Inzamelen van oud papier blijft voor clubs aantrekkelijk 'Er zijn kardinale fouten gemaakt' Kerk wil christelijk fonds tegen vergoeding abortus Recycling bespaarde in 1984 18 miljoen bomen Reportage Leidse Hoogleraar Giltay Veth over voetbalrellen: DONDERDAG 30 MEI 1985 PAGINA 17 HAARLEM/LEIDEN - Volgens professor Giltay Veth hebben "kar dinale fouten" in de organisatie gisteravond geleid tot de "afschu welijke" rellen voorafgaand aan de Europacup-1-finale Liverpool-Ju- ventus. De juridisch hoogleraar uit Haarlem, aan de universiteit van Leiden vooral bezig met sport en recht, kan er zo een aantal opnoe men. Hij moet daarbij wel enige voorzichtigheid in acht nemen ("omdat ik af moet gaan op wat ik voor de tv heb gezien en gehoord"), maar heeft wel geconstateerd dat er van "hoofdregels" is afgeweken. "Namelijk dat je supporters van twee partijen nooit in een vak of in een belendend vak moet zetten, en zeker niet zonder goede afschei ding". door Paul de Tombe De ervaring heeft hem geleerd dat achter doelen veel gebeurt, dat vechtpartijen vaak op staantribu- nes uitbreken en dat je geen con currerende groepen vlak bij elkaar in een stadion moet stoppen. De professor weet ervan. Vier jaar geleden was hij voorzitter van de Nederlandse Commissie ter Be teugeling van het Voetbalvandalis me, die in 1981 een rapport met aanbevelingen het licht liet zien. Hij heeft uit de verhalen die hem gisteren bereikten nog meer oorza ken gedestilleerd. België kent bij na geen supportersgeweld rond de velden, wat te merken was aan de gehele aanpak. "Ik hoorde ook van een oogge tuige dat hij een uur in de rij had moeten staan om het stadion bin nen te komen. Dat werkt agressie- verhogend bij jongelui die dron ken zijn en van drankmisbruik is volgens de berichten vooral bij de Engelsen sprake geweest. Het Hei- zelstadion is verder oud met teveel staanplaatsen en zwakke afschei dingen. Bovendien zou de Rijks wacht te laat hebben ingegrepen. Dan is het net als bij een oorlog en is het niet meer af te stoppen". Vooral niet bij jongeren uit grote steden. Destijds zei hij al: "Het is typerend dat voetbalvandalisme tegenwoordig het meest voorkomt bij clubs uit de grote steden. Het leefklimaat is daar blijkbaar het slechtst. De huiselijke gezelligheid ontbreekt, de welvaart is gestegen, waardoor horden jongeren in staat zijn wedstrijden te bezoeken waar van ik in mijn positie zeg: gut, wat kostbaar. Er is onvrede op het werk, werkloosheid. Het zijn alle maal factoren". De manier waarop die gisteren samenvloeiden in Brussel vervul den ook de hoorleraar met af schuw. "Het merkwaardige is daar bij dat alles daarvoor rustig schijnt te zijn verlopen, maar omdat het ergens kon beginnen, is het zo ge weldig geëscaleerd. Dat is dus de grote fout geweest". Giltay Veth kon er wel enig be grip voor opbrengen dat het duel later gewoon was doorgegaan. "Maar de enige afweging die daar bij heeft mogen tellen is dat het an ders nog tot nog ernstiger calami teiten had kunnen leiden. Als je verzekerd zou zijn geweest van een goede afreis van de supporters hadden ze de wedstrijd niet door moeten laten gaan. Nu dat wel ge beurde was het opvallend dat het rustiger werd vanaf het moment dat er werd gevoetbald". Vijf jaar geleden voorspelde Gil tay Veth "als we het geweld op de voetbalvelden niet kunnen terug dringen en het neemt nog verder toe zal dat leiden tot een nog ver dere ontwrichting van het voetbal. Dan is de basis weg en dan kan het profvoetbal over een aantal jaren weieens verleden tijd zijn". Na de verschrikkelijke