'Belgische bond treft geen schuld' Marco van Basten blijft bij Ajax Van Marle: 'Moeilijkste beslissing uit mijn hele loopbaan' Voorzitter Louis Wouters Dalglish (34) nu manager Benefietduel in Zwitserland Juventus geeft 600.000 gulden DUBBELDEMAN Glas Bokser Hallie uitgeschakeld in kwartfinale Helmond Sport behoudt kans De Greef: twee weken in cel 1 EN 2 JUNI FINALES VRIJDAG 31 MEI 1985 Een posthume hulde. Een Italiaan legde gisteren bloemen op de plaats vaar hij woensdagavond een vriend verloor in het Heizel-stadion. (foto ANP) ten verplichten wettelijke maatre gelen te treffen. Die zouden onder meer een absoluut alcohol-verbod tijdens sportevenementen en ver plichte fouillering moeten behel- Zij wijst daarbij naar Schotland, waar drankgebruik tijdens voet balwedstrijden vrijwel uitgeban nen is, door de strenge straffen die daar worden uitgedeeld. „Zelfs bu schauffeurs die dronken voetbal supporters vervoeren zijn daar strafbaar", zegt mevrouw Larive. De Belgische voetbalbond heeft inmiddels besloten om de finale van het Belgische bekertoernooi, tussen Cercle Brugge en Beveren, aanstaande zondag niet te laten spelen in het Heizel-stadion, maar op het veld van Anderlecht. LIVERPOOL (SID) - Een dag na de nederlaag met 0-1 in de door ernstige ongeregeldheden over schaduwde Europa Cupfinale te gen Juventus heeft Liverpool de Schotse speler Kenny Dalglish be noemd tot opvolger van de 64-jari- ge manager Joe Fagan. In zijn eer ste periode als manager krijgt de 34-jarige Dalglish raadgevingen van Bob Paisley, de voorganger van Fagan, die Liverpool groot maakte. BRUSSEL (GPD) Op Belgisch grondgebied mogen voorlopig geen voetbalwedstrij den tegen Britse clubs worden gespeeld. Hiertoe zal de Belgische regering vandaag be slissen naar aanleiding van de voetbalramp woensdagavond in het Brusselse Heizelsta- dion waarbij 38 mensen om het leven kwamen. De koppen van de Europese kranten spreken voor zich. 'Bloedbad' en 'de totale gruwel'. BRUSSEL (GPD) - „Ik heb er een nacht en een dag over kunnen na denken, maar ik ben er nu zeker van dat de enige verantwoordelijk heid voor wat gebeurd is bij de Li verpool-supporters ligt", aldus de voorzitter Louis Wouters van de Belgische voetbalbond. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat de KBVB geen schuld treft. Wouters zei filmbeelden, niet al leen van de televisie maar ook van de politie, te hebben gezien die on omstotelijk de schuld van de Brit ten bewijzen. „Dat een aantal mensen is omge komen omdat een muur instortte vermindert die verantwoordelijk heid niet", aldus Wouters. „Het ging om 200 tot 300 echte crimine len, die niet eens het recht van een lijk erkennen". Met dat laatste doelde hij op het feit dat drie Brit ten zijn aangehouden omdat zij spullen van omgekomen slachtof fers probeerden te stelen. Het besluit van de organisatoren om de Cupfinale toch te laten door gaan is volgens KBVB-voorzitter Wouters unaniem genomen na overleg met de Belgische bond, de politie, de gemeente Brussel en het Belgische ministerie van binnen landse zaken. „We hebben laten spelen om nieuwe veldslagen te voorkomen". De kaartverkoop voor de wed strijd is geschied onder supervisie van de Belgische voetbalbond. Men had tevoren bepaald dat de 7000 kaarten voor de vakken die de BERN (SID) - In Zwitserland is het plan opgevat een benefiet-wed strijd te spelen voor de nabestaan den van de voetbalramp in Brus sel, waar 38 doden te betreuren wa ren. Als de UEFA goedkeuring hecht aan het voorstel, spelen op een nader te bepalen datum in de Zwitserse hoofdstad Bern een Eu ropees elftal en een combinatie van spelers van Juventus en Liverpool tegen elkaar. De Europese voetbalbond (UEFA) overweegt Britse voetbalvereni gingen voor drie jaar uit te slui ten van het spelen van wedstrij den op het vasteland. Voor Liver pool zou een termijn van vijfjaar moeten gelden. De voorzitter van de UEFA, de Fransman Jacques Georges, kondigde deze maatrege len aan in de strijd tegen het En gelse voetbalvandalisme. Zijn voorstel komt aan de orde op de vergadering van het