'Wandaden nazi's nooit vergeten' Politieke moord op Marokkaan Schoo: executies Indonesië alleen 'in marge' bespreken Westduitse president: Celstraf geëist voor diefstal bij Ned. Bank Willekeur bij examens pedagogische academie Organisaties beschuldigen opvolger 'Amicales': STAAT DER NEDERLANDEN 7K% LENING 1985s PER 1081/1885 VRIJDAG 31 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) - De Westduitse president Richard von Weizsacker heeft gisteravond tijdens een galadiner op het paleis De Dam gezegd dat de „Duitsers nooit de wan daden van de nazi's zullen vergeten". AMSTERDAM (ANP) - Wegens het verduisteren van 83.000 gulden van de Nederlandsche Bank moet de ex-sectorleider van die bank wor den veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Dit eiste de officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. J. Koers, gisteren in de rechtszaak tegen een werknemer van de Nederlandsche Bank. De verdachte, een 48-jarige Am sterdammer, heeft bekend in 1981, 1983 en 1984 in totaal zes maal bankbiljetten van honderd en dui zend gulden te hebben gestolen. Afgezien van één duizendje heeft hij al het geld vernietigd, vertelde hij gisteren. In mei vorig jaar werden de ver duisteringen van de man ontdekt doordat hij een fout maakte. Hij gaf een briefje van duizend gulden uit, waarop een serienummer stond waaruit bleek dat deze serie bankbiljetten nog niet was uitgege ven. Hij werd op staande voet ont- "Wij denken er aan hoe het volken recht met voeten werd getreden, mensen werden vervolgd, verne derd en gedeporteerd, en hoe velen de dood vonden. Wij zijn ons ten volle bewust hoe lang de gevolgen van deze donkere tijden pijn doen. Wij weten welke rol die gevolgen in de indrukwekkende en veelgele zen hedendaagse literatuur van uw land spelen - een literatuur waar van ik graag zou zien dat zij in Duitse vertaling te lezen zou zijn' In het Goethe Instituut in Am sterdam sprak de president met leerlingen van vier middelbare scholen. De scholieren toonden uuiurc veiuwiig cc x«ci. *uu weinig hefjip v_°°r de opvatting aldus het Westduitse staatshoofd Yan Yon Weizsacker dat bijeen- aan het slot van de eerste dag van zijn driedagen durend staatsbe zoek aan Nederland. Koningin Beatrix zei in haar toe spraak dat de wonden van de oor log nog niet zijn geheeld". Zij noemde het tekenend voor de hui- te waardering hebben wij derland het proces gevolgd, mee de Bondsrepubliek zijn huidi ge positie in de volkengemeen schap heeft gevonden. In de poli- tiek van alledag hebben de burgers uw land getoond dat de demo- jsje_ met de buitenlanders, voorname lijk Turken, zijn in de Bondsrepu bliek niet groter dan die met bui tenlanders in Frankrijk en Enge- Von Weizsacker. De Bondspresident hoorde ook kritische noten kraken bij een be- cratischëTta^svorm"een wezeriüjk a.a" <|e Nederlandse Komnk- President von Weizsacker kwam gisterochtend tegen elf uur per trein op het Centraal fetation in Amsterdam aan. Het was voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log dat een Duits staatshoofd een officieel bezoek brengt aan Neder land. De Amsterdamse politie arres teerde 36 mensen bij het Nationaal Monument op de Dam waar Von Weizsacker een krans zou leggen. In de buurt van het Rokin trad de politie hard op tegen demonstran ten die schreeuwden en toeterden slagen. Kapok De man werkte als sectorleider op een afdeling bij de bank waar nieuwe biljetten worden geteld en gecontroleerd op kwaliteit. De goe de biljetten gaan in roulatie, de slechte worden daar tot een soort kapok gemalen. De verdachte pak te uit de stapels defecten honderd jes en duizendjes en wisselde die dan later in tegen goede bankbil jetten. Op deze manier werd nooit ontdekt dat er biljetten verdwe nen. Volgens de man was het ver duisteren een 'makkie' omdat er weinig controle is op de afdeling. „Ik dacht dat ik een waterdicht systeem had gevonden. Het ging kennelijk allemaal te makkelijk", aldus de verdachte. De officier was het daar niet mee eens: „Dat is alle maal makkelijk gezegd, maar welk systeem ook wordt uitgedacht, er blijft altijd een controleur over die niet te controleren is". Inmiddels