Geen harde lijn tegen Indonesië 'Den Haag is goed, burger is fout' Unieke speelzak voor Mobil MC-card houders. Van den Broek over executies: 'Zeperd' voor daders overval op posttrein Geen 'breed' debat over raketten Tjeenk Willink hekelt op symposium overheidsvoorlichting DONDERDAG 30 MEI 1985 3MEEE DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vindt een harde confrontatie met de Indonesische regering niet de juiste weg om de executie van vier Indonesische communisten te verhinderen. Tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer verklaarde de bewindsman gisteren dat „alles wat binnen Indonesië wordt ervaren als het uitoefenen van druk een contra-produktief (tegenwerkend red.) karakter kan heb ben". AMSTERDAM (GPD) - De vier mannen die dinsdagmiddag de posttrein bij Amsterdam overvie len hebben bij vergissing een aan tal zo goed als waardeloze postzak ken meegenomen. De Amsterdam se politie trekt uit het onderzoek de conclusie dat de treinrovers het op een andere waardevolle partij post hadden gemunt. Het is zelfs denkbaar dat de nog voortvluchti ge mannen per abuis de verkeerde posttrein hebben overvallen. De politie wil niet zeggen waarop zij deze veronderstellingen baseert. De eerste roofoverval op een Ne derlandse posttrein zal de PTT een schadepost van1 hooguit 600 gulden opleveren. In de postzakken die werden buitgemaakt zaten twaalf aangetekende stukken en voor de rest normale post, zoals brieven en drukwerk. Hoeveel geld er precies weg is, is volgens de PTT niet te zeggen, omdat het postbedrijf nooit weet hoeveel geld mensen per brief" versturen. De afzenders van aangetekende stukken krijgen per persoon maximaal vijftig gul den vergoed. De politie sprak gistermiddag van 'een zeperd' voor de overval lers. De buit van het kwartet wordt door de PTT 'een kat in de zak' ge noemd. Gisteravond laat had de politie nog geen spoor van de overvallers. Op een crossterrein bij het station Sloterdijk werden gistermiddag tien vrijwel lege postzakken ge vonden, afkomstig uit de posttrein zouden worden vervoerd. „Bij voorkeur gebruiken wij voor geld en kostbaarhedentransporten geen trein. Een belangrijke reden daar voor is dat de machinist en de mee reizende PTT-mensen in de trein geen beschikking hebben over communicatiemiddelen". De zegs man van het postbedrijf wilde niet ingaan op de vraag of de overvallen trein veel geld en/of waardepapie ren vervoerde. De woordvoerder van de Amsterdamse politie deelde gisteravond mee dat de PTT wel degelijk regelmatig 'waardevolle transporten' verzorgt. Volgens de bewindsman wordt de invloed van Nederland in deze kwestie begrensd door volken rechtelijke regels en door de ver houdingen tussen de twee landen. „Het zal niet gemakkelijk zijn een geschikt instrument te vinden. Bij het selecteren van methodes zal de regering buitengewoon omzichtig te werk moeten gaan waarbij het zoeken van de harde conforntatie niet de meest aangewezen weg lijkt", aldus de minister. Van den Broek zou vandaag, na overleg met minister Schoo (ont wikkelingssamenwerking) die gis teren is teruggekeerd van een be zoek aan Indonesië, de Kamer in lichten over de stappen die hij zal nemen tegen de Indonesische re gering. Aanleiding tot het spoeddebat, op voorstel van PvdA-leider Den Uyl, was de executie van een pro minente communistische vak bondsman,Mohammed Munir, vijf dagen vóór de komst van minister Schoo in Indonesië. Uit de ge sprekken die zij had met regerings functionarissen en ook met presi dent Soeharto zou zijn gebleken dat vier andere