COMSIMEMTENTEST DE "ZEER (MEDE^FUJICOLOHR 100 Pausproces: wie is Venlose arrestant? 'Democratie gebaat bij goede relatie pers-politici' Geslaagd! Lezers Schrijven PAGINA 8 VRIJDAG 31 MEI 1985 ROME (AP) - De aanklager in het proces tegen vier Bulgaren en vyf Turken, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan de aan slag op paus Johannes Paulus II in 1981, heeft een van de beklaagden een foto laten zien van de Turk, die tijdens het bezoek van de paus aan Nederland in Limburg is gearres teerd. De beklaagde, Omer Bagci, zei de man niet te kennen. De op 14 mei aan de Nederlands- Duitse grens bij Venlo aangehou den Turk had een pistool bij zich, dat volgens aanklager Antonio Ma- rini behoorde tot een viertal wa pens dat de dader van de aanslag op de paus in Rome, Mehmet Ali Agca had gekocht. De arrestant heeft gezegd dat hy Samet Asian heet, maar een jeugdvriend van Agca zou hem volgens de Turkse krant Tercuman hebben herkend als Oral Celik, de voortvluchtige tweede verdachte in de aanslag. Het openbaar ministerie wil pro beren te bewijzen dat Agca, die voor zijn daad tot levenslang is ver oordeeld, met zijn landgenoten en drie Bulgaren een samenzwering had beraamd om de paus te ver moorden. Het ministerie baseert zich daarbij voor een groot deel op verklaringen, die Agca in de cel heeft afgelegd. Intussen publiceerde het Turkse dagblad Hurriyet gisteren een be richt dat strijdig lijkt te zijn met de publikatie van het dagblad Tercu man. Volgens Hurriyet zou Asian door de Turkse autoriteiten wor den gezocht in verband met be schuldigingen van moord en het vuren op de woning van een direc teur van een middelbare school. Asian zou in 1960 geboren zijn in de Oostturkse provincie Agri en te vens deel hebben uitgemaakt van de rechtse terreurgroep 'idealis ten', waarvan ook Celik en Agca lid waren. De aanklager wilde gisteren vooral weten waarom Bagci en Ag ca in augustus 1980 allebei in Bul garije waren. Bagci verklaarde dat hij maar enkele uren in Bulgarije was, op doorreis naar zijn vakan tieadres in Turkije. Hij zei dat hij niemand had ontmoet. De aankla ger toonde echter een kopie van Bagci's paspoort, waaruit bleek dat hij op 30 augustus 1980 Bulgarije was binnen gekomen en het land op 31 augustus had verlaten. Te vens wees Marini er op dat Agca op datzelfde tijdstip in hetzelfde ge bied verbleef om van landgenoten een vals paspoort in ontvangst te Tijdens een pauze in de zitting verklaarde Marini tegenover ver slaggevers dat hy Bagci over diens verblijf in Bulgarije aan de tand had gevoeld omdat 'er teveel toe valligheden zijn'. Bagci had ver klaard dat een van zijn metgezellen op de reis naar Bulgarije Erdem Eyup was. Woensdag had hij ge zegd dat Eyup degene was die hem aan Agca had voorgesteld. Het pro ces is verdaagd tot maandag. LEIDEN - Aan de Louise de Coligny scholengemeenschap zijn de volgende leerlingen geslaagd. MAVO: J. Arbouw. R. Boom. J. Cra- ma. A. Eradus. K. Hartevelt, H. Holswil- der, S. v. Houten, M. Hulswit, H. Kruize, I. v.d. Lee, M. v.d. Luit, K. Metz, E. Petit, M. Ran, R. de Roos, H. v. Rosmalen, M. Siera, J. Stavleu, P. Treffers, R. Ver meulen, T. de Winter, M. Wiegerink, E. de Wit. E. Haneveld, P. Bonte, M. Co- pier, S. v. Echten, E. Hoogeboom, Y. Korbee. A. Pardon. J. Rijskamp, N. Les- tari, N. Verheyen, F. Abrahams, J. Ho- gervorst, K. J. Bouw, J. v.d. Plas, L. Ver hoeven, X. Aartse, J. de Graaf, W. den Hollander, M. v.d. Reyden, R. Am bachtsheer, R. v. Balgooy, P. Tonkens. HAVO: D. Amoldus, R. v. Asch, R. Atema, J. Bissecker. H. Do, P. Donker, W. Filemon, M. v. Haasteren. M. v. Haas