Vertraging dreigt bij bouw C en A Drie swingende hits van Bruna. Zorg over ontwikkeling Schuttersveld 'Erfpacht sommige bedrijven verlagen' JOVD: 'wegwerken' Joekes is schandalig Heeft Leiden 't ook? DONDERDAG 30 MEI 1985 LEIDEN - Vrijwel alle gemeente raadsfracties zijn bezorgd over de voortgang van de kantorenbouw op het Schuttersveld. Deze ver loopt volgens hen te traag, zo ver klaarden zij gisteravond tijdens de gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor economi sche aangelegenheden, maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur en voor ruimtelijke ordening en ver keer. Enige commissieleden wezen er gisteravond tijdens de behande ling van het economische beleids plan van de gemeente op dat, on danks alle bouwplannen die er voor het Schuttersveld bestaan, er nu nog maar één kantoor in aan bouw is. "We hebben gekozen voor een geleidelijke ontwikkeling van dit gebied. Maar ik vraag me zo langzamerhand af of het nu niet wat al te geleidelijk gaat", verklaar de het PvdA-commissielid L. Ge- radts. Raadsleden signaleren stagnatie bij bouw kantoren In het economisch beleidsplan stellen burgemeester en wethou ders dat de behoefte aan kantoren in de Leidse regio groot is. Boven dien gaan zij er vanuit dat het aan bod van kantoorruimte in bijvoor beeld Den Haag geen concurrentie hoeft op te leveren voor Leiden, maar eerder aanvullend is. Het SP- lid K. Vergeer denkt daar echter anders over. Volgens hem zijn de kantoren in de buurt van het sta tion Mariahoeve in Den Haag wel degelijk concurrerend. Vergeer vroeg zich bovendien af of de be hoefte aan kantoorruimte inder- De bouw van kantoren is samen met het aantrekken van zogenoem de 'high-tech' bedrijven een van de manieren waarop de gemeente de werkgelegenheid in Leiden wil sti muleren. Daarbij gaat het college er vanuit dat die kantoren en tech nologische hoogwaardige bedrij ven niet alleen werk zullen bieden aan personeel met een hoge oplei ding, maar ook aan een groot aan tal lager geschoolde werknemers. B en W schatten zelfs dat een derde van het personeel in kantoren en 'high-tech'-bedrijven uit lager ge schoolde werknemers zullen be staan. Enige commissieleden vinden echter dat de gemeente zich on danks dit toch ook meer moet rich ten op zogenoemde 'kansarmen' die niet of nauwelijks geschoold zijn. Geradts verklaarde gisteren dat hij de mogelijkheden voor deze groep arbeiders 'onvoldoende' uit de verf zijn gekomen in het econo misch beleidsplan. Hij drong ook aan op meer aan dacht voor de werving van klein schalige handels- en dienstverle- ningsbedrijven. Deze bedrijven zijn volgens hem vooralsnog enigs zins stiefmoederlijk bedeeld, ter wijl ze per saldo 'zeer aardige' re sultaten opleveren voor de werkge legenheid. Commissieleden-vroegen tijdens de gezamenlijke vergadering van de drie commissies ook aandacht voor de problemen van bestaande bedrijven. Overigens is de gemeen te van plan om met de zogenoemde herbezettingsgelden een ambte naar aan te trekken die als contact persoon voor de bestaande bedrij ven dienst moet doen. Het WD-commissielid G. Bak ker vindt het geen slechte zaak als er op nog twee andere plaatsen in Leiden parkeergarages verrijzen. Hij denkt daarbij met name aan een parkeergarage op het ir. Dries- senplein en aan de kop van de Breestraat. Ook is hij er een voor stander van om het gebruik van het openbaar vervoer in de binnen stad te bevorderen door bijvoor beeld gedurende bepaalde tijden een verlaagd tarief te hanteren. Daarnaast voelt hij er wel iets voor om een goede railverbinding te verwezenlijken tussen Katwijk en Leiden. Bakker vroeg zich ook af of het mogelijk is om, als Roomburg is volgebouwd met bedrijfsgebou wen, opnieuw te overwegen of ook de Oostvlietpolder niet in aanmer king kan komen voor de bouw van bedrijfspanden. CDA'er W. Bleyie pleitte voor een goede samenwer king tussen regio-gemeenten bij het ontwikkelen van industriege bieden. Volgens