De jacht op Beun de Haas Beeldschermen beheersen Japanse Expo BEUNHAZEN GEVAARLIJK yOR Speuractie van Bovag roept ook vraagtekens op ZATERDAG 1 JUNI 1985 EXTRA PAGINA 23 Mooiste elektronische kermis De hoofdstad van Japan, heeft dit jaar het alleenvertoningsrecht van de We reldtentoonstelling. Een expositie die in veel opzichten een technisch hoogstand je is. De tentoonstelling wordt gedomi neerd door de Japanse elektronische in dustrie. De expositie is 100 hectare groot. Om de communicatie-verbindin gen optimaal te maken heeft men 10 ki lometer glasvezelkabel tussen de pavil joens gelegd. Er is een eigen zender voor de wijde omgeving die behalve het laat ste nieuws over de expositie zelf, ook verkeersberichten uitzendt. De Expo is indrukwekkend. Men heeft bijvoorbeeld een nieuw planetarium op het terrein geplaatst dat met een zeer grote precisie 23.000 sterren afbeeldt. Men verwacht een elektriciteitsverbruik van bijna 100 miljoen MegaWatt/uur en tenslotte: voor de verwachte 40 miljoen bezoekers(!) zijn er niet minder dan 350 eettentjes, automaten en 1700 toiletten. De tentoonstelling wordt in zekere zin beheerst door beeldschermen - die over al informatie brengen - en de techniek daarachter. Behalve de duizenden tv's in de paviljoens, staan overal voor het pu bliek een soort video-publikatieborden. Zij zijn 3 bij 2 meter groot en men ziet ze niet makkelijk over het hoofd. Groot, groter, grootst Tussen de gebruikelijke stoeltjeslift en de zeer ongebruikelijke, brandnieu we High Speed Linear Motor Cars (een monorail die letterlijk over de rails zweeft en zich buitengewoon rap voort beweegt op een magnetisch kussen) nog meer schermen. Het meest opvallend is het grootste scherm ter wereld. Het werd door Sony speciaal voor deze ten toonstelling gemaakt. Het is zo groot als een flatblok: de JumboTron - zoals men het geval noemt - meet 40 bij 25 meterJ hoogte. Dat komt overeen met een 14 verdiepingen hoge flat en omdat het scherm op een heuvel staat is het vrijwel in geheel 'Tsubaru' te zien. Er waren 450.000 drie-kleuren elementen voor no dig van een hele nieuwe samenstelling om het scherm te maken. Trini-lites noemt men die: drie kleurvlakken van rood, groen en blauw. Vierentwintig van zulke elementen, ongeveer zo groot als een hand. vormen een blqjc van 40 bij 40 centimeter. Het beeld komt van een camera of tv- programma dat de Japanse omroep uit zendt. Dat wordt gedigitaliseerd en in partjes naar alle elementen gevoerd. Het resultaat is verbluffend. Optimaal kan men het beeld zien vanaf 200 meter, maar tot op 500 meter onderscheidt men alle details. Er zijn meer wondertjes op de ten toonstelling te zien. Met het grote Sony- scherm doet men bijvoorbeeld proeven met High-Definition systeem. Het is een nieuwe tv-norm die 1125 beeldlijnen telt en een wezenlijk beter en 'gestoken' plaatje maakt. HD-tv wordt door de Japanners sterk aanbevolen. De argumenten daarvoor zijn vermoedelijk tweevoudig. Ten eer ste zou HD-tv in de toekomst bijna net zo goedkoop kunnen worden als een ge wone tv door verdergaande integratie van de onderdelen in het toestel. Dan zou er niets meer in de weg staan voor een wereldnorm voor tv-toestellen. Nu maakt men zoals bekend gebruik van een ratjetoe van systemen: Secam, NTSC en PAL. Omdat er miljoenen tv-toestellen (vol gens alle systemen) in het veld staan is een verandering van norm niet erg een voudig. Maar het is wel het overwegen waard, al zou er aan de studiokant - wat de zenders betreft - ook