Israël wil van VS opheldering Geneefs overleg hervat Eén op drie Amerikanen 'sociaal analfabeet' Midden-Oosten-conferentie taboe Assad en Gemayel eens over plan voor Libanon Omstreden manifestatie rechten van de mens VRIJDAG 31 MEI 1985 hl'IWlUJil' TEL AVIV - Premier Peres van Israël heeft het Witte Huis in Washington opheldering gevraagd over de vermeende dramatische verandering in de Midden-Oosten-politiek van de Verenigde Staten. Naar aanleiding van het bezoek van Koning Hoessein van Jordanië aan de VS heeft een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris verklaard dat er van de zijde van het Witte Huis geen onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen een internationa le vredesconferentie over het Midden-Oosten. Israël is daar fel op tegen. En Amerika ondersteunde dat tot nog toe. Koning Hoessein onderstreepte gisteren in Washington nog eens het belang van zo'n internationale conferentie, waaraan behalve een Arabische delegatie en Israël ook de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad moeten deelne men. Daarmee week de Jordaanse vorst niet af van het Akkoord van Amman, een vredesinitiatief dat hij in februari van dit jaar had ge sloten met de leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) Jasser Arafat. De hoge Amerikaanse regerings vertegenwoordiger zei dat dit punt voor discussie vatbaar is als de PLO onomwonden de VN-resolu- ties 242 en 338 - erkenning van en veilige grenzen voor Israël - aan vaard. De VS zouden dat in het bij zonder rechtstreeks uit de mond TEL AVIV (GPD) - President Ge mayel van Libanon en president Assad van Syrië hebben een plan ontworpen om gezamenlijk te pro beren een einde te maken aan de hevige gevechten tussen Palestij- nen en sji'itische moslims in West- Beiroet. De zogenaamde neutrale gewapende macht van Libanezen zal spoedig tussenbeide komen, zo meldde radio Beiroet gisteravond en bronnen in de Syrische hoofd stad Damascus. Gemayel had de afgelopen dagen in Damascus drie ontmoetingen met de Syrische president om de al elf dagen durende bloedige chaos in de Palestijnse vluchtelingen kampen te bespreken. Want ook gisteren ging de strijd onvermin derd voort. Kwamen woensdag vermoedelijk door Palestijnen af gevuurde artilleriegranaten in de residentie van Gemayel terecht, gisteren belandden de projectielen op de woning van Amal-leider Ber- ri in West-Beiroet. Met het plan op zak dat nog de instemming van alle betrokken partijen in Libanon moet hebben keert de Libanese president ver moedelijk morgen naar Beiroet te rug. Volgens het scenario zal eerst een serieus staakt-het-vuren moe ten worden overeengekomen. Dan zal Druzen-leider Wallit Joemblatt worden gevraagd zijn milities be schikbaar te stellen om samen met communisten en aanhangers van de op Syrië geënte nationaal-socia- listische partij hun „vredesmacht" te vormen. Deze „gelegenheidstroepen" zouden de strijders van de sji'iti sche Amal-beweging zover moeten krijgen dat zij zich een halve kilo meter verwijderen van de Pale stijnse vluchtelingenkampen Sa- bra, Sjatilla en Bouij al Barajneh. Ter handhaving van de dan ver onderstelde orde en rust zouden met de politie van Beiroet beman de posten in de zwaar gehavende kampen verder voor de veiligheid van de Palestijnen garant moeten staan. Wil de campagne een kans van slagen hebben, dan moeten de el kaar op leven en dood bestrijdende partijen zich laten ontwapenen. Maar op voorhand is al te voorzien dat de Amal-strijders het wapen tuig niet zullen afgeven. Die over gave verlangen ze wel van de Pale stijnen. Duits kernafval naar China BONN (DPA) - China zal in ruil voor de levering van twee Westduitse kerncentrales radio-actief afval uit de Bondsrepubliek opslaan en dat land voorzien van natuurlijk uranium en non-ferrometalen. Desbetreffen de principe-akkoorden zullen worden ondertekend tijdens het op 8 juni beginnende bezoek van de Chinese premier Zhao Zijang, zo is vernomen uit betrouwbare bron in Bonn. De kerncentrales zullen worden geleverd door Kraftwerk Union, een dochteronderneming