Manipulatie met tarief Obligatiemarkt moet bakzeil halen HYPOTHEEK- Beursweek Reizigers razend om acties van verkeersleiders FNV wil boycot bouw raketbasis 'CDA moet afstand nemen van het kabinetsbeleid' Rendement garages te laag leidse spaarbank 5 ZATERDAG 25 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De bouw- en houtbond FNV gaat zijn leden oproepen niet mee te werken aan bouwwerken die bestemd zijn voor de plaatsing van kruisraketten in ons land. Dit heeft de bond op de slotdag van zijn driedaagse congres in Amsterdam besloten. De oproep tot boy cot van de bouwactiviteiten zal worden gedaan als in weerwil van de maatschappelijke druk door de regering toch tot plaatsing wordt beslo ten, aldus de bouwbond. In een resolutie, die door het congres werd aangenomen wordt gesteld dat het plaatsen van kruisraketten in Nederland een volgende stap in de bewapeningswedloop zal zijn die in strijd is met het streven naar vrede. Gebruikers stadsverwarming: NIEUWEGEIN (ANP) - De gebruikers van stadsverwar ming, die sinds enkele maanden verenigd zijn in het Lan delijk Overleg van Stadsverwarming Afnemers (LOSAN), hebben de stadsverwarmingsbedrijven gisteren tijdens een vergadering beschuldigd van gemanipuleer met cij fers, met als doel de tarieven voor stadsverwarming hoog te houden. De VESTIN, het samenwerkingsverband van de stadsverwarmingsbedrijven, behandelde op die verga dering in Nieuwegein een advies over de manier waarop de stadsverwarmingstarieven berekend moeten worden. UTRECHT (GPD) - Het rende- ment van garagebedrijven is te laag en zal de komende jaren onder druk blijven staan. Dit constateert Rabobank Nederland in een be drijfstakstudie. Doelmatiger distri butie van nieuwe auto's, groter aandeel in de handel in gebruikte auto's en maatregelen tot betere werkplaatsbezetting wordt aanbe volen als mogelijkheden om de perspectieven te verbeteren. De omzet van de garagebedrij ven zal de komende jaren gelijk blijven of misschien zelfs licht da len. Na een fors herstel in 1983 was er in 1984 al weer een daling, tot f 20,8 miljard. Daardoor dreigt een deel der ondernemingen in de pro blemen te komen. Vooral bedrij ven die nu in een dure, te ruime, jas zitten of een management hebben dat onvoldoende weet in te spelen op de toekomstige marktomstan digheden. Maatregelen zijn dus nodig om gevaren als groeiende overcapaci teit en dalende opbrengsten te ke ren. Voorgesteld wordt de distribu tie van auto's via een systeem van hoofddealers in grote dealers in kleine, omliggende, plaatsen te laten verlopen. Daarbij moet aandacht worden besteed aan verbetering van verkoopmar ges. Garagebedrijven zouden verder kunnen trachten het aandeel in de verkoop van gebruikte auto's te vergroten door acties te onderne men om de niet-bonafide autohan del en de verkopen van particulier tot particulier terug te dringen. De werkplaatsomzetten daalden de afgelopen jaren door een grote re produktiviteit, het minder on derhoudsgevoelig worden van au to's en de toeneming van doe-het- zelf- en beunhaasactiviteiten. Deze beweging zal zich vermoedelijk nog voortzetten, waarbij een om zetdaling van vijf procent per jaar tot de mogelijkheden behoort. Kort Zakelijk KLM De KLM heeft in het boekjaar 1984-85 een bijna drie keer hogere winst behaald dan in het vooraf gaande jaar. De winst steeg van 103 naar 290 miljoen gulden. De inkomsten van de luchtvaart maatschappij beliepen 5,6 miljard, een stijging met 12 procent ten op zichte van de 5 miljard die over het boekjaar 1983-84 binnenkwamen. Op het resultaat over 1984-85 be hoeft geen vennootschapsbelas ting in mindering te worden ge bracht. Krediet Gedurende het eerste kwartaal van 1985 werd voor 1.546 miljoen gulden aan consumptieve kredie ten verstrekt tegen 1 593 miljoen gulden in dezelfde periode van 1984, wat een daling betekent van 3,0 procent. Dit blijkt uit een giste ren verschenen onderzoek' van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS tekent hierbij aan dat deze daling nagenoeg geheel werd veroorzaakt doordat minder huur kooptransacties voor personenau to's werden afgesloten, namelijk 164 miljoen gulden in het eerste