verschrikkelijk veel moeten gebeuren. De beeldkwali teit in de studio's is wel voldoende. Het tv-beeld zoals dat in de studio's wordt opgewekt, is vele malen beter dan men het thuis krijgt, maar misschien zou ook meteen aan digitalisering van het tv-sig- naal gedacht moeten worden. High Definition-tv heeft ook een ande re beeldverhouding. De hoogte ver houdt zich tot de breedte als 3:5, terwijl gewone tv's een beeldverhouding heb ben van 3:4. Die wat lagere beeldmaat houdt meer rekening met het vertonen van (cinemascope) films, die vaak een voortreffelijke beeldkwaliteit hebben. Drie dimensionaal Opvallend was ook de rol van het beeldscherm in het Natiorial/ïfanasonic- paviljoen, die in Japan onder de naam van de moedermaatschappij Matsushita exposeert. Daar had men kleine tv's, die, als je er precies 'recht voorstaat, een drie dimensionaal beeld geven. Je moet wel recht voor de tv-staan want boven het toestel hangt een andere vinding van de fabriek, de tentoonstellingsluidspreker, die een hele nauwe bundel geluid geeft op een bepaalde plek: even verder weg en het geluid is totaal verdwenen. De tv heeft een groot aantal beeldbuizen (5) die tezamen het diepte-beeld projecte ren. Nog veel opvallender - maar niet zo ge weldig gepresenteerd - was het video? theater v*ui Matsushita. Ook hier een enorm beeldscherm (3 bij 12) waar een historisch verantwoorde produktie op werd vertoond. Alleen vertoonde het (kleuren)beeld en nogal laag contrast en zag men de afzonderlijke beeldvlakken in de beeldwand duidelijk zitten. Omdat het beeld ook wat flets van kleur was, kwamen er opmerkingen uit de zaal in de trant van: waarom doen ze het licht niet uit: dan zie je het toch allemaal be ter! Wie ertoe zou zijn overgegaan om het licht uit te schakelen zou verbaasd heb ben gestaan. Tegelijk zou ook het beeld zijn verdwenen. De 'projectiewand' waarna men zat te kijken was namelijk een enorme kleuren-LCD-wand, die op vallend licht nodig heeft. Liquid Crystal Display zijn de grijze letteijes die heel weinig stroom nemen in uw elektroni sche horloge. Matsushita is er dus in ge slaagd om LCD-schermen kleur te ge ven en op te blazen tot enorme afmetin gen. Een geweldige technische presatie, al is de beeldkwaliteit nog niet vol maakt. Het is druk op het hazepad. Van alle kanten is de jacht op dit wild geopend. Op de beunhazen wel te verstaan. In het afgelopen jaar stond de ene na de andere middenstandsorganisatie bij economische zaken op de stoep om maatregelen tegen beunhazerij en andere vormen van valse concurrentie te bepleiten. De horeca moppert over de voetbalkantines, de kappers klagen over de vele thuisknippers, de kruideniers willen stappen nemen tegen de 'losse' straathandel, de Gelderse aannemers hebben een pact tegen beunhazen gevormd, de groentehandel wil de verkoop bij boeren aanpakken en zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan. Onlangs hebben ook de garages zich bij het jagersvolk gevoegd. De Bond van Garagehouders, de Bovag, heeft na een proefactie in Twente besloten zijn leden in het hele land naar illegale autobedrijfjes te laten speuren. Stoppen die beunhazen niet met hun klussen, dan geeft de Bovag de namen door aan de officiële instanties. Vanwaar die plotselinge acties? Neemt de beunhazerij inderdaad zo onrustbarend toe als de organisaties willen doen geloven, of worden die nu pas wakker? Een (door de Nederlandse Vereniging van Journalisten) erkende verslaggever ging op zoek naar de problemen rond die