AANGEBODEN: TZEKERE VOORT ONZEKERE. 'Duitse deling niet het laatste woord' Huiver rond collectie Menten DE SCHILDER STAAT ERVOOR. Bondspresident: Europese eenwording verdiepen Aftredem Hoekzema geëist BB-conflict niet opgelost CDA moet kabinet de wacht aanzeggen 515 kunstvoorwerpen in juni Amsterdam geveild ZATERDAG 1 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De Duitse bondspresident Richard Von Weizsacker heeft gisteren tijdens de tweede dag van zijn staatsbezoek in Nederland gezegd dat de deling van Europa en Duitsland in twee blokken niet het laatste woord in de geschiedenis van Europa zal blijven. AMSTERDAM (ANP) - Duits geldt als saai en moelijk. Dit is volgens ingewijden een van de redenen waarom steeds minder scholieren in het voortgezet onderwijs de taal van onze oosterburen als eindexa menvak kiezen. Het gevolg is dat ook de toeloop van nieuwe studen ten Duits naar universiteiten en le rarenopleidingen sterk is vermin derd De teruglopende populariteit is voor universiteiten, leraren, het Duits-Nederlandse bedrijfsleven, Duitse ambassade en Goethe Insti- tut aanleiding geworden de kop pen bij elkaar te steken om te pro beren het Duits weer de plaats te geven die de taal naar hun mening in ons land toekomt. Resultaat van de besprekingen is het instellen van de „Commissie ter bevorde ring van de Duitse taal in Neder land", die in twee subcommissies aan de slag is gegaan. De leden be nutten gisteren het staatsbezoek Commissie wil opleving van Duitse taal van bondspresident Von Weizsac ker om de Westduitse staatssecre taris van'buitenlandse zaken, Ru- fus, een toelichting op hun initia tief te geven. De commissie zal er bij het mi nisterie van onderwijs en de Haag se politici op aandringen het eind examenpakket voor alle school soorten uit te breiden en tegelijker tijd een tweede vreemde taal als verplicht examenvak in te voeren. In het voortgezet onderwijs is op het ogenblik maar één vreemde taal in het eindexamenpakket ver plicht. Volgens de commissie heeft Engels een onbetwiste eerste plaats onder de vreemde talen ver overd. In de afgelopen tien jaar is het aantal middelbare scholieren dat Duits als examenvak kiest met on geveer tien procent tot 59 procent verminderd. Maar omdat het VWO (gymnasium en athenaeum) wat dit betreft vrijwel constant is ge bleven, moet eigenlijk worden ge sproken van een daling met onge veer 15 procent in het mavo en ha- De achteruitgang van het Duits als examenvak staat naar de me ning van de commissie haaks op de maatschappelijke en economische belangen van Nederland. Ons land verdient ongeveer de helft van zijn nationale inkomen met buiten landse handel. Daarvan bestaat 30 procent uit export naar West- Duitsland. „We weten echter ook dat het Duit se probleem nooit een probleem van de Duitsers alleen is geweest. We hebben geleerd dit probleem in een Europees kader te plaatsen en we weten dat de deling alleen op vreedzame wijze op te heffen is. We weten dit niet alleen, we willen het ook niet anders. Daarom zijn wij voorstander van de onschendbaar heid van grenzen, alle grenzen", al dus Von Weizsacker. De president van de Bondsrepu bliek sprak tijdens een lunch die de Nederlandse ministerraad hem in de Ridderzaal aanbood. Konin gin Beatrix en prins Claus woon den de lunch bij.Von Weizsacker herinnerde eraan dat in diezelfde Ridderzaal 37 jaar geleden de be langrijkste opgave voor de naoor- DEN HAAG (GPD) - De Alge meen Christelijke Organisatie van Militairen (ACOM) heeft gisteren het opstappen van de staatssecre taris van defensie, drs. W.K. Hoek zema (WD), geëist. Volgens ACOM-secretaris J. Berghoef faalt de bewindsman in de uitvoering van het personeelsbeleid waarvoor hij politieke verantwoordeüjkheid draagt. Berghoef meent dat het politiek functioneren van de staatssecreta ris in diskrediet raakt. Volgens hem rhoeten het kabinet en de WD zich beraden op de situatie die nu is ontstaan tussen de vakor ganisaties van het personeel en de bewindsman. Het Centraal