beelden uit Brussel is de professor "zeer be nieuwd naar wat de UEFA nu gaat doen". Zelf wist hij in 1980 al dat alleen de symptomen van het voet balvandalisme te bestrijden zijn. Het gezwel zelf zal niet kunnen worden uitgesneden, "omdat de gewoonte om rotzooi te maken, is ingekankerd in het voetbalgebeu- ren. Het probleem is onoplosbaar". "Er moet in elk geval een gron dig onderzoek komen. Zowel de rol van de Belgische voetbalbond als van de clubs moet op de korrel genomen worden. Zoals ook die van de organisatie. Voor mij staat vast dat er kardinale fouten ge maakt zijn waardoor dit heeft kun nen gebeuren". Giltay Veth: het probleem is onoplosbaar. Geen land ter wereld, waar zoveel oud papier wordt ingezameld als in Nederland. In elke zich zelf respecterende ge meente staan op geregel de tijden de stalen contai ners die door actieve scho len of verenigingen wor den gevuld met gebruikt papier. Een aantrekkelij ke bron van extra inkom sten. De oogst gaat naar de groothandelaar. Deze sorteert het papier op soort, perst het in pakken en transporteert het naar de papierfabriek. En zo is de cirkel weer rond. door Evert de Jong Sinds 1980 is de herverwerking van papier enorm in populariteit toegenomen. Steeds meer men sen maken er een gewoonte van de kranten en tijdschriften, de le ge gebaks- en zeeppoederdozen, gebruikte veevoederzakken en reclamefolders buiten de vuilnis zak te houden en op te sparen voor de oudpapierinzameling. Ook de papierverwerkende in dustrie doet daar steeds meer aan mee. Krantebedrijven, han delsdrukkerijen, banken en kan toren zorgen samen voor de helft van de aanvoer van oud papier. Oud papier is op die manier in de laatste vijf jaar gegroeid tot de belangrijkste grondstof voor de nationale papier- en kartonin dustrie. Vorig jaar vormde de 1,1 miljoen ton oud papier 61 pro cent van de totale hoeveelheid grondstoffen voor de papierin dustrie. Zou daarvoor de klassie ke grondstof hout zijn gebruikt, dan hadden er in 1984 een slordi ge achttien miljoen bomen extra gekapt moeten worden. Meer dan oOOO mensen vinden vandaag de dag hun broodwin ning in het oud papier. Zij zijn werkzaam bij de naar schatting 250 lokale handelarep en onge veer 100 groothandelsbedrijven. En nog wekelijks proberen nieuwkomers zich een plaatsje te veroveren op de papiermarkt. Die is evenwel, zo luiden de vooruitzichten, op het moment tamelijk verzadigd. Nieuwelingen, die door middel van extreem hoge stuntprijzen proberen vaste voet op de markt te krijgen, krijgen onmiddellijk te maken met de vermanende vinger van de georganiseerde collega's. Want juist de papier en kartonfabrikanten hebben een forse greep op de oudpapier- markt. In een redelijke onderlin ge verstandhouding met hen worden de kiloprijzen vastge steld. Vruchten Willem Wuijster, directeur van de Vereniging van Nederlandse Papier- en Kartonfabrikanten in Haarlem, toont zich tevreden met de recycling van papier. "Wij plukken nu de vruchten van de 'oudpapierfilosofie', zoals die zich sinds 1973 heeft gevormd. Door oud papier opnieuw te ge bruiken, worden we zo min mo gelijk afhankelijk van buiten landse grondstoffenleveranciers en kunnen we blijven concurre ren met papierleveranciers uit bosrijke landen als de Verenigde Staten, Canada en de Scandina vische landen". Om de recycling van oud pa pier tot een succes te maken, moest wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. Een groot aantal oudpapierhandela ren moest rechtstreekse verbin dingen met de fabrieken hebben en de fabrieken moesten een voorraad