'Zorgen dat de gemeente niet om stichting heen kan' 'Leerwerkplaatsen ter bestrijding van jeugdwerkloosheid' Marga Klompé opent school Marienburch Nieuwe voorzitter voor Leidse Binnenstad: Sierbestrating scholieren Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. 1985 ZATERDAG 25 MEI 1985 LEIDEN LEIDEN - Na een week van feeste lijkheden voor leerlingen en ou ders werd gisteren de officiële ope ning van de interconfessionele ba sisschool Marienburch aan de St. Ursulasteeg verricht. Dat gebeurde door dr. Marga Klompé, oud-mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en vurig pleitbezorgster van de oecumene. In haar openingstoespraak schetste zij een aantal maatschap pelijke verschijnselen, waarop de nieuwe basischool dient in te spe len. "De taak van het onderwijs is zich af te vragen hoe moet worden omgegaan met de natuur, met de energie, met consumptief gedrag, vrije tijd, met het probleem van oorlog en vrede en de houding ten opzichte van elkaar". Volgens me- Klompé is het de taak van de docent de leerlingen te wijzen op de eigen verantwoordelijkheid en die voor anderen. Dit ideaalbeeld kent, volgens Klompé, twee probleem gebieden: "Hoe vertaalt het onder wijs dit idealisme en welke rol speelt de overheid bij vernieuwin gen?" Volgens haar moet de toekomst visie van docenten èn ouders van doorslaggevende betekenis in het onderwijs zijn. "Zwartkijkers moet worden verboden onderwijs te ge ven, want alleen een optimist is ge schikt om dat te doen. Als een kind komt met de vraag wat het nut is van het volgen van onderwijs, om dat er later toch geen werk is, dan dient een positieve levensvisie van de docent het kind tot antwoord". Zij benadrukte het belang van de rol van de overheid bij het basison derwijs, omdat dat het fundament is voor het verdere maatschappe lijk leven. Met de wens dat de jonge men sen die 'Marienburch' zullen be zoeken in deze warrige wereld hun geluk weten te vinden, "zoals God het heeft bedoeld", besloot dr. Klompé haar toespraak. Initiatief-voorstel CDA: Mevrouw Klompé opende Marienburch door de onthulling van het kunstwerk van de Leidse kunstenaar Ed Vijsma: een opveerbaar en opklapbaar podium, waarvan de inhoud - magnetische, gekleurde segmenten - de fantasie van de leerlingen van Marienburch zal aanspreken. (foto Holvast) LEIDEN - Met drie leerwerkplaat sen voor langdurig werkloze en weinig geschoolde jongeren kan de gemeente een bijdrage leveren aan de bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Aanvankelijk ongeveer 150 jongeren zouden aldus - met behoud van uitkering - betere kansen op werk of aansluiting op een opleiding krijgen. In bijvoor beeld Tilburg zijn zeven van derge lijke leerwerkplaatsen in bedrijf. In een voorstel aan burgemees ter en wethouders vraagt CDA- raadslid Dick van Duijn om actie te ondernemen voor de Leidse, jeug dige werklozen die als gevolg van LEIDEN - "Ik ben niet van plan om aan het leibandje van de Kamer van Koophandel te lopen. Mensen die mij kennen, weten dat dat ook niet in mijn aard ligt. Maar aan de andere kant ben ik wel voor een goede samenwerking tussen de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer. De Kamer van Koophandel beschikt over een ongelooflijke hoeveelheid ken nis en informatie. Je bent wel gek als je daar geen gebruik van maakt". door Wim Wegman Dat zegt R. van Leeuwen (38), de kersverse voorzitter van de Stich ting Leidse Binnenstad (SLB). Hij is de opvolger van J. Gijsman. De ze stapte ongeveer een jaar geleden op als voorzitter, onder meer om dat hy zich niet kon verenigen met de grote rol die de Kamer