Geor ganiseerd Overleg Militairen (CGOM), waarin de belangrijkste militaire vakorganisaties samen werken, heeft zich inmiddels bij de kritiek van de ACOM aangesloten. Staatssecretaris Hoekzema heeft de afgelopen dagen een forse la ding kritiek over zich heen gekre gen, die zich met name toespitst op het uitblijven van aanpassingen van de beloningsstructuur van mi litairen. Eind januari bleek uit een onderzoek, dat militairen een sala risachterstand van 18 procent te genover het burgerpersoneel heb ben. De bewindsman zei in een reac tie er niet over te peinzen af te tre den. Volgens hem zijn de militaire belangenverenigingen te ongedul dig en kunnen zij niet wachten tot het kabinet de besluitvorming over de beloningsachterstand zal heb ben afgerond. Het kabinet zal daar over in juni een besluit nemen. Hoekzema meent dat de verwach tingen niet te hoog gespannen mo gen zijn, omdat -het kabinet over weinig financiële middelen be schikt. logse politiek is geformuleerd: Eu ropese eenwording. Nederland en de Bondsrepubliek hebben daar van geprofiteerd. Het ogenblik is nu echter aangebroken om uitbrei ding te laten volgen door verdie ping. Spoedige beslissingen hier over zijn noodzakelijk, zo zei hij. Weizsacker bezocht in gezel schap van minister van landbouw Braks een tuinbouwbedrijf en de tuinbouwveiling in 's-Gravezande in het Westland, die een belangrijk deel van zijn produkten in de Bondsrepubliek afzet. Daarna gaf minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat uitleg over contai nervervoer en zesbaksduwvaart van Rotterdam naar de Bondsre- publiek.Burgemeester Peper van Rotterdam hield een inleiding over zijn haven die een belangrijke overslagfunctie voor de Bondsre publiek vervult. De bondspresident maakte een helikoptervlucht boven de Maas vlakte en bezocht de scheepvaart- begeleidingscentrale Botlek. Het bezoek aan Rijnmond werd beslo ten met hét bekijken van de ver- zetstentoonstelling in de Rotter damse Sint Laurens Kerk. Twee van Breda Tot nu toe is tijdens de gesprek ken tussen premier Lubbers en de bondspresident de positie van de twee Duitse oorlogsmisdadigers in Breda niet aan de orde geweest. Dit deelde premier Lubbers later op de dag desgevraagd mee tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De 'twee van Breda', Aus der Fünten en Fischer, zitten in Breda een le venslange gevangenisstraf uit we gens gepleegde oorlogsmisdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Voordat Von Weiszacker in Neder land arriveerde voor zijn officiële staatsbezoek had Lubbers al laten weten dat er niet over de beide ge vangenen zou worden gesproken. Toelichtend zei Lubbers deze op merking te hebben gemaakt omdat publiciteit rond deze zaak „altijd slechte publiciteit"is. "Zelfs als hierover zou worden gesproken zou ik mij uitermate terughoudend opstellen", aldus de premier. NIEUWE TELEFOON - De PTT begint volgend jaar met de invoe ring van een nieuw standaardtele foontoestel ter vervanging van het huidige model. Het staatsbedrijf presenteerde gisteren wel de resultaten van een onderzoek dat de Technische Ho geschool van Delft en de PTT ten behoeve van de ontwikkeling en vormgeving van het nieuwe toestel hebben gehouden. Daaruit blijkt dat de meeste voorkeur uitgaat naar een toestel met afgeronde hoeken, een hoorn die „verticaal" op het toestel ligt en een glanzende Bondspresident Von Weizsacker in een tomatenkwekerij tijdens zijn bezoek aan het Westland. DEN HAAG (ANP) - De vier cen trales van overheidspersoneel gaan een conflict met staatssecretaris Van Amelsfoort van binnenlandse zaken over de opheffing van de BB voorleggen aan de advies- en arbi tragecommissie (de commissie-Al- beda).De ambtenarencentrales hebben dat besloten nadat gisteren geen overeenstemming niet de staatssecretaris is bereikt over de Intrekkingswet BB en het daaraan verbonden sociaal plan. De ambtenaren zijn vooral ver ontwaardigd oyer het feit dat de noodwachters via de Intrekkings wet van rechtswege ontslag krij