'Collega's nodig om te weten of je op de goede weg bent' Tuinbouwschool wil bouwen op terrein Rijnsburg Flora Noordwijkse Raad van Kerken houdt toeris me-enquête Artsencollectief in Herenhof Nijpend ruimtegebrek niet meer te accepteren Bezwaren tegen nieuwe brug in Valkenburg 'Politiek legt Idaehten terzijde' Optreden van artiesten in De Schelft gaat niet door Hoorzitting VBZ wil duidelijkheid over plan voor fusie vliegkampen VRIJDAG 31 MEI 1985 REGIO LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN - "...Zeventien, achttien, negentien. Ja, ik ben de twintigste", concludeert J.B.E. Eysink Smeets (31) nadat hij de negentien na men zoals die alfabetisch staan gerangschikt in de ge- meentegids, heeft geteld. door Wim Koevoet De nieuwbakken Alphense huis arts, in Leiden afgestudeerd en Voorschotenaar van geboorte, is bereid tot een vraaggesprek over zijn maandag te openen praktijk, voorlopig gevestigd in een soort van bouwkeet op het uiterste hoek je van de Concertweg, maar be tracht daarbij een grote voorzich tigheid. "Vanwege de verantwoor delijkheden die ik heb ten opzichte van cliënten en collega's, medisch en paramedisch". Eysink Smeets wil er niet al te veel over zeggen maar zijn behoed zaamheid komt deels vport uit de perikelen die de komst in Alphen van 'nummer negentien'. Hans No bel, met zich meebrachten. De Al phense Huisartsencombinatie (AHC) betichtte de jonge Amster dammer, wiens praktijk is geves tigd aan de Marketentster, ervan de plaatselijke vestigingsregels aan zijn laars te hebben gelapt. Eén van die regels is dat een huisarts zich pas in Alphen mag vestigen zodra de laatstgevestigde in zijn ei gen onderhoud kan voorzien. De AHC hield er zelfs complete wacht lijsten op na. Het AHC-beleid is overigens geen novum, in tal van gemeenten proberen huisartsen clubs bij gebrek aan een regelge ving zelf enige orde te scheppen. Nobel trok zich van dit alles niets aan. Hij hoefde dat ook niet te doen omdat de regels van de AHC elke wettelijke grondslag misten. Pas sinds maart van dit jaar is het vesti gingsbeleid voor huisartsen wat nadrukkelijker geregeld. Staatsse cretaris Van der Reyden en de LHV (Landelijke Huisartsenver eniging) zetten hun handtekening onder een tien afspraken tellend convenant. Vastgesteld is onder meer dat een praktijk een grootte van zo'n 2500 patiënten moet heb ben. In Alphen, met zijn 55.000 inwo ners, is dus ruimte voor 22 huisartsen. En Nobel was, zoals vermeld, de negentiende. Ook nu er wat is geregeld, kan Nobel niets worden gemaakt. Het feit dat hij de door de AHC gehanteerde wacht lijst terzijde schoof leverde hem het predikaat 'wilde huisarts' op. De verhouding Nobel-AHC is er in elk geval niet beter op geworden. En Nobel staat er min of meer in zijn eentje voor, heeft daarvoor ook bewust gekozen maar kan omdat hij geen deel wilde uitmaken van de AHC, geen gebruik maken van de vervangingsdiensten van die doktersclub. Eysink Smeets, die in de toe komst een samenwerkingsverband zal aangaan met de zittende huisartsen E.C.M. Plag en M.G.M. Smid-Oostendorp, beiden vrou wen, kent dit verhaal. Hij wenst zich van elk oordeel te onthouden. Zegt hij. Maar hij zegt ook: "Mijn komst hier behelst een gesteunde vrije vestiging, met fiattering van de AHC. Door dat samenwerkings verband kunnen we eikaars des kundigheden benutten. Om te be palen of je op de goede weg zit, zijn collega's nodig". Wanneer het samenwerkingsver band zijn beslag zal krijgen is nog niet te zeggen. De drie willen zich in de Herenhof vestigen maar ook na een recentelijk gehouden voor lichtingsavond over dit woning- annex winkelcomplex dat alleen nog op papier bestaat, weet Eysink Smeets 'nog niet goed waar ik aan toe ben'. Eysink Smeets vertelt dat hij op voornoemde wachtlijst stond en door Plag en Smid-Oostendorp is uitverkoren het trio te vervolma ken. Eysink Smeets is niet uitgeko zen omdat hij bovenaan de lijst stond. Hij voldeed blijkbaar aan bepaalde criteria. "Voor zo'n sa