speelde in de SLB. Van Leeuwen geeft ove rigens ruiterlijk toe dat hij op dit moment nog niet het fijne weet van de verhouding tussen de Kamer en de stichting. "Ik moet me ook wat dit betreft nog inwerken", zegt hij. Van Leeuwen meent trouwens dat de stichting niet alleen bij de Kamer van Koophandel hoeft aan te kloppen voor informatie. "De Leidse Vereniging voor Industrie - waarvan Van Leeuwen op dit moment nog secretaris is, red. - is bijvoorbeeld bezig met een par- keerbehoefte-onderzoek voor het gebied rond het Schuttersveld en het station. De SLB zou van dat on- Onbenut De nieuwe voorzitter van de SLB is in het dagelijks leven advocaat en procureur in Leiden. In zijn LVI. "Ik vervul die functie bij de vereniging al tien jaar en ik was van plan dat werk langzamerhand af te stoten. Ik vind dat ik nu maar eens plaats moet maken voor ie mand anders. Ik vond het echter jammer om de kennis en ervaring die ik heb opgedaan als secretaris van de LVI onbenut te laten". Dat wil niet zeggen dat Van Leeuwen speciaal op zoek was naar een functie als het voorzitter schap van de SLB. "Ik schijn ech ter de aandacht op mezelf te heb ben gevestigd nadat de bonden en het KNOV het plan voor een 'mini- SER' lanceerden", zegt hij. "Ik schreef, nog voordat ik het volledi ge bestuur van de LVI kon raad plegen, aan de KNOV dat de Leid se Vereniging voor Industrie de 'mini-SER' waarschijnlijk niet zo zag zitten. Mijn denkbeelden slo ten goed aan bij het standpunt van de SLB. Ik denk dat dat een van de redenen is geweest hebben gevraagd". Nadat hij' zitter te worden van de stichting, zeiden enige vrienden die hij hier over in vertrouwen had genomen: 'Joh, waar begin je aan'. Van Leeu wen: "Maar het kan me eerlijk ge zegd niet zoveel schelen of het lukt om voorzitter te zijn. Ik hoef er niet mijn brood mee te verdienen. Ik zal moeten proberen of ik het kan, al denk ik dat ik goed voldoe aan de eisen die de SLB stelt aan een voorzitter". Subsidie De gemeente Leiden overweegt om de subsidie aan de SLB - on geveer 17.000 gulden - stop te zet ten. Daarnaast voelt de gemeente er veel voor om een lokaal overleg orgaan van gemeente, vakbonden en werkgevers in het leven te roe pen waarin lokale economische ontwikkelingen besproken zouden moeten worden: de 'mini-SER'. Van Leeuwen zou het onverstan dig vinden als de gemeente de sub sidie aan de SLB stopzet. Hij stelt dat het de besluitvorming ten goe de komt als verschillende groepen hun meningen laten horen. "Het zou 'ondemocratisch' zijn als al leen een groepering wordt gesubsi dieerd die het standpunt van de ge meente uitdraagt. Daarmee wor den de partijen, die zich inzetten voor het behoud van de Leidse bin nenstad, in twee kampen ver deeld", verklaart hij. Als de gemeente geen geld meer geeft aan de SLB, betekent dat echter niet het einde van de stich ting. Van Leeuwen legt uit dat wel- iswaar de helft van de activiteiten van de SLB wordt bekostigd uit de gemeente-subsidie. "En als de geldkraan dichtgaat, zullen we ook minder kunnen doen. Aan de ande re kant weet ik waar ik moet aan kloppen om geld op tafel te krij gen". Mini-SER De oprichting van een 'mini- SER' zou volgens Van Leeuwen in houden dat er op een aantal punten dubbel werk wordt verricht. Bo vendien vindt hij een dergelijk overlegorgaan veel te 'breed'. "Er zal oeverloos in worden gekletst. Het wordt op die manier een ta lent-verslindende organisatie waar betrekkelijk hooggekwalificeerde mensen ontzettend veel tijd in moeten steken zonder dat er iets concreets wordt bereikt". Beter en eenvoudiger is het als de Stichting Leidse Binnenstad