D'66 veert op: nieuw gezicht of restauratie? Griekenland in de ban van het politiek debat 'Zwart' niet welkom in .blanke Zuidafrikaanse kerk De opkomst, val en wederopstanding van Hans van Mierlo VRIJDAG 31 MEI 1985 PAGINA 11 Hans van Mierlo, indertijd redacteur opiniepagina van het (Amsterdamse dagblad) Alge meen Handelsblad, was in 1966 een van de ondertekenaars van het 'Appèl aan iedere Nederlander die verontrust is over de ernstige devaluatie van onze democratie'. Dat pam flet, voor een gulden verkrijgbaar in de meeste boekhandels, was een reactie op de groeiende onvrede over de regentenmentaliteit die de politiek in die jaren beheerste. Maar liefst 12.000 exemplaren werden ervan verkocht, waarop vervolgens ruim 2.500 kopers lieten blijken dat zij met de inhoud konden instemmen. De nieuwe partij behaalde bij de verkiezingen van 1967 zeven kamerzetels. Zij koos voor de oppositie tegenover het centrum-rechtse kabinet-De Jong. De Democraten waren niet de enigen die uiting gaven aan de tijdgeest van de jaren '60. Binnen de PvdA ontstond Nieuw-Links, dat met de publikatie 'Tien over Rood' streefde naar vernieuwing binnen de socialistische gelederen. De christen-radicalen traden uit (vooral) de KVP en vormden de onafhankelijke groep-Aarden. Hieruit ontstond de PPR. D'66, in de pers omschreven als 'Boerenpartij voor intellectuelen', kwam met een enkele ideeën die de politiek doorzichtig moesten maken voor de grote massa: een gekozen minis ter-president, het districtenstelsel bij algemene verkiezingen, benoeming van de burge meester op voordracht van de gemeenteraad en afschaffing van de Eerste Kamer. Ontploffen De nieuwe partij kondigde aan zichzelf te willen opheffen indien dat zou leiden tot de gewenste vernieuwing van het politieke bestel. De bestaande partyen moeten maar 'ont ploffen', zei Van Mierlo in februari 1967. In 1970 volgde een tweede 'historische' uitspraak. In een discussie met de toenmalige WD-leider Geertsema gaf de Democraat toe 'met het pistool op de borst' de kant van de PvdA te zullen kiezen. Met deze opmerking - door de WD gewiekst uitgebuit - begon de geleidelijke afkal ving van D'66. Bij de kamerverkiezingen van dat jaar steeg het aantal zetels nog van zeven naar elf, maar dat was veel minder dan waarop de partij had gerekend. Toch zochten PvdA, PPR en D'66 nog naar mogelijkheden tot samenwerking in een progressieve con centratie. In 1972 wist het partijbestuur van D'66 slechts met moeite de samenwerking met PvdA en PPR in stand te houden, nadat er grote weerstand was gerezen tegen het sopcialistische gedachtengoed. Het interne gevecht betekende een grote nederlaag voor Van Mierlo, de grote voorvechter van wat in de wandeling de Progressieve Volks Partij was gaan heten. Bij de (onverwachte) verkiezingen van dat jaar werd D'66 gehalveerd. PvdA, WD en PPR wonnen, dank zij de jonge kiezers die D'66 was kwijtgeraakt. Als 'bijwagen van de PvdA' trad D'66 niettemin toe tot het kabinet-Den Uyl. De partij leverde een minister en drie staatssecretarissen. Nadat PvdA en PPR het idee van een PVP hadden afgewezen, leek de opheffing van D'66 nabij. Jan Terlouw pleitte begin '73 voor een nieuwe koers. D'66 moest de vierde stroming, het redelijk alternatief of het links-liberalisme gaan vertolken. „D'66 moet zijn eigen, niet socialistische progressieve plaats opeisen in het politiek krachtenveld.". Eind 1976 liet hij weten wel lijsttrekker te willen worden, mits dè partij in drie maanden 1666 nieuwe leden zou krijgen en er 66.666 handtekeningen zouden worden verzameld. In 1981 - na