Lyriek in Barends kleurencomposities LESKO laat andere Kurt Weill horen Haags Straattheaterfestival Anton Kersjes leidt NSO Voorschotens Kamerkoor zingt moedig verder 5 DONDERDAG 30 MEI 1985 PAGINA 25 Beeldende kunst hangt al lang niet meer louter in mu sea en galeries. In enkele ja ren is het werk van kunste naars alomtegenwoordig ge worden. Je ziet kunst bij de koffie en het sporten, tijdens het knippen en scheren en op weg naar de operatieta fel. Daarom een serietje over oorden in Leiden en omge ving, die in de eerste plaats een ander doel hebben, maar daarnaast óók beeldende kunst exposeren. Vandaag twee uitzonde ringen op bovenstaande re gel: Studio Statief in Leiden en het Oude Raadhuis in Warmond. Beide ruimtes worden louter voor exposi ties gebruikt, maar behoren niet tot het gebruikelijke circuit. Studio Statief Linda Roodenburg van Studio Statief, de eerste galerie in Leiden die zich op fotografie toelegt. (foto Holvast) Het stedelijk Apeldoorn doet veel aan foto's, het Stedelijk Museum in Amster dam heeft jaarlijks fototentoon stellingen, in Amsterdam en Rot terdam is een aantal galeries in fotografie gespecialiseerd en daar heb je het grotendeels mee gehad. Fotografie is het stief kindje van het galerie- en musea- wezen in ons land. Neem bijvoor beeld de grote moeite die het heeft gekost om de fotocollectie Hartkamp onder dak te brengen. In Leiden, toch al niet rijkelijk met galeries begiftigd, komt de fotografie er bekaaid af. Het Prentenkabinet van de universi teit heeft van tijd tot tijd tentoon stellingen, de LAK-galerie brengt soms werk van fotogra fen. Het aanbod beperkt zich ver der tot exposities van de LAFV en in koffiehuizen, die dankbaar van de leemte gebruik maken. Sinds kort is er echter een ge heel aan fotografie gewijde gale rie in de stad. Aan de Koppen- hinksteeg, boven de STAG-druk- kerij. Op woensdag- en zaterdag middagen staat de deur open en kun je de trap op naar Studio Statief. Een L-vormige, witte ruimte. Het licht valt er binnen door grote ramen en komt ook van TL-buizen aan het plafond. Achter een grote, witte tafel in de studio zit Linda Roodenburg (1954) achter stapels opstellen. Ze fotografeert al jaren, is kers vers galeriehoudster en daar naast lerares Nederlands. In het onderwijs wordt de arbeids markt steeds krapper, fotografe ren wordt voor haar steeds inte ressanter en daarom wil ze, ter wijl het één wordt afgebouwd, een toekomst in het ander op bouwen. In de Koppenhinksteeg heeft ze al een tijdje haar atelier, Ze nam onlangs de stap er haar eigen werk tentoon te stellen en kwam zo op het idee van een per manente galerie. van Marokko, de bergen van Egypte, kerkhoven in Wales, Chili, Schotland en Praag. In Ve netië hangt een vrouw het was goed te drogen tussen de zerken; beelden in Rome tonen hun bil len of kop; een zwijn in Peru trekt zich niets aan van de wolk, die als een grijpende hand. bo ven zijn hoofd hangt. Mensen kom je nauwelijks op de foto's tegen. Ze gebruikt de fotografie niet als middel om beweging tot staan te brengen, maar om een situatie in rust weer te geven. "Verstild, statisch, die woorden vallen altijd in verband met mijn werk", zegt ze. In Nederland fotografeert ze zelden. "Ik heb mijn werk hier. Het komt er nooit van", is haar verklaring. "Het is hier ook te vol, een uitgestrekte horizon is hier niet te vinden". Dat ze vaak naar kerkhoven op zoek gaat, heeft volgens haar niets te ma ken met een speciale belangstel ling voor de dood. "Het is er stil en rustig, er is een aparte sfeer. Meer zoek ik er niet". Verkopen is bij fotografie vaak het grote probleem. Want tenzij het ingekleurde foto's of monta ges zijn, gaat het niet om unica. Een fotograaf