de 'economische sector' op één lijn probeert te krijgen en vervolgens met dit gezamenlijke standpunt naar de gemeente stapt. Van Leeu wen stelt bovendien dat de verga deringen van de 'mini-SER' waar schijnlijk openbaar zullen zijn. Daardoor zullen tijdens het overleg allerlei 'niet-uitgekristalliseerde' ideeën publiek worden. "Beter is het om in beslotenheid tot een be zonken oordeel te komen en dat oordeel vervolgens openbaar te maken". Of de uitspraak van het Leidse college dat de stichting als belang rijke gesprekspartner heeft afge daan gerechtvaardigd is, kan Van Leeuwen niet zeggen. "We moeten er echter voor zorgen dat de stich ting zo belangrijk is dat de ge meente niet om ons heen kan", stelt hij. Nieuw leven De nieuwe SLB-voorzitter vindt het overdreven om te zeggen dat hij de stichting nieuw leven gaat inblazen. "Dat is helemaal niet no dig. "Het is een club van enthou siaste en bekwame mensen. De stichting is ook volop actief, al merkt de buitenwacht dat mis schien niet altijd". Volgens de statuten van de SLB wordt een voorzitter voor periode van drie jaar gekozen. "Ik denk voorlopig dat dat lang genoeg is voor mij. Maar misschien blijf ik langer als ik er veel lol in heb. Ik denk in elk geval niet dat ik tien jaar lang voorzitter blijf. Boven dien is er voldoende 'nieuw bloed' nenstad in een club met enthousiaste en bekwame binnen de stichting aanwezig. Daaruit zouden te zijner tijd nieu we voorzitters naar voren kunnen komen". Hoewel hij de indruk wil vermij den dat de SLB een 'parkeerclub' is, kan Van Leeuwen het niet nala ten enkele woorden te wijden aan het parkeerbeleid van de gemeen te. "Ik vind dat de gemeente op dit gebied haar verantwoordelijkhe den onvoldoende oppikt. Er moe ten volgens mij meer parkeervoor zieningen worden verwezenlijkt. Natuurlijk kun je nooit voldoende parkeergarages bouwen en par keerplaatsen aanleggen om de nood tijdens de topdrukten volle dig te verhelpen. Ik ben er echter van overtuigd dat mensen sneller naar een centrum komen als ze er zeker van zijn dat ze hun wagen op een bepaalde plaats kwijt kunnen. Mijn ervaring is dat ze er dan zelfs geen bezwaar tegen hebben om een stukje te lopen. De grootste ir ritatie ontstaat juist als automobi listen naar een parkeerplaats moe ten zoeken. Zeker in een stad als Leiden met al zijn verkeerslichten en straten met eenrichtingver keer" Van Leeuwen meldt tot besluit dat hij zich ervoor wil inspannen om meer 'specialistische' winkels naar Leiden te halen. "Daarmee wordt veel publiek naar de binnen stad getrokken. Bovendien wordt daarmee de sfeer in het centrum verbeterd". Nu aarzelen veel on dernemers een dergelijke winkel in Leiden te beginnen omdat het economisch draagvlak er te klein voor is. "Dat moeten we proberen te verbeteren". een gebrek aan werkervaring waar schijnlijk nooit aan het werk zullen komen. "De verbetering van de jeugdwerkloosheid geldt ook voor de plaatselijke overheid. Juist op lokaal niveau doet zich een aantal specifieke mogelijkheden voor", aldus het voorstel. "Gevreesd moet worden dat veel werkloze j ongeren geen baat zullen hebben bij het herstel van de eco nomische groei en eventuele ver betering van de werkgelegenheids situatie, omdat zij over weinig of geen beroepservaring beschikken. Men spreekt in dit verband wel van een verloren generatie. In de Leid se regio gaat het om ongeveer 2500 jongeren". Hij stelt daarom voor drie leer- werkplaatsen in te richten: voor al gemene techniek, voor leer- en tex- tielbewerking en voor technische basisvaardigheden. De eerste moet de jongeren de gelegenheid