menwerkingsverband is het nodig dat er samenvallende elementen zijn", zegt hij. "In de persoonlijke omgang bij voorbeeld en in grote ethische vraagstukken, de hete hangijzers, zoals euthanasie en abortus. Maar ook wanneer moet worden bepaald of we zelf hechten. Zeker in de grote steden loopt men met een hechtwond naar een zie kenhuis. In Leiden wordt de huis arts in deze overgeslagen en is hechten een specialistische hande ling geworden die geen specialis- Pysink Smeets rekent op 'een rustige aanwas' van zijn praktijk. Hij beseft dat hij het vooral moet hebben van nieuwe Alphenaren, van hen die zich zullen huisvesten in de nieuwbouw van Ridderveld. Dit ook met het oog op de situering van zijn praktijk. De kersverse huisarts hoopt van ganser harte dat zijn klandizie zal kunnen voortko men uit 'én een vrije artsenkeuze én een vrije patiëntenkeuze'. De eerste is duidelijk, maar wat be doelt hij met patiëntenkeuze? "Er zijn gevallen denkbaar waarin je als huisarts moet zeggen: met deze patiënt heb ik te veel problemen, voor hem of haar kan ik niet de ver trouwenspersoon zijn, die ik be hoor te zijn". De ideale praktijk bestaat ook volgens Eysink Smeets niet. Er naar streven echter kan geen kwaad. Hij hoopt in elk geval op een grote diversiteit, op zowel ou deren als jongeren. Strak in aantal len denken, doet hij niet. "Die 2500 die nu overal wordt genoemd is voor mij veeleer een norm die ik mezelf opleg, méér wil ik er in elk geval niet. Maar het is niet goed om je blind te staren op die getallen. Als al je pakweg 1200 patiënten van anders getinte culturen zijn, dan heb je er meer dan genoeg want die mensen vergen door gaans meer tijd. Maar er zijn ook patiëntengroepen, bij voorbeeld de werkenden tussen de 20 en de 40 jaar, die je nooit ziet. Vroeger telde een praktijk 4000 patierinten maar toen keek men ook anders aan te gen het begrip 'gezond". Lijf en leden "Gezondheid staat hoog in het vaandel, spreek de man op straat er maar over aan en je merkt het met een. Ik geloof dat twaalf procent uit de staatskas op gaat aan ge zondheidszorg", vervolgt hij. Sig naleert de huisarts gelijk zijn ge sprekspartner ook al die gezond heidsfreaks? "Ik vind het zeker niet belemmerend voor mijn werk wanneer men veel met eigen lijf en leden bezig is. Wat wel verkeerd kan uitwerken is die vaak forse pers. Zo van: er is een nieuwe pijn stiller op de markt. Dan gaat het om een al twintig jaar bestaand middel waarvan het nieuwe is dat het nu vrijelijk bij de drogisterij kan worden verkregen. Als ieder een daar dan op over schakelt, ja, je kunt je dan afvragen: voldoet het oude niet meer? Hoe oma het deed, dat is toch vaak waarom wordt ge- Eysink Smeets zegt 'geen aan hanger van een specifieke richting te zijn'. Hierbij past dan ook zijn kijk op homeopathie: "Overdaad schaadt". Een huisarts, vindt hij, moet open staan voor degene die het probleem bij hem neerlegt, een goede gesprekspartner zijn. "Een huisarts moet ook durven zeggen: ik weet het niet". RIJNSBURG - De christe lijke lagere tuinbouw- en handelsschool, gevestigd aan de Sandtlaan in Rijns burg, gaat bouwen op het Floraterrein nabij de dijk. De directie van de school voert onderhandelingen met de gemeente, het minis terie en de veiling Flora over de grondaankoop. Di recteur J.R. Vis van de school verwacht het nieuwe onderkomen binnen drie jaar in gebruik te kunnen nemen. Als tijdelijke oplossing voor het ruimtegebrek neemt de school met ingang van het nieuwe schooljaar zes noodlokalen van de christelijke mavo aan het Noordeinde in ge bruik. De tuinbouwschool kampt al ja ren met een tekort aan lesruimte. De school heeft de beschikking over 17 leslokalen terwijl er dage lijks 21 klassen een plaatsje zoe ken. Directeur Vis verklaart dit als volgt: "We lopen al jaren achter de feiten aan. Niemand verwachtte dat de groei van het leerlingaantal zou doorzetten, waardoor we ieder jaar opnieuw korte-termijnoplos- singen zochten. Met hier een nood- lokaaltje