BOUWVAKKERS, WE HEBBEN'T HELEMAAL VOOR ELKAAR! Gemeenten hopen op bonus voor kernafval Christie's veilt Hollands glas f00. ONMISBAAR! 'Reclame scholen aan banden' Rechtse opstandelingen in Costa Rica opgepakt H bouw- en houtbond fnv Brinkman is vele kritiek op mediawet goed zat Nebraska sluit vier banken ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 17 Geertsema moet 'ruilhandel' drijven ARNHEM (ANP) - Geen van de twaalf gemeenten, die door de commissie Locatiekeuze Opslagfaciliteit radioactief afval (LOFRA) zijn aangewezen als mogelijke kandidaat voor de opslag van kernafval, heeft tot nu toe laten merken, dat afval snel en graag te willen hebben. „Ze wachten op het snoepje van de week", aldus commissie-voorzitter W. Geert sema, daarmee doelend op een bonus, die de gemeenten in ruil voor de opslag van radioactief afval in de wacht hopen te slepen. houd van een spoorlijn. Geertsema zei een en ander giste- Dat het „snoepje van de week" renin Arnhem na een gesprek met aantrekkelijk genoeg kan zijn heeft volgens Geertsema de gemeente land. Het Gelderse Wijchen van de gemeenten, die nog op het lijstje kandidaten Zijpe bewezen. Daar ging men ge jaren geleden akkoord met op- f /-VTT.D a i t i l slaf? van hcht- en middel-radioac- ï-LOFRA voorkomen. In oktober tief afval tot 1990 mits het aantal moet dat aantal zijn teruggebracht M.. tot drie mogelijke opslaglokaties, ^ot heift waaruit dan de definitieve lokatie wordt gekozen. Volgens Geertsema hebben som mige gemeenten expliciet om „het snoepje van de week" gevraagd. Zo noemde hij als voorbeeld een gemeente, die wel kernafval wil bergen, mits de gemeentelijke her indeling daar niet doorgaat. Een andere gemeente wil volgens de LOFRA-voorzitter in ruil voor de opslag van radioactief afval het be- Mensenrechten verplicht vak op scholen in Frankrijk PARIJS (ANP) - Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt 'men senrechten' een verplicht vak op de scholen in Frankrijk. De Franse premier Fabius heeft dat gisteren bekendgemaakt na afloop van de tweedaagse conferentie over de rechten van de mens, belegd door de Franse regering. De reacties op het voorstel zijn positief. De Nederlander mr. Theo van Boven, ex-directeur van het bureau mensenrechten bij de Ver enigde Naties in Genève: "Ik ge loof dat we veel meer in het onder wijs aan die rechten van de mens moeten doen. Ik hoop dat er in Ne derland en andere landen goed naar dit beeld gekeken wordt en dat ze dat dan ook misschien zul len volgen". Geheel onverwacht voor de Ne derlander kwam Fabius' beslissing het ANC (de Zuidafrikaanse ver zetsbeweging "Afrikaans Natio naal Congres") in Parijs een bu reau te gunnen. Frankrijk verdub belt voorts zijn steun aan Zuidafri kaanse gevangenen en hun familie leden. Het gaat nog anderhalf a twee jaar door met investeringen in Zuid-Afrika. Als er dan geen ver andering is gekomen in het huidi ge beleid van Apartheid, houdt al les op. schietoefeningen in de gemeente worden terugge bracht. „En dat is ook gebeurd", al dus Geertsema. Hii noemde het overigens onbe- SAN JOSE/PUERTO CABEZAS (Rtr) - Costa Rica heeft twintig rechtse Nicaraguaanse opstande lingen gearresteerd die in de afge lopen dagen het land waren bin nengevlucht. Dit heeft een Costari- caanse veiligheidsfunctionaris gis teren meegedeeld. Volgens kolonel Sergio Fernan dez, die hoofd van de inlichtingen en veiligheidsdienst is in de haven stad San Carlos vlak bij Nicaragua, behoren de aangehouden manner tot de revolutionair-democratische alliantie (ARDE) en de Democrati sche Krachten van Nicaragua (FDN), twee guerrillagroepen die strijd voeren om de linkse regering van Nicaragua omver te werpen. De ARDE van Eden Pastora be schikt