Rooks profiteert van samenwerking Mister Unicum neem afscheid Umpire ontneemt Clerc 'keerpunt in loopbaan' Bescherm uzelf met de 30 Jaar RenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. U koopt veilig met een Bouwfonds-hypotheek. Post renner leidt Dauphine 6% ZATERDAG 1 JUNI 1985 SPORT PAGINA 15 Noah na marathonpartij winnaar PARIJS (GPD) Maar liefst vier uur en 23 minuten werkten Yannick Noah en Jose-Luis Clerc zich gisteren in het zweet op het bloedhete, afgeladen centre-court van Roland Garros, maar uiteindelijk gaf één bal de doorslag tijdens hun tot de laatste seconde fascinerende tennisgevecht. Eén slag, die duidelijk buiten de daarvoor bestemde lijnen beland de en waardoor volgens Clerc „mijn leven had kunnen verande ren". Het waren de nogal theatrale woorden van een na afloóp diep terneergeslagen verliezer, die op zijn beurt Noah de kans gaf op nieuw een mijlpaal in diens tennis- 2 te realiseren. Toch kon de emotionele reactie van de 26-jarige Argentijn alleszins begrijpelijk worden genoemd. Want vijf sets had de Zuidameri kaan, twee keer eerder halve-fina- list in Parijs, gelijke tred gehouden met zijn Franse tegenstander, tot het moment dat Noah bij een 5-6 achterstand en met voordeel op ei gen service een mislukte smash sloeg. Lijnrechter gaf de bal ook „uit", trok die beslissing vervol gens recht, maar de umpire hield vast aan de eerste conclusie. Om dat Clerc hardnekkig bleef protes teren en de immer sportieve Noah („ik kon het zelf niet zien, maar ik voelde dat ik de bal verkeerd raak te") hem in het gelijk stelde, mocht laatstgenoemde wederom twee keer serveren. Het kwaad was toen echter al geschied. Clerc leek kennelijk zo ontdaan door het incidentje, dat hij vervol gens geen punt meer scoorde en de slijtageslag met twee eerloze love games aan de broek beëindigde. „Ik was meteen helemaal uit mijn concentratie", erkende de Argen tijnse gravelspecialist later. „Onge looflijk, zo'n man ontneemt je in feite de mogelijkheid op een keer punt in je loopbaan. Want op het centre-court van Roland Garros Noah verslaan is natuurlijk iets unieks. En het was mogelijk ge weest, ik speelde een prima, solie- de partij. Nu blijf ik ongeveer als 300e op de wereldranglijst staan (Clerc neemt echter nog steeds een 22e positie in), en zegt iedereen dat ik er niets meer van kan. Ik had hier kunnen bewijzen op de we{f terug te zijn". Dat laatste geldt daarentegen wel voor Yannick Noah, die zijn opponent van gisteren onlangs op het gemalen baksteen van Rome nog in twee sets had geklopt. Daar, in.de Italiaanse hoofdstad, boekte de donkere tennisatleet sinds lan ge tijd ook weer eens een toernooi zege door Miloslav Mecir de baas te blijven in de finale. Een succes, dat precies op tijd kwam voor de aan vankelijk nog zo aan zichzelf twij felende Noah, die vorig jaar zelfs volledig in de lappenmand zat en toen geen enkele prestatie van ni veau wist neer te zetten. Een bekend verhaal, maar toch even ter herinnering. In 1983, na zijn luid bejubelde overwinning in de open Franse titelstrijd ten koste van Mats Wilander bleek dat de huidige nummer 11 van de wereld de plotselinge roem en heldenvere ring niet aan kon. „Para-Noah", omschreef het dagblad Le Monde treffend de toenmalige gemoeds toestand van de oorspronkelijk uit VOETBAL - Haarlem-trainer Hans van Doomeveld is vrijdag na mon delinge behandeling van zijn zaak door de tuchtcomissle van de KNVB bestraft met een boete van honderd