vier jaar kabinet-Van Agt/Wiegel - bleek de gematigde aanpak van Terlouw aan te slaan. Zeventien zetels in de Kamer, en een belangrijke, want verzoenende, rol binnen het kabinet-Van Agt/Den Uyl: een resultaat waarmee D'66 meer dan tevreden was. Rompkabinet Maar de brugfunctie die D'66 zichzelf had toebedacht, viel binnen het jaar in duigen. Van Agt en Den Uyl bleken niet te kunnen samenwerken. Het kabinet struikelde en D'66 vormde een rompkabinet met het CDA tot in september 1982 nieuwe verkiezingen werden gehouden. Na een enorme verkiezingsnederlaag vertrok Jan Terlouw naar het buitenland. De zes overgebleven Tweede-Kamerleden kwamen onder leiding van Maarten Engwirda. In de opiniepeilingen zakte de partij naar een nieuw dieptepunt: twee of drie zetels. Bij de verkiezingen van het Europese Parlement, vooijaar 1984, verdween de partij uit Straats burg. De stemming in de verschillende afdelingen in het land zakte onder nul. „Als de partij landelijk in de goot ligt, waarom zouden wij er dan nog iets aan doen", was een uitspraak die de sfeer treffende typeerde. In januari van dit jaar begon de stemming om te slaap. Tijdens een druk bezochte bijeenkomst hield de eerste leider van D'66, Hans van Mierlo, een bevlogen toespraak. Hij zei dat de partij moest terugkeren naar de oude uitgangspunten. De geloofwaardigheid moest worden hersteld. D'66 lijkt inmiddels een nieuwe periode in te gaan. DEN HAAG - Het lijkt er sterk op dat de wederop- komst van D'66 in handen komt te liggen van de eerste leider van de partij: Hans van Mierlo. Volgende maand zul len hij en enkele andere voor aanstaande partijleden hun 'Politieke Boodschap' publi ceren. Deze nieuwe positie bepaling, een soort geloofs belijdenis, moet duidelijk maken waarom D'66 (nog) bestaat; bovendien moet er uit blijken op welke manier de boodschappers politiek willen bedrijven. door Louis Burgers en Erik van Venetië Met de hernieuwde inzet van Van Mierlo lijkt de moedelooos- heid in de partij plaats te*maken voor hoop en vertrouwen. Het aantal nieuwe leden overtreft sinds enkele maanden weer ruimschoots het aantal opzeg gers. Wordt de partij eindelijk vol wassen? Gaat zij met frisse ideeën de verkiezingen in of is er sprake van een zorgvuldige res tauratie van een vervallen bouw- werk?De vooroordelen over D'66 zijn genoegzaam bekend: de par tij die zich politiek onvoldoende profileert, met alle winden mee- waait, een vlees-noch-vis-partij. De aanhang zou tot de jonge, goedbetaalde elite behoren die zich bij voorkeur voortbeweegt in degelijke, dure auto's van Zweedse makelij. In elk geval blijken de etiketten links-libe raal, burgerlijk-radicaal of vrij zinnig-democratisch niet te hechten. Iemand die het beeld van de partij en de kiezers haarscherp kan tekenen, is prof. dr. Jan Gla stra van Loon, een van de 'oude getrouwen': „De partij is nu bij na twintig jaar oud, en dan is de pubertijd wel zo'n beetje voorbij. Vandaar dat we ons nu niet meer zo druk maken over die identi teit. Over die etiketten hoor ik niemand meer". Glastra van Loon is sinds 1972 lid van D'66 (hij heeft de geboor te in 1966 dus niet als lid meege maakt), in het kabinet-Den Uyl was hij staatssecretaris van justi tie totdat hij ruzie kreeg met 'zijn' minister Van Agt. Hij heeft nu een zetel in de Eerste Kamer en is verder hoogleraar rechtsfi losofie aan de Universiteit van Amsterdam. Over het beeld van de D'66'er zegt hij: „Inderdaad verdienen nogal wat leden anderhalf tot twee maal het modale inkomen. De echte topinkomens zijn slecht vertegenwoordigd. De D'66'er staat open