Woede over haast met Postbank-wet Slavenburg moet wachten op proces Bonden dreigen te worden gepasseerd Gezin met Hepatitis A pelde thuis garnalen Stroombedrijven bezorgd over democratie in SEP 2} FNV vreest ondergang van werf De Liesbosch Vrouw mag 's nachts werken Actie dreigt bij RET om uitblijven toeslag Europees importverbod zeehondenvel verlengd -LEASING? II&LI DONDERDAG 30 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 de dienst werd de toegang tot de woning ontzegd. Een keur meester heeft niet het recht tegen de wil van de bewoner binnen te treden. In een later stadium zijn de garnalen niettemin bij de dienst af- DEN HAAG - De commissie-Albeda dreigt op te stappen als de Tweede Kamer besluit geleverd en vernietigd, over de Postbankplannen voordat zij een oordeel heeft geveld de inspraak van het perso- Naar aanleiding van dit geval neel bij de besluitvorming. Evenals de ambtenarenbonden, die de geschillencommissie schrijft directeur ir- H.D.M. Touw hebben ingeschakeld, is zij woedend over het besluit het advies van de commissie niet af te wachten. UTRECHT (ANP) - De Keurings dienst van Waren voor het gebied Utrecht heeft vorig jaar te maken gehad met acht aan Hepatitis A lij dende personen die thuis garnalen pelden. De acht maakten deel uit van één gezin. Hepatitis A besmettelijke leverziekte. Dit staat vermeld in het jaarverslag over 1984. De GG en GD had de dienst op van de Utrechtse dienst in het werd de Utrechtse keuringsdienst de hoogte gebracht. De keurmees- jaarverslag: "Daar het voor onze vorig jaar gewezen op een dienst niet mogelijk koek zijn twee andere bijzondere vondsten die in 1984 bij de dienst werden aangemeld. De medewer kers van de Utrechtse keurings dienst kregen vorig jaar veel te ma ken met klachten over onhygiëni sche bereiding van eet- en drin kwaren. Vijftig klachten waren aanleiding voor het opmaken van proces-verbaal. In kleine horeca-onderenmingen vuu, vurig jaar gcwracii uy cctreffen de Utrechtse keurmeesters voldoende lyk vingertopje (nagel en stukje toezicht uit te oefenen op het pel- huid) plus een "topje van een plastic S01^f °ok ongeschoolde eigenaars len van garnalen in huisindustrie, handschoenvinger in een blik en/of beheerders aan met alle ge wacht ik min of meer gelaten een fruitcocktail op lichte siroop dat af- volgen voor de hygiene van dien. uitbraak van dergelijke infecties komstig bleek van een ffii1" "lo,t af'. Volgens Touw is het mogelijk in zijn gebied, dat Hepatitis A via huis-industrie wordt overgebracht. Een pannespons in eei Door de collega's in Den Bosch brood en glasscherven i importeur Directeur Touw pleit jaarverslag dan ook vooi ~^.- zit hebben van een vakdiploma krenten- verplicht te stellen voor eigenaars n ontbijt- en/of beheerders van cafetaria's. De onrust is gisteren ontstaan, na dat een meerderheid van CDA en WD op voorstel van CDA-woord- voerder Eversdijk met 71 tegen 60 stemmen besloot haast te maken met het debat over de instelling van de 'Postbank, die voort moet komen uit de gelddiensten van de PTT (Postgiro en RPS). Eversdijk vreest dat verder uitstel van het Kamerdebat de startdatum van 1 januari 1986 voor op te zetten Post bank in gevaar zal brengen. Alders (PvdA) wees er op dat de kamer vorige week heeft vastge steld dat de kamer niet kon beslui ten zonder het advies van de ge schillencommissie te kennen. Eversdijk gaf toe dat zijn voorstel 'wat vreemd aandeed', maar ver klaarde zijn zwenking uit het feit dat het