over steunpunten in Costa Rica, maar de FDN, die door de Verenigde Staten geoefend, gefi nancierd en bewapend wordt, pleegt haar aanvallen op Nicaragua meestal vanuit bases in het noorde lijk buurland Honduras. De man nen waren op de vlucht voor een offensief door het sandinistische leger langs de grens met Costa Ri- gen zijn van plan binnen vijf dagen de havenstad Puerto Cabezas in het oosten van Nicaragua aan te vallen om te verhinderen dat de Miskito-indianeri naar hun oor spronkelijke woongebied terugke ren. Dit heeft de Nicaraguaanse minister van binnenlandse zakeh, Tomas Borge. gezegd. Volgens hem zullen Britse, Duitse en Ja panse huurlingen aan de aanval meedoen, waarbij ze gebruik zul len maken van modern wapentuig zoals draagbare grond-luchtraket- ten die ze van de Verenigde Staten hebben gekregen. Naar Borge zei is de aanval georganiseerd door de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) en door leiders van de FDN. De regering in Managua kondig de donderdag aan dat ze de Miski- to-indianen geleidelijk wil laten te rugkeren naar hun traditionele woongebieden langs de Atlanti sche kust van Nicaragua. Diploma ten in Managua beschouwen de maatregel als een gebaar van ver zoening in de richting van de En gels sprekende Indianen, van wie duizenden naar elders zyn overge bracht kort nadat de sandinisten in 1979 aan de macht waren geko- Het is ons gelukt. Na weken staken en na dagen onderhandelen hebben we een prima CAO afgedwongen. Dankzij 10.000 moe dige werknemers, die tegen de verdrukking van de werkgevers in, op zo'n 400 bouwprojecten het werk hebben neergelegd. En dankzij een sterke, eensgezinde en vastberaden organisatie. Massale werkloosheid en de starre opstelling van de werkgevers hebben ons niet kunnen stoppen. Want dit zijn de klinkende cao-resultaten: 1. De verdere herverdeling van werk is vastgelegd. Dat levert nieuwe banen op. 2. De lonen van jongeren blijven gehandhaafd. 3. Werknemers in onze sector kunnen op hun 60ste vrijwillig uittreden. 4. Ons ziekengeld wordt aangevuld tot het peil van het nettoloon. 5. De wao-uitkeringen worden een vol jaar aangevuld tot 80%. 6. De hoogte van onze vakantierechten en vorstverlet-uitkeringen wordt gebaseerd op ons werkelijk verdiende loon. We hebben 't verdiend: door ons wéér waar te maken als de vak bond voor werknemers in de bouw- en houtnijverheid, en doordat we wéér konden bouwen op de steun van al onze leden. Nu gaan we weer over tot de orde van de dag. En daarbij kunnen we ook üw steun gebruiken. Vul die bon dus maar snel in! I" iir unnn cddii s_tuur m'isnel het insclï"jf-~! i IK tlUUK CrtDlJ. formulier voor het i 1 lidmaatschapvandeBouw-en Houtbond FNV i Naam:i i i i Straat:i i i i Code/Plaats:i i Stuur deze bon in een open envelop (zonder i postzegel) naar: Bouw-en Houtbond FNV i Antwoordnummer 13,3440 VB Woerden. J HILVERSUM (ANP) - Minister Brinkman (WVC) vindt dat er niet meer getornd dient te worden aan de beleidskeuzes die aan de nieu we Mediawet ten grondslag liggen. De tekst van het wetsvoorstel, dat nu ter beoordeling bij de Raad van State ligt, is volgens de minister „natuurlijk voor verbetering vat baar", maar zaken als de verzelf standiging van het facilitair bedrijf van de NOS en de opzet van de nieuwe NOS-programmastichting dienen te blijven zoals voorgesteld. Dit stelde minister Brinkman gisteren in Hilversum bij de instal latie van het nieuwe NOS-bestuur. Brinkman ging met „enige terug houdendheid" (omdat het wetsont- werp bij de Raad van State ligt, die de minister nog op de vingers kan tikken) in op wat hij noemde de „uitbundige kritiek" waarop de nieuwe Mediawet is onthaald. Brinkman stelde „moeilijk uit de voeten te kunnen met het