van het Siemens-concern. Naar verluidt zal China als tegenprestatie tot het jaar 2.000 in totaal 150 ton gebruikte splijtstof staven opslaan uit kerncentrales in de Bondsrepubliek. van Arafat zelf willen horen. Eer der had koning Hoessein al gezegd dat zulks ook zal gebeuren. Opmerkelijk is dat president Reagan en minister van buiten landse zaken Shultz er verschillen de keren in het openbaar blijk van hebben gegeven dat een internatio nale vredesconferentie een taboe is. Vooral, omdat de Sowjet-Unie dan aan de onderhandelingen mee doet en de Arabieren ongetwijfeld zal steunen in hun eis tussen Israël en Jodanië een onafankelijke Pale stijnse staat te stichten. Washing ton wil niet verdergaan dan zelfbe schikking voor de Palestijnen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, in federatie met Jordanië. door Taco Slagter Premier Peres reageerde gister avond verbaasd en enigszins ont hutst op de veronderstelde veran dering in het officiële Amerikaanse regeringsstandpunt. Hij zei dat Shultz hem onlangs tijdens een be zoek aan Israël nog eens had verze kerd dat de VS een internationale vredesconferentie zullen blijven afwijzen. Ook president Moebarak van Egypte voelt niets voor zo'n conferentie, aldus Peres. De pre mier benadrukte nog eens dat zijn land in directe onderhandelingen met Jordanië en de Palestijnen (zonder de PLO - red.) over vrede wil praten. Hoewel er nog onzekerheid be staat of de hoge Amerikaanse amb tenaar ook het officiële regerings standpunt heeft vertolkt, is een eventuele wijziging van de Mid- den-Oosten-politiek van de VS niet zo verbazingwekkend als dat op het eerste gezicht lijkt. In Washing ton neemt de bereidheid steeds verder af om een hoofdrol in het vredesproces te spelen. De slechte ervaringen en het gezichtsverlies die de bemoeienissen in Libanon opleverden liggen ten grondslag aan de terughoudendheid van de Amerikanen. Instemmen met een internatio nale vredesconferentie zou beteke nen dat de VS zich indekken tegen een herhaling van prestigeverlies in het Midden-Oosten. Israël zou een dergelijke stap diep betreuren. Maar als het om internationale po litiek gaat van „grote jongens", dan heeft Washington daaraan geen boodschap. PARIJS - Vijf Nobelprijswin naars voor de vrede doen mee aan een tweedaagse manifestatie die de Franse premier Fabius gisteren en vandaag in Parijs georganiseerd heeft en die gewijd is aan de rech ten van de mens. De Zwitserse auteur Friedrich Durrenmatt heeft een uitnodiging van de hand gewezen met de argu mentatie dat Frankrijk als een van de grootste wapenleveranciers van de wereld actief bijdraagt aan de moordpartijen waarin delen van de wereld op het ogenblik gewikkeld zijn. door Rudolph Bakker Tot de genodigden die de uitno diging wel aannamen behoren No belprijswinnaars voor de vrede als moeder Teresa en Sean Mac Bride. De leider van de in Polen verboden vakbond Solidariteit, Lech Walesa, beheerste enige dagen het nieuws omdat het niet zeker was dat hij zou komen. Op het laatste moment besloot Walesa niet naar Parijs te gaan omdat hij vreesde door de Poolse autoriteiten na afloop niet meer in zijn vaderland te worden toegelaten. Bij de opening van het tweedaags treffen las de president van de bijeenkomst, de parle mentsvoorzitter Louis Mermaz, een brief van Walesa voor, waarin deze bitter opmerkte „niet meer te weten of er nog woorden zijn die, hoewel ze de waarheid zeggen, kans zien te worden gebruikt zon der vijanden te maken". De omstandigheid dat de door premier Fabius georganiseerde bij eenkomst al van de aanvang af draaide rond de spil van Walesa's komen, maakte dat de vroegere communistische regeringspartners alles in het werk hebben gesteld het gebeuren in diskrediet te bren gen. Het partijblad l'Humanité van gisteren was helemaal aan de ma nifestatie gewijd en partijleider Marchais stelde in een paginalang hoofdartikel dat de socialisten met dit initiatief bezig waren 'de koude oorlog nieuw leven in te blazen'. In hetzelfde nummer van l'Hu manité brengen de communisten niet minder