gulden. Van Doomeveld, die aan een vorig voorval nog een proeftijd had overgehouden, zag die termijn verlengd tot 1 januari 1985. De Haarlem-trainer heeft zich naar mening van de tuchtcomissie schuldig gemaakt aan „onjuiste uitlatingen" aan het adres van de grensrechter tijdens het duel Spar ta - Haarlem. Bovendien was hij verscheidene keren de dug-out uit gestormd. BILJARTEN - Jean Bessems heeft ondanks een matige score op de derde dag van het Europees kam pioenschap kunststoten toch nog een redelijk uitzicht behouden op de titel. Bessems voegde slechts 29 punten aan zijn totaal toe, maar blijft de tweede plaats bezetten achter de Belg Leon Corin. Waterpolo bij Zijl/LGB LEIDEN - Vanmiddag organi seert de Zijl/LGB al weer voor de negende keer het bekende jeugd- waterpolotoernooi. Dit nationale jeugdtoernooi is al jaren een offi cieus kampioenschap van Neder land. Men slaagt er elk jaar in de acht sterkste jeugdploegen naar Leiden te halen. Nu Delmonte als sponsor voor dit gebeuren op treedt, is het in de toekomst wel licht mogelijk het toernooi een in ternationaal tintje te geven. Er wordt gespeeld in 2 poules. In pou le A zijn geplaatst: Zian/Vitesse, LZ'86, Brandenburg en Merwede, in poule B verschijnen: HZC/de Robben. AZC. ZPB en de Zql/ LGB. Plaats van handeling is het zwembad de Zijl (binnen en bui ten). Het aanvangstijdstip is 16.00 uur en de finale is gepland om 20.15 uur Kameroen afkomstige „zwarte pa rel", die voor zijn Grand Slam-zege al een glamoureuze persoonlijk heid was, maar ineens werd afge schilderd als een verwende play boy. Noah, gevoelig als hij nu een maal is, kon die aanvallen en het feit dat hij min of meer publiek be zit was, niet langer aan. Hij liep zelfs met zelfmoordplannen rond en week ten slotte uit naar het „vei lige" New York, waar men hem nauwelijks kende. Tot overmaat van ramp werd de Fransman vervolgens geconfron teerd met de dood van zijn 85-jari- ge grootvader, het slachtoffer van een mislukte staatsgreep in Kame roen, en kreeg hij te kampen met ettelijke blessures, hetzij van geestelijke hetzij van lichamelijke aard. Onder leiding van Nick Bol- letieri en met sparringpartner Arias en Krickstein werkte Noah weliswaar aan zijn rentree op het hoogste plan, maar het wilde maar niet vlotten. Het was nota bene Den Bosch dat de primeur had van een weer actieve Noah tijdens een demon stratiepartij tegen Sundström, de in allerlijl opgeroepen vervanger van Lendl. Hoewel, actief, het werd uiteindelijk een genante ver toning, waarbij de geplaagde en ge kwetste tennisprof zich binnen een uur liet afdrogen a raison de 25.000 dollar. Inmiddels is er echter veel veranderd. Met zijn rasta-krullen is Noah ook zijn „wilde image" kwijt, temeer daar hij zich inmiddels een keurig getrouwd man mag noemen en een zoontje heeft. Bovendien lij ken de blessures voorlopig voorbij en, wat het belangrijkste is, komen de resultaten terug. Basketwinst LEEUWARDEN (ANP) - De Ne derlandse mannenbasketbalploeg heeft de reeks oefenwedstrijden te gen de selectie van Arizona beslo ten met een overwinning. In Leeu warden werd het 108-89 na een ruststand van 60-35. Het was de laatste wedstrijd van Nederland voor het Europees kampioenschap in de Bondrepubliek. Woensdag treedt Nederland in Leverkusen gelijk aan tegen het thuisland. In Leeuwarden zagen 800 toeschou wers De Waard (26), De Vries (14) en Esveldt (17) de meeste punten maken. i Het tennisteam Vandaag en morgen speelt het