de christen-demo craat moet voorkomen worden dat gemeenten tegelijkertijd bedrijfs terreinen gaan ontwikkelen en el kaar daardoor voor de voeten lo pen. Wethouder mevrouw J. Fase- Dubbelboer heeft gisteravond nog geen antwoord gegeven op de door de commissieleden gestelde vra gen en gemaakte opmerkingen. Dat zal gebeuren tijdens de volgen de vergadering van de commissie voor economische aangelegenhe den. LEIDEN - De bouw van een nieuw C A-filiaal aan de Haarlemmerstraat in Leiden dreigt met een halfjaar tot één jaar te worden vertraagd. Oorzaak van het ongewenste oponthoud is het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg, dat voorlopig niet gesloopt kan worden. Jan Boer, eigenaar van het filmhuis, verklaart nog een jaar de tijd te hebben om er uit te gaan. "En ik heb geen haast", aldus de filmhuisbaas. Vorige maand presenteerde C A- toprr.an E. Kloos de definitieve nieuwbouwplannen voor de nieu we Leidse vestiging in de vaste overtuiging dat voor het eind van deze maand met de sloop van de oude bebouwing aan de Haarlem merstraat en aan de Vrouwenkerk koorsteeg een begin zou worden gemaakt. De bedoeling was dat in september aanstaande de eerste paal voor de nieuwbouw de grond in zou gaan. 'Geen haast' Voor de C A-nieuwbouw moet ook het Kijkhuis wijken. Een nieuw filmhuis is sinds februari in aanbouw aan de Vrouwenkerk- steeg. De aannemer"zal in oktober met de nieuwbouw klaar zijn. Maar volgens Boer is niet alles uitbe steed en moet, als de aannemer ge reed is, nog de nodige zelfwerk zaamheid worden verricht. De filmhuisbaas wil bovendien kwijt dat, als straks zijn geld op is, hij nog een tijdje zal wachten met de afbouw. "Ik heb vanaf nu nog een jaar de tijd om uit het oude pand te gaan, dus ik maak geen haast". Volgens Boer heeft C A het maken van duidelijke afspraken over de verhuizing van het Kijk huis steeds op de lange baan ge schoven. "Een paar weken geleden kwamen ze plotseling met het ver haal dat ik er nü uitmoet. Nou, ze kunnen me wat", aldus de film huisbaas die zegt er niet over te denken om tussen nu en het ge reedkomen van het nieuwe Kijk huis zijn bedrijf stil te leggen. "Als C A over een paar weken al wil slopen, moeten ze maar met een oplossing komen", meent Boer. Gesuggereerd wordt dat C A de filmhuisbaas een schadeloos stelling zou willen betalen voor de maanden dat zijn Kijkhuis stil zou liggen. Jan Boer zegt iets gehoord te hebben over een paar duizend gulden. "Nauwelijks de moeite", is zijn commentaar. "Ik wil door kun nen draaien. Als ik de zaak een paar maanden stil leg, en het aan mijn concurrenten overlaat, kan ik GEEN AFSLUITING - De weg- werkzaamheden aan de Hoge Morsweg-Haagsche Schouwweg gaan vanavond niet door. De weg- afsluiting wordt, aldus de politie, niet uitgevoerd. straks opnieuw beginnen. Het voordeel van doordraaien is veel groter dan een financiële schade loosstelling. Maar als C A een op lossing weet, dan valt er met mij best te praten". Bij de gemeente Leiden bestaat intussen wel enige zorg over de vertraging van de C A-nieuw- bouw. Het is weer een schepje bo venop de jarenlange strijd van het kledingbedrijf om in Leiden een nieuw filiaal van de grond te krij gen. Pogingen om een nieuw ge bouw aan de Breestraat neer te zet ten mislukten al eerder. Na twintig jaar onderhandelen besloot C A het over een andere boeg te gooien en werd het plan voor de Haarlem merstraat ontwikkeld. Er zijn geen bezwaren tegen deze nieuwbouw plannen ingediend. Bij de gemeente houdt men er evenwel rekening mee dat de sloop- en bouwactiviteiten met ze ker een half jaar zullen worden ver traagt. De chef van de afdeling stadsvernieuwing van de gemeen te, L.F. Meijer, noemt dat "geen ramp". Hij schat de kans dat dit na jaar een begin wordt gemaakt met de bouwactivititeiten op zestig procent. Bij het hoofdkantoor van C A was niemand bereikbaar voor com mentaar. Voorstel PSP-raadsUd: LEIDEN - Wethouder J.G. Fase- Dubbelboer, van