en daar een verbouwde kas probeerden we de ruimtenood iedere keer weer tijdelijk op te los sen. Zonder dramatisch te willen doen is de sitiuatie nu, met vier noodlokalen en zes lokalen in voor malige kassen, niet meer te accep teren". De school wilde in eerste instan tie de lokalen van de Prinses Irene- school aan de Tulpenlaan overne men. De christelijke mavo bleek daar echter ook haar oog op te heb ben laten vallen. De gemeente Rijnsburg besloot dat de mavo de lokalen mocht huren. "De mavo was er eerder bij, en bovendien is de grond waarop de de mavo-loka len staan, bestemd voor woning bouw", vertelt Vis. Desalniettemin bood de gemeen te aan de zes lokalen op jaarbasis te verhuren aan de tuinbouwschool, zodat deze tijdelijk weer uit de pro blemen is. Ideaal vindt Vis de op lossing allerminst: "Verspreide huisvesting is eigenlijk een regel rechte ramp. We zullen proberen de nadelen zoveel mogelijk te om zeilen door de leerlingen hele dag delen op de verschillende lokaties te laten blijven". De school moet jaarlijks 60.000 gulden op tafel leg gen voor de huur van de zes loka len. Vijf hiervan zullen als leslo kaal worden ingericht, van één lo kaal wordt een kantine gemaakt. van kapitaalsvernietiging. De ge meente zou met ons huidige ge bouw in 'haar maag' blijven zitten en zou dan misschien tot sloop moeten overgaan. Ook al is het niet mijn geld, toch kan ik hieraan niet meewerken". Hij haast zich hier aan toe te voegen dat er met de ge meente nog nooit over deze moge lijkheid is gesproken. Het is, zoals hij het omschrijft, slechts een 'ge dachtespinsel'. Een tweede mogelijkheid om de gevolgen van de verspreide ligging te beperken is het slopen van de kassen bij de school, daar nieuwe lokalen plaatsen en kassen bou wen bij Flora. "De leerlingen moe ten doorlopend contact met de praktijk hebben. Een kas hoort daarom naast een leslokaal te staan en niet op een paar kilometer af stand", becommentarieert Vis. Dat er voor nieuwbouw gekozen is voor het Floraterrein ligt volgens Vis voor de hand: "Onze vakoplei ding en Flora zijn op een bijzonde re manier met elkaar getrouwd. Wij leiden op voor de handel, en het hart van de bloemenhandel klopt nu eenmaal bij Flora. De veiling heeft onze mensen nodig, en wij de veiling". mentele stadium verkeert, telt op nieuw 90 leerlingen terwijl er zich voor de verschillende vakopleidin gen 110 jongeren hebben aange meld. Na een aantal jaren van storm achtige toename is het percentage vrouwelijke leerlingen nu min of meer constant. Bij de vakopleidin gen is 10 tot 15 procent van de leer lingen van het vrouwelijke ge slacht, bij de opleiding aan de dag school is dit 30 procent. "Het gaat goed met het agrarisch onderwijs, en met onze school", concludeert Vis. Niet zonder enige trots in zijn stem vertelt hij dat van de 75 leerlingen van de dagschool er slechts een gezakt is. Directeur Vis: "Huisvesting in verbouwde kassen en noodlokalen verre van ideaal". Stijging VALKENBURG De nieuwe brug over de Grote Watering in Valkenburg wordt te laag. Dat vin den G.C. Meijvogel en L.J.W.G. de Jong uif het Rijndorp. Zij hebben tegen de voorgenomen plannen van de gemeente dan ook bezwaar aangetekend. Dinsdagavond buigt een gemeentelijke commissie zich in het gemeentehuis over de be- Verspreid Nieuwbouw op het Floraterrein betekent ook een verspreide huis vesting. Voor de twee mogelijkhe den waardoor dit zou worden voor komen voelt Vis niet. Het huidige gebouw aan de Sandtlaan huurt de school van de gemeente. Op de vraag waarom de directie niet ge woon de huur opzegt en op het Flo raterrein een volledige school bouwt, antwoordt Vis: "Ik ben in Het tweetal zegt dat hun boten miJn hart n°gte veel agrariër om te na de aanleg van de nieuwe brug kunnen meewerken aan zo'n vorm niet meer van en naar de Rijn kun- nen varen. Bovendien is er volgens de twee Valkenburgers geen spra ke meer van een voetgangersbrug, maar van een verkeersbrug. En.dat was volgens De Jong niet de af