bieden zich te oriënteren en een oplei dingskeuze mogelijk te maken. Voorts kunnen zij na de opleiding wellicht al aan het werk of vervol gens een technische opleiding vol gen. De tweede werkplaats biedt een zeer praktijkgerichte scholing, zo dat de deelnemende jongeren als stagiair of arbeidskracht kunnen worden ingeschakeld. De derde behelst basisvaardigheden voor hout, elektro en metaal met het doel de deelnemers te helpen een opleidingskeuze te maken en ba sisvaardigheden bij te brengen. Tekort Met deze werkplaatsen verwacht Van Duijn jongeren, die geen leer werkplaats kunnen vinden, scho ling en opvang te bieden. Volgens hem is er daaraan een tekort van 70 tot 80 van deze plaatsen. Voorts ko men jongeren in aanmerking, die na hun school de broodnodige praktijkervaring niet kunnen op doen. Tot de deelnemers in spe be horen ook langdurig werklozen tot 25 jaar, die niet de mogelijkheid hebben aan een opleiding te begin nen, en jongeren uit culturele min derheden, die dikwijls worden ge confronteerd met taal- en reken problemen, aldus Van Duijn. In elke werkplaats zullen onge veer 50 jongeren werkzaam kun nen zijn. Getracht zal worden één of meer van deze werkplaatsen in de wijken te vestigen, waar sprake is van grote jeugdwerkloosheid. Het werken in de plaats moet ge schieden met behoud van uitke ring. Onderzoek zal de precieze be hoefte naar de werkterreinen waar op de werkplaatsen worden ge richt, moeten vaststellen. Vooral een leerwerkplaats voor automati sering en informatietechnologie lijkt zeer gewenst, denkt het CDA- raadslid. De investeringskosten kunnen worden geschat op 150.000 gulden. Volgens Van Duijnn heeft de ge meente voldoende geld om twee werkplaatsen te betalen. Voor de derde is rijksgeld, dat Leiden krijgt als gevolg van de zogenaamde 're geling voor achterstandsgebieden'. De exploitatie van de plaatsen kan worden bekostigd door het rijk, via de wwv. Verder kan subsidie uit het Europees Sociaal Fonds wor den aangevraagd. Klokken luiden nieuw begin 'Vreewijk' in LEIDEN - Het gerenoveerde rust huis 'Vreewijk' is gisteren met klokgelui officieel geopend. P.A. Harteveld, oud-voorzitter van de diaconale commissie Vreewijk en erevoorzitter van de stichting Be jaardencentrum Haagwijk (waar van Vreewijk deel uitmaakt) zette de op magneetband vastgelegde klokkencanon in werking. In zijn toespraak ging Harteveld onder meer in op het verzet tegen de renovatie en gedeeltelijke nieuwbouw van het kleine (25 be woners) bejaardentehuis. Buurtbe woners en het wijkcomité kwamen indertijd, een jaar of twee geleden, met een hele waslijst van bezwaren tegen de plannen. Vooral de nieu we vleugel langs de Vreewijkstraat vond in weinig ogen genade. Harteveld schetste desondanks het nu aan alle eisen des tijds vol doende gebouw als 'een edelsteen, die de buurt erbij heeft gekregen'. Hij constateerde tevreden dat de buurtbewoners zelfs een spandoek met 'Welkom' hebben uitgehangen toen de bejaarden drie maanden geleden weer in Vreewijk trokken. I.H. Cornet, voorzitter van het stichtingsbestuur, noemde de ope ning van het vernieuwde Vreewijk, dat uit de achttiende eeuw dateert, een unieke zaak. "Uniek, omdat de opening van een tehuis in deze tijd uniek is. Zeker zo'n klein tehuis als dit". Uiteraard waren er ook ca deautjes voor de in de huiskamer verzamelde bewoners. Morspoortbrug afgesloten LEIDEN - Met ingang van dins dag wordt de Morspoortbrug, tus sen Morsstraat en Morsweg, afge sloten voor het verkeer. De brug, een beschermd monument, ver keert al jaren in slechte staat en wordt daarom vernieuwd. De hou ten bovenbouw, die