kwartaal van dit jaar tegen 209 mil joen gulden in dezelfde periode van het vorige jaar toen er opval lend veel kredieten voor personen auto's werden verstrekt. Loonsverhoging De particuliere 'werkgevers in IJsland hebben een loonsverho ging van twintig procent aangebo den in ruil voor een stakingsvrije periode van 18 maanden die op 1 juni moet ingaan. Daarmee hopen de werkgevers te bereiken dat de vakbonden afzien van de stakin gen die ze voor de herfst hadden aangekondigd om een nog grotere loonsverhoging af te dwingen. Volgens de gebruikers is de VES TIN by haar berekeningen bewust uitgegaan van onzuiver cijfermate riaal. Volgens een aanvaard begin sel mogen de 100.000 gezinnen die op stadsverwarming zijn aangeslo ten niet duurder uit zijn dan de ge bruikers van individuele gasver- warmingsinstallaties. Daarom heeft de VESTIN het VEG-gasinstituut laten berekenen wat het rendement is van een cv- installatie op gas, ofwel hoeveel gas zo'n cv-ketel gebruikt voor een bepaalde hoeveelheid warmte. Dat gegeven is van belang voor de vraag wat een gemiddelde cv-in- stallatie kost. Het eidrapport van het VEG-onderzoek, dat de VES- TIN-leden nog niet in hun bezit bleken te hebben, laat volgens VESTIN-voorzitter H. van der Pols ruimte over voor verscillende in terpretaties, omdat de meetresulta ten in 93 woningen sterk uiteenlo pen. "Toch is dit materiaal het bes te dat op dit moment voor handen is en gaan wij ervan uit dat wij een aanvaardbaar gemiddeld rende ment hebben berekend", aldus Van der Pols. Voorzitter B. Boer van de gebrui kersorganisatie LOSAN bestreed dat en nam enkele malen, onder protest van Van der Pols, het woord om zijn standpunt kracht bij te zetten. "Er wordt hier perti nente onwaarheid gesproken. U gaat uit van de verkeerde lijstjes", aldus Boer. Hij rekende voor dat de VESTIN bij haar advies uitgaat van een te laag rendement en dus van te hoge kosten voor gasverwar- ming. Die dwaling zou de gezinnen met stadsverwarming 60 gulden per stookseizoen extra kosten. Bo vendien berekent de VESTIN on derhoudskosten door in het tarief, terwijl deze ook al bij de huishuur inbegrepen zouden zijn. Over dat laatste is ook het ministerie van volkshuisvesting gevallen, zo gaf voorzitter Hendriks van de tarief commissie gisteren toe. Daarover met het ministerie nog overleg Bram Buys heeft gisteren het voorzitterschap van de Hout- en Bouwbond FNV aan zijn opvolger Jan Schuller (links) overgedragen. Buys was 21 jaar voorzitter. (foto anp) Jan Schuller Bouw- en Houtbond FNV: Niettemin nam de VESTIN het tariefadvies in overgrote meerder heid aan. Tegenstemmers waren het stadsverwarmingsbedrijf Mid den-Nederland en de gemeenten Breda en Rotterdam. AMSTERDAM (ANP) - Als het CDA bij de kamerverkiezingen in mei 1986 op enige sympathie van de vakbeweging en haar leden wil rekenen, dan zal deze partij duide lijk moeten maken dat zij het kabi netsbeleid van de afgelopen acht jaar in een nieuwe regeerperiode niet voort wil zetten. Dit zei Jan Schuller, de voorzitter van de Bouw- en Hout bond FNV, gisteren op de slotdag van het vierjaarlijkse congres van zijn bond in Amsterdam. Schuller kreeg aan het slot van het congres officieel de voorzittershamer over handigd van Bram Buys (zie foto), die onder warm applaus wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nam van zijn bond. „We gaan onze leden oproepen om te gaan stemmen op een partij waarvan verondersteld kan wor den dat het FNV-program erbjj in goede handen is. We noemen geen namen van partijen, maar als we toch namen noemen dan kan het CDA daar alleen bij zijn als deze partij een gunstig oordeel velt over de wensen van de FNV. Wat wij no dig hebben is een progressieve re gering". Als dat niet gebeurt, aldus Schul ler, dan verdient het CDA evenals de WD een zo grote verkiezings nederlaag dat deze partijen samen De Bouwbond FNV wil de ko mende jaren een realistische koers varen, zo betoogde de nieuwe voor zitter: „Wij erkennen het belang van goede, goed geleide en finan cieel sterke bedrijven en we her kennen de problemen van de over- levingsstrijd voor veel bedrijven in de bouwsector. Centraal staat voor ons