spraak. Volgens De Jong en Meij vogel zou de gemeenteraad in sep tember vorig jaar hebben besloten dat de nieuwe brug niet zou wor den opengesteld voor het verkeer. Meijvogel zegt in zijn bezwaar schrift aan de gemeente een alter natief plan te hebben. Dit plan is ruim 23.000 gulden goedkoper dan het plan dat gemeente voor ogen staat. "Dit plan houdt onder meer in dat doorvaart voor recreatiebo- ten mogelijk blijft", aldus Meijvo- In tegenstelling tot de meeste an dere vormen van vervolgonderwijs is de belangstelling voor agrari sche opleidingen nog steeds groeiende. Zo ook in Rijnsburg. De handel en het bedrijfsleven stellen volgens de directeur steeds hogere eisen aan de mensen die bij hen in dienst treden. "Vroeger hoefden handelaren bijvoorbeeld alleen maar een beetje Duits te kunnen spreken. Nu is dat wel anders. De export is nu zo belangrijk dat een handelaar veel profijt heeft van kennis van de Engelse en Franse taal", aldus de directeur. Voor het komende schooljaar hebben zich 390 leerlingen aange meld voor de dagschool van de la gere tuinbouwopleiding. Alweer 15 meer dan het jaar ervoor, en bijna 60 meer dan in 1983. Het Kort Mid delbaar Beroeps Onderwijs, een opleiding die nog in het experi- nen praten lucht dan vaak al heel sterk op", brengt hij naar voren. Opluchting is echter niet het enige wat de Raad nastreeft. Door iedere ondervraagde te la ten opschrijven hoe vaak er sprake is van overlast en welke soort over last het meest voorkomt, hoopt de Raad inzicht te krijgen in de om vang van het probleem. "Je hoort vaak genoeg verhalen over mensen die door de brievenbus heen plas sen of op straat overgeven. Het aantal aanmerkingen op het lawaai in de buurt van de café's is hele maal groot. Toch moeten we harde cijfers hebben om de werkelijke ernst van het probleem té kunnen vaststellen", aldus Van de Graaf. Rapport De Jong zegt onder meer dat de gemeente Valkenburg een 'onna volgbaar beleid, voert'. "In 1976 werd beslist dat de doorvaarthoog- te één meter zou zijn, twee jaar la ter werd dat 1.50 meter en nu is dat 1.40 meter". Ook De Jong draagt een oplossing aan voor een goed kopere en hogere brug, maar dan slechts geschikt voor voetgangers. NOORDWIJKERHOUT - Het voor zondag in 'De Schelft' in Noordwijkerhout geplande con cert met André Hazes, Koos Al berts, Dennie Christian en Danny de Munk gaat niet door. Volgens secretaris M.J. Adriaanse van de gemeente Noordwijkerhout is er onvoldoende belangstelling voor het optreden van de vier toparties ten. Hij sluit bovendien niet uit dat het goede weer van de laats„te da gen van invloed is geweest op de geringe kaartverkoop. Ook de hoge toegangsprijs van 17,50 gulden is wellicht een struikelblok voor veel jongeren. Tot nog toe zijn slechts 300 kaar ten verkocht. Ontoereikend om de kosten van het concert te kunnen dekken. De woordvoerder ver klaart dat de gemeente, die eigena resse is van 'De Schelft', geen scha de lijdt. Bij dergelijke evenemen ten wordt altijd een waarborgsom gevraagd die in de regel hoger ligt dan de huurprijs van de hal. De mensen die reeds een kaartje hebben gekocht kunnen hun geld terugkrijgen op de voorverkoopa dressen. De hoorzitting over het ontwerp- bestemmingsplan Postwijk in Sas- senheim wordt niet, zoals eerder gemeld, aanstaande dinsdag in het gemeentehuis van het bollendorp gehouden, maar op dinsdag 11 ju ni. De hoorzitting begint om 13.30 NOORDWIJK - Ruim 600 inwoners van Noordwijk aan Zee hebben de afgelo pen weken een enquêtefor mulier in de bus gehad met vragen over de overlast die zij van de toeristen onder vinden. De enquête wordt gehouden op initiatief van de Raad van Kerken, Om dat de Raad zelf nauwelijks geld heeft wordt de enquête uitgevoerd de Weten schapswinkel van de Leidse Universiteit. Doorgaans houdt de Raad van Ker ken, de Noordwijkse afdeling be staat nu bijna drie jaar, zich bezig met zaken die betrekking hebben op de eenheid van kerken. Waarom dan nu dit pad verlaten en zich aan uitermate