Steeds Kinderopvang moet veel beter worden IHFORMTIl AAN TRtlNRtlZICCRS. Eis van 2f/i jaar tegen 'hasjripper' 1 Gemeente geeft aanzet in nota C.M. Schild kampioene bloemschikken "Vriendje'; klemrijk, stijlvol niemendalletje VRIJDAG 31 MEI 1985 LEIDEN - De kwaliteit en het aanbod van mogelijkheden tot kinderopvang moeten in Leiden wörden verbeterd. Op de lange termijn moeten per stadsdeel zoveel mogelijk vormen van kinderopvang aanwezig zijn. Op korte termijn moet het aanbod van kinde- ropvangmogelijkheden èn de kwaliteit daarvan worden vergroot. Dit staat in de gemeentelijke (con ceptnota Kinderopvang, waarop de bij het kinderopvangbeleid be trokken organisaties op 27 juni tij dens een inspraakbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal kunnen reage- Om tot een uitbreiding van aan bod en een betere kwaliteit van de kinderopvang in Leiden te komen,r stelt het college van B en W voor het gesubsidieerde personeelsbe leid van de peuterspeelzalen uit te breiden, zodat men niet langer af hankelijk is van tijdelijke krachten en vrijwilligers. Voorwaarde voor die uitbreiding is een verlenging van de openingstijden, waardoor er halve dagopvang voor peuters beschikbaar zal zyn. Dit heeft, al dus de nota, tot gevolg dat de druk op de kinderdagverblijven wat be treft opvang van peuters zal ver minderen. Daardoor komen er meer mogelijkheden voor baby-op- vang in de kinderdagverblijven. Uitbreiding Extra inspanningen zullen wor- Vrouw aangerand 22-jarige vrouw is in Leiden aange- onbekende plaats rond den geleverd om de voorzieningen in Leiden-Zuid uit te breiden. Om tegemoet te komen aan het snel stijgende kindertal in dit stadsdeel is uitbreiding van de bestaande kinderopvangvoorzieningen met een kinderdagverblijf, halve dag opvang, buitenschoolse opvang en gastouderopvang dringend ge wenst. De capaciteit van de buiten schoolse opvang, die nu wel zeer gering is, kan in het kader van het gemeentelijk plan Specifiek Wel- zijn 1986-1989 worden uitgebreid, als één of meer club- en buurthui zen daarvoor een gerichte aan vraag indienen. Soelaas voor kin derdagverblijven om de buiten schoolse opvang uit te breiden, biedt dit plan niet. Hiervoor zijn extra financiële middelen nodig. Om de kwaliteit van de kinde ropvang te verhogen stelt de nota vast dat in het fonds Bovenwijkse Voorzieningen een bedrag voor kindercentra wordt gereserveerd. Dit zal aan de orde komen bij de jaarlijkse herverdeling van het ge meentelijk fonds. Bovendien kun nen kindercentra ook een beroep doen op het leningen- en schen kingsfonds. De groepsgrootte zal zoveel mo gelijk worden teruggebracht. Dit kan tot gevolg hebben dat op korte termijn de wachtlijsten langer wor den. Niettemin acht het college het onaanvaardbaar dat op dit moment de door het Rijk voorgeschreven groepsgrootte vaak wordt over schreden. Ouderbijdrage Nadat de nota is aanvaard zal een deelverordening voor de kinderop vang worden opgesteld. Daarin wordt onder meer de ouderbijdra ge geregeld: voor alle vormen van kinderopvang zal eenzelfde tarief per dagdeel worden gerekend. Ook zal hierin de bijdrage voor een tweede kind worden vastgesteld. Bovendien zal worden gestreefd naar een zogenaamd 'retributie- fonds' van 50.000 gulden. Uit dit fonds kunnen minder draagkrach tige ouders het te hoog betaalde bedrag voor een deel terugkrijgen. Verder streeft de gemeente naar een stedelijke stichting, waarin het beheer van de financiën, het perso neel en de accommodatie zal wor den ondergebracht. Deze stichting zal ook de centrale registratie van de wachtlijsten en de inning van de ouderbijdragen op zich nemen. De nota is