communistische voormannen, die evenals Munir al achttien jaar gevangen worden ge houden, dreigen te worden terecht gesteld voor hun aandeel in de communistische staatsgreep van 1965. Volgens Van den Broek had de Indonesische regering al in 1979 te gen de toenmalige minister Van der Klaauw gezegd dat de dood vonnissen van mensen die hadden toegegeven bij de staatsgreep be trokken te zijn geweest, niet zou den worden voltrokken. ging op die suggesties niet in. Hij wilde eerst ruggespraak plegen met zijn collega Schoo. Schoo zei gisteren na haar aan komst op Schiphol dat zij er bij president Soeharto op heeft aange drongen dat de doodstraf voor de vier andere leden van de commu nistische partij niet wordt voltrok ken. Het zijn Joko Untung, Gatot Sutaijo, Rustomo en Ruslan Widja- jasastra. Volgens de bewinds vrouw zullen zij „wellicht niet wor den terechtgesteld". Maar het ge sprek met Soeharto heeft haar die zekerheid niet gegeven. Ontwikkelingshulp Weigering Opgepakte Turk veelgezochte terrorist? ROERMOND (AN>) - Het onder zoek naar de op 14 mei bij Venlo aangehouden Turk - in verband met een vermoedelijke aanslag op de paus - heeft zich toegespjjst op de vraag of hij wellicht de veelge zochte Turkse terrorist Oral Celïk is. Uit tot nu toe binnengekomen informatie van buitenlandse poli- tie-organisaties, die de beschik king hebben gekregen over een fo to en andere gegevens van de aan gehouden man, is echter gebleken dat hij niet bij hen staat geregis- teerd. Dit heeft gistermiddag de Roermondse officier van justitie mr. L. van der Laan desgevraagd meegedeeld. Er was gisteren volgens justitiële kringen nog geen reactie gekomen uit Rome. Dinsdag waren foto's en vingerafdrukken van de aangehou den man naar Rome gevlogen om daar onderzocht te worden aange zien de Romeinse justitie grote be langstelling heeft voor de aange houden Turk. Mr. Van der Laan zei echter deze gegevens niet te kun nen bevestigen noch te ontkennen. Volgens hem is tot nu toe in elk geval geen verzoek van Italiaanse autoriteiten om rechtshulp dan wel uitlevering van de arrestant bin nengekomen. Woordvoerders van PvdA en klein links verklaarden dat de ont wikkelingshulp aan Indonesië door de gang van zaken rond de doodvonnissenop op zijn minst on der druk is komen te staan. Het valt niet met elkaar te rijmen dat de in Nederland levende opvattin gen door Indonesië volstrekt wor den genegeerd, terwijl volgende week in Nederland de IGGI-confe- rentie moet beslissen over de hulp aan dat land, aldus Pvda, CPN, D'66, PPR en PSP PvdA-woordvoerder Knol vond dat het duidelijk moest zijn dat verdere executies gevolgen zouden hebben voor de ontwikkelingsrela tie. CPN-fractieleidster Brouwer stelde voor dat ambassadeur Van Dongen officieel uit Jakarta wordt teruggeroepen. Het WD-kamerlid Terpstra drong er 'met klem' op aan dat de ambassadeur, die in Ne derland is in verband met de IGGI- conferentie, naar zijn standplaats wordt teruggestuurd om daar een scherp protest te laten horen. Maar minister Van den Broek In het gesprek dat de minister la ter had met Soeharto heeft zij de geschoktheid van de Nederlandse regering" tot uiting gebracht. Bij wijze van reactie op de execu tie heeft Schoo vervolgens zater dag geweigerd een memorandum voor rechtswetenschappelijke sa menwerking met Indonesië te on dertekenen. De executie van Munir heeft vol gens Schoo geen invloed op de be trekkingen tussen beide landen. De hulp aan Indonesië staat niet ter discussie, zei ze. Het is volgens Schoo niet te vergelijken met dé executie