Een leefgemeenschap als alternatief voor het tehuis Stinkende sloten vol dode vissen Y Jeugdige Leiderdorpse werldozen blijven weg Jeugd en paarden bijeen tijdens 'dag van de pony CORRESPONDENT») Initiatief Wassenaarder lijkt te gaan slagen REGIO LEIDEN ZATERDAG 25 MEI 1985 ZA1 WASSENAAR - Ouder i opgerichte Lan- gemeenschappelijke ruimte de vorig ji om de gezelligheid te waarborgen delijke Vereniging Groepswonen worden, alleen overblijven, en om op eikaars hulp te kunnen Ouderen in Apeldoorn, naar drie hoog in het bejaar- rekenen als het even tegen zit. dencentrum, kijken over de Groepswonen in Wassenaar, heet polders en de gezelligheid Betaalbaar Herman van der Klei (71), die i Herman fUlucia cix wc gc*.ciAiSnciw - K, v Wawnaar neiiiian van uci me. vu/, me van de buurt van vroeger obdamlaan hebben genomen. De sprefk^llteirern^alr^sefaan het onderkomen voor het groeps- "Om te beginnen moet het missen. Schrikbeeld of toevoeging 'ouderen' is geschrapt werkelijkheid? Het kan al- omdat ook jongere mensen wel- lebei. door Dirk Jan Roeleven Ouderen kunnen echter ook heel lang zelfstandig blijven als ze hun krachten bundelen door dicht bij elkaar te gaan wonen en volgens in overleg opgestelde spelregels el kaar - en daarmee zichzelf - helpen, zonder hun privacy op te geven. In Nederland zijn al honderd groepen van ouderen die op derge lijke wijze willen kom zijn. In februari van dit jaar zijn ze serieus begonnen om in Wassenaar van de grond te krijgen wat in sommige andere gemeenten al goed draait. De eerste aanmel dingen zijn al binnen. De eerste vergaderingen met deskundigen zijn ook al gehouden. Verder heb- Plitai^Tboeï hpn Hp initiatipfnpmprs pph nn.i- geen elitaire DOel ben de initiatiefnemers een posi tief gesprek gevoerd met de Wasse- naarse wethouder Greep van huis vesting. Met name voor het vinden van een plaats voor het groepswonen is de gemeente nodig. Waar - en óf - uiteindelijk zal worden gebouwd is nog onzeker. Tussen het moment van de eerste initiatieven en de uit- Ook in Wassenaar zijn ouderen die eindelyke bouw ligt in de regel hun woonsituatie op latere leeftijd twee jaar. Voor adviezen kunnen in eigen hand willen houden. Ze de verschillende initiatiefgroepen behouden hun privacy, maar delen m den lande rekenen op steun van Plaatsen schoolverlaters over betaalbaar zijn, want mensen met een AOW moeten er ook bij kun nen komen. Verder is het belang rijk dat het in het centrum van Wassenaar ligt. waar wat winkels zijn. We denken niet aan een villa ergens in het dorp. We willen er maken". Het idee om groepswonen voor ouderen in Wassenaar te introdu ceren komt uit een aantal overwe gingen voort. In het informaties tencil van de werkgroep staan deze aldus geformuleerd: "Ten eerste woont iémand naarmate hij of zij ouder wordt alleen of met z'n twee ën in een huis dat te groot en te bewerkelijk wordt. Vrienden en goede bekenden vallen af omdat ze verhuizen of anderszins, terwijl men toch behoefte heeft aan con tact. Ten tweede denkt men met enige gevoelens van weemoed te rug aan de tijd/omgeving waarbij sprake was van een hechte dorps gemeenschap, nabuurschap of hoe men het noemen wil. De leden van de werkgroep willen graag Breestraat, Hardrock. ZATERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, fil broken Spiegels' van Marleen Gorris, 21.15 uur. Breehuys avond, 20-24 LVC - Breestraat, nachtclub-party, Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, musical 'Weg, weg, weg', 20.30 Oegstgeest Relax, Julianalaan 1 - Swingavond jongeren v.a. 16 jaar, 20.30 Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Op. tredens 'Klycx' en 'The Gang', 21-02 itelling üe 71-jarige Wassenaarder Herman i Wassenaar: "Ik spring nog liever de gracht i met zijn vrouw het initiatief tot groepswonen in t eert bejaardentehuis ga wonen". (foto