economische- en personeelszaken, reikte gis termiddag in het Stadsbouw- huis de eremedaille in de orde van Oranje Nassau in zilver uit aan H.J.J. van den Eshof. De or de werd uitgereikt ter gelegen heid van het afscheid van Van den Eshof als chef werkplaatsen van de directie reiniging, ha vens en warenmarkten. Van den Eshof is sinds 1945 in dienst van de gemeente Leiden waar hij als chauffeur is begonnen. ADVERTENTIE (foto Holvast) Man verdacht van aanranding LEIDEN - Gistermiddag is op het politiebureau aan de Zonneveld- straat een 24-jarige Leidenaar aan gehouden. Hij wordt verdacht van een poging tot aanranding van een 38-jarige vrouw. Dat was eind maart gebeurd op de Turfmarkt. LEIDEN - De gemeente Leiden moet een lagere erfpacht in reke ning brengen voor bedrijven die zij graag binnen haar grenzen wil heb ben. Dat voorstel lanceerde H. de la Mar (PPR/PSP) gisteren tijdens de vergadering van de raadscom missie voor economische aangele genheden. Als de gemeente hiertoe overgaat zou zij de erfpacht overi gens ook moeten verlagen voor soortgelijke bestaande bedrijven. Volgens De la Mar moet de ge meente bij het eventuele verlagen van de erfpacht drie maatstaven hanteren. Zo kan zij bijvoorbeeld kijken naar effect van het bedrijf voor de Leidse arbeidsmarkt, of de sociale verhoudingen binnen de onderneming en het aangeboden werk goed zijn en of het een mi lieuvriendelijk bedrijf is. Als het bedrijf aan een van deze drie voor waarden voldoet, zou de erfpacht bijvoorbeeld met 20 gulden per meter kunnen worden verlaagd. Wat betreft de invloeden voor de arbeidsmarkt, zou er volgens De la Mar kunnen worden gelet op het Diverse popbladen, waaronder Oor 4,15 en Hitkrant 2,30. Oor popencyclopedie 42,50. Elke week iets nieuws. L2 aantal arbeidsplaatsen per vierkan te meter, of er veel Leidse werklo zen terecht kunnen en of er een be roep wordt gedaan op toeleveran ciers van goederen en diensten uit de regio. Onder 'sociaal' goede bedrijven, verstaat De la Mar ondernemingen waar de kwaliteit van het aangebo den werk goed is: bedrijven dus waar onder meer de lonen en het niveau van het werk hoog zijn en de werktijden goed zijn geregeld. Bovendien zouden er bijvoorbeeld mogelijkheden tot scholing en vor ming geboden moeten worden, sta geplaatsen beschikbaar moeten rijn en bijzondere categoriën werk nemers in dienst moeten worden genomen. De la Mar stelt verder voor dat bedrijven die grondstoffen op nieuw gebruiken of alternatieve energiebronnen aanboren, hun produkten laten vervoeren door de spoorwegen of een bijdrage leve ren aan de produktie van milieu vriendelijke goederen of diensten, voor een verlaging van de erfpacht in aanmerking komen. Het PSP- commissielid stelde gisteravond voor om bijvoorbeeld om de twee tot vijf jaar te controleren of het be-, drijf nog steeds aan de voorwaar den voldoet. Overigens moet bij de eventuele verlaging van de erf pacht geen ingewikkelde formules worden gehanteerd. Fietsster gewond LEIDEN - Een 42-jarige Leidse vrouw is gisterochtend vroeg met schaafwonden en vermoedelijk een gekneusde enkel voor onder zoek naar het AZL gebracht. Om half acht reed zij op het fietspad langs de Rijnsburgerweg richting station, toen zij werd ingehaald door een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest. De bestuurder van de bromfiets lette meer op overste kende voetgangers, waardoor hij de fietster aan de achterkant raakte en zij ten val kwam. De bromfiet ser bleef ongedeerd. Open haard voor brand aangezien LEIDEN - De brandweer is gister avond omstreeks half twaalf tever geefs uitgerukt naar de Paul Kru- gerstraat. Iemand had de brand weer opgebeld met de mededeling dat er brand was in een woning. Toen de brandweer arriveerde bleek dat het vuur in de open haard de schijn van brand moet hebben gewekt. LEIDEN - De Leidse afdeling van de Jongeren organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) vindt de wijze