is bij de Nederlandsche Bank de con trole extra verscherpt, zo vertelde Koers. Hij achtte het hoogst on waarschijnlijk dat de verdachte al het geld vernietigd heeft, maar zei dat niet te kunnen bewijzen: „Wie zegt dat hij niet veel meer gestolen heeft? De man werkte sinds 1977 op die afdeling en van de tijd vóór 1981 is niet meer na te gaan of er geld weg is, want toen werd alles vernietigd". Schadevergoeding De Nederlandsche Bank heeft inmiddels een civiele schadever goedingsactie op gang gebracht om de 83.000 gulden vergoed te krijgen. Erger dan de geleden scha de van 83.000 gulden vond de offi cier echter het vertrouwen dat de verdachte heeft geschonden. „De Nederlandsche Bank is niet zo maar een werkgever. De verdachte had een heel bijzondere plaats, ge zien de functie van het instituut. Geen denken aan dat deze verduis tering met een alternatieve straf af gedaan zou kunnen worden", al dus de officier. Hij wees het ver zoek van de verdediging, om in plaats van gevangenisstraf 150 uur dienstverlening op te leggen, van de hand. De verdachte had bejaar den en minder validen in een auto willen gaan vervoeren in dienst van een autobedrijf dat zich hier mee bezighoudt. De rechtbank doet op 12 juni uit spraak. Wethouder van verkeer van de weg gehaald LEEUWARDEN (GPD) - De auto van de Leeuwarder wet houder van verkeer en vervoer, ir. Geerts, is vorige week door de politie van de weg gehaald omdat het voertuig „niet meer te vertrouwen was". Technisch onderzoek mondde uit in een advies om de auto te slopen. De niet meer zo jonge auto van de wethouder trok de aan dacht van surveillanten. Die besloten na globale inspectie, dat het voertuig maar eens op de brug moest voor nader on derzoek. Behalve een stukge- roeste deurstijl, liet de conditie van de auto te wensen over. Ir. Geerts kon zijn reis te voet voortzetten. tijdens de kranslegging door de president. Bij deze plechtigheid waren onder anderen premier Lub bers en burgemeester van Thijn aanwezig. Kritisch komsten van vroegere SS'ers niet kunnen worden verboden zolang de deelnemers zich aan de wet houden. De president wees ook de opvatting van de hand, dat buiten landers, met name de niet-Europe- arbeiders, in de Bondsrepubliek dige verhouding tussen Nederland j}!1 de ,ro* van zondebok vervullen en de Bondsrepubliek, dat het her- die de joden vóór de oorlog toeviel, denken van de Tweede Wereldoor- a* me^ de J gebeurd, kent log geen belemmeringen oplever- 'zUn weerga met in de geschiedenis de voor dit staatsbezoek. „Met gro- va" de ™e?sh,eid\ De Priemen lijke Akademie van Wetenschap pen, waar de directeur van het Hol land Festival, F. de Ruiter, zei dat "Nederland voor Duitsers te veel nog het land is van anti-kernwa- pendemonstranten, drugshandela ren en consumenten, terwijl 'bei uns' alles toch veel beter is". Vandaag zou de Bondspresident naar het Westland gaan om een tuinbouwbedrijf en een tuinbouw veiling te bezichtigen. Verder zou er een bezoek worden gebracht aan de Rotterdamse haven en de Sint Laurenskerk. Daarna zou het ge zelschap naar Den Haag vertrek ken voor een bezoek aan het Bin nenhof. Onderscheiding voor redders van joden AMSTERDAM (ANP) - Hon derdvijfentwintig Nederlan ders die in de Tweede Wereld oorlog joodse medeburgers, on der wie vele kinderen, met inzet van eigen leven uit handen van de nazi's hebben gered, hebben gisteren tijdens een plechtig heid in het Tropenmuseum in Amsterdam de Israëlische Yad V ashem-onderscheiding ont vangen. De medaille van de rechtvaardigen werd hun uit gereikt door de ambassadeur van Israël, J. Nechushtan, links op de foto, die zich hier verstaat met het Utrechtse echtpaar Delfgou, dat gedurende de oor log in een klein huis aan vele joden een onderduikadres bood. „Voor ons joden kwam de over winning helaas te laat. Slechts een klein aantal joden die in de donkere dagen van de massa moord en wanhoop leefde had het geluk de zon weer te zien schijnen", zei de ambassadeur in een korte toespraak voor de uitreiking. Minister De Ruiter (defensie) zei in een toespraak dat het van belang is de woorden 'dat nooit meer' inhoud te geven, om te voorkomen dat de