kan afdrukken blijven maken. Bovendien; wie op vakantie de belichtingsknop van z'n pocketcamera weet te vinden, denkt bij het zien van een foto-expositie al snel: dat kan ik ook. De kwaliteit van foto grafie is nog moeilijker vast te stellen dan die van met pen of penseel gemaakte beeldende kunst. door Ariejan Korteweg Linda Roodenburg rekent 250 gulden voor een originele afdruk van een foto van haar. Ze num mert de afdrukken niet, omdat er geen beperking is aan het aantal. De galerie verkeert nog in een proefperiode. Na de zomer gaat ze werk van anderen exposeren en worden de openingstijden uit gebreid. Of ze dan provisie zal gaan rekenen weet ze nog niet. Werk van Thijs Overmans in het Oude Raadhuis, Warmond. Ze overweegt hanggeld te hef fen, maar wil dat laten afhangen van de verkoopbaarheid. Oude Raadhuis Rondom de dorpspomp van Warmond wordt niet gedanst, maar geëxposeerd. De kleine ga lerie De Pomp zit er en ook het Oude Raadhuis. Clara Sikking is stuwende kracht achter beide tentoonstellingsruimten. De Pomp is haar eigen galerie, bij het Oude Raadhuis heeft ze als adviseuse een belangrijke stem in het kapitel. Een mooi pandje, dat Oude Raadhuis. Het wapen van War mond boven de trap herinnert aan de vroegere bestemming. De politie te water heeft er tijdelijk huis gehouden en het bureau ge meentewerken kreeg er tijdens een verbouwing onderdak. Toen het raadhuis daarna vrij kwam, hebben Warmonders een vereni ging opgericht om het gebouw voor het publiek toegankelijk te maken. Dat is ten dele gelukt. In de linkervleugel is een bank ge vestigd, de rechterflank wordt door de vereniging het Oude Raadhuis als expositieruimte ge bruikt. Dat is een rechthoekig zaaltje met witte wanden, een linoleum vloer en spotjes aan het plafond. Grote ramen aan de voorkant zorgen dat op zonnige dagen na tuurlijk licht alle kans heeft naar binnen te vallen. De schilderijen hangen er tijdens de lopende ex positie langs de wanden en alle maal op gelijke hoogte. De in richting kan echter met schotjes op de expositie worden afge stemd. Één stoeltje staat langs een wand. dat is bestemd voor de vrijwilligers, die om beurten tij dens de openstelling een oogje in het zeil houden. Momenteel hangt er werk van het gezin Overmans-Sund uit Woudrichem. Veel schilderijen van vader Thijs: zo te zien langs de lineaal geschilderde open staande ramen, maar ook paad jes door het struweel en land schappen. Van moeder Meike hangen er naief aandoende, anecdotische zeefdrukken, zoals van jongetjes die achter de rug van de boer om appeltje pikken. Dochter Mariotto heeft een aard je naar haar mamaatje en maakt zonnige zeefdrukken van tafe reeltjes als een spel jeu de boule of een picknick op het gras. Het werk van zoon Lesorbier spreekt me het meest aan. In Warmond hangen van hem een ritmisch ge stileerde gevel van een Italiaanse kerk, een lichtgevend sneeuw landschap met bomen en een af- fiche-achtige schaatsenrijder. Voorzitter C.J.M. Padberg ver telt dat de vereniging het Oude Raadhuis veelvuldig gebruik maakt van de contacten van Cla ra Sikking om exposanten te vin den. Uit haar aanbod doet de ver eniging een keus. Waar men zich daarbij door laat leiden? Geen huisvlijt, verzekert Padberg, maar een Mondriaan zal men in Warmond ook vergeefs zoeken. "We zijn maar eenvoudige War monders. We willen begrijpelijke kunst. Abstract werk halen we niet in huis. Landschappen, bloemen, portretten, daar gaat de voorkeur naar uit". Het Oude Raadhuis brengt el ke vier weken een andere ten toonstelling, die gemiddeld door tussen de 200 en de 350 mensen wordt bezocht. Daarvan is vol gens voorzitter Padberg veertig procent afkomstig uit Warmond. Om de gemeente de huur van