teren, P. v. Huis, E. Huybens, J. Koops, R. Lange, F. Maaskant, R. v.d. Maat, M. Mulder, R. Neuteboom, T. de Nie, A. Ouwerkerk, A. Overdijk, T. Paauw, B. Panday, K. Plaizier, T. Rebergen, L. v.d. Reyden, H. Rombout, J. Roozendaal, R. Stokhuyzen, M. Velthuis. P. v. Vliet, E. Wagemaker. B. v. Westrienen, C. v.d. Wetering. R. de Winter, M. Borger, B. Braakman, K. Gans, L. Griffioen, E. Harkes, P. v. Houten, R. Huigsloot, A. Ireland, D. Kloosterman, F. v. Luik, O. Masselink, H. Mees, H. Molendijk, D. Mul, D. Muurling, M. Nijssen, J. Obreen, K. v.d. Ploeg, H. Stolz, A. Wijn-Roberts, C. Bank, J. Feikes de Groot, M. v.d. Ma- rel, O. Massee. K. Oskam, R. den Otter, A. de Vos, P. Parlevliet, M. Polak, R. Au- gustinus, A. Barnhoorn, F. Hetem, J.P. Koeleman, M. Hoek, R. Bechtum, P. Ro bijn, S. v. Rijn, M. Heus. VWO: A. Bouwman, T. Hai Chiang, K. Donker, S. Heersma, A. Hoogenberk, H. Kriek, M. Lothman, A. Luyendijk, M. v. Meurs, E. v. Milaan, J. Mulder, R. Ou- werkerk, O. Pierens, C. Raaphorst, M. A. de Waard, M. Zaalberg, P. van 't Zelf- de, M. d'Angremond, G. Bik, R. Braak- man, M. Cortel, L. Devilee, S. Dewkalie, I. v. Dijk, R. Geel, J. Goorman, A. Grim, E. Holswilder, L. Koomen, A. Leeflang, R. Nieuwmans, C. Prevoo, C. v. Reenen, I. Ronchetti, R. J. Smit, J. Stam, P. Tas, I. Truyers, I. Zijdenbos, M. Belonje, M. Kimman, C. Massee, K. Schepel, A. Swaak, C. v.d. Valk, D. v.d. Niet, G. Pas- schier, K. v. Rooyen, D. Schippers. J. Smak Gregoor, A. Veltena, S. Hogen- birk, R. Donker, C. v. Seumeren, P. Buis, K. Buis, S. v.d. Knüff, M. Mollers, C. Verwey. DEN HAAG (GPD) - De parle mentaire democratie in Nederland heeft voordeel bij de bestaande goede relatie tussen parlementaire journalisten en politici. De daar door gegroeide wederzijdse afhan kelijkheid betekent echter niet dat de twee groepen hun onafhanke lijkheid hebben prijsgegeven. Dit concludeert drs. Addy Kaiser in haar proefschrift 'Haagse jour nalistiek. Een empirisch onder zoek naar de relatie tussen journa listen en parlementariërs', waarop zij vandaag promoveerde. Me vrouw Kaiser (vroeger werkzaam bij onder meer Het Vrije Volk en Het Parool) komt tot haar bevin- Dolman vóór ministers in Kamers DEN HAAG (GPD) - Tweede- Kamervoorzitter Dolman vindt dat ministers en staatssecreta rissen weer deel moeten kun nen uitmaken van de Eerste en Tweede Kamer, zoals dat tot 1938 het geval was. Hy gelooft dat hierdoor de politieke slagvaardigheid van de be windslieden wordt vergroot en dat zij zich meer bezig zullen houden met het dagelijkse poli tieke gebeuren. Dolman zei dit gisteren bij de presentatie van het proefschrift van drs. Addy Kaiser. Volgens de kamervoorzitter zyn minis ters op dit moment te weinig beschikbaar voor gesprekken met journalisten over dagelijk se politiek. Bewindslieden verdoen hun tyd vooral door het bywonen van commissievergaderingen met kamerleden en debatten in de grote zaal, zei hij. dingen op basis van een enquête die zy in 1982 onder negentig jour nalisten en een groot aantal kamer leden heeft gehouden. Op basis van buitenlandse on derzoeken gaat zij ervan uit dat journalisten en parlementariërs el- kaars natuurlijke vijanden zijn, die gedwongen zijn samen te werken. Maar in Den Haag overheerst het gevoel dat beider functioneren on losmakelijk met elkaar is verbon den. Parlementaire journalisten hebben voorts een sleutelpositie in het politieke proces omdat zij de kiezers informeren over het staats- gebeuren en de gekozenen infor meren over wat er onder de bur gers leeft. Mevrouw