een aanzet om de rich ting uit te stippelen voor het beleid van de kinderopvang. Het is, aldus de inleiding, niet de bedoeling om binnen het kader van deze nota concrete voorstellen te doen over de toewijzing van formatieplaat sen. Vlak na de zomer zal de, even tueel na inspraak aangepaste nota, als beleidsnota aan de gemeente raad worden voorgelegd. LEIDEN - Tijdens de kampioenschappen bloemschikken van de Leidse Bond van Amateurtuinders heeft C.M. Schild gisteravond de eerste prijs gewonnen. De jury bestaande uit P. Zuiderduin, W.P. van Elzen en Van der Mark, besloot Willeke Slui op de tweede plaats en Caroline Houniet op de derde plaats te kiezen. De voorzitter van de Leidse bond H. Stouten reikte de prijzen uit in het verenigingsgebouw van de turnvereniging 'Ons Buiten'. De drie winnaars worden uitgezonden naar de nationale kampioenschappen voor bloemschikken. Aan de wedstrijd namen 27 deelnemers mee. Op de foto de drie winnaressen. Van links naar rechts: Willeke Slui, Caroline Houniet en C.M. Schild die de eerste prijs won. (foto Holvast) Rijnsburger verdacht van aanranding LEIDEN - Een 36-jarige inwoner van Rijnsburg is begin deze week aangehouden in Noord wijk omdat hij ervan wordt verdacht in de nacht van zondag op maandag twee vrouwen te hebben aange rand in de buurt van de Stevenshof in Leiden. De man heeft, na enkele dagen te zijn verhoord, een beken tenis afgelegd. De man had de twee vrouwen in de nacht van zondag op maandag een lift gegeven vanuit Noord wijk. De vrouwen, respektievelijk 20 en 24 jaar oud, wilden naar Leiden. Maar in plaats daarvan voerde de Rijnsburger hen naar een weggetje in de buurt, van de Stevenshof, waar hij hen gewelddadig aanrand de. Een van de vrouwen zag uitein delijk kans uit de auto te ontsnap pen en de hulp in te roepen van een passerende automobilist. Daarop zette de verdachte de andere vrouw uit de auto en sloeg op de vlucht. De twee vrouwen gaven de poli tie een redelijk signalement van de man en de auto waarin hij reed. Vooral door de beschrijving van de auto is de Rijnsburger tegen de lamp gelopen. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse hasjripper, zoals mevrouw van Ko ningsveld, de president van de rechtbank in Den Haag hem om schreef, was niet erg spraakzaam. Hij ontkende feiten en weigerde namen te noemen van mensen met wie hij 'zaken' had gedaan. Maar voor de officier van justitie stond het vast: de 26-jarige Leidenaar had samen met een collega in zijn woonwagen een man uit Delft on der bedreiging van wapens elf kilo hasj afhandig gemaakt. De officier eiste een gevangenisstraf van twee ëneenhalf jaar voor het aandeel dat de Leidenaar in de afpersing heeft gehad. Het begrip hasjripper. De Leide naar zei er wel eens van gehoord te hebben, maar beweerde niet te we ten wat er nu precies mee wordt bedoeld. De officier hielp hem uit de droom: een hasjripper is ie mand die een ander met geweld een partij verdovende middelen af neemt. Een verschijnsel, aldus de officier, dat zich de laatste tijd steeds vaker in het hasjwereldje voordoet. Toen Van Koningveld hem mee deelde dat bij huiszoeking in de slaapkamer van zijn woonwagen 586 scherpe patronen - punt 22 - waren gevonden, reageerde de Lei denaar verbaasd. "Daar weet ik he lemaal niets van, ik hoor dat nu voor het eerst. Nee, ze zijn niet van mij en ik heb er ook geen idee van waar die kogels vandaan gekomen zijn. Ik neem niet aan dat ze van mijn vrouw zijn". De officier van justitie legde de Leidenaar vier feiten ten laste: het bezit van elf kilo hasj; het verko pen van vijf kilo hasj; afpersing van elf kilo hasj met geweld en het in