waarop het WD-Kamerlid Th. J. Joekes wordt weggewerkt schandalig. Joekes heeft, in zijn Bejaarde valt in water en overlijdt LEIDEN - De 89-jarige H. Van Leeuwen is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis overle den, nadat hij - vermoedelijk door een hartinfarct getroffen - in de Korte Vliet te water was geraakt. Een bewoner van de 'Parelvissers' zag gistermiddag omstreeks kwart over twee gebeuren dat de bejaar de tijdens een wandeling op het Bi- zetpad in het water terechtkwam. Er werd alarm geslagen, waarop de man spoedig uit het water werd ge haald. De politie heeft reanimatie toegepast totdat de EHD ter plek ke was, die de man naar het zieken huis vervoerde. Daar is hij een uur later overleden. hoedanigheid als tweede onder voorzitter van de RSV-enquête- commissie, als enig WD-Kamer- lid zijn liberale principes niet over boord geworpen, vindt de JOVD. In een brief spreekt de Leidse JOVD haar ontsteltenis uit over het besluit van de Haagse WD-af- deling om Joekes voor de komen- de kamerverkiezingen op een on verkiesbare plaats op de WD-lijst te zetten. Volgens de jonge libera len heeft de partij hiervoor het op treden van Joekes in de RSV-com- missie aangegrepen. De JOVD roept de Haagse WD op haar besluit te herzien en de al gemene ledenvergadering van de partij om Joekes op een verkiesba re plaats te zetten. "Hoe is het mo gelijk dat een voortreffelijke libe raal als de heer Joekes op schanda lige wijze uit de WD wordt wegge werkt?", vraagt zij zich af. "Een po litieke partij die zich aan dergelijk laag bij de gronds gedrag te buiten gaat mag zich niet met het predi- caat 'liberaal' tooien", aldus de Leidse JOVD. LEIDEN - Schrijf een prijsvraag uit voor het bedenken van een leuk' vignet en slogan dat betrekking heeft op de gemeente Leiden. Deze zou den dan kunnen worden gebruikt bij het werven van toeristen en bedrij ven naar de gemeente Leiden. Dit idee bracht D'66'er J. Hoekema giste ren naar voren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden. Hoekema gaf toe te zijn geïnspireerd door de gemeente Amsterdam, die als vignet een glimlachend grachtenhuisje heeft en als slagzin 'Amster dam heeft 't' voert. De D'66'er gaf zelf alvast een voorzetje: 'Leiden: sleu tel tot Holland'. Hij wilde zijn slagzin echter graag inruilen voor betere. Rood licht Hoe komt een verkeerslicht er toe alleen maar rood af te schei den? Ambtenaar J. Verwoerd kon er gistermiddag weinig over zeggen: een weigerend relais of anders misschien de detectielus. Een detectielus zegt u? "Ja, dat is net zoiets als een drukknop voor de voetganger. Een soort streep over de weg waardoor er een melding naar de automaat gaat dat er een auto aan komt". Afgelopen zondag vertoonde een licht op de hoek van de Wil lem de Zwijgerlaan en de Schip- holweg dat mankement. Politie stond machteloos, kon de lichten niet tot knipperend oranje bewe gen. Verwoerd: "Nee, dat ging niet zoals dat normaal wel gaat en wij waren ook niet bereik baar, dat zijn zo van die toevallig heden". Uiteindelijk wist de brandweer raad: de lampeniwer- den er uit gedraaid. Vanmorgen was Verwoerd iets wijzer: een elektronisch compo nent faalt en daar zal een techni cus met de grootste spoed wat aan gaan doen. Dat andere ver keerslicht met kuren (hoek IJs- selmeerlaan en Willem de Zwij gerlaan) kan rekenen op het wa kend oog van Verwoerd. "Het belangrijkste punt in Lei den eigenlijk", beseft hij, "maar we moeten eerst eens even bekij ken hoe het daar verder mee ver loopt. Dat hebben de ervaringen ons geleerd. Je kunt daar wel ge lijk een dure jongen bij halen, maar die is dan twee dagen aan het zoeken. En dat is het ook weer niet waard." Stront (3) Tegengas uit het Kooipark. Na de boosheid van mevrouw Zuur bier en de haren over hondepoep in dat park ('Kooipark stront park') zijn nu twee hondebezit sters in de pen geklommen. "Na enkele inzendingen van me vrouw Zuurbier willen wij toch eens reageren", beginnen