Kaiser heeft vastge steld dat de parlementaire journa listiek een beroep is voor mannen in de bloei van hun leven, afkom stig uit de godsdienstige mid denklasse, die zelf het geloof vaar wel hebben gezegd. Zij hebben hun middelbare school afgerond, maar een eventuele hogere be roepsopleiding of universitaire stu die niet. Vooral op dit laatste punt ver schillen ze van de onderzochte par lementariërs, die hun studie (meestal rechten, economie of poli tieke wetschappen) wel met een doctoraal hebben beëindigd. Dit laatste verschil zou de onafhanke lijkheid van de Haagse pers in ge vaar kunnen brengen, omdat de noodzaak bestaat van een steeds grotere deskundigheid op tal van gebieden. Zij vindt dan ook dat de parlementaire redacties zouden moeten worden uitgebreid met meer hoger geschoolde journalis ten. Een ander opmerkelijk gegeven is de voorkeur onder parlementai re journalisten om links van het midden te stemmen. De gezamen lijke parlementaire pers stemt 'aanzienlijk linkser' dan het Neder landse publiek. Oud papier Graag wil ik reageren op het plan van de gemeente Leiden om oud papierbakken neer te zetten. Ik vraag me af wat de achterlig gende gedachten hiervan zyn. De prijs van het oud papier is op het ogenblik aardig hoog en vele ver enigingen en stichtingen in Leiden profiteren hiervan. Nu de subsidiekraan steeds meer wordt dichtgedraaid, is oud papier voor vele verenigingen en stichtin gen een welkome aanvulling. Zon der dit zouden tal van uitgaven niet meer kunnen worden gedaan. Heeft de gemeente soms de begro ting gezien van de diverse vereni gingen en stichtingen en daarbij gedacht: daar kunnen wy nog wat van leren? Probeert de gemeente de eigen kas te spekken over de hóófden van tal van verenigingen en stichtingen, waar mensen zich vrijwillig met hart en ziel voor in zetten? Er wordt over de verenigingen en stichtingen heengelopen met uitspraken van: Het zal wel loslo pen en ze halen toch niet op. Nou, ze moeten de mensen de kost geven die wel voor hun ver eniging of stichting oud papier op halen. ging, dat nog wél oud papier op haalt. H.P.W. Ravensbergen Tolstraat 43 Voorschoten Astma i wordt er een Rotter dams bedrijf ingeschakeld terwijl een Leids bedrijf het ook zou kun nen doen? Is de winst voor de ge meente soms hoger? Ook de uitspraak van de chef sport en recreatie - dat verenigin gen en stichtingen niet meer opha len, maar alleen een container heb ben staan - slaat natuurlijk ner gens op. Die containers komen heus niet vol door de mensen die oud papier komen brengen. Daar moet echt by de mensen langs de deuren ge gaan worden wil de huur van de container rendabel blijven. Ook is het zo dat de vuilverbran ding een bepaald percentage aan oud papier moet hebben om te kunnen draaien. Een lid van een muziekvereni Het Astma Fonds is op weg de ast mapatiënten wat meer lucht te ge ven. Schitterende kreet waardoor elke patiënt opgelucht adem haalt. Wat er van waar is weet ik niet maar wel dat ik na 40 jaar astma bevrijd ben van een terreur welke benauwdheid heet. En dat heb ik te danken, ja u raadt het al, niet aan het werk van het Astma Fonds noch aan de Nederlandse medi sche wetenschap maar aan een Franse professor in het Acade misch Ziekenhuis te Poitiers. U weet wel, het land waarvan men zegt dat er alles met de Franse slag gaat. In Nederland hebben diverse professoren zich vanaf 1940 aan mijn kwaal gewijd. Deze heren, on der wie een dame, kwamen allen tot dezelfde slotconclusie dat de schuld van mijn benauwdheid ge heel bij mijzelf lag. U weet wel: psycho-somatisch, m.a.w. help u zelf! Een arts van het AZL was daar zo duidelijk in dat ik bij een perio dieke controle steevast tegen haar zei dat het erg goed ging en weinig last had want anders vond ze je maar een zeurpiet die niet goed meewerkte. Het laatste is histo risch! Tijdens de vakantie in Frankrijk, wat een zalig land, was het weer eens raak en wel erger dan ooit te voren. Na een onderzoek vertelde de professor mij dat hij my van mijn benauwdheid af zou helpen. Let wel, niet van myn astma! Ja ja, dacht ik, u bent niet de eerste die dat zegt om daarna weer wat an ders te zeggen. Dat was juli 1980. Voordien geen stap zonder Berotec, Ventolin, Multergan, Lomudal etc. (om het laatste moest het hele medisch team schamper lachen). Het is vre selijk duur en werkt zover ik weet bij niemand en is dus waardeloos. Was nooit vrij van benauwdheid. Nadien nooit meer last, geen enke le keer. Dit wordt de derde zomer dat ik vanaf mei tot oktober op de fiets naar mijn werk ga (Alphen-Lei den). Storm of geen storm ik heb lucht genoeg en ik verbaas mij nog dagelijks dat zoiets mogelijk is! Dus astmapatiënten, begeef u naar Poitiers. Een schitterende vakantie enademen wordt weer heel gewoon! Vive la France!!! I.C. Brussee Preludeweg 452 Alphen aan den Rijn Bodebus De bodebus is een officieel herken ningsteken dat aangeeft dat de dra ger ervan als officiële ambtsdrager namens de gemeente optreedt. De bodebus wordt dus op burgerkle ding gedragen en had tevens oor spronkelijk de bedoeling in de ambtsuitoefening ontvangen muntstukken op te bergen. In de loop van de tijd hebben de gemeentebesturen als officieel her kenningsteken uniformkleding verstrekt, waardoor het gebruik van de bodebus kwam te vervallen, tenzij betrokkene bij zeer plechtige gebeurtenissen in burgerkleding moest optreden. In dat geval be hoorde tevens de bodebus te wor den gedragen. Helaas wordt daar de laatste decennia niet de hand aan gehouden en is het algemene kledingbeeld bij ambtsdragers sterk versoberd. Ik juich de actie van de heer Ag- terberg uit Schipluiden, die de bo debus opnieuw wil invoeren (zie deze krant van 20 mei) van harte toe. Dat de gemeentebode zo herken baar moest zijn is logisch, want zijn functie was geen sinecure. Hij moest bijvoorbeeld ook de dienst plichtigen persoonlijk bezoeken, namens de burgemeester, om hun de militaire plichten aan te zeggen. Bij mobilisatie moest hij de achter gebleven gezinnen bezoeken om de kostwinnersvergoeding uit te betalen. Voorts lag het vervoer van ver trouwelijke en kostbare documen ten in zijn handen. Men kon dus niet 'het hulpje in een net pak' stu ren, maar een officieel persoon, zo als een deurwaarder namens het gerecht optreedt. Hy moest niet, maar mocht wel - tegen extra ver goeding - pensioenen uitbetalen waar vroeger veel administratieve rompslomp aan was verbonden. Myn vader is van 1910 tot 1946 gemeentebode geweest. Toen hij in dienst trad kreeg hy precies voor geschreven welke deftige bur gerkleding hij op eigen kosten moest aanschaffen om de gemeen te naar buiten waardig te vertegen woordigen. Toen het uniform werd ingevoerd, deed hy dienst zonder bodebus in de normale zaken. By plechtige gelegenheden deed hij echter dienst in burger-galakle- ding, met bodebus. In dat geval droeg hij een rokkostuum, met zwart zijden sokken, zwarte lak schoenen, wit overhemd met ge steven front en de goudkleurige bodebus. In Amsterdam dragen de boden, bij plechtige gelegenheden, uni- form-galakleding, zodat daar strikt genomen de bodebus niet nodig is. Daarentegen wel bijvoorbeeld