zijn bezit hebben van de 586 pa tronen. De verklaring die de man aflegde noemde de officier niet geloof waardig. Zeker niet zijn opmer king dat 'iemand' de tas met de drugs zonder daarvoor geld in ont vangst te nemen bij hem achterliet. "Ik heb in eerste instantie vijf kilo aan een dealer verkocht. Die bracht ruim elfduizend gulden. Het geld heb ik afgedragen. Vijf honderd gulden mocht ik houden. Aan wié ik het spul heb verkocht kan ik niet vertellen". De zes kilo hasj die nog over wa ren kocht de Leidenaar zelf, zoals hij vertelde. En verkocht die partij ook weer. De officier van justitie drong er sterk op aan namen te zijn afnemers. Maar daartoe liet de man zich niet over halen. Het enige dat de Leidenaar kwijt wilde was, dat de hele voor raad aan dealers in Nederland was gesleten. De advocaat van de Leidenaar suggereerde dat de tegenpartij uit rancune wel eens een verzonnen verhaal zou kunnen hebben ver teld. Hij drong er bij de rechtbank op aan om een lagere straf dan was geëist op te leggen en daarvoor in de plaats een forse geldboete te vorderen. Volgens de verdediger loopt de Leidenaar in de gevange nis opnieuw kans om in contact met handelaren in verdovende middelen te komen. Zo was hij ook nu in dit wereldje beland. "Een for se boete treft hem scherper, dan een hoge straf'. De rechtbank doet 13 juni uit spraak. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Gewonde bij botsing fietssters LEIDEN - Bij een verkeersonge- Een 18-jarige fietsster uit Sassen- val in haar woonplaats is een 74- heim haalde haar daarop rechts in. jarige fietsster uit Leiden gister middag gewond geraakt. De vrouw Maar bij de kruising sloeg de Sas- fietste over de oprit over de Haar- senheimse links af terwijl de Leid- lemmertrekvaart bij de Stadspol- se juist rechtsaf wilde gaan. De derweg. Bij de kruising na die oprit twee fietssters botsten tegen elkaar staan paaltjes om het autoverkeer en de bejaarde Leidse kwam ten te weren en de bejaarde fietster val. Zij is met een gebroken pols en twijfelde langs welk paaltje zij nu een gekneusde neus overgebracht precies wilde fietsen. naar het AZL. Steekproef (1) De gemeente Leiden gaat de na men, adressen en straatcodes van zesduizend personen van twaalf jaar en ouder geven aan de Dienst Sociaal-Wetenschappe lijk Onderzoek (DSWO). De dienst heeft deze mensen nodig voor een onderzoek dat betrek king heeft op de Leidse biblio theek. Mag een gemeente namen ge ven? "Jazeker", antwoordt amb tenaar Van Zuuk, die werkzaam is op de afdeling Burgerzaken. "De laatste tijd worden we regel matig benaderd met dit soort verzoeken. We hebben deze dienst ook wel vaker geholpen". "Waaruit u overigens niet mag afleiden dat we altijd ja zeggen. Soms verstrekken we geen gege vens; dat is dan een besluit van het gemeentebestuur. Zie het maar zo: pep geval wordt beke ken of er namen kunnen worden verstrekt". Waarna Van Zuuk uitlegt waarom medewerking niet zo maar wordt gegeven: de gemeen te stelt voorwaarden. Zo moeten de personen, over Wie de ge vraagde gegevens zijn verstrekt, eerst per brief worden benaderd. Daarin moet duidelijk worden gesteld dat men de vrijheid heeft om al dan niet aan het onderzoek mee te doen. Voorts mogen alleen die men sen worden bezocht die uitdruk kelijk te kennen hebben gegeven dat ze meedoen aan het onder zoek. "En zo zijn er nog wel een paar voorwaarden te noemen", zegt' Van Zuuk. "Bijvoorbeeld: de indruk mag niet worden ge wekt dat het onderzoek uitgaat van de gemeente Leiden. "En: de namen van de mensen mogen niet worden toegevoegd aan het 'Het vriendje', een musical van San dy Wilson door leerlingen en