s 'Het was vechten voor je leven' GEZELLIG ETENÏÏE¥00R4, BETALEN VOOR 3 'Dit zal Europa ons nooit meer vergeven' Italiaanse tv-kijkers lang in het ongewisse 1^1 Nederlandse fans redden vege lijf ternauwernood AC RESTAURANTS Afgelasting nooit overwogen Niet op de hoogte.. Complete oorlog in Heizel-stadion ZDF schrapt uitzending uit protest LEKKER EN VOORDELIG UIT DONDERDAG 30 MEI 1985 PAGINA 13 BRUSSEL (GPD) - Vier Neder- ren supporter van Ajax en dus wel landse voetbalsupporters hebben wat gewend, maar deze taferelen zich gisteravond ternauwernood tartten elke beschrijving. Eerst wa- hele de binnendringende Engelse hor- groep zonder dat er tegenmaatre- de konden Hans Alblas, Rene Bui tenkamp en de broers Hans en Ro nald Veerkamp het vege lijf red den. gelen kwamen van de kant1 politie. We hadden hier in Brussel een leuk dagje uit gepland, eerst naar het pretpark Walibi, daarna gezellig, met z'n vieren naar het voetballen. Dat is op een vreselijke nachtmerrie uitgelopen die me al- De uit Maarssen afkomstige Al blas verwoordde z'n emoties in het stadion als volgt: „We zagen die Li- tijd bij zal blijven", verpool-fans in ons vak komen en begrepen meteen dat er iets hele maal mis zou gaan. Ik kon al moei lijk uit de voeten omdat m'n.been onlangs in het gips is gezet. Geluk kig konden we er toch nog op tijd Vol emotie verhaalde hij van de afschuwelijke taferelen die hij had gezien. "Ik zag een jongetje van een jaar of vijf, zes, die gewond Zijn vader lag aan zijn voeten uit komen, anders zouden de ge- te sterven". Volgens Buitenkamp het merendeel van de betrok kenen bij de gevechten "stomdron ken". Het viertal supporters kent el kaar via de Maarssense korfbal club OVVO en had via de KNVB werieA toch noedoOT de kaarten eek°cl* die toegan« weraen toen nog aoor ,,_rc_haffw ™i, volgen ook voor ons niet te zien zijn geweest". Ook de uit Maarssen afkomstige broers Hans en Ronald Veerkamp probeerden heelhuids weg te ko- een aantal stenen geraakt ten naar een EHBO-post onder in het stadion gebracht worden. De eerste diagnose duidde op een lich te hersenschudding waarna ze naar een Brussels ziekenhuis zijn ver voerd. De uit Den Bosch afkomstige Rene Buitenkamp kwam onge schonden uit het vak. „Ik ben al ja- menselijke drama's haast onver mijdelijk. Zo smeekt een jonge supporter bijna snikkend: „Ik wil mijn moe der bellen om te vertellen dat ik nog leef'. De Belgische rijkswach ters houden zich echter strak aan de opdrachten die ze hebben ge kregen. Er wordt gevreesd voor de binnenstad OOSTENDE (GPD) - Voor meer dan 3000 Britse supporters werd de overtocht vanuit Oostende giste ren een afgang om nooit meer te vergeten. Zwaar aangeslagen - en de meesten dicht op elkaar gepakt - stonden ze vannacht urenlang in de rij voor de boten naar Dover. Met iets meer dan duizend tegelijk werden ze tenslotte afgevoerd: zonder één incident in de zwaarbe- daar moet de politiemacht zich waakte gangen van het station. desnoods met geweld tegen verzet- Het was vooral de ouderen onder ten. „Ze moeten zo snel mogelijk hen aan te zien dat ze de schande de zee op", is van hogerhand bevo- van een rampzalige voetbalavond len. met zich meedroegen. „Liverpool „Hoeveel mensen zijn er dood", zal nooit meer zijn wat het geweest zijn meestal de eerste reacties. En is", huilde een trouwe fan, die uit een jonge vader huilt: „Ik heb mijn schaamte de wedstrijd niet meer zoontje meegesleept naar de uit- had bijgewoond. „Dit zal Europa gang toen die rellen begonnen, ons nooit meer vergeven". Maar wat is er gebeurd met die an- Voor het oog van een paar hon- dere kinderen bij ons in het vak. Ik derd nieuwsgierigen spelen in Oos- heb ze na de wedstrijd niet i De chaos die overbleef. tende tijdens die nachtelijke de meest aandoenlijke taferelen af. Net voor half één komt de eerste trein aan. De schuwe Britten wor den onmiddellijk opgejaagd om verdere rellen te voorkomen, maar in de hal van het station zijn de BRUSSEL (GPD) De Euro pese voetbalunie heeft nooit overwogen Juventus-Liverpool niet te laten verspelen. Na de tragedie gisteravond in het Hei- zel-stadion, waarbij 38 voetbal supporters hpt leven verloren en honderden mensen gewond raakten, werd met unanieme stemmen en met goedvinden van beide clubs en hun natio nale bonden