Huurders eisen van beheerder drie ton servicekosten terug Melkboer heeft een grote sociale functie7 Halte de Vink in gebruik genomen StadzichtParkzicht en Molenzicht Kok zelf naar rechter Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. Dienstregeling NZH per 1 juni gewijzigd Ambtenaar onderscheiden ZATERDAG 1 JUNI 1985 LEIDEN LEIDEN - Bewoners van de flats Stadzicht, Parkzicht en Molenzicht in de Merenwijk willen van hun verhuurder Kok Beheer bv ongeveer 300.000 gulden aan servicekosten terughebben. Op grond van een advies van de huurcommissie menen zij dat hun, sinds de bouw van deze 260 flats in 1978, dit bedrag te veel in rekening is gebracht. Als Kok Beheer niet over de brug komt willen de bewoners de verhuurder via de kantonrechter tot uitbetaling dwingen. Drie leden van de bewonerscom missie De Drie Zichten, Mieke Gronheid, Geert Mennenga en Ine ke Altona kunnen wijzen op een advies van de huurcommissie dat door twee bewoners was gevraagd en dat enkele weken geleden werd uitgebracht. Volgens de commissie heeft Kok Beheer beide huurders in 1982 bijna 200 gulden aan servi cekosten ten onrechte in rekening gebracht. Aan deze uitspraak zitten echter twee 'maars'. De huurcommissie kan slechts over een individueel geval advies uitbrengen. Boven dien is het niet meer dan een ad vies. Voor terugbetaling moet de benadeelde partij verhaal halen bij de kantonrechter. "Toch is deze uitspraak belang rijk voor de andere bewoners", zegt Geert Mennenga. "Als we de uitspraak van de huurcommissie goed lezen, betalen we dus alle maal al jaren te veel aan service kosten". Waarna een eenvoudig re kensommetje het totaal aan te veel betaalde kosten op ruim drie ton brengt. Volgens de bewoners is na de uitspraak van de huurcommissie vergeefs geprobeerd met Kok Be heer en eigenaar het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) over terugbetaling te praten. Ineke Altona: "Tot dusver zijn we eigen lijk alleen afgescheept". Geert Mennenga: "Zij proberen de zaak te traineren. We hebben jaarlijks gesprek met Kok en ABP. De ser vicekosten komen ieder'jaar aan bod. Er wordt wel over gepraat, maar de bewonerscommissie wordt aan het lijntje gehouden. Toezeggingen worden niet nageko- De huurders zijn naar de huur commissie gestapt omdat uit een rapport van het ministerie van volkshuisvesting en uit gerechtelij ke uitspraken blijkt dat liftinstalla- ties, hydrofoorinstallaties (voor het op peil houden van de waterdruk) en mechanische ventilatie tot het onroerend goed behoren. Het on derhoud ervan moet uit de kale huurprijs worden betaald en be hoort niet tot de servicekosten. Toch rekende Kok Beheer de be woners voor deze posten in 1982 ongeveer 34.700 gulden. Volgens de huurcommissie mag dè ver huurder in dit geval niet meer dan 527 gulden op de servicekosten in rekening brengen. Een ander bezwaar richtte zich tegen het feit dat het salaris en de huishuur van de huismeester van de flats volledig door de huurders moet worden opgebracht. Boven dien heeft de man ook flats van Kok Beheér in Leiderdorp onder zijn hojke procedure, het advies van de NVH af. Mochten Kok Be heer en het ABP in de tussentijd het overlegentig procent van de kosten van de huismeester hoeven te betalen: 34.000 in plaats van ruim 48.000 gulden. Volgens een berekening van de bewonerscommissie betalen de huurders derhalve sinds 1978 voor een tweekamerwoning ruim 180 gulden servicekosten en voor een driekamerwoning bijna 200 gulden per jaar te veel. Voor