Hoe Wassenaar een heus villadorp werd Alsnog protest tegen kunstgrasveld Nacht Sc markt in antieke Voorstraat PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 1 JUNI 1985 Agenda Onderzoek naar een omstuimig groeiproces Brandweer kan 'droogblussen' in Leiderdorp LEIDERDORP De regionale brandweer kan flink 'repeteren': Leiderdorps (nieuwe) burgemees ter Bruggcman heeft gistermiddag een regionaal oefenterrein ge opend voor de blussers. Hel ter rein, gelegen bij de zandwinput. P r hoogte van de Mauritssingel. is zo'n 1500 vierkante meter groot. De- gemeen te Leiderdorp verhuurt het aan de regionale brandweer, i.ij wie zo'n 25 gemeenten uit deze contreien zijn aangesloten. Inclu sief de brandweer van Leiderdorp zelf. Ze kunnen er aardig uit de voe ten. Allerlei attributen slaan er tot hun beschikking. Leiderdorp vei-- huurt het terrein voor de uiterst schappelijke prijs van één gulden vijftig per jaar per vierkante meter. Het was toch 'over'. OEGSTGEEST - Het gerenoveer de hoofdgebouw van bejaarden centrum Hofwijck in Oegstgeest is gistermiddag officieel heropend. Op bovenstaande foto is een in het oog springend deel van de renova tie zichtbaar. Op het hoofdgebouw is een verdieping bijgebouwd. Ook de ruime balkons zijn nieuw. Behalve deze vergroting van het ge bouw, er zijn twintig kamers meer dan voorheen, is de personeels ruimte verbeterd, is de grote re creatiezaal er gekomen en is het mortuarium vergroot. De kosten van de renovatie bedroegen veer tien miljoen gulden. Sinds de verhuizing van de nood woningen aan de Irislaan in ja nuari van dit jaar draait het be jaardencentrum weer als vanouds, volgens directeur N.Jonk: "De aan passing aan het nieuwe gebouw is vlot gelopen. Je hebt natuurlijk al- tijd dat de één eerder went dan de ander. Veel bewoners zijn vooral b'ij dat ze weer bij het park zijn. Dat park is voor hun zo belang rijk". (foto Holvast» Leiderdorpers stappen naar Gedeputeerde Staten LEIDERDORP - Een aantal Leiderdorpers blijft protes teren tegen de komst van een kunstgrasveld in 'De Bloemerd'. De groep "verontruste Leiderdor pers" heeft bezwaar ge maakt tegen het raadsbe sluit, dat hockeyclub Alecto de gelegenheid geeft zo'n kunstgrasveld te laten aan leggen. De groep gaat in be roep bij Gedeputeerde Sta ten, het bestuur van de pro vincie Zuid-Holland. In een brief wijzen de dames R. Dekkers en N. Slootweg alsmede de heren P. Hunik. F. Tesken en J. Preenen op tegen de door burge meester en wethouders gevolgde procedure, die uileindelijk tol het raadsbesluit heeft geleid. Met na me daartegen hebben zij grote be zwaren. "Terwijl het kunslgrasveld op de 26ste plaats van de scorings- lijst, een verlanglijst van dc politie ke partijen, stond, is het met grote snelheid door diverse commissies gejaagd. Waarbij wij hel sterke ver moeden hebben dat een aantal di rect belanghebbenden hun zin hebben doorgedrukt", aldus de briefschrijvers. Volgens hen hebben burgemees ter en wethouders een aantal "als normaal geldende spelregels" niet in acht genomen. Zij wijzen op het feit dat dc Sportraad als overkoe pelend orgaan niet bij deze zaak VOORSCHOTEN - Een sfeepjolle plaat, gisteravond geschoten in de Voorschotense Voorstraat. De antieke straat, met enkele horeca-vestigingen en de bioscoop, stond centraal bij de gecombineerde Nacht van Voorscho- ten/Verenigingsmarkt. Tot nu toe werd de nacht altijd gehouden in het cultureel centrum. De opzet was echter omstreden en de animo gering. Vervolgens werd besloten tot een combinatie met de driejaarlijkse verenigingsmarkt, waarvan de laat ste aflevering flink tegenviel. De verenigingen regenden toen zo ongeveer van de Voorstraat. (foto Holvast» betrokken is geweest. En: "Het complete financiële plaatje (een goede vergelijking met alternatie ven. zoals het opknappen van de grasvelden) ontbreekt. Bovendien vrezen wij dat anderen, zoals de minima en de overige sportclubs, de dupe worden van deze forse in greep in hel budget van de ge meente Leiderdorp, die voor 1986 een tekort verwacht van 400.000 gulden". De groep verzoekt GS dan ook om hel raadsbesluit en dc daai'bij behorende begrotingswijziging niet goed te keuren. De brief aan het