Dubbele garantie Frans rundvlees zonder hormonen rM- ABC van vitaminen HOBBY Elektronische agenda vele mogelijkheden Aluminium tochtprofiel met kunststof full-time medewerkende part-time medewerkende part-time of full-time gastvrouw Nieuwe ontwikkeling in keukenspoelbakken VRIJE TUD Rolhordeur ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 25 Het idee is niet i de uitvoering wel: de elektro nische agenda is in opmars. Hij heeft twee nieuwe ver schijningsvormen: als pols horloge en met het uiterlijk van een rekenmachine. De eerste komt van de horloge fabrikant Seiko, de tweede uit Engeland van het compu ter software-bureau Psion. De elektronische zakagenda heeft een voordeel en een nadeel boven het gewone Succes-pro- dukt. Het voordeel is dat hij ook kan rekenen. Het nadeel is dat hij zijn 'geheugen-inhoud' wel eens kwijt kan raken, bijvoor beeld als je een verkeerde hande ling verricht of vergeet de batte rijen op tijd te verwisselen. Enige jaren geleden kwam Sharp voor het eerst met een soort elektronische agenda. Het ding kon een aantal zaken ont houden en waarschuwde als je een afspraak had, omdat men ook een klokje had ingebouwd. Dat gebeurde met het befaamde doordringende gepiep. Hij had een heel klein schrijfmachine- toetsenbord, waardoor bood schappen konden worden inge tikt, die later in het display moes ten verschijnen. Het Engelse bureau Psion heeft nu ook zoiets bedacht, maar een en ander in overeen stemming gebracht met de stand der techniek. De 'Psion Organi ser' heeft een veel groter geheu gen en kan daardoor werkelijk een zakboekje vervangen. De 'Organiser' heeft een tijd en datumfunctie, die te gebrui ken is in combinatie met het op slaan van afspraken. Voorts heeft hij een 'archief functie. Men kan er zo'n 20.000 tekens in opslaan, bijvoorbeeld adressen, maar ook onderdelen, gérang- schikt op type-nummer of op al fabet. Het grote aantal tekens dat men in de computer kan schrij ven houdt ook verband met de extra modules die men in de uit zijn krachten gegroeide reken machine kan stoppen. Daarmee kan men het geheugen nog ver der opkrikken of andere, toe komstige toepassingen van de Organiser gebruiken. Tegenover de Sharp van vroe ger heeft de Psion ook een paar nadelen. Het schermpje is klei ner, slechts 16 tekens, wat de overzichtelijkheid niet ten goede komt. Het toetsenbordje loopt van A t/m Z in aflopende volgor de en heeft geen verwantschap met een schrijfmachine-toetsen bord. Het oppervlak van het toet senbord is heel anders. Impor teur van de Organiser is Compu- terline aan de Breestraat 134 in Beverwijk. Polscomputer Een grappiger toepassing is een horloge dat aan een klein toetsenbord kan worden geklipt en dat daarmee een supermini- computeije is geworden. Daarin uitsluitend de tijd, de datum en Het computerpolshorloge dat memo's, wereldtijden i kan bevatten is niet groter dan een gewoon 'klokje'. allerhande agenda-functies. Voor het bedienen van het horlo ge was het toetsenbordje onver mijdelijk en dat dus apart in de binnenzak worden meegeno- Seiko weet natuurlijk ook dat veel mensen die zich zo'n grap pig computer-horloge aanschaf fen of thuis of op kantoor over een of andere standaard-compu ter beschikken. Welnu, in plaats van het minimale toetsénbord te gebruiken, kan men ook die standaard-computer benutten voor het inbrengen van gegevens in het horloge. Daarvoor is pro grammatuur nodig die Seiko eveneens levert voor de Commo dore 64, de Apple Il-serie en voor de IBM Personal Computer of een soortgelijke machine. De ge- gevens-overdracht komt tot