EIDSCH DAGBLAD Aftrek onderhoud ve rdwijnt 17? PAK Britse clubs twee jaar niet in de Europa Cup TUIN Opruimen hondepoep in Alphen verplicht Honden en katten vaak impulsief aangeschaft Belastingmaatregel eigen woning mislukking IEUBELI den Haan Syrië stuurt toch leger naar Libanon Bnism Buitenlands bedrijfsleven goed voor 200.000 banen DIE 50% KORTING wRIJDAG 31 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37716 (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Hondebezitters in Alphen zijn voortaan verplicht de uitwerpse len van hun hond op te ruimen als die op 'verboden' gebied, op de stoep of een kinderspeel plaats bijvoorbeeld, zijn behoef te doet. De Alphense gemeente raad heeft dit gisteravond, op voorstel van de PvdA-fractie, met een ruime meerderheid van stemmen besloten. Een dergelij ke verplichting is voor Neder land uniek te noemen. PvdA-raadslid A.J.M. van den Berg-Groenewegen, die het voor stel bij de behandeling van de nieuwe algemene politieverorde ning indiende, moest het meer malen tegen burgemeester M. Paats opnemen die zich in het geheel geen voorstander van de opruimplicht toonde. Volgens hem is het bewijs heel moeilijk te leveren, kunnen dat soort over- tredingen pas na herhaling wor den bestraft en 'vraagt het nogal wat inzet vóór een rechter dit soort overtredingen serieus neemt'. Van den Berg-Groenewegen stelde daartegenover dat honde poep een probleem is dat zich in heel Alphen voordoet en waar veel mensen last van hebben. Volgens haar kan de politie om te beginnen een aantal maanden achter elkaar streng optreden omdat 'daar al een opvoedende werking vanuit gaat'. Eerder deed de PvdA tijdens een commissievergadering het voorstel om ook een zogenaamd poepschepje verplicht te stellen. Dat dat voorstel in de raad niet meer is ingediend, verklaart Van Den Berg-Groenewegen als volgt: "Dat schepje hadden we er zeker nooit doorgekregen omdat je de mensen dan ook verplicht het altijd bij zich te hebben. Het is al mooi dat de eis erdoor is dat ze de poep moeten opruimen". De suggestie van PSP/CPN- raadslid H. van der Zanden om ruiters ook te verplichten de uit werpselen van hun paard van de straat te halen, werd slechts met gelach ontvangen. Burgemeester Paats reageerde met: "De kwan titeit van dat probleem is veel kleiner dan dat van de honde poep". ZEIST (ANP) - Honden en katten zijn voor veel mensen van wezen lijke betekenis. Maar ze worden nogal eens in een impulsieve bui aangeschaft, terwijl het toch al gauw gaat om een huisgenoot voor tien jaar. Dit blijkt uit een vandaag naar buiten gebrachte enquête van het NIPO. Daarvoor zijn telefo nisch 374 bezitters van in totaal 410 honden en 397 bezitters van in to taal 593 katten ondervraagd. Van de hondenhouders had elf en van de kattenhouders twaalf procent wel eens klachten. Agres siviteit bleek bij honden, maar ook bij katten de meest voorkomende klacht. Van de hondenbezitters had 79 en van de ondervraagde kat tenbezitters 86 procent voor de aanschaf van het dier geen infor matie ingewonnen. Veel dieren blijken afkomstig van particulie ren en gaan in de zevende week al uit het nest. Zij zijn dus al bij hun baas in de periode waarin het late re gedrag van het dier voor een groot deel wordt bepaald. Per week besteden honden- en kattenbezitters ruim vijftien gul den aan de voeding. Alles bij el kaar, dus bezoeken aan de dieren arts meegerekend, kost een hond of kat gemiddeld duizend gulden per jaar. In september start de overheid een campagne „Bezint eer gij begint", waarin mensen wordt gewezen op de gevolgen die het aanschaffen van een huisdier heeft. Van de hónden is 29 en van de katten 16 procent ouder dan tien jaar. HEVIGE SMART IN BANGLADESJ Voorstel premier Thatcher: LONDEN (REUTER) - Pre mier Thatcher van Groot-Brit- tannië wil dat de Engelse voet balbond zelf het initiatief neemt tot een verbod voor de Britse clubs om de komende twee jaar aan Europese compe tities deel te nemen, zo is ver nomen van regeringsfunctio narissen in Londen. Premier Thatcher, die vandaag met de voetbalbestuurders overleg zal voeren, vindt dat de Engelse bond de eer aan zichzelf moet hou den en beter niet kan wachten op een besluit van de UEFA, de