uitvoerend comité van de organisatie, 2 juni. I Ook in Frankrijk zullen Britse I clubs worden geweerd. Dit maak te de Franse voetbalbond gisteren bekend. De KNVB wil nog niet zo I ver gaan. De Nederlandse bond wacht eventuele maatregelen van de UEFA qf. De ramp in Brussel heeft aan 38 mensen het leven gekost, 35 man nen, twee vrouwen en een kind van 10 jaar. Het gaat om 30 Italianen, vier Belgen, twee Fransen en een Brit. Zes van de Italianen waren donderdagavond nog niet geidenti- ficeerd. In de Brusselse ziekenhui zen worden nog enkele tientallen gewonden behandeld. Tien van hen verkeren nog in levensgevaar. Tijdens en na de rellen zijn tien mensen gearresteerd, allen Britten. Drie daarvan werden opgepakt omdat zij nog in het stadion pro beerden de lijken van de vertrapte en gestikte slachtoffers te beroven. Koning Boudewijn, koningin Fa- biola en premier Martens bezoch ten gisteren het militaire hospitaal in Neder-Over-Heembeek, waarin de 38 lijken waren opgebaard. De koning belde bovendien met de Italiaanse president Pertini om hem zijn medeleven te betuigen. De Britse premier Thatcher be tuigde op haar beurt haar deelne ming aan Boudewijn en Pertini. Thatcher verklaarde na spoedbe raad van het Britse kabinet: „Ik wil weten wie voor het geweld verant woordelijk zijn. Zij zullen terecht TURIJN (Reuter) - Het bestuur van Juventus, woensdag in Brussel winnaar van de Europa Cup voor landskampioenen na de suppor tersramp, heeft 200 miljoen lire be schikbaar gesteld voor de nabe staanden van de slachtoffers. De spelers van de club besloten 100 miljoen lire af te staan van hun winstpremie. Bij elkaar is dat een bedrag van ongeveer 600.000 gul den. scheiding vormden tussen de Ita liaanse en Engelse supportersgroe- pen, alleen aan Belgen verkocht mochten worden. Men moest daartoe bij aankoop zijn identiteitskaart tonen. „Maar die kaarten zijn niet in de handen van de kopers gebleven", zei Wou ters. „Zij zijn doorverkocht aan Ju- ventus-supporters". Op de zwarte markt zouden toegangskaarten zo'n 3000 franc (170 gulden) heb ben gedaan. Volgens Wouters hebben de in omloop zijnde valse toegangsbil jetten geen enkele rol gespeeld. De mensen die met die valse kaartjes toch het stadion binnen zijn geko men, vrijwel allemaal Italianen, be vonden zich in vakken aan de an dere kant. Bovendien bleek dat tientallen Britse supporters er in slaagden het stadion zonder kaartje binnen te komen. Bij diverse poorten werd helemaal niet gecontroleerd. Ande ren klommen met behulp van ma trassen over de prikkeldraadver sperringen. Zij kwamen in het sta dion terecht in het vak met de van op de zwarte markt gekochte kaar tjes voorziene Italianen. Een duidelijk geëmotioneerde Wouters zei „het gevoel te hebben dat die mensen zijn gestorven door toedoen van een bende oproer kraaiers die met sport niets te ma ken hebben". Hij zei „diep geroerd en menselijk gekwetst" te zijn. Gistermorgen bezocht Wouters het gebouw waar de slachtoffers la gen opgebaard. „Op veel aange zichten, ook van een kind van tien jaar, kan men zien dat zij zelfs de tijd hebben gehad om te weten wat er met hen ging gebeuren". Veel van de slachtoffers zijn door ver stikking of verdrukking om het le ven gekomen. Het Nederlandse lid van het Eu ropese Parlement, Jessica Larive (VVD), die voor het parlement een rapport over voetbalvandalisme opstelt, zal de Europese Commis sie vragen voorstellen te doen voor een Europese aanpak van het pro bleem. De Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, zou een richtlijn moeten uitvaardigen die de lidsta- staan en strenge straffen krijgen krijgen, die zullen verhinderen dat dergelijke taferelen zich herhalen". De Britse regering heeft inmiddels een miljoen gulden smartegeld aangeboden aan nabestaanden van de slachtoffers. De Italiaanse regering zal na on derzoek naar de gebeurtenissen in het heizelstadion langs diplomatie ke weg „de nodige stappen" tegen over de regering van België en die van Groot-Brittannië nemen. Topoverleg Gistermorgen vond op het Belgi sche ministerie van binnenlandse zaken een