dan tien pagina's foto's en tekst over de manier waarop de socialistische regering de vrijheid van de vakbonden zou onderdruk ken en wordt een 'boekje openge daan' over de manier waarop in landen als Zuid-Afrika, Turkije, de Verenigde Staten en Israël de rech ten van de mens met voeten wor den getreden. Compromis Ook het steeds minder regerings gezinde dagblad Le Monde spreekt er zijn twijfel over uit of een derge lijke 'manifestatie van de interna tionale jet-set van strijders voor de mensenrechten' wel georganiseerd dient te worden door 'een staat die nu eenmaal gehoorzaamt aan de ei sen van de Realpolitik en daarmee van het compromis'. In dit verband valt een interview op dat de organi sator van het 'feest', eerste minister Laurent Fabius aan het weekblad l'Evenement toestond en waarin hij verklaarde dat het nu eenmaal onmogelijk is alleen officiële be trekkingen te onderhouden met de werkelijke democratieën. „Als we dat deden was de lijst zo kort dat onze minister voor buitenlandse betrekkingen wel met vakantie kon gaan", aldus premier Fabius. Tot de genodigden behoren on der anderen nog de oud-president van Senegal Lepold Senghor, die hier altijd van de partij is, de oud- aartsbisschop van Recife, Dom Helder Camara, en de Zuidafri- kaanse auteur Breyten Breyten- bach, die zijn vrijlating uit de Zuid- afrikaanse gevangenis aan Franse interventie te danken heeft. Deze vrijlating was onder meer mogelijk omdat de socialistische regering, in tegenspraak met kort na zijn ambtsaanvaarding gedane mede delingen, Zuid-Afrika is blijven voorzien van atoomcentrales en zijn handel met het land eerder heeft uitgebreid. Tot de genodigden die de uitno diging van de hand wezen behoort de oud-minister en vroegere presi dente van het Europese Parlement mevrouw Simone Veil. Madame Veil, die tot de populairste politici van het land behoort, liet weten dat ze zich niet kon verenigen met het feit dat de regering - en niet de daartoe geëigende particuliere or ganisaties - de bijeenkomst op touw had gezet. Smartegeld wegens sekse discriminatie HAYWARD (ANP) - Het grote Amerikaanse warenhuiscon cern Sears moet een vroegere werkneemster een schadever goeding van 3,5 miljoen gulden betalen, omdat de bedrijfslei ding de vrouw bij bevorderin gen ten gunste van mannelijke collega's heeft gepasseerd. De advocaat van het concern gaf toe dat met de bevorderin gen werd gediscrimineerd. Er was volgens hem echter een re den voor aan te geven gezien vanuit het zakelijke belang van de onderneming. De 44-jarige Tina Stegeman had 20 jaar voor Sears gewerkt totdat zij de on derneming verliet en naar de rechter stapte. Botha benoemt niet-blanken in kabinet Zuid-Afrika KAAPSTAD (Rtr.) - De Zuidafri- kaanse president, P.W. Botha, heeft gisteren twee niet-blanken tot onderministers benoemd. Bo tha verklaarde op een persconfe rentie dat de Indiër Soobramdney Naicker onderminister van milieu zal worden en Luwellyn Landers, een kleurling, onderminister van bevolkingsontwikkeling. In het Zuidafrikaanse kabinet zitten nu geen onderministers, maar Amichand Rabjansi, een In diër en Allan Hendrikse, een kleur ling, zijn reeds ministers zonder portefeuille. De zwarte meerder heid van de bevolking in Zuid- Afrika is niet vertegenwoordigd in het kabinet. West-Europa wil eerbiediging Salt II door VS GENÈVE (UPI/DPA/Rtr.) - Ameri kaanse en Russische onderhande laars hebben donderdag de bespre kingen tussen de super-mogendhe- den over wapenbeheersing in Ge- nève hervat. Beide zijden riepen op tot vooruitgang bij de besprekin gen maar een doorbraak lijkt niet in het verschiet te liggen. De delegaties spraken anderhalf uur met elkaar in de Russische am bassade in Genève, maar bijzon derheden daarover werden niet ge geven. Privé verklaarden afgevaar digden echter dat waarschijnlijk een topconferentie nodig is van de Amerikaanse president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov om de patstelling te doorbreken. Als zo'n ontmoeting niet dit jaar of be gin volgend jaar plaatsvindt, zou den de besprekingen wel