voor dingen Glastra van Loon, een van de schrijvers, laat over de inhoud echter niets los. Wel wil hij kwijt dat de boodschap beleidsvoor stellen bevat over concrete poli tieke zaken en geen vaag filoso fisch verhaal. „Het stuk vertolkt alles wat hevig bij ons leeft", al dus de D'66-senator. Opmerkelijk is dat de frisse wind die D'66 weer nieuw élan moet geven, afkomstig is uit de hoek van de Eerste-Kamerfrac- tie, waarin bijna uitsluitend 'ou de getrouwen' zitten, zoals Gla stra van Loon, Van Mierlo, Nuis en Vis. Zijn er geen nieuwe, jon ge partijleden die de lijn voor de toekomst kunnen uitzetten? Glastra van Loon: „Ze zijn er wel, die jonge denktanks, maar om zo'n boodschap te maken, moet je de partij goed kennen en de partij moet jou ook kennen. Dan kom je uit bij de Eerste-Ka- merfractie waar toevallig alle ou de rotten bij elkaar zitten". Vonkjes Glastra van Loon. (foto gpdi yan Mierlo. (foto gpd) Enpwirda. die hij zelf nog niet heeft be dacht. Bovendien heeft hij de fi nanciële ruimte om zich ook zor gen te maken over de toekomst, over het leven van de volgende generaties. D'66'ers beseffen dat anderen het rot hebben en ze zouden zich niet happy voelen als ze dat niet zouden kunnen verbeteren. Dat is een impuls voor de wil om te vernieuwen". Saab-rijder De huidige fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, Maarten Engwirda, weigert, hoe wel zelf Saab-rijder, het stereoty pe beeld van de D'66'er te beves tigen. „Okee, in onze partij is het per centage tweeverdieners en hoog opgeleiden hoger dan gemid deld. Maar je zou ons net zo goed de partij van de alleenstaanden kunnen noemen". Engwirda wil de leden niet in delen in een bepaalde inkomens groep. hij lijkt bang voor een eti ket. Hij stapt (dan ook) gauw over op de 'filosofie', de typische D'66-ideeën waar Democraten zo graag over praten: „Wat centraal staat, is de solidariteitsgedachte. Als wij in de Tweede Kamer een voorstel steunen waarin de las ten eerlijk worden verdeeld, krij gen we nooit telefoontjes van bo ze leden". „D'66 is een hervormingspar tij. Wij handelen niet vanuit een oude ideologie, zoals het socialis me van de PvdA en het liberalis me van de WD. Wij kijken naar de toekomst. Dat lijkt natuurlijk een gemeenplaats, maar wij zijn, anders dan de grote partijen, niet belast met de bagage uit het verleden". Het individu als hoeksteen van de samenleving, de opkomst van de informatica en een schoon mi lieu. Dat zijn volgens D'66 de drie belangrijkste thema's in de toekomst, die de Democraten willen bevorderen. Daarbij gaat de hoop automatisch uit naar de jongeren. Op dit punt aangeland begint menige partij prominent te glimmen van trots. De D'66- jongerenorganisatie (de Jonge Democraten) wist binnen een jaar te groeien tot bijna duizend leden. Volgens Glastra van Loon is D'66 vooral aantrekkelijk voor de jongeren uit de WD. „Wij de len de onvrede met hen over het slecht werkende politieke sys teem. De komst van Nijpels als nieuwe WD-leider was aanvan kelijk aantrekkelijk voor jonge ren. Maar het Nijpels-effect is nu voorbij. Die frissigheid van de WD voor jonge kiezers is er af'. Regeren partij duidelijk. Er zijn drie grote - PvdA, CDA en WD. Engwirda: „We staan het dichtst bij de PvdA, vooral op sociaal-econo misch terrein. Ook omdat de par tij zich de laatste tijd steeds rede lijker is gaan opstellen. Alleen over het plaatsen van kernwa pens verschillen we van me ning". Regeringssamenwerking met het CDA ziet Engwirda voorlo pig niet voor zich. „Op punten als het gezinsdenken, de eutha nasie en de abortus zijn