topoverleg plaats tussen vertegenwoordigers van de Belgi sche regering, de UEFA, de Belgi sche voetbalbond, de gemeente Brussel, de politie en de rijks wacht, het Rode Kruis en de pro vincie Brabant teneinde de ramp van woensdagavond te bespreken. Minister Charles-Ferdinand No- thomb heeft een diepgaand onder zoek gelast naar wat er 'van minuut tot minuut' in en om het Heizelsta dion is gebeurd. Nothomb ver wacht dat daarmee enkele weken gemoeid zullen zijn. Dat onderzoek zal zich toespit sen op de vraag hoe de vechtpartij en tussen de aanhangers van Liver pool en Juventus zijn begonnen en of de 'ordediensten' (politie en rijkswacht) voldoende op de ge beurtenissen in het stadion waren voorbereid. De Brusselse onder zoeksrechter mevr. Coppieters heeft bovendien een justitieel on derzoek gelast. Nothombs voorlopige conclusie is dat er voldoende politiemensen op de been waren. Totaal waren zo'n 1000 agenten beschikbaar, waarvan er zich rond 19.00 uur on geveer 220 in het stadion bevon den. De anderen postten buiten het stadion en hielden toezicht op de binnenstromende voetbalsuppor ters. Nothomb wees kritiek op het op treden van de politie van de hand. Wel zei hij dat de ordediensten ver rast waren dat de ongeregeldheden al ruim een uur voor de wedstrijd begon uitbraken. In het draaiboek was rekening gehouden met rellen tijdens en na de wedstrijd. Vanaf een kwartier voor de wedstrijd zouden zo'n 400 mensen binnen het stadion operationeel worden. Toen om 19.22 uur de vechtpartij uitbrak waren bij het bewuste vak slechts 40 rijkswachters aanwezig. Volgens oogetuigen zouden echter slechts een handvol agenten zich tussen de vechtende supporters hebben bevonden. Toen de ver sterkingen om 19.32 uur het sta dion binnenkwamen was het al te laat en had zich de ramp met de overwegend Italiaanse toeschou wers al voltrokken. Volgens de Belgische ministers was vooraf ook voorzien in het scheiden van de Engelse en Ita liaanse supporters. De vakken waarin zij zich bevonden zouden van elkaar worden gescheiden door vakken waarin zich mensen bevonden met in Belgie gekochte kaartjes. Volgens de voorzitter van de Belgische voetbalbond KBVB. Louis Wouters, zijn die kaartjes slechts verkocht aan mensen die een Belgische identiteitskaart kon den tonen. Maar achteraf is gebleken dat veel van die kaartjes op de zwarte markt zijn doorverkocht aan Italia nen. Bovendien kwamen in het be wuste vak Z ook tientallen Britse supporters terecht die geen kaartje hadden maar over de hekken wa ren geklommen. Nothomb wees ook kritiek van de hand als zouden de autoriteiten zich slecht op de wedstrijd hebben voorbereid. De voorbereidingen zijn al zes weken geleden begon nen. Vertegenwoordigers van de Belgische politie zijn in Rotterdam wezen kijken bij de vlekkeloos ver lopen finale van Europa Cup II tus sen Everton (ook uit Liverpool) en Rapid Wien. Bovendien is men in Liverpool geweest om de veilig heidsmaatregelen door te spreken. Volgens minister Nothomb zou den dergelijke gebeurtenissen al leen maar te voorkomen zijn door van Belgie een soort politiestaat te maken. „Natuurlijk was de contro le niet perfect, dat kan ook niet met 60.000 toeschouwers. Maar wij wil len een maximale vrijheid voor de burgers en de bezoekers van ons land", aldus Nothomb. „Het gaat immers nog altijd om een sportief evenement. Maar we zullen nu moeten gaan nadenken over nog strengere veiligheids maatregelen. We moeten ons dan ook afvragen of sport zo nog wel zin heeft", zo zei de minister. Hij benadrukte ook dat bij eerde re vechtpartijen in voetbalsta dions, zoals bij de EJuropa Cup-I- fmale van 1975 tussen Leeds Uni ted en Bayern Muenchen gebleken was dat een grote politiemacht in het stadion provocerend werkt. Daarom waren in Brussel de mees te agenten buiten het stadion opge steld. AMSTERDAM (GPD) - Marco van Basten blijft bij Ajax. De Utrechter zal voor twee jaar bijte kenen. Het bestuur van de Amster damse club had de topscorer graag' een jaar langer willen contracteren, maar daar voelde de aanvaller niet voor. Na overleg met zijn zaak