besloten de finale wel te spelen. „Zouden wij anders besloten hebben", beargumenteerde Jo van Marle het UEFA-besluit, „dan zouden er vermoedelijk nog meer doden zijn gevallen". Wel werd met opzet de aftrap anderhalf uur vertraagd, „om- dat er gewacht is op verster king van de politiemacht. We wilden niet het risico lopen dat mensen de kans zouden krijgen massaal het veld op te stormen bij een doelpunt". Pas nu wakker geschud door het supportersgeweld dat al ja renlang als een rode draad door het Europese voetbal loopt en gisteravond een tragisch hoog tepunt beleefde, wil de UEFA nu daadwerkelijk actie onder nemen. In navolging van wat eerder de KNVB al deed zal er een commissie worden be noemd die moet onderzoeken in hoeverre het supportersge weld kan worden ingedamd. Er zal een enquête worden gehou den om na te gaan bij wie de verantwoordelijkheid ligt om een drama zoals gisteravond in de toekomst te voorkomen. Voor de slachtoffers van Brus sel komt dat te laat. De nabe staanden ontvangen vandaag een condoleance van de UEFA, waarin de voetbalunie zijn deélneming betuigt. BRUSSEL (GPD) - De spelers van Juventus noch Liverpool wa ren echt op de hoogte van het drama dat zich voor de aanvang de Europa Cup-finale in Brussel afspeelde. De afscheid nemende Li verpool-manager Joe Fagan: „We hebben geruchten gehoord dat er gewonden waren, maar we wisten niet dat er ook mensen om het leven waren gekomen. We hebben het na de wedstrijd ge hoord. Ik was volledig verrast". Juventus-trainer Trappatoni: „Onze blijdschap is door die me dedeling na afloop flink afgenomen". Juventus-sterspeler Michel Platini: „Wij moesten afgaan op geruchten. Op het veld hoorden we van fotografen wat er gebeurd was. Wij hebben gedaan wat de UEFA heeft besloten. Onze represaille op alles wat gebeurd is, is het winnen van de Europa Cup geweest. Wij mochten onze sup porters niet teleurstellen". BRUSSEL (GPD) - Bijna twee uur nadat de laatste doden en gewonden uit het Heizel- stadion waren afgevoerd, trilde René Buitenkamp nog als een espeblad. Samen met vier vrienden had de Bosschenaar op het allerlaatste moment een entreebiljet weten te be machtigen voor de EC-finale in Brussel. Met nog een handjevol Nederlanders was hem een plaats toegewezen in een vak met Juventus-supporters, dat pal grensde aan dat van de Liverpool-aanhang. Op dat tribunedeel zou zich om kwart over zeven het meest gru welijke voetbaldrama afspelen uit de geschiedenis van de Europa Cup. Rijkswachters en al 'ontsnapte' supporters, proberen uit het tribunevak te slepen. „Ik weet nu wat het is", staarde de Bossche voetballiefhebber met holle ogen naar de lege maar door een politiekordon omzoomde gras mat, „om te moeten vechten voor je leven. Eerst hebben we ons met z'n vieren nog stevig aan elkaar vastgehouden, maar binnen de kortste keren was het een kwestie van ieder voor zich, en god voor ons allen". Op de hoofdtribune vonden drie van de vier elkaar te rug, de andere bleek bewusteloos naar het hospitaal te zijn afge voerd. Paniek De Nederlander was een van de honderden voetbalsupporters, overwegend Italianen, die zich be vonden in het tribunevak dat vol slagen in paniek raakte. De al voor af gevreesde botsing tussen de aan hang van Liverpool en Juventus begon in het stadion ruim twee uur voor het begin van deze finale der landskampioenen. Maar wat begon als gesar en naar voetbalmaatsta ven gerekend onschuldig gegooi met vuurwerk en flesjes, ontaard de in een complete voetbalramp. „Die Engelsen", herinnerde Re né Buitenkamp later aan de af schuwelijke taferelen die een paar (foto AP) honderd Engelse supporters op hun geweten hebben, „sloopten systematisch het hekwerk tussen de twee vakken". De gevolgen wa ren afschuwelijk. Amper gehin derd door de Belgische rijkswacht, die pas daadwerkelijk en massaal in actie kwam toen het leed al was geschied, vierden de Britse sup porters de vernieling van het hek werk met de bestorming van het Juventus-vak. baldrama tientallen doden moest hebben geëist, dreigde een totale veldslag, doordat de Juventus-sup porters aan de overzijde van het stadion wraak wilden nemen. Pas toen verscheen de Belgische rijks wacht massaal, en met 26 politie mensen te paard, in het stadion. Op dat moment werd ook een lint van politiemensen