we ver van de christen-democraten ver wijderd. Op andere punten staan we weer ver af van de WD, voor al als het gaat om de sociaal-eco nomische problematiek, kernwa pens en kernenergie". Daarbij blijft hij herhalen dat hij grote weerstanden heeft tegen het hui dige kabinetsbeleid. Voordat D'66 zich met toekom stige regeringsverantwoordelijk heid zal kunnen bezighouden, zullen nog twee wezenlijke za ken intern moeten worden gere geld: het programma en de lijst trekker. De aanzet tot het verkie zingsprogramma wordt gegeven op het partijcongres halverwege volgende maand. De zeskoppige fractie van D'66 in de Eerste Ka mer presenteert dan haar Politie ke Boodschap die aan alle ondui delijkheid rondom de partij een eind moet maken. "Overal binnen de partij sprin gen vonkjes over", zoals Glastra van Loon de sfeer van hoop en vertrouwen in de nabije toe komst typeert. „Maar wat we no dig hebben is een aansprekende lijsttrekker die de vonkjes bun delt". Van Mierlo en Terlouw waren succesvolle lijsttrekkers. Maar de huidige fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Engwirda, is niet de aangewezen figuur om die traditie voort te zetten, omdat hij geen charisma heeft. Stem men uit de afdelingen spreken voor zich. Een plaatselijk lid in Noord-Holland verwoordde het als volgt: „Van Mierlo heeft het, Terlouw had het, Engwirda heeft het niet". Vorige maand nog deed een Gronings lid een scher pe aanval op Engwirda. Zijn boodschap was duidelijk: Eng wirda moet opstappen. De meeste Democraten zien nog maar één man die de partij weer uit het dal kan slepen: Hans van Mierlo, de brenger van de goede boodschap. Zijn weige ring om secretaris te worden van de West-Europese Unie (een Eu ropese politiek overleg) is in dit verband veelbetekenend. On danks zijn afwachtende houding stevent de gegroefde senator met rasse schreden op het lijsttrek kerschap af. Zijn optreden hal verwege deze maand in het Frie se Opeinde zou wel eens de aan zet kunnen zijn geweest voor zijn definitieve come-back. Bij die gelegenheid sloot hij, in de voor hem zo kenmerkende vage be woordingen, zijn kandidatuur voor het lijsttrekkerschap niet langer uit. Iedere D'66'er ver wacht dan ook dat Van Mierlo 'ja' zegt wanneer de partij hem vraagt. ATHENE - Griekenland heeft zich opgedeeld tussen de zon en de tor, die zondag aanstaande bij de parlementsverkiezingen uitvech ten wie aan de macht blijft, respec tievelijk komt. De zon is het em bleem van de socialistische rege ringspartij Pasok, en de tor dat van de rechtse oppositiepartij Nieuwe Democratie. Het land moet kiezen tussen het groen van Pasok en het blauw van de ND. Natuurlijk is er ook nog het rood van de twee com munistische partijen, maar die doen aan de opdeling niet mee. In tegendeel, ze verzetten zich tegen het alternatief Pasok of rechts. „Dat moeten anarchisten zijn", zei mijn taxichauffeur zaterdag avond bij de aanblik van een au tootje in Athene waaruit aan de ene kant een vlag met een zon was ge stoken en aan de andere kant een vlag met een tor. Het autootje - van een verschillend denkend echtpaar? leverde inderdaad een vreemd effect op tussen de vele an dere die zich, met uitgestoken zon of tor, toeterend repten naar Athe ne's Omoniaplein, oftewel Plein van de Eenheid, dat deze dagen zijn naam geen eer aandoet. Het was elf uur in de avond en zojuist was de televisie-uitzending afgelo pen van de grootscheepse socialis tische meeting in Thessaloniki, de hoofdstad van het Noorden, waar bij premier Andreas Papandreou „nog minstens twee perioden van vier jaar" in het