raadselachtige figuur Beun de Haas. door Jan Ruesink Binnenkort kunnen illegale garagebedrijven zich gaan aanprijzen als 'door Bovag officieel erkende beunhazen'. De Bond van- Garagehouders gaat de komende paar jaar in het hele land op zoek naar beunhazen. Het moeten er volgens een voorzichtige schatting van de organisatie zo tussen de 10.000 en 15.000 zijn, dus dat wordt een hele lange lijst. Na een geslaagde proefactie in Twente - er werden 292 beunhazen gevonden, van wie er al 65 bij ontdekking stopten - is nu de provincie Friesland aan de beurt. Zo zal elke regio volgen. "En dat gebeurt steeds bij verrassing, want anders houden de beunhazen zich natuurlijk een poosje gedeisd", zegt woordvoerder Rob Boon van de Bovag in Rijswijk. Die speuractie - de Bovag wil het woord 'heksenjacht' liever niet gebruiken gaat als volgt in zijn werk: de bond benadert de leden of ze in hun buurt beunhazen kennen en vraagt die namen door te geven aan Rijswijk. Daar gaat de bond na of die bedrijfjes inderdaad als echte beunhazen 'erkend' kunnen worden. De Bovag heeft voor dat doel aansluiting gezocht op de databank van de Kamers van Koophandel, zodat met een simpele druk op de knop kan worden nagegaan of de man de vereiste vestigingsvergunning heeft. Opgehouden Als dat niet het geval is, krijgt de vermeende beunhaas een brief van de Bovag op de deurmat waarin wordt verteld dat "er alle reden is om te veronderstellen dat uenzovoorts". Ook schrijft de Bovag dat als men na een maand niet is opgehouden met het illegale klussen, de officiële instanties, zoals de Economische Controle Dienst (ECO), het GAK en de belastingdienst worden geïnformeerd. Die brief was dus voor een kwart van de aangeschreven Twentse beunhazen al duidelijk genoeg om ermee op te houden. Voor hoe lang, dat moet natuurlijk nog blijken. Maar de heer Haarhuis uit Harbrinkhoek, voorzitter van de afdeling Twente van de Bovag, heeft de stellige indruk dat er inderdaad een blijvend effect van uitgaat: "Er zijn veel van die aangeschreven beunhazen naar me toe gekomen en hebben gezegd: ja, het kan ook eigenlijk niet, ik houd er mee op. Er waren er ook wel die niet eens wisten dat ze illegaal waren, omdat ze niet de vereiste papieren hadden. Een aantal van hen heb ik op weg geholpen om wel legaal te worden. En ja, er zaten natuurlijk ook mensen bij die simpelweg bang zijn geworden voor hun uitkering als ze gepakt worden". Wat heeft de Bovag precies tegen Beun de Haas, Tecfce van Es, of hoe ze ook mogen heten? Rob Boon verwijst naar het affiche dat het personeel in menige Bovag-garage dagelijks kan bekijken: ze zijn gevaarlijk voor de kwaliteit en goede naam van de branche, gevaarlijk voor de toekomst van het bedrijf, gevaarlijk voor de baan van uw collega's, gevaarlijk voor uw eigen baan, het mag niet en daarom gevaarlijk voor ons allemaal. De vrije jongens kosten dus omzet en banen, maar ze zijn ook asociaal (belastingontduiking) en bewijzen de verkeersveiligheid een slechte dienst (gebrekkige outillage, geen controle op vakmanschap), aldus de garagehouders. Cijfers Zoals het hoort heeft de Bovag onlangs op een persconferentie een berg cijfers aangedragen om die bezwaren nog eens te onderstrepen. De autobedrijven zouden per jaar ruim 6,3 mihoen arbeidsuren derven door beunhazerij. Dit scheelt 5500 volledige banen. De garages missen daardoor jaarlijks meer dan 652 miljoen gulden aan omzet. Dit kost de Nederlandse schatkist 223 miljoen gulden. Hoe komt de organisatie aan die