steeds opnieuw aanvechten van datgene waar kabinet en parlement het vol gens de regels van onze parlemen taire democratie in hoofdzaken over eens zijn geworden. Dit type kritiek valt niet alleen op, het valt ook tegen". Kabinet en parlement hebben de beleidskeuzes goedge keurd, en de omroepen zouden er daarom goed aan doen om hun protesten op deze punten te sta ken, zo meent de minister. Brinkman zei te hopen op een goede, zakelijke verstandhouding met het nieuwe NOS-bestuur, on danks de aanvaringen die er in het recente verleden herhaaldelijk zijn geweest. Hij pleitte voor een her nieuwde concrete samenwerking tussen 'Hilversum' en zijn ministe- Het nieuwe NOS-bestuur bestaat uit 17 leden, bijna een halvering vergeleken met de oude formatie. Een goede zaak, aldus de minister, want een kleiner bestuur zal effec tiever en efficiënter kunnen optre den. „Ik realiseer mij heel goed dat het hier gaat om een forse ingreep, die hier en daar pijn heeft gedaan. Maar soms is eenvoud werkelijk het kenmerk van het ware", aldus Brinkman. grijpelijk dat gemeenten wel in de rij staan om een dependance van de kruitfabriek Muiden binnen hun grenzen te halen en niet voor de opslag van kernafval. „De logica is zoek", aldus Geertsema. „Die kruitfabriek heeft al een aantal ke ren te maken gehad met ontplof fingen waarbij een niet onaanzien lijk aantal doden is gevallen. Van kernafval is in elk geval een ding zeker: het kan niet in de lucht vliegen". Drie doden bij geweld van ETA LONDON-Zeker 100 mensen zijn gisteren gewond geraakt bij e forenzentrein uit Londen. Volgens de Engelse politie zijn twee i i botsing tussen een sneltrein vol toeristen e n de gewonden er ernstig aan toe. <f« PAMPLONA (RTR) - Drie r onder wie een 14-jarige jongen, zijn de afgelopen 24 uur in Noord- Spanje omgekomen bij oplaaiend geweld van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. De jongen en een politieman kwamen om in Pamplona bij een bomontploffing. Drie politieman nen en een vrouw liepen verwon dingen op. Volgens de politie werd de lading van afstand tot ontplof fing gebracht. Het incident gebeur de kort nadat twee mannen de be drijfsleider van een munitie-fa briek bij de havenstad Bilbao doodschoten. De moorden lijken onderdeel van een nieuw offensief van de ETA (Baskisch vaderland en vrij heid) in zijn 17 jaar oude strijd voor een onafhankelijke marxistische zen staat in de Franse en Spaanse Bas- ap) kische provincies en Navarro. LINCOLN, 31 mei (AP) - Het ministerie van financiën van de Amerikaan se staat Nebraska heeft gisteren vier kleine banken gesloten. De banken werden gesloten omdat ze in de problemen waren gekomen door lenin gen aan boeren. gisterochtend werd de Bank of Taylor gesloten. Maandag zal deze bank weer open gaan als een filiaal van de Union Bank and Trust Co. of Lin coln, die de rekeningen en de leningen van de bank zal overnj 's Middags werden drie banken gesloten, die het eigendom i Roger Voorhees uit de staat Omaha. 'Vaccin voor Hepatitis B moet in het ziekenfonds' DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid vindt dat de vaccinatie voor hepatitis B voor mannelijke homoseksue len met frequent wisselende contacten, verslaafde prosti tuees en drugsspuiters in het ziekenfondspakket thuishoort. Volgens de Kamerfracties van PvdA, CDA, VVD, D'66, PPR, PSP en CPN lopen deze groe pen een vergelijkbaar risico he patitis B op te lopen als bijvoor beeld hemofilielijders en dialy- sepatienten, voor wie de vacci natie wèl vergoed wordt. Vanuit genoemde fracties is aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) de schriftelijke vraag voorgelegd waarom hij is afgeweken van het meerderheidsadvies van de Ziekenfondsraad om ook