oud papier in huis heb ben. Op het moment ligt een to tale voorraad van rond de 100.000 ton papier in de magazijnen. De ze voorraad is genoeg om vijf we ken voort te kunnen met de pro- duktie. Voor de verwerking van dit pa pier waren investeringen nodig voor de bouw van installaties die het kunnen reinigen en ontink- ten. Wuijster: "Wat reinigings technieken betreft is Nederland duidelijk koploper. Alleen de machines worden niet hier ge maakt. Dat gebeurt in bijvoor beeld West-Duitsland en Fin land". Sicoma in Marum is de op een na grootste oudpapierhandel in Nederland. Jaarlijks haalt het be drijf met 140 containers 130.000 ton afvalpapier op. Volgens di recteur Albert Lubbers is vooral in de betere soorten oud papier goed geld te verdienen. "Die worden in toenemende mate ver werkt tot grafische papieren en krantenpapier, produkten waar voor normaliter het duurdere cellulose als grondstof nodig is". Ook de huidige produktie van golfkarton wordt bijna geheel ge realiseerd uit oud papier, terwijl de pakpapieren voor drie kwart uit oud papier worden gemaakt. Massief en vouwkarton bestaat voor 80 procent uit gebruikt pa pier en sanitaire en hygiënische produkten als toiletpapier en tis sues worden voor 65 procent van oud papier vervaardigd. Nadelen Sicoma is een volle dochter van de KNP, de Koninklijke Ne derlandse Papierfabrieken, die op hun beurt voor de helft weer eigendom zijn van de Canadese papiergigant McMilan. Daarmee is meteen de belangenverstren geling van handel en fabrikant aangegeven, een situatie waar van de VAM in Wijster de nade len als geen ander ondervindt. In 1980 nam de Vuilnis Afvoer Maatschappij een kostbare in stallatie in gebruik, waarmee pa pier werd gescheiden van de rest van het huisvuil. De VAM werd zo, zij het aanvankelijk op heel bescheiden wijze, een concur rent van de reguliere oudpapier handel, die met behulp van de fa brikanten onmiddellijk in het ge weer kwam. "Wij fabrikanten kunnen het niet gebruiken", riep Willem Wuijster op een symposium in Utrecht, twee jaar geleden. Het papier, afkomstig van de huivuil- scheidingsinstallatie (HVS) in Wijster is volgens hem te vuil, bevat schadelijke bestanddelen, kent een gevaarlijke microbiolo gie, de vezel is te kort, kortom: "Oud papier moet aan de bron worden ingezameld, het kan niet via de huisvuilscheidinginstalla- tie", concludeerde de directeur van de VNP. Die samenvatting wordt door Harry Swinkels, hoofd public re lations van de VAM, met enig hoongelach weggewuifd. "De in stallatie is allerminst nutteloos. Anders waren we er wel mee ge stopt. Wat we uit het huisvuil halen, is natuurlijk geen schrijfpapier, maar het is wel prima geschikt voor de kartonindustrie. Het spul komt er nagenoeg droog en schoon uit. Uit recente proeven is komen vast te staan dat de huisvuilscheidingsinstallatie perfect is". Bij de strijd tegen het HVS- spook van de VAM voeren de grote oudpapierboeren in elk ge val een steekhoudend argument aan. Het publiek, zo luidt de reëel lijkende vrees, is niet lan ger gemotiveerd het papier apart te houden van de vuilniszak, als het er via een HVS toch wel wordt uitgehaald. En deze demo tivatie zou, mocht zij onverhoopt toeslaan, fnuikend zijn voor de totale papier- en kartonindustrie. Momenteel komt ongeveer de helft van alle oud papier uit huis houdingen. Mede daardoor kan de industrie beschikken over een gezonde voorraad, die noodzake lijk is voor een regelmatig pro- duktieproces. Dankzij de oudpa pierhandel kan de prijs, zo is de verwachting, redelijk stabiel blij ven. Dit