juridisch ad vies en deskundige bijstand heeft de bewonerscommissie zich aange sloten bij het Nederlands Verbond van Huurders (NVH). Zij vormt nu de afdeling 'De Drie Zichten' van het verbond. Volgens Mennenga heeft zich in middels ongeveer vijftig procent van de bewoners aangemeld als lid van de NVH-afdeling. De bewo nerscommissie vertrouwt erop dat een zeer fors gedeelte van de huur ders achter haar staat. In de con tacten met de NVH en een even tuele gerechtelijke procedure kan alleen namens de bewoners die daadwerkelijk lid zijn worden op getreden. De commissie wacht, voor het aangaan van de gerechte lijke procedure, het advies van de NVH af. Mochten Kok Beheer en het ABP in de tussentijd het over leg openen, dan wordt de zaak even opgeschort. Met haar actie hoopt de bewo nerscommissie ook te bereiken dat er in het algemeen meer duidelijk heid ontstaat op het gebied van servicekosten. Mieke Gronheid: "We hopen dat het wordt opgepikt door de politiek en wettelijk gere geld. Al met al ben je anderhalfjaar bezig en dan is er alleen maar een advies van de huurcommissie". ROTTERDAM - Directeur R. Ab- ma van de hoofdvestiging van Kok Beheer in Rotterdam trekt de waarde van het advies van de huur commissie in twijfel. "Het begint er op te lijken dat de huurcommis sie zich heeft laten leiden door het rapport 'Van service naar kosten' van het miyisterie van volkshuis vesting. Onze toerekening van servicekos ten was in het verleden wel geoor loofd. Dan komt er een rapport uit de lucht vallen en zou dat nu in eens niet meer zijn". "Op het rapport is een aantal amendementen ingediend door al lerlei instanties. Zo heeft de Raad voor Onroerende Zaken ingrijpen dewijzigingen voorgesteld". Abma geeft aan dat Kok Beheer zelf al ge rechtelijke stappen heeft voorbe reid om het advies van de huur commissie door de rechter te laten toetsen. "Wij hebben in overle'g met het ABP besloten er tegen in te gaan. Er wordt of is inmiddels een zaak aanhangig gemaakt. Het is logisch dat wij ten principale uit gesproken willen hebben. Noch wij, noch het ABP probeert stie kem geld in te pikken van huur ders. Een belegger'hoeft niet alles voor zoete koek te slikken". Woningbouw op terrein van oude bioscoop LEIDEN - Op het terrein van de voormalige Camera-bioscoop, aan de Hogewoerd/St.Jorissteeg, wor den woningen gebouwd met op de begane grond kantoren, winkeltjes en op de hoek een café-restaurant. De begane grond langs het Leven daal en de St. Jorissteeg is aange wezen voor de bouw van kantoren met een baliefunctie (zoals banken en een reisbureau) of showrooms. Op de verdiepingen daarboven zul len ook woningen komen. Zo althans wil het college van burgemeester en wethouders het braakliggende stuk grond tussen Hoge woerd, St. Jorissteeg, Leven daal en Koenesteeg invullen. Een bouwplan voor dit terrein wordt zeer gecompliceerd geacht omdat de nieuwbouw zal komen te liggen aan twee drukke verkeersaders. In een notitie hebben B en W daarom een aantal voorwaarden geformu leerd waaraan een toekomstig be bouwingsplan moet voldoen. Tussen de bebouwing aan de St. Jorissteeg en Koenesteeg komt een groot binnenterrein waaraan veel aandacht wordt besteed aan de aankleding. B en W achten het voorts wenselijk dat een nieuwe dwarsverbinding wordt gereali seerd parallel aan de Hogewoerd. De nieuwe bebouwing mag maxi maal vijf bouwlagen hoog worden. Verwacht wordt dat op het ter rein zo'n zestig drie- of vierkamer- woningen kunnen komen in de premiehuur-, premiekoop