wereldse zaken gewijd? Professor mr. dr. M.H.K. van de Graaf, lid van de Noordwijkse Raad van Kerken en woordvoerder van de enquêtecommissie, legt een en ander uit. "Omdat de politiek de klachten van de bewoners van Noordwijk aan Zee naast zich neer lijkt te leg gen en er echt grote emotionele problemen zijn, heeft de Noord wijkse Raad van Kerken zich aan een enquête gewaagd. De Raad van Kerken ziet ook het verbeteren van de leefbaarheid van de samen leving als een van zijn taken. De overlast lijkt inmiddels zo groot te zijn dat het menselijk welzijn in ge vaar komt". De ernst van het pro bleem blijkt volgens hem ook uit het feit dat zich een overvloed aan vrijwilligers meldde om mee te werken aan de enquête. Vorig jaar zijn de toeristen en on dernemers in Noordwijk onder vraagd. De gegevens van deze en quête zullen worden gebruikt bij de vaststelling van een toeristisch beleidsplan voor de gemeente Noordwijk. De Raad van Kerken van de bloemenbadplaats vindt dat ook de bewoners daarop invloed moeten kunnen uitoefenen. De professor haast zich op te merken dat de Raad van Kerken echt niet op de stoel van een ander wil gaan zitten. Ze is te allen tijde bereid de werkzaamheden die de enquête met zich meebrengt over te dragen aan de gemeente. wachten als de gemeente zich waagt aan een enquête". De belangrijkste doelstelling van de ondervraging is volgens Van de Graaf de bewoners van Noordwijk aan Zee de gelegenheid te geven hun klachten te uiten. "Emoties spelen een grote rol. Erover kun- De Raad hoopt begin juli de uit slag van de enquête in de vorm van een rapport aan de ondervraagden te kunnen presenteren. "We zullen dan ook de gemeenteraad van Noordwijk en burgemeester en wethouders van de inhoud van het rapport op de hoogte stellen. Als Raad van Kerken kunnen we niet afdwingen dat de gemeente bij de vaststelling van haar beleid reke ning houdt met de resultaten. Dat is de verantwoordelijkheid van de gemeenteraad, achterna gezeten door de publieke opinie", besluit Van de Graaf. Opluchten "We hebben enige maanden ge leden aan de gemeente gevraagd of zij de bewoners zou willen enquê teren, maar dit verzoek werd ge weigerd. De gemeente zegt dat de gemeenteraad een afspiegeling is van de bevolking zodat de proble men voldoende bekend zijn. Bo vendien is de gemeenteraad bang dat de bewoners maatregelen ver- VALKENBURG/LUNTEREN - De Vereniging Belangenbeharti ging Zeemacht (VBZ) wil zo snel mogelijk duidelijkheid over de sa menvoeging van de vliegvelden Valkenburg en De Kooy bij Den Helder. Naar de mogelijkheid van dat samengaan, wordt op dit mo ment een studie verricht door de marineleiding. Voorzitter J. Donk van de VBZ heeft gistermiddag tijdens een al gemene vergadering van zijn vak bond in Lunteren op duidelijkheid aangedrongen. "Wij willen op zo kort mogelijke termijn weten wat de herziening van het marineplan voor ons zal betekenen", aldus Donk. Het was de bedoeling dat de VBZ gisteren commentaar zou le veren op de 'herziening marine plan'. De belangenorganisatie ver wachtte dat het plan deze week zou worden gepresenteerd. Volgens de marinevoorlichtingsdienst in Den Haag was dat evenwel niet moge lijk. "De studies over de bezuini gingen bij de marine zija nog in volle gang". De marine moet in de komende jaren in totaal 1,2 miljard gulden bezuinigen. Reden voor deze be zuiniging zijn onder meer de uit de hand gelopen kosten voor de bouw van de zogenaamde Walrus-onder zeeboten, die miljoenen guldens duurder uitvielen dan was begroot. Eén van de mogelijkheden om de financiële pijn bij de marine wat te verzachten is de samenvoeging van de vliegkampen De Kooy en het marinevliegkamp Valkenburg. Op de basis bij Den Helder is een aantal helikopters en in Valken burg zijn 13 onderzeebootbestrij- dingsvliegtuigen gestationeerd. specifieke Eysink Smeets, met enige tegenzin poserend voor zijn dokterskeet: Ik ben geen aanhanger richting".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21