Holvast» nen. Je leest toch ook rare dingen over tehuizen. Als je alles op zijn beloop laat kom je vroeg of laat in een dergelijk tehuis terecht. Nu proberen we zelf een leefvorm uit te kiezen die plezierig is". Subsidie Voor Herman van der Klei is de- situatie in De Halmen in Enschede een goed voorbeeld voor groeps wonen in Wassenaar. Daar is een nieuw gebouw opgetrokken waar de woningbouwvereniging een 0r w w aantal eenheden verhuurd. De groepsverband wonen, ieder ach- huurprijs ligt rond de vijfhonderd ter zijn eigen deur i LEIDERDORP - Er zijn geen jon ge Leiderdorpse werklozen voor een (tijdelijke) baan. Tot die con clusie komt de stichting 'De Werk wijzer'. De stichting, die zich ten doel stelt werklozen te helpen en te stimuleren, zit nu met 15 tot 20 schoolverlatersplaatsen in haar 'maag'. Plaatsen, die zijn gecreërd door Leiderdorpse en Zoeterwoud-I vraag schoolverlaters voor een half jaar aan zo'n werkervarings-project te helpen. De jongeren zouden, met behoud van uitkering, wat erva ring kunnen opdoen. En dat kan bij een latere sollicitatie helpen. Dat blijkt al uit de praktijk. Aan vankelijk boden namelijk drie Lei derdorpse jongeren zich voor zo'n tijdelijke arbeidsplaats aan. Dat Zoals de sportinstuif, die gymnastiekzaal aan de Bernhard- gemeenschappelijke 'ontmoetings ruimte' voor een praatje, een dis cussie bij een goed glas of koffie". Voor Van der Klei die samen met zijn vrouw het initiatief nam tot het met een gulden. Het ministerie van straat wordt gehouden (vr«dag lus- groepswonen speelt verder sen twaalf en half twee). Deze stuif komt in de plaats MI_ dat het bejaardentehuis voor hem de kof- een schrikbeeld is: "In Amsterdam fieochtend in de Scheppingskerk, beb ll^fen paar bejaardentehuizen die bij gebrek aan animo is opgehe- bezocht maar ,k spring nog liever ven de gracht in dan dat ik daar ga wo- geeft subsidie op het project. "Voor hen is het ook voordeliger kop als minder bejaarden aangewezen zijn op de voor de overheid kostba re bejaardentehuizen", zegt Van der Klei. Hy hoopt dat het algemeen bur gerlijk pensioenfonds (ABP) een deel van de braak liggende grond aan het Van Polanenpark wil ver kopen. Daar zouden de plannen dan werkelijkheid kunnen wor den. Ongeveer vijftien tot twintig wooneenheden zouden daar moe ten worden gebouwd. Evenals in De Halmen moet het wonen gelijkvloers kunnen gebeu ren, zodat iemand die eventueel in een rolstoel terecht komt zonder moeite kan blijven wonen. Ook moet in het te bouwen of te ver bouwen onderkomen een ringlei ding komen voor mensen die ge- hoorstoornissen hebben of krijgen. Verder zal er een alarminstallatie zijn om elkaar in geval van nood te kunnen waarschuwen. In De Hal men is gezamenlijk eten een regel. Daar wil de werkgroep in Wasse naar niet al te streng over doen, "hoewel het er in De Halmen ui terst gezellig uitzag". Tolerantie De leden van de woongroep zul len tevoren duidelijkheid moeten hebben dat ze goed met elkaar overweg kunnen. "Qua culturele belangstelling moet men een beetje op één lyn zitten. Je kan geen voetbalfanaat naast een mu ziekliefhebber zetten. We willen er ook typisch Wassenaarse boel van maken. Riant wonen voor acade- aoor Leiaeraorpse en z.oeier\voua- 19 9 de bvmïgvevan ydle1ucM?ngte om Actie van Hoogheemraadschap oorzaak Warmondse ramp WARMOND - Ontelbare dode vissen drijven als stille getuigen in gistende en stin- drietal is de Werkwijzer echter kende zwarte sl0ten. War- weer kwyt: zonder uitzondering j- hebben ze een 'echte' baan gekre- JJlonders die wonen in de gen, mede dankzij de referenties buurt van Kaag, Zandsloot van hun 'tijdelijke baas'. Maar er en Ringsloot, worden al an- kwam niemand voor hen m de derhalve week geconfron- P Werkwijzer-voorzitter F.G.E. Bu- teerd met dit indringende ma heeft geen enkele verklaring schouwspel, voor het wegblijven