economische groei. De bouw moet zijn vliegwielfunctie voor de economie weer terugkrijgen". Daarvoor zijn een sterke vakbe weging, verantwoordelijke werk gevers en een progressieve rege ring nodig, aldus Schuller. Hij waarschuwde de werkgevers dat zij de komende jaren grote proble men met de bouwbond kunnen verwachten wanneer van werkge verszijde de verantwoordlijkheid voor werkgelegenheid en sociale zekerheid niet wordt genomen. Dienstenbond CNV: Wel boycot Zuid-Afrika UTRECHT (ANP) - In tegenstel ling tot het CNV, de eigen vakcen trale, vindt de Dienstenbond CNV wel degelijk dat de tijd rijp is voor een totale boycot van Zuid-Afrika. Het CNV sprak zich onlangs op een congres van de Europese vak beweging in Milaan als enige uit te» gen een boycot Alle andere vak centrales, waaronder ook de FNV, die de kwestie had aangekaart, wa ren er wel voor te porren om via een boycot de apartheid in Zuid- Afrika te lijf te gaan. Maar de Dienstenbond CNV denkt daar heel anders over, zo liet voorzitter N. van der Stel gisteren weten: "Wij menen dat je langza merhand de conclusie mag trek ken dat je via de weg van de dia loog in Zuid-Afrika niets oplost. Bovendien kan Van der Meulen dan wel zeggen dat een boycot op papier heel wat lijkt maar in de praktijk niet van de grond komt. Een boycot is een duidelijke maat regel. Je kan wel bij voorbaat roe pen dat zo'n boycot niet van de grond komt maar laten we dat nu eerst maar eens proberen". Wall Street bereikte deze week een nieuwe historische top voor de 30 tot de Dow Jones Index be horende aandelen, maar het Damrak viel in feite wat tegen. Alleen de banken konden een nieuwe top aanslaan. De rest van de beursgroepen bleef onder de eerder dit jaar bereikte topni veaus, terwijl de lokale industrie per saldo zelfs moeite had mee te komen. Na vier dagen handel lag de index hiervan ruim anderhal ve punt lager dan vorige week vrijdag. Maar dank zij vooral de zeer positieve ontwikkeling voor ons hoofdfonds Koninklijke Olie, die een dominerende posi tie inneemt in de index voor het algemeen beursgemiddelde kon deze laatste per saldo toch nog enkele punten oplopen. Rentedaling De Newyorkse effectenbeurs koesterde zich in het milde kli maat van de rentedaling. Eind vorige week verlaagde, nog ge heel onverwacht, de FED, het be stuur van de gezamenlijke cen trale banken in de Verenigde Staten, het officiële disconto met een half procent tot 7,5 procent, een niveau dat sinds augustus 1978 niet meer is voorgekomen. Naar achteraf bleek met algeme ne stemmen, omdat de leden van dit bestuur in toenemende mate bezorgd zijn over het beloop van de Amerikaanse conjunctuur. Zeer terecht, naar later deze week bleek. Want het officiële door C. Wagenaar groeicijfer van de economie over het eerste kwartaal kwam nog flink lager uit dan het reeds sterk teruggebrachte schattingscijfer. Dat lag op 1,3 procent, na nog 3,7 procent te zijn geweest in begin januari. Deze verlaging, die in maart al schrik en consternatie had gebracht, is achteraf niet vol doende gebleken, want officiële en juiste berekeningen hebben nu de groei op 0,7 procent ge steld. Wall Street kwam door beide feiten - de renteverlaging en ernstige groeivertraging tus sen twee vuren terecht. Aanvan kelijk heerste er grote vreugde over de lagere rente. Het koerspeil steeg tot boven de ma gische grens van 1300. Maar de zorg over de groeiver traging riep midden in de week een beursreactie op die het koerspeil weer deed dalen. Hier bij hielpen ook de geruchten mee als zou de bekende rente- goeroe Kaufman reeds het einde van de rentedaling aankondigen in een omvangrijk studierapport. Dat viel echter mee, want deze in Wall Street als zeer deskundig erkende financier ziet de rente op wat langere termijn weliswaar weer stijgen, maar verwacht voorlopig nog wel enige daling. Tegenover alle vreugde op Wall Street kreeg onze beurs eni ge teleurstellingen te verwerken. Ten eerste bleek de lokale markt door de hausse van de afgelopen paar maanden wat vermoeid te zijn geraakt. Er bestond voor ve le vooraanstaande aandelen van deze sector opvallend weinig be langstelling en een groot aantal liep zelfs eerder