Euro-, pese voetbalfederatie. De UEFA spreekt op 2 juli in Genève over mogelijke maatregelen tegen de Britse voetbalverenigingen. Voorzitter Millichip van de En gelse Voetbalbond liep al op het overleg vooruit door te verklaren dat er inderdaad niets anders op zal zitten dan alle Engelse clubs van het vasteland weg te houden. "Het is genoeg geweest". Bij monde van voorzitter Sama ranch heeft ook het Internationaal Olympisch Comité er voor gepleit dat er voorlopig geen Engelse teams meer buiten hun landsgren zen spelen. De Belgische regering zal bin nenkort officieel afkondigen dat Britse clubs voorlopig niet meer in België mogen uitkomen. Verlies van Europees voetbal zou een zware financiële slag bete kenen voor de Engelse clubs. Zij kennen reeds de nodige proble men als gevolg van afnemende toe schouwersaantallen en hoog oplo pende kosten. Thatcher wil niet dat het verbod op Europees voetbal zal gelden voor clubs uit Wales, Schotland en Noord-Ierland. Voorts zou zij hebben besloten haar wetsvoorstellen voor bestrij ding van het voetbalgeweld met extra spoed door het parlement te laten behandelen opdat deze nog voor het begin van het nieuwe sei zoen van kracht kunnen zijn. Nationaal Front De voorzitter van Liverpool, Schietpartij? Zonnig Heldere nacht met minimumtempera tuur rond 7 graden. Overdag zonnig en middagtemperatuur van 16 graden aan de kust tot 23 graden in het binnen land. Matige oostelijke wind, kracht 4, aan de kust 's middags af en toe krach tig, 6. i 14.52 De mooiste kollektie j dieuooitzag! Alle grole merken in huis: KETTLER. HERLAG. ALLIBERT, KURZ, ROVERGARDEN. GROSFILLEX, HARTMAN enz kussens en parasols in meer dan 100 dessins WEBER-barbecues •volop keus voor elk budget M p uw aankoop zo mogelijk dezelfde dag nog GRATIS thuisbezorgd! Dagelijks geopend van: 9 tot 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg Vliet Zuidzijde 24. Rijnsburg (aan het grachtje in het centrum) Tel.01718-21301 DEN HAAG (GPD) De tijdelijke regeling voor de belas tingaftrek van groot onderhoud en schilderwerk aan de eigen woning zal waarschijnlijk niet worden voortgezet. Komende zomer zal het effect van de regeling opnieuw worden bekeken, maar het is vrijwel zeker dat de Twee de Kamer niet voor een verlenging zal zijn. Ook de VVD, die zich destijds zeer heeft ingezet voor deze aftrekmoge lijkheid, staat er niet meer achter. De regeling was destijds bedoeld als een stimuleringsmaatregel voor de onderhouds- en schildersector en een poging tot vermindering van de beunhazerij en de fraude in de bouw. Er werd ongeveer 220 miljoen per jaar voor uitgetrokken, maar het effect was zeer gering. Slechts 25.000 tot 30.000 huiseige naren maakten er in 1983 gebruik van. De WD wil de regeling afschaf fen omdat dat een vereenvoudi ging van het belastingstelsel zou betekenen. WD-kamerlid De Gra ve: "Wij vinden dat er nu eindelijk een definitieve oplossing voor de zaak moet komen". Hij verwijst naar het CD A-verkiezingspro gramma en het rapport van de In terdepartementale Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk Gebruik. Daarin wordt voorgesteld om het hele onderhoud aftrekbaar te ma ken. "Dat zal wel leiden tot een verho ging van het huurwaardeforfait (een bedrag dat huizenbezitters bij hun inkomen moeten optellen) en dat is onaantrekkelijk voor men sen met lage onderhoudskosten. Maar het punt is in discussie en we willen nu een definitieve oplos sing". 1860-1985 i Heizei: de dag na de ramp Reconstructie van een voetbalramp. Juventus: 'Wat hebben we aan die rot-cup'. Liverpool: 'Repu tatie voorgoed geknakt'. PAGINA 17 Von Weizsacker: 'Duitsers zullen wandaden nazi's nooit vergeten'. PAGINA 5 Eén op de drie Amerika nen is maatschappelijk analfabeet. PAGINA 7 OESO: Nederland blijft achter met groei. PAGINA 9 Een Bengaalse vrouw treurt om het verlies van haar mankinderen en al haar bezittingen. De vrouw behoort tot de kwart miljoen daklozendie de wervelstorm in Bangladesj hebben overleefd. De overlevenden staan in de 'oor inenting tegen cholera. <foto AP) John Smith, heeft laten weten een uur na de wedstrijd in Brussel te zijn benaderd door een zestal jon geren van de racistische beweging Nationaal Front. Deze verklaarden