mannenteam van Unicum voor de vijfde maal sedert zijn optreden in de landelijke eerste klasse om het landskampioenschap. In voor gaande jaren werd de titelstrijd in de afdeling, dat recht geeft op uit komen in de finale, binnengehaald zonder dat de concurrentie er een speld tussen kon krijgen. Ditmaal ging het anders. Ray Prick uit Weert was op de laatste zondag van de competitie uitge sproken favoriet voor de titel. De deskundigen, en niet in de laatste plaats de acteurs voor de slotakte, Har Meijer, Arnold van der Capel- len. Rob van Overbeeke en lest best Willem Pufkus, hadden een heroptreden in de finale om het landskampioenschap al uit hun hoofd gezet. "In Katwijk, bij Zee en Duin, in de laatste competitiewedstrijd" al dus Har Meijer "vertelden ze me achter de baan waar ik stond te spelen dat we het wel konden ver geten omdat Ray Prick tegen Ven- lo al met 3-0 gewonnen stond". Maar de tennisgoden beslisten an ders. Ray Prick werd door Venlo afgestopt, 3-3, en dat betekende na driftig telefoneren, "we konden gewoon geen zekerheid krijgen en we geloofden het eigenlijk ook niet zo erg", zei Har Meijer, toch nog een feestje bij het feest dat Uni cums eerste gemengd team vierde na het behalen van het afdelings kampioenschap in de eerste klasse van de zondagcompetitie. En wat Unicums optreden in de finale, a.s. zaterdag beginnen de Leide- naars in eigen huis tegen Veenen- daal, staat in het teken van af scheid. Har Meijer houdt het na 26 jaar onafgebroken competitie spe len (alleen voor Unicum!) voor ge zien. Eigenlijk had hij ook niet meer willen spelen in de finale, morgen en overmorgen op Uni cum. maar dat pikt het team niet. "Als jij niet speelt" aldus Arnold van der Capellen. "dan ben ik ook niet van de partij". "Onzin", vindt Bob van Overbeeke, "je bent met ons begonnen en je sluit met ons af'. Onder de druk van zijn team genoten en niet te vergeten, Mau reen Meijer, laat Har Meijer zich overhalen. Twijfels aan eigen kunnen? "Ach", zegt de man die een staat van dienst hëeft bij Unicum waar geen Unicumer- op kan bogen en die ook niet zo Vlug meer zal wor den geëvenaard, "ik ben beperkt in mijn tennismogelijkheden. Zeer beperkt mag je wel zeggen. Ik heb er altijd hard voor moeten werken. Ik mag niet ontevreden zijn. Ik denk dat ik er uitgehaald heb wat er in zit. Nu begint dat harder werken toch wel problemen te ge ven. De wil is er nog altijd, maar...". Vrouw Maureen vult in "Je moet hem maandag de trap zien alko men". De wedstrijden in deze fina le om het landskampioenschap worden definitief de laatste wed strijden voor de competitie van Har Meijer. En ook voor zijn team genoten, Willem Pufkus, Arnold van der Capellen en Bob van Over beeke. D.w.z. dat zij niet meer zul len uitkomen in de herencompeti tie. Zij prefereren na het toch suc cesrijke acte de présence in die competitie, de gemengde competi tie. Wordt in de herencompetitie dan toch minder sterk gespeeld? Ar nold van der Capellen is daar zeer beslist over. "Ik sta niet op scherp en toch win ik vier van de zes par tijen in de competitie zelfs die twee partijen, die ik heb verloren, waren niet nodig". Bob van Overbeeke is het daar maar ten dele mee eens. "Naar mijn mening speel je voluit en op scherp, ongeacht op welk ni veau. Natuurlijk heeft Arnold in zoverre gelijk dat het scheelt of je een tennisser tegenover je hebt of niet. Een speler die zelf ook iets meer in zijn mars heeft dan de bal over het net