terug. Overigens is een dergelijke reactie wel ge bruikelijk, nu de jaarverslagen en vergaderingen zijn afgehan deld en voor de plaatselijke han del en industrie tot augustus/sep tember gewacht moet worden op bedrijfsgegevens. Alleen de bank- en verzeke ringsaandelen beleefden nog vrolijke dagen, met voor de eer ste een nieuwe jaartop en voor de laatste zelfs een dagsprong van 13 punten. Maar ook hier bekoel de nadien het enthousiasme, om dat zich nog een andere teleur stelling kwam melden, namelijk de weigering van de lange rente daadwerkelijk met de rente in de Verenigde Staten mee omlaag te gaan. Onze obligatiemarkt zette deze week aanvankelijk wat hoger in, maar moest al snel bakzeil halen. De oorzaak van deze trage ren tereactie werd toegeschreven aan de weigering van de geld marktrente het hoge niveau van de laatste tijd te verlaten. En dat vloeit weer voort uit de druk die de gulden nog steeds in het bui tenland, en met name van de Westduitse Mark, ondervindt, alsmede uit de te geringe om vang waarmee de banken kortge leden op het beleningsaanbod van de centrale bank zijn inge sprongen. Glorieus Alleen voor Koninklijke Petro leum was het een glorieuze week. In plaats van een flinke winstdaling over het eerste kwartaal, waar ter beurze op was gerekend, blijkt de Shell nog een verdere winststijging van 12 pro cent te hebben geboekt. Van het slotdividend van f6,75 werd in eerste instantie dan ook de helft teruggewonnen. Maar het aan deel bleef daardoor, nauw om de 200 gulden schommelen. Ver dere flinke koersverbeteringen boekten ABN, NMB, ABG, Cete- co en Centrale Suiker Maat schappij. Een fikse stap terug de den Verenigde Machinefabrie ken Stork, Nijverdal-Ten Cate, Audet en Gamma. De Europese Optiebeurs draai de weer een normale werkweek van vijf dagen af, waarin de tota le omzet opliep tot 104.000 con tracten of 20.800 gemiddeld per dag. In de voorgaande korte werkweek bedroeg de gemiddel de dagomzet bijna 22.000 con tracten. Dit maal stonden de calls in KoninkUjke Olie cen traal, vooral toen de kwartaalcij fers bekend werden. In het begin werd ook druk in callopties op staatsleningen gehandeld, maar nadien hier de belangstelling af en kwamen de puts weer opzet ten. SCHIPHOL (GPD) - Woedende reizigers, huilende kinderen, lan ge rijen passagiers voor de tele fooncellen en voor de coffee-cor ners in de vertrekhal op Schip hol. "Als ik zo'n verkeersleider voor fnijn neus krijg, geef ik hem een klap voor z'n smoel. Een stel letje boksers moeten ze hier naar toe sturen. Dan leren ze het wel af. We hebben twee jaar gespaard voor onze vakantie naar Roeme nië en nu kunnen we niet weg omdat die jongens daarboven 1.200 gulden netto per maand meer willen verdienen. Kan je na gaan wat voor een salaris ze nu hebben". De stemming onder de reizi gers op Schiphol, die door de ac ties van de verkeersleiders giste ren niet konden vertrekken, is ver beneden het vriespunt. Voor al het feit dat de actie zo onver wacht wordt gevoerd, heeft de meeste mensen verbijsterd en verrast. Een familie uit Andijk: "Waarom hebben ze dat nu niet van te voren aangekondigd, dan hadden we er rekening mee kun nen houden. In de krant heeft steeds gestaan dat er zondag pas actie zou worden gevoerd. We dachten nog dan hebben we mazzel. Nu zitten we hier al van af 7 uur vanmorgen te wachten". Koffie Een meisje uit Zwolle dat naar Amerika zou vertrekken met Bri tish Caledonian zit op haar koffer en staart somber in haar zoveel ste bekertje koffie. "Wat er gaat gebeuren weet ik niet, misschien dat ik met de bus naar Düssel- dorf wordt gebracht, maar dat is nog niet zeker. Ik moet zo maar eens bellen met mijn familie in Amerika, want die begrijpen straks natuurlijk niet waar ik blijf. Is dat duur zo'n telefoon tje?" Een ouder echtpaar is 's mor gens om half zes uit de kop van Noord-Holland vertrokken voor een 15-daagse vakantie in Roe menië. 