voor genoemde groepen het vaccin in het ziekenfondspakket op te nemen. De fracties dringen er op aan op korte termijn de ba sisgezondheidsdiensten vol doende middelen te verschaf fen om genoemde groepen te FNV vreest te mooie voorstelling van zaken HILVERSUM (ANP) - Vice-voor- zitter Hans Pont van de FNV be pleit een soort reclamecode voor scholen by de werving van leerlin gen. Hiermee zou moeten worden voorkomen dat leerlingen worden opgeleid voor een beroep waarin geen toekomst zit. Pont sprak van daag in Hilversum op de jaarverga dering van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Tevoren had de FNV-topman ge wezen op de spanning die er „onte genzeggelijk" bestaat tussen de ei gen werkgelegenheidsbelangen van het onderwijzend personeel en de toekomstmogelijkheden van de leerlingen. „Welke school zegt en thousiast dat leerlingen die zich willen aanmelden, zich eerst nog maar eens moeten bedenken alvo rens tot inschrijving over te gaan. Ontslagen in eigen kring kunnen er het directe gevolg van zijn", al dus Pont. Volgens hem doet informatie over de gezellige sfeer, de kwaliteit van de kantine en de eventuele aanwezigheid van een crèche zeker ter zake, maar zou het verstrekken van gegevens over de vooruitzich ten op de arbeidsmarkt voor de be treffende beroepsgroep verplicht moeten zijn. Overigens wees hij een directe koppeling tussen de vraag op de arbeidsmarkt en de toelating op school van de hand. Dat zou bete kenen dat grote groepen helemaal niet meer tot enigerlei vorm van beroepsonderwijs worden toegela ten. Bovendien staat voor de FNV de persoonlijke vrijheid om te kun nen kiezen voor de opleiding en daarmee het beroep dat het meest bij iemand past, zo hoog in het vaandel dat de vakbeweging een dergelijke invulling van de relatie tussen onderwijs en arbeidsmarkt onaanvaardbaar acht, zei Pont. AMSTERDAM (ANP) - Het is voor een man voordelig om alleen of met slechts enkele sexegenoten tussen veel vrouwen te werken. Voor een vrouw is het juist nadelig om tussen veel mannen te werken. Dat concludeert Marlies Ott na een onderzoek naar dit soort situaties. Zij volgde vrouwen bij de Am sterdamse en Haagse politie (wei nig vrouwen in een typische man nenwereld) en verplegers in acade mische ziekenhuizen in Amster dam en Nijmegen (mannen in een tot nu toe typisch vrouwenberoep). Ott's onderzoek omvat ruim 300 mannen en vrouwen. De resultaten van het onderzoek staan in een proefschrift waarop zij dinsdag aan de Universiteit van Amsterdam Vrouw alleen tussen mannen niet best af promoveert. Een tweede conclusie is volgens de onderzoekster dat mannen in meerderheid weerstanden hebben tegen een grote toename van vrou wen in hun (mannen)beroep, ter wijl vrouwen in meerderheid geen problemen hebben met een grote toename van het aantal mannen op hun werkplek. Ott acht het denkbaar dat vrou wen hierdoor afzien van een ty pisch mannenberoep „omdat zij opzien tegen een positie als enke ling". Het is eveneens denkbaar, schrijft zij, dat „mannen zich reali seren dat het werken in een vrou wenberoep voordelen biedt en dat zij daarom makkelijker tot een der gelijke keuze komen". De voorde len voor mannen zijn in zo'n geval dat zij eerder opvallen en betere carrièremogelijkheden hebben. Ott's onderzoek werd gesubsi dieerd door het ministerie van jus titie. Zij werkte er enkele jaren aan. Marlies Ott begon haar onderzoek, schrijft zij, omdat de toename van mannen in vrouwenberoepen veel sneller verloopt dan de toename l mannenberoepen. Om kapitaal Engels buitenverblijf te redden AMSTERDAM (GPD) - Dertien en veertien juni wordt bij het Amsterdamse veilinghuis Chris tie's een collectie Hollands ge graveerd glas geveild, die naar al le