provinciebestuur gaat vcige- zeld van een aantal handtekenin gen. Kerkboeken school niet versleten. OEGSTGEEST - De Dr. K. Schilderschool in Oegstgeest doet zijn reputatie van streng gereformeerde school eer aan, nu na zeven jaar alweer 200 nieuwe kerkboeken moeten worden aangeschaft. Volgens de gemeente vroeg de school om "vervanging wegens slijta ge". Omdat de gemeente in 1978 al het volledige kerkboe kenbestand heeft vernieuwd, meent men "dat in redelijkheid niet van de gemeentelijke over heid kan worden verlangd we derom gelden ter beschikking te stellen". "Een glorieus misverstand", noemt het hoofd van de school, F. van Hoffen, het dat de boe ken wegens slijtage moeten worden vervangen. "We ge bruiken ze wel dagelijks, maar de boeken zijn stevig ingebon den, ze kunnen wel tegen een stootje. Bovendien plakken en kaften we ze elk jaar. Nee, de boeken moeten worden ver vangen vanwege de nieuwe psalm-berijming en het behoor lijk gemoderniseerde katechis- mus", aldus het hoofd van de school waarop 270, voorname lijk uit Rijnsburg afkomstige, leerlingen zitten. LEIDSCH m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 30,- ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P j de Tombe Feature: W.C.H Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City, Tel WASSENAAR - Het Wassenaar van begin deze eeuw: de opmars van stedelingen is niet meer te stui ten. Duizenden mensen komen als vliegen op de stroop af op, wat zij noemen, de 'oase'. Zonder uitzon dering op zoek naar ruimte om een riante buitenplaats te bouwen in een dorp met zo'n schitterende na tuurlijke woonomgeving. door Fred Schoorl Daarbij niet meer gehinderd door vervoersproblemen. Vooral dank zij de opening van de elektri sche tramlijn in 1923 zyn die ver bindingen sterk verbeterd. De aantrekkingskracht van Was senaar had echter ook een financië le reden. Men woonde er goedko per dan in de stad. Niet alleen van wege de lagere kosten van levens onderhoud, maar ook omdat de lo kale belastingsfeer heel wat vrien delijker was. Een inkomen van 10.000 gulden betekende voor een Hagenaar een belastingtarief van 730,40 gulden, en in Wassenaar slechts 198 gulden. En zo werd het statige dorp in enkele tientallen jaren omgevormd van een overwegend agrarische ge meenschap tot een vrij exclusieve woongemeente voor lieden, die ge woon in de stad zouden blijven werken. Wassenaar werd een fo rensenplaats - en de verbonden heid met Den Haag zou daardoor steeds groter worden. Den Haag zag de gang van de de rijke 'overloop' richting de exclu sieve buurgemeente met lede ogen aan. Niet voor niets weigerde de re sidentie voortdurend om de al in 1906 voorgestelde tramverbinding met Wassenaar toe te staan, bang als men was om nog meer stedelin gen te zien vertrekken. (Een te rechte angst, zou later blijken). Al snel kwam de grote broer met een oplossing: Wassenaar moest maar worden geannexeerd. In de loop van deze eeuw is ver schillende malen geprobeerd om het dorp 'in te pikken'. Mevrouw Beckers over die pogingen: "Den Haag wilde de gemeentegrenzen wijzigen en maakte zelfs plannen voor de vorming van één metro pool. Wassenaar hield de boot ech ter af en werd daarbij gesteund door Provinciale Staten". Nee, Wassenaar heeft haar zelf standigheid van meet af aan nooit willen prijsgeven. Sterker zelfs: al vanaf het begin van het onstuimige groeiproces waren er tegenkrach ten werkzaam, gericht op het hand haven van de gemeentelijke zelf standigheid. De Wassenaarse iden titeit moest worden gewaarborgd. Die houding geldt anno 1985 nog altijd. Niet voor niets toont Wasse naar zich uiterst afkering als het orn de vorming van een regio Groot-Den Haag aankomt. Wasse naar is ook geen lid van het gewest Den Haag. - De stoomtram op het Wassenaarse Plein. Dit voertuig onderhield tussen 1883 en 1893 een dienst op Voorschoten, van waaruit men met de trein - Den Haag kon i De door Wassenaar zo felbegeerde blauwe tram eiste zo zijn tol. Een aanrijding met een auto in de buurt van de Narcislaan in de jaren '20. (foto A.A.G.v.d. Kleij) Hoe verknocht Wassenaar is aan haar eigen unieke karakter bleek recentelijk weer uit een gemeente lijke publicatie. Daarin wordt