becijferingen, want wat zwart is laat zich toch niet becijferen? Boon: "We laten regelmatig onderzoek plegen door onafhankelijke instituten. Daaruit is gebleken dat er in ons land 4,8 miljoen personenauto's op de weg zijn. Verder blijkt dat de consument gemiddeld zes uur onderhoud, reparatie en schadeherstel aan zijn auto laat uitvoeren. Dat zijn samen 28,8 miljoen uren per jaar. Daarvan gaat 67 procent naar de autobranche, 11 procent verricht dat werk zelf en 22 procènt laat dat door 'particulieren', beunhazen dus, uitvoeren. Zo komen we op die 6,3 mihoen uur". Of die cijfers nu precies overeenkomen met de werkelijkheid, laat zich moeilijk controleren, maar volgens Boon staat vast dat het aandeel van de garages de laatste jaren gedaald is bij een toch al achterblijvend onderhoud. Dat heeft volgens hem te maken met twee factoren: aan de ene kant wil de consument besparen door het onderhoud zelf, zwart of in het geheel niet uit te voeren en aan de andere kant wordt het aantal mensen dat zich aanbiedt als beunhaas ook groter. Dat laatste zal te maken hebben met de hogere werkloosheid Cjongeren komen moeilijk aan de slag in de garage en in die sector zijn de laatste vijfjaar 13.000 banen verdwenen). Maar ook het personeel klust erbij. "Dat is al zo oud als het autobedrijf zelf, maar werkgevers en werknemers meenden er toch iets tegen te moeten doen. In de cao is nu een paragraaf opgenomen die inhoudt dat men geen werk tegen betaling voor derden mag verrichten als daarvoor geen toestemming is gegeven door de werkgever. Als je je daar niet aan houdt, kan je datje baan kosten", zegt Boon. Kritiek De speuractie was nog niet aangekondigd of de kritiek barstte los. Er kwamen opmerkingen van Konsumenten Kontakt, de Economische Controle Dienst, professor Heertje en ook beunhazen die wij spraken zijn het niet op alle punten met de Bovag-bezwaren eens. "De bond moet de hand maar eens in eigen boezem steken", vindt Konsumenten Kontakt. "De campagne wekt de indruk dat als men maar met een Bovag-garage in zee gaat, alles onder controle is, maar dat is beslist niet zo", aldus de organisatie, die zegt dat het klachten stroomt over de behandeling door de Bovag-garages. Voor de goede orde: erkend en Bovag zijn niet dezelfdehegrippen, de Bovag is niet meer dan een belangenorganisatie, waarbij de garages zich vrijwillig kunnen aansluiten. Boon over die kritiek: "We hebben Konsumenten Kontakt al geschreven dat we het met die opmerkingen niet eens zijn. Er worden natuurlijk fouten gemaakt, maar er bestaat al jaren een goede regeling voor klachten. Alle leden zijn verplicht de Bovag onderhoudsgarantie aan te bieden. Als er toch klachten zijn, is daarvoor een geschillencommissie". De Economische Controle Dienst zegt de aangedragen lijsten van de Bovag kritisch te bekijken, want volgens de dienst zitten er nogal wat onjuiste vermeldingen tussen. De Bovag zegt daarop dat juist de nieuwe opzet ervoor zorgt dat die lijsten betrouwbaarder wordén, zodat de ECD er meer mee kan doen dan vroeger. Nog een punt van kritiek op de actie: volgens de econoom professor Heertje denkt de Bovag vooral aan de eigen boterham en gaat die organisatie het opzetten van nieuwe bedryven op die manier tegen. En waarom zou de kwaliteit van het werk minder zijn als een monteur in zijn vrije tijd aan een auto gaat sleutelen, zo stelt hij. Woordvoerder Boon: "Ik denk dat Heertje dan niet goed op de hoogte is van de actie, wat ik jammer vind. Natuurlijk hebben wij niets