gruweldaden uit de bezettingsjaren zich zul len herhalen. (foto anp> HENGELO (GPD) - De cijfervast- stelling voor het examenonderdeel kstopgave op de Nederlandse pe dagogische academies is volstrekt onbetrouwbaar. Voor hetzelfde ex amenwerk blijkt een student op de ene academie een acht te krijgen, terwijl men er op de andere niet meer dan een drie voor over heeft. Dat is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek dat de Twentse Neerlandici C. Jansen en H. Paus de afgelopen weken hebben ge daan op zes pedagogische acade mies in ons land. Jansen, die we tenschappelijk medewerker is aan het instituut voor toegepaste taal kunde van de TH Twente, had als gecommitteerde met de examens te maken; Paus, die verbonden is aan de pedagogische academie in Hengelo, als docent. VLEESFRAUDE - Op tien adres sen in Gelderland en Utrecht zijn gisteren door het zogenaamde re chercheteam Black Meat II huis- zoekingen verricht in het kader onrier v van een vervolgonderzoek naar fraude met vlees. Vorig jaar mei kwam de politie op het spoor van financixle huiD te Draten een miljoenenzwendel met vlees lmanciele nuip te praten, en wist 40 verdachten aan te hou den. Het 50 man sterke onderzoek- DEN HAAG (GPD)- Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) is bereid 'in de marge' van de IGGI-conferentie volgende week de executie van de communisti sche voorman Mohammed Munir en de op handen zijnde terechtstel ling van vier andere communisten te bespreken met Indonesische mi nisters en de bij de IGGI aangeslo ten landen. De minister zegde dit gisteren toe tijdens een bijeen komst met de vaste Tweede- Ka mercommissie voor ontwikke lingssamenwerking. Zij liet verder blijken van plan te zijn om in de informele gesprek ken met de bezoekende Indonesi sche ministers de bezorgdheid van de regering tot uiting te brengen over het lot van de vier nog leven de communisten. Daarbij is het haar bedoeling de Indonesische ministers te vragen om deze be zorgdheid aan president Soeharto over te brengen. Voorts zal zij de donorlanden verzoeken om afzon derlijk een beroep te doen op Soe harto om de executies niet te laten voltrekken. Minister Schoo weigerde de zaak formeel op de vergadering van de IGGI aan de orde te stellen. De In tergouvernementele groep voor hulp aan Indonesië (IGGI) is een club van vijftien rijke landen en in ternationale bankinstellingen die Amsterdam bijeenkomt onder voorzitterschap van de mi nister van ontwikkelingssamen werking om over de hoogte van de werken). Schoo bracht de vaste ka mercommissie op de hoogte van haar recente bezoek aan Indonesië in haar kwaliteit van voorzitter van de IGGI. Tijdens haar bezoek bracht zij de executie van Moham med Munir op 14 mei, vijf dagen voor haar aankomst, ter sprake in haar ontmoetingen met regerings functionarissen en president Soe harto. Tegenover de president ver klaarde zij 'diep geschokt' te zijn over de executie. Woensdag werd over de kwestie van de terechtstelling een spoed debat gehouden. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei toen dat hij zich zou beraden op maatregelen tegen de Indonesi sche regering. Tijdens de commissievergade ring verklaarde Schoo dat na uit voerig overleg met haar collega Van den Broek beiden tot de con clusie waren gekomen dat er op dit moment geen ruimte is om for mele stappen te ondernemen tegen de Indonesische regering". Maar de regering zal alles doen om te voorkomen dat de dreigende exe cuties van vier andere communisti sche voormannen zullen worden voltrokken, beloofde zij. 