stand door een kabel tussen de computer en het bijzondere hor loge. Wat het 'horloge' kan is in drukwekkend voor een ding dat niet groter is dan een gewoon kwartsklokje. Uiteraard biedt hij standaard de preciesie tijd, da tum- en wekfaciliteiten. Daar naast kunnen in de RG 1000 - zo als hij gedoopt is - ruim 2000 te kens worden vastgelegd. Dat zijn 80 notities en afspraken van elk 24 tekens: twee regels van twaalf tekens. In het horloge zit een micro processor en een heleboel bestu- rings-programmatuur. Daarmee kunnen de 80 notities verdeeld worden over vier verschillende functies, te weten memo's, een wéekagenda, een jaaragenda en wereldtijden. De memofuncties stelt de eigenaar in staat korte aantekeningen te raadplegen zo als een telefoonnummer, een woord in een vreemde taal, een adres of een aankomst- of ver trektijd van een vliegtuig. Met de weekagenda-functie kan een bestand voor vaste weekafspraken worden vastge legd. De RC-1000 zorgt iedere week opnieuw voor een automa tisch een alarmsignaal op de aan gegeven tijden, waarbij de be treffende afspraak in het venster wordt afgebeeld. In de jaaragen da kunnen voor een periode van 360 dagen afspraken worden ge registreerd. Ook hierbij is en alarmering mogelijk. Een van de aardigste toepas singen, voor mensen die veel over de wereld telefoneren of rei zen, is de mogelijkheid om plaat selijke tijden af te lezen. Men kan gaan tot een maximaal van 80 steden. De Seiko wordt in Nederland geimporteerd door Secom, post bus 55 in Heeswijk-Dinther. De importeur van rundvlees uit Frankrijk, Limogra in Bever wijk, heeft een dubbele garantie ingevoerd voor' vlees zonder schadelijke hormonen. De eerste garanties bestaat uit een speciale keuring alvorens het vlees Frankrijk verlaat. Bij elk ge slacht dier wordt een 'certificaat van echtheid' verstrekt. Het ga randeert dat het dier is opge groeid zonder groeistimulerende middelen. De tweede garantie is een con trole bij binnenkomst in Neder land. De herkeuring wordt op initiatief van Limogra uitge voerd door Bergschopt Centrum voor Onderzoek in Breda. Deze onderzoekt het vlees op een zestal hormonen. Na de berich ten over vlees met hormonen uit België zijn de consumenten wan trouwend geworden, aldus het bureau Slagerij Culinaire Communicatie. Limogra wil met de dubbele garantie het wantrouwen wegne men (en uiteraard de afzet daar door vergroten). Slagers die het vlees verkopen mogen een spe ciaal garantiezegel op hun etala geruit plakken, waarvoor zij zich dan wel schriftelijk verplichten geen ander rundvlees als Limo- gra-vlees te zullen verkopen. Op de vraag hoe gecontroleerd wordt dat een slager zich aan de ze afspraak houdt, zegt een woordvoerder dat de vleesver voerder al gauw merkt wanneer de betrokken slager ook ander rundvlees in de winkel heeft. Zou een slager besluiten een deel van zijn vlees elders te gaan kopen, dan zien de mensen van Limogra direct dat hij minder bestelt en wordt de zaak gecon troleerd. Het zal voor de impor teur moeilijk zijn nog op andere manier te onderzoeken of de af nemer zich aan het garantie-ak koord houdt. Een sluitende con trole lijkt voor een particulier be drijf nog moeilijker dan voor een overheidsinstituut. Het lijkt desondanks een goed middel om het vertrouwen van de kritische koper terug te win nen. Aan de andere kant bestaat het gevaar dat men nu opeens ten onrechte al het andere inge voerde rundvlees gaat wantrou- Het Nederlandse rundvlees wordt in eigen land gecontro leerd. De twee meest gebruikte mate rialen waaruit tochtprofielen voor ramen en deuren