lepelen, inspireert". Har Meijer beaamt dat verhaal en knoopt daaraan vast dat het in de finale, zaterdag en zondag, dus an ders zal gaan. Dan zal de no. 4 niet sterker zijn dan de no. 3 zoals dat in de competitie doorgaans het geval was en is. Unicum opent dus tegen Veenendaal, de grote onbekende in het selecte gezelschap dat om de landstitel speelt. Voor Bob van Overbeeke is dat een plezierige bijkomstigheid. "Ik speel doorgaans veel beter tegen spelers die ik niet ken". Kansen op een afscheid van de herencompeti- tie met een prolongatie van het landskampioenschap? "We mogen aannemen", zegt Har Meijer, "datje niet in een finale om het landskampioenschap komt als je niet van toeten of blazen weet. Er mag dan in de landelijke eerste klasse van de mannencompetitie minder sterk worden gespeeld als in de eerste klasse van de gemeng de competitie, in zo'n laatste ronde lopen geen kneusjes meer. Ik ben onmiskenbaar de zwakke schakel in de keten geworden. Maar de ke ten is nog altijd intact. Unicum heeft het op dat punt altijd royaal gewonnen van alle tegenstanders. Teamgeest gaf de doorslag. Als er een van ons verloor kon de volgen de speler van de tegenpartij reke nen op vèrzet tot de laatste snik in zijn partij". "En onze dubbels zijn, vooral als het kritiek was, altijd vaste punten geweest. Met topdubbelaars als vroeger Philip van der Kwast (die nog altijd wordt gemist) en Willem Pufkus, kwam ook ik in de dub bels nog goed uit de bus. We zullen er alles aan doen om waardig af scheid te nemen. Van elkaar als teamgenoten in de mannencompe titie en van de competitie waar we tenslotte een paar prachtige jaren hebben gehad". En daarna? Har Meijer gaat zich op andere manier inzetten voor zijn Unicum. "Ik zou Unicum graag nog eens in de eredivisie wil len zien spelen. Of dat mogelijk is lijkt zeer de vraag. Je hoeft het niet te bereiken watje wil, maar je moet het wel willen. Een absolute voor waarde. Zelf blijf ik natuurlijk ten nissen. Niet meer in de competitie, maar zeker wel in toernooien en zo. Bij de veteranen kan ik misschien nog furore maken". Arnold van der Capellen wil te rug naar de gemengde competitie als het even kan als playing cap tain van een jeugdteam. "M; RILLIEUX-LA-PAPE (GPD/ANP) De verstandhouding tussen de ploegen van Peter Post en Luis Ocana is in de Dauphiné Libéré op merkelijk goed. Werd in de derde rit een aantal kanshebbers door een uitmuntende samenwerking van die Nederlandse en Franse ploeg op minuten achterstand ge reden, gisteren leverde de 'roman ce' voor de twee équipes opnieuw wat op. Jean René Bernaudeau zorgde na een korte ontsnapping voor de eerste Franse ritzege, Ste ven Rooks die had gereageerd op de aanval van de Fransman, kreeg de leiderstrui. Of de Noordhollander het geel erg lang zal houden, valt overigens te betwijfelen. Vandaag trekt de kara vaan de Alpen in. „Voor een etappe die zwaarder is dan de zwaarste rit in de Tour dé France", constateer de Peter Post met het rondeboek in de hand. „Ze komen de Colum- bianen wel heel erg tegemoet". Als het aan de Zuidamerikanen ligt zal Rooks in het hooggebergte wel op de koffie komen. Erg fanatiek om zijn eerste plaats te verdedigen, is de 24-jarige Ne derlander dan ook niet. Hij wil er in de eerste plaats voor waken dat hij zich niet dol laat draaien door de geboren klimmertjes, die likke baardend wachten op de Col du Relais du Chat, de Col du Granier, de Col du Coq en de Col de Porte. „Ik zal mijn eigen tempo