Chirurgenopleiding AZUA op de tocht Fenomena: een ontdekkingsreis Rabobank Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek vangt 30jaar lsn§ Daalt de rente weer tot 10%'dan de rente-schokken op. Daalt de rente naar Harde acties tegen luchtverontreiniging Uitlatingen over zigeuners door justitie niet aangepakt ZATERDAG 25 MEI 1985 lïïTCMTOTT Kunstcollectie Menten mag worden geveild tie-uitkering. Naar het oordeel van de rechter is de beslaglegging ech ter ongeldig, omdat Mentens ex- vrouw geen aanspraken kan ma ken op de eigendomsrechten van de kunstverzameling. Sotheby en West-Duitsland heb Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente het moment van afsluiten 8%is.Zolangde hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt 72 73 74 75 76 7 7 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 WV Ui de FCPte n33r 11%, dan wordt uw rente 9%. gaat uw rente weer naar i dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetalingen gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de- Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad Commissie tikt ziekenliuis op vingers AMSTERDAM (GPD/ANP) Het Academisch Ziekenhuis van de Universiteit van Am sterdam dreigt zijn bevoegdheid tot het opleiden van chirurgen te verliezen. De specialis ten registratie commissie geeft het AZUA een jaar de tijd de situatie te verbeteren. Mo menteel voldoet het ziekenhuis niet aan de wettelijke eisen. Er heerst te veel onrust en er worden te weinig operaties verricht. De registratiecommissie is het or- gaan dat de eisen formuleert waar aan opleidingen voor medische specialisten moeten voldoen. Die gelden zowel de persoon van de opleider als de opleidingsplaats. De commissie controleert regelma tig - minimèal een keer per vijf jaar- tijdens een zogeheten visitatie of aan de eisen wordt voldaan. Het ziekenhuis en opleider prof. dr. W.H. Brummelkamp werden in februari bezocht. Deze week kreeg het AZUA de brief van de commis sie, waarin werd gesproken over een ontoereikende opleidingssi tuatie. Reden is volgens de com missie de bundeling van de voor malige afdelingen heelkunde uit het Binnengasthuis en het Wilhel- mina Gasthuis in het Academisch Medisch Centrum. Deze bundeling is naar het oordeel var sie mislukt. EERBEEK (ANP) - De deelnemers aan de internationale zure regen- conferentie deze week in Eerbeek hebben gisteren aangekondigd harde acties te gaan voeren tegen de luchtverontreiniging. Tevens hebben de milieuorganisaties uit de 28 deelnemende landen beslo ten een wereldwijd actienetwerk tegen de vervuiling van de lucht op te zetten. Er zal onder meer een gerichte campagne worden gevoerd tegen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De 70 vertegenwoordigers van de milieugroepen, die vijf da gen lang met elkaar over het pro bleem van de zure regen hebben gediscussieerd, zijn tot de conslu- sie gekomen dat deze twee landen in de westerse wereld de grootste veroorzakers van zure regen zijn. De bevolking op het vdSteland van Europa zal worden opgeroe pen voorbedrukte briefkaarten naar bij voorbeeld hotels en toeris teninformatiediensten in Britse vakantie-oorden te sturen met de mededeling dat men niet meer naar het Verenigd Koninkrijk op vakantie zal gaan, voordat dc luchtverontreiniging aanzienlijk is verminderd. Ten aanzien van Amerika zullen protestacties voor de ambassades van dit land in Europa worden ge houden. De vertegenwoordigers van de Canadese, Amerikaanse en Mexicaanse milieu-organisaties op de zure regen conferentie besloten gezamenlijk actie te gaan voeren tegen de enorme luchtverontreini- De milieu-organisaties hebben ook besloten een gezamenlijke campagne te gaan voeren tegen de, zoals zij het noemen „dubbele" moraal van de multi-nationale on dernemingen. Daarmee bedoelen zij dat de grote bedrijven milieu vervuilende activiteiten, die door de moderne wetgeving in de wes terse landen niet meer zijn toege staan, naar de ontwikkelingslan den verplaatsen. De deelnemers aan de zure regen conferentie beschuldigen de inter nationale concerns ervan dat zij misbruik maken van het feit dat in de Derde-Wereldlanden milieuwet geving ontbreekt of niet wordt uit gevoerd. Om meren en