de rellen te hebben aangesticht en 'gingen daar prat op', aldus Smith. Het Nationaal Front is als politieke partij vertegenwoordigd in een aantal Engelse gemeenteraden en staat als belangrijkste doel het ver trek van alle gekleurde buitenland se minderheidsgroepen voor. De aanhangers van deze beweging hebben een reputatie opgebouwd van grote gewelddadigheid, ook te gen blanke buitenlanders. Smith wilde overigens niet ont kennen dat de verantwoordelijk heid voor het botte geweld bij de Loverpoolsupport ligt. Maar zon der de inbreng van de Natio nale Front-leden zou de doorgaans vrij rustige Liverpool aanhang zich niet tot zoveel geweld hebben laten verleiden, verdedigde de clubvoor zitter zijn supportersschare. in alle modekleuren. Leiden Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond BEIROET (AP - Syrië stuurt militairen naar Libanon in een poging de gevechten tussen Palestijnen en sji'iten te beëin digen. De Syrische president Assad heeft na druk van zijn Libanese ambtsgenoot Ge- mayel met dit voorstel inge stemd, zo is vanmorgen in Bei roet bekend geworden. De Libanese president Gemayel is sinds woensdag in Damascus om te vragen om een grote rol van de Syrische strijdkrachten in het noorden en oosten van Libanon bij het herstel van de orde en rust rond de drie Palestijnse kampen in het zuiden van westelijk Beiroet. Na vier intensieve gespreksronden zou Assad op het Libanese verzoek zijn ingegaan. 'De Libanese tijdbom moet on-, schadelijk worden gemaakt,' zo werd Assad geciteerd in de Libane se krant An-Nahar. In een gesprek met verslaggevers in de Syrische hoofdstad had Gemayel al laten doorschemeren dat Syrië bereid was militairen ter beschikking te stellen om een bijdrage te leveren aan beëindiging van de strijd rond de kampen en aan de 'groene lijn' in Beiroet. Hij gaf echter niet in Treinbotsing: 60 gewonden LONDEN (AP) - Bij een treinbot sing in Londen zijn vandaag zestig mensen gewond geraakt, van wie drie ernstig. Een woordvoerder van de Britse spoorwegen zei dat een sneltrein van luchthaven Gat- wick richting Londen even buiten het station Battersea Park in het zuiden van de Britse hoofdstad achterop een stoptrein reed. De Gatwick Express rijdt elk kwartier tussen het vliegveld en de hoofdstad. Het was onbekend hoe veel mensen in de sneltrein zaten of in de andere trein, die afkomstig was uit East Grinstead (Sussex). Over de oorzaak van het ongeluk was nog evenmin iets bekend. Belgische veiligheidsfunctiona rissen stellen een onderzoek in naar een schietpartij .die zich woensdagavond in het Brusselse Heizel-stadion zou hebben voorge daan. Het Britse commerciële tele visiestation ITV zond gisteren beelden uit van een man in een groen jasje die tot tweemaal toe op agenten zou hebben geschoten. Volgens een verslaggever van de Britse televisie zou de man zich hebben bevonden in een vak waar zich voornamelijk Italiaanse sup porters ophielden. De Brusselse politie weigert ieder commentaar op deze bewering. Bij de doden en gewonden die woensdagavond in het voetbalsta dion vielen, was niemand met schotwonden, zo is door de gendar merie in Brussel meegedeeld. Vanochtend lagen nog 90 toe schouwers in Brusselse ziekenhui- DEN HAAG (ANP) - Bij buiten landse bedrijven in Nederland be staan ruim 200.000 arbeidsplaat sen. Daarvan zitten er 119.000 in de industriële sector (15 procent van de totale industriële werkgelegen heid in ons land). In de handel en distributie bestaan 48.000 arbeids plaatsen en in de dienstverlening 35.000. Dat staat in een rapport van de Rijksuniversiteit Utrecht over internationale ondernemingen in Nederland. GEHEIM (UPI)- Een rechtbank in Oslo heeft een redacteur van een pacifistische krant tot negen maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens een publikatie over een volgstation voor duikboten op de Noorse marinebasis Andoya. Naast directe werkgelegenheid brengen buitenlandse bedrijven Sok veel indirecte werkgelegen heid met zich mee, aldus het rap port. De werkgelegenheid in de in dustrie heeft zich bij de buiten landse ondernemingen in Neder land veel minder slecht ontwik keld dan bij de Nederlandse indus trie als geheel. Ook de ontwikke ling van de handels- en