CDA er vorige week van uitging binnen zeven dagen het ad vies van de geschillencommissie te kennen. Nu blijkt dat de commis sie vier weken nodig heeft. De CDA-woordvoerder deed ver volgens de mededeling dat het ka binet met een novelle (nieuw wets ontwerp) zal komen als er belang rijke veranderingen uit het advies van de geschillencommissie zou den voortvloeien. Deze opmerking bracht PvdA-fractievoorzitter Den Uyl tot de opmerking dat dit „een regelrechte bedreiging" vormt van de normale procedure die de Ka mer dient te volgen. „Een medede ling als door de heer Eversdijk ge- Bij Renault verdwijnen .000 banen daan is voor de Kamer niet te veri fiëren", aldus Den Uyl. Hij stelde voor de discussie te schorsen en de regering uit te nodi gen naar de kamer te komen om uiteen te zetten hoe zij denkt te handelen met het advies van de ge schillencommissie en of zij een no velle achter de hand heeft. Den Uyls opvatting kreeg de steun van- D'66, CPN, PSP, PPR, EVP, de ka merleden Scholten, Janmaat, Wa genaar, RPF, SGP, GPV. De ambtenarenbonden (Abva Kabo, CFO, AC, en CMHA) zeggen in een verklaring zeer verbolgen te zijn over het feit dat de onlangs in gestelde commissie Albeda eerst door minister Smit-Kroes (PTT-za- ken) en nu door CDA en WD ter zijde is geschoven. Zij menen dat het ambtenarenreglement de mi nister verplicht tot overleg en zul len een kort geding aanspannen te gen de staat, als het advies van de geschillencommissie niet wordt af gewacht. De bonden vrezen dat een uitspraak van de commissie en daarmee het overleg waarop zij recht menen te hebben geen in vloed meer zal hebben op de uit eindelijke besluitvorming. hebben. Een meerderheid van de Cóm- wil echter, voordat ARNHEM (ANP) - Een scheuring in de SEP, de samenwerkende stroomproduktiebedrijven, blok- t keert vooralsnog de mogelijkheid daadwerkelijk verder" wordt gë- voor de bedrijven om gezamenlijk werkt aan de reorganisatie van de tot een lagere stroomprijs te ko- SEP, eerst weten hoe minister Van De raad van commissarissen Aardenne (economische zaken) en het parlement zich de democrati- i de NV Samenwerkende Elek- triciteits Productiebedrijven (SEP) sche controle op de toekomstige gisteren tijdens een vergadering nieuwe SEP precies voorstellen. Arnhem namelijk niet toegeko men aan de vaststelling van con cept-statuten voor de toekomstige "Sep-nieuwe-stijl". Een meerderheid tui. wem Kcxiu- AMSTERDAM- In de optiebeurs, gevestigd in de Amsterdamse Koopmansbeurs aan het Beursplein, ging roerige vergadering 9isteren de Goudtermijnmarkt open. De foto (ANP) toont de hoek op de beurs waar de goudtermijncontracten met name SEP-directeur n! kunnen worden verhandeld. Het besluit tot uitstel werd geno- mend najaar ring van de stroomproduktie ons land erj de over de daarmee Ketting en W. Don, lid van de raad van ae com- van toezicht van de SEP, uitstel voor uitstel tot ko- onaanvaardbaar noemden en waar- Over herstructure- schuwden voor ernstige vertraging opjfle weg naar een gereorganiseer de elektriciteitsproduktie menhangende reorganisatie van de verslechtering van de sfeer binnen SEP wordt al jaren gesproken. De het samenwerkingsverband bedoeling ervan is om de hele gievoorziening efficiënter op te zet ten en de kosten meer en beter in de hand te houden. Bovendien wil len, teneinde PARIJS (Reuter) - Het Franse staatsautoconcern Renault wil tot eind volgend jaar 21.000 van de 98.000 banen schrappen, zonder dat er gedwongen ontslagen val len. De