eens kun nen mislukken, zeiden zij. Geen van beide partijen leek na een zes weken durend reces naar Genève te zijn teruggekeerd met een duidelijke wijziging in de standpunten die tijdens de eerste ronde van 12 maart tot 23 april wa ren geuit. Amerikaanse functiona rissen zeiden dat de Russen zo mo gelijk nog onbuigzamer lijken in hun standpunt dat niet valt te pra ten over beperking van de kernbe wapening als de Amerikanen hun onderzoek inzake het Strategische Buitenland kort Kalkar-brand In maart is voor de tweede keer in nog geen halfjaar tijd brand ont staan in de in aanbouw zijnde kerncentrale in het Westduitse Kalkar. Op 5 maart werd een begin van brand ontdekt in een elektri sche verdeelkast in het reactorge bouw van de centrale. De bedrijfs brandweer heeft het smeulende vuur binnen enkele minuten ge blust. Abortus-bom Twee jonge mannen die vorig jaar kerst in de Amerikaanse staat Florida bomaanslagen pleegden op drie abortusklinieken „om Jezus op zijn geboortedag een geschenk te geven", zijn gisteren tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bo vendien moeten zij meer dan twee ëneenhalf miljoen gulden schade vergoeding betalen. Twee vrouwe lijke mede-beklaagden kregen vijf jaar voorwaardelijk en ieder 7000 gulden boete. Kharg Irak heeft gisteren gemeld, dat Iraakse gevechtsvliegtuigen olie installaties op het Iraanse eiland Kharg in brand hebben geschoten. Kharg is het voornaamste olie- laadstation van Iran. Het was de eerste Iraakse bekendmaking van een luchtaanval op Kharg sinds ruim een jaar. De Irakezen waar schuwden in 1984 dat zij Kharg met vliegtuigen en raketten zou den bestoken als Iran vredespogin gen bleef afwijzen. Joegoslavië Acht middelbare scholieren van Albanese afkomst zijn gisteren door de rechtbank in de Joegosla vische provincie Kosovo tot gevan genisstraffen van drie tot acht jaar veroordeeld wegens staatsvijandi- ge activiteit. Zij hadden pamfletten verspreid met het doel 'de reactio naire leus van een republiek Koso vo ten uitvoer te brengen', aldus het persbureau Tanjug. In Kosovo hebben zich in 1981 bloedige on lusten voorgedaan toen Albanese nationalisten meer autonomie eis ten voor de grensprovincie. WASHINGTON - In 1940 vond het Amerikaanse Bureau voor de Volkstellingen het niet langer no dig bij zijn tienjaarlijkse onderzoek nog na te gaan in hoeverre mensen konden lezen en schrijven, omdat de meesten daartoe in staat waren. In 1970 werd de vraag weer gesteld omdat het Pentagon zich zorgen maakte over de kwaliteit van zijn recruten, die een rol moesten ver vullen in een uitzonderlijk inge wikkelde oorlogsmachinerie met vele gecompliceerde handleidin gen. Met de vinger in de lucht kwa men de onderzoekers tot de slot som dat 99 procent van de Ameri kaanse bevolking kon lezen en schrijven. In 1980 kwamen de volkstellers zelfs tot 99.5 procent. Op die basis presenteert Amerika zich als een vergaand ontwikkelde natie. door Henk Kolb Dezer dagen echter publiceerde de schrijver Jonathan Kozol, ruim 20 jaar betrokken bij educatieve programma's voor mensen zonder relevante schoolopleiding, een on derzoek, dat een schrikbarende waarheid onthult. Binnen het ont wikkelde Amerika, dat zichzelf als de meest vooruitstrevende natie ter wereld ziet, voortdurend op weg naar nieuwe horizonten, leeft een aangrijpend stuk van de bevol king volstrekt of bijna ongeletterd in een onderwereld. Niet voorko mend in de statistieken, niet bruik baar in de samenleving, niet stem mend: vermisten in een maat schappij waarin gedrukte commu nicatie van beslissende betekenis Dat gegeven is niet nieuw, maar Kozols cijfers wel. Meer dan een derde van de 174 miljoen volwas sen Amerikanen (een cijfer van 1984) kan niet voldoende lezen om in de samenleving van vandaag te kunnen overleven: 25 miljoen kun nen geen kennis nemen van een voudige waarschuwingen op medi cijnverpakkingen, een brief van een onderwijzer of de voorpagina van zelfs maar de eenvoudigste krant. Nog 35 miljoen kunnen niet goed genoeg lezen om er wat aan te hebben. Die cijfers zijn voor