslagen. Voorts is er de vraag of het Congres de ondernemerslob- by voldoende zal weten te weer staan. Voor tie werklozen is er hooguit op termijn perspectief. Aan het plan kleeft één groot voordeel. De voorstellen iullen hun psychologische uitwerking vermoedelijk niet missen en Rea gan heeft al eerder aangetoond dat in de Verenigde Staten van de schijn van verwachting, al positie ve invloed op de cijfers kan uit gaan. Dat effect is ook ditmaal on ontbeerlijk, want gezien de weer standen in ondernemerskring valt de ondernemers minder snel, belasting gaan betalen, terwijl op de bij particulieren gewekte ver wachtingen onvoldoende kan wor den afgedaan. Minder belastingop brengst en een groter overheidste kort zijn daarvan het onvermijde lijke gevolg. Als het zover komt krijgt Mondale alsnog gelijk en valt met goed fatsoen niet meer aan echte belastingverhoging te ontko-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7