getrokken langs het Liverpool-vak. Maar terwijl de politie in het sta dion een totale chaos probeerde te gen te gaan, was de voetbalwereld al met stomheid geslagen. In ra zend tempo verspreidde zich het bericht dat er ten minste tien do den waren. Dat aantal werd echter met het kwartier hoger. In en buiten het stadion waande je je op een slagveld, waar de slachtoffers op elkaar gestapeld la gen bij de uitgang van de Heizei en later zouden worden overgebracht naar ijlings opgezette Rode-Kruis- tenten. Met vaak alleen een doek of supportersvlag over het hoofd wer den zij per brancard afgevoerd naar de ijlings opgeroepen ambu lances. Het ploin voor het stadion bood de aanblik van een hospitaal, waar tientallen gewonden op het asfalt werden behandeld en ande ren, die er ernstiger aan: toe waren, per helikopter of ambulance naar het ziekenhuis werden afgevoerd. De rust op de tribunes was in middels teruggekeerd. Niet echter in de catacomben waar de diep ge troffen spelers van Juventus perti nent weigerden alsnog aan de fina le te beginnen, maar daartoe uit eindelijk werden gedwongen door de UEFA, de Europese voetbalu nie. Bevreesd als de voetbalbonzen waren voor een totale escalatie kwamen beide ploegen uiteinde lijk toch op het veld. „Als je niet speelt", nam oud-in ternational Arie Haan al anderhalf uur eerder de UEFA in bescher ming, „breken ze hier de tent af. Maar als speler ben je gek om hier het veld op te stappen". Tegen het macabere decor van 37 doden en honderden gewonden werd de Europese bekerfinale als nog afgewerkt. In de aanloop naar de wedstrijd in het Heizel-stadion hadden de Britse en Italiaanse supporters zich nog redelijk gedragen. In het licht van wat in het stadion gebeur de vallen vechtpartijen op straat, vernielde winkelruiten en zelfs de beroving van een juwelier (buit zes ton) in de Brusselse binnenstad immers nog als 'redelijk' te ken schetsen. Al op dinsdagmiddag liepen in het Brusselse centrum honderden Britse supporters luidruchtig lie deren te zingen. De meeste van hen hadden toen al een stevig stuk in de kraag. Tot ongeregeldheden kwam het echter niet. Een gebro ken winkelruit op de Grote Markt was de ernstigste schade. teruggezien". De bewakers in de hal naar de boten maken zich daar kennelijk niet druk om. „We zouden eerst met tachtig man rijkswacht naar hier komen", vertelt een hoge functionaris. „Toen de gevechten uitbraken, zijn we razendsnel in beraad gegaan. We hebben de be waking in Oostende iets meer dan verdubbeld". „Zijn wij dan het uitvaagsel van de maatschappij", vraagt een vrouw in de rood-witte clubkleu ren zich vertwijfeld af. En wijzend op de grote schare van aanhangers: „Nog nooit heeft Liverpool op het continent voor opschudding ge zorgd- Dat het in deze finale ver keerd ging, ligt aan de Belgische autoriteiten. Ze hebben de Engel sen en de Italianen niet goed ge noeg gescheiden. En als de politie verstandiger had opgetreden, dan was het nooit zo uit de hand gelo pen". Ze staart mistroostig naar de res ten van wat een supportersvlag is geweest. Een agent brak na de wedstrijd in een woeste bui de stokken van het spandoek. De Britse vrouw kan er geen begrip voor opbrengen. Ze beschuldigt de autoriteiten in het stadion en krijgt instemming van alle kanten. De kritiek geldt met name de kaartcontrole, die veel te wensen overliet. Voor de fans uit Liverpool waren er in totaal ruim 14.000 kaar ten beschikbaar. „Maar we zijn minstens met 25.000 man in het stadion geweest. Daarvan hadden er 10.000 geen kaartje". Zo kon het ook gebeuren dat Ita lianen en Britten voor de aftrap van de wedstrijd in hetzelfde vak terechtkwamen. En daarmee werd, volgens de supporters, een van de grondregels van het moderne voet bal met voeten getreden. „Dat is gewoon om moeilijkheden vra gen", aldus de steward. Bovendien was de begeleiding van de Britse aanhang in de ogen van velen te streng. „We werden opgedreven als vee", beschrijft een bedeesde heer de reis naar Brussel en terug. En inderdaad: ook in Oostende biedt het cordon van •agenten een angstwekkende aan blik. De ontevredenheid onder het le gioen zou daardoor ernstig zijn op gedreven. De noodlottige gebeur tenis in het stadion was volgend de harde kern onder die supporters min of meer een ontlading