mechanisme dient niet te worden verstoord, vinden han del en fabrieken. En Albert Lubbers is ervan overtuigd dat ook in de toekomst de inzameling van oud papier wel degelijk blijft bestaan. "Oud papier heeft de produktie van ■nieuw papier en karton structu reel veranderd, heel voorzichtig. De situatie is nu zo, dat de vraag het aanbod voor blijft en dat was in het verleden andersom". Vezel Doch hoe intensief er ook pa pier wordt ingezameld, hout zal op langere termijn een belangrij ke grondstof blijven voor de ver vaardiging van papier. Papier kan namelijk hooguit een keer of zeven opnieuw gebruikt worden. Daarna is de vezel te kort gewor den en verdwijnt zij door de zeef. Een kringloop zonder bomen is niet mogelijk. Maar het aandeel van cellulose en houtslijp in de nationale papierproduktie wordt wel steeds kleiner. In 1970 werd nog een miljoen ton houtpulp ge bruikt, vorig jaar bedroeg die hoeveelheid nog maar 600.000 ton. Hoe vreemd het ook moge klinken, de oud papier verzame lende verenigingen, scholen en particulieren zijn wat de kiloprijs betreft afhankelijk van de koers van de dollar. De prijs van cellu lose wordt namelijk in dollars aangegeven. Is de koers hoog, dan is de oudpapierprijs ook hoog, vooral voor de betere soor ten. Het inzamelen van oud pa pier lijkt in de toekomst dan ook een lucratieve zaak te blijven. Deze mini-containers zullen, zo luidt de verwachting, in de toekomst veel meer in gebruik raken. (foto gpd) De christelijke gereformeerde kerk van Scheveningen is een ac tie begonnen voor de oprichting van een 'christelijk ziekenfonds', dat een abortus provocatus niet zal vergoeden tenzij de vrouw in acuut gevaar verkeert. De Sche- veningse kerk heeft haar bezwa ren tegen het meebetalen van abortus via het ziekenfonds eerst voorgelegd aan minister Brink man en staatssecretaris Van der Reijden, maar die gaven daarop, naar haar oordeel, geen bevredi gend antwoord. Alle 183 kerkeraden van de Christelijke Gereformeerdce Kerken kregen een brief van de Scheveningse kerkeraad met de vraag wat zij van een 'christelijk ziekenfonds' vinden. Inmiddels zijn bijvalsbetuigingen binnen gekomen van de Nederlandse Patiëntenvereniging, de ortho doxe tegenhanger van het Ne derlands Artsenverbond, de vrouwenbond binnen de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk en de Tweede Kamer fractie van de Staatkundig Gere formeerde Partij. Ook hebben al een paar kerkeraden adhesie be tuigd. De verwikkelingen binnen de Christelijke Gereformeerde Ker ken rond de Amersfoortse predi kanten Harder en Rebel zijn voor de Scheveningse kerkeraad me de aanleiding geweest tot de ac tie. Ds. Harder is voorzitter van het Amersfoortse ziekenhuis 'De Lichtenberg', ds. Rebel is daar pastor. Beiden stemden in met een abortus-aanvrage door dit ziekenhuis. Een kerkelijke ver gadering verklaarde hen 'schor- singswaardig' wegens hun te ruim geachte standpunt. De zaak is nog in onderzoek bij hogere kerkelijke organen. "Het denken in onze kerken ontwikkelt zich zodanig, dat men het plegen van abortus normaal gaat vinden", zei D. de Jong van de Scheveningse kerkeraad te genover NCRV-teletekst. De Jong is rijksambtenaar. "Als abortus wordt bekostigd uit het ziekenfonds, moeten de reforma torische kerken duidelijk ma ken, dat zij hiertegen principiële bezwaren hebben en niet aan de ze vergoeding wensen mee te werken". "De zwijgende minder heid die tegen abortus is moet wat meer aan de bel trekken", vindt De Jong. Bij voldoende belangstelling is een christelijk ziekenfonds zeker reëel, denkt