van vijftien prominente Surinamers door het regime van Bouterse. Het verschil ligt in het feit dat die vijftien zonder vorm van proces zijn terechtgesteld, ter wijl Mohammed Munir wel na een een proces tot de doodstraf is ver- oordeeld.Schoo zei verder niet van plan te zijn de conferentie van de Intergouvernementele groep voor Indonesië (IGGI), die 4 en 5 juni in Amsterdam begint, uit te stellen. "Dat is technisch onmogelijk en onverantwoord", zo verkaarde zij. Politiemensen onderzochten gisteravond bij de Seineweg in Amsterdam de teruggevonden postzakken van de treinroof. (foto anp> HENGELO (GPD) - In Hengelo moeten de tuinen van zo'n 150 woningen en een reeks volkstui nen worden gesaneerd in ver band met een te hoog hch-gehal- te in de voedingsgewassen die daar worden geteeld. Dit heeft een in de afgelopen maanden uit gevoerd onderzoek door de Keu ringsdienst van Waren naar de aanwezigheid van het gif in de gewassen en de bodem uitgewe- De meeste tuineigenaren voor zien met hun teelt van groente en fruit geheel in eigen behoefte. Sanering van groot aantal giftuinen „Er is dus sprake van een bedrei ging van de volksgezondheid", aldus een woordvoerder van de gemeente Hengelo. De sanering kost ongeveer 800.000 gulden en begint vermoedelijk nog dit na jaar. De woningen liggen in de buurt van de vroegere lindaan- fabriek van Stork Chemie (nu AKZO), waar van 1948 tot 1954 hch als een bijprodukt van het landbouwgif lindaan werd gefa briceerd. Tot de beginjaren '70 lag een overgebleven berg van 4500 ton zuivere hch open en bloot op het fabrieksterrein. De uitstoot via de schoorsteen tij dens de produktie en de wind die vrij spel had op de berg gif moe ten de vergiftiging hebben ver oorzaakt. OUDEWATER (ANP) - Ter hoogte van Oudewater ontspoorden gis termiddag vier wagons van een olietrein die op weg was van Schoonebeek naar Pernis. Er werd flinke schade aangericht. Het trein verkeer op het traject Gouda- Utrecht viel uit; passagiers werden met bussen vervoerd. Ook werd er bij Woerden een draadbreuk in de bovenleiding geconstateerd, waar door het treinverkeer vertraging opliep. Vandaag zouden de reizi gers op het drukke traject Gouda- Woerden nog met bussen worden vervoerd. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Eerste Kamer is tegen het CDA-voorstel om een verdrag met de Verenigde Staten, waarin de plaatsing van kruisra ketten in Nederland wordt geregeld, door beide Ka mers gemeenschappelijk te laten behandelen. Dat bleek gisteren in de Senaat tijdens de behandeling van de begrotingen buitenlandse zaken (NAVO) en defensie. WD-senator Van der Werff vond het idee, dat dins dag door zijn partijgenoot-senator Christiaanse werd gelanceerd, „bijzonder sympathieke kanten hebben". Uitvoering ervan zou, zo zei hij, leiden tot een zeer gewenste „hevige en korte" parlementaire behande ling van het verdrag. Nadere raadpleging van een grondwetsdeskundige uit zijn fractie had hem echter tot de overtuiging ge bracht, dat de mogelijkheden die de grondwet biedt voor gezamenlijke vergaderingen van Eerste en Twee de Kamer sterk begrensd zijn. Die zijn beperkt tot ce remoniële gebeurtenissen, zoals de opening van de Staten-Generaal op de derdë dinsdag in september, en wijzigingen van de grondwet. „De behandeling van dit verdrag valt er zeker niet onder. De Eerste Kamer heeft het laatste woord en moet dat houden", betoog de hij. Zijn PvdA-collega De Rijke voelde evenmin iets voor het CDA-voorstel. Hij herinnerde eraan, dat oud- WD-minister Wiegel in de Tweede Kamer al een