van op gekropte spanningen. Een van die fans: „De ontvangst in België is mede de oorzaak van die ver schrikkelijke rel. Dat kon bijna niet anders meer. Je vóelde de spanning stijgen bij de politie en ze zagen ons gewoon als vee en niets meer dan dat". Maar één mening stond daar, ver na afloop van de wedstrijd, lijn recht tegenover. „Weet je wat de oorzaak is van deze ramp", verze kerde een verslaggever, die de reis voor één keer met de supporters mee wilde maken. „Vorig jaar in mei zijn de fans van Liverpool in Rome door een hel gegaan. We hadden de cup gewonnen tegen AS Roma en bij de uitgang van het stadion werden onze mensen beko geld met zware stenen. Deze ramp, in Brussel, was voor velen een wraakactie op de Italianen. Ik heb een jongetje horen schreeuwen: „You killed my father". En hij was een van de eersten die het gevecht is begonnen". ADVERTENTIE Geldig t/m zoterdog 1 juni ROME (GPD) „Een victorie voor Juventus en voor het Italiaanse voetbal: over wat er verder van avond is gebeurd zullen wij op dit ogenblik liever niet spreken". Dit waren de laatste woorden van het Italiaanse televisiecommentaar op de wedstrijd Juventus-Liverpool in Brussel, en ze waren kenmer kend voor de uiterste terughou dendheid waarmee zowel radio als televisie de hele avond over de ge beurtenissen in Brussel hadden bericht. Enkele malen had de commenta tor Bruno Pizzul meegedeeld, dat er bij de ongeregeldheden voor de wedstrijd slachtoffers waren geval len, maar dat er over hun nationali teit geen zekerheid bestond. In het televisiejournaal tijdens de rust kondigde het ministerie van bui tenlandse zaken aan, dat er een familieleden hangers in Brussel konden bellen om inlichtingen te krijgen. In de loop van de tweede helft werden dit vier nummers die regelmatig op het scherm werden geprojecteerd. Pas in het laatste journaal het scherm te brengen, uit protest tegen de beslissing om de wed- Juventus-aan- strijd te laten doorgaan ondanks de dood van 35 mensen en honderden gewonden tijdens rellen in het Hei- zelstadion. Ruprent Eser, presentator van het televisiejournaal Heute, kon digde het besluit om 21.45 uur aan. de wedstrijd werd be- 'Een dergelijke gruwel bij een loop kendgemaakt dat er minstens 36 doden waren gevallen, Italianen. Tot dat ogenblik les gedaan niek te zaa leden van de slachtoffers zoveel mogelijk ingelicht. ZDF Westduitse televisienet, de ZDF, besloot de Europacupfinale Ljver- pool-Juventus niet rechtstreek?: op voetbalwedstrijd is in de Europese geschiedenis ongekend', zei Eser. In een commentaar zei Eser niet mogelijk pa- te kunnen begrijpen hoe de UEFA de familie- kon rechtvaardigen dat de wed strijd mocht beginnen nadat zove- len waren gedood. Reinhard Apel, hoofdredacteur van het ZDF-journaal, gaf vervol gens een emotioneel commentaar waarin hij ondermeer zei: 'Wij vin den dit geweld onbegrijpelijk. Wat zijn dit?' Goed idee: lekker uit eten met familie of vrienden. EnAC betaalt mee. Want als u in ons sfeervolle bedieningsrestaurant onderstaand menu voor 4 personen bestelt, hoeft u maar voor 3 personen te betalen. Deze advertentie is dus geld waard. Knip 'm uit, en ga ermee naar AC! Het menu bestaat uit: Kippesoep Malse Hollandse biefstuk met champignonsOC Vanille-ijs met slagtopping Serviesje koffie. De oorlogstaferelen die zich af dat moment afspeelden, wa even beangstigend als waardig. Sprakeloos door de blin- j de woede die de Britten aan de dag legden, raakte een volledig tribu- nevak totaal in paniek. Met hon- I derden tegelijk probeerden zij een veilig heenkomen te zoeken en za gen daarbij de sintelbaan en de grasmat als enige uitweg. Daar echter werden zij opgewacht door I de rijkswacht, die er stevig op los mepte, waardoor de hysterisch gil lende toeschouwers geen kant i meer opkonden. Ingeklemd tussen de Engelse I supporters en de politie werden zij als vee op een hoop gedreven. Tientallen mensen werden onder de voet gelopen en platgedrukt te- J gen een tribunemuur, die eveneens J LD zou bezwijken. „Alles brak af als luciferhoutjes", schilderde René Buitenkamp de dramatische ge- Nog amper'beseffend datdit voet AC Res,aumn, Leiderdorp, Afslag Hoogmade, Persant Snpepweg, EI0/A4 Rotterdam-A,msterdam. Tel. 071-89930£.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13