hij. "In onze demo cratie is elke wet voor aanpas sing vatbaar, ook de zieken fondswet. Een algemene maatre gel van bestuur geeft mogelijk heden om aan bepaalde zaken niet mee te betalen". Als alle reacties binnen zijn en de bijval voldoende wordt geacht, wil de Scheveningse ker keraad na de zomer de zaak aan de orde stellen in de vaste ka mercommissie voor volksge zondheid. Avondmaal mijden "De ambtsdrager die niet deelneemt aan het avondmaal is niet in staat de gemeente op ge paste wijze te leiden en voor te gaan. Hij kan zijn ambt niet be hoorlijk vervullen. Erger nog: zo'n ambtsdsrager verspert door zijn houding de toegang tot de Tafel des Heren voor veel aange vochten en beschroomde ge meenteleden". Dat schrijft de commissie 'Ambt en avondmaalsmijding' in een rapport voor de hervormde synode, die midden volgende maand in Doorn bijeenkomt. Op verzoek van het synodebestuur heeft deze commissie zich diep gaand beziggehouden met het probleem van de avondmaals mijding door ambtsdragers in een aantal hervormde gemeen ten. De mijding is niet een gevolg van laksheid of oppervlakkig heid, maar van een gebrek aan vrijmoedigheid. Men acht zich zelf te zondig voor het sacra ment. Deze mijding komt met name voor in kringen rond het blad 'Het Gekrookte Riet'. In de regel zijn dat uiterst rechtse ge meenten. Ambt en avondmaal zijn onlos makelijk verbonden, vindt de commissie. "Ambtsdragers die wel de vrijmoedigheid hebben het ambt te aanvaarden, maar niet om deel te nemen aan het avondmaal, scheiden wat niet ge scheiden kan en mag worden. God roept mensen tot de hele ambtelijke dienst en niet tot een stukje daarvan. Het ambt is geen minder heilige zaak dan het avondmaal. Wie scheiding maakt tussen ambt en sacrament, ver burgerlijkt het ambt tot een be stuursfunctie. En dat kan de be doeling van de avondmaal-mij- dende ambtsdrager nooit ziin". Nadrukkelijk stelt de commis sie, dat dit probleem eerder een pastorale dan een juridische be nadering behoeft, omdat een puur kerkrechtelijke behande ling vaak alleen maar verharding van standpunten oplevert. Ker keraden zullen aan grondig zelf onderzoek moeten doen. "Erva ren zij deze mijding zélf nog wel als nood of is er sprake van een zekere gewenning?" Strijd en verstoring in het leven en werken van de kerk zijn het ge volg, als kerkeraden herhaalde lijk mensen kandidaat stellen voor het ambtsdragerschap die niet naar het avondmaal gaan. In een afsluitend hoofdstuk geeft de commissie een kerkor- delijk kader aan voor het voeren van een beleid in deze kwestie. Geen docent iri Leiden. Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk ziet geen mogelijkheid om in Leiden een hervormd-gerefor- meerde docent te benoemen voor de theologische faculteit. Dat is de conclusie na lang en diepgaand beraad. Wel zal de studentenvereni ging 'Homilia' worden geholpen met een financiële bijdrage voor een docent die haar begeleidt. Dr. C. A. Tukker, hervormd pre dikant in Urk, was bereid zijn be geleiding van 'Homilia' - die buiten de theologische faculteit omgaat - voort te zetten. Dank. Op zijn algemene au diëntie bracht de paus gisteren dank voor de gastvrijheid die hij in de Benelux van geestelijke en wereldlijke autoriteiten heeft on dervonden. Hij verklaarde, een duidelijk beeld te hebben gekre gen van de veelkleurige werkelijkheid van het kerkelijke leven in deze landen. Dat de kwestie van de oecumene in Ne derland zo'n grote rol speelde, schreef hij toe aan de Reformatie van de zestiende eeuw.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17