'Vrienden' CPN-fractieleidster Brouwer eis te van de minister dat de IGGI- conferentie zou worden uitgesteld, Knol van de PvdA vond het beter dat er internationaal stappen wer den ondernomen tegen Jakarta. CDA-woordvoerder Gualtherie van Weezei zei dat de IGGI geen politieke forum is. "Er moet in alle wijsheid en creativiteit met de In donesische vrienden worden ge praat. Acties wordt het gezien als inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden", zei hij. Mevrouw Terpstra(WD) gaf de minister de suggestie om president Soeharto in een brief nog eens te herinneren aan het gesprek met een persoon lijk beroep op zijn inzet om execu ties te voorkomen". Maar Schoo wees deze suggestie af. Minister Schoo leverde felle kri tiek op het initiatief van de Am sterdamse gemeenteraad om de stedenband met Jakarta op te zeg-' gen uit protest tegen de executie van Munir. De minister noemde dat „onbegrijpelijk" en „buitenge woon onwenselijk". Oorzaak van dit verschil in beoordeling is dat de landelijke ex amencommissie voor de pedagogi sche academies wel een tekst met opdrachten samenstelt, maar (in tegenstelling tot wat bijvoorbeeld in het voortgezet onderwijs gebrui kelijk is) geen richtlijnen voor de beoordeling van de antwoorden in de weging van de De tekst waarom het in dit on derzoek ging, was een fragment uit een opstel van de Utrechtse emeri tus-hoogleraar R. C. Kwant, de ein- dexamenopgave voor 1985. De on derzoekers legden het examen werk ook aan de auteur voor. Op merkelijk was dat Kwant op be langrijke punten ondubbelzinnig van mening verschilde met een aantal correctoren. Als Kwant zelf het examen had meegedaan, zou hij bepaald niet op elke acade mie een hoog cijfer hebben ge haald, stellen de onderzoekers vast. Aan de geconstateerde willekeur kan volgens hen alleen een einde worden gemaakt door met unifor me landelijke beoordelingsnormen te gaan werken.. Man gedood UTRECHT (ANP) - Een ruzie tus sen twee honden is de vermoedelij ke aanleiding geweest voor een schietpartij in de nacht van woens dag op donderdag op het woonwa genkamp aan de Utrechtse Hup- peldijk. Daarbij kwam de 50-jarige kampbewoner P. Veraart door drie kogelschoten om het leven geko men. De moord gebeurde om half een 's nachts, kort na een grote vechtpartij, waarbij een zwangere vrouw twee maal met een schaar in de rug werd gestoken. De vrouw ligt zwaar gewond in het Militair Hospitaal. De vechtpartij was ont staan nadat het hondje van de zoon van P. Veraart was aangevallen door een andere hond. Boze wethouders manen Brokx - Koningin Beatrix en president Weiszacker reden iaar het Paleis op de Dam. i een open calèche Maatregelen PvdA en klein links drongen tij team heeft bij bedrijven en perso- dens de commissievergadering aan nen in Velp (vijf), Arnhem (twee) op krachtige maatregelen tegen de Rozendaal, Renkum en Veenen- regering-Soeharto. Maar de be- daal administraties in beslag geno- windsvrouw ging niet op die sug- men. Er zijn geen aanhoudingen gestie in omdat die 'contraproduk- tief zouden werken (zouden tegen- <foto' anp) verricht. Politie komt langs HAARLEM (ANP) - De wethou ders voor stadsvernieuwing van twintig middelgrote gemeenten hebben in een brief aan staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) geklaagd over het feit dat de be windsman in november vorig jaar ZAANSTAD (ANP) - De gemeen- de rijkssubsidieregeling voor het tepolitie van Zaanstad houdt in de opknappen van particuliere wo- maand juni een bevolkingsonder- ningen van de ene op de andere zoek. Brigademensen gaan daar- dag stopzette. De desbetreffende voor in uniform langs de deuren gemeenten vrezen hierdoor zelf met enquêteformulieren. Doel van voor de kosten te moeten opdraai de actie is er achter te komen hoe en. volgens de burgers agenten hun Brokx zette 9 november vorig taak moeten vervullen, zo vertelde jaar een streep onder de regeling, inspecteur M. Pelzer van de ge- omdat de subsidiepot tot op de bo- meentepolitie Zaanstad gisteren. De politie kwam op het idee c dem leeg was. De boze wethouders betwisten deze stap van Brokx dit onderzoek te doen aan de hand niet, maar ze vinden wel dat de be- van de resultaten uit het in maart windsman de gemeenten tijdiger uitgegeven rapport-Roethof van de op de hoogte had moeten brengen, kamercommissie kleine criminali- De stopzetting kwam nu als een teit. Daaruit kwam onder meer donderslag bij heldere hemel, naar voren dat de burger meer be- Namens de twintig gemeenten trokken moet worden bij het werk vraagt de Haarlemse wethouder A. dat de politie doet. Volgens Pelzer wijzen ook Amerikaanse cijfers i Schooten Brokx nu dan ook alsnog subsdie te geven voor die die richting. Met positief gevolg, al- aanvragen die na 9 november door dus de inspecteur. de gemeenten zijn gehonoreerd. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De Associatie van Marokkaanse Migranten Utrecht (AMMU) en het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Neder land (KM AN) hebben het sterke vermoeden dat de moord op een 24-jarige Marokkaan eind vorige week in Utrecht een politiek-reli- gieuze achtergrond heeft. Volgens een woordvoerder van de twee or ganisaties zou de moord het voor lopige hoogtepunt zijn in de pogin gen van een kleine groepering om, met steun van de Marokkaanse en Libische regering, de islamitische gemeenschap in Nederland te con troleren. Op een persconferentie in Utrecht verklaarden KMAN en AMMU dat de groepering, die in Utrecht opereert onder de naam MDU (Marokkaanse Democrati sche Unie), en die ook in Amster dam en Hilversum onder andere namen actief zou zijn, in feite de opvolger is van de Amicales. Deze organisatie stond erom bekend dat zij in de jaren zeventig Marokka nen in het buitenland in de gaten hield en intimideerde, om zo kri tiek onder buitenlandse werkne mers op het Marokkaanse bewind in de kiem te smoren. De Utrechtse politie kijkt in haar onderzoek naar de moord ook naar eventuele politiek-religies getinte motieven. Volgens een woordvoer der zijn er in dit stadium van het onderzoek echter nog geen duide lijke bewijzen hiervoor. De politie neemt de moord hoog op: er zijn 35 rechercheurs op gezet. De politie houdt er ook nog rekening mee dat de moord iets te maken heeft met drugs. Moskee KMAN en AMMU hebben nog geen harde bewijzen voor hun ver moedens, maar gezien de gang van zaken voor de moord zijn zij over tuigd van een duidelijk verband. Het slachtoffer was de zoon van de tijdelijk beheerder van de islamiti sche moskee Omar al Farouk in de Utrechtse wijk Overvecht. De zeg genschap over deze moskee, een voormalige rooms-katholieke kerk die met financiële steun uit Libië werd aangekocht, is al enige tijd in zet van een conflict. Enerzijds is er de imam, de geestelijk leider van de islamisti- sche geloofsgemeenschap in Utrecht, die geen bemoeienis wil van groeperingen die met het Libi sche of Marokkaanse bewind zijn verbonden. Hij weet zich gesteund door het overgrote deel van de isla mitische gemeenteleden. Ander zijds is er het bestuur van de mos kee, dat nauwe banden heeft met de Libische ambassade in Brussel. Het bestuur wil de imam en de be heerder en zijn gezin uit de moskee hebben, omdat zij de inmenging van overheidszijde willen tegen houden, aldus KMAN en AMMU. Zowel de imam als de beheerder en zijn gezin zijn de afgelopen maanden meermalen bedreigd. Op 12 mei kreeg de vader van het slachtoffer een telefonische tip dat er onder leden van de MDU wa pens waren uitgedeeld om de 'lasti ge' Marokkanen uit de weg te rui men. Ruim een week later werd zijn zoon door een onbekende op straat met enkele schoten in de rug vermoord. KMAN en AMMU ver wijten de politie, die op de hoogte was gesteld van de tip, dat zij niet meer gedaan heeft ter bescher-, ming van de bedreigde Marokka nen. Rechter Het bestuur is er inmiddels in ge slaagd om via de rechter zowel de imam als de beheerder en zijn ge zin uit de moskee te krijgen. Nadat een eerste kort geding in februari geen resultaat had was een tweede gang naar de rechter deze maand wel succesvol: de Utrechtse recht bankpresident heeft gisteren be sloten dat het bestuur formeel ge lijk heeft. De imam en de beheer dersfamilie moeten nu op 20 juni, wannneer de Ramadan, de islamis- tische vastentijd afloopt, de mos kee verlaten. KMAN en AMMU hekelen ook de rol die de presentator van het Marokkaanse radioprogramma van de NOS, Al Marini, in de kwes tie speelt. Hij kiest in de conflicten tussen 'vrije' Marokkanen en aan hangers van het bewind steevast de kant van de laatsten, aldus bei de organisaties. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 4 juni vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juli aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1991 af inschrijving 4 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 juli 1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5