of wo ningwetsector. Goekoop ontvangt bejaarde paren LEIDEN - Burgemeester Goe koop ontvangt dinsdagmiddag echtparen op het stadhuis die dit jaar 60 of 65 jaar getrouwd zijn. De bijeenkomst begint om twee uur. Op het programma staan een be zichtiging van de tweede etage van bet stadhuis, een film over Leiden en een muzikaal optreden, tot on geveer kwart voor vijf. Treinen Leiden-Den Haag LEIDEN - De burgemeesters van Leiden en Voorschoten, Goekoop en Cannegieter, hebben gistermid dag het officiële startsein gegeven voor het vertrek van de eerste, te vens extra trein vanaf het nieuwe station De Vink. Een gezelschap genodigden stapte vervólgens in de trein, be stuurd door burgemeester Goe koop, voor een ritje in de richting Leiden. Vanaf morgen, wanneer de nieuwe dienstregeling ingaat, kun nen alle treinreizigers opstappen bij de nieuwe halte De Vink. Ieder half uur vertrekt er dan een trein naar Den Haag-centraal en naar Leiden. De treinen richting Lei den, met een reistijd van ongeveer vier minuten, rijden vervolgens door naar Schiphol, Amsterdam- Zuid en naar Amsterdam RAI. De treinen die via De Vink naar Den Haag gaan stoppen in Mariahoeve en Den Haag CS. De nieuwe halte De Vink is, zoals die er nu uitziet, slechts een tijde lijke. Het station bestaat uit twee wachthuisjes en een loopbrug over de spoorbaan die de twee perrons met elkaar verbindt. Er zijn geen loketten of kaartjes-automaten. Reizigers die hier opstappen kun nen een kaartje kopen by de con ducteur in de trein. [DEVERPLEGINGl Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 De bedoeling van de Nederland se Spoorwegen is om mettertijd een nieuw station te bouwen als de voorgenomen verdubbeling van de spoorbaan op dit traject is gereali seerd. Verwacht wordt dat'dit pas in de loop van de jaren negentig zijn beslag zal krijgen. De huidige accommodatie is dus niet meer dan een noodoplossing om de be woners van de omliggende nieuwe wijken niet nog langer op een sta tion dicht bij huis te laten wachten. Echt nieuw is de halte De Vink niet. Ter hoogte van de huidige overweg De Vink was ooit al een stationnetje. Dat werd in mei 1929 gesloten omdat het reizigersaan bod zo gering was dat van een ren dabele exploitatie geen sprake meer kon zijn. Niet zo vreemd als men bedenkt dat de halte midden in de polder lag. In de afgelopen jaren is die situa tie grondig veranderd. De halte De Vink ligt thans op de grens van twee nieuwe woonwijken: Noord Hofland, in de gemeente Voor schoten, en de Leidse Stevenshof- polder. Het Morskwartier en Züid- West liggen bovendien op een steenworp afstand. Sinds het begin van de jaren zestig is daarom door de gemeentebesturen van Leiden en Voorschoten aangedrongen op de heropening van station De Vink. Pas nu de Voorschotense wijk Noord-Hofland nagenoeg is volge bouwd en de Stevenshofpolder uit groeit tot een woonwijk van for maat is de nieuwe stopplaats voor de NS een aantrekkelijke zaak ge worden. Zesenvijftig jaar na het verdwijnen van de oude stopplaats is er nu weer, zij het niet precies op dezelfde plaats, een nieuwe halte De Vink. Merenwijk De officiële ingebruikstelling werd gistermiddag met het nodige feestvertoon gevierd. Burgemees ter Cannegieter van. Voorschoten kondigde evenwel aan "op het vin- ketouw te zullen blijven zitten" LEIDEN - Met ingang van mor gen treedt de nieuwe dienstrege ling van de NZH in werking. In middels is het nieuwe busboekje van de vervoersmaatschappij uit gekomen. Eigenlijk twee