vooruitzicht had gesteld. Het was, voor de zoveelste keer, een demonstratie „zonder prece dent in de geschiedenis", zoals Pa pandreou uitriep, en waarschijn lijk had hij wel gelijk. Elke nieuwe verkiezingsmeeting in Grieken land lijkt grotere menigtes te trek ken dan de vorige, en dat is nu al zo sinds de val van de dictatuur in 1974. Het geldt niet alleen voor de socialisten, maar ook voor de rechtse partij, en onafhankelijk van de vraag wie er aan de macht Je kunt je in gemoede afvragen: waar komen al die Grieken van daan? In aanmerking genomen dat het bevolkingscijfer nauwelijks toeneemt, en dat er toch ook nog de nodige miljoenen thuis moeten blijven om naar de uitzending te kijken die de televisie ervan maakt. Naar die meetings stromen steeds meer mensen om die tv-kij- ker ervan te overtuigen hoe succes vol zij zijn geweest. Een deel van de oplossing wordt gevormd door het verschijnsel dat steeds meer van bussen gebruik wordt ge maakt, zodat die meetings steeds landelijker worden, minder plaat selijk. Massa-betoging In Thessaloniki had Kimonos Koulouris, directeur-generaal voor sportzaken, de man die bij de Pa sok de meetings creëert als waren het kunstwerken, ditmaal gekozen voor de nieuwe kustweg aan de an dere kant van de Witte Toren, zo dat kon worden geregistreerd hoe de menigte vier kilometer langs de zee stond. Met het oog hierop werd voor het eerst ook op helikopters een beroep gedaan door de televi sie. Het was inderdaad indrukwek kend, maar ND-aanhangers kwa men meteen met de vraag: waarom heeft hij de meeting niet laten hou den op de plek die daarvoor door de traditie is aangewezen: het Aris- totelesplein, met de kustboulevard daarbij, waar de ND-leider Mitsota- kis vlak tevoren, eveneens door de televisie vertoond, een menigte had toegesproken die ook al weer alle records had geslagen? Dan had men het aantal honderdduizenden kunnen vergelijken. Nu tasten we in het duister wat de opkomst be treft. De Pasok-mensen van hun kant zeggen dan weer: we hebben iets aangedurfd waar de ND voor te rugdeinsde. Wie de 'Boulevard van de overwinning' - zo heet die nieu we kustboulevard - weet te vullen, wint te verkiezingen. door Frans van Hasselt Aan zulke dingen wilde men lucht geven in Athene na elf uur in de avond op het Omoniaplein, elke nacht een gekkenhuis waar de sup porters van de twee grote partijen acte de présence geven. De Pasok en de ND hebben daar allebei hun hoofdkwartieren in twee oude, bui ten gebruik gestelde hotels. Niet vlak tegenover elkaar, want ertus sen bevindt zich als een soort nie mandsland het in vrolijk rood en blauw uitgevoerde hoofdkwartier van de kleine Euro-communisti sche partij, die, zoals ze zegt, tegen de polarisatie van de twee grote partijen is. Op een belendend kruispunt is dan nog het centrum van de Moskou-trouwe communis tische partij, die zich ook buiten de titanenstrijd houdt en alleen maar hoopt dat de Pasok zondag aan staande geen absolute meerder heid meer krijgt, zodat zij moet te rugvallen op samenwerking met de KKE of althans communisti sche 'gedoging'. Voetbal Op het Plein van de Eenheid staan elke nacht honderden sup porters van de ene partij honder den van de andere te honen en uit te lachen met steeds weer nieuwe, soms ter plaatse bedachte kleine ringen en leuzen. Daartussenin een flinke politiemacht, in het nie mandsland dat door de Commu nistische Partij van het Binnen land wordt bestreken. Soms waagt zich een aanhanger van de ene par tij in het vijandige kamp en dan ontstaan wat de Grieken 'putjes' noemen, kleine kluwens van dis cussie