ten dens voor meer gezamenlijke bijeenkomsten had be streden met het argument dat uitbreiding van de mo gelijkheden die de grondwet biedt, zou neerkomen op doorbreking van het twee-Kamerstelsel. Christiaanse, die zijn uitdrukkelijk verzoek om een uitspraak van de beide bewindslieden niet gehono reerd zag gaf aan het slot van het debat toe, dat zijn idee staatsrechtelijk op grote bezwaren zou stuiten en dat het eigenlijk voornamelijk was voortgekomen uit politieke motieven, omdat de huidige Eerste Kamer dan misschien nog tijdig, namelijk vóór de komende verkiezingen, bij de besluitvorming zou kunnen wor den betrokken. Amsterdam-Utrecht. Of hiermee alle geroofde zakken terug zijn, is niet bekend. In de gevonden zak ken zaten nog enkele poststukken. De bestemming van de postzakken was België. Dinsdagnacht werden in Abcou de en de Bijlmermeer twee auto busjes gevonden, waarvan de over vallers gebruik hebben gemaakt. De wagens waren in Amsterdam en Hilversum gestolen. Het recher cheteam heeft zich gisteren lang durig beziggehouden met een spo ren-onderzoek in en bij de auto's. Verder zijn tientallen tips nage trokken, onder meer van mensen die zeggen vanaf de weg een deel van de overval te hebben gezien. Woordvoerder De Voogd van de PTT verklaarde gisteravond dat de vier mannen hebben gegokt en waarschijnlijk dachten dat er, net als onlangs bij de overval op een Belgische posttrein en gisteren op een Franse trein, kostbaarheden Müitairenbond dreigt acties te gaan voeren LUNTEREN (ANP) - De Algemeen Christelijke Organisatie van Mili tairen (ACOM) eist dat staatssecre taris Hoekzema (defensie) uiterlijk 1 oktober met een goede overwerk- regeling voor militairen op de proppen komt. Als aan die eis niet wordt voldaan gaat dé bij het CNV aangesloten ACOM, met 12.600 le den de grootste militaire belangen organisatie, over tot acties, zo be sloot het congres van de ACOM gisteren in Lunteren. Harde acties zoals stakingen of werkonderbrekingen zijn niet tè verwachten, want militairen mo gen nu eenmaal niet naar dergelij ke vérgaande actiemiddelen grij pen, aldus ACOM-woordvoerder A. Visser desgevraagd. Wel denkt de ACOM aan minder militante ac- tievormen, zoals het niet meer op nemen van de telefoon thuis. Ook is het niet uitgesloten dat militai ren alleen nog per openbaar ver voer naar de veelal zeer afgelegen kazernes zullen reizen, wat bete kent dat ze vaak veel te laat op hun werk zullen verschijnen. Visser: „We krijgen voor het woon-werkverkeer een vergoeding van 16 cent per kilometer, een la chertje als je bedenkt dat ze vol gens de ANWB 48 cent moeten be talen. Niemand kan ons verplich ten met de auto te gaan, dus als er geen redelijke overwerkregeling komt dan gaan we maar met de bus". Volgens Visser krijgen de mili tairen volgens de werk- en rusttij denregeling, zoals de overwerkre geling officieel heet, een schijntje vergeleken met 'burger-ambtena ren'. Voor piketdiensten in het weekeinde krijgen burgerover heidsdienaren bijvoorbeeld zeven tig gulden per dag en militairen maar vijf of zeven gulden, aldus Visser. Slachtoffers van bouwliftongeluk AMSTERDAM (ANP) - De twee mannen die gisteren bij een onge luk met een bouwlift in Amster dam om het leven kwamen, zijn de 37-jarige P. Overdijk uit Zoeter- woude en de 23-jarige P. Bersee uit Lisse. De 43-jarige G. Jonker uit Delft raakte ernstig gewond. De drie mannen stonden op het bouwplatform van de lift toen deze naar beneden stortte doordat een kabel losschoot. Volgens de politie waren de mannen klaar met met selwerk en