tegen het vrije ondernemerschap. Als iemand een bedrijf wil opzetten, zullen wij ons daar niet tegen verzetten. Maar dan wel op dezelfde voorwaarden als de gevestigde ondernemers. En een monteur kan wel een goed vakman zijn, maar thuis mist hij toch het moderne gereedschap van zijn werkgever. Heertje heeft gelijk als hij stelt dat we voor het eigen belang opkomen, maar mogen we alsjeblieft, daar zijn we toch voor? Er spelen echter ook andere, maatschappelijke belangen mee. Ik wil daar niet hypocriet over zijn, maar het is gewoon zo. Zo betalen we door de beunhazerij alleen al 223 miljoen gulden belasting teveel en dat moeten we toch met z'n allen opbrengen". Weggejaagd Ook wordt wel aangevoerd dat de Bovag zelf de klanten heeft weggejaagd door zulke hoge uurlonen te vragen. ♦Gevaadtf* voor (te kvwüteit «Gevaarftk voor de teen en goede naam van de brand» van uw coficga's •Gevw^k voor de toekomst •Oevaa'-Sjk vpor uweigen baan van hei bedrijf *Hetmagn«?ï vNÏ MyLsHiMMi Ondernemer Haarhuis daarover: "Wij vragen veertig gulden per uur, tegenover misschien twintig gulden bij de beunhaas. Maar wij moeten alle belastingen en sociale premies betalen en van die twintig gulden houden we maar een paar procent over". Volgens offiële Bovag-cijfers is dat overigens gemiddeld maar 0,2 procent wat er als nettowinst overblijft na belasting. "In feite dus maar kiele-kiele", zegt Boon. "Ga maar na hoe weinig dat is. Een bedrijf dat twintig mensen in dienst heeft en tien miljoen omzet draait, houdt dus maar 20.000 gulden per jaar over". Hij en Haarhuis vullen bovendien aan dat een beunhaas vaak maar goedkoper lijkt. Een erkende garage kan een klus volgens hen vaak sneller, efficiënter en beter uitvoeren, zodat het werkelijke prijsverschil iager is. Hoe denkt de heer Beun de Haas Gaten we onze zegsman zo maar noemen) over al die kritiek? "Wat de Bovag over het prijsverschil zegt, is niet waar", meent hij. "Meestal kom ik vooraf een prijs overeen met de klant en als het werk dan langer duurt, is dat mijn pech. Verder ga ik naar erkende bedrijven als ik gebruik moet maken van bepaalde apparatuur. Daar ben ik best welkom". Ook zegt hij, met andere beunhazen, dat er vaak goedkoop sloopmateriaal wordt gebruikt, waar de garages de onwetende klant een nieuw onderdeel 'aansmeren'. Volgens hen zou de klant dus bij de garage wel degelijk duurder uit zijn en die bewering wordt gestaafd door de simpele constatering dat de beunhaas anders nooit zou bestaan. Dat ze goedkoper zijn, wil volgens de beunhazen nog niet zeggen dat er belasting wordt ontdoken. De zegslieden zijn daar niet allemaal even duidelijk over, maar één zegt geen uitkering te ontvangen, een ander studeert en weer een ander geeft "het netjes op aan de sociale dienst". Ook de ECD wil de bewering niet voor haar rekening nemen dat beunhazen 'percé de fiscus belazeren'. Maar de Bovag blijft erbij: "De meesten werken toch echt zwart". Nagedacht De kritiek op de actie heeft de Bovag er niet van weerhouden ermee te stoppen, want er is volgens Boon ook veel bijval gekomen "van ondernemers die het water totaan de lippen staat en van consumenten, die veel hinder ondervinden van een illegaal bedrijf naast de deur, want zij vragen natuurlijk geen milieu- en hinderwetvergunningen aan. En so wie so ben ik er blij mee dat er nu over gediscussieerd, over nagedacht wordt". Ondernemer Haarhuis is het met hem eens: "Deze week kwam er een verslaggever van de Panorama bij me, die zei dat hij een verhaal wilde