worden gemaakt zijn kunststof en alumi nium. Die van 'plastic' zijn goed koper, die van aluminium stevi ger, maar in niet-geanodiseerde of ongelakte uitvoering kunnen ze op den duur een ietwat onap petijtelijk uiterlijk krijgen. Een praktisch huwelijk tussen die twee uitvoeringen is een pro gramma van nieuwe profielen, gemaakt van aluminium, maar met een 'mantel' van kunststof. De voordelen van het stijve alu- miniumprofiel blijven dus be houden, maar het metaal wordt door de plastic-coating volledig beschermd. Het is een nieuwe ontwikkeling van Elton, de Ne derlandse profielenfabrikant die al tientallen jaren in vele landen toonaangevend is op dit gebied. MACHINEHANDEL BLOM B.V. ®AL MEER DAN 35 JAAR in houtbewerkingsmachines zowel nieuw en gebruikt /r Ons verpleeghuis en reaktiveringscen- trum biedt plaats aan 100 somatische en 200 psychogeriatrische patiënten, ver deeld over 10 afdelingen. Per 26 augustus 1965 start de OPLEIDING TOT ZIEKEN VERZORGENDE (M/V) Deze praktijkgerichte opleiding bestaat, na de introduktieperiode van 12 weken, uit een kombinatie van werken en leren en duurt 2 jaar. Het praktische gedeelte van de opleiding wordt gevolgd in ons verpleeghuis en het theoretische gedeelte aan de centrale opleidingsschool te Haarlem. Na de introduktieperiode (waarover je geen salaris ontvangt) zul je 2 jaar werk zaam zijn op basis van een leer/arbeid sovereenkomst met een aanvangssalaris van f. 1,408,- bruto per maand (wijzigin gen voorbehouden). De arbeidsvoorwaar den zijn geregeld konform de C.A.O.-Ziekenhuiswezen. Huisvestingsproblemen? Intern wonen is mogelijk in een perso- neelsflat, die in de buurt van ons verpleeghuis staat. Om toegelaten te worden tot de oplei ding moet je voldoen aan de volgende eisen: - Je dient in het bezit te zijn van het diploma L.B.O., waarvan alle vakken op C-nivo, gekombineerd met het I.N.T.A.S.- diploma of M.A.V.O.-4. - Je moet bij aanvang van de opleiding een leeftijd hebben tussen 17 jaar en 9 maanden en 20 jaar en 9 maanden. Heb je belangstelling? Stuur dan een sollicitatiebrief aan Mevrouw S. Kraan-de Kroon, hoofd opleiding, Louis Pasteurstraat 9, 2035 RJ Haarlem, tel.: 023 - 33 91 55. boerhaave haarlem VERPLEEGHUIS EN REAKTIVERINGSCENTRUM y Verpleeghuis Mariënhaven, waar 208 psychogeriatrische bewoners verblijven en kloosterbejaardenoord Mariënweide/ Mariëngaerde, waar 160 bewoners zijn gehuisvest, zijn gesitueerd in Warmond en vormen samen één complex. In totaal zijn er 325 personeelsleden werkzaam. Ten behoeve van het restaurant en de sociëteitsruimte, waarvan zowel door personeel als door bewoners en hun familieleden gebruik wordt gemaakt, zoeken wij op korte termijn een (m/v) die gedurende 10 aaneengesloten dagen 8 uur per dag dienst doet en vervolgens 4 dagen vrij van dienst is. De ene periode van 10 dagen zijn de diensttijden van 07.30 uur tot 15.30 uur, de andere periode van 10 dagen van 12.00 uur tot 20.00 uur. Voorts een (m/v) die om de 10 dagen van donderdag tot en met zondag 8 uur per dag dienst doet, eveneens afwisselend de ene periode van 4 dagen vroege dienst, de andere periode van 4 dagen late dienst. Tijden als vermeld bij de full-time functie. De aan te stellen medewerkenden zijn afwisselend werkzaam in het restaurant en in de sociëteitsruimte. Ten behoeve van de koffiekamer annex toko van de afdeling Mariëngaerde van het kloosterbejaardenoord, waarvan door de bewoners en hun bezoekers gebruik wordt gemaakt, zoeken wij wegens vertrek van de huidige functionaresse per 15 juli a.s. een tot wier taken o.a. behoren het verzorgen