juist bezig de lift te de monteren. Met handige vakken voor allerhande spullen. Ideaal achterop de leuningvan de voorstoel of aan de wand van de kinderkamer. Bevat al: kleurpotloden, speelkaarten, mens-erger-je-nieten kleurboekje. MC-prijs:f 37,50. Informeer bij uw Mobil station hoe u MC-cardhouder wordt. M@bil Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Bij voorlichting door de rijksoverheid wordt er niet echt naar de burger gekeken. Er wordt sterk vanuit 'Den Haag' gedacht. Het bestuur staat voorop, niet de burger. Den Haag is goed, de bur gers zijn fout. Niet Den Haag moet veranderen, de burgers moeten zich aanpassen. Daarmee groeit het gevaar van zelfgenoegzaam heid bij de centrale overheid; de opvatting dat de Haagse deskundi gen niet alleen gelijk hebben, maar door meer voorlichting ook kun nen krijgen. Dat zei mr. H.D. Tjeenk Willink, regeringscommissaris voor de reorganisatie van de rijksdienst, gisteren in Leiden. Hij was een van de sprekers op een symposium over overheidsvoorlichting, geor ganiseerd door de sectie voorlich tingskunde van de vakgroep and ragologie in samenwerking met de voorlichtingsdienst van de Leidse universiteit. Het symposium werd gisterochtend geopend door minis ter Brinkman (WVC). Tjeenk Willink hekelde de gerin ge toegankelijkheid van het over heidsapparaat voor de burger. Hij zei met zoveel woorden, dat de voorlichtingsactiviteiten van de rijksoverheid zich voornamelijk af spelen in en zich ook laten bepalen door het 'Haagse circuit'. Dat wil zeggen: door de departementen en de daarmee verbonden beroepson derhandelaars, zoals organisaties van werkgevers en werknemers, van leraren, doktoren, kunstenaars enzovoorts. Daarbij wordt er vaak in 'Haagse' structuren gedacht; het 'hoe' wordt dan belangrijker dan het 'wat'. "Voor de burger is meest al het omgekeerde het geval. Het is voor hem minder interessant hoe zijn problemen worden opgelost; belangrijker is dét ze worden opge lost". Inspraak Zo ontstaat volgens Tjeenk Wil link alles bij elkaar in Den Haag "een ander beeld van de werkelijk heid dan waarmee de burgers da gelijks te maken hebben". Hij meent dat dit probleem niet kan worden opgelost door meer pu blieksvoorlichting vanuit Den Haag en/of door de toepassing van nieuwe technieken. Want ook dan zullen beleidsmakers nog steeds grote invloed hebben op de media en op de voorlichtingsafdelingen in Den Haag. Daar komt bij, zei Tjeenk Wil link, dat de burgers weliswaar al lerlei rechten en inspraakmogelijk heden hebben, maar dat hun be trokkenheid bij het beleid daar door niet groter wordt. "De pogin gen van de laatste decennia om de burgers meer invloed te geven op het politieke proces zijn groten deels mislukt". Tjeenk Willink pleitte voor een betere communicatie tussen be leidsmakers en mensen die het be leid moeten uitvoeren, die er bij voorbeeld voor moeten zorgen dat Tjeenk Willink: ander beeld de werkelijkheid. (foto anp> de uitkering op tijd wordt betaald, de buurt veilig is, en dat er onder wijs wordt gegeven ("Zijn meer rechtswinkels niet belangrijker dan meer publieksvoorlichting?"). Beleidsmakers moeten dus meer gaan beseffen dat beleid ook nog moet (kunnen) worden uitgevoerd. Verder zouden beleidsmakers, "bewindslieden voorop", het oor meer te luisteren moeten leggen bij de burger en zou het parlement zich meer met de overheidsvoor lichting moeten bemoeien, zei Tjeenk Willink. 