in de Tweede Kamer, waar de boden ook in burgergala dienst doen. Maar dat is afgeschaft. Daar draagt de kamer-bewaarder nu een hals ketting en- net als de deurwaarders en de overige boden geen onder scheidingsteken meer. Het rokkos tuum is daar voldoende onder scheiding, omdat de kamerleden er zelf maar gewoontjes bij lopen. Interessant is in dit verband dat de boden in het Italiaanse parle ment uniform-galakostuum dra gen met halsketting. Men kan deze officiële functionarissen bewonde ren bij de zittingen van het Euro pees Parlement in Straatsburg. J.H. Borsboom Da Costastraat 18 Alphen aan den Ryn Japanse vlag De vloedgolf van films, interviews etc. over de Tweede Wereldoorlog, joodse concerntratiekampen, het verzet, kinderen van NSB-ers en laatst over de Japanse oorlogs slachtoffers heeft geen juist beeld gegeven van de juiste gang van za ken gedurende deze donkere pe riode in veler leven. Er is niets of nauwelijks iets ge zegd of geschreven over de Japan se concentratiekampen, de rampen rondom het torpederen van de Ju- nyo Maru en de zgn. Pakan-Ba- roespoorweg. De oorlogsslachtof fers uit Nederlands Indië zyn ken nelijk een vergeten groep. Als er iets over gezegd is, is dat gedaan de trant van 'zij horen er natuurlijk ook bij' (radioprogramma Verzet Hilversum). Het begint er op te lijken dat men hier in Nederland deze zaak voor zichzelf wil monopoliseren. Twee knipsels uit Amsterdamse kranten (over het uitsteken van de Japanse vlag op bevrijdingsdag door het Mirandarestaurant in de hoofdstad en de woedende reacties daarop -red.) geven weer hoe er ge dacht wordt door velen. Omdat er Japanners komen moet de door ve len gehate vlag worden uitgesto ken. Als er oude nazi's verwacht worden, dan steekt de directie van het Mirandapaviljoen zeker de ha- kenkruisvlag uit? Als er op de tv een herdenkings programma over Bergen-Belsen of iets dergelijks is uitgezonden, dan komt er daarna een actualiteiten programma waarin ene Ruud Lub bers (die zich toevallig minister president mag noemen) vertelt hoe gezellig het by de Tenno Heika was. Door velen onder de Indische oorlogsslachtoffers wordt deze Ja panse keizer als een oorlogsmisda diger gezien. Maar Bitburg was na tuurlijk belangrijker. Uitvoerig kon men op de tv een Duitser horen vertellen dat het maar onschuldige pubers waren die daar begraven lagen. Ik weet niet waar myn vader ligt begraven, op de bodem van de Indische oce aan, in de buurt van Pakoe Baroe of op Leuwie-gadja bij Tjimahi. Maar daar gaat de alom bewonder de Reagan natuurlijk niet naar toe, zelfs niet als hy zijn cowboyhoed opzet. Iedereen die van nu af aan een Japanse vlag wil uitsteken zou ik willen adviseren: denk even na en doe die vlag weg. Richard Frans Molenzicht 15 Leiden Fujicolor HR100. Ideaal voor uw vakantiefoto's. In een recentelijk gehouden consumententest heeft Fujicolor HR 100 als enige kleurenfilm het predicaat "zeer goed" gekregen. In de conclusie van de test wordt Fujicolor HR 100 als "de beste keuze" geadviseerd. Wederom is in een belangrijke consumententest bevestigd: De mooiste kleuren komen uit het groene doosje. Doe mee aan de vakantiefoto-wedstrijd van Fuji. Met uw mooiste, aardigste, treffendste of dol dwaze vakantiefoto dingt u mee naar een van de honderden geweldige prijzen: - Een reis om de wereld voor 2 personen - 25 reischeques tw.v. 2.500,- - 500 Fujica MF fotocamera's. Doe mee! Haal het deelname formulier bij uw fotohandel of warenhuis. U kunt tot 1 september 1985 inzenden. DEBESTEKEVZE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8