nieuwe topman George Besse, opvolger van de in januari de aan de kant gezette Bernard Ha- non, heeft dat gisteren bekend ge- maaakt. Renault leed vorig jaar een recordverhes van 12,55 miljard frank, ongeveer 4,6 miljard gulden. UTRECHT (ANP) - De Industrie- bond FNV vreest voor ondergang Besse heeft laten weten dat als van de scheepswerf De Liesbosch Renault weer concurrerend wil in Utrecht, een dochterbedrijf van worden de produktiviteit moet het concern Ballast Nedam. Bij de worden vergroot met veertig pro- werf. die 230 werknemers telt, wor- cent. In plaats van de huidige tien den baggerschepen en staalcon- wagens moeten er eind 1986 veer- structies gemaakt. De directie van tien wagens per werknemer wor- de Liesbosch heeft de vakbonden den gemaakt. Hu streeft voorts meegedeeld dat er in 1985 een ver- naar een geringe toeneming van kes van ongeveer drie miljoen gul- het aandeel van Renault op de den wordt verwacht, en dat Ballast Franse automarkt m 1985-1986 tot Nedam niet van plan is om een ver dertig a 31 procent. In de eerste iiesgevende werf in stand te hou- vier maanden van dit jaar was dat den 29,6 procent. - Kort geleden zijn externe des- Besse zal zijn plannen half juni kundigen met een onderzoek be- officieel aan de werknemers voor- gonnen naar overlevingsmogelijk- leggen. Renault onderhandelt op heden voor de Liesbosch, met na- •}et, °Se.1?bUk met de ^gering om me wat betreft activiteiten op an- de leeftijd voor vervroegde pensio- dere markten, zoals offshore/staal- nenng te verlagen van 55 tot 54 constructie. Volgens bestuurder H. jaar. Ook wil het concern het voor wijninga van de Industriebond buitenlandse werknemers aantrek- FNV is er van dit onderzoek weinig kelijker maken om naar hun eigen te verwachten, omdat Ballast Ne land terug te keren. dam de werf niet de financiële George Besse volgt met belang- ruimte wil geven om een goede stelling het overleg tussen werkge- start te maken met nieuwe activi. vers en bonden in Frankrijk over teiten omscholingsprogramma's stroomproducenten. Volgens gedeputeerde Van Gel der betekent een en ander het ein de medezeggenschap, die minister Van Aardenne de elektri- de lagere overheden (gemeenten citeitsvoorziening centraler rege- en provincies) via de huidige SEP greep op te nog hebben. De bonden hebben gevraagd om een 'voortbestaansgarantie' van twee jaar voor de Liesbosch, om dat volgens hen anders een serieu ze poging om het bedrijf te redden niet mogelijk is. Wijninga schat dat deze garantie Ballast Nedam onge veer 6 tot 7 miljoen gulden aan ver- liesfinanciering zal kosten. „Dat moet kunnen, het is een winstge vend concern, en de werf heeft echt toekomstmogelijkheden", al dus de vakbondsbestuurder. Ballast Nedam heeft de garantie tot dusverre geweigerd. Het onder zoek, dat wordt verricht door twee deskundigen die ook betrokken waren bij het reddingsplan voor de noodlijdende Amsterdamse werf ADM, zal half juli zijn afgerond. „Als het gaat zoals wij vrezen, dan horen de mensen terwijl ze op vakantie zijn dat ze hun werk kwijt zijn. We hebben sterk de indruk dat Ballast Nedam de Liesbosch kwijt wil, en met deze aanpak van het onderzoek is het inderdaad een aflopende zaak", aldus Wijninga. vakantieperioden. Als die' er door komen zou Renault nog eens vijf duizend arbeidsplaatsen kunnen afeten mei ingang Jaarlijks vele toeristen dupe van overboeking DEN HAAG (GPD) - Elk jaar komen talloze vakantiegangers in een ander hotel of apparte ment terecht