'Het is verschrikkelijk. Hoe hebben ze dat nu kunnen doen. Net in het Pinksterweek- einde. Hoeveel mensen worden daar niet de dupe van. Moet je al die kleine kinderen hier zien. Het is een schande. Ze moesten die jongens hun vorstelijke salaris inhouden in plaats van te bakke leien over 1200 gulden netto". De salariseisen van verkeers leiders en ander personeel van de luchtverkeersbeveiliging wor den ingegeven door een perso neelstekort (waardoor verlofda gen niet kunnen worden opgeno men). Daarnaast speelt een drei gende overname van de lucht verkeersbeveiliging Schiphol door het verkeersleidingscen trum Eurocontrol in Beek een belangrijke rol. Eurosalaris Verkeersleiders, technisch en administratief personeel op Schiphol dreigen hierdoor hun baan te verliezen. Zout in de wonde is het grote verschil in sa laris met verkeersleiders (en an der personeel) bij Eurocontrol in Beek. Dat personeel geniet een zogeheten Eurosalaris, waarover veel minder belasting hoeft te worden betaald. Netto verdient men ongeveer het dubbele. Het personeel op Schiphol wordt desondanks gevraagd om mee te werken aan een over dracht van het luchtverkeer aan Beek. Verkeersleiders en met na me het overige personeel, vinden dat zij zodoende werken aan het opheffen van hun eigen baan. Voor loyale werknemers moet daarom fors worden betaald vin den de bonden ABVA/KABO, Ambtenarencentrum, CFO en CMHA (de bond van de verkeers leiders). In drie onderhandelingsrondes tussen bonden en directeur-ge neraal Raben van de Rijkslucht vaartdienst (de speciale commis sie) hebben de bonden hun sala- ADVERTENTIE i jaar vast met gemeentegarantie. DE EIGEN HUIS BANK de bonden eerst in gingen op een voorstel om de luchtverkeersbe veiliging in zijn geheel onder te brengen bij Eurocontrol of om van de dienst een zelfstandig be drijf te maken (te privatiseren), De verkeersleiders zeiden hier direct ja op en de andere bonden kwamen deze week ook met een voorzichtig 'ja'. Voor het stationsgebouw ver zamelen zich de eerste bussen waarmee de passagiers naar de luchthavens in Brussel en Düs- seldorf worden gebracht. "Ik ben in ieder geval blij dat er nu bewe ging inzit. Van dat wachten wordt je doodziek. Wie weet kom ik vandaag toch nog in Roeme nië aan". De deur van de toering- car gaat dicht. De achterblijvers zwaaien hun familie uit. De vol gende bussen rijden voor. Raben hield de bonden afgelo pen dinsdag salarisverhogingen voor van 7,5 tot tien procent over het bruto salaris. Dit terwijl de oonden een verhoging van tien tot twintig netto eisten: veel geld voor loyale werknemers. Het ver schil in geld uitgedrukt komt af hankelijk van de rang van de werknemer van portier tot chef verkeersleider neer op 88 tot 303 gulden (het bod van Raben) en 256 tot 1500 gulden de eis van de bonden. Dit verschil was te groot. De bonden willen een ho ger bod en besloten daarom actie te ondernemen. Een echtpaar uit Enschede kan dat moeilijk verkroppen. Met twee slapende peuters zitt -n ze te wachten op het vliegtuig naar Barcelona. "Schoften zijn het. Niets meer en niets minder. We zyn vannacht vertrokken omdat we twee uur van te voren moes ten inchecken. We zitten hier vanaf zes uur en met ons nog veel meer mensen. We hadden al lang in de lucht moeten zitten en buiten dat, het wachten kost ons handen vol met geld. Koffie, broodjes, noem maar op. Ze we ten hier wel van prijzen hoor. En dan moeten we straks ook nog in zo'n bus naar Brussel. Het zal mij benieuwen of we ooit in Barcelo na aankomen". Chaos In de vertrekhal op Schiphol begint het langzaam maar zeker een chaos te worden. Mensen verdringen zich rond de incheck- balies. Voor de balies bij de toer- operators verzamelen zich hon derden mensen, die willen weten of ze nog met de bus naar Brus sel of Düsseldorf worden getransporteerd. De dames ach ter de balie krijgen heel wat na righeid te slikken van de boze reizgers. Ze blijven echter be leefd. Beneden in de aankomsthal staan wat mensen vertwijfeld naar de schermen te kijken waar normaal de aankomsttijden van de vliegtuigen op verschijnen. De schermen zijn zwart. De ba gagebanden staan stil. Een me vrouw uit Amsterdam kijkt mis troostig naar de rozen in haar hand en zucht eens diep. "Ik denk dat ik maar ga. Mijn man zou vanmorgen uit Rome ko men. Ik heb hem een week niet gezien. Wat denkt u, zou hij nog komen vandaag?"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9