waarin de waaghals van de tegenpartij een vreemde uitwed strijd speelt. De hele sfeer doet trouwens meer aan voetbal dan aan politiek denken. Over het plein rijden voortdu rend toeterende auto's en motor fietsen met luid fladderende vlag gen en met elkaar uitlachende chauffeurs en chauffeuzes. Overal worden 'koulouria's' verkocht, de verse ronde broodjes met maan zaad en omstreeks een uur komen de eerste kranten op het plein met meldingen over weer nieuwe 'aard bevingen', dat wil zeggen geslaag de meetings elders in het land, die de avond tevoren hebben plaatsge vonden of de komende avond zul len geschieden. Want of iets in het verleden of in de toekomst ge beurt, is niet opportuun voor de Grieken. De verkiezingen zijn gis teren al beslist, zo roepen de kran ten van beide zijden, in Thessaloni ki waar Papandreou, of in Jannina waar Mitsotakis heeft gesproken. Eigenlijk hoeven ze helemaal niet meer te worden gehouden. De late toeristen die op het plein rondlopen zijn verrukt. Waar el ders vind je nog zoveel belangstel ling voor verkiezingen, zo'n goed lachse en feestelijke atmosfeer? In de rest van Europa kniest het elec torale publiek thuis bij de televisie of hoogstens in kleine zaaltjes waar sprekers zich vertonen die hopen dat het althans half gevuld zal zijn. De kerkeraad van de Neder- duits-gereformeerde kerk van Pietersburg-noord in Transvaal heeft in het diepste geheim be sloten, de politie te hulp te roe- 'pen als zwarten een dienst van deze blanke gemeente bijwonen en het verzoek om zich te verwij deren negeren. Enige tijd gele den had de predikant al vanaf de preekstoel aangekondigd, de dienst onmiddellijk te zullen beëindigen als zwarten in de kerkbanken zouden plaats ne- De kwestie is in een stroom versnelling geraakt toen vijf zwarte studenten een dienst bij woonden van de kerk in Pieters burg-centrum zonder dat iemand daartegen in het openbaar be zwaar maakte. Het besluit van de kerkeraad-noord zal zondag ter goedkeuring aan de gemeente worden voorgelegd. De secretaris van de synode van de Nederduits-gereformeer- de Kerk van noordelijk Trans vaal, professor Johan Heyns van de universiteit in Pretoria, ver klaarde gisteren, dat dit kerke- raadsbesluit een inbreuk is op het synodebesluit dat afziet van rassendiscriminatie in de kerk. Hij heeft de kerk om opheldering gevraagd. Officieel voert de Nederduits- gereformeerde Kerk een politiek van 'de open deur', zei professor Heijns. Het wordt aan de plaatse lijke gemeenten overgelaten, die in praktijk te brengen. Het vra gen om hulp van de politie vond hij 'in strijd met het wezen van de kerk'. "De kerk moet pasto raal te werk gaan. Deze mensen beseffen niet, welke schade zij de kerk toebrengen". Erkenning. De tweede voor zitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. Allan Boe sak, sprak zich bij terugkeer van een bezoek aan Zambia uit voor nauwere banden tussen de Zuid afrikaanse kerken en de bevrij dingsbeweging African National Congress (ANC). "De erkenning van het ANC als realiteit is een voorwaarde voor elk serieus ge- sDrek over de toekomst van Zuid-Afrika", zei Boesak, die in Zambia besprekingen heeft ge voerd met president Kaunda en ANC-leider Oliver Tambo. Boesak blijft het gebruik van geweld afwijzen. "Over de toe passing van geweld moet de kerk rustig en open met het ANC spreken, met als doel dat deze or ganisatie tot haar oorspronkelij ke principe van geweldloosheid terugkeert". Aandelen. Vijftig protestant se kerken en rooms-katholieke orden en congregaties in de Ver enigde Staten gaan universitei