docen ten van het Stedelijk Gymnasium. Bewerking: Vera Swelheim en Arne Koefoed. Regie: Arne Koefoed. Zang: Klary Schipper. Dans: Amy Schalet. Dirigent en arrangeur: Nanne van Hoytema. Decor: Reneé de Vries. Ge zien op 30 mei in de Leidse Schouw burg. Daar ook vanavond nqg. LEIDEN - Het was gisteravond het grote brandscherm dat de spelers van de musical 'Het vriendje' aan het oog van het luid applaudiserende publiek ont trok. De angst voor een bestor ming van het toneel door met bloemen overladen ouders of vriendjes moet bij de toneeh meester van de schouwburg groot zijn geweest, want de vol tallige spelersgroep was net be gonnen aan de tweede toegift. Na toneel in de voorgaande jaren heeft het Stedelijk Gymnasium dit keer gekozen voor een musi cal ter afsluiting van het studie jaar. 'The boyfriend' van Sandy Wilson dateert al uit 1953. Het verhaal is niet meer dan een op een kwart velletje samengevat deeltje uit de Boeket-reeks: een burgerlijk-romantisch niemen dalletje. Het beeld dat ons van het Nice uit de jaren twintig wordt voorgeschoteld is sterk eenzijdig. Rijke meisjes op een luxe meisjesinternaat zoeken rij ke vriendjes. Liefde leidt auto matisch en onmiddelijk tot een huwelijk. Het duidelijke stands verschil tussen rijk een arm lijkt slechts in schijn even doorbro ken te worden: de arme loopjon gen blijkt uitendelijk toch de verloren zoon te zijn van rijke, aristocratische ouders. En niets staat dan een huwelijk met de miljonairsdochter in de weg. Maar een musical als deze kies je niet op z'n inhoud, maar op z'n mogelijkheden, en die biedt 'Het vriendje' volop. Er wordt veel ge danst (de charleston), er wordt nog meer gezongen en de scènes aan het Rivièra-strand en tijdens het gemaskerde bal geven de kans flink uit te pakken in de kostumering. Het decor is daar bij terecht heel eenvoudig en ab stract gehouden, zodat de bonte verscheidenheid aan kostuums goed uit komt en de vijfenzeven tig spelers de ruimte krijgen om de benen lekker uit te zwaai- Het toneelspel is soms wat sta tisch en de stemmen zijn wat iel. Maar daar staan een paar opmer kelijke prestaties tegenover, zo als het zag en tapdansnummer 'Je bent nooit te oud om lief te hebben', de krachtige stem van Madame Dubonnet, de saxofo nist van het duo 'Blanc et Noir' en de zeer kordate Hortense. De grootste lof verdient echter het zwoel en geheel in de stijl van het jaren twintig spelende salonor kest onder leiding van Nanne van Hoytema. MARC VAN DER VELDEN bestand van de DSWO. Ze mo gen die namen dus niet opslaan, zodat die mensen in de toekomst ook in verband met andere on derzoeken worden benaderd" Steekproef (2) Om wat voor onderzoek gaat het precies? Van Zuuk zegt dat vol gens hem de DSWO de initiatief nemer is en dat het onderzoek handelt over gebruik en niet-ge- bruik van de openbare biblio theek te Leiden. Gebruik, niet- gebruik...dan weet je welbe schouwd nog niks. Van Zuuk raadt aan om de dienst maar eens te bellen. "Dat onderzoek gaat niet van ons uit, maar Van de openbare bi bliotheek", zegt de woordvoer der van de DSWO. Aha, en wat wil die bibliotheek precies te we ten komen? "Het gaat over gebruik en niet- gebruik". Dat wisten we dus al, maar ge lukkig is directeur De Bie van de DSWO zo vriendelijk om de doel en probleemstelling voor te le zen, waarbij hij aantekent dat de ze stellingen nog niet in een de- fintief taalkundig keurslijf zijn geperst. Doelstelling: gegevens over ge bruikers en niet-gebruikers ver zamelen die de openbare biblio theek inzicht moeten geven in de mogelijkheden om een hoger ge- bruiksrendement op de investe ringen te bereiken, rekening