bossen in Europa te kunnen redden is een verminde ring van de luchtverontreiniging met minstens 75 procent noodza kelijk, zo stelden de deelnemers aan het eind van de conferentie vast. Zij zullen daarom druk gaan uitoefenen op de Europese Ge meenschap, de Economische Com missie (ECE) en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Het wereldwijde actienetwerk tegen luchtverontreiniging zal worden opgezet en gecoördineerd vanuit het secretariaat van de in ternationale milieu-organisatie Friends of the Earth en de World Information Service on Energy. Beide zijn gevestigd in Amster dam. De commissie stelt vast dat die integratie op stafniveau ernstige problemen heeft gegeven, waar door zowel op de afdeling heelkun de zelf als in het hele ziekenhuis grote onrust is ontstaan. Boven dien vindt de commissie dat de studenten door het bestaan van een aparte afdeling traumatologie onvoldoende operaties van bot breuken te zien en te verrichten krijgen. Dat is ook het geval met vaatoperaties door assistenten. Het ontnemen "van de opleiding heelkunde aan het AZUA, dat tot de „top drie" van het land behoort wat wetenschappelijk werk be treft, zou een zeer gevoelige klap zijn, zo werd gisteren namens het ziekenhuis verklaard. Bestuur en directie hebben de problemen bij de chirurgie al onderkend. Er zijn ook enkele ingrijpende besluiten genomen. Maar de gevolgen daar van zijn nog niet te beoordelen. Bestuur, directie en stafconvent van het AZUA hebben gisteren de specialisten registratie commissie gevraagd om een mondelinge toe lichting op het besluit. Daarna zal men binnen het ziekenhuis alles op alles zetten om binnen het gestelde jaar wel aan de eisen te voldoen. 'Geen haast met uitzetting Tamils' DEN HAAG (ANP) - Premier Lub- bers meent dat 'het in de rede ligt' dat justitie geen haast zal maken met de uitzetting van in ons land verblijvende Tamils, zolang het ka binet het overleg met de Tweede Kamer en het VN-commissariaat voor de vluchtelingen nog niet heeft afgerond. Lubbers zei dit gis teren op zijn wekelijkse persconfe rentie. Mocht justitie echter afwijzend beschikken op de asielaanvraag van individuele Tamils en mocht ook de rechter zich bij dat oordeel aansluiten, dan zullen de betrok ken personen naar Sri Lanka kun nen worden teruggezonden, aldus Lubbers. Hij stelde echter met eni ge nadruk dat hij op dergelijke si tuaties niet vooruit wenste te lo pen. Het kabinet onderschrijft on danks de kritiek die de afgelopen week is losgekomen nog steeds het oordeel van de ambtelijke c sie-Wijnaendts. HAARLEM (ANP) - De kunstver zameling van Pieter Menten mag worden geveild. Dat heeft de presi dent van de Haarlemse rechtbank, mr H.F. van den Haak, gisteren be paald in een kort geding dat door veilinghuis Sotheby Mak van Waay uit Amsterdam en de Bondsrepu bliek Duitsland was aangespan nen. Sotheby en West-Duitsland eisten in het geding dat de be slaglegging van de kunstwerken door Mentens ex-vrouw Meta Pauw wordt opgeheven. Meta Pauw had beslag op de kunstcollectie laten leggen om zo verzekerd te zijn van een alimenta- DEN HAAG - "Een stripboek is verderfelijk leesvoer voor jonge ren". Dat zei de toenmalige minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen anno 1948. Nu lezen de kinderen van de huidige onder wijsminister Deetman zelf strip boeken en als hij met zijn kroost door Gouda loopt, zal hij niet nala ten ze te kopen. Vier van de tien verkochte boe ken zijn stripboeken, meldt het voorwoord van Wordt Vervolgd, een boek over strips waarvan giste ren in Den Haag het eerste exem plaar aan de minister is aangebo den. Het boek is gekoppeld aan het AVRO-televisieprogramma met de zelfde naam, de eerste en populaire tv-rubriek over beeldverhalen en tekenfilms. De samenstellers van het boek en het tv-programma zijn Kees de Bree, Wouter Stips en Han Peekei. Het boek behandelt behalve de ge schiedenis van de strips ook enkele beroemde striptekenaars en het procédé van de tekenfilms. Bij de foto: minister Deetman (tweede van rechts) met de samen stellers van het stripboek, (foto gpd> ben al vele jaren geleden beslag la ten leggen op de 515 kunstobjecten van Menten, omdat zij nog geld van hem te goed hebben. In