gen en op wachtgeld worden gezet. Van de ruim 400 noodwachters die betrokken zyn bij de opheffing van de BB zullen volgens de ambtena renbonden velen daardoor sterk gedupeerd raken. De staatssecretaris heeft gisteren gezegd het te betreuren dat de cen trales niet op zijn „uiterste voor stel" konden ingaan. Hij kondigde toen aan alsnog een uiterste poging te willen doen om tot overeenstem ming te komen. Daarna kwam de staatssecretaris met het nu afgewe zen voorstel (individueel ontslag, dat de rechter kan toetsen). Ziekenhuizen betwisten elkaar primeur van reageerbuisbaby AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdams Medisch Centrum en het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam betwisten el kaar de primeur van de eerste hoofdstedelijke buitenbaarmoederlijke bevruchting. Nadat vorige week het AZVU meldde als eerste in de hoofd stad met succes een buiten het lichaam bevruchte eicel in de baarmoeder van een vrouw te hebben teruggeplaatst heeft gisteren het AMC, het ziekenhuis van de Universiteit van Amsterdam (UvA), deze eer opgeëist. Het AMC stelt dat de eerste zogenoemde reageerbuisbaby van Amster dam waarschijnlijk in het vooijaar van 1986 in het AMC geboren zal wor den. Een gynaecoloog van dat ziekenhuis heeft geconstateerd dat een bevruchte eicel die hij zes weken geleden heeft teruggeplaatst inmiddels is uitgegroeid tot een levensvatbare foetus. In 70 tot 75 procent van de gevallen van deze zogenoemde in vitro-fertilisatie redt de eicel het vol gens het AMC niet. Vaak lijkt de zwangerschap gelukt, maar na enkele weken volgt dan toch een miskraam, hetzij omdat het bevruchte eitje nog niet rijp genoeg is, hetzij omdat het eitje zich onvoldoende heeft ge nesteld. Ook een tweede vrouw die bij het AMC op die manier is bevrucht is nu zwanger, maar het is nog te vroeg om van een succes te spreken. Het AZVU claimt drie zwangerschappen via de reageerbuistechniek. WD blijft bij commerciële televisie MIDDELBURG (ANP) - De Wd komt komend najaar met een nota inzake invoering van een commer cieel televisienet die bij de forma tiebesprekingen volgend jaar wat de liberalen betreft een van de hete hangijzers zal zijn. WD-leider Nij- pels nam dit voorschotje op de ka binetsformatie gisteravond tijdens een partijbijeenkomst in Middel burg. Volgens de WD-fractievoorzit- ter valt er aan een commercieel net in ons land niet te ontkomen, maar acht de WD zich voor de rest van de huidige kabinetsperiode gebon den aan het huidige regeerakkoord met het CDA, dat invoering van een dergelijk net in de medianota onmogelijk maakt. Nijpels deed een dringend be roep op het kabinet zich niet langer te verzetten tegen de wens van de Europse Commissie het ondertite lingsverbod bij buitenlandse zen ders in te trekken. De WD vindt de argumenten van minister Brinkman (omroep) tegen onderti teling 'buitengemeen merkwaar dig', aangezien een groot deel van het tv-aanbod afkomstig is uit het buitenland, een realistische cul tuurpolitiek niet dient te worden beperkt tot eigen land en daar een ondertitelingsverbod in liberale ogen neigt naar discriminatie van degenen die njet in staat waren zich vreemde talen eigen te maken. MUSEUMDIRECTEUR - Drs R. de Leeuw wordt met ingang van 1 januari 1986 directeur van het Rijksmuseum Vincent van Gogh ins Amsterdam. De Leeuw (37) is thans nog hoofdconservator bij de Rijksdienst beeldende kunst in Den Haag. De leiding van het Van Goghmuseum is nu nog in handen van de op 1 januari van dit jaar be noemde interim-directeur Ch. van Blommestein. Deze blijft tot de komst van De Leeuw het direc teurschap Kok op NVJ-congres: GRONINGEN (ANP) - FNV-voor- zitter Wim Kok vindt dat met name het CDA het kabinet de wacht aan moet zeggen „voor het te laat is." De christen-democraten moeten nog meer schade voorkomen en het kabinet te verstaan geven dat het met de vakbeweging om de ta fel moet gaan zitten om de econo mie te versterken, de werkloosheid te lijf te gaan en afbraak van de so ciale zekerheid