houdend met het specifieke ka rakter van de wijken waar biblio theekfilialen zijn gevestigd. Probleemstelling: welke ver anderingen en wensen hebben potentiële gebruikers en niet-ge- De klanten van bibliotheek Zuid-V bruikers ten aanzien van boeken en andere media van de openba re bibliotheek en zijn in deze wensen en waarderingen ver schillen te constateren die ver band houden met persoonsken merken en de woonwijken. Zo, en nu een eenvoudige sa menvatting. De Bie: "Het komt er dus simpelweg op neer dat de bibliotheek vraag en aanbod be ter op elkaar wil gaan afstemmen in de toekomst". En dat verlangen heeft onge twijfeld met geld te maken: ook de bibliotheken moeten immers bezuinigen en dienen hun geld dus zo effectief mogelijk te ge bruiken. Telefoon "De laatste mogelijkheid om aandacht te krijgen", schrijft een wanhopige Martin Koopmans in een brief aan de krant. Hij is in februari verhuisd naar de Mid- t. Welke boeken lezen zij het liefst? delstegracht, wacht op telefoon verbinding en zal dat waarschijn lijk nog een maand of drie moe ten doen. "Het is toch bijna niet denkbaar dat heden ten dage ie mand niet in staat is om normaal' contact te houden met zijn thuis", schrijft zeeman Koop- mans die begin juni al weer de haven verlaat. Toen Koopmans de Rijndijk verruilde voor nieuwbouw aan de Middelstegracht kon hij zijn oude telefoon meenemen. Begin maart zou aansluiting volgen, al dus de PTT. Koopmans op zee probeerde in die periode zijn vriendin te bellen, maar dat lukte niet. De aansluiting was een paar maanden uitgesteld. Koopmans eenmaal weer thuis zocht con tact met de PTT, toonde zijn.ur gentieverklaring (de baas moet hem altijd kunnen bereiken), maar tevergeefs: er waren geen lijnen beschikbaar. Koopmans: "Tja, en dat moetje dan maar ge loven". In mei liet een aantal PTT-lie- den zich in de straat zien en (foto Holvast) Koopmans dacht: ha, het is ein delijk zover. Maar ze gingen even verderop aan de slag. "Waar nota bene al telefoonaansluiting was". Weer gebeld met de PTT (dat heeft hem wat kwartjes gekost), niemand wist aanvankelijk van iets, aldus Koopman. Uiteinde lijk bleek dat zijn telefoontjes pas na de bouwvak gepleegd kunnen worden. "Daar sta je dan, Jan de Zeeman weer, kan niet eens normaal met zijn vrouw bellen wanneer hij op zee zit", sipt Koopmans. Een vriendelijke mevrouw van de PTT zegt "Er is nog steeds geen voeding" en ze zegt "Ja, dat kan inderdaad wel augustus wor den". Volgens haar "zitten alle kabels echt vol". Er is maar een beperkte capaciteit en omdat er de laatste tijd zoveel woningen opgesplitst worden, duurt aan sluiting tegenwoordig allemaal wat langer. "Meneer Koopmans zal dus nog even moeten wach ten". Tja, daar sta je dan, Jan de Zee- Om de veivoersvoorwaarden in het openbaar vervoer zoveel rilögelijk gelijk te schakelen gelden vanaf 1 juni 1985 enkele nieuwe regels voor het reizen met de trein De belangrijkste wijzigingen: -Wie zonder geldig kaartje instapt, meldt zich na het instappen bij de kondukteur zodra hij of zij hem ziet en betaalt een met f2,50 verhoogde prijs.Vanzelfsprekend vervalt deze verhoging wanneer op het vertrekstation de loketten bij'het instappen gesloten zijn - Wie verzuimt.om de kondukteur te waarschu wen wordt bovendien een bedrag van f 25,- in rekening gebracht De volledige tekst van de nieuwe veivoersvoor waarden wordt u na qvermaking van f 5,- op post rekening 392660 van NS te-Utrecht, met de vermelding "Reizigerstarief', toegezonden De deelnemers aan de musical, op het podium van de schouwburg bijeen. Musical Stedelijk Gymnasium

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3