van jonge werklozen. "We willen er in elk ge val wel een onderzoek naar gaan "ik houd mijn ramen de hele dag instellen, want het blijft een merk- stijfdicht en blijf zover mogelijk waardig gegeven", aldus Buma. Van het water", zegt een verontrus- Bang om de bedrijven, die zich te woonbootbewoonster. "Vooral hebben aangemeld, kwijt te raken jn het weekeinde, als het water in is hij niet. "Er moet wel wat gebeu- beroering is door de boten, is het ren. Maar wat moeten we meer echt vreselijk", doen dan jonge werklozen via so ciale zaken en brieven oproepen?" Piet van Rijn van het Oosteinde Andere projecten van 'De Werk- probeert 'zijn' zijslootje van de wijzer' zien er veelbelovender uit. Ringsloot zoveel mogelijk te ont doen van dode, stinkende vissen. Buit: een vuilniszak vol lijken. Ook de gemeente heeft voor hengelen gekozen, na telefoontjes van verontruste bewoners. Honderden I 'kadavers werden op de kant ge haald. Pinker-pop Er is dit weekeinde genoeg te doen in het Voorschotens jonge rencentrum de Lindehoeve. Van avond bijvoorbeeld treden er twee bands op: 'Klycx' en 'The Gang', tussen negen en twee uur. Morgen is het wederom feest, als discotheek 'Fantasy' de hele mid dag draait met een eigen licht- en geluidshow. Zondagnacht wordt het laat, want dan vertoont de Lindehoeve een James Bond-spe- cial, vanaf negen uur. Swingavond Relax, een Oegstgeester initia tief voor jongeren, houdt vandaag weer een swingavond in gebouw Taberna. Vanaf half negen zijn jongeren vanaf 16 jaar welkom op het adres Julianalaan 1. Zowel disco- als new wave- en andere ge luiden komen aan bod. Surfwedstrijd Op de Voorschotens/Zoeter- woudse recreatiepias Vlietland wordt tweede pinksterdag een grote landelijke wedstrijd geva ren. Windsurfvereniging Leid- schendam organiseert deze drie uur durende wedstrijd. Om 12 uur wordt het startschot gelost vanaf het nieuwe surfstrand. De wed strijd wordt gevaren over een parcours met een lengte per ronde van 4500 meter. Inschrijven kan tussen tien en elf in het restau rant. Voor verdere informatie: Paul Thijsse, telefoon 070-277092 of Aad van Vliet, telefoon 070- 278040. Boosdoener is het Hoogheem raadschap van Rijnland. Zijn Sas- senheimse zuiveringsgemaal, dat uitkomt op de Ringsloot, heeft dit jaar een maand later dan normaal (in april) de grote schoonmaak ge houden. Bij deze operatie wordt vluchtig gereinigd water met veel slib direct op het oppervlakte-wa ter geloosd. Vlak na dit lozen, nodig om de blJ Gouda s dan ook niet wat we nastre- Een belangrijke eigenschap die geïnteresseerden in het groepswo nen moeten hebben, is een grote mate van tolerantie. Voor mensen met racistische of anti-semitisti- sche opvattingen is bij de Wasse naarse initiatiefgroep dan ook geen plaats. Verder zijn er geen beper kingen. Tenzij iemand een grote doordrammer is op politiek of le vensbeschouwelijk gebied, zal hierop niemand worden afgewe zen. Getrouwd hoeven de toekom stige bewoners niet te zijn. Ook ho- mosexuele ouderen kunnen op een plaatsje rekenen mits ze 'in de groep passen'. Door gesprekken en het spelen van het 'woongroepen- spel' moet dat duidelijk worden. Het lijkt misschien op een soort ballotage, maar volgens Van der Klei is het pure noodzaak om de aanstaande woongroepgenoten te leren kennen: "Anders wordt het niks. Kijk, irritaties zul je altijd hebben, dat heb je in elke kleine gemeenschap, maar je moet dat wel zo veel mogelijk zien te voor komen. Vandaar dat we eerst diep gaand praten met mensen die in de groep willen komen wonen. Als er te zijner tijd wat ruzie zou komen, dan zal dat uitgepraat moeten wor den. We stellen hoge eisen aan de onderlinge solidariteit. Als iemand in de problemen komt, van welke aard dan ook, moeten de bewoners bereid zijn een handreiking te doen". Wie meer wil weten over groepswo nen in Wassenaar, kan bellen met 01751-15238/14725 of schrijven naar de Werkgroep Groepswonen in Wasse- ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstellii Leids Poppentheater, 14.30 125802. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, film 'De drie zonen van Ai ji Omar', 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Ge- broken Spiegels' van Marleen Gorris, 21.15 uur. Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Dis co-licht- en geluidshow, vanaf 14 James Bond-special op video vanaf 21 Historisch Centrum, met onthulling pomp om 11.30 en demonstratie potten bakken. Dorpskerk - Concert Wassenaars Vo- caliter met diverse koren, 14 MAANDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkunde - Steen straat, film 'Namekas Music in Lake Chambri', 15 uur. Hoge Rijndijk - opening Wooncen- trum, braderie met o.a. optreden Lee Towers. Voorschoten Recreatiepias Vlietland - Drie- surfwedstrijd, inschrijven 10-11 vanaf het surf- APOTHEKEN van vr tot ma 8 uur door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp. tel. 894400. van ma 8 uur tot vr door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Leiden F. Muurling, Plantsoen 23. Leiden, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 01717-3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: za, E.F.J. Dickman, Breestraat 58a, Lei den. tel. 146004; zo, A.C. Labruüère, Langestraat 14, Leiden, tel. 134244; ma, C.M. Holthuis, Nassaulaan 4, Oegst geest, tel. 174808; za, zo, ma spreekuur LEIDERDORP - De Leiderdorpse manege Liethorp wacht komende maandag een van de grotere jaar lijkse evenementen: de 'dag van de pony'. Traditioneel op tweede pinksterdag gehouden in de mane ge, die gelegen is in 'De Bloemerd'. Centraal staat de jeugd, die laat I zien wat zij heeft bereikt in de om gang met het edele dier. Vanaf half acht 's morgens zullen de kleinere zers' twee optredens verzorgt: ruiters aan het werk zijn om de po- twaalf en om twee ny's op te tuigen voor het défilé, dat om negen uur de opening van de 'dag van de pony' vormt en waaraan ruim honderd ruitertjes meedoen. Iedereen is er vanaf half negen welkom. mans-race en de Stierenjacht. Een lassodans en een heus indianen- spel ontbreken evenmin. De entou rage is er ook naar: er staat een sa loon, totempaal, wigwam en wat dies meer zij. Naast de pony spelen zullen er tweede pinksterdag ook demon straties worden gehouden, terwijl de dansgroep 'The Sjelter Squee- Het evenement, dat i de In het kader van de 'dag van de pony' is er in de bibliotheek aan de Gordijnsingel nog tot eind deze maand een tentoonstelling inge richt met zaken uit heden en verle den op het gebied van de ruiter sport. Daar zijn ook videofilms te i, gemaakt door de ploeg van de tiende maal wordt gehouden, is dit Ruitervereniging. Deze tentoon- Piet van Rijn haalt twee dode vissen uit 'zijn'zwarte stinkende zijsloolje i de boerderij Van Rijn, Oosteinde 13. vorst geteisterde i Katwijk zijn inmid dels tegenover elkaar opengezet. pen de temperaturen 'lucht' te geven, lie- zij moeten de zaak goed doorspoe- °P- len. Bij de Ringvaart lukt dat Het gevolg, volgens de woordvoer- dig't zegt de zegsman. Problemen der van het schap: zuurstofgebrek Zljn er bjj de zlJVaarten en de Zand en vissterfte. Zelfs palingen kon- sloot, die zich voor een groot deel den het niet bolwerken, aldus een in Sassenheim bevindt. Zij liggen omwonende. ongunstig voor doorspoelen. An+ip Het schap heeft dan ook besloten nog vóór de bouwvakvakantie met baggeren te beginnen op deze plekken, een half jaar eerder dan Expositie Een tentoonstelling met werk van cursisten - volwassenen én kinderen- is momenteel te zien in de Leiderdorpse Hollandsche Tuyn, gelegen aan de Hoofdstraat 24. Het hele pinksterweekeinde staan de deuren van dit gerestau reerde pand open van één tot vijf uur. Iedereen kan er een