dan waarvoor ze hebben geboekt. Het aantal klachten hierover schat de Consumentenbond in zijn zo juist verschenen reisgids op zo'n 8000 per jaar. Met name op zuidelijke vakantiebestemmin gen worden stelselmatig meer 'bedden' verkocht dan er be schikbaar zijn. Volgens de Consumenten bond is dit kwaad van overboe king lang niet zo onuitroeibaar als reisorganisatoren doen ge loven. De afspraken die ze met de logiesverschaffers maken zijn immers lang niet altijd wachterdicht. Ook de ANVR, de overkoepelende organisatie in de reisbranche, neemt nau welijks maatregelen om het kwaad te keren. Veel reizigers krijgen pas op de plaats van bestemming te horen dat er geen plaats is. Dan is er in de praktijk weinig meer te ondernemen, en daarom is het volgens de Consumenten bond voor de reisorganisatoren ook aantrekkelijk om de infor matie over overboeking achter te houden tot de reiziger op de plaats van bestemming is. De bond heeft er bij de ANVR met klem op aangedron gen de reisvoorwaarden te ver beteren, omdat daaruit onvol doende duidelijk blijkt dat de reisorganisator fout zit als er meer bedden zijn verhuurd dan er in werkelijkheid zijn. 'Overbodige ambtenaar kan fraude bestrijden' DEN HAAG (GPD) Ambtenaren die door de nieuwe werkloosheids- regels overbodig worden bij de so ciale diensten van de gemeenten, kunnen worden ingezet voor de be strijding van misbruik en oneigen lijk gebruik van de bijstandswet. Staatssecretaris van sociale zaken De Graaf gaf die mogelijkheid aan in een rede voor de ambtenarenor- ganisatie AbvaKabo in Utrecht. De nieuwe werkloosheidsregels, waarvoor inmiddels een concept wetsvoorstel is rondgestuurd, schuiven de huidige Werkloos heidswet (wwv) en de Wet Werk loosheidsvoorziening (wwv) in el kaar. De uitvoering van de nieuwe wet zou in handen komen van de bedrijfsverenigingen (GAK). Thans wordt de wwv uitgevoerd door de sociale diensten van de ge meenten. De staatssecretaris ziet mogelijk heden genoeg om de overbodig wordende wwv-ambtenaren op te vangen, waarbij hij er ook nog van uit gaat dat een aantal zal verdwij- door natuurlijk, verloop (pen- Mits vergunningenstelsel wordt gehanteerd sanering, ontslag). Kort Zakelijk Samenwerking De Italiaanse autofabrikant Alfa Romeo is in onderhandeling met de Amerikaanse autoproducent General Motors (GM) over een ge zamenlijke onderneming. Een functionaris van Alfa Romeo heeft gezegd dat het niet is uitgesloten dat GM een belang in de Italiaanse autoproducent neemt en dat GM zelfs een plaats in de directie van Alfa wil hebben, zo meldt de Fi nancial Times van gisteren. Unigro De studie over de mérites van vormen van samenwerking tussen de twee groothandelsbedrijven in levensmiddelen Schuitema en Unigro is bijna voltooid. De uit komst hiervan lijkt te leiden tot de gevolgtrekking dat samenwerking voor beide partijen structureel een goede zaak is. Dat heeft de directie van Unigro gistren meegedeeld. Mocht die conclusie inderdaad worden getrokken dan zullen de besturen van Unigro en Schuitema met de concrete onderhandelingen beginnen. Werklozen In de maand april is het aantal werklozen in de Europese Ge meenschap met 370.000 afgeno men. Maar die afname had vooral met seizoenfactoren te maken. De Gemeenschap heeft dan ook nog steeds 12,6 miljoen werklozen - Griekenland niet inbegrepen - en dat betekent dat 11,2 procent van de Europese beroepsbevolking geen werk heeft (11,5 procent eind maart). ROTTERDAM (ANP) - Normale- superbenzine en diesel worden morgen weer duur der. Superbenzine wordt vanaf die dag verhoogd met één cent per li ter, evenals de normale benzine. De prijs voor een liter diesel stijgt met 1,2 cent per liter. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankstations voor een li ter super wordt dan twee gulden. Voor een liter normale benzine moet dan 193 cent worden betaald en voor een liter diesel 122,2 cent. Benzine- en dieselprijs weer hoger De prijs veranderingen zijn het resultaat van de werking van de in ternationale produktnoteringen in combinatie met de ontwikkeling van de dollarkoers. De Tweede Kamer heeft gisteren een Pvd A-motie verworpen waarin wordt gevraagd om een onmiddel lijke verlaging Van de adviesprijs van bezine met zes cent per liter. Tegen de motie stemden CDA, WD, SGP, GPV, RPF en de leden Janmaat en Wagenaar. Een PvdA-motie om de tarieven van campings aan banden te leg gen werd met dezelfde stemver houding verworpen. DEN HAAG (ANP) - Het verbod voor nachtarbeid van vrouwen in de industrie wordt ongedaan ge maakt, maar zal in tegenstelling tot de nachtarbeid voor mannen voor lopig aan een vergunningenstelsel gebonden worden. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer, waar CDA en PvdA zich onder, voorwaarden akkoord ver klaarden met een overgangsmaat regel die de mogelijkheid van nachtarbeid voor vrouwen opent. Ook de WD zal het ingediende voorstel steunen, zij het dat deze fractie de aangebrachte beperkin gen onnodig acht. Voor nachtar beid van mannen is een vergun ning niet nodig, dus ook voor vrou wen niet, aldus woordvoerster me vrouw Rempt. CDA en PvdA staan vooralsnog op een vergunningenstelsel, omdat nachtarbeid bij vrouwen meer dan bjj mannen zou leiden tot biologi sche ritmestoornissen. De twee partijen vinden bovendien dat FNV wijst aanbod af in stukgoed ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV heeft gisteren ne gatief gereageerd op een nieuw werkgeversbod in de cao-onder handelingen voor de stukgoedsec tor van de Rotterdamse en de Am sterdamse havens (4.500 werkne mers). Breekpunt is dat de werkge vers een tweejarige cao yrillen af sluiten, waarin geen 36-urige werk week is opgenomen en dat ze de arbeidsduurverkorting niet in roostervrije dagen willen toepas sen maar door de werknemers per dag een kwartier korter te laten werken. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV wordt op die wijze geen bijdrage geleverd aan de werkgelegenheid en wordt het systeem „klaar naar huis", waarbij de werknemers worden opgejaagd, alleen maar gesterkt. nachtarbeid niet als 'passende ar beid' mag worden aangeboden aan vrouwen die werkloos zijn.,Beide fracties vinden dat voor vrouwen de vrijwilligheid bij het verrichten van nachtarbeid voorop moet staan. Over drie jaar, bij een meer fun damentele herziening van de ar beidswet, komt de kwestie nacht arbeid opnieuw aan de orde. Blij kens het huidige voorstel is het de bedoeling dat dan ook het vergun ningenstelsel vc valt. Mevrouw ter Veld (PvdA) ging uitgebreid in op de nadelen die nachtarbeid voor zowel mannen als vrouwen met zich mee brengt. Zij vindt, samen met D'66 en 'klein links' dat de regering meer moet doen aan de verbetering van nacht arbeid in zijn algemeenheid. Ter Veld is van mening dat zwangere vrouwen in de gelegenheid moeten worden gesteld over te gaan naar een rooster in de dagdienst. ROTTERDAM (ANP) - Bij het Rot terdamse vervoersbedrijf RET (2.800 werknemers) dreigen bin nenkort acties als