Spaansspre kenden en de zwarte bevolking aanmerkelijk hoger dan voor het blanke deel van de natie. Kozol heeft becijferd dat 16 procent van de blanke volwassenen, 44 procent van de zwarte volwassen inwoners en 56 procent van de Spaansspre kende burgerij functioneel of mar ginaal analfabeet is. Jeugd Onder de jongeren is het erger: 47 procent van alle zwarte zeven tienjarigen is functioneel analfa beet en tegen 1990 zal dat vermoe delijk 50 procent zijn. Van de kinderen in stedelijke sa menlevingen die de middelbare school verlaten leest 15 procent op het niveau van de zesde klas lagere school, een miljoen teenagers tus sen twaalf en zeventien jaar is met het lezen bij de derde klas lager on derwijs blijven steken. Vijfentach tig procent van de jeugdmisdadi- gers die voor de rechtbank komen is functioneel analfabeet, de helft van de gezinshoofden die onder de armoedegrens worden ingedeeld kan geen boek lezen dat meer eist dan eerste klas middelbare school, een derde van de moeders die steun trekken zijn functioneel analfabeet en van de acht miljoen volwassenen zonder werk in de VS, bezitten vier tot zes miljoen niet de vaardigheid om zich voor de 'high tech' - industrie te laten omscholen. In Boston is 40 procent van de volwassenen analfabeet. Kozol ontwikkelt uit deze gege vens een bittere aanklacht. De Amerikaanse regering baseert zijn educatieve programma's op de of ficiële cijfers en dit leidt er toe dat het analfabetisme nauwelijks wordt aangepakt hoewel een Na tionale Commissie die de kwaliteit van het onderwijs onderzocht in 1983 officieel verklaarde: 'Onze na tie verkeert in gevaar'. Kozol stelt vast dat alle nationale, regionale, plaatselijke en particuliere pro gramma's die mensen moeten le ren lezen omdat hun lijfsbehoud ermee is gemoeid hoogstens vier procent van de analfabeten be reikt. De regering besteedt jaar lijks honderd miljoen dollar voor de zestig miljoen ongeletterden. Dat betekent 1.65 dollar per per soon en Reagan wil daarvan nog de helft afhalen. De VS hebben zich nimmer ge rept om het misdeelde stuk van de samenleving behoorlijk in kaart te brengen. Het Ministerie van On derwijs (dat Reagan eigenlijk wil afschaffen, ook al blijft hij uitblin ken op school aanmoedigen) geeft andere cijfers dan het Bureau voor Ambachtelijk onderwijs en scho ling van volwassenen; het Witte Huis verklaarde in 1983 dat 72 mil joen Amerikanen marginaal of minder dan marginaal functio neert, maar het Bureau voor de Volkstelling laat weten dat van de bevolking als geheel vrijwel 100 procent tot lezen en schrijven in staat is, hoewel het voor minder heidsgroepen ongeveer 96 procent is. Maar dat Bureau stelt zijn vra gen dan ook schriftelijk. Rekenen De hoogste schatting omtrent het aantal Amerikaanse volwasse nen dat nergens meer aanspoelt, geven de auteurs van een tien jaar oude studie onder auspiciën van de Universiteit van Texas op grond van nieuwe berekeningen. Zij zeggen dat 84 miljoen volwas sen Amerikanen zelfs de eenvou digste administratieve verrichtin gen niet aan kunnen: zij kunnen hun loonstrookjes niet controle ren, kunnen advertenties niet ont cijferen, kunnen niet berekenen in hoeverre tweedehandsgoederen goedkoper zijn dan nieuwe, of zelfs maar wisselgeld natellen. De kosten van deze stand van za ken zijn enorm en leiden tot een verspilling van 100 miljard dollar per jaar, de helft van het Ameri kaanse begrotingstekort. Daarin zijn opgeteld de bedragen aan bij stand, gevangenissen, gerechtsho ven, politiekorpsen, schade aan verkeerd gebruikte machines, ver zekeringskosten, geneeskundige hulp, verspilde arbeidstijd, zinloze marktonderzoeken, weggeraakte of nooit afgehaalde poststukken, etc. Het uiteenvallen van Amerika langs deze scheidslijnen bedreigt, aldus Kozol, de samenleving zoda nig dat tenslotte slechts de meest welgestelden zich nog zullen kun nen verschuilen voor een werkelijkheid vol nieuwe fronten waar strijd voortdurend dreigt op te laaien. Nog helemaal afgezien van de strikt materiële kosten is het gevaarlijk om soldaten te heb ben die