kijkje ko men nemen. De regio-redactie van het Leidsch Dagblad zoekt voor Voorschoten en Warmond een actieve die in de betreffende plaats woont en er plezier in heeft zijn/haar vrije tijd de gebeurtenissen daar op de voet te volgen. Het werk zal voornamelijk bestaan uit het verslaan van (gemeentelijke) vergaderingen en het vergaren van 'nieuwtjes'. Naast een flinke dosis enthousiasme is een goede be heersing van de taal onontbeerlijk. Sollicitaties richten aan redactie Leidsch Dagblad, t.a.v. M. Hoenson, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Tele fonische inlichtingen zijn verkrijgbaar via nr. 071- 144941, toestel 219. gepland. Ook zint hij op structure le maatregelen om te voorkomen dat er ooit nog eens iets dergelijks gebeurt. Gedacht wordt aan een extra gemaal. Of er schadeclaims komen? De woordvoerder durft het niet te zeg gen. Hij wijst er op dat planten het houden en dat het zuiveringsge maal in Sassenheim nu weer nor maal werkt en schoon water af scheidt. Gemeente-secretaris Zoe temelk is bevangen door eenzelfde soort optimisme. "Van verontrus ting is bij ons geen sprake", zegt hij. Bij betrokkenen blijkt dat an ders te liggen. Een bewoonster van een woonboot, die in een zijsloot van de Ringsloot ligt, heeft het idee dat.de stank steeds heftiger wordt. Zij vreest een nieuwe hittegolf. Niet alleen zou dat het zuurstofge halte in de sloten doen dalen. Maar ook kan het meer mensen met bo ten lokken. De Warmondse, die niet met haar naam in de krant wil ("je weet nooit of je daar last mee krijgt"), krijgt een zeer vieze smaak van de "scherpe rioollucht", alom aanwe zig in het zo landschappelijke land schap. WASSENAAR - Burgemeester Schoute heeft gistermiddag de eer ste paal geslagen voor het nieuwe sociaal-cultureel centrum van Was senaar. Het bestaande Jeroenhuis krijgt een aanbouw, die als theater zaal wordt gebruikt. Bovendien wordt tegelijkertijd het huidige Je roenhuis opgeknapt. Vermoedelijk rond maart 1986 zal het werk zijn voltooid. Dat biedt het centrum on derdak aan onder andere de UW en de balletschool. Verder komen er in het gebouw een foyer en en kele vergaderzalen. De totale kosten van de opknap beurt van het Jeroenhuis plus de aanbouw bedragen zo'n 3,6 miljoen gulden. keer in 'western-stijl' gehouden, stelling De vele ponyspelen hebben dan tijden ook na zakken gedurende de openings de bibliotheek te bezich- als Bonus-spel, geld- tigen (dinsdag, woensdag en don- postrace. de Dode- derdag, alsmede op vrijdagavond). Voorschotense tuintjes gekeurd VOORSCHOTEN - Voortuintjes in de Voorschotense wyken Adegeest. Noord-Hofland en Bijdorp worden dit voorjaar gekeurd door de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Vorig jaar werden alleen de Adegeester tuinen onder de loep genomen. Maar door het "succes van de keuring" heeft de maatschappij er twee wijken bijgenomen. Doel blijft het stimuleren van het tuinieren, zodat de wijk "een fraaier aanzien krijgt". Uitgangspunten bij de beoordeling: de algemene indruk, de "bloeirijkheid" en de mate van onderhoud. Ook origineel ingerichte tuinen kunnen rekenen op de belangstelling van de keurmeesters. De Voorschotenaren met de mooiste voortuinen krijgen prijzen/Hoofdprijs is een wisselbeker. Deze wordt, samen met de andere prijzen, in november uitgereikt tijdens een avond, die in het teken zal staan van tuinieren. De maatschappij is overigens van plan volgend jaar nog meer wijken te keuren. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) r n 8.30-17.00 u .-vrij. (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 131,40 65,70 89,30 22,10 30. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (07)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W C H Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, T$l Avlv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2