het college van B en W blijft weigeren het vervoer- spersoneel (2.200 mensen) in de continu-dienst een toeslag te ge ven. Dit heeft de voorzitter van de subgroep RET van de ambtenaren bond Abva/Kabo, Van Schijndel, gisteren meegedeeld. Volgens Van Schijndel zijn de RET-werknemers zeer verbolgen over het niet toe kennen van een toeslag voor onre gelmatig werk. De ongeveer 1.200 Rotterdamse ambtenaren in de vol-continu- algehele herziening van déze toeslagen in Rotterdam en het doorwerken van een recent ak koord van minister Smit-Kroes met de rijksloodsen over extra toe slagen voor onregelmatig werk. De 2.800 ambtenaren in de semiconti- nudienst krijgen een nader vast te stellen geringere extra toeslag. B en W willen de extra toeslagen vooralsnog niet toekennen in de sectoren waar andere instanties als financier optreden (vervoersbe drijf RET, volksgezondheid) en evenmin aan de brandweer. Bij de brandweer is Rotterdam met name beducht voor uitwaaiering naar an- dlllDLCiicxieii ui uc vui-v.uiii.iiiu- dienst krygen per 1 augustus wel 200 tot 300 gulden bruto per maand meer aan toeslagen matig werk. Dit verhoging van de toeslag 1 onrpppl- de uitrukdienst van circa 110 n hët gevolg van 165 gulden per maand. Geen voorrang voor verdachte zwart-geldpraktijken ROTTERDAM (ANP) - De vice- president van de Rotterdamse rechtbank mr. T. Fransen is niet van plan de zaak tegen de hoofd verdachte in de Slavenburg-zaak, de 68-jarige mr. P. Slavenburg, met voorrang te behandelen. Mr. Fran sen vindt dat de uitspraak van de dat de rechtbank de persoonlijke Hoge Raad in de bezwaarschriften procedure van de overige drie rechtbank gemiddeld acht tot ™et voor eind november, begtn de- twaalf maanden moet wachten op cember Z?1 plaatsvinden geaen de de behandeling van zyn zaak. Vol- gens de rechtbank is er in de zaak Slavenburg dan ook nog steeds sprake van een "redelijke termijn". Mr. Fransen voegde hieraan toe, hoofdverdachten moet worden af gewacht, omdat alle zaken feitelijk nauw met elkaar samenhangen. De rechtbank wees gisteren een verzoek van Slavenburgs raads man, mr. j. Mentink, af om de zaak tegen zijn cliënt zo snel mogelijk te behandelen. Mentink voerde onder meer aan, dat Slavenburg gezien zijn hoge leeftijd en het feit dat hij door de strafzaak een golf van ne gatieve publiciteit over zich heen heeft gekregen, recht heeft op een spoedige behandeling van zijn zaak. Mr. Fransen wees de argumen ten van de raadsman af, omdat dit neer zou komen op een voorkeurs behandeling. De voorzitter van de strafkamer wees erop, dat een ver dachte die op vrije voeten is zoals Slavenburg, bij de Rotterdamse omstandigheden van de verdachte wel mee wil laten wegen. "Uw maatschappelijke positie brengt b?nk verschijnen, omdat hq zich hoeveelheid "huiswerk' die de rechtbank voor dit gecom pliceerde proces moet doen. Het dossier beslaat inmiddels zo'n 35 ordners. Slavenburg moest gisteren als eerste verdachte in de Slavenburg zaak voor de Rotterdamse recht- echter met zich publieke belangstelling staat, in goede maar ook in kwade dagen", aldus mr. Fransen. De rechtbank niet verder heeft verzet tegen de kennisgeving tot verdere vervol ging. Hij wordt er door het open baar ministerie van beschuldigd besloot om de zaak op 10 septem- als voorzitter van de Raad van Le ber opnieuw voor te laten komen stuur feitelijk leiding te hebben ge- om dan een datum voor de behan- Êe.ven aan de zwart-geldpraktijken deling vast te stellen tegetijk met