Carin en Agaat hun brief. De achter naam durfden ze er kennelijk niet bij te zetten, wel dat ze de leiding hebben over een grote en kleine hond. Zij schrijven: "Dat er in het Kooipark stront ligt, is waar. Maar dat ligt hoofdzakelijk op het gras. En niet op het speelveld en op de kinderplaats". Wie door het park loopt, moet op de paden blijven en de paden moeten poepvrij blijven. Vinden Carin en Agaat. "Het is zo zalig voor die beesten om even uit te dollen", nemen Carin en Agaat het op voor hun grote en kleine hond. Wat de Kooilaan betreft, waar mevrouw Zuurbier de behoefti ge honden naar verwijst, zijn Ca rin en Agaat duidelijk: "Dat slaat ook nergens op". Carin en Agaat vinden eigenlijk dat mevrouw "Zuurbier moet zwijgen. "Discri minatie is er al genoeg, nu ook nog de hondebezitters?" Carin en Agaat vinden eigenlijk dat mevrouw Zuurbier ook een hond moet nemen. "Dan ergert u zich niet aan iets wat zo gewoon is als stront". Kooipark strontpark pretpark dus. Toertje (1) Reizigers die op Schiphol moe ten overstappen in een ander vliegtuig en een paar uur moeten wachten alvorens dat vliegtuig de lucht ingaat, kunnen binnen kort hun tijd nuttig gebruiken. Vervelen op de luchthaven hoeft niet: ze kunnen een uitstapje ma ken naar Leiden. Het betreft een initiatief van de Leidse VW. Een origineel idee is het overi- gens niet: sinds geruime tijd kunnen de wachtenden al een toertje door Amsterdam maken. "Maar, dachten wij, een uitstapje "Leiden wel. Wij liggen aan de Schiphollijn. Mensen die een tijdje moeten wachten op Schip hol kunnen makkelijk even naar Leiden zonder bang te hoeven zijn dat ze niet op tijd terug zul len zijn". Toertje (2) Onlangs hapte de KLM dus toch toe: toeristen kunnen naar Lei-' den worden geloodst tegen gere duceerd tarief. "Dat ze de boot toch nog een tijdje hebben afge houden, heeft volgens mij eigen lijk maar één oorzaak: ze zijn bang dat wij met Amsterdam gaan naar Leiden moet ook tot de mo gelijkheden behoren", vertelt WV-directeur Hugens. En daarom ging hij met top functionarissen van het vlieg tuigwezen praten over zijn plan. Aanvankelijk hielden ze de boot af. Hugens: "De KLM was niet zo gecharmeerd van ons idee. Die zeiden: we kunnen Leiden wel aan ons rijtje toevoegen, maar dan hebben we binnenkort al die steden op onze nek". "Straks komen Gouda en Den Haag ook aanzetten met dergelij ke plannetjes. Maar ik heb die ar gumentatie kunnen ontzenuwen. Den Haag en Gouda komen vol gens mij namelijk helemaal niet met zulke plannen, want ga maar na: die steden hebben geen goe de ligging". "Tenminste, ik heb wel eens de indruk gekregen dat dat de ach terliggende reden is geweest om ons een beetje op afstand te hou den. En dat is natuurlijk onzin, want er zijn zoveel mensen die een tijdje moeten wachten op de luchthaven, ik bedoel, daar zit ten ook mensen bij dié al een keertje naar Amsterdam zijn ge weest en best eens wat anders willen zien". "Maar hoe dan ook, als het een beetje meezit, kunnen mensen vanaf 1 juli op Schiphol informa tie krijgen over een toertje naar Leiden. In die folder zal precies staan hoe ze in Leiden kunnen komen en wat ze daar allemaal kunnen doen". De KLM heeft nog gevraagd of de Leidse VVV ook groepen kan rondleiden. "En dat gaat dus niet door, want kijk: dan moet je dus permanent een gids bij Schiphol hebben staan met een busje of zoiets en daar kunnen we niet aan beginnen: Aan de andere kant: als ze ons van tevoren even waarschuwen, dat er bijvoor beeld een groep Japanners aan komt, dan kunnen wij natuurlijk best wat regelen". Mocht u deze zomer in Leiden een toerist zien rondbanjeren die af en toe angstig omhoog kijkt, dan weet u dus hoe laat het is: iemand wiens vliegtuig over en kele uren zal vertrekken, ont spannen een bezoek wil brengen, maar ondertussen de hele tijd de rats zit omdat hij bang is dat ze toch zonder hem de lucht gaari.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3