totaal gaat het om een bedrag van ruim drie miljoen gulden. Het veiling huis verlangt een bedrag voor ge maakte kosten van een veiling die nooit is doorgegaan. West-Duits land eist van Menten de vergoe ding terug die hij in de jaren zestig kreeg voor geleden oorlogsschade. Het zou om een bedrag van 1,25 miljoen Duitse mark gaan. De vei ling van Mentens kunstwerken is gepland in juni. Alcoholdrinkers in Renesse moeten oppassen RENESSE (ANP) - Feestvierende vakantiegangers in Renesse op Schouwen-Duiveland moeten er het komend Pinksterweekeinde rekening mee houden, dat ze door de politie in de kraag worden gevat als ze zich met een open fles of blikje alcoholhoudende drank op straat vertonen. Dit weekeinde treedt namelijk in Renesse een aanvulling van het al gemene politiereglement in wer king, waarin het drinken van alco holhoudende dranken op straat aan banden wordt gelegd. In de politieverordening worden vijftien wegen en terreinen aange wezen waarop het tussen 's avonds half elf en viér uur 's morgens ver boden is alcohol te gebruiken. De algemene politieverordening is het strengst op vrijdag-, zaterdag- en zondagnacht.. Op andere dagen geldt het alcoholstraatverbod van twee tot vier uur 's morgens. Renesse heeft tot invoering van deze drastische maatregelen beslo ten, na de straatrellen vorig jaar, waarbij dronken jongelui andere vakantiegangers te lijf gingen. De bevolking van Renesse ver tienvoudigt in de zomer door de toeristische invasie. Het zijn vooral jongeren die nogal eens te diep in het glaasje kijken, uit het café wor den gezet en dan op straat het drinkfestijn voortzetten. Daar komt nu een einde aan. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda, J.M.M. van Woensel, heeft besloten geen strafvervolging in te stellen te gen het college van B en W van Berkel-Enschot naar aanleiding van een door de gemeente uitgebracht rapport over zigeuners. Ook de klacht te gen wethouder P.L. van den Bossche van die gemeente wegens zijn uitla tingen over zigeuners in twee dagbladen, heeft de officier van justitie voor behandeling afgewezen. De strafklachten waren eind vorig jaar ingediend door de Vereniging ROM in Amsterdam, belangenvereniging voor zigeuners in Nederland. In het rapport stelden B en W van Berkel-Enschot dat het ruim vijf jaar geleden begonnen integratieproject in hun gemeente door toedoen van de zigeuners zelf geheel is mislukt. Zo zouden zij zich volgens het college niet willen aanpassen en veroor zakers zijn van onder meer geluidsoverlast, onhygiënische toestanden en criminaliteit. In interviews in de regionale krant Het Nieuwsblad en later in NRC/Handelsblad deed WD-wethouder Van den Bossche daar nog een schepje boven op met uitspraken als „het enige wat die zigeuners gedaan hebben is hun hand ophouden". De Vereniging ROM vindt dat de privacy van de zigeuners door de openbaarmaking van het rapport met voeten is getreden en stelt dat het rapport aanzet tot rassenhaat. Ook de uitspraken van Van den Bossche konden volgens ROM niet door de beugel en de vereniging diende daar om de strafklachten in. Officier Van Woensel heeft ROM nu laten weten dat B en W van Berkel- Enschot in hun rapport naar zijn mening niet de opzet hebben gehad te beledigen. Ook van discriminatie is volgens hem geen sprake omdat de maatregelen van het college met betrekking tot de zigeuners ook'getrof fen zouden worden voor andere groepen buitenlanders of voor Nederlan ders. Ook wethouder Van den Bossche heeft in de kranteninterviews niet de opzet gehad te beledigen, aldus de officier. De wethouder heeft tegen hem gezegd dat de citaten onvolledig zijn weergegeven, onjuist zijn of uit hun verband zijn gerukt. De vereniging ROM heeft vrijdag laten weten tegen deze uitspraak in beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Bosch. ADVERTENTIE Fascistische boeken in beslag genomen GRONINGEN - De Groninger ge meentepolitie heeft gisteren een grote hoeveelheid te veilen fascisti sche en racistische boeken en tijd schriften in beslag genomen. Vol gens een politiewoordvoerder gaat het om een hoeveelheid van zo'n 600 catalogusnummers met werken waarin artikel 137e wordt overtreden. Zij zouden volgende week worden