het pand te kunnen betalen, wordt over verkochte werken tien pro cent provisie berekend. Het komt wel voor, dat vrijwel al het geëxposeerde werk wordt ver kocht, maar volgens Padberg is aan de verkoop te merken dat de mensen tegenwoordig meer op de penning zitten. Het gezin Overmans-Sund heeft pas één doek gesleten. Een topper is vol gens hem wel de jaarlijkse Paas- tentoonstelling van beschilderde eieren: "Dat verkoopt altijd ge weldig". Sculptuur van Per Abramsen. Expositie met werk van Hans Ba rends en Per Abramsen Urn 30 juni. Galerie Denise Stephan, Bakker- steeg 18-20. Geopend van vr. t/m zo. van 13.30 - 17.30 uur. Net zo min als de zwart-wit af beelding op de uitnodigings kaart een goed beeld kan geven van de abstracte kleurencompo sities van Hans Barends, zijn woorden ontoereikend om dit werk zo passend mogelijk te be schrijven. Om niet alleen te vol staan met de bewering dat op de expositie van galerie Denise Ste phan schitterende schilderijen te zien zijn, moet toch een poging daartoe ondernomen worden. De kracht die van het werk uitgaat is eigenlijk in werkelijkheid goed merkbaar, al blijft de waardering vanzelfsprekend een kwestie van persoonlijke smaak. Bij een eer dere kennismaking met een tweetal schilderijen van Barends maakte dit werk grote indruk op mij. De huidige tentoonstelling biedt de mogelijkheid een uitge breider overzicht te gaan bekij ken. Het grote formaat van sommi ge schilderijen laat zich verkla ren door het feit dat deze bestaan uit twee of meer doeken, die bin nen een lijst samengevoegd zijn. De zo ontstane naden kunnen de eenheid van bepaalde vormen toch niet verbreken maar dienen soms als duidelijke scheidings lijn. Barends brengt de verf in losse streken of vlakken op het doek aan, waarbij hij een zeer weloverwogen werkwijze volgt. Behalve verfijnde kleurschake ringen en afwisseling van egaal DEN HAAG (ANP) - Het succes van het eerste Haags Straattheater festival heeft er voor gezorgd, dat het tweede twee dagen langer duurt en wel van 7 tot 17 juni in de Haagse binnenstad. Grote belang stelling van gezelschappen resul teerde er in, dat zes groepen van over de grenzen zich er volgende maand voor het eerst in ons land presenteren. De theatermakers Hubert Fermin en Aus Greidanus zorgen bovendien voor een wereld première met hun voorstelling „De Vorst of Eros in het Depot", waar van vorm en inhoud overwegend te danken zijn aan het gebouw waarin het wordt verwezenlijkt: het oude Rijksarchief. De Mexicaanse groep Divas A. C. geeft op haar tournee door Euro pa in ons land drie voorstellingen van Donna Giovanni, op 30 en 31 mei en op 1 juni in het Haagse Ontmoetingscentrum voor Thea terkunsten (HOT). Het is een vrij zinnige interpretatie van de opera van Mozart en Da Ponte, geheel bezet met vrouwen, begeleid door één piano. gekleurde of gemengde partijen gebruikt hij strakke, rechte lij nen, die een bepaalde geleding in de compositie aanbrengen. Ook de smalle, afgesloten banen zijn een middel om delen van het schilderij te scheiden van elkaar. Door de opeenvolging van derge lijke elementen binnen de com positie ontstaat een ritmische vlakverdeling of een evenwichti ge opbouw van het geheel. Het zijn geen gezochte effecten die Barends nastreeft maar de variatie van de bestanddelen le vert sterke contrasten binnen het geëxposeerde werk op. Dit laat ste laat zich aanwijzen in het ge bruik van pasteltinten naast har de of onvermengde kleur en in de lichte of juist krachtig neerge zette toetsen. Vooral door de zeer gevoelsmatige benadering en de rijkdom aan kleur is zeer harmo nisch werk ontstaan dat een wel kome afwisseling vormt in de zo overvloedig getoonde 'wilde schilderkunst'. Sculpturen