dienstenac tiviteiten van de buitenlandse be drijven is positief geweest. Zowel naar het aantal vestigin gen als naar omvang van de werk gelegenheid zijn de Verenigde Sta ten het belangrijkste land van her komst van de buitenlandse bedrij ven in Nederland. Op de tweede plaats komen de Duitse Bondsre publiek en het Verenigd Konink rijk die samen 29 procent van de werkgelegenheid voor hun reke ning nemen. Meer dan de helft van de buiten landse bedrijven hebben zich in de jaren zestig en de eerste helft van de jaren zeventig in Nederland ge vestigd. Daarna werd dit door de economische achteruitgang min der, met uitzondering van vestigin gen van Japanse bedrijven. Iedereen wordt straks verplicht rampbestrij der DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) wil iedereen in de leeftijd van 18 tot 65 jaar gaan verplichten in voorkomende gevallen op te tre den als rampbestrijder. Hij wil dat wettelijk regelen. Zo'n wettelijke verplichting zal alleen gelden in buitengewone omstandigheden. Daarbij moet worden gedacht aan situaties waarin ons land geduren de langere tijd door een aantal el kaar opvolgende rampen kan of zal worden getroffen. De bewindsman heeft dit per brief laten weten aan de Tweede Kamer, zo is vanochtend bekend gemaakt door het ministerie van binnenlandse zaken. Met het toe zenden van deze brief voldoet Van Amelsvoort aan een toezegging die hij in oktober 1984 aan de Kamer deed, toen onder meer de wets voorstellen voor een rampenwet en een brandweerwet werden behan deld. De kamerleden Stoffelen (PvdA) en Hennekam (CDA) hadden de re gering in oktober per motie ge vraagd haar beleid op het gebied van de rampbestrijdingsplicht op nieuw onder de loep te nemen. In augustus vorig jaar schreef Van Amelsvoort nog dat het invoeren van een rampbestrijdingsplicht om verschillende redenen niet noodza kelijk en niet gerechtvaardigd is. Angola stopt overleg met Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Rtr.) - Ango la staakt de besprekingen met Zuid-Afrika. Dat heeft de Zuidafri- kaanse radio gisteren gemeld. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Pik Botha ziet daarin een aanwijzing dat Angola een excuus zoekt om niet langer te spreken over terugtrekking van de Cubaanse troepenmacht uit Ango la. Pretoria heeft het verlenen van onafhankelijkheid aan Namibië af hankelijk gesteld van het vertrek van de Cubaanse militairen uit An gola. duidelijke bewoordingen aan dat in Beiroet Syrische militairen wor den gestationeerd. Volgens zegslie den in Beiroet is dit wel de bedoe ling en worden de eerste Syrische strijdkrachten over enkele dagen in Beiroet verwacht. Na 12 dagen van strijd rond de Palestijnse kampen liet de sji'iti- sche Amal-beweging vanmorgen weten een bestand in acht te zullen nemen. Het besluit wordt gezien als een reactie op de voorgenomen tussenkomst door het Syrische le ger. 'Speeltuinen nog steeds gevaarlijk' DEN HAAG (GPD) - Speeltui nen zijn nog steeds gevaarlijk voor kinderen. Vooral de mid delgrote en kleine speeltuinen bij hotels, pretparken, restau rants en campings zijn onveilig. De situatie is de afgelopen ja ren niets verbeterd. Zo'n twin tigduizend kinderen zijn jaar lijks de dupe van onveilige speeltoestellen. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gehouden door de Stichting Consument en Veiligheid in samenwerking met de ANWB. De Werkgroep Inrichtings normen Speelruimten zal eind dit jaar technische richtlijnen uitgeven waaraan de speeltui nen moeten voldoen. Nu ont breken veiligheidseisen en is er geen controle op speeltoestel len. Een steekproef onder veer tien middelgrote speeltuinen wees uit dat er ten opzichte van 1984 en het jaar daarvoor nog niets is veranderd. De stichting heeft daarom een folder uitge geven waarmee de ouders zelf kunnen onderzoeken of een toestel veilig is voor hun kinde ren of niet. Het boekje is koste loos verkrijgbaar. De toestellen die het meest betrokken zijn bij ongevallen zijn schommels, glijbanen, trampolines, luchtkussens en klimrekken. Ja- 'k Pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. f~| Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Tel. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1