ten, gemeentebesturen en de re geringen van de vijftig staten op roepen, hun aandelen te verko pen van twaalf concerns die door investeringen in Zuid-Afrika het apartheidssysteem in stand hou den. Tot de concerns behoren de oliemaatschappijen Chevron, Mobil en Texaco, de autofabrie- ken Förd en General Motors en bedrijven die elektronische ap paratuur maken zoals General Electric. De kerken en orden vragen de twaalf bedrijven in een gezamen lijke verklaring, de Zuidafri kaanse regering te dwingen tot afschaffing van de apartheid vóór 1 januari 1987. Tevreden. Voor het eerst na vele jaren zijn de Braziliaanse bisschoppen tevreden over de re gering. Mede namens zijn colle ga's ging bisschop Ivo Lorschei- ter gisteren naar president Jose Sarney om hem geluk te wensen met zijn eerste hervormingsplan nen. In kerkelijke kringen be staat vooral voldoening over het wetsontwerp dat stakingen ver gemakkelijkt en over de landher vormingsplannen. In een periode van vijftien jaar wil de regering een gebied dat bijna 150 keer zo groot is als Ne derland verdelen over ruim ze ven miljoen landloze boeren. Het plan voorziet in de onteigening van het niet-produktieve groot grondbezit. Lorscheiter ontkende, dat de Rooms-Katholieke Kerk in Bra zilië zelf grootgrondbezitter is. Hij sprak zich persoonlijk uit te gen de aangekondigde legalise ring van de communistische par tijen in het land. Volgens hem moeten in een democratie linkse of rechtse groepen die 'extremis tische ideeën' verdedigen niet worden gelegaliseerd. Naar Afrika. De paus hoopt van 8 tot 19 augustus Afrika te bezoeken, zo heeft het Vaticaan vandaag officieel meegedeeld. Hij gaat naar Togo, Ivoorkust, Cameroun, de Centraal Afrikaan se Republiek, Zaïre en Kenya (sluiting eucharistisch wereld congres). Op zijn terugweg naar Rome zal de paus nog een kort bezoek brengen aan Marokko. Hervormde Kerk: aangeno men naar IJmuiden-Oost (zie kenhuis Velsen) kandidaat me vrouw M. van Steenbeek Utrecht, naar Papendrecht (deel gemeente Bethlehemkerk) J. Mansvelt Bussum; beroepen te Soest H. Radstake Heinkens- zand, te Lienden L. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk. Gereformeerde Kerken: be roepen te Alkmaar F. D. Rooze Eefde; aangenomen naar Ber- gum W. A. Andela en mevrouw M. A. Andela-Hofstede Winsum- Oosterend (Fr.) - beiden voor deelwerk. Nederlands-Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Wa-- penveld L. Blokhuis Schiedam. - Ds. J. M. van 't Kruis (32), van 1977 tot 1983 hervormd pre dikant in Oosternijkerk (Fr.) en daarna in opleiding bij de zen ding in Oegstgeest, vertrekt mid den juli met zijn gezin naar Mid- den-Sulawesi (het vroegere Cele bes) om docent te worden aan de theologische academie van de Christelijke Kerk en vormings- en toerustingswerker van deze kerk. Zijn uitzending is op zon dag 23 juni om 2 uur in de her vormde kerk te Vries (Dr.). Leimuiden. Kerkeraad en commissie van beheer van de ge reformeerde kerk van Leimui den zullen dinsdagavond 4 juni de gemeentevergadering voor stellen een nieuwe kerk te gaan bouwen. Verbouwing van de be staande kerk met aanbouw van enkele zalen zou ruim f. 560.000 kosten, en dat vindt het kerkbe- stuiur niet verantwoord. Het nieuwe onderdak zal een ont moetingcentrum moeten zijn voor alle leeftijden. Zoeterwoude. Zondag om half 3 wordt in de hervormde kerk van Zoeterwoude een 'dorpskerkmiddag' gehouden, vrij toegankelijk voor iedereen. Medewerking verlenen de actri ce Caroline van Oyen en de pia nist Peter Beyersbergen van He negouwen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11