maken en waarom we die jongens zonodig het brood uit de mond moeten stoten. Toen heb ik gezegd: mag ik daar eens een schrijnend geval tegenover zetten? In een klein Twents dorp waren twee florerende autobedrijven gevestigd, die allebei failliet zijn gegaan. En juist uit die plaats kwamen zeventien meldingen van actieve beunhazen binnen". De Bovag spreekt al met al van een "ontoelaatbare ontwikkeling" met "rampzalige gevolgen". Ze heeft daarentegen niet de illusie dat het verschijnsel ooit zal worden uitgeroeid, ook niet door deze actie en ze erkent dat het een verschijnsel is dat in het hele bedrijfsleven voorkomt. Over de oorzaken van de sterke opkomst is al veel geschreven. Volstaan kan worden met een paar trefwoordjes: werkloosheid, bezuinigingen en arbeidstijdverkorting. Geen tijdelijke verschijnselen, reden dat de Bovag er een blijvende campagne vanjieeft gemaakt, want er zullen steeds weer nieuwe hazen uit hun legers tevoorschijn komen. Onderdeel van die campagne is ook de succesvolle tv-reclame van Beun de Haas. Woordvoerder Boon ontkent echter dat die reclame bedoeld was om alvast sympathie bij het publiek te kweken voor de actie, die uiteindelijk toch een voordeeltje bij de consument wil wegnemen. "Beide acties zijn een onderdeel van het prioriteitenplan dat we als bond hebben vastgesteld. De tv-reclame hangt daarom wel samen met de actie, maar is indertijd niet daarom zo gepland". Matsen De organisatie heeft de indruk dat de campagne goed aanslaat/Cijfers over het effect bijvoorbeeld van de gestopte beunhazen kunnen op zijn vroegst pas volgend jaar doorsijpelen. De actie zal echter niet iedereen aanspreken. Een klant van een beunhaas zegt: "Als ik een paar gaatjes in de uitlaat heb, dan zegt de garage al gauw dat ik een complete nieuwe uitlaat nodig heb. Maar voor mijn oude auto ga ik niet zoveel geld uitgeven. Die beunhaas weet me meestal wel te matsen". Toch is de Beun de Haas-reclame min of meer op deze groep gericht. De Bovag heeft namelijk onderzocht dat degenen met een vrij nieuwe auto wel automatisch naar de eigen garage gaan. Naarmate de leeftijd van de automobilist hoger is, de welstand groter, het jaarkilometrage hoger en de auto van een recenter bouwjaar, gaat men meer naar de garage voor onderhoud. De Bovag zegt dat men eigenlijk node tot de speuractie heeft besloten. "We zijn hét ermee eens dat het een taak van de overheid is, maar die is niet voldoende actief op dit punt. We hebben de indruk dat de ECD onze actie juist op prijs stelt, omdat ze nu veel gerichter kan werken". Zou de Bovag bereid zijn haar eigen leden aan te geven als die zich niet storen aan allerlei wettelijke regels, zoals de cao-bepalingen, want dat is voor de collega's die zich er wel aan houden toch niet leuk? Boon: "We zullen die leden dan zeker aansporen zich eraan te houden en dat geldt voor alle verplichtingen die het lidmaatschap met zich meebrengt. In het uiterste geval kunnen we besluiten hun het lidmaatschap te ontnemen of aan te geven, want het zou inconsequent zijn dat niette doen". Als de 7000 aangesloten Bovag-garages Nederland hebben uitgekamd op de beunhazen en als dat werk rendement heeft, gaan de organisaties andere secties bewerken. Daarbij moet volgens Boon gedacht worden aan onder andere autoverhuurbedrijven, fietsenmakers, caravanbedrijven en bandenservicebedrijven. De Bovag-campagne: beunhazen derven 6,3 miljoen arbeidsuren per jaar. (foto GPD).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23