De sterk thematisch bepaalde sculptuur van Per Abramsen be wijst een goede tegenhanger te zijn voor Barends abstracte werk. Deze beelden en beeldjes zijn gebaseerd op twee hoofdmo tieven, de vrouw en de tafel. Een combinatie van beide is in de kleine plastieken uitgewerkt door middel van een reliëf met fijnbesneden vrouwenkopjes, aangebracht op een tafelblad. In een van de grote stukken heeft Abramsen dit gegeven weer an ders benaderd; hier dient de tafel als een soort sokkel voor de lig- Nieuw is ook de eerste bijdrage van de Haagse Comedie aan het programma. En muziekmakers zullen een eigen versie ten gehore brengen van de speciale festival melodie, die Klaus Kuiper heeft gecomponeerd. Dit heeft het Centrum voor Kunstzinnige Vorming, dat het fes tival heeft georganiseerd, bekend gemaakt. Door het voorshands uit blijven van rijkssubsidie die vorig jaar wel werd ontvangen, zijn er wat minder dure en spectaculaire gebeurtenissen te beleven. Net zo als vorig jaar komen er overigens groepen die genoegen nemen met een reiskostenvergoeding. Aan het programma kon nauwelijks wor den veranderd, omdat de subsidie pas twaalf dagen geleden werd ge weigerd. Henk Gerding en Jacqueline Witte die het programma samen stelden, rekenen op meer hulp van vrijwilligers en verwachten meer publiek dan vorig jaar. Ze hebben rekening gehouden met het feit, dut het Haagse publiek niet altijd in dichte drommen naar de eerste voorstelling komt kijken en luiste ren. De ensembles geven daarom nu wat meer voorstellingen. gende vrouwenfiguur. Dezelfde typerende vorm van een wel vend gemodelleerd vlak keert te rug in de twee andere grote beel den van brons en van hout. De kegelvorm van enkele marmeren objecten heeft Abramsen her- Fermin en Greidanus zeggen hun voorstelling kan worden mee gemaakt door ten hoogste vijf personen per keer. Er worden twee per avopd gegeven. Het Tweede Haags Straattheater festival zal zich hoofdzakelijk af spelen op het Plein, waar drie ten ten worden opgetrokken en in aan grenzende straten en nabij gelei lokalen. Bezoekers kunnen tien gen lang van twaalf uur 's midd; tot diep in de nacht op het festi terecht. haalt in een van zijn andere figu ren. Het werk op deze expositie illustreert dat hier twee kunste naars verenigd zijn met zeer con sequent doorgevoerde werkwij- NANCY STOOP. Anton Kersjes (archieffoto) LESKO, orkest cn projectkoor o.l.v. Jac van Steen, met een Kurt-Weill- programma. Solistische medewer king: Ruth Rainero sopraan, Ludy Vrijdag tenor en Arjan Liesker bari- LEIDEN - Voor de zoveelste maal verdient het LESKO een pluim op zijn hoed, ditmaal voor het opzetten en uitvoeren van een Kurt-Weillproject, waarin verschillende facetten van deze componist werden belicht. Weill was méér dan de componist van in aansprekende songs verpakte sociale aanklachten zoals de Dreigroschen Oper. Veel van dat anderssoortige werk is onbe kend en dus onbemind. Opval lend is hoe geavanceerd Weill's werk klinkt waarbij reminiscen ties aan tijdgenoten als Schon- berg en Strawinsky, maar ook aan laat-romantische componis ten als Mahler en Strauss te be speuren zijn. 'Vom Tod im Wald' op tekst van Brecht geschreven voor 10 hout- en koperblazers en bariton is daar een voorbeeld van, en merkwaardig genoeg ook de 'Frauentanz', zeven midde leeuwse gedichten, eveneens ge schreven voor zeven hout- en ko perblazers en sopraan. In het laatste geval dus geen poging tot het oproepen van een quasi-mid- deleeuws sfeertje, maar een vol strekt eigentijdse zetting. Weill's Eerste (en enige) Symfonie, waarvan het manuscript pas in 1957 werd teruggevonden, draagt het duidelijkst de sporen van de tijd van ontstaan. Concours Kerkrade KERKRADE (ANP) - Het tiende wereldmuziekconcours in Kerkra de, dat om de vier jaar wordt ge houden, zal dit keer duren van 5 tot 28 juli. De openingsceremonie, waarbij koningin Beatrix aanwezig is, begint 's-avondspm acht uur in In 'Der Silbersee', een als sprookje vermomde sociale aan klacht op tekst van Georg Kai ser, en de opera 'Happy End' in samenwerking met Brecht heeft Weill's muziek de uit de Dreigro schen Oper bekende elementen: de vermenging van musical-ach- tige songs en populaire dansen als foxtrot, wals en tango met vaak zeer navrante teksten. De drie zangsolisten hadden vaak een zware taak om op te boksen tegen het volume van de blazers begeleiding, al was de bezetting nog zo klein. Het gebruik van microfoons in het laatste onderdeel van het overigens wel erg lange pro gramma bracht daar geen merk bare verbetering in. Dat was des te meer te betreuren omdat de teksten nu eenmaal zo essentieel zijn. Het is mij trouwens een raadsel waarom men zoveel lof waardige zorg besteedt aan een programmaboekje met informa tie en teksten, en vervolgens het zaallicht uitdraait zodat geen mens die tekst kan mee lezen. Ambitieus was dit project van het LESKO zeker; er moest af en toe flink op de tenen gestaan worden om waar te maken wat op de lessenaar stond. Strikt ge nomen was zeker de Symfonie toch eigenlijk wel te hoog gegre pen. Maar dankbaarheid voor de kans nu eens kennis te nemen van de andere Weill moet dit keer dan maar eens de mogelijke kritiek de mond snoeren. MIES ALBARDA het gemeentelijk sportpark. Daar wordt een show opgevoerd van muzikanten, schutters, sportbeoe fenaars en zangers onder het motto van het wereldmuziekconcours „Alle Menschen werden Brüder". Meer dan 200 amateurkorpsen uit dertig landen nemen deel aan het festival, maar ook beroepsorkesten geven uitvoeringen. Prijs voor Hella Haasse UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Aan de schrijfster Hella S. Haasse is dit jaar de dr. J.P. van Praagprijs toegekend. Zij krijgt de prijs voor haar hele oeuvre, dat bestaat uit ro mans, gedichten en essays. Volgens de jury heeft het werk van Hella Haasse een humanis tisch karakter. De prijs bestaat behalve uit de waardering van het verbond voor het werk van de schrijfster uit een bedrag van drieduizend gulden. De dr. J.P. van Praagprijs werd in 1969 ingesteld ter gelegenheid van het afscheid van Jaap van Praag als eerste algemeen voorzit ter van het Humanistisch Verbond. Saban Gunes een in Nederland wonende Turkse auteur, zal de Jenny Smelik-Kiggenprijs 1985 ontvangen uit handen van Han van der Meer. Deze geldprijs ten bedra ge van 3000 gulden wordt hem uit gereikt voor zijn manuscript ,De koffer', een verhaal voor de jeugd, dat in een Turkse en een Neder landstalige versie gaat verschijnen. De jury hoopt dat dit verhaal, dat getuigt van een authentiek schrij verschap, door veel jongeren zal worden gelezen om daarmee aan het doel van deze prijs, het bevor deren van intercultureel begrip, te beantwoorden. Theater Maeeus blijft behouden DELFT (ANP) - De dreigende op heffing van de Delftse jeugdthea tergroep Maccus is voorlopig van de baan. Het ministerie van cul tuur en de provincie Züid-Holland zijn bereid Maccus samen twee jaar te subsidiëren, respectievelijk met drie en anderhalve ton, zo meldt het gezelschap. De onzekerheid over de toe komst van Maccus was ontstaan als gevolg van de door minister Brinkman (cultuur) op gang ge brachte reorganisatie van het Ne derlandse toneelbestel. In dat ka der werd besloten dat het jeugd theater onder verantwoordelijk heid van de lagere overheden zou komen. Hoewel het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur en de provincie beide hebben ver klaard zich