moeten rijden. Ik ben al blij dat het zo goed gaat. In de Ronde van Spanje ben ik ziek geweest en daar heb ik een conditionele achterstand door op gelopen. Daarom zal ik niet als een gek die trui gaan verdedigen. Ik blijf er vooral rustig onder". Ronde van Italië De Ronde van Italië gaat wellicht de geschiedenis is als een van de flauwste uit de geschiedenis. De meeste van de veertien etappes eindigden in een massasprint. Als er al een bergetappe stond gepro grammeerd, bleef de strijd ook veelal uit. Er was twee weken lang reikhal zend uitgekeken naar de viertiende etappe, een rit over 195 kilometer over vier bergtoppen naar het hoog gelegen Gran Sasso bij Napels. Het werd een grote teleurstelling. De groten beperkten zich tot het ver dedigen van hun posities. In Gran Sasso zegevierde met lichte voor sprong de Italiaan Franco Chioc- cioli, een sub-topper, die tiende stond in het algemeen klassement. De Australiër Michael Wilson werd tweede voor de Colombiaan Rey- nel Montoya. De Italiaan Frances co Moser finishte op de vierde plaats een handvol seconden vóór Bernard Hinault, die zijn rose trui behield. Olympia's Ronde Willem Arras heeft zijn tweede ri- toverwinning in successie behaald in Olympia's Ronde van Neder land. De Belg, die donderdag de snelste man was in de kopgroep, vérsloeg vrijdag in Mill het vrijwel complete peloton in de eindsprint. Na Arras gingen Rob Harmeling en Michel Cornelisse over de streep. John Talen, die tijdens de rit over 185 kilometer van Emmeloórd naar Mill dertien bonificatieseconden veroverde in de premiesprints ver beterde zijn leiderspositie. Zijn 'voorsprong op zijn naaste concur rent, Oleg Jarosjenko uit de Sovjet Unie, groeide tot 41 seconden. Ronde van Italië is: 1. Franco Chioccioli (Ita) 195 km in 5.36.46 (gem. 34.742 km/u. 20 sec. bon.): 2. Michael Wilson (Aus) op 14 sec. (15 sec.); 3. Reynel Montoya (Col) op 23 sec. (10 sec 4. Francesco Moser (Ita) op z.t. (5 sec.); 5. Johan van der Velde (Ned) Het algemeen klassement is: 1. Bernard Hi nault (Fra) 69.56.44; 2. Roberto Visen'inii (Ita) op 1.25; 3. Francesco Moser (Ita) op 1.47; 4. Greg Lemond(Vst)op2.33: 5. Gian-j battista Baronchelli (Ita) op 4.02: 6. Tommi Prim (Zwe) op 4.04: 7. Silvano Contini (Ita) op 4.36: 8. Franco Chioccioli (Ita) op 4.53; 9. Michael Wilson (Aus) op 4.55; 10. Marino Lejarreta (Spa) z.t.; 31. Johan van der Velde op 21.47; 89. Frits Pirard op 1.06.03; 95. Jacques van Meer op goeding 4.11.03, SCOREBORD Olympia's Ronde De uitslag van de vierde etappe van Olym pia's Ronde van Nederland is: 1. Willem Arras (Bel), 185 kilometer van Emmeloord naar Mill in 4 uur 11 minuten en 13 seconden, met tijdvergoeding 1.37.2 De uitslag van de vijfde etappe van de Dau phiné Libere van Cluny naar Rillieux-la- Pape is: 1. Jean-René Bernaudeau (Fra) 164 km in 4.19.41 (38.354 km/u. 10 sec. bon.); 2. Steven Rooks (Ned) z.t. op 1 sec. (5 sec.): 3. Benny van Brabant (Bel) op 3 sec. (3 sec.): 4. Phil Anderson (Aus) z.t.; 5. Dag-Otto Lauritzen (Noo).; Het algemeen klassement is: 1. Steven Jerome Simon (Fra) op 14 Charly Berard (Fra) op 15 sec.: 6. Carlos Ja- ramillo (Col) op 22 sec.; 7. Dominique Gar de (Fra) op 31 sec.; 8. Philippe Delaurier (Fra) op 32 sec.; 9. Pablo Wilches (Col) op 34 sec.; 10. Phil Anderson (Aus) op 54 sec.; 62. Henk Lubberding op 11.35; 70. Gert-Jan 3 Michel Cornelisse (Ams) 4.11.13, met tijd vergoeding 4.11.08, 4. Slawomir Krawczyk (Pol) 4.11.13. 5. Dries Klein (Con). 