de bevolking nog eens vertelt hoe uniek het dorp is en waarom dat zo moet blijven. Stormen van protest rezen er dan ook tegen de "particu liere opmerking" van de Haagse wethouder Van Otterloo, die be weerde dat Wassenaar een deel van haar grondgebied zou moeten af staan aan de residentie, die kampt met woningnood en extra grond best kan gebruiken. Exclusief Dat Wassenaarse grond een kost baar goed is wisten de exploitatie maatschappijen al rond 1910. Zij waren het die buitenplaats-terrei nen aankochten. Beckers': "Zij ont wikkelden de plannen voor de ver kaveling en ontsluiting van wat la ter de villaparken Groot Haese- broek/Oud Wassenaar, De Kieviet, Kievietsduin, De Paauw, Backers- hagen en Rijksdorp zouden wor den". De maatschappijen probeerden de aantrekkelijkheid van de door hen op te leveren bouwterreinen in de villaparken verder te verbeteren door er wat 'extraatjes' aan toe te voegen. Zo streefde men naar een betere ontsluiting. Het gemeente raadslid Wouters, zelf directeur van een exploitatiemaatschappij, leverde toendertijd in de raad fraaie staaltjes gemeentepolitiek door op alle mogelijke manieren te trachten de raad te bewegen betere verkeersverbindingen tot stand te brengen. Zijn opzet faalde. Daarom moes ten de maatschappijen zelf een en ander verzorgen. Voor Groot Hae- sebroek sloot men een contract af: een Haagse ondernemer zou een busdienst tussen de twee buurge meenten gaan onderhouden. Aan vankelijk was de lijn exclusief voor de bewoners van dit villapark. Dat wekte echter de jalouzie op van de buren uit 'De Kieviet', en uiteinde lijk werd voor beide wyken een contract opgesteld. Ook wat de nutsvoorzieningen betreft hadden de exploitatiemaat schappijen weinig steun van de ge meente te verwachten. Burge meester Storm van 's-Gravenzande placht, als hij verzoeken in die richting kwamen, de gevleugelde wóórden te spréken: "Wij hebben toch niet gevraagd of zij hier ko men wonen?". Waarmee de kous af Water, elektra en verwarming moesten derhalve door de maat schappijen worden geleverd. Aan grote plannen op dit gebied ont brak het de heren niet. Zo wilde men in de wijk Rijksdorp een sys teem van wijkverwarming introdu ceren. Het werd een jammerlijke mislukking. Aangëzien de huizen te ver uit elkaar lagen ging er te veel warmte verloren. Bovendien lekten de buizen aan de lopende band. Ten einde raad stopte men aan het begin van de jaren dertig met deze verwarmingsmethode. 'Wassenaar 1910-1940, een histo- risch-geografische analyse'. Zo luidt de titel van een doctoraal scriptie, die de Voorburgse Ch. Beckers schreef in het kader van haar afstudeerrichting histori sche geografie aan de Vrije Uni versiteit. De auteur van dit lijvige werk tracht inzicht te verkrijgen in het verstedelijkingsproces, zo als dat zich voor de oorlog in Was senaar heeft voltrokken. Mevrouw Beckers probeerde daarbij onder meer op te sporen welke factoren een rol speelden bij de snelle bevolkingsgroei en ruimtelijke ontwikkeling van Wassenaar na 1910. Voor haar onderzoek werkte de historisch-geografe in onder an dere het Algemeen Rijksarchief en de gemeentelijke archieven van Den Haag, Rotterdam, Am sterdam en Wassenaar. Bereikbaar Ze raakten er niet door ontmoe- tigd. De exploitanten waagden zich zelfs op het terrein van de cul turele leven. Het dorp telde in die tijd namelijk weinig uitgaansmo gelijkheden, dus haalde men to neelgezelschappen naar Wassenaar om de elite de illusie van een groot stedelijke sfeer te bieden. Toen dan eindelijk in de jaren twintig de elektrische tram mocht komen ging het snel. Wassenaar werd 'bereikbaar' als woonoord voor de gegoede middenstanders. De woningbouwexploitanten speelden op dit gat in de markt in door aanzienlijk kleinere panden te bouwen, gelegen op bescheide ner kavels dan de villa's die in de voorafgaande periode waren neer gezet. De Wassenaarse bestuurders wa ren aanzienlijk minder blij met de grote trek. Men kwam in actie om het dorp te beschermen. De zeer beperkte bouwverordening uit 1907 werd herzien en men gaf op dracht tot het maken van een be stemmingsplan voor de hele ge meente. Aan de gonzende bouwaktivitei- ten werd paal en perk gesteld - het