te voorkomen. Kok vindt dat nog voor de verkiezingen duidelijk moet worden dat er niet opnieuw acht miljard wordt bezui nigd en dat het kabinet de door de vakbeweging fel bekritiseerde plannen met de sociale zekerheid., moet intrekken. Kok zei dit vanmorgen op het congres van de journalistenvak bond NVJ in Groningen. Eerder deze week liet de nieuwe voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV, Jan Schuller, zich in soortgelijke bewoordingen uit.Kok verwijt het kabinet Lubbers dat het de rug heeft toegekeerd naar de werklo zen, de uitkeringstrekkers. „Zij al len zijn door de politiek van de af gelopen jaren meer dan anderen in de steek gelaten", aldus de FNV- 'voorzitter. Hij riep werkgevers, werknemers en overheid op een alomvattende aanval te doen op de werkloosheid. Economisch herstel met een blijvend hoge werkloos heid is volgens Kok een wange drocht. De samenleving blijft dan opgezadeld met een onoplosbaar probleem van een groot leger uit gestotenen, met een steeds afhan kelijker inkomenspositie. Die ver scherpte tweedeling - die volgens de FNV voor een groot deel aan het beleid van dit kabinet te wijten is, zal per saldo verlammend werken op het economisch herstel, zo zei Kok. Hy hekelde de werkgevers die er volgens hem niet voor terugdein zen om de bodem onder de mini mumlonen uit te halen. "Ze zou den het liefst willen dat de mini mumlonen via een forse overheids ingreep met 10 tot 15 procent wor den verlaagd". De werkgevers to nen nogal wat tekenen van „dub bel denken", vindt hij. Principieel zijn ze voor vrije onderhandelin gen maar ze zijn niet afkerig van overheidsdwang als dat goed uit komt. Ook onderschrijven ze het Stichtingsakkoord over de herver deling van arbeid maar geven ze niet thuis als er knelpunten moe ten worden opgelost. ADVERTENTIE Uw huis is een kostbaar bezit En het kan nergens schuilen. zelf de ladder op. doet en wat er allemaal Nederland afdoende te huis er weer jaren tegen. Maar goedkoop is de man die 't kan. Dus schilderen moet Tip: ga niet De erkende schilder weet wat hij komt kijken om een huis in beschermen. Als hij klaar is, kan uw Kwaliteit kost geld, natuurlijk, nog altijd duurkoop. Bel hem op: PUBLIKATIE VAN HET BEDRIJFSCHAP SCHILDERSBEDRIJF TE RIJSWIJK (ZH) DEN HAAG (GPD) - De uit 515 kunstobjecten bestaande collectie- Menten wordt na negen jaar nood gedwongen uitstel in de derde week van juni geveild. De veiling wordt gehouden in het voormalige 'kerkgebouw Park-Plaza aan het Amsterdamse Rokin, enkele pan den verwijderd van het veilinghuis Sotheby-Mak van Waay. De catalo gus komt een dezer dagen uit. Dit heeft de veilingmeester van Mak van Waay, de heer J. P. Gle- rum, desgevraagd meegedeeld. Glerum zei nog geen inzicht te heb ben in de belangstelling van kunst handelaren en particuliere kunst kopers voor de verkoping. Hij voorziet vooral bij particulieren enige huiver om zich stukken uit de 'besmette' Menten-collectie aan te schaffen. Omdat het om een executie-vei ling gaat, zullen er volgens de heer Glerum niet meer objecten onder de hamer gaan dan noodzakelijk is om het bedrag aan vorderingen van het veilinghuis Sotheby-Mak van Waay en de Bondsrepubliek. West-Duitsland te kunnen vol doen. Dat bedrag wordt geschat op on geveer 2,5 miljoen gulden. Veiling huis Mak van Waay eist 1,3 miljoen aan onkosten en geleden rentever lies op voor de voorbereidende werkzaamheden die in 1976 wer den verricht voor de veiling die toen niet doorging. De publiciteit rondom die voor genomen maar afgelaste veiling leidde ertoe dat de Blaricumse kunstverzamelaar Pieter Menten later wegens in 1941 gepleegde oor logsmisdaden in het Poolse dorp Podhorodce werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en een aan zienlijke geldboete. Eind maart van dit jaar is hij uit het Scheve- ningse huis van bewaring voor waardelijk ontslagen. De Bondsrepubliek vordert een bedrag van 1,2 miljoen gulden (in clusief rente) terug dat aan Menten als schadeloosstelling voor in de