van koffie voor de bezoekers van de koffiekamer, het schoonhouden van de pantry, het opruimen van de koffiekamer, het beheer van de toko en het onderhouden van contacten met bewoners en bezoekers. De werktijden zijn van 08.00 uur tot 12.00 uur en van 12.30 uur tot 16.30 uur. De diensten zijn geregeld volgens dienstrooster, waarin ook weekend-diensten voorkomen. Van gegadigden voor alle functies wordt verwacht dat zij: in het bezit zijn van een diploma van een vakopleiding Horeca of hiervoor studeren, dan wel de bereidheid hebben een dergelijke opleiding te gaan volgen, ervaring hebben in de horeca-sector, enig administratief inzicht hebben, beschikken over goede contactuele eigenschappen, belangstelling en begrip hebben voor de bejaarde medemens, bereid zijn in te vallen bij afwezigheid van teamgenoten. Voor de medewerkenden in het restaurant is de CAO-Ziekenhuiswezen van toepassing; voor de gastvrouw in de koffiekamer is de CAO- Bejaardentehuizen van kracht. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd i zaken, Postbus 6, 2360 AA Warmond. i de Dienst Personeels- Spoelbakken in diverse speelse vormen en modellen, ge smaakt van een nieuwe kunststof (asterite) bieden in nieuwbouw en bij keukenrenovatie interessante mogelijk heden. Asterite bestaat voor 70 procent uit kwartszand en voor 30 procent uit methylmethacrylaat (zoiets als perspex). Dit „recept" is ontstaan door samenwerking van het Neder landse kunststofbedrijf Wientjes in Roden en de Duitse keramiekproducent Villeroy Boch. Resultaat: een kunststof die volkomen krasbestendig is, die door huis- houdchemicaliên niet beschadigd kan worden en die on gevoelig is voor hoge temperaturen. De van asterite gemaakte spoelbakken, met grote keuze van accessoires, kunnen zowel „opliggend" (met boven het aanrechtblad uitstekende randen) als in het blad ver zonken worden gemonteerd. Een ontwerpersteam dat zich „kikkers" noemt, heeft gestalte gegeven aan een assorti ment dat wat vorm, kleur en functionele mogelijkheden betreft een nieuwe generatie inluidt. De twee genoemde participanten in het asteriteproject hebben de verkoop voor Nederland in handen gelegd van Intercore, Amsterdam, tel. 020-229373, waar nadere infor matie verkrijgbaar is. Iedereen kent wel het verhaal over de scheurbuik, waar zeelui vroeger op lange reizen last van kregen. Dat woord is een verbas tering van scorbutus, een uit het Noors, of uit een Slavische taal afkomstige term. Scheurbuik dus, of ook wel scorbuut. Allerlei ontstekingen, zwakte, zomaar bloedingen, dat was waar die zeelui last van kregen. Het had niets met hun buik te maken dus, maar kennelijk wel met wat ze er instopten. In elk geval ont dekte rond 1750 de Schotse arts James Lind dat het eten van si naasappelen en citroenen de ver schijnselen deed verdwijnen. Maar hoe dat kwam, daar had hij geen idee van. In het Singalees betekent beri beri „grote zwakte". Onder die naam kreeg een tropische ziekte bekendheid, die ook zwakte en aftakelingsverschijnselen ver oorzaakte. De Poolse chemicus Casimir Funk kwam er in 1911 achter dat een extract van rijstze- melen de ziekte voorkwam. Hij begreep dat een bepaalde chemi sche stof hiervoor verantwoorde lijk was. Een „vitale amine" noemde hij dat, omdat hij veron derstelde dat het een ammoniak- verbinding was. Dat laatste bleek onjuist, maar nog altijd noemen we dergelijke chemi sche verbindingen „vitaminen". Een jaar later ontdekten de Amerikanen McCollum en Davis dat er eigenlijk twee scheikundi ge factoren een rol speelden: een in vet oplosbare, en een in water