6. Vitali Koztnski (Sov), 7. Paul ter Schure (Oly), 8. Johan Draayer (Mil), 9. Krzysztof Chrabaszcz (Pol). 10. Lcchoslav Michalak (Pol). Het algemeen klassement na de vierde dag in Olympia's Ronde van Nederland is:l. John Talen (Aar) 14 uur 10 minuten en 5 seconden. 2. Oleg Jarosjenko (Sov) op 41 seconden. 6. Eddy Schurer (Bat) op 1.11. 7. Arjan Jagt (Bat) op 1.19. 8. John Bogers (Gaz) op 1.23. 9. Piet Kleine (Con) op 1-36, 10. Vladimir Perelasni (Sov) op 1.41, Open Franse tenniskampioenschappen Vrouwenenkelspel 6-3. 1-6. 6-2 Manuela Maleeva (Bul) - Marie-Christine Calleja (Fra) 6-0. 6-1 Mannenenkelspel John McEnroe (VSt) - Marcos Hocevar (Bra) 6-2. 6-1, 6-2 Henrik Sundstróm (Zwe) - Balasz Taroczy (Hon) 6-3, 6-4, 6-7. 6-3 Henri Leconte (Fra) - Andres Gomez (Ecu) 6-3, 6-4, 6-4 Yannick Noah (Fra) - Jose-Luis Clerc (Arg) (VSt) 2-6, 6-3, 6-4 o (Bra) 6-3, 6-1 Horvath/Ruzici (VSt/Roe) - Elisenko/Savts- jenko (Sov) 7-5, 4-6, 6-4 het moet wel een jeugdteam zijn dat e aan wil trekken". Bob van Over beeke wil gewoon lekker spelen. "Sterke tegenstanders tegenover me krijgen, want dan kom ik pas los, dan tennis ik pas echt. Over gangsklasse - niveau als dat kan". "Jullie krijgen wel concurrentie! Al die jonge gabbertjes staan te dringen. Jullie zullen het straks op de toernooien wel merken". Ar nold van der Capellen en Bob van Overbeeke zijn niet onder de in druk van de verwachtingen tempe rende opmerking van de man die in hart en nieren Unicummer is. "We zien het wel" vertolkt Ar nold van der Capellen waarschijn lijk ook de gedachte van zijn team genoot Bob van Overbeeke. Eerst de finale! Dat staat bij de Unicum heren voorop. "Jammer dat 'Puf er niet bij is vandaag", mijmert Meijer "want met Philip van der Kwast heeft hij er erg veel aan bij gedragen dat Unicum met de he ren furore heeft gemaakt". Hoe men het ook wendt of keert, Unicum heeft aan sportieve suc cessen meer binnengebracht in de Leidse regio dan welke vereniging tot nu toe heeft gedaan. Dank zij de niet aflatende inzet op de baan, een voorbeeld voor velen, maar vooral ook daarbuiten van één man, Har Meijer. Bij zijn exit uit de competi tie zou hem de eretitel "Mister Uni cum" zeker niet misstaan. FRANK BONTE. Stelt u zich voor: een hypotheek waarbij u de volle looptijd van 30 jaar beschermd bent tegen de grillen van hypotheekrentes. U krijgt dus nooit plot selinge tegenvallers en zo blijven de woonlasten mooi overzienbaar. Dat zijn in het kort de voordelen van de nieuwe 30 Jaar RenteVast Hypotheek. Van het Bouwfonds natuurl ij k.Dezeveil ige hypotheek is uitsl uitend verkrijg baar op nieuwe Bouwfonds woningen. U vindt die in de Bouwfonds Infokrant, die u samen met de brochure over de 30 Jaar RenteVast Hypo theek via onderstaande bon kunt aanvragen. 8,6 .Tel.nr.: j~Bon voor Bouwfonds Infokrant en brochure 30 Jaar RenteVast Hypotheek"] I Naam:iAdres:I I i j Postcode:Woonplaats: In wat voor huis woont u ny? I Huurhuis I Koophuis Hoeveel betaalt u nu zelf per maand voor uw huis? 1 Minder dan f 250.- 1 f250 -tot f450- 1 f450- tot f650- f650-tot f1.000- I Opsturen in gesloten envelop zonder nv Bouwfonds I postzegel naar Bouwfonds. Nederlandse Gemeenten I Antwoordnr.1479,2500 XK Den Haag. I Hoeveel wilt u ten hoogste per maand betalen voor 'n ander huis? f Hoeveel bedraagt uw bruto jaar inkomen?- f30.000-tot f 35.000- f35.000-tot f 40.000- f40.000-tot f50.000,- Meer dan f 50.000-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15