waarnemers Cor Coster en Piet Keizer en zijn vader heeft Van Bas ten daarom voor deze oplossing ge kozen. „Driejaar", aldus Van Basten sr., ADVERTENTIE 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 UTRECHT (GPD) - Gistermorgen in alle vroegte stuurde Jo van Mar le zijn auto van Brussel naar zijn woonplaats Zwolle. De voorzitter van de KNVB, die als penning meester van de UEFA medeverant woordelijk was geweest voor de beslissing om de finale tussen Ju ventus en Liverpool toch te laten verspelen, besefte dat hij bij thuis komst kon rekenen op tegenwind. „We hebben een vreselijk on sympathieke maatregel genomen", erkende Van Marle. „Maar ik zal er geep spijt van krijgen. We moesten kiezen tussen twee kwaaien en me- nen\er het minst kwade te hebben uitgepikt. De wedstrijd af te gelas ten zou ongetwijfeld tot nieuwe rellen hebben geleid. Nu word ik nog getroost door de wetenschap dat er tijdens en na afloop van de partij niets meer is gebeurd". Het is een schrale troost voor de bondsvoorzitter, die toegeeft dat het avondje Brussel tot „de meest trieste ervaring" in zijn loopbaan als voetbalbestuurder uitdraaide. „Op deze manier hoeft het voor mij allemaal niet meer. Op zulke mo menten besef je dat er heel wat be langrijker dingen in het leven zijn dan voetbal". Van Marle grijpt nog even terug naar de trieste gebeurtenissen in het Heizelstadion, die woensdag avond 38 mensen het leven kostte en 107 toeschouwers in het zieken huis deden belanden. „Ik wil overi gens eerst een misverstand uit de weg ruimen. Het is pertinent niet waar, dat er Engelse en Italiaanse supporters in één vak zijn neerge zet. Achter één van de doelen was een vak gereserveerd voor Italia nen, één voor Belgen en één voor Engelsen. In die volgorde. Maar omdat de afrastering in het stadion niet zo sterk bleek lukte het de Li verpool-supporters om toch bij de aanhangers van Juventus te ko men. Toen is de ellende begon- Volgens de schatbewaarder van de Europese voetbalunie waren de „is te lang. In die tijd kunnen er zoveel ontwikkelingen zijn, bij voorbeeld wat betreft de trainer. Marco heeft een gunstig contract aangeboden gekregen. Daarom denk ik wel dat we rond zullen ko- Ook de beide verdedigers Edo Ophof en Peter Boeve zullen hun verblijf bij Ajax verlengen. Boeve twijfelt nog tussen een twee- of driejarig contract („Ik wil er nog een paar dagen over denken"), maar is vast van plan om zijn car rière in De Meer te vervolgen. Ophof is het 'in principe' eens ge worden over een vierjarige verbin tenis, met een optie voor een vijfde jaar. De in Ochten wonende speler heeft daarmee gekozen voor zeker heid. „Ajax vroeg hoe lang ik wilde doorgaan bij de club. Ik had eerst een aanbieding van twee jaar. Zon der problemen was Ajax bereid om eerste signalen die de verantwoor delijken in het stadion opvingen niet alarmerend van aard. „Aan vankelijk waren we zo onnozel om te denken dat het zaak was om al leen ordemaatregelen te treffen. We wisten dat er een aantal gewon den was, maar nog niet dat er ook doden te betreuren waren", aldus Van Marle, die rond kwart voor acht in beraad ging met de burge meester van Brussel, Hervé Brou- hon, met de procureur commissa ris van het district, een vertegen woordiger van het ministerie van binnenlandse zaken, het hoofd van de politie, een afgevaardigde van de militaire eenheid, bestuursle den van Liverpool en Juventus en een aantal UEFA-bonzen. „Even voor achten", vervolgt Van Marle, „sijpelden de eerste be richten door over slachtoffers. Op een gegeven moment sprak de bur gemeester zelfs van veertien doden en toen was onze eerste reactie: er kan vanavond niet worden gevoet bald. Maar de vraag was vervol gens: wat nu? Je hebt te maken met 60.000 toeschouwers, die bij af gelasting vol met wraakgevoelens zitten. De consequentie van niet spelen zou vermoedelijk neerko men op nog meer slachtoffers". Toen de Belgische politie ver sterking garandeerde nam Van Marle 'één van de moeilijkste be slissingen uit zijn loopbaan'. „De argumenten tegen elkaar wegstre pend kwam ook ik tot de