'Gedragsbeïnvloedend' Het symposium in Leiden was georganiseerd naar aanleiding van het vorig jaar verschenen rapport 'Heroverweging voorlichting rijks overheid', samengesteld door een werkgroep van verschillende de partementen. Op dat rapport is veel kritiek gekomen. Niet zozeer vanwege de bezuinigingspolitiek die er aan ten grondslag lag, maar omdat het begrip overheidsvoor lichting nogal ruim was geformu leerd. Volgens de werkgroep is over heidsvoorlichting namelijk niet al leen het simpel uitleggen en door geven van beleid, maar kan het ook 'gedragsbeïnvloedend' (vrij ver taald: overheidspropaganda) zijn, indien dat beleid volgens de demo cratische spelregels is aanvaard.- Bijvoorbeeld: een anti-rookcam- pagne, een campagne tegen discri minatie van vrouwen enz. Een be langrijk deel van de discussie spit ste zich daar gisteren op toe. Zo zei dr. A. Hoogerwerf, hoogle raar bestuurskunde aan de TH Twente, fundamentele bezwaren te hebben tegen overheidspropagan- LEIDEN - Minister Brinkman is tegen een voorlichtingscampagne over de ziekte Aids als die leidt tot een heksenjacht en tot paniek. Hij zei gisteren bij de opening van het symposium over overheidsvoorlichting in Leiden, dat het belang van de informatie moet worden afgewogen tegen de mogelijk gevolgen daarvan. Volgens Brinkman kan over Aids op zeer uitgebreide schaal informatie worden verstrekt waar het gaat om de risico's en de fatale gevolgen die een steeds grotere groep mensen bedreigen, die met de ziekte zijn besmet. Het effect van zulke voorlichting is waarschijnlijk een heksenjacht op groepen van wie men aan neemt dat ze aan de verspreiding van de ziekte bijdragen. De kans op paniek en op een run op huisartsen is groot, meende de bewindsman. Volgens Brinkman kan voorlichting ook anders worden gegeven, namelijk door een voorzichtige, maar duidelijke benadering van risicogroepen. Maar wat hier wijsheid is, daar ben ik nog niet uit, zei hij. Hij zei in elk geval niet bij voorbaat te willen kiezen voor de eerste benadering, omdat "paniek geen communicatie is, maar een ongestuurde emotie". da. Het maakt makkelijk inbreuk op de beginselen van vrijheid en gelijkheid, zei hij, en is bovendien vaak strijdig met de vereisten van een redelijke argumentatie. Daar om moet de overheid zich in de po litieke voorlichting beperken tot kennisvermeerderende voorlich ting en moet zij afzien van wilsbe- ïnvloedende voorichting, zei Hoo gerwerf. "Dit betekent dat ik over heidspropaganda en ook public re lations afwijs en reclame aanvaard baar vind". Huursubsidie Hoogerwerf wees net als Tjeenk Willink op het dikwijls falende overheidsbeleid als gevolg van on juiste informatie. "De overheid tracht nogal eens een maatschappij te besturen die zij onvoldoende kent", zei hij. In dat verband noem de hij de ontoegankelijkheid van formulieren voor het aanvragen van bijvoorbeeld huursubsidie of andere uitkeringen, waarbij de meeste betrokkenen niet begrijpen wat ze moeten invullen. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam noemde overheids voorlichting bij uitstek een taak voor bestuurders, omdat "kwali teitsbewaking en bevordering van de democratie een bestuurlijke op dracht is, waarin voorlichting een centrale rol vervult en daaraan ook moet worden getoetst". Hij achtte overheidspropaganda binnen ze kere grenzen aanvaardbaar. Dat vond ook zijn collega van Apel doorn, de ex-minister van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning Beelaerts van Blokland die zei dat voorlichting altijd invloed heeft. "De discussie waarover is een achterhoedegevecht. De kern vraag is: hoe ver ga je ermee?"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5