oplosbare. De eerste noemden ze ~A, de tweede B. Toen lag het voor de hand om die derde ge heimzinnige stof.waarmee die ziekte van de zeelui kon worden bestreden aan te duiden met de letter C. Vitamine C zeggen we nog altijd, of ascorbinezuur. Dat is een samentreking van anti- scorbutus. Vitamine A heet ook wel reti- nol. De retina is het netvlies van ons oog. Bij gebrek aan deze vita mine is het ook inderdaad min der gevoelig voor lichtprikkels, maar bovendien kunnen groei stoornissen, huidinfecties en een verhoogde kans op bronchitis optreden. Het gebruik van melk, boter, kaas, eieren, vette vis en lever vult een eventueel tekort wel weer aan. Maar vergeet voor al ook niet om voldoende groen ten te eten, vooral de donker groene en de oranje-gele. Boe renkool en wortelen zijn de grootste leveranciers onder de plantaardige levensmiddelen. Op die manier krijgen de meeste dieren ook hun vitamine A naar binnen, want die eten tenslotte geen zuivelprodukten. Toch kunnen ze goed zien, ook in het donker. Met vitamine B bleek het alle maal wat ingewikkelder te liggen dan die twee Amerikaanse on derzoekers dachten. Het blijkt een heel complex van chemische verbindingen te zijn, ieder met hun eigen naam. Maar gebrek er aan heeft allerlei nare stofwisse lingsziekten tot gevolg. Maar wie voldoende afwisselend eet zal er in onze welvaartsstaat niet gauw gebrek aan krijgen. Bang voor scheurbuik hoeft een Nederland ook niet te zijn. Om dat te voorkómen is 10 milli gram vitamine C al voldoende. Een klein beetje groente levert dat al, ook als de groente ge- kookt is. Door het koken gaat er wel nogal wat van verloren. Maar erger is het dat er zoveel oplost in het waswater en het kookvocht. Flink fruit eten dus toch maar, vooral in de winter en nu, het vroege vooijaar. Ons lichaam heeft dan extra veel bescher ming nodig. En hoewel het we tenschappelijk nog nooit is be wezen, zweren zelfs veel weten schappers bij het gebruik van een grote dosis aan vitamine C wanneer ze verkouden of griepe rig zijn. Tabletjes zijn dan net zo goed als vers fruit overigens. Wie de moeite neemt om zelf sinaasappels uit te persen, drinkt absoluut veel smakelijker sap dan wie het in pak of fles koopt. Ook versgeperst sap kan worden bewaard, liefst in de koelkast. Het vitaminegehalte gaat daar van niet achteruit. Wel is het zaak het sap zo min mogelijk aan lucht en licht bloot te stellen. Wie sinaasappelsap te duur vindt, moet maar veel spruitjes eten. Er is geen groente waar zoveel vita mine C in zit, en bij het koken gaat er ook maar weinig verlo ren. Goed zijn ook bloemkool, paprika's en koolrabi. En peter selie, maar dat eten we niet als groente. Bij het fruit zijn de sinaasappel en de citroen niet eens de beste leveranciers. In aarbeien zit veel meer. De absolute kampioen is echter de zwarte bes. Het rolsysteem voor hordeuren (waarbij de deur zijwaarts wordt verschoven) is nu ook voor cara vans, verkrijgbaar. Die nieuwe Fikszo caravan-rolhordeur kan zowel aan de binnenkant als bui ten gemonteerd worden. Daar zijn slechts twee schroeven voor nodig. Die 'schuifhor' past op bij na alle caravan-deurmaten, tot een maximale breedte van 70 cm en 178 cm hoogte. Hij kan naar links of naar rechts schuivend worden bevestigd. Aan de vertikale kant wordt de hor magnetisch vastgehouden, zodat een 'mugdichte' afsluiting wordt verkregen. Er kan vol doende lucht in de caravan door dringen, zonder dat je hinderlijk gezoem rond je hoofd hebt. De prijs ligt beneden de tweehon derd gulden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25