boekjes: omdat de dienstregeling inmiddels meer dan achthonderd bladzijden omvat, heeft de NZH gekozen voor een tweedeling. Er is een boekje voor het noordelijk en een voor het zuidelijk deel van het gebied, met het Noordzeekanaal als tussen- grens. In de regio Leiden betreffen de belangrijkste wijzigingen de vol gende lijnen. De lijnen 15/16 (Lei- den-Leiderdorp), 30 (Katwijk-Lei- omdat een definitief station en dere aspecten die met de halteplaats samenhangen niet te lang op zich mogen laten wachten. Burgemeester Goekoop zei blij te zijn dat Leiden nu drie stations heeft, ook al ligt de halte De Vink officieel op Voorschotens grondge bied. "Het wachten is nu op de hal te Merenwijk/Warmond", aldus Goekoop. De beide burgemeesters onthul den op het nieuwe station de halte aanduiding 'De Vink' en gaven ver volgens, voorzien van een conduc teurspet, het sein tot vertrek. De chef van het NS-rayon Den Haag, de heer J.W. Tiekink, bood de bur gemeesters na de rit een gedenk penning aan. VTL Een rad van avontuur, een rommelmarkt en een voetbaltoer nooi met tien verenigingen. Dat staat morgen op het programma bij de Leidse voetbalvereniging VTL. Om tien uur begint het toer nooi op het complex De Vliet aan de Voorschoterweg. Atletiek De Leidse atletiekvereniging AV Holland organiseert maan dag in het kader van haar vijf tigjarig bestaan de zesde en voor laatste jeugdinstuif. Jongeren in r kennis maken met de at letiek. Ditmaal in het wijkpark van de Merenwijk, op de grasvel den achter winkelcentrum De Kopermolen. De inschrijving voor de diverse nummers (60m, 100 m, balwerpen, een spring- nummer en 4 X 60m estafette) be gint om zes uur; de wedstrijden Muziek Lila Boyd zingt en speelt van avond eigen werk in café De Gro te Beer aan de Rembrandtstraat. Aanvang tien uur. den-Oegstgeest), 31/41 en 32 (Lei- den-Katwijk aan Zee) hebben an dere aankomst- en vertrektijden gekregen en sluiten nu beter aan op de tijden van de treinen. Lijn 60 (Leiden-Noórdwijker- hout) krijgt in de spitsuren van maandag tot en met vrijdag een aantal extra ritten. In de periode van 30 juni tot en met 17 augustus geldt een speciale zomerdienstre geling van een half-uursdienst tus sen Leiden station en Noordwij- kerhout. Ook lijn 65 (Den Haag- Leiderdorp) krijgt in deze periode een zomerdienstregeling. Lijn 45 (Leiden-Den Haag) krijgt andere rittijden op zondag en vormt samen met lijn 48 nu een kwartierdienst op het traject Lei den station-Leidschendam-Den Haag CS. Lijn 88 (Den Haag-Lisse) heeft tussen tien en één uur over dag voortaan een uurdienst en in de periode 30 juni tot en met 17 au gustus in de ochttend- en avond- spits een half-uurdienst. Het nieuwe busboekje van de NZH bevat .uitgebreide informatie over de vertrektijden, zone-inde ling, tarieven enz. Traditiegetrouw prijkt een stripfiguur op de omslag van de dienstregeling. Dit jaar is de eer te beurt gevallen aan Marten Toonder, die Olie B. Bommel en Tom Poes op zijn tekening de bus laat missen. Nieuwe voorzitter overkoepelende organisatie: LEIDEN - Wethouder Kuijers (maatschappelijke aangelegenheden) reik te gistermiddag de gouden speld en de oorkonde van de gemeente Leiden uit aan de heerJ. Jonk, hoofd personeelszaken van de gemeentelijke socia le werkvoorziening. De heer Jonk kreeg de versierselen tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de kantine aan de Touwbaan in Leiderdorp opge speld wegens het feit dat hij veertig jaar ambtenaar is. (foto Holvast) LEIDEN - "Ik zie de