conclusie dat het toch laten verspelen van de finale het verstandigst was. Hoe onsympathiek en pijnlijk dat ook klinkt". Overigens wil Van Marle bena drukken dat hij gebukt ging onder een verantwoordelijkheidsgevoel. „Achteraf is het gemakkelijk oor delen, maar tijd om er lang over na te denken was er niet. Je hebt toch de verantwoording van duizenden dat te verdubbelen. Dat was pre cies wat ik wilde". De enige spelers die Ajax gaan verlaten zijn reserve doelman Sjaak Storm, die inmiddels al bij FC Groningen heeft getekend en, naar alle waarschijnlijkheid, Dick mensen op je schouders en dan is iedere zinnige bijdrage om nieuw geweld te voorkomen je plicht. Bo vendien: pas aan het einde van de avond kenden we pas de werkelij ke omvang van de ramp. Voor en tijdens de wedstrijd wist niemand er het fijne van". Volgens Jo van Marle moeten de spelers van beide ploegen voor de aftrap wel op de hoogte zijn ge weest van de verschrikkingen die zich in het stadion hadden afge speeld. „De bestuursleden zijn bij het beraad aanwezig geweest en de aanvoerders Scirea en Neill heb ben via de microfoon de toeschou wers tot kalmte gemaand. Onze grote vrees was: hoe houden de supporters zich als er wordt ge scoord of als de wedstrijd is afgelo pen. Gelukkig escaleerde het op die momenten niet, zodat ik ge sterkt ben in de juistheid van ons besluit om te laten spelen". Over mogelijke consequenties in de toekomst hebben Van Marle en zijn collega-bestuurders nog niet nagedacht. „Wij werden woensdag in beslag genomen door maar één zorg: laat er in godsnaam niets meer gebeuren. De vraag welke maatregelen er door de UEFA ge troffen moeten worden om dit ge weld te voorkomen is niet aan de orde geweest. Daarover zullen we ons op korte termijn gaan buigen". BOEDAPEST (ANP) - Gilbert HaUie is gisteravond in de laat ste partij van de kwartfinales van de 26e Europese bokskam pioenschappen in Boedapest dezelfde weg gegaan als drie landgenoten voor hem. De 24- jarige Amsterdamse zwaarwel- tergewicht verloor op punten van de Bulgaar Mihail Takov. Hallie leek zich in de eerste ronde als tweede Nederlander, na zwaargewicht Arnold Van- derlijde, te verzekeren van mi nimaal een bronzen medaille. De nationale kampioen ging snel door de ring, scoorde met dubbele linkse en rechtse hoe ken. Takov, die met drie bron zen medailles bij de Europese kampioenschappen van 1981 en 1983 en de wereldtitelstrijd van 1982 in München een uit stekende staat van dienst heeft, wist totaal niet wat hij met de Nederlander aan moest. In de tweede ronde pakte de Bulgaar de zaken echter heel anders aan. Hij drong Hallie het lijf-aan-lijf-gevecht op en daar wist deze geen raad mee. LEEUWARDEN (GPD) Hel mond Sport heeft de kansen op de vierde periodetitel in de eerste di visie weten te behouden. Gister avond werden in Leeuwarden de resterende 16 minuten van het op 11 mei gestaakte duel bij een 0-1 stand voor Helmond Sport afge werkt. De Brabanders wisten die 0- 1 voorsprong, zij het met veel moeite, vast te houden. In de strijd om de vierde periodetitel heeft Helmond Sport nu evenveel pun ten als Willem II (12 uit 8), maar het doelsaldo van Willem II is veel gunstiger. HASSELT (ANP) - De Belgische international Walter Degreef is door de rechtbank in Hasselt ver oordeeld tot twee weken gevange nisstraf en een boete van 20.000 Belgische franken, ruim 1100 gul den. De speler van landskampioen Anderlecht werd door de recht bank schuldig bevonden aan belas tingontduiking ter waarde van 1 miljoen Belgische franken (55.000 gulden). Schoenaker. De aanvoerder denkt er serieus over om over te stappen naar een buitenlandse vereniging. Hij kan daarbij kiezen uit clubs in Zwitserland, Frankrijk en Spanje. Het komende weekeinde zal hij een definitieve beslissing nemen. L.D.W.S.-Klaas Huner toernooi tussen U.V.S., L.D.W.S., Unitas Leiden, L.F.C. 2 juni optreden door: Fourty Four Degrees drumband Con Fuoco Sportpark De Vliet Leiden. Advertentie aangeboden door: Keukenstudio Voorschoten B.V. Schoolstraat 256, Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13