niet verantwoordelijk te achten voor het voortbestaan van Maccus, hebben onderhande lingen tussen het ministerie er» Zuid-Holland nu voor twee -c nen een oplossing oDgelev^ dus de theatergroep Prijs ontwerp met prijs bekroond Beeldend kunstenaar Eric Claus, hoogleraar aan de Rijksakademie voor Beeldende Kunst in Amster dam, is gisteren bekroond met de Thérèse van Duyl-Schwartze por- tretprijs van de gelijknamige stich ting. Claus ontving de prijs uit han den van de Amsterdamse wethou der Wolffensperger. Opmerkelijk was dat Claus de prijs gekregen heeft voor de ver vaardiging van een medaille die als nieuwe Thérèse van Duyl- Schwartzeprijs van de stichting zal dienen. Claus kreeg dus als prijs zijn eigen ontwerp waar de stich ting nogal van onder de indruk was. Hij was hierover zeer verrast. Voorschotens Kamerkoor o.l.v. Rita Eriks m.m.v. het Instrumentaal En semble en Aat Eriks orgel. Met werken van: J. Pachelbel, H.S.F. Bi- ber, G. Fr. Handel, Joh. Brahms, Joh. S. Bach en G. Ph. Telemann. Gehoord op 29 mei in de N.H. Dorpskerk in Voorschoten. VOORSCHOTEN - Terug van weggeweest besloot het Voor schotens Kamerkoor met mede werking van een vijftal instru mentalisten een moeilijk seizoen met een kort concert in de Dorpskerk waarin werken van Pachelbel, Bach en Brahms cen traal stonden. Het feit dat de in het afgelopen seizoen door ziekte geplaagde dirigent Rita Eriks weer voor het eerst op het po dium stond gaf aan deze uitvoe ring een extra feestelijk karakter. Al was gisteravond helaas nog duidelijk te merken dat het koor de vaste hand van Rita Eriks lan ge tijd heeft moeten ontberen. Niet dat eraan de zuiverheid of stemkwaliteit van het koor iets ontbrak, maar de homogeniteit en evenwichtigheid waarop de uitvoeringen in het verleden konden bogen zaten gisteravond toch ook nog een beetje in de lap penmand. Zoals in het matig ge zongen motet 'O Heiland reiss die Himmel auf van Joh. Brahms. En vooral, in wat eigen lijk het klapstuk van deze avond moeten worden; het meeslepen de 'Jesu meine Freude' van J.S. Bach, dat door gemis aan lijn en evenwicht, een slepend tempo en te weinig dynamiek wel zeer pover uit de verf kwam. Een charmant intermezzo bleek daarna het pittige optre den van een instrumentaal en semble bestaande uit drie stu denten van het Kon. Conservato rium uit Den Haag te weten: Arie Hordijk (blokfluit), Piet Affourtit (viool) en Job ter Haar (cello) met organist Bert Mooiman in werken van Biber en Handel en een tintel-frisse Trio-Sonate voor fluit, viool en basso continuo van G. Ph. Telemann. De fraai gezongen avondliede ren 'Der Tag ist hin' en 'Der Mond ist afgegangen, waarbij vooral de sopranen en baspartij en als een bastillon van homoge niteit naar voren kwamen, doen vermoeden dat het Voorschotens Kamerkoor binnen zeer korte tijd weer over het dieptepunt heen zal zijn. ANNEKE VAN VLIET AMSTERDAM (ANP) - Anton Kersjes wordt de nieuwe dirigent van het Nederlands Studenten Orkest (NSO). Hij leidt het orkest in januari 1986 tijdens de nieuwe tournee langs de grootste Nederlandse concertpodia in negen steden. Kersjes volgt Louis Stotijn op, die het NSO acht jaar leidde. Stotijn „wist het NSO tot een begrip te maken. Met Kersjes slaan wij een nieuwe weg in", aldus donderdag een bekendmaking van het orkest. Het NSO wordt elk jaar samengesteld uit ongeveer 90 musicerende studenten. Kersjes neemt in oktober de nieuwe audities af. Kersjes was tot februari 1983 chef-dirigent van het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest. Hij verwierf ook bekendheid door ruim 100 tv-con- certen. Hij is in binnen- en buitenland een veelgevraagd gastdirigent.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25