toekomst voor de melkhandelaren niet zo somber in. De mensen zijn het aan huis be zorgen namelijk erg gaan waarde ren, zeker door de strenge winter die we hebben gehad, dat heeft weer veel klanten opgeleverd", zegt Th. G. van der Hulst, de nieu we voorzitter van de Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO), kring Leiden en Omstre ken. Hij werd vorige week in deze functie gekozen. door Ivon Vermeulen Er zijn in ons land nog 4000 'melkboeren die aan huis bezorgen, waarvan er nog 65 in Leiden en omgeving zijn. Vijftien jaar gele den waren er in Leiden nog meer dan 150 melkboeren. Het laatste jaar is het aantal melkhandelaren niet meer afgenomen, maar gelijk gebleven. "Er zijn hier in Leiden veel melkboeren verdwenen, om dat we te maken hebben met con currentie van grote supermarkten en het in de binnenstad haast on mogelijk is geworden om nog te bezorgen", vertelt Van der Hulst. "Er. zijn hier in Leiden bijna 5000 paaltjes waar we veel last van on dervinden. Maar een heleboel stra ten zijn ook ontoegankelijk gewor den door de geparkeerde auto's bij voorbeeld". De NMO heeft hier over veel contact met de gemeente en nu zijn er dan ook paaltjes die op slot kunnen en door de melk boeren kunnen worden verwij derd, zodat ze er door kunnen. De melkhandelaren moeten met hun prijzen opboksen tegen de grote supermarkten die de melk- produkten als stuntartikelen aan bieden. "De grote winkels gebrui ken de melkprodukten alleen maar als stunt om de mensen naar de winkels te lokken. Maar wij bieden veel meer service, terwijl de grote winkels de klant niet eens ziet, maar alleen kijken naar hun porte- monee", zegt Van der Hulst. "Een melkboer biedt niet alleen meer service door het thuisbezorgen, maar heeft ook een grote sociale functie in een wijk. Iedereen kent elkaar en maakt nog eens een praatje", vertelt Van der Hulst. Vanuit de overheid worden de melkhandelaren gesteund door subsidie, waardoor het aantal melkboeren het laatste jaar niet is afgenomen. Maar de nieuwe voor zitter wijt dit ook aan het feit dat veel werklozen het wel aantrekke lijk vinden om langs de deur te gaan. "In de Stevenshöf zijn pas weer twee jonge jongens met be hulp van subsidie begonnen en dat gaat heel goed", zegt hij. "Daar zijn we ook wel bang voor de grote con currentie die we zullen krijgen, maar mensen komen er nu toch wel achter dat het een groot gemis zal zijn als wij er niet meer zijn." Superheffing Buiten, de stad ondervinden de melkboeren ook veel last van de grote winkels, maar daar hebben de handelaren het meest te kam pen met de boerderijverkoop die de laatste tijd sterk is toegenomen. "Door de superheffing gaan steeds meer boeren hun melk aan huis verkopen en daar krijgen wij veel klappen van", zegtt Van der Hulst. De boeren mogen een bepaald ver mogen van hun eigen produkten verkopen, dat is ongeveer 20 liter melk per dag, maar er zijn wel boe ren die duizend liter melk per dag verkopen. "Het is niet te controle ren natuurlijk hoeveel er wordt verkocht en die boeren hoeven daarover niet zoveel kosten af te staan zoals wij aan de bedrijfs- schappen bijvoorbeeld", vertelt Van der Hulst. "Staatssecretaris Van Zeil heeft pas een nota ge schreven over de boerderijverkoop en wil er nu echt wat aan gaan doen. Maar je kan moeilijk bij elke boerderij een ambtenaar neerzet ten, zeker niet omdat de boerderij- verkoop na zessen pas begint en een ambtenaar maar tot vijf uur werkt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3