bank. die van de overige drie hoofdver- Ook de andere verdachten, de 61- jarige R. Slavenburg, voormalig lid van de raad van bestuur, de 55-jari- ge drs. H.S. Gonggrijp die binnen de raad van bestuur was belast met de buitenlandse vestigingen van de bank en de 63-jarige M.C. Velte- na, voormalig directeur en hoofd van de afdeling binnenlandse kre dieten, worden beschuldigd van het feitelijk leiding geven aan de verboden gedragingen van de bankemployees. De verdachten hebben bezwaar schriften ingediend die zich toepit- sen op de term "feitelijk leiding ge ven". De raadslieden verwijten het openbaar ministerie dat niet duide lijk wordt omschreven waaruit dit feitelijk leiding geven zou hebben bestaan. Bovendien wordt bestre den dat de drie topfunctionarissen aansprakelijk kunnen worden ge steld voor de verboden gedragin gen van hun ondergeschikten. Zij zouden zelfs uitdrukkelijk hebben verboden zwart geld aan te nemen. Het wachten is nu op de uitleg van de Hoge Raad over de door het openbaar ministerie geformuleer de beschuldigingen. BRUSSEL - Het Europese im portverbod voor de huiden van jonge zeehondjes zal waarschijn lijk voor onbepaalde tijd worden verlengd. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft daartoe een voorstel gedaan aan de Europese ministerraad. Het bestaande importverbod op vooral Canadese zeehondenhuiden loopt op 1 oktober af. De Commis sie wil nu geen importverbod met een beperkte tijdsduur meer, maar een voor onbepaalde tijd. Overi gens gaat het hier om een Europe se richtlijn, die door de aangeslo ten landen via nationale regels moet worden uitgevoerd. door Hans de Bruijn Europees lieuzaken Stanley Clinton Davis, heeft het voorstel gedaan 'omdat het duidelijk is dat het Europese publiek niets minder zal aanvaar den dan een voortzetting van het importverbod'. In het verbod wordt een uitzon dering gemaakt voor zeehonden vellen die het gevolg zijn van de traditionele jachtmethoden van de Groenlandse en Candese -Inuit-es- kimo's. Die zijn voor hun levenson derhoud van de jacht op zeehon den afhankelijk. Volgens Davis heeft een blijvend verbod het voor deel dat dan ook de Groenlandse en Canadese eskimo's weten waar zij aan toe zijn. Davis verklaarde gisteren dat de acties tegen de jacht op jonge zee hondjes die worden neergeknup- peld en levend gevild grote in vloed hebben gehad op de handel in zeehondenvellen. In West-Duits- land worden momenteel oude voorraden verkocht voor f 17,50 per vel, tegen het vijfvoudige in 1980. De prijs van mantels van zee hondenvellen is gedaald met 40 procent. Deense handelsondernemingen, die belangrijke leveranciers van zeehondenvellen waren, hebben hun omzet tot een tiende van vroe ger zien dalen, aldus Davis. De lan den die het meest door de import stop zijn getroffen, zijn echter Ca nada en Noorwegen. De Canadezen hebben de Euro pese Commissie gevraagd geen stappen te ondernemen zolang een onderzoek van een speciale Britse koninklijke onderzoekscommissie niet is afgerond. Maar dat rapport wordt pas in 1986 verwacht, en zo lang wil de Europese Commissie niet wachten, omdat het oude ver bod dit najaar afloopt. In Brussel wordt erop gewezen dat een speciale Canadese advies commissie de regering in Ottawa zal adviseren de zeehondenjacht tijdelijk te bevriezen, omdat zij toch niet meer kan worden uit geoefend zoals lang gebruik is ge weest. ADVERTENTIE 01720- 21521 509,- VW Transporter v Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9