waarschijnlijkheid meer dan 1 miljoen gulden zal opbrengen. Sommige glazen kunnen per stuk voor meer dan 30.000 gul den worden afgeslagen. De op brengst van de veiling is be stemd voor het onderhoud van het Weston Park in het Engelse Shropshire. Weston Park is een van de vele kapitale buitenver blijven die in Engeland nog in particulier bezit zijn. Graaf Richard Bradford zal zich vier jaar geleden menigmaal op zijn kruin hebben gekrabd, toen hij door de dood van zijn va der, de zesde graaf van Bradford, het huis en de grond van Weston Park erfde. Het^huis, dat van 1671 dateert, herbergt vele kost bare schatten en is ook architec tonisch een fraai staaltje van rijk dom. Maar alleen al het instand houden van zo'n kapitaal ge bouw kost handen vol geld. Het park, met de tropische kassen en de vermaarde verzameling vrij rondvliegende vlinders daarin, vraagt veel tijd en aandacht. Publiekstrekker Zoals zoveel van dergelijke parken is ook het Weston Park een publiekstrekker geworden, waar vooral in de weekeinden horden Britse gezinnen een dag je doorbrengen. Een bittere noodzaak, het openstellen van die privédomeinen, omdat an ders het onderhoud van huis en park onbetaalbaar zou zijn. Dat laatste heeft ook Richard Graaf Richard van Bradford en zijn t verblijf Westland Parks. Bradford als zevende graaf van Bradford ondervonden. Na een Australisch agrarisch avontuur, waar de familie toen nog land had, kwam hij terug naar Enge land, waar hij als liefhebber van lekker eten en goede wijn al snel een goed lopend cateringbedrijf en een eigen restaurant, Porters, begon. Maar toen in 1981 zijn va der overleed, werd hij belast met de zorg voor het trotse familiebe zit. Zijn- culinaire hobby buitte hij uit door in de sjieke eetzaal van het landhuis op grote schaal uit gebreide diners te geven voor r het imposante buiten gasten, die daarvoor, inclusief de overnachting op Weston Park, graag meer dan 400 gulden over hadden. Verder organiseert hij op het landgoed allerlei activitei ten, zoals rally's, trials voor paard en ruiter, volksspelen en kermisachtige evenementen. Niettemin blijft de financiële si tuatie rond het landgoed zorge lijk. Reden waarom hij besloot het familiebezit aan Hollands ge graveerd glas te laten veilen. De Bradford-collectie is vol gens kenners een van de meest uitgebreide collecties 18e-eeuws Hollands gegraveerd drinkglas. Er is een glas bij gegraveerd door Frans Greenwood naar een schil derij van Gerrit Dou. Greenwood was een van de meest belangrij ke graveurs uit de 18e eeuw, die vooral naam maakte door zijn 'diamant-stippeltechniek.' De bokaal, met als voorstelling een visverkopende vrouw, moet vol gens de catalogus tussen de 65.000 en 85.000 gulden opbren gen. Polderglazen Bijzonder is ook een serie van twaalf gedateerde balluster hens- bekers, onder andere gegraveerd door David Wolff. Deze ook wel polderglazen genoemde bekers, werden indertijd besteld voor de nieuw te benoemen heemraden van de stad Heusden. Voor de veiling by Christie's is niet alleen de belangstelling van de zijde van particuliere verza melaars groot. Ook musea uit binnen- en buitenland hebben interesse getoond. Het gegra veerd glaswerk vertelt veel meer over een bepaalde tijd dan de leek op het eerste gezicht zou kunnen vermoeden. Graaf Richard van Bradford heeft lang moeten wikken en we gen om uiteindelijk de keus te maken de collectie te laten vei len. De geschatte opbrengst moet ruim boven een miljoen gulden uitkomen. Dat geld is hard nodig voor de exploitatie van zijn Weston Park. Wie ooit in de buurt van Weston-under-Li- zard geweest is, zal de beslissing van de graaf zeker kunnen be grijpen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17