oorlog geleden schade door de Westduitse staat ten onrechte is uitgekeerd. Vorige week vrijdag besliste de president van de Haar- Menten bij zijn vrijlating eind maart. lemse rechtbank, mr. H. F. van den Haak, dat de omvangrijke kunst- collectie-Menten, die behalve schilderijen ook meubilair, porse- lein en zilver omvat, mag worden geveild. Truc Het beslag dat Mentens ex- vrouw Meta eind 1983 op de collec tie had laten leggen wegens zeker stelling van haar alimentatie-eisen, werd daarmee na jarenlange juridi sche touwtrekkerij opgeheven. Al gemeen wordt aangenomen dat het beslag op de verzameling, waarvan Meta Pauw zich de eigenaresse be schouwt, de zoveelste truc van de hoogbejaarde miljonair en zijn voormalige echtgenote was om te voorkomen dat de collectie alsnog zou worden verkocht. De kunst voorwerpen bevinden zich in een bunker van de Nederlandse staat in Haarlemmerliede. De executaire verkoping wordt niet door veilinghuis Sotheby-Mak van Waay zelf gehouden, omdat het in de juridische strijd partij is. Onder toezicht van de Amsterdam se deurwaarder M. C. Groot gaat (een deel van) de verzameling- Menten onder de hamer in het Park-Plaza-gebouw aan het Rokin, waar doorgaans feesten en exposi ties worden gehouden en onder meer het cateringbedrijf Maison De Boer uit Veghel een dépendan ce heeft. Veilingmeester Glerum zegt met geen mogelijkheid te kunnen schatten wat de te veilen werken (onder meer een aantal werken van de Nederlandse schilder Jan Sluy- ters en enkele 17de-eeuwse mees ters; zullen opbrengen. Het sys teem dat bij een executaire veiling wordt toegepast is anders dan dat bij een gewone verkoping. Het vei len wordt gestopt op het moment dat het te vorderen bedrag bereikt is. Bovendien zijn aan het kopen geen veilingkosten (normaal zo'n 20 procent) verbonden. Sommige kunstverzamelaars zullen zeker terughoudend zijn om voorwerpen uit de collectie te ko pen die Menten zich in de oorlogs jaren 'wederrechtelijk' heeft toe geëigend. Die terughoudendheid wordt echter niet verwacht bij (in ternationale) handelaren, aldus een medewerkster van veilingmeester Glerum. Zij wijst erop dat een groot deel van de te veilen werken aantoon baar door Menten na de oorlog is aangeschaft. Hoe de publiciteit rondom deze veiling zal worden aangepakt, wordt bekeken in over leg met de advocaten van Mak van Waay en de Bondsrepubliek. Er moet nog onder meer worden be zien of de naam van Menten weer zo nadrukkelijk aan de collectie wordt verbonden als negen jaar ge leden. 'Complottheorie' Begin vorig jaar ontvouwde tij dens een zitting voor de Haagse rechtbank de advocaat van Meta Pauw, mr. A. L. C. M. Oomen, een 'complottheorie' waarvan Menten het slachtoffer zou zijn geworden. Volgens hem is twee maanden vóór de veiling in juni 1976 schrif telijk vastgelegd dat de collectie toebehoort aan Meta. Door druk uit te oefenen zou een medewerker van veilinghuis Mak van Waay Menten er evenwel toe hebben ge bracht ?ijn naam aan de collectie te geven, met alle gevolgen van dien voor de kunstverzamelaar. Mr. Oo men vroeg zich af of die medewer ker geen kwade bedoelingen heeft gehad. Namens Sotheby-Mak van Waay zei raadsvrouwe mr. A. R. C. van Ramshorst-Cnossen tijdens die zit ting het onaannemelijk te vinden dat de kunstschatten van Menten het bezit van zijn ex-vrouw zijn. De advocate vermoedde dat de verkla ring waarin de overdracht van het eigendomsrecht werd geregeld, in de Scheveningse gevangenis was opgesteld. De heer Glerum meent inmid dels dat het prijsniveau van de kunstobjécten niet erg veel ver schilt van dat uit 1976. De veiling zal niet meer dan een dag in beslag nemen. Hoeveel kunstwerken ten slotte zullen moeten worden ge veild om aan het gevorderde be drag te komen, is niet te voorspel len, zegt Glerum. De raadsman van Menten heeft gezegd de executaire verkoping 'het schandaal van de eeuw' te vinden: bij een normale veiling zou de collectie zeker 60 miljoen opbrengen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5