vorig jaar werd weggehaald om de onderkant te ontlasten, wordt weer aange bracht. Ook wordt een gedeelte van de walmuur tussen de brug en de muur van het museum voor vol kenkunde vernieuwd. Verwacht wordt dat het werk tot ongeveer hald december zal duren. Voor voetgangers en fietsers wordt een noodbrug aangelegd. Auto's kunnen de omliggende buurt, d'Oude Morsch, alleen via de bin nenstad bereiken. Zoals gebruike lijk via de Beestenmarkt, maar ook via de le Binnenvestgracht voor auto's die van de 2e Binnenvest- gracht komen. De rijrichting op de le Binnenvestgracht tussen Kruis straat en Steenstraat wordt name lijk omgedraaid. Verkeer van de Morsweg en de Plesmanrotonde wordt omgeleid via de wegen rond molen de Valk. Jeugdinstuif De atletiekvereniging AV Hol land organiseert dinsdag weer een instuif. De wedstrijden zijn bedoeld voor jongeren van 10 tot en met 18 jaar die zo kunnen ken nismaken met de atletieksport. De instuif wordt gehouden in sportpark De Bloemerd in Lei derdorp, aanvang 19.00 uur. In schrijven kan vanaf 18.00 uur. Fiom De stichting Fiom zoekt een vrijwilliger die zitting wil nemen in het bestuur, juridische kennis bezit en het secretariaat wil bij staan. Fiom is een bureau dat hulp verleent bij ongewenste zwangerschap en aan alleen Volkenkunde Twee films draaien er met Pinksteren in het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat. Zondagmiddag is dat 'De drie zonen van Hadji Omar'. De film bevat voor het grootste deel beel den van de jaarlijkse trek van Omars kudde naar de zomerwei- degebieden in het Hindu-Kush gebergte. Onderweg maakt de kijker kennis met Islamitische ge woonten. De film, die 58 minuten duurt en in het Engels wordt ge sproken, wordt ingeleid door de conservator van het Islamitische cultuurgebied, drs. R.J. Munne- ke. 'Namekas - Music in Lake Chambri' is de titel van de film die maandagmiddag draait. De ze film, in het Engels, toont het gebruik van diverse soorten mu ziekinstrumenten bij de bevol king van het Chambrimeer, Se- pikgebid en Papoe-Nieuw-Gui- nea en de sociale achtergronden daarvan. De film (aanvang drie uur, duur 64 minutenwordt vooraf toegelicht door drs. D.A.M. Smidt, conservator van de afdeling Oceanië. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt dinsdag haar maandelijkse bij eenkomst in de Posthof op de hoek van de Wassenaarseweg en de Rijnsburgerweg. De ruil- avond begint om zeven uur; aan vang van de verenigingsveiling is half negen. LEIDEN Leerlingen van dé Bedrijfstechnische School C. Sweris aan de Vondellao.n legden gisteren de laatste hand aan hun eindexamenwerk stuk: sierbestrating in de vorm van een molen. Het ontwerp hiervoor is van de hand van de leraar straatmaken, A.C. Bruggeling. Voor het sier- straatwerk, waaraan door tien leerlingen is gewerkt, werden verschillen de soorten en kleuren betonsteen gebruikt. (foto Holvast) staande ouders. Het bureau ver vult een streekfunctie voor de re gio Leiden. Belangstellenden kunnen schrijven (Langegracht 61) of bellen (144715 dan wel 892209). Brederostraat Bewoners van de Bredero straat kunnen woensdagavond praten over de herinrichting van hun straat. De Brederostraat zal op verschillende punten worden aangepakt, zo is het de bedoeling dat er drie verkeersdrempels ko men. Onder leiding van ambte naar J.A. Poortier (directie ruimtelijke ordening) kan daar in het wijkgebouw op het terrein van de Speeltuinvereniging, La ge Morsweg 14a, over gepraat worden. Aanvang is 20.00 uur. ADVERTENTIE DE VERPLEGING! Z i ek tekoslen verzekert ngsm ij zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3