geveild. Artikel 137 e verbiedt de Ver spreiding van uitlatingen die vóór groepen mensen beledigend zijn; wegens haatdragende of discrimi nerende uitlatingen op basis van ras, godsdienst of levensovertui ging. Volgens de woordvoerder gaat het bij de in beslag genomen boeken om teksten die anti-semi- tisch zijn of handelen over het ras senvraagstuk. Na ruggespraak met de officier van justitie werd besloten de partij boeken en tijdschriften in beslag te nemen. De party zal dan door des kundigen nader onderzocht wor den. Er zitten veel werken over de SS, de NSB en de NSDAP bij. De boeken waren uitgestald in het veilinghuis J. van den Enden in Groningen. Volgende week dins dag zouden de boeken worden ge veild. Volgens veilingmeester Van den Enden gaat het om een parti culiere verzameling. Hij had de ca talogus verstuurd aan onder meer instituten van de universtiteit in Groningen en aan mensen die zich beroepsmatig interesseren voor de oorlog. ROTTERDAM (GPD) - Wie ge looft je, als je zegt dat je met één vinger gemakkelijk een stuk rots van duizend kilo kunt wegdu wen? Of (fat je een boomstam gekke geluiden kunt laten ma ken? Of zo praten dat het net lijkt alsof het geluid niet uit je mond maar uit je oren komt? Wie nieuwsgierig is naar deze wonderen van de natuur kan vanaf vandaag z'n ogen uitkijken op de grote openluchttentoon stelling Fenomena in Rotterdam, een enorm tentencomplex in het park vlak bij de Euromast. In die grote tenten, die door veertig sta len en 15 meter diep in de grond stekende haringen in bedwang worden gehouden, zijn de meest opwindende en leerzame natuur wonderen te bewonderen. Een bezoek aan Fenomena be tekent in feite op ontdekkings reis gaan. In tegenstelling tot an dere tentoonstellingen mag of moet je zelfs bijna overal alles aanraken. Sommige voorwerpen werken gewoon niet zonder dat je eraan komt of er wat mee doet. Er zijn alleen al in de tenten zo'n 250 spelletjes met water, zwaar tekracht, licht, kleur, lucht en ge luid. Wie ze allemaal goed wil zien of ontdekken is zeker een dag bezig. Een van de hoogtepunten van Fenomena is de zogeheten „zwaartekracht-lift", die zomaar 18 meter hoog de lucht insteekt. Deze lift moet ongeveer het ge voel geven van een astronaut die in zijn raket wegschiet. De truc is dat de lift op die korte afstand razendsnel versnelt en afremt. Het klapstuk van de tentoon stelling is een 30 meter hoog Chi nees bamboekasteel dat de orga nisatoren heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Evenals alle andere objecten en materialen was de bamboetoren vorig jaar te zien in Zürich, waar Fenomena voor de eerste keer werd gehouden. Ingenieur Gerrit Vet, die belast is met de bouw, inhoud en vorm geving van Fenomena: „Alle bamboestokken waren met eco- line genummerd en gemerkt. Het afbreken van de toren gebeurde echter in de stromende regen met als resultaat dat het grootste deel van de nummers niet meer te lezen was. Toch hebben we in twee maanden tijd uit 15 spoor wegcontainers bamboe deze to ren kunnen maken. Het is toch fantastisch als je bedenkt dat de 40 Chinezen die de Zwitsers voor de bouw hebben laten overko men er vier maanden over heb ben gedaan". Nonchalant voegt hij eraan toe: „En het is iets heel anders dan een bamboe-vishen- geltje of rotanstoeltje". De organisatoren rekenen de komende maanden op één mil joen bezoekers. Vet hoopt zelfs op 1,3 miljoen. Aanvankelijk zou Fenomena vorige week donder dag al zijn twee ingangen openen voor het publiek. De bouwsta- king van dit moment gooide ech ter roet in het eten. Wie nu over het terrein loopt, kan zich moei lijk voorstellen dat alles op tijd klaar is. De tenten en koepels moeten nog worden ingeruimd, de bamboetoren ingericht, eet- en drankgelegenheden opgezet en wandelpaden verbeterd. Vet is echter optimistisch als hij zegt: „Het is net als met een nieuwe winkel. Een dag voor de opening is het nog een grote puinhoop, maar ik verzeker je: zaterdag ligt het er hier puntgaaf bij". (Volwassenen betalen voor Fe nomena f 12,50, kinderen en 65- plussers f 7,50). De bol die dankzij waterkracht kan worden verplaatst. (foto gpd> de zwaartekrachtlift

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5