voor een belangrijk deel mechanisch hebben geleerd te vechten, zonder te beseffen wat de morele of immorele gevolgen van hun daden zijn. Het is even gevaarlijk dat het aantal analfabeten 16 miljoen gro ter is dan het totaal aantal stem men dat in 1980 bij de verkiezingen werd uitgebracht. Zegt Kozol: 'Als zelfs maar een derde van alle anal fabeten kon stemmen en genoeg kon lezen en toereikend zou kun nen rekenen om in zijn eigen be lang te stemmen, zou Ronald Rea gan waarschijnlijk nooit tot presi dent zijn gekozen'. De analfabeten vormen een groep mensen, die volstrekt is overgeleverd aan alles wat radio en televisie willen opdienen, die het vermogen tot kiezen ontbeert, be schaamd door het leven sluipt en zijn verontwaardiging en strijdkre ten niet met .spuitbussen op mu ren, treinen en bussen noteert. Totalitair Kozol: 'Uitsluiting van het ge drukte woord maakt een derde van Amerika tot de ideale onderliggen de bevolking voor de totalitaire staat die Auden vreesde en Orwell voorspelde: niet verdedigd tegen dubbel-spraak, ongewapend tegen georkestreerde overheersing van hun geest.' Het zal, zegt Kozol, allemaal nog erger worden in de komende jaren. De verschillen worden groter. Amerika, 49ste in geletterdheid op de lijst van de VN, leeft met zijn eigen Derde Wereld, die slechts via een gigantische nationale inspan ning in het genot kan worden ge steld van zijn grondwettelijke rechten. Dat zou de beste oplos sing zijn. Kozol heeft ook wat hij noemt 'een bescheiden versie' van de slechtst mogelijke ontwikkeling bij de hand, indien er niets meer gebeurt dan het aanwijzen van be langrijke commissies en zo af en toe enig presidentieel misbaar. Hij schildert explosies van geweldda dige onvrede tegen de tijd dat er geen geld meer is om bijstand té bekostigen. Hij zegt dat analfabeten die nu nog hun miezerig bestaan probe ren te verbergen voor de rest van de wereld uit onvermogen en schaamte, tenslotte dat masker zul len afrukken 'om ons te dwingen elk monster dat wij hebben ge schapen en verwaarloosd aan te zien. Gewelddadige wanorde wordt gebruikelijk. Die zal worden tegemoetgetreden met maatrege len die niet langer rust willen scheppen maar alleen op in be dwang houden zijn gericht. Ameri ka zal ophouden een democratie met fouten te zijn. Wat wij in plaats daarvan worden valt niet te zeg gen.' 'Illiterate America' (Anchor Press/ Doubleday, New York) een boos, en angstaanjagend pamflet van 270 pagi na's over een onderklasse die langs de plint van het bestaan leeft. Defensie Initiatief voor ruimtewa pens (Star Wars) niet staken. Salt II Verscheidene NAVO-bondgeno- ten hebben er bij de Verenigde Sta ten op aangedrongen het Salt II ak koord ter beperking van de strate gische bewapening in acht te blij ven nemen, aldus bronnen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. De wet verplicht president Rea gan uiterlijk vandaag verslag uit brengen aan het Congres over de plannen van zijn regering ten aan zien van de naleving van het Salt II akkoord dat eind dit jaar afloopt. Hoewel de overeenkomst nooit is bekrachtigd door de Amerikaanse Senaat heeft zowel Washington als Moskou verklaard zich aan de be palingen van het akkoord te hou den. Volgens de bronnen in Brussel hebben verscheidene NAVO-rege- ringen en secretaris-generaal Lord Carrington Washington laten we ten dat een besluit te stoppen met het naleven van de verdragsbepa lingen in de NAVO-landen zal wor den beschouwd als een zware te genslag op het gebied van de wa penbeheersing. „Er kan voor de Amerikanen geen twijfel meer aan bestaan dat de bondgenoten willen dat ze doorgaan met het respecte ren van Salt II en dat ze hogelijk ontsteld zouden zijn als dat niet ge beurde", aldus een Westeuropese NAVO-diplomaat. In het najaar zal Reagan nadruk kelijk voor de keus worden gesteld als er een nieuwe Trident-onder- zeeër van stapel loopt met 24 kern- raketten aan boord. De ingebruik neming van de onderzeeër zal bete kenen dat de VS het Salt II plafond overschrijden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7