exclusieve karakter van het dorp moest worden behouden. Bij het woord woningwetwoningen rilde het gemeentebestuur. "De gemid delde belastingopbrengst zou door de vestiging van sociaal-econo misch lagere klassen binnen de ge meentegrenzen wel eens flink kun nen dalen en het exclusieve karak ter van het villadorp aantasten", verwoordt mevrouw Beckers de toenmalige houding. Pas na lang aandringen van de Wassenaarsche Bouwvereniging werden schop en spatel ter hand genomen om de arbeiderswijken Kerkehout en Oostdorp te bou wen. Jammer voor degenen die hun villa tegenover Kerkehout hadden gebouwd: de marktwaarde van hun optrekjes kelderde met- Parallellen De studie 'Wassenaar 1910-1940' geeft niet alleen een beeld van de ontwikkeling in deze jaren, ze toont de lezer die bekend is met het dorp interessante en frappante parallellen met het hedendaagse Want is er in al die jaren eigenlijk veranderd? De wens het dorp rus tig en groen ,te houden, de afkeer om vast te groeien aan Leiden of Den Haag. de aantrekkelijk lage onroerend goed-belasting en voor al het geringe enthousiasme voor sociale woningbouw blijven actue le ingrediënten in de gemeentepo litiek. Maar een oase - dat is Wassenaar niet meer. Men heeft plaats inge ruimd voor de minder bedeelden. De aanvankelijke pogingen om de stroom ex-stedelingen te doen ke ren faalden. "De tijd van de grote beurzen was voorbij", schrijft drs. Beckers over het Wassenaar van na 1923. In de beeldvorming van heel wat mensen staat Wassenaar echter nog steeds voor een dorp met fraai gelegen landhuizen, lommerrijke lanen, peperdure automobielen en stuitende bluf en poenerigheid. Vindt de onderzoekster dit imago juist? "Nee. Het is een nogal geflat teerd beeld. Het heeft betrekking op het gouden randje van een in feite doodnormaal dorp. Waarmee ik overigens niet wil beweren dat die toplaag onbelangrijk is". De historisch-geografe eindigt het gesprek met de stelling dat "De Gouden Eeuw" voor Wassenaar voorbij is. Echter, er is hoop voor de Wassenaarders en hun onroe rend goed. Naar verluidt zal een heuse prinses het geschonden bla zoen van 's lands rijkste dorp weer glans kunnen geven. Oranje-bloed dat de vorige eeuw met Prins Fre- derik verdween. Luidt prinses Christina een nieuwe bloeiperiode in? Of wordt het toch een fin-de- siècle Wassenaar? Met dank aan drs. H. Schmal. ZATERDAG Leiden Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco. 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48. tel. 149987. open soos. vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat. film '1984' van Michael Radford. 21.15 uur. 't Breehuys - 'Bonte Avond'. 20-24 uur. Wassenaar St. Adelbertcollege- Deijlerweg 163. uit voering toneelvereniging Mimicri, blij spel. 20.15 uur. ZONDAG Leiden LWH en COC organiseren strandwande ling. vertrek om 12.30 uur vanaf café De Spons. Korte Mare 4. Kinderboerderij Merenwijk - open dag met als thema 'Schaap en wol', 13-16 Holiday Inn - viering 10-jarig bestaan van de bowlingbanen, open dag, vanaf 12 uur. Werkgemeenschap De Ratel organiseert fietstocht, start tussen 9-9.45 uur vanaf de MEAO-school, Lammenschanspark 4. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Zoeterwoude Nederlands-Hervormde kerk - Dorps straat, voordracht klassiek jeugdverhaal 'Het verhaal van het olifantje Babar', 14.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film '1984' van Michael Radford, 21.15 uur. APOTHEKEN van vr 31 mei tot vr 7 juni door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. Apparatuur gestolen in Warmond WARMOND - De geluidsappara tuur van de katholieke school 'De Leerhoeve' aan de Endepoellaan in Wamond is gisternacht gestolen. De daders konden het gebouw bin nenkomen doordat een raam op een kier stond. De waarde van de apparatuur bedraagt ongeveer 5000 gulden. De school had de apparatuur nog geen jaar in huis. Het werd betaald uit de opbrengst